Mardin Gezilecek Yerler | Büyüleyici 40 Yer

0
2554
mardin gezilecek yerler

Medeniyetlerin beşiği Mezopotamya’nın en önemli şehirlerinden Mardin, büyüleyici güzellikteki tarihi ve kültürel dokusuyla sizleri bekliyor.

Toprak rengindeki taş evleri, birbirinden heybetli manastırları ve Türk-İslam eserleriyle görenleri büyüleyen Mardin, keşfetmeye doyamayacağınız gezi noktalarını içinde barındırıyor. Merak edenler için hazırladığımız Mardin gezilecek yerler yazısı sizlerle;

# Mardin Gezilecek Yerler

Kilise ve Manastırlar

1. Deyrulzafaran Manastırı

deyrulzafaran manastırı

Mardin’in asırlardır ayakta kalan, devasa mimari yapıtlarından biri olan, Deyrulzafaran Manastırı, etkileyici görüntüsüyle, görenleri büyülüyor. Mardin ilçe merkezine 4 km mesafede bulunan manastır, 5.Yüzyılda inşa edilmiş. İlk yapıldığı dönemde elbetteki bu görüntüye sahip değilmiş. İlk başta tek katlı bir yapı olarak inşa edilen bina, farklı zamanlarda eklemeler yapılarak 18.Yüyzıl itibariyle, günümüzde gördüğümüz haline gelebilmiş.

Süryani Manastırı olarak anılan yapı, Azizler Evi’nden, Mor Hanoya Kilisesi’ne, Meryem Ana Kilisesi’nden, Güneş Tapınağı’na, Mardin’in tarihi için oldukça önemli yapılara da ev sahipliği yapıyor. Yapıldığı ilk zamanlarda Güneş Tapınağı olarak kullanılsa da, daha sonradan Romalılar döneminde savunma amaçlı kale olarak kullanılmış. Daha sonra manastıra dönüşen yapı, 15.Yüzyıl itibariyle, bölgede yetişen safranın adını alarak, Zafaran adıyla anılmaya başlanmış.

Süryaniler için oldukça önemli olan manastır, kubbeleri ve işlemeleriyle, özellikle mimari konuda nadir bulunur eserlerden birisi. Ülkemiz için oldukça değerli olan bu yapı, uzun yıllar boyunca, önemli eğitimler vermiş, 1876 yılında matbaa kullanarak, farklı dillerde kitaplar basılmış bir yer. Mardin’e yolunuz düştüğünde, mutlaka gözünüzle görüp, dokusunu hissetmeniz gerekiyor.

Adres: Kızkalesi Arkası 4 km. Mardin
Ziyaret Saati: Yaz: 09:30-17:30, Kış: 09:30-16:30
Giriş Ücreti: Tam 10₺, Öğrenci 5₺.

2. Mor Behnam Kırklar Kilisesi

mor behnam kırklar kilisesi

Süryaniler için en önemli dini merkez olan Mardin, pek çok Süryani kilisesine de ev sahipliği yapıyor. Bunlardan birisi de şimdi bahsedeceğimiz Mor Behnam Kırklar Kilisesi. M.S 539 yılında yapıldığı bilinen kilise, iki ayrı isme ve hikayeye sahip. Hasta olan kardeşi Saro’yu Hristiyan Mor Matay’a götürüp iyileştirdiği için babaları tarafından öldürülen Mor Behnam ve kardeşi anısına yaptırılan kilise, aynı zamanda Romalıların işgali sırasında öldürülen 40 Hristiyan’ın kemiklerinin gömüldüğü yer olduğu için Kırklar Kilisesi adıyla da anılıyor.

1293 yılından itibaren Süryanilerin Kadim Patrik Merkezi olan kilise, 1789 yılından 1928 yılına kadar kiliseyle beraber, Süryani Okulu olarak eğitim vermiş. Yüksek okul niteliğinde eğitim veren Süryani Okulu, yabancı dilden, beşeri bilimlere pek çok alanda uzun yıllar boyunca verdiği eğitimle anılmış.

Kesme taştan yapılan pürüzsüz güzellikte mimari yapısıyla da dikkat çeken kilise, Mardin’in ilçe merkezinde bulunan 1. Cadde’ye oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Mardin geziniz sırasında oldukça kolay ulaşabileceğiniz kiliseyi Pazar günü ziyaret ederseniz, Pazar ayinini de görebilirsiniz.

Adres: Şar, 1. Cadde No:416, 47100 Mardin Merkez/Mardin
Giriş Ücreti: Ücretsiz

3. Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi

meryem ana kilisesi ve patrikhanesi

Mardin’in tarihi ve görsel simgelerinden olan bir diğer kilise de Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi. Midyat’a 25 km mesafede bulunan kilise, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Mardin Müzesi’nin hemen yanı başında yer alıyor. Kiliseyi 1860 yılında Patrik Antuan Semheri, patrikhaneyi ise 1895 yılında dönemin Antakya Patriği İgnatios Benham Banni yaptırmış. Birbiriyle ayrı ama bu kadar iç içe olan mekanlar görmek zordur. Yapıyla karşılaştığınızda yüzlerce yıllık olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü o kadar güzel işlemelerle ve motiflerle bezenmiş ki, en az Deyrulzafaran Manastırı kadar etkileyici bir görsellik sunuyor.

1914 ve 1915 yılları arasında, yol genişletme çalışmaları nedeniyle, patrikhanenin bazı duvarları ne yazık ki yıkılmış, ancak 1988 yılında kilise ve patrikhaneyi devralan Kültür Bakanlığı, yapıyı aslına uygun olarak restore ettirmiş. 1995 yılından itibaren müze olarak hizmet veren patrikhane, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görüyor.

4. Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur)

mor gabriel manastırı

Mor Gabriel Manastırı, diğer adıyla Deyrulumur Manastırı, Mardin’in en önemli tarihi ve dini simgelerinden ve miraslarından desek yanlış olmaz çünkü bu manastır, Dünya’nın ayakta duran en eski Ortadoks manastırı. Süryanilerin ana toprağı olan Mardin, dini yapılar konusunda da burada oldukça başarılı. Mardin Midyat’tan, Şırnak-İdil yolu üzerinde 16 km gittiğinizde karşınıza çıkacak olan manastır, M.S 397 yılında Kartminli Mor Şemun ve Savurlu Mor Smuel tarafından yaptırılmış. Roma imparatorları ilerleyen zamanlarda da manastıra bağışlarda bulunarak geliştirilmesine yardımcı olmuş.

Süryaniler için oldukça kutsal sayılan manastır, özellikle mimari açıdan sizi kendine hayran bırakabilir. Devasa ve görkemli yapısıyla sizi büyüleyeceğine emin olduğumuz manastır eskiden bugün ki halinin üç katı büyüklüğe sahipmiş. Ancak çıkan savaşlar sonucunda geriye bir tek günümüzdeki bölüm restore edilerek ayakta kalabilmiş.

Eskiden Süryanilerin Metropolitik Merkezi olan yapı, bugün hala ibadet işlevine devam ediyor. Manastırın içerisinde yaşayan 70’e yakın kişi olduğu söyleniyor. Ancak manastırda yaşayan çocuklara dini eğitim verilmediği, sadece taşımalı eğitimde burada konakladıklarını söylüyorlar.

Özellikle manastırda bulunan mezar alanını da ziyaret etmeyi unutmayın. Manastırda yaşayan dini liderlerin, İsa’nın geleceği günü bekledikleri inanışıyla oturur vaziyette gömüldüğü mezar alanı, içini göremeseniz bile tüylerinizi diken diken edecek bir atmosfere sahip.

Not: Manastırı ziyaret ettiğinizde, manastırda görevli olan rehber Kuryakos Acar ile tanışmadan dönmemenizi öneririz. Zira manastıra giden herkes, onun müthiş anlatı becerisinden ve insani yönlerinden bahsediyor.

Adres: Güngören, 47510 Midyat/Mardin
Ziyaret Saatleri: 09:30-11:00, 13:00-16:30
Giriş Ücreti: 5₺ (Müze Kart geçmiyor.)

5. Mor Mihayel Kilisesi ve Burç Manastırı

mor mihayel kilisesi

Mardin’de bulunan en eski dini yapılardan birisi de, Yeni Yol Caddesi’nin alt kısmında bulunan, Mor Mihayel Kilisesi. Kilisenin girişinde asılı olan tabelaya göre, 5.Yüzyıl eseri olan kilisenin 4.Yüzyıl sonlarında inşa edildiği düşünülüyor. Neden olduğu bilinmese de, oldukça tahrip edilen yapı, M.S 1125 ve 1165 yılları arasında dönemin önde gelenlerinden 4.Yuhanna tarafından restore ettirilmiş. Dört yüz yıl sonra yeniden restore edilen yapı, kitabesinde yazan bilgilere göre 1911 yılından sonra en son 1957 yılında yenilenmiş.

Girişinde klasik Mardin medrese ve manastırlarında bulunan eyvanlardan olan yapı, mezar bölümüne de ev sahipliği yapıyor. Kilise kapısının hemen karşısında kalan alanda 3 ayrı mezar bulunuyor. Net olarak bilinmese de, bu üç mezarın Mor Mihayel, kız kardeşi ve öğretmenine ait mezarlar olduğu söyleniyor.

6. Mor Petrus ve Paulus Kilisesi

mor petrus kilisesi

Mardin’in Gül Mahallesi’nde bulunan kilise, diğer kiliselere göre daha yakın geçmişten bir yapı. 1914 yılında Papaz Abdülmesih’in çabasıyla Pavlus ve Petrus için yaptırılan kilise, akademik kaynaklara göre, Osmanlı Dönemi’nde yapılan Mardin’in son kilisesi olarak biliniyor. Eskiden var olan küçük bir kilisenin üzerine inşa edildiği için, önceki kilisenin künyesine ulaşılamamış.

Tonoz taş kullanılarak inşa edilen kilise, günümüzde zaman zaman hizmete açık olurken, bazı dönemler nedeni tam olarak bilinmese de kapalı tutuluyor. Mardin gezinizde, kiliseyi görmek isterseniz, kapalı olup olmadığını öğrenmenizi öneririz.

7. Mor Evgin Manastırı

mor evgin manastırı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde yer alan en özel noktalardan birisi de şüphesiz Mor Evgin Manastırı. Mardin için oldukça özel ve önemli bir tarihi yapı olan manastır, tıpkı Trabzon’un Sümela Manastırı’na benziyor. Yapı ve konum itibariyle birbirine benzeseler de, ne yazık ki Mor Evgin Manastırı, Sümela Manastırı kadar tanınmıyor. M.S 363 yılında Bagok Dağı’nın eteklerine kurulan manastır, Süryanilerin ikinci Kudüs’ü olarak da kabul ediliyor.

Deniz seviyesinden 900 metre yükseklikteki manastıra yüzlerce taş basamak ve köprü aşılarak ulaşılıyor. Kurulduğu günden itibaren 1970 yılına kadar aktif olarak hizmet veren manastır, binlerce rahibe ve din adamına ev sahipliği yapmış ancak, 1970 yılında kapılarını kapatmış. Henüz 2011 yılında yeniden aktif olarak ibadete açılan yapı, yeni Başrahip Raban Yuyakim Unfal ve öğrencisiyle birlikte hizmet veriyor.

Manastıra çıktığınızda manastırın heybetine ve mistik etkisine mi kapılacaksınız, yoksa manzaranın harikalığına mı bakacaksınız şaşırabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük kilise çanının da bulunduğu manastırda, doğal ses akustiğinin tüylerinizi diken diken edeceği ayinlere de denk gelirseniz, unutulmaz bir an yaşayabilirsiniz.

Ziyaret Saati: 09:00-16:00 (Yaz dönemi 17:00)

8. Mardin Protestan Kilisesi

mardin protestan kilisesi

Mardin’de aktif olarak ibadete açık olan kiliselerden birisi de, Mardin’in ilk Protestan Kilisesi olarak kabul edilen kilise. Kilise ilk açıldığı günden beri hizmet vermiş diyemiyoruz çünkü 1860 yılında Diyarbakır’dan gelen Protestanların açtığı kilise, 1960 darbesinden sonra kapatılmış. Ender Peker tarafından 2 yıllık bir çaba sonucunda bağışlarla restore edilen kilise, harabe halinden kurtarılarak 2015 yılında yeniden hizmete açılmış.

Görsel güzelliğini ve tarihi dokusunu kaybetmeyen kilise haftanın her günü ziyarete açık. Arapça, Kürtçe ve Türkçe olarak ibadet veren kilisenin ayin törenlerine denk gelirseniz, etkileyici havasını daha iyi hissedebilirsiniz.

9. Hırmız Keldani Kilisesi

hırmız keldani kilisesi

Mardin’in tarihi kiliselerinden belki de en aktif olarak kullanılanlarından biri olan Mar Hırmız Keldani Kilisesi, M.S 397’de inşa edilmiş eski bir Katolik kilisesi olarak biliniyor. Mardin ilçe merkezinde bulunduğu için oldukça yoğun olarak kullanılan kilise, cüzi bir miktar ödenerek ziyaret edilebiliyor.

Kim tarafından yapıldığı net olarak bilinmeyen kilise, daha sonradan aslına uygun olarak arka bölüm eklenerek büyütülmüş. Görkemli yapısıyla karşınıza çıkar çıkmaz ilgi uyandıran kiliseyi 2₺ ücret ödeyerek ziyaret edebilir, dilekleriniz için bir mum dikebilirsiniz.

10. İzozoel Kilisesi

izozoel kilisesi

Mardin’in tarihi kiliselerinden bir diğeri de, Midyat ilçesinin Altıntaş Köyü’nde yer alıyor. Köyün en tepe noktasında bulunan kilisenin yapım tarihi 6.Yüzyılda Mor Gabriel Manastırı’nın mimarının oğulları tarafından yapıldığı söylense de, bazı kaynaklara göre 8.Yüzyılda yapıldığı iddia ediliyor. Mardin’in özel taşlarından yapılan kilise, özellikle taş işçiliği konusunda oldukça zevkli bir mimariye sahip.

Köyün tepe noktasında yer aldığı için, şüphesiz ki manzarası da en az tarihi yapı kadar kusursuz. Kilisenin tepesinde yer alan, yapıldığı dönemin ihtişamını yansıtan çan da oldukça etkili bir görünüme sahip. Kilisenin olduğu köye özel aracınızla giderseniz, daha elverişli bir gezi turu yapacağınızı düşünüyoruz.

11. Mor Yakup Manastırı

mor yakup manastırı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde yer alan manastır, M.S 328 yılına kadar Mecusi Tapınağı olarak faaliyet göstermiş. Daha sonra bölgeye gelen Pers komutanı tarafından, Mor Şabo ve yanında bulunan 11 öğrencisi şehit olmuş ve tapınağın kalıntılarının üzerine manastır inşa edilmiş. Mısır’da doğan ve Mezopotamya’nın pek çok noktasında bulunan Mor Yakup’un da yaşadığı manastır, tam anlamıyla yeniden inşa edildiğinde yıl M.S 419 olarak kayıtlara geçmiş.

Aziz olarak kabul edilen Mor Yakup’un bulunduğu manastıra, farkı zamanlarda yüzlerce rahip yerleşmiş ve ömürlerini bu manastırda geçirmiş. Manastır 19.Yüzyıla kadar aktif bir biçimde faaliyet göstermiş ancak, Birinci Dünya Savaşı ile birlikte sahipsiz bir biçimde kalmış. Günümüzde etrafı çevirili olan manastır, 2013 yılında biten restorasyon sonrasında,  tarihin dokusunu ve yaşanmışlıkların gücünü hissetmek isteyenler için ziyarete ve ibadete açık. 

Not: Mardin ilçe merkezinden kalkan Nusaybin dolmuşlarıyla manastıra kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Medrese ve Camiler

12. Zinciriye Medresesi

zinciriye medresesi

Mardin gezilecek yerler listemizin başında yer alan Zinciriye Medresesi, tarihi dokusuyla görenleri büyülüyor. 1385 yılında Mardin’de hüküm sürmüş önemli beyliklerden Artuklu’nun son sultanı Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik Salih’in yaptırdığı medrese, Sultan İsa Medresesi olarak da biliniyor. Mardin merkezinde bulunan 1.Cadde üzerinde giderken, Kuyumcular Çarşısı’ndan önce karşınıza çıkan kale merdivenlerinden çıkarak, medreseye ulaşabiliyorsunuz. Mardin Kalesi’nin hemen alt kısmında yer alan medreseyi görür görmez, heybetine hayran kalacağınıza eminiz.

İki kattan oluşan yapı, iki büyük kubbesiyle de dikkat çekiyor. Medresenin içerisinde cami, türbe ve geniş bir avlusuyla beraber ek odacıklar yer alıyor. Mardin’e ilk kez giren Timur Ordusu tarafından alıkonulan Necmeddin İsa, bir süre medresede tutularak hapsedilmiş. Günümüzde kuran kursu olarak kullanılan medrese, turistik ziyaretlere de açık.

Medreseye girdiğinizde karşınıza çıkacak olan su çeşmesinin ise, bilmeniz gereken önemli bir özelliği bulunuyor. Eyvan olarak bilinen su çeşmesi, düz bir zeminde akarak, kare bir havuza doluyor. Yapılma amacı ise oldukça etkileyici. Karşılıklı iki sınıfta ders işlendiği zaman, sınıf seslerinin birbirine karışmaması için araya eyvan eklenmiş. Bir nevi ses yalıtımı görevi gören eyvan, mimari olarak da önemli bir zevke sahip.

Kapadokya’dan özel olarak getirilen ışık yayan taşları sayesinde, çok daha az ışıkla aydınlanabilen medreseyi, ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz, ancak içeride rehber bulunmadığından, medreseyi bilen biriyle ya da, iyi bir kaynakla gezmenizi öneririz.

**Not: Avluda bulunan eyvanın karşısında fotoğraf çekmeyi unutmayın. Suya düşen yansımanızı gördüğünüzde, ortaya çıkan fotoğrafın güzelliğine şaşırabilirsiniz.

Adres: Şar, 47100 Artuklu/Mardin
Ziyaret Saatleri: 09:30-18:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

13. Mardin Ulu Cami

mardin ulu cami

Mardin’in dini simgelerinin başında gelen Ulu Cami, adını verdiği mahallede, Mardin’in çarşı bölgesinde yer alıyor. Caminin yapım tarihi net olarak bilinmese de, caminin mevcut 16 kitabesinden en eskisine göre, 1176 yılında inşa edildiği kabul ediliyor. Eski bir kilise üzerine de yapılmış olabileceği düşünülse de, 12.Yüzyılın Artuklu mimarisinin özelliklerini net olarak taşıdığından, kesin olarak kabul edilmiyor.

Cami 1400’lü yıllarda yaşanan Timur istilası döneminde yıkılacak kadar zarar görmüş ancak, Memlüklüler ve Akkoyunlular döneminde onarıldığı için bugünlere kadar gelebilmiş. Osmanlı Dönemi’nde de II. Abdülhamid zamanında restore edilen cami en son 2010 yılında bakım görmüş. Kayıtlarda iki minareli olarak geçse de, günümüze sadece bir minare kalmış. Dikdörtgen mimarisi ve genişçe avlusuyla dikkat çeken cami, Mardin’de bulunan pek çok tarihi yapı gibi, avlusunda bir de eyvana sahip.

Felsefi anlam taşıyan eyvanlar, insanın yaşam yolculuğunu simgeliyor. Manevi simgesinin yanı sıra, görsel olarak da, zevk veren mimari yapı, özellikle cami ve medreselerde sık sık kullanılmış.

14. Şehidiye Medresesi

sehidiye medrese

Mardin gezilecek yerler yazımızda bahsedeceğimiz bir diğer yer ise Mardin’in simgelerinden biri haline gelen Şehidiye Medresesi. Mardin’in önemli medreselerinden olan yapı, Semanin Medresesi adıyla da biliniyor. 1200’lü yılların başında Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan’ın isteği üzerine yaptırıldığı düşünülse de, bununla ilgili kesin bir bilgi yok. Medresenin girişinde yazan yazıya göre, Necmeddin Gazi’nin olduğu 1230-1260’lı yıllar arasında yapılmış. Ancak Katip Ferdi kaynak olarak alınırsa, 1200-1230 yılları arasında Artuk Aslan tarafından yapıldığı iddia ediliyor.

Mardin’in merkezinde bulunan eski Ptt binasının karşısında yer alan medrese, kolaylıkla ulaşılabildiği için turistler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Müslümanlar için ayrı bir anlama sahip olsa da, mimari yapısı ve atmosferi nedeniyle, her dinden turistin ilgisini çekiyor. Geniş avlusuyla ve giriş kapısındaki taş işlemeleriyle dikkat çeken yapı, tek minareli bir camiyi de içinde barındırıyor.

Medrese tarihi süreçte çok fazla değişime uğramamış ancak, özellikle cami kısmı çok fazla restore edilerek ilk gün ki görüntüsünü kaybetmiş desek yanlış olmaz. Medreseyi ziyaret ettiğinizde etkileneceğinize eminiz.

Not: Medrese gezisi sonrasında, bir şeyler içip dinlenmek isterseniz, medresenin hemen üst kısmında yer alan harika manzaraya sahip çay bahçelerinde soluklanabilirsiniz.

15. Hatuniye Medresesi

hatuniye medresesi

Mardin’in önemli medreselerinden biri olan Hatuniye Medresesi, Sıti Radviyye ismiyle de biliniyor. Mardin’e bağlı olan köylerden, Gül Mahallesi’nde bulunan medrese, Kutbettin İlgazi’nin annesi Sitti Raziye tarafından yaptırılmış. Medresenin yapılış tarihine ilişkin bir künye bulunmasa da, 1177-1185 yılları arasında yapıldığı düşünülüyor. İki kattan oluşan medrese, eyvanlı bir avluya ve revaklı alt kata sahip.

Medresenin mimari yapısı tam olarak bozulmasa da, eski görüntüsü fazlasıyla değiştirilmiş. Önceden eyvanın olduğu mihrab, araya duvar örülerek bozulmuş. Aynı zamanda medresenin içinde bulunan bir duvarda karşınıza çıkan cam kapalı kutunun içinde, Hz. Muhammed’e ait olduğu düşünülen ayak izi bulunuyor. Özellikle Müslümanlar için oldukça önemli olan bu değer, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Medreseye girerken herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor, ancak içeride bir rehber de bulunmadığı için, medresenin anlamını tam olarak bilmeden, oradan ayrılmak zorunda kalabiliyorsunuz. Bu yüzden size önerimiz, medreseye gittiğinizde Mardinli küçük çocukların size rehberlik isteğini kabul etmeniz. Her gün onlarca turiste zevkle ve istekle medreseyi tanıtan çocuklara cüzi bir ücret vererek, hem bilgi öğrenmiş olabilir, hem de Mardinli bir çocuğu mutlu etmiş olabilirsiniz.

Adres: Savurkapı, Şahinler Sk. No:1, 47100 Mardin Merkez/Mardin
Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

16. Latifiye Camii

latifiye cami

Mardin gezilecek yerler listemize, Mardin’in önemli tarihi camilerinden biriyle devam ediyoruz. Artuklular döneminde 1371’de Abdüllatif bin Abdullah’ın isteği üzerine yaptırılan caminin asıl adı Abdüllatif Camisi fakat halk arasında Latifiye Cami dendiği için bu isimle anılır olmuş. Yapıldığı ilk süreçteki minaresi yıkılan yapıya, Musul Valisi Gürcü Mehmet Paşa tarafından 1845 yılında, günümüzde hala ayakta duran minare yaptırılmış.

Cami ilk günden beri aralıksız işlevine devam ediyor. Bu yüzden camiyi ziyaret etmek istediğinizde ibadet saatlerinden önce ya da sonra gelirseniz daha rahat gezebilirsiniz. Ancak ibadet saatinde geldiğinizde caminin içindeki ve avlusundaki atmosfer de tüylerinizi diken diken edebilir.

Not: Camiye ulaşabilmek için meşakkatli bir yol gitmenize de gerek yok, zira Mardin’in ilçe merkezinde bulunan yapı, eski Mardin evlerinin arasında , avlusundaki tatlı su sesiyle kendini gösteriyor.

17. Kasımiye Medresesi

kasımiye medresesi

Mardin gezilecek yerler yazımızda bahsedeceğimiz önemli noktalardan biri olan Kasımiye Medresesi, büyük ve heybetli yapısıyla görenleri büyülüyor. Mardin merkezinden yürümek isterseniz 2 km kadar yürümeniz gerekiyor, ancak araç ile gidebilmeniz için 5 km mesafe gitmeniz gerekiyor. Mardin’in inişli çıkışlı zeminini düşünürseniz, arabayla gitmenizi tavsiye ederiz. Zira sıcak bir hava olursa yolda etkilenmeniz mümkün.

Mardin Şehir Stadyumu’nu geçtikten sonra ulaşabileceğiniz medrese, Mardin’in en büyük yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Artuklu döneminde inşa edilen yapı yarım kaldığı için, 1457-1502 yılları arasında Cihangiroğlu Kasım Padişah tarafından tamamlanmış. Dikkat çekici kubbesi, kemerli avlusu ve açık düzende inşa edilmiş odacıklarıyla hala sapasağlam ayakta duran yapı, içerisinde cami ve türbeye de ev sahipliği yapıyor.

Avlunun ortasında yer alan felsefi mesaj içeren eyvan ise oldukça ilgi çekici. İnsanın anne karnına düşmesinden, ölümüne kadar olan yaşam yolunu simgeleyen eyvan, hem mimari açıdan hem de manevi mesajıyla oldukça etkileyici bir görünüme sahip.

Tarihçilere göre külliye olarak anılan medresede Kasım Paşa’nın öldürüldüğü düşünülüyor. Rivayete göre, Kasım Paşa’nın kız kardeşi, paşanın kanlı gömleğini duvara sürdüğü için, günümüzde hala duvarda lekeler gözükebiliyor. Bu rivayet ne kadar doğrudur bilemeyiz ancak, medreseye girdiğiniz andan itibaren, yaşanmışlıkların ve tasavvufi gücün etkisi altına gireceğinize eminiz.

Not: Pek çok tur şirketi rehberlik hizmetiyle beraber medreseye turlar düzenliyor ancak, Mardin’li çocukların gönüllü olarak görev edindikleri rehberliği tercih ederseniz, fazlasıyla etkileneceğinize eminiz.

Adres: Cumhuriyet, 1711. Sk., 47100 Artuklu/Mardin
Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

18. Dunaysır Ulu Camii

dunaysır ulu cami

Kiliseler, medreseler birbirinden etkileyici dini yapılar…Mardin’in camileri de Mardin kültürünü en iyi simgeleyen unsurlardan. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan Dunaysır Ulu Cami’de bu camilerden biri. Artuklular döneminde Artuk Sultanı Yavlak Aslan’ın yaptırdığı cami yarım kalınca, kardeşi 1205 yılında kardeşi Artuk Aslan’ın isteğiyle tamamlanabilmiş.

Taş işçiliğinin en güzel örneklerini yansıtan cami, yakın dönemlerde yeniden restore sürecine girse de, tarihi caminin dokusuna uygun olmayan işlemlerle ne yazık ki, bozulmuş. Caminin içinde bulunan mihrabındaki el oymalarıyla dikkat çeken yapıya, genişçe avlusundan geçerek ulaşılıyor.

19. Melik Mahmut Camii

melik mahmut cami

Mardin’in en etkileyici camilerinden olan Melik Mahmut Cami, Mardin’in Savurkapı Mevkisi’nde yer alıyor. Artuklu döneminde yapılan caminin üzerinde yer alan kitabede, 14.Yüzyılda inşa edildiği bilgisi yer alıyor. Bazı kaynaklar ise, camiyi Artuklu Sultanı Melik Salih’in yaptırdığını iddia ediyor.

