Manisa Gezilecek Yerler | 23 Harika Yer

0
2196
adala kanyonu

Manisa, Ege Bölgesi’nde heybetli Spil Dağı’nın eteklerinde kurulmuş ve birçok medeniyetin geçiş güzergahını oluşturmuş bir şehir.

Manisa gezilecek yerler yazımızda, İzmir’den sonra Ege’nin en kalabalık ikinci şehri konumunda olan şehrin, gezilecek yerlerini listeledik.

# Manisa Gezilecek Yerler

1. Spil Dağı Milli Parkı

spil dağı

1968 yılında milli park statüsüne alınarak özenle korunan Spil Dağı, bölgenin eşsiz doğal güzelliklerinin başında geliyor. Milli parkta yeşilin her tonunu görebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, bölgenin doğal yaşamını gözlemleyebilirsiniz. Milli parkta bulunan bungalov evlerde konaklayarak bu muhteşem güzelliğin tadını gece boyunca çıkarma şansına da sahipsiniz.

2. Kula Peri Bacaları

kula peri bacaları

Bölgedeki kalkerli yapıdan dolayı Kapadokya’yı andıran bu muhteşem peri bacaları oluşumu ülkemizin keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerinden. Burgaz bölgesindeki oluşumlar gerçekten görenleri kendine hayran bırakıyor. Bölgedeki Kula Jeoparkı ise ülkemizin ilk jeoparkı olma özelliğine sahip.

3. Ağlayan Kaya

ağlayan kaya

Efsaneye göre 12 çocuğu olan kraliçe Niobe, Tanrıça Leto tarafından kıskanılır ve Leto Niobe’nin çocuklarını iki oğluna öldürtür. Bunun acısıyla günlerce ağlayan Niobe’nin üzüntüsüne dayanamayan Zeus onu bir kaya parçası haline getirerek acılarına son verdirmek ister. Ağlayan bir insan silüeti görünümündeki bu kaya parçası bölgenin en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor.

4. Kurşunlu Kaplıcaları

kurşunlu kaplıcaları

Manisa gezilecek yerler yazımızda Kurşunlu Şelalesinden bahsetmemek olmaz. Salihli ilçesine 6 km mesafedeki derenin yanında kurulu olan Kurşunlu şelalesi muhteşem manzarası ve birçok hastalığa iyi gelen şifalı sularıyla tam bir “gizli cennet” olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kaplıca alanı da olan Manisa’nın önemli doğal güzelliklerinden Kurşunlu Kaplıcaları’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5. Manisa Kalesi

manisa kalesi

Manisa Kalesi, iç ve dış olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. İç kısımdaki cami, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Kalenin şu anda büyük bir bölümü yıkılmış olsa da Manisa’ya geldiğinizde bu kaleyi görmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

6. Muradiye Cami

muradiye cami

Kesme taş ve çini süslemelerinin bulunduğu Muradiye Cami’nin planını Mimar Sinan çizmesine rağmen yaşı çok ilerlediği için caminin inşasını görememiştir. Caminin inşası Mahmut Ağa tarafından başlatılmıştır ancak Mahmut Ağa’nın ölümü nedeniyle camiyi Mimar Mehmet Ağa tamamlamak durumunda kalmıştır. 1583-1585 yılları arasında yaptırılan bu güzel ibadethaneyi görmenizi öneriyoruz.

7. Tarihi Kula Evleri

tarihi kula evleri

Manisa’nın eski mahallelerinden olan Kula Mahallesi’nin dört bir yanı, 18.Yüzyıl Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Kula evleriyle çevrili. Türk evi olarak nitelendirilen evler, iki katlı ahşap, gösterişten uzak bir yapıya sahip. Üst katları genellikle sokağa doğru çıkıntılı olan evler, büyük ailelerin yapısına uygun olarak avluya da sahip. Manisa’ya yolunuz düşerse, Kula evlerini görmenizi ve sokağın tarihi dokusunu hissetmenizi tavsiye ederiz.

