Tahran Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 13 Yer

Soluk ve kasvetli şehir siluetinin ardında etkili etnik dokular barındıran İran’ın en büyük kenti Tahran, eskiye nazaran daha hoşgörülü ve rahatlamış görünüyor.

Başkent olmasının da payıyla oldukça kalabalık ve kaosun hâkim olduğu bir şehir olsa da kaçıp soluklanacak, tarihi gözlemleyecek, farklı kültürler öğrenecek pek çok durak barındırıyor. Bir yanda bakımsız evler ve sokaklar, bir yanda modern yüksek binalarla zıtlığın çekiciliğini göreceksiniz. Tahran gezilecek yerler yazımız, değişen tarihinin tanığı mekânları, farklı doğal güzellikleri, insanlarının hikâyeleri ve kültürüyle size şehri anlatacak.

Gülistan Sarayı

Gülistan Sarayı

En eski yapılardan biri olan Gülistan Sarayı, göz kamaştırıcı güzelliği ve geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bile yerini almış. Kaçar Hanedanlığı tarafından yapılan saray, Tahran’ın görülmesi gereken ilk yerlerinden biri. Saray içindeki Zoroufs, Negar Khane ve Etnografya Müzelerini de gezebilirsiniz.

Ziyaret saatleri:
Her gün: 9.00-18.00

Sadabad Sarayı

Sadabad Sarayı

Pehlevi Hanedanlığı’ndan kalan, geniş bir bahçesi ve yürüyüş yollarının bulunduğu saray, günümüzde müze olarak kullanılmaya başlanmış. İran’ın en yüksek dağı olan Elbruz’un eteklerinde yer alan, kraliyet ailesinin eşyalarının sergilendiği büyük müzeyi gezmek için uzun bir vakit ayırmalısınız.

Ziyaret saatleri:
Her gün: 9.00-17.00

Niavaran Sarayı

Niavaran Sarayı

İran Şahı ve ailesinin yaşadığı saray, İslam Devrimi’nden sonra müze haline gelmiş. Müze içinde şah ve ailesinin kişisel eşyaları sergileniyor. İran halkı için hassas bir yer ve halkın yaklaşımı iki zıt düşünce üzerine oturmuş. Bir kısım saraya çok önem verirken, bir kısım ise yaşananlardan ders çıkarmak olarak değerlendiriyor. Ayrıca saray içinde fotoğraf çekme izni olmadığını bilmenizde fayda var.

Ziyaret saatleri:
Her gün: 9.00-18.00

Tahran Çarşısı

Tahran Çarşısı

Şehirde, Gülistan Sarayı’na yürüme mesafesinde, İstanbul Kapalı Çarşı’ya benzeyen bir pazar kuruluyor. Tahran’a özgü hediyelik eşya, giyecek ve yiyecek bulabileceğiniz çarşının, tıpkı bir şehir gibi büyük, kalabalık, çok sesli ve renkli olduğunu göreceksiniz.

Milad Kulesi

Milad Kulesi

Dünyanın en büyük gökdelenlerinden biri olan Milad Kulesi’nden tüm şehri kuş bakışı görebilirsiniz. Göz alıcı kuleye önceden bilet alarak giriş yapabiliyorsunuz. Kule içindeki 360° dönen bir restoran da bulunuyor.

Ziyaret saatleri:
Her gün: 9.00-23.00

Azadi Kulesi

Azadi Kulesi

Muhammed Ali Rıza Şah tarafından, Pers İmparatorluğu’nun 2500. yılı anısına yaptırılan kule tamamen beyaz mermer kullanılarak inşa edilmiş.  Şehrin en büyük meydanında yer alan kule içinde çeşitli temalarda sergiler de düzenleniyor.

Ziyaret saatleri:
Cuma: 7.10-20.35
Cumartesi: Kapalı
Diğer günler: 9.00-20.15

Darband

Darband

Şehir turunuzda yorulduğunuz an kaçabileceğiniz bir yer arıyorsanız, size Darband’ı öneririz. Şelaleler ve yeşillikler içinde nefes alıp, su sesleri içinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Özellikle hava kirliliğinin çok yoğun olduğu Tahran’da bu kaçamak size iyi gelecek. Gitmek için şehir merkezinden kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Saint Sarkis Katedrali

Saint Sarkis Katedrali

Farklı inançların yaşadığı kentte, Karim Hand Caddesi üzerinde bir Ermeni Kilisesi de var. 1970 yılında yapılan kiliseye, 2006 yılında vaftiz alanı da eklenmiş.

Jamshidieh Parkı

Jamshidieh Parkı

Şehir merkezinde bolca yeşil alanları, yürüyüş yolları, havuzları ve heykelleriyle canlı ve hareketli bir park göreceksiniz. Yerel halkın da vaktinin çoğunu geçirdiği parkta, dinlenmek için mola verebilirsiniz. Üstelik kapıları 24 saat açık.

Mücevher Müzesi

Mücevher Müzesi

Dünya üzerindeki en zengin ve değerli müzelerden birine de ev sahipliği yapıyor, Tahran. Safevei Dönemi’nden bu güne paha biçilemez mücevherlerin sergilendiği müze oldukça güvenlik önlemleriyle korunuyor. Fotoğraf çekmek dahi yasak. Ziyaret etme vaktiniz de oldukça kısa. Müze sadece pazartesi, salı, cumartesi ve pazar günleri,14.00-16.30 arası açık.

Tahran Ulusal Müzesi

Tahran Ulusal Müzesi

Tüm İran tarihi hakkına eserler, kalıntılar ve belgelerin bulunduğu müze, Fransız bir mimar tarafından 1928 yılında tamamlanmış. Diğer tarihi binalara göre oldukça modern bir yapısı olan müze her gün 9.00-18.45 arası hizmet veriyor.

Çağdaş Sanat Müzesi

Çağdaş Sanat Müzesi

1977 yılında İran Kraliçesi’nin desteğiyle kurulan müzede Batı modern sanat eserleri sergileniyor. İslam Devrimi’nden sonra toplanıp 2012’de tekrar açılmış. Pek çok ünlü ressam ve heykeltıraşın da eserlerinin arasında bulunduğu 4000 parçalık bir koleksiyona sahip müze sizi bir hayli şaşırtacak.

Sinema Müzesi

Sinema Müzesi

Gün geçtikçe gelişen İran sinemasının hayranları da artmaya devam ediyor. Tüm dünyada düzenlenen festivallerdeki ödülleri toplayan pek çok filmin de sahibi bir ülke. Tahran’da küçük ve samimi bahçesi olan müze de size, İran sinemasının neredeyse tüm eserlerini gösterecek ve yıldızlarıyla tanıştıracak.

Ziyaret saatleri:
Cuma: 14.00-17.00
Cumartesi: Kapalı
Diğer günler: 9.00-17.00

Yorum yapın

Bizi Takip Edin