Camiye girdiğinizde sizi yüksek tavanıyla karşılayan mekan, avlusuna geçtiğinizde, rahatlatıcı atmosferiyle sizleri etkileyebilir. Avlusunda bulunan eyvan, Mardin’de bulunan çoğu Türk-İslam eserlerinde yer alıyor. Felsefi olarak yaşam çizgisini yansıtan eyvanlar, aynı zamanda ses yalıtımı yapması amacıyla da kullanılıyor. İnce düşünülüp, her bir detayı özenle yapılan tarihi yerleri görmekten hoşlanıyorsanız, Melik Mahmut Cami’yi mutlaka görmelisiniz.

Hamamlar

20. Emir Hamamı

emir hamamı

Mardin’in en özel noktalarından bir diğeri de, Emuniddin Külliyesi’nin içinde bulunan, tarihi Emir Hamamı. 12.Yüzyılın başında Emineddin Ilgazi tarafından yaptırılan hamam, Mardin’in ilçe merkezinde cadde üzerinde yer alıyor. Eski duvarlarından arasından geçerek ulaşabileceğiniz hamam, Mardin’in en otantik mekanlarından birisi. Asırlardır hizmet veren hamamın etnik görüntüsü, özellikle turistlerin ilgi odağı olmuş durumda.

Günümüzde hala hamam olarak hizmet veren yapıda, çok fazla değişiklik yapılmış olsa da, ortasındaki soyunmalık kısmı ve fenerli kubbe kalmış durumda. Bu yüzden de tarihi dokusundan pek bir şey kaybetmemiş. Mardin gezinizde gidebileceğiniz temiz ve güzel olan nadir hamamlardan birisi ancak erkek ve kadın bölümü ayrı olmadığı için, saat dilimlerine ayrılmış. Gündüzleri 12:00 ile 17:00 arası kadınların kullanıma açık olan hamam, geriye kalan saatlerde erkeklere hizmet veriyor.

Saunadan, masaja, köpük masajından keseye pek çok hizmetten cüzi miktarlara faydalanabiliyorsunuz, ancak gelen turistler, masajının çok fazla profesyonel olmadığını ve memnun kalmadıklarını da dile getiriyor. Hamamın iç kısmında bir de kafe bulunuyor. Güzel bir hamam sonrası soğuk bir gazoz içerek kafe bölümünde dinlenebilirsiniz.

Adres: Teker, Cumhuriyet Cd. No:185, 47100 Mardin Merkez/Mardin
Çalışma Saatleri: 
07:00 – 12:00 Erkeklere
12:00 – 17:30 Kadınlara
18:00 – 23:00 Erkeklere
Ücret: Hamam 15₺, Kese,Sauna ve İçecek olursa 45₺.

21. Savurkapı Hamamı

savurkapı hamamı

Mezopotamya’nın ortasında, esrarengiz mimari yapıların içinde hamam keyfi yapmak asla unutamayacağınız etkinliklerden birisi olabilir. Mardin’in en etkileyici hamamlarından biri olan Savurkapı Hamamı, Sitti Radviye Medresesi’nin hemen yanı başında yer alıyor. Dikdörtgen mimarisi ve oval kubbesiyle ilgi çekici bir görüntüye sahip olan hamam, medresenin yapım tarihi göz önünde bulundurulduğunda 1176 yılında yapılmış olabileceği düşünülüyor.

Günümüzde hala aktif olarak hizmet veren hamam, klasik mardin taş mimarisine sahip. Dar Mardin sokaklarından yürüyerek ulaşacağınız hamamı kadınlar da erkekler de kullanabiliyor ancak, kadın ve erkeklerin hamamı kullanma saati ayrı. Kadınlar günün 12:00-17:30 saatlerinde hamamdan faydalanabilirken, erkekler ise 18:00-22:00 saatleri arasında kullanabiliyor.

Adres: Savurkapı, Şahinler Sk. No:1, 47100 Mardin Merkez/Mardin
Çalışma Saatleri: Kadınlar: 12:00-17:00, Erkekler: 18:00-22:00

Müzeler

22. Sakıp Sabancı Mardin Müzesi

sakıp sabancı mardin müzesi

Gezi turunuzda hangi şehirde olursanız olun, o şehrin müzeleri mutlaka olmalı. Özellikle Mardin gibi kültürlerin beşiği olan bir şehirde olan müze hepimiz için oldukça değerli şeylerden birisi. Mardin’de bilinen müzelerin başını çeken Sakıp Sabancı Mardin Müzesi, Mardin’in merkezinde olan Cumhuriyet Meydanı’nda yer alıyor.

II.Abdülhamid zamanında inşa edilen ve uzun süre Süvari Kışlası olarak kullanılan bina, daha sonradan Jandarma Askerlik Şubesi ve son olarak da 2003 yılına kadar vergi dairesi olarak kullanılmış. 2004 yılında ünlü iş adamı Sakıp Sabancı’nın vefatı üzerine, vasiyet olarak kabul eden Sabancı Ailesi, Mardin Valisi ile görüşerek restorasyon sürecini başlatmış.

Uzun ve özenli bir restorasyon süreci sonrasında aslına uygun olarak yenilenen bina, iki katlı yapıdan oluşuyor. Alt katı Güler Sabancı Sanat Galerisi, üst kat ise kent müzesi olarak 2009 yılında hizmete açılmış. Mardin’in kültürel ögelerini ve tanıtımını gözlemleyebileceğiniz müzeye, 2 saatlik bir zaman diliminizi ayırırsanız, oldukça verimli bir müze turu gerçekleştirebilirsiniz.

Adres: Şehidiye, Hükümet Cd. No:10, 47100 Mardin Merkez/Mardin
Ziyaret Saatleri: 
1 Kasım – 1 Mayıs : 08:00 – 17:00
2 Mayıs – 31 Ekim : 08:30 – 17:30
(Pazartesi kapalı)
Giriş Ücreti: 5₺

23. Mardin Müzesi

mardin müzesi

Mardin gezilecek yerler yazımızda bahsedeceğiz bir diğer müze de, Mardin’i en güzel yansıtan yerlerden Mardin Müzesi. 1895 yılında Süryani Katolik Kilisesi olarak, Antakya Patriği tarafından yaptırılan bina, klasik Mardin evleri mimarisini taşıyor. Geniş avluları, kemerli katları ile oldukça etkileyici bir görünüme sahip olan bina, Kültür Bakanlığı’nın da desteğiyle 2000 yılında Mardin Müzesi olarak hizmete açılmış.

Mardin merkezinde bulunan müzeye kolaylık ulaşabiliyorsunuz. Üç kattan oluşan yapı, Neolitik Çağ’dan günümüze kadar, Mardin’in ve Mezopotamya’nın tarihi çizelgesini ve gelişimini gözler önüne seriyor. Her katta farklı sergi bölümlerinin bulunduğu müzede, Dara Antik gibi, Mardin’de yer alan antik kazı noktalarından çıkan eserler de yer alıyor.