8. Kula Volkanları

kula volkanları

Volkanlarla çevrili jeolojik sahip olan kula, eski zamanlarda, ”Yanık Ülke” anlamına gelen Katakekaumene adıyla da anılmış. Ankara-İzmir yolu üzerinden de gözüken tepelerden en büyük olanları, Sandal ve Kara Divit. Kula Jeoparkı alanı içerisinde bulunan volkanik tepeler aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesinde. Volkanik tepeleri görebilmeniz için yapılan ahşap iskeleden yürüyerek, volkanik araziyi gezebilirsiniz.

9. Manisa Yeni Han

manisa yeni han

İki katlı yapısı ve dükkanlarıyla dikkat çeken han, Manisa’nın en bilinen mekanlarından. Karaosmanoğulları tarafından 1825-1930’lu yıllarda yapıldığı söylenen hanın ortasında genişçe bir avlu bulunuyor. Yazın sıcak günlerinde serinleten gölgelikte çay içip dinlenebilir, günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

10. Manisa Ulu Cami

manisa ulu cami

Saruhan Bey’in torunu İshak Bey’in isteği üzerine 1366 yılında yaptırılan cami, dönemin ünlü mimarlarından Mimar Emet Bin Osman tarafından yapılmış. Caminin içinde medrese, türbe ve hamam da var ancak, hamam maalesef ki bakımsız halde. Dikdörtgen yapıya sahip olan camiyi örten büyük kubbesiyle dikkat çeken medrese, Fethiye Cami adıyla da anılıyor.

11. Bintepe Tümülüsleri

bintepe tümülüsleri

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan tümülüs mezarlar, Lidya Krallığı döneminden kalan en önemli değerlerden. Mısır piramitlerini andıran görüntüsüyle, yüzlerce olduğundan bin tepeler adını almış. 3 bin yıllık geçmişe sahip olan mezarlar, dönemin önde gelenlerinin mezarlarından oluşuyor.

Ölenlerin mezarına herkesin toprak getirdiği anlayışta, devlet adamlarının cenazesi daha kalabalık olduğundan tümülüslerin de daha büyük olduğu söyleniyor. ”Toprağın bol olsun” anlayışı işte tam da buradan yola çıkmış. Sizde tümülüsleri hala görmediyseniz, keşfetmenizi tavsiye ederiz.

12. İvaz Paşa Cami

ivaz pasa cami

Manisa’nın merkezindeki Karaköy ilçesinde bulunan İvaz Paşa Cami’si, Bursa’da aynı isimli cami olduğundan genellikle birbirine karıştırılıyor. 1484 yılında İvaz Paşa tarafından yaptırılan cami, üstünü örten büyük kubbesiyle ve tek minaresiyle dikkat çekiyor. Caminin cemaat kısmının sonunda yer alan alanda ise, İvaz Paşa’nın mezarı bulunuyor.

13. Marmara Gölü

marmara gölü

Salihli ve Gölmarmara ilçelerinin arasında kalan göl, kapalı havzada yer alıyor. Tatlı su gölü olduğundan, gölde yüzmek yasak. Ancak gölün manzarasını izlemek, ya da gölde kayıkla dolaşmak iyi bir fikir olabilir. Güneşin kırmızısının göle yansıdığı, gün batımı manzarasını izlemenizi tavsiye ederiz.

14. Su Uçtu Şelalesi

su uçtu şelalesi

Manisa’nın Salihli ilçesinde ki Türkmen mahallesinde bulunduğundan, Türkmen Şelalesi adıyla da bilinen şelalelerden biri 10, diğeri 30 metre yüksekliğinde. Şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunan şelaleye ulaşım kolay. Aracınızla gidebileceğiniz şelalede, küçük şelaleye ulaştıktan sonra yaklaşık 25 dakika yürüyerek, büyük şelaleye ulaşabilirsiniz. Birbirinden güzel şelalelerde serinlerken, geriye sadece doğanın keyfini sürmek kalıyor.

15. Adala Kanyonu

adala kanyonu

Salihli ilçesine bağlı olan Adala beldesi, Üşümen Tepesi ve Dibek Dağı’nın içinden geçen Gediz Nehri’nin iki tarafında oluşmuş bir belde. Antik çağdan beri önemli yer tutan bölge aynı zamanda volkanik coğrafi yapısıyla da biliniyor. Verimli topraklarını yanı sıra, Gediz Nehri’nin binlerce yıldır taşıdığı bereket, doğanın harikalığını gözler önüne seriyor.

