Doha Gezilecek Yerler | 13 Turistik Nokta

İnci ticaretinin merkezinden turistik bir cennet haline gelen Doha’yı gezerek, Arap kültürünü keşfe çıkabilirsiniz.

Katar’ın başkenti ve en büyük şehri olan Doha’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız öncesinde sizler için hazırladığımız Doha gezilecek yerler yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Yeraltı zenginliklerini yerin üstüne de taşımayı başarmış olan şehrin birbirinden güzel noktalarından ilki;

1- İslam Eserleri Müzesi

İslam Eserleri Müzesi

Tasarımı Leoh Ming Pei tarafından yapılmış olan İslam Eserleri Müzesi,2008 yılından beri faaliyet gösteriyor. 7.yüzyıl ve 19.yüzyıl arasındaki dönemlere ait birçok İslami öğeyi bu müze içerisinde bir araya getirilip, korunaklı bir şekilde sergilenmekte.

Dünyanın dört bir yanından toplanan İslami öğeler arasında; Kabe örtüleri, el yazması Kur’an-ı Kerim, Kabe’nin anahtarı bulunmaktadır. İslam ve Arap kültürünü yakından takip edenlerin oldukça hoşuna gidecek müze içerisinde ayrıca Osmanlı dönemine ait fermanları ve padişah portrelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Doha’nın popüler noktaları arasında olan İslam Eserleri Müzesi’ni Salı günleri dışında,10.30-17.30 saatleri arasına ziyaret edebiliyorsunuz.

2- Souq Waqif

souq waqif

Geleneksel Katar mimarisinin en güze örneklerinden olan Souq Waqif, mimarisinin yanı sıra şehrin önemli alışveriş noktalarından biridir. Doha’ya gittiğinizde elbette şehre özel kıyafetlerden, takılardan ve gıdalardan satın almak isteyeceksinizdir.

İçerisinde bulunan çarşıda oldukça fazla mağaza barındıran bu merkezde aynı zamanda restoran ve kafe kısımları da bulunmakta. Şehrin damak tadına alışamadıysanız Souq Waqif’deki restoranlar size ilaç gibi gelecek. Yöresel yemeklerin yanı sıra dünya mutfağı yemeklerinin yapıldığı bu merkezde sevdiğiniz yemekleri tadabilirsiniz.

Souq Waqif’e haftanın her günü 07:30–12:30, 15:30–22:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

3- İnci Adası

İnci Adası

Petrolden önce Katar’ın en önemli ticari gelirlerinden biri olan inci, bu adanın projesinde ilham kaynağı olmuştur. Genellikle Katar’da yaşayan yabancıların oturmak için tercih ettiği İnci Adası içerisinde 18,831 konut bulunuyor. Farklı bir dünyada gibi hissettirecek olan İnci Adası ihtişamın ve gösterişin somutlaşmış hali.

Venedik’ten esinlenerek yapılmış olan su kanallarının da bulunduğu ada içerisinde gondollarla seyahat etmeniz de mümkün. Orta Doğu’nun en büyük projelerinden olan İnci Adası projesini gezerken AvrupaAsya ve Afrika Kıtası‘na ait birçok esintiyle karşılaşabilir, adayı dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

4- Mathaf: Arab Museum of Modern Art

Arab Museum of Modern Art

2010 yılında hizmete açılan Arap Modern Sanat Müzesi, dünyanın en büyük özel sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Müze,9.000’den fazla esere ev sahipliği yaparak şehrin sanatsal ve ilham verici noktaları arasında yerini alıyor.

Çağdaş sanat örnekleri, modern sergiler ve kimi zaman düzenlenen etkinlikleriyle şehrin popüler ziyaret noktalarından olan Arap Modern Sanat Müzesi’nin açılış saatlerini buradan öğrenebilirsiniz.

5- National Museum of Qatar

national museum of qatar

Mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan yapı çöl gülünden esinlenerek yapılmış ve tepeden bakıldığından çiçeğin yapraklarına benzeyen bir forma sahiptir. Yapının dış tasarımı tamamlanmış olsa da eksikler henüz giderilmediği için müzenin açılışı 2018 yılı olarak tahmin ediliyor.

Müze içerisine bulunması tahmin edilen nesneler arasında; arkeolojik buluntular, geleneksel kostümler, sergiler, mücevherler ve tarihi belgeler dahil olmak üzere 8.000 adet parça olacağı tahmin ediliyor. Şimdiden heyecanla beklenen müzeler arasında bulunan Katar Ulusal Müzesi’ni önümüzdeki yıl ziyaret edebilirsiniz.

