Hatay’da Gezilecek Yerler | Görmeniz Gereken 21 Yer

0
2284
Hatay

Hatay, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biridir. Tarih boyunca birçok medeniyetin geçiş noktası olan şehir, misafir ettiği medeniyetlerden birçok önemli eseri bünyesinde barındırmaktadır.

Birçok inanıştan insanın barış içinde bir arada yaşadığı bu şehri gezerken o huzuru içinizde hissedeceksiniz. Bu kozmopolit birliktelik şehrin çok geniş bir yemek kültürüne de sahip olmasını sağlamış. Şehri “Lezzet Rehberi” bölümümüzde daha sonra oldukça kapsamlı bir şekilde ele alacağız. Ancak şu anda Hatay’da gezilecek yerler konusunda detayları sizlerle paylaşmayı amaçlıyoruz.

Hatay’da Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze pek çok farklı inanca sahip topluluğa ev sahipliği yapan Hatay’da günümüzde de farklı inanışlardan insanlar barış içinde bir arada yaşamayı sürdürmektedir. Bu açıdan inanışların kardeşliğini bütün dünyaya gösteren Hatay’da görülmesi gereken pek çok önemli nokta bizi bekliyor.

Müzeler

1. Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay'da gezilecek yerler
Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın sayılı mozaik müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay için önemli bir simge. Müzede Hititlerden Bizanslılara kadar çok geniş bir yelpazede dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonu sergilenmektedir. Müze 28 Aralık 2014 yılından bu yana ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Adres: Reyhanlı Kara Yolu üzeri  No: 1 Hatay

Ziyaret Saatleri: Müze 1 Nisan – 31 Ekim tarihleri arasında 08:30 – 19:00 ; 1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında ise 08:30 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. 1

Telefon: 90 326 225 10 60

Giriş Ücreti: 20₺. Müzede Müzekart geçerlidir.

2. Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi
Hatay Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Hatay, 2000’in üzerinde endemik bitkiyle Türkiye’nin şifalı bitki ihtiyacının %20’sini karşılama özelliğiyle ön plana çıkan bir ilimizdir. Bölgede bulunan eski bir ev restore edilerek bu bitki türlerinin sergilendiği müze ziyaretçilerini bekliyor. Müzede şifalı zaman zaman şifalı bitkilerle tadım etkinlikleri de düzenlenmektedir. Çarşı tarafında Affan Kahvesi’nin ilerisinde bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ara sokakta kaldığından dikkatli olmanızda fayda var çünkü aksi halde göremeyebilirsiniz.

Adres: Kurtuluş Caddesi, Ayyıldız Sokak, Antakya/Hatay

Telefon: 0326 213 81 10

Giriş Ücreti: Girişte ziyaretçilerden ücret talep edilmemektedir.

3. İskenderun Deniz Müzesi

Hatay'da gezilecek yerler
İskenderun Deniz Müzesi

TSk’ya bağlı olarak hizmet veren İskenderun Deniz Müzesi, çok büyük bir müze olmamasına karşın İskenderun’a yolu düşenlerin zaman ayırması gereken noktalardan biridir.

Adres: Süleymaniye, Atatürk Blv., 31200 İskenderun/Hatay, Türkiye

Telefon:0326 613 14 25

Ziyaret Saatleri: Müze her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Giriş Ücreti: Öğrenciler, TSK mensupları ile 65 yaş ve üstü ziyaretçiler müzeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir. Bunun dışında kalan ziyaretçiler için 7₺ ücret talep edilmektedir ve Müzekart geçerlidir.

Dini Yerler

4. Habib-i Neccar Camii

Habib-i Neccar Camii
Habib-i Neccar Camii

Anadolu’da inşa edilen ilk cami olması hasebiyle ayrı bir öneme sahip olan Habib-i Neccar Camii, gerek tarihi zenginliği gerekse mimari dokusuyla görenleri kendisine hayran bırakan şehirdeki önemli yapılardan biridir. Hz. İsa’nın havarilerinden Yunus, Yahya ve Şem’un Sefa’nın kabirlerinin olması nedeniyle birçok Hristiyan tarafından da ziyaret edilen cami insanı gerçekten çok etkiliyor. Bu nedenlerden dolayı Hatay’da gezilecek yerler listenize mutlaka bu özel camiyi eklemenizi tavsiye ediyoruz. Cami çarşıya çok yakın bir konumda bulunduğundan buraya ulaşmak da oldukça kolay olmaktadır.

5. Kiliseler

St. Pierre Kilisesi
St. Pierre Kilisesi

Hatay’da görülmesi gereken birçok kilise bulunuyor. Bunlardan en önemlileri ise Hristiyan alemi için ayrı bir öneme sahip olan St. Pierre Kilisesi. Burası dünyadaki ilk Katolik Kilisesi olma sıfatına sahip ve bu nedenle her yıl yurt dışından da ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu kilise Kayalardan sızan suyun toplandığı küçük bir havuza sahip olması ve bir kısmının kayalara oyularak yapılmasıyla da oldukça farklı bir kilisedir.