Modern Müze olarak işlev gören yapı, aynı zamanda çocuklar ve yetişkinler için pek çok eğitim ve etkinlik de düzenliyor. Kütüphanesinden, sanat galerisine herkesin emek göstermeye çalıştığı müzeyi, Mardin gezinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: Şar, Cumhuriyet Meydanı üstü, 47100 Artuklu
Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30 (Pazartesi günleri kapalı)
Giriş Ücreti: 5₺ (18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz)

24. Midyat Devlet Konukevi

midyat devlet konukevi

Mardin’e geldiğinizde kısa bir yolculuk sonunda Midyat’a ulaştıktan sonra, görmeniz gereken en önemli yerlerden birisi de, pek çok diziye ev sahipliği yapmış Midyat Devlet Konuk Evi. Burası şaşırtıcı güzellikte, özenle işlenmiş taşlarıyla hayran kalacağınız bir Mardin konağı. Eskiden bir Süryani’nin evi olan konak, evin sahibi öldükten sonra devlete bağışlanmış. Üç katlı yapısı ve genişçe terasıyla dikkat çeken yapı, en çok Sıla dizisinden sonra meşhur olmuş.

Sıla’dan, Hercai dizisine daha pek çok dizi ve filme ev sahipliği yapan konak, Mardin’e gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret akınına uğruyor. 5₺ gibi bir giriş ücreti ödeyerek girebileceğiniz konakta, dizi ve film çekimlerinin olduğu günlerde odalar kapalı tutuluyor. Eğer odaların kapalı olduğu güne denk gelirseniz, avluyu gezip dönmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak yapının avlusu dahi o kadar etkileyici ki, bu bile yetebilir.

Adres: Akçakaya, 148. Sk. No:12, 47510 Midyat/Mardin
Giriş Ücreti: 5₺

25. Midyat Kent Müzesi

midyat kent müzesi

Mardin’in Midyat ilçesine geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerlerden Midyat Kent Müzesi, Midyat Belediye’sinin çalışmaları sonucunda hizmete açılmış. Midyat merkezinde yer alan müze, eskiden dükkanların bulunduğu çarşı olduğu için, binanın yapısında çok fazla değişikliğe gidilmemiş. Mardin’in kültürel ve manevi ögelerini gösteren simgelerin ve objelerin yer aldığı müze, geniş bir koleksiyona sahip.

Özellikle yerin altında yer alan mağara şeklindeki Mardin yerleşim düzeni, oldukça etkileyici bir görüntüye sahip. Yazın sıcak bir günde giderseniz, aşağısının oldukça soğuk olması, eski evlerin ne kadar iyi inşa edildiğini site anlatabilir. Müzeye girdiğinizde üst kata çıkan merdivenin kenarında bulunan uzun yazıyı da mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Adres: Ulucami, Dr. Alaaettin Aslan Cd. No:108, 47500 Midyat/Mardin
Giriş Ücreti: Ücretsiz

26. Hacı Şehmus Mete Konağı

hacı şehmus mete konağı

Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan gezilecek güzel yerlerden birisi de, özel girişimle oluşturulan Hacı Şehmus Mete Konağı. Ali Arıkan Caddesi üzerinde yer alan konak, klasik bir Midyat konaklarından biri. Konağın içinde, ünlülerin bulunduğu el dokuması halılardan, pek çok yöresel objeye görsel unsur bulunuyor.

Konağın ilgi çekici bir diğer noktalarından birisi de, alt katında bulunan yeraltı mağarası. Özenle düzenlenen mağara aslı bozulmadan ışıklandırmalar sayesinde oldukça estetik bir görüntüye kavuşmuş. Konağın ziyaret saatlerinde bazı değişiklikler olabiliyor ancak açık olduğunda küçük bir miktar ödeyerek ziyaret etmeniz mümkün.

Çarşılar

27. Tellallar Çarşı

Tellallar Çarşı

Mardin gezilecek yerler listemizde yerini alan önemli noktalardan birisi de, tarihi çarşı. Tellallar Çarşısı ya da Revaklı Çarşısı olarak bilinen yapı, herhangi bir kitabeye sahip olmadığı için, yapım tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Ancak mimarisinden elde edilen çıkarımlara göre, 17.Yüzyıl eseri olabileceği düşünülüyor. Kesme taştan yapılan çarşı, doğrama pencereleriyle ve kemerli yapısıyla dikkat çekiyor.

Mardin’in şehir merkezinde bulunan meşhur Reyhaniye Cami’nin hemen yanı başındaki çarşı, son olarak 2012 yılında restore edilmiş. İçerisinde pek çok dükkan bulunan çarşıda, sevdiklerinize ya da kendinize, Mardin’i hatırlatacak güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

28. Cumhuriyet Meydanı

cumhuriyet meydanı

Mardin gezinizde muhakkak önünden geçeceğiniz ya da yolunuzun düşeceği nokta ise, Mardin’in merkezi olan Cumhuriyet Meydanı. Mardin Müzesi’nin ve meşhur çay bahçesinin bulunduğu meydan, günümüzde ne yazık ki otopark işlevi görüyor. Mardin Kalesi’nin ve Mardin’in tarihi evlerini en güzel seyre dalabileceğiniz meydana geldiğinizde, Cumhuriyet Meydanı Aile Çay Bahçesi’nde oturup güzel bir çay içmenizi öneririz.

Siz çay bahçesinde oturup sıcak bir çay içerken, şehrin heybetini seyre dalabilir, meydandan geçen insanların bastığı yerin, binlerce yıldır kimlere ev sahipliği yaptığını, neleri gördüğünü hayal edebilirsiniz. Eğer şanslı gününüzdeyseniz, meydanda bazı günler düzenlenen konser etkinliklerine de denk gelebilirsiniz.

29. Mardin Bakırcılar Çarşısı

mardin bakırcılar çarşısı

Mardin gibi etnik bir yere gelip de, birbirinden güzel objelere bakmadan dönmek olmaz. Bakır ve gümüş gibi el işlemesi ürünleri seviyorsanız, Mardin merkezinde bulunan Bakırcılar Çarşısı tam da size göre. Ulu Cami’yi geçtikten 100 metre sonra karşınıza çıkan çarşı, Kazancılar Çarşısı adıyla da biliniyor. Günümüzde bakır kullanımının azalması nedeniyle, tükenme tehlikesi yaşayan bakır zanaatkarları ve dükkanları Bakırcılar Çarşısı’nda ayakta kalmaya çalışıyor.

Pazar günleri kapalı olan çarşı, günün öğle namazı saatlerinde de genellikle kapalı. Güzel bir Mardin gezisi sonrasında sevdiklerinize hediye ve kendinize bir Mardin hatırası almak isterseniz, bakır çaydanlıklara ve tepsilere bakmanızı öneririz.

30. Kayseriyye Bedesteni

kayseriyye bedesteni

Mardin gezilecek yerler yazımızda bahsedeceğimiz diğer bir tarihi alışveriş durağı ise Kayseriyye Bedesten’i. Mardin merkezinde yer alan Ulu Cami’nin olduğu 2. Cadde üzerindeki bedestenin, yapım tarihi net olarak bilinmese de Artuklu döneminde yapıldığı düşünülüyor. İç ve dış kısmı olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan tarihi bedesten, gümüşçülerden, hediyelik eşya dükkanlarına pek çok dükkana ev sahipliği yapıyor.