6- Souq Waqif Art Center

souq waqif art center

Orta Doğu’da sanatın kalbinin attığı noktalardan biri olan Souq Waqif Sanat Merkezi, şehrin önde gelen sanatçılarının ilham veren eserlerine ve koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Doha’da çağdaş kültürün ve geleneksel Arap kültürünün bir araya getirildiği bu merkezde estetik oldukça ön planda. Waqif Sanat Merkezi’ni cumartesi ve pazar günleri dışında 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

7- Anima Gallery

anima gallery

İnci Adası’nı ziyaret ettikten sonra uğrayabileceğiniz noktalardan biride Anima Galeri’dir. 570 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan galeri içerisinde orijinal görünümleriyle dikkat çeken sergiler ve sanat eğitimleri verilmektedir.

İlham verici birçok eserin bulunduğu sergi içerisinde sayısız koleksiyon gezebilir ve profesyonel sanatçıların elinden çıka resimleri inceleyebilirsiniz. Anima Galeri’yi cuma ve cumartesi günleri dışında 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Galeride hangi sanatçıların eserleri olduğu hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

8- Camel Pen

camel pen

Orta Doğu dediğimizde aklımıza gelen ilk hayvanlardan olan develeri yakından incelemek ister misiniz? Bu cana yakın hayvanlara çöl ikliminin hâkim olduğu sıcak ülkelerde sıklıkla rastlayabiliyorsunuz.

Ancak onlara yaklaşmak ve sevmek sandığınız kadar kolay değil. Güvenli bir şekilde onlara yaklaşmak isterseniz develerin bir arada tutulduğu Camel Pen’i ziyaret edebilirsiniz. Doha’da bulunana bu merkezde develeri günün ilk saatlerinden akşama kadar ziyaret edip, fotoğraflarını çekebiliyorsunuz.

9- The Corniche

the corniche

Doha’da kıyı şeridinde kısa bir yürüyüşe çıkmak ya da manzara karşı oturduk isterseniz uğrayabileceğiniz yerlerin başında Korniş geliyor. 1980’lerin sonunda gerçekleştirilen genişletme çalışmaları sonrasında daha fazla ziyaretçi almaya başlayan Korniş’de yürüyüşler gerçekleştirip, Doha’da gökdelenler eşliğinde fotoğraf çektirebilirsiniz.

10- Aspire Park

aspire park

Doha’nın en büyük parkı olan Aspire Park, ailenizle beraber veya yalnız başınıza huzur dolu yürüyüşleriniz için tercih edilebilir. İçerisinde bulunan yapay gölün kenarında yürüyüp, sonrasında çocuklarınızı park içerisindeki oyun alanlarına götürebilirsiniz.

Göl manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabileceğiniz bu parkı haftanın her günü dilediğiniz her saate ziyaret edebiliyorsunuz.

11- Doha Zoo

doha zoo

Hayvanlara ve doğaya ilginiz varsa gittiğiniz her yerde yeni canlı türlerini keşfetmek ve yakından görmek isteyebilirsiniz. Doha’ya doğru seyahate çıktıysanız içindeki hayvan aşkını gidermek için Doha Hayvanat Bahçesi’ne uğrayabilirsiniz.

4.2 hektarlık bir alan içerisinde 1500 canlıya ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi şehrin en popüler noktalarından biridir. Filler, zürafalar, babunlar, kuş türleri, sürüngenler, tek boynuzlu antiloplar ve zebraları ziyaret ettikten sonra eğitimli fillerle düzenlenen şovları kaçırmamanızı öneriyoruz.

Genç, yaşlı herkesin ilgisini çeken bir noktası bulunan parkı, 08.00-20.30 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

12- Barzan Towers

barzan towers

Barzan Towers, eski dönemlerde inci çıkarımında önemli bir yere sahip olan Doha’da, inci dalgıçlarını gözlemlemek için kurulmuştur.1910 yılında inşa edilmiş olan Barzan Kuleleri içerisinde bulunana gözlemciler, uzaktan gelen gemileri ve dalgaları kontrol ederek dalgıçları uyarmakla görevlilerdi.

16 metre yüksekliğinde olan kuleler geçtiğimiz yıllarda restorasyon çalışmasıyla güçlendirilmiş ve ziyarete açık hale getirilmiştir.

13- Katar Pigeon Towers

pigeon towers

İslamiyet’te önemli bir yere sahip olan güvercinler düşünülerek Pigeon Towers inşa edilmiştir. Uzun üçgen forma sahip olan kulelerin içerisinde güvercinlerin rahat girip çıkabilmeleri için delikler inşa edilmiş ve üzerlerinde birer tutunma çubuğu yerleştirilmiştir. Katara Camii içerisinde bulunana Pigeon Kuleleri’ni ziyaret edip güvercinleri besleyebilirsiniz.

*Katar’ın en popüler şehirlerinden olan Doha’yı nasıl buldunuz? Gezilecek yerleri fotoğraftan görüp keşke burada olsaydım dediyseniz hemen en ekonomik Doha seferlerini inceleyebilir, fiyatları karşılaştırıp anında online satın alabilirsiniz.

Doha gezilecek yerler yazımıza ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin