Muş’ta Gezilecek Tarihi Yerler

0
1416

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Muş, M.Ö 13. Yüzyılda Urartulara bağlı “Nairi” ülkesi sınırları içerisinde yer almaktaydı. Uzun soluklu bir tarihe ev sahipliği yapan ilin adı hakkında farklı rivayetler bulunsa da en kuvvetli rivayetin, Muşkilerden geldiği yönünde olandır. Muşki kavmi, Muş güneyi dağlarında barınan bir kavim idi. Günümüze ulaşabilen bazı eserlerde bu dönemden kalma izlere rastlanılmaktadır.

Tarihi yerleriyle zengin bir il olan Muş’ta göreceğiniz yerler, gizemli tarihin efsanevi yönlerini daha yakından tanıma şansını sizlere sunacaktır. Kaleler, köprüler, kilise kalıntısı vs. her biri ayrıca incelenmeyi hak eden kültürel miraslardır. Biz de yolunuz Muş’a düşerse görebileceğiniz yer hakkında bilgi toplayarak sizlere sunmak istedik. Bu bilgiler doğrultusunda hareket ederek şehri daha kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Muş’ta gezilecek yerler

Arak Manastırı (Kilisesi)

Roma üslubu ile yaptırılan Arak Manastırı, Muş ziyaretinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi hakkında net bilgilerin olmadığı manastır, adını bulunduğu köyden alır. Farsça “şarap” manasına gelen Arak adının köye verilmesinin nedeni ise geçmiş dönemlerde köyde üzüm bağlarının bulunması ve üzüm şırası çıkarılan bir yer olmasından ileri gelmektedir. Günümüze harabe bir şekilde gelebilen Arak Manastırı, Arak Köyü’nde bir zirvenin eteklerine kuruludur.

Arak Manastırı

Muş Kalesi

Muş merkezinde, tarihi milattan öncesine kadar uzanan Muş Kalesi, şehrin sembollerinden biridir. Birçok medeniyet ve uygarlığın hakimiyeti altına giren kale, Hz. Ömer döneminde Müslümanların hakimiyetine girmiştir. Günümüzde restore edilerek onarılan Muş Kalesi, yerli halkın piknik alanı olarak kullandıkları bir noktadır. Muş ziyaretinde, bu tarihi kaleyi görmenizi öneriyoruz.

Muş Kalesi

Murat Köprüsü

Selçuklu mimarisi ile yapılan Murat Köprüsü, Muş-Varto yolu üzerinde inşa ettirilmiştir. Yapım tarihi hakkında kesin bilgilerin bulunmadığı köprü, 143 metre uzunluğunda 12 gözlüdür. Yapımında kesme taş ve moloz taşı kullanılan Murat Köprüsü, kent, ziyaret ettiğinizde uğramanız gereken tarihi değerlerden biridir.

Murat Köprüsü

Alaaddin Bey Hamamı

Çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan Muş’ta görülmesi gereken bir diğer yer ise Alaaddin Bey Hamamı’dır. Aynı ismi taşıyan cami ile aynı dönemde yaptırılan hamam, günümüzde faaldır. Bitki süslemeleri ile bezenen iç tasarımı bir hayli dikkat çekicidir. Hamamın giriş kapısı üzerine işlenen kaplumbağa kabartması, hamamın en çok dikkat çeken yeridir.

Alaaddin Bey hamamı

Muş Ulu Cami

Şeyh Muhammed-i Mağribi tarafından yaptırılan Muş Ulu Camii, kent merkezinde yer almaktadır. Yapım tarihi hakkında kesin bilgilerin bulunmadığı cami, 14. Yüzyıl mimarisi örneklerini taşımaktadır. Kuzeyinde kesme taştan yapılan üç kubbeli son cemaat yeri, ana mekan, ortada kubbe ve yanlarda beşik tonoz uslubü ile yaptırılan cami, şehre gelen ziyaretçilerin en sık uğradıkları noktadır.

Muş Ulu Camii

Muş’a nasıl gidilir?

Doğu Anadolu bölgesinden daha çok ziyaretçi çeken Muş, uzak yollardan tarihi değerleri incelemek isteyenlerin de tercih ettiği bir şehirdir. Kentte 1992’den bu yana hizmet veren Muş Havalimanı, ulaşımı kolaylaştıran en önemli unsurdur. Muş uçak bileti alarak kent gezisini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. İl çevresinden gelenler için ise hizmet veren Muş otogarı, ideal bir seçenek olacaktır. Muş otobüs bileti rezervasyonu yaptırarak da yine kentin gizemli yönlerini görmek için yola koyulabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
4

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.