16. Adala Köprüsü

adala köprüsü

Adala Beldesi’ne geldiğiniz zaman, önünüze güzel bir köprü çıkacak. Nehrin iki yakasını birleştiren köprüye çıkabilir, nehrin heybetli akışını seyre dalabilirsiniz. Köprü 1954 yılında Adala Belediyesi tarafından yaptırılmış. Aynı dönemde yapılan açık piknik alanı da mevcut. Dilerseniz nehrin serin havasında, ağaçların gölgesinde kuş cıvıltılarıyla piknik yapabilirsiniz.

17. Turgutlu Seyir Tepe

turgutlu seyirtepe

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde bulunan Seyirtepe, İzmir Karşıyaka’nın seyirtepesine de benzetiliyor. Manisa’nın şehir görüntüsünü izleyebilmek için en güzel noktalardan. Restoran ve kafe bulunan tepede, yemeğinizi yiyebilir, ya da çayınızı kahvenizi içerek, Manisa’nın manzarasını seyredebilirsiniz.

18. Sarıgöl Afşar Barajı

sarıgöl afşar barajı

1973 – 1977 yılları arasında Manisa’nın Alaşehir Çayı üzerine inşa edilen baraj, mis  gibi doğasıyla Manisa’da sevilen yerlerden biri. Bölgede restoran ve kafeler bulunuyor ancak dilerseniz barajın etrafını saran yeşilliklerin arasında piknik yapabilir, balık tutabilirsiniz.

19. Manisa Kent Ormanı

manisa kent ormanı

Manisa’nın merkezinde bulunan kent ormanı, Spil Dağı’na çıkmak istemeyenlerin ilk tercihi oluyor. Yürüyüş yollarının ve piknik masalarının bolca bulunduğu alan,kuş seslerinin ve ağaçların gölgesi eşliğinde piknik yapmak ve doğa yürüyüşü için uygun.

Kaplıcalar

Manisa gezilecek yerler yazısı yazarken, Manisa’nın meşhur kaplıcalarından bahsetmemek olmaz. Kaplıcalarıyla meşhur olan Manisa’ya geldiğinizde, pek çok hastalığa şifa olan termal sularında vakit geçirmeyi unutmayın. Manisa’da kaplıcalar için pek çok alternatifiniz var. Dilerseniz konaklayabilir, dilerseniz günübirlik de gidebilirsiniz.

20. Sart Kaplıcaları

sart kaplıcaları

Eğer çamur banyosu sevenlerdenseniz, Sart kaplıcaları size iyi gelebilir. Çamur banyosunun romatizma, baş ağrısı, ve defne gibi cilt hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Günübirlik gelebilirsiniz ama dilerseniz, tesiste konaklayabilmeniz için odalar mevcut.

Adres:  Çamurhamamı Mahallesi, 45370 Salihli/Manisa

21. Urganlı Kaplıcaları

urganlı kaplıcaları

Manisa’nın Ahmetli ilçesinde bulunan kaplıcalarda pek çok tesis bulunuyor. İl merkezinden 57 km uzaklıkta bulunan Urganlı kaplıcası, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ise 70 km uzaklıkta.

Adres: Cambazlı Mahallesi, 45450 Canbazlı Ahmetli Turgutlu/Ahmetli/Manisa

22. Menteşe Kaplıcaları

menteşe kaplıcaları

Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan kaplıca, büyük bir tesisten oluşuyor. Kaplıca sularının iyileştirici etkisiyle, insanların şifa bulmaya geldiği tesiste, dilerseniz konaklayabilirsiniz.

Adres:  Menteşe Mahallesi, 45500 Soma/Manisa

23. Emir Kaplıcaları

emir kaplıcaları

Manisa’nın Kula ilçesinin, Şehitler Köyü sınırları içinde yer alan kaplıca, aynı zamanda Roma ve Bizans döneminden kalan kalıntıların bulunduğu sit alanının içerisinde yer alıyor. O dönemden beri şifalı sularının kullanıldığı düşünülen kaplıca, Manisa il merkezine 137 km uzaklıkta bulunuyor.

 Manisa’nın gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.