Bedestenle ilgili kaynaklarda Ulu Cami’nin ve Kasım Padişah Medresesi Vakfı’na bağlı olduğu söylense de, henüz kanıtlanabilmiş değil. Eski tarihlerde bedestende alışveriş o kadar yoğunmuş ki, bir dükkanın günlük kirası için 1 altın veriliyormuş. Günümüzde bu tarz tarihi çarşılar çok pahalı olduğu konusunda eleştiri alsa da, Kayseriyye Bedesteni, kolaylıkla alışveriş yapabileceğiniz noktalardan.

Tarihi Yerler

31. Mardin Kalesi

mardin kalesi

Mardin’in ”Kartal Yuvası” adıyla da bilinen tarihi kale, geçmişi bin yıl öncesine kadar dayanan, eşsiz bir yapı. Eski mimari yapısından geriye tam anlamıyla sağlam olarak günümüze gelmemiş olsa da, kalenin varlığı ve kalıntıları, tarihi dokuyu hissetmenize yetiyor da artıyor. Fethedilemeyen kale olarak anılan kale, 20’ye yakın yönetime ev sahipliği yapmış. Pek çok farklı yönetimin elinde, aynı işlevi gören kale, günümüzde askeriyeye ait olduğu için turistik bir işleve sahip değil.

Mezopotamya denilen ovadan yaklaşık bin metre yükseklikte bulunan kale, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine de konu olmuş. Bazı kaynaklara göre M.S 900’lü yıllarda Hamdaniler tarafından inşa edildiği söylense de, kesin olarak bir bilgiye ulaşılmış değil. Kaleye çıkış yasak olduğu için ne yazık ki, turizme açılana kadar kaleyi içine girerek gezemiyorsunuz. Ancak kalenin olduğu bölgeye tırmanırsanız, kaleyi yakından görmeniz mümkün.

Kalenin olduğu alana çıktığınızda, ovanın manzarası sizi şaşırtabilir, manzaranın keyfini sürmenizi ve binlerce yıldır bu topraklarda yaşanan acı ve güzel anıları hayal etmenizi tavsiye ederiz. Sultanlardan, köylülere her türlü insanın yaşadığı bu medeniyetin nelere ev sahipliği yaptığını düşünerek, Mardin’in dokusunu daha iyi hissedebilirsiniz.

32. Dara Mezopotamya Harabeleri

dara mezopotamya harabeleri

Antik kentler, bulunduğu bölgelerin en önemli tarihi göstergelerinden ve değerlerinden birisi. Ancak ülkemizde ne yazık ki, antik kentler sadece turistik bölgelerde fazlasıyla biliniyor ve ziyaret ediliyor. Ülkemizin doğusuna dönüp baktığımızda, medeniyetin beşiği Mezopotamya’nın tarihi nimetlerine yeterli önem ve ilgi gösterilmiyor. Dünyanın farklı bir yerinde olsa şüphesiz dünya değerleri listesine girecek olan yerler, söz konusu Türkiye’nin doğusu olduğu zaman ne yazık ki, aynı etkiye sahip olamıyor.

Pek tabi, bunun pek çok sorumlusu var, sorumluluğu olanlardan birisi de biziz. Mardin’de öyle bir antik değerimiz var ki, pek çoğumuz bundan haberdar bile değiliz. Bahsettiğimiz yer, Mardin’in Dara Köyü sınırları içerisinde bulunan, binlerce yıllık tarihe sahip Dara Antik Kent adıyla da anılan ”Dara Mezopotamya Harabeleri”. Mardin merkezine 30 km mesafede bulunan antik kent, Perslilerden bize bırakılan büyük bir miras. Pers İmparatoru olan Dairus’un Büyük İskender ile savaştığı zamanlarda sığınak olarak yaptırdığı şehir, M.Ö 500’lü yıllarda kurulmuş.

Değişen zamanlar, Emevilerden, Abbasilere ve daha sonra Osmanlı olmak üzere pek çok yönetimin eline geçen yapı, binlerce yıllık tarihiyle, zindanlardan, sarnıçlara pek çok yapıya sev sahipliği yapıyor. Antik kente gittiğinizde karşınıza çıkan yer üstündeki yapılar dikkat çektiği kadar, yerin altında bulunanlar sizi daha da şaşırtıyor. Toplu intiharların yapıldığı toplu mezarlardan, kilise olarak inşa edilip, zindan olarak kullanılan yüksek tavanlı mahzenlere kadar mutlaka görmeniz gereken tüyler ürpertici kalıntılara sahip.

Kazı çalışmalarının hala devam ettiği antik kentte, gezebileceğiniz yerler antik kentin tamamının %10’luk kısmını oluşturuluyor. Antik kente gittiğinizde herhangi bir giriş kapısı, ilgilenen bir kişi ya da tanıtım çalışmaları görmediğinizde şaşırabilirsiniz. Gelecek yıllarda daha fazla önemsenmesini umduğumuz antik kentte, Mardin’in küçük çocuklarının gönüllü rehberliğiyle gezebilirsiniz.

33. Mardin Evleri

mardin evleri

Mardin’e geldiğiniz zaman karşılaşacağınız görsel şölene neden olan en önemli unsurlardan olan mimari yapılar, özellikle Mardin’in tarihi evlerinde karşımıza çıkıyor. Toprak rengindeki özel mimarisiyle, Mardin Kalesi’nden aşağıya sanki üst üste binmiş basamaklar gibi gözüken evler, Mardin’in en önemli görsel ögesi. Binlerce yıllık tarihiyle, geriyle kalan antik kalıntıların taşlarından yapılan evlerin çoğu, özenle inşa ediliş. Birbirinden güzel ve anlamlı motifleriyle bir nevi sanat eseri olan evler, genellikle dört metrelik duvarlarla kapatılmış.

Ortaçağ mimarisinin izlerini taşıyan Mardin evleri, ovaya bakar bir şekilde inşa edilmiş. Kışın soğuktan korunma amacıyla iç ve dış olmak üzere iki ayrı avluya sahip olan evler, yazlık denilen çatı kısımlarını da yapı içerisinde barındırıyor. Genellikle küçük de olsa hayvanlar için küçük bir ahır bulunan evlerde, genellikle üst kat yaşam alanı olarak kullanılıyor. Alt katta genellikle mutfak, kiler gibi toplu alanlar oluyor. Avludan yukarıya çıkan merdivenlerden ise, çoklu odalara çıkılabiliyor.

Mardin Türklerden Süryanilere, Kürtlerden Araplara pek çok etnik kökene ev sahipliği yapan bir şehir olduğu için, evlerin yapıları genel olarak değişmese de, evlerin içinde geçen yaşam değişebiliyor. Özellikle Süryanilerin kendi elleriyle yaptıkları Süryani şarapları imkan bulabilirseniz deneyin deriz. Misafirperver halk ile hoş bir sohbet kurarsanız, örnek bir Mardin evine misafir de olabilirsiniz.