Gene Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi de şehre gelenlerin mutlaka zaman ayırması gereken dini yerlerden bir tanesi olarak listemizdeki yerini alıyor.

Ören Yerleri

6. Beşikli Mağara

Beşikli Mağara
Beşikli Mağara

Hatay, yüzyıllar boyunca pek çok farklı medeniyet için yerleşim ve ticaret noktası olmuştur. Burada yaşayan medeniyetler ise geride pek çok tarihi eser bırakmıştır. Bunlardan biri de Beşikli Mağara içinde bulunuyor. Mağara içinde bulunan 12 adet mezar ise keşfedilmeyi ve turizme daha fazla kazandırılmayı bekliyor.

Adres: Mağara, Samandağ ilçesinde Musa Dağı’nın güney tarafında Çevlik ismi verilen bölgede bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri: 08:30’da ziyarete açılan mağarayı 01 Nisan – 01 Ekim tarihleri arasında 19:00’a kadar; 02 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında ise 17:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 10₺

7. Titus Kaya Tüneli

Titus Kaya Tüneli
Titus Kaya Tüneli

Beşikli Mağara’ya gidenlerin yol üzerinde görmeleri gereken önemli noktaların başında Titus Kaya Tüneli gelmektedir. Tünel günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce yapılmış tam bir mühendislik harikasıdır. Bu tünel Roma döneminde sel sularından korunmak amacıyla yapılmıştır. Yapımına Vespasian döneminde başlanan tünel ancak kralın oğlu Titus döneminde tamamlanabilmiş ve onun adıyla anılmıştır.

8. Aziz Simon Manastırı

Aziz Simon Manastırı
Aziz Simon Manastırı

Oldukça etkileyici taş işçiliğine sahip Aziz Simon Manastırı günümüzde hak ettiği ilgi ve bakımı göremeyen tarihi yerlerden biridir. Büyük taş kütlelerinin o dönemde oraya nasıl getirildiğine insan hayret ediyor. Bölgeyi ziyaret etmeden önce biraz tarih karıştırmanız ve bölgeyle ilgili bilgi toplamanız faydalı olacaktır çünkü ziyaret alanında herhangi bir bilgilendirme çalışması bulunmamaktadır.

9. Cehennem Kayıkçısı

Cehennem Kayıkçısı
Cehennem Kayıkçısı

St. Pierre Kilisesi’nin çok yakınında bulunan Cehennem Kayıkçısı ismi verilen bu taş kabartması, M.Ö. 2. yüzyıldan günümüze kadar gelen önemli bir kaya büst olma özelliğini taşımaktadır. O dönem yaşanan bir veba salgını nedeniyle, salgının yok olması için yapımına başlanan “Kharon” büstü salgının durmasıyla birlikte yarım kalmıştır.

Plajlar

10. Samandağ Sahili

Samandağ Sahili
Samandağ Sahili

16 kilometrelik uzunluğu ve berrak suyu ile ülkemizin en keyifli sahillerinden biri olan Samandağ Sahili sadece yüzmek için değil rüzgarlı havası ile sörf tutkunları için de adeta bir cennet. Yalnız sahilinin taşlı olması nedeniyle özel plaj ayakkabılarından giymenizi tavsiye ediyoruz.

11. Arsuz Plajları

Arsuz Plajı
Arsuz Plajı

Burası Hatay’da denize girilecek yerler diye düşünenlerin öncelikli olarak tercih etmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Arsuz Karaağaç Plajı, Büyükdere Köyü, Gülcihan Köyü bu bölgede denize girmek için tercih edebilecek önemli plajlardır.

12. Dörtyol Plajları

Dörtyol
Dörtyol

Hatay’da deniz keyfi yapmak için dilerseniz Dörtyol bölgesinde bulunan denize girilebilecek çeşitli noktaları da değerlendirebilirsiniz.

Çarşılar

13. Uzun Çarşı

Uzun Çarşı
Uzun Çarşı

Hatay’a gelmişken Hatay’a özgü yiyecek ve içeceklerden almadan dönmek olmaz elbette. Bunun için mutlaka ziyaret etmeniz gereken nokta ise Uzun Çarşı olacaktır. Bu kapalı pazar alanında sadece yiyecek ve içecek değil giyimden hediyelik eşyaya kadar aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz.