34. Bab-ı Sor Çeşmesi

bab-ı sor çeşmesi

Bir şehrin tarihi dokusunu hissettiren en güzel simgelerden birisi de şüphesiz çeşmelerdir. Mardin’de bulunan Bab-ı Sor Çeşmesi de o çeşmelerden birisi. Üzerindeki kitabeye göre 1213 yılında yaptırılan çeşme, 1494 yılında restore edilmiş. Çeşmeyle ilgili çok fazla tarihi bilgi olmasa da, yıllardan beri süregelen inanışa göre, çeşmeden su içen çocukların başına muhakkak bir olay gelirmiş. Ne kadar doğrudur bilemeyiz, ancak bu tip etnik yerlerde bu inanışlar oldukça etkili olabiliyor.

Mardin’in merkezinde bulunan Savurkapı Mahallesi üzerindeki Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan çeşmeyi, kolay ulaşılabilir bir yerde olduğu için, ayırdığınız bir beş dakikada kolaylıkla görebilirsiniz.

35. Surur Hanı

surur hanı

Mardin’e gelip de, meşhur hanına uğramadan gitmek olur mu? Olmaz. Mardin gezilecek yerler yazımızda, Sıra Gecesi’ne katılabileceğiniz bir yerden bahsetmek istiyoruz. Mardin’in ana caddesi olan 1. Cadde’nin hemen üzerinde yer alan tarihi han, yapım tarihi net olarak bilinmese de 17.Yüzyıl eseri olarak kabul ediliyor. Pek çok kez restore sürecinden geçen hanın yapısında değişiklikler meydana gelmiş ancak yine de eski görüntüsünü koruyor.

Geniş bir avlu ve iki katlı revaklardan oluşan han, dikdörtgen yapıya sahip terasa da sahip. İçerisinde restoran ve kafelerin bulunduğu han, tıpkı İzmir’de yer alan tarihi Kızlarağası Hanı’na da benziyor desek yanlış olmaz. Mardin’e geldiğinizde eğlenebileceğiniz bir etkinliğe katılmak isterseniz, hanın içinde bulunan Antik Sur Restoranı’nın müzikli, eğlenceli Sıra Geceleri’ne katılmanızı tavsiye ederiz.

36. Dünaysır Köprüsü

dünaysar köprüsü

Mardin’de görebileceğiniz tarihi yapılardan birisi de Kızıltepe ilçesinde bulunan Dünaysır Köprüsü. 12.Yüzyılda Artuklular tarafından yapıldığı düşünülen köprünün yapım tarihi net olarak bilinmiyor. Üzerinde herhangi bir işleme ve süs bulunmayan köprü, düz kesme taştan inşa edilmiş. Beş kemerden oluşan köprü günümüzde de hala aktif olarak kullanılıyor. Yaya ve araç geçidine açık olan köprü, 2013 yılında restore edilmiş.

37. Midyat Saat Kulesi

midyat saat kulesi

Mardin’in Midyat ilçesinin merkezinde yer alan saat kulesi, her şehirde olduğu gibi ilçenin simgesi haline gelmiş. İzmir’in saat kulesi ne ise, Midyat’ın saat kulesi de o desek yanlış olmaz. 2015 yılında yaşanan terör olayları sırasında ne yazık ki zarar gören saat kulesi, 2016 yılında yeniden düzenlenmiş. Yerli ve yabancı turistlerin Midyat’a geldiklerinde ilk olarak fotoğrafını çektikleri kule, etrafında pek çok güzelliği de barındırıyor.

Midyat’ın merkezine ve saat kulesinin oraya geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken şeylerden birisi de, saat kulesinin hemen çevresinde bulunan Midyat dükkanlarını gezmek. Her türlü ihtiyacınızı bulabileceğiniz dükkanlardan özellikle şarap ve baharatçı dükkanları ilginizi çekecek. Keyifli bir şarap tadımı yapmak isterseniz, Süryanilerin kendi elleriyle yaptıkları Süryani Şarabı dükkanlarına girebilir, esnafla sohbet ederek, kendinize veya sevdiklerinize bir şişe şarap alabilirsiniz.

Doğal Güzellikler

38. Beyazsu

beyazsu

Fotoğrafı gördüğünüzde burayı, Fethiye Saklıkent sanmanız çok normal. Ancak burası Fethiye değil, Mardin. Mardin’in yerlileri dışında genelde Mardin’de bu tip doğal yerler olduğu çok fazla bilinmiyor. Tanıtımının yeterli yapılmamasından mıdır, yoksa bizim de bu durumda ilgisizlik payımız var mı bilemiyoruz. Ancak böyle güzelliklere ev sahipliği yapan bir şehrin ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız.

Mardin’in Midyat ilçesine 20 km mesafede bulunan Beyazsu, Mardin’in en güzel doğal derelerinden birisi. Derenin üzerine piknik alanı ve restoran işletmeleri kurulmuş. Mardin’e geldiğinizde serin bir gün geçirmek ve kafanızı dinlemek isterseniz, burası tam size göre. Suyun üzerine yapılan ahşam oturma yerleri ve suyun içinde yer alan piknik masalarında oturarak güzel bir gün geçirebilirsiniz. Ancak tesiste bulunan restoran işletmelerinin hizmet konusunda yavaş olduğu konusunda eleştiriler bulunuyor. Bunları bilerek gitmenizi öneririz.

39. Gurs Vadisi

gurs vadisi

Mardin’in çok fazla bilinmeyen doğal cennetlerinden bir diğeri de, Gurs Vadisi. Pek çok şelaleye ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan vadi, Mardin’in Kızıltepe ilçesine 7 km mesafede yer alıyor. Aradaki mesafe 7 km olmasına rağmen, ilçe merkeziyle arasında 15 derece kadar fark olabildiği için, yazın kavurucu günlerinde kent sakinleri genellikle buraya kaçıyor.

Ancak vadinin çok fazla tanıtımı yapılmadığı ve yeterli kalitede tesis açılmadığı için çok fazla turist tarafından bilinmiyor. Zamanla değerinin artacağını düşündüğümüz bu vadiyi, Mardin gezilecek yerler gezi listenize eklemeyi unutmayın.

40. Alipaşa Köyü

alipaşa köyü

Mardin’e gelmişken etkileyici ve güzel bir köy ziyaret etmek istiyorsanız, Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı olan Alipaşa Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. 200 yıl önce Bağdat’tan ve Mısır’da gelen ailelerin taşındığı köy, Mardin ve Kızıltepe merkezine de 14 km uzaklıkta bulunuyor. Toprak rengindeki klasik mardin taşlarından yapılan köy evleri, yeşil vadinin içine girdiğinizde görüntüsüyle sizi etkileyebilir.

Ancak bölgeyi tam anlamıyla bilmiyorsanız, yanınızda bir rehber ya da bölgeyi bilen birisi olmadan gitmemenizi tavsiye ederiz. Hayvancılık ve tarımla geçinen köy halkıyla hoş sohbet ederseniz, oldukça misafirperver olduklarını göreceksiniz.

 Mardin gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
242

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.