Diğer Noktalar

14. Vakıflı Köyü

Vakıflı Köyü
Vakıflı Köyü

Hatay’da gezilecek yerler listesinde olması gereken yerlerden biri de Vakıflı Köyü. Samandağ ilçesine 22 kilometre mesafede bulunan bu köy, Türkiye’deki kalan son Ermeni köyü olma özelliğine sahip. Burayı özel kılan önemli konu ise temizliği ve huzur veren ortamı. Köye girdiğiniz anda gözünüze çarpan ilk şey tertemiz yollar, evler ve sokaklar oluyor. İnsanların birbirine hayli saygılı olduğu bu köyde yaşlanmayı isteyebilirsiniz. Vakıflı Köyü aynı zamanda organik gıdaları ile de bilindiğinden buradan ayrılmadan önce tamamen doğal olarak hazırlanmış ürünlerden de almanızı tavsiye ediyoruz.

15. Harbiye Şelalesi

Harbiye Şelaleleri
Harbiye Şelalesi

Harbiye Şelalesi, Hatay’ın simge noktalarından biridir ancak ne yazık ki son dönemde burayı ziyaret edenler büyük hayal kırıklığına uğramaktadır. Bundan yaklaşık 10 yıl kadar gittiğimizde bu muhteşem mesire alanında çağlayan şelaleler varken günümüzde ne yazık ki işletmeler burayı ticari bir amaç uğruna harap etmiştir. Her yerdeki Çin malı hediyelik eşya satan dükkanlar ise doğanın güzelliğine tamamen gölge düşürmektedir. Gene de vaktiniz olursa uğrayıp geriye kalan doğal güzellikleri görebilirsiniz.

Mesire alanına giriş için ücret alınmıyor ancak park sıkıntısı hayli fazla. Eğer aracınızı park edecek uygun bir yer bulamazsanız otopark ücretini gözden çıkarmalısınız. 

16. Musa Ağacı

Musa Ağacı
Musa Ağacı

Vakıflı Köyü’ne varmadan önce sizi karşılayan Musa Ağacı, mitlere konu olmuş bir çınar ağacı. Günümüzde içinden akan su ile serinlemek isteyenlerin uğrak noktası olan bu ağaç hikayeye göre Hz. Musa ile Hıdır’ın buluştuğu bir yerdir. En bilinen söylentide Hz. Hızır ile Hz. Musa, Musa Dağı’na çıkmak üzere yol koyulduktan sonra, Musa Ağacı’nın bulunduğu yere geldiğinde çok susar. Asasını oraya bırakan Hz. Musa dereden su içtikten sonra Hz. Hızır ile yollarına devam eder. Asasını unuttuğunu fark ederek geri döndüğünde asasının filizlenerek bir ağaca dönüştüğünü görür. 7,5 metre çapı ile devasa ve oldukça gösterişli olan çınarı 13 kişi el ele tutuşarak ancak sarabilmektedir.

17. Bakras Kalesi

Bakras Kalesi
Bakras Kalesi

Henüz değeri anlaşılamamış tarihi yapılardan olan Bakras Kalesi, Belen’de bulunuyor. Zahmetli bir yoldan gidilen kale, viran halde olsa da heybetiyle sizi kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

18. Affan Kahvesi

Affan Kahvesi
Affan Kahvesi

Çarşıya yakın bir konumda Affan Mahallesi’nde bulunan Affan Kahvesi bilhassa fotoğraf tutkunları tarafından uğrak mekanı olarak değerlendirilen bir yer. Tarihi bir binanın giriş katında bulunan Affan Kahvesi sadece fotojenik olması ile değil Hatay’ın yöresel lezzetleri arasında bulunan “haytalı” ile de ziyaret edilmesi şart olan yerler arasında bulunuyor.

19. Batıayaz Yaylası

Batıayaz Yaylası
Batıayaz Yaylası

Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzak bir şekilde piknik yapıp doğayla baş başa kalmak isteyen ziyaretçilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Batıayaz Yaylası, Antakya’ya 15 km uzaklıktadır.

20. Güzelyayla Piknik Alanı

Soğukoluk
Soğukloluk’ta keyifli bir doğa yürüyüşüne ne dersiniz?

İskenderun’de bulunan Güzelyayla Piknik Alanı ya da diğer adıyla Soğukoluk özellikle yaz aylarında temiz bir nefes almak ve biraz doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenler için Hatay’da gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken önemli noktalardan biridir.

21. İskenderun Sahili

İskenderun Sahili
İskenderun Sahili

Hatay’ın en sevimli ve nezih ilçelerinden biri olan İskenderun’un sahili düzenli oluşu ve muhteşem manzarası ile şehre gelenlerin mutlaka zaman ayırması gereken yerlerin başında gelmektedir.

Sizler için Hatay’da gezilecek yerler listesinde olması gereken en güzel 21 yeri listeledik. Listemizi genişletmek için destek olmak isterseniz yorum kısmından önerilerinizi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Editörün Notu: Listemiz ilk olarak 16 Aralık 2016 tarihinde yayınlanmış olup 19 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.