Hatay’ın Büyüleyici 10 Mistik Tarihi Yeri

Medeniyetler şehri Hatay’ın, tarihi yerleri görenleri kendine hayran bırakıyor…

Hatay yalnızca geçmişte değil; günümüzde de farklı kültüre sahip insanların bir arada yaşadığı şehir. Tarih boyunca bu özelliğini koruyan il, birçok kültür mirası ile ziyaretçilerini bekliyor. Dopdolu listemizi sizler için derledik;

Ören Yerleri

1. Beşikli Mağara

beşikli mağara

Hatay, yüzyıllar boyunca pek çok farklı medeniyet için yerleşim ve ticaret noktası olmuştur. Burada yaşayan medeniyetler ise geride pek çok tarihi eser bırakmıştır. Bunlardan biri de Beşikli Mağara içinde bulunuyor. Mağara içinde bulunan 12 adet mezar ise keşfedilmeyi ve turizme daha fazla kazandırılmayı bekliyor.

Adres: Mağara, Samandağ ilçesinde Musa Dağı’nın güney tarafında Çevlik ismi verilen bölgede bulunmaktadır.

Ziyaret Saatleri: 08:30’da ziyarete açılan mağarayı 01 Nisan – 01 Ekim tarihleri arasında 19:00’a kadar; 02 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında ise 17:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 10₺

2. Titus Kaya Tüneli

titus kaya tüneli

Beşikli Mağara’ya gidenlerin yol üzerinde görmeleri gereken önemli noktaların başında Titus Kaya Tüneli gelmektedir. Tünel günümüzden yaklaşık 2000 yıl önce yapılmış tam bir mühendislik harikasıdır. Bu tünel Roma döneminde sel sularından korunmak amacıyla yapılmıştır. Yapımına Vespasian döneminde başlanan tünel ancak kralın oğlu Titus döneminde tamamlanabilmiş ve onun adıyla anılmıştır.

3. Aziz Simon Manastırı

aziz simon manastırı

Oldukça etkileyici taş işçiliğine sahip Aziz Simon Manastırı günümüzde hak ettiği ilgi ve bakımı göremeyen tarihi yerlerden biridir. Büyük taş kütlelerinin o dönemde oraya nasıl getirildiğine insan hayret ediyor. Bölgeyi ziyaret etmeden önce biraz tarih karıştırmanız ve bölgeyle ilgili bilgi toplamanız faydalı olacaktır çünkü ziyaret alanında herhangi bir bilgilendirme çalışması bulunmamaktadır.

Aziz Simeon Manastırı, mimari ve tarihi değerinin yanı sıra, hikayesiyle de oldukça dikkat çekiyor. Depremde ailesini kaybeden Simeon, kendini Hristiyanlığa adıyor. Ünlü filozof Diyojen’in hayatını bir fıçı içinde geçirmesi gibi, Simeon da tanrıya yakın olmak için bir sütün inşa ediyor ve hayatına bu sütün üzerinde devam ediyor.

Zamanla Simeon’un müritleri oluşuyor ve onlar da bu akıma katılarak stillitler tarikatını kuruyor. Aziz Simeon’un ölümünden sonra müritleri tarafından yapılan manastırın ve Simeon’un üzerinde durduğu sütunun kalıntılarını günümüzde ziyaretçilerini ağırlamayı devam ediyor.

4. Cehennem Kayıkçısı

cehennem kayıkçısı

St. Pierre Kilisesi’nin çok yakınında bulunan Cehennem Kayıkçısı ismi verilen bu taş kabartması, M.Ö. 2. yüzyıldan günümüze kadar gelen önemli bir kaya büst olma özelliğini taşımaktadır. O dönem yaşanan bir veba salgını nedeniyle, salgının yok olması için yapımına başlanan “Kharon” büstü salgının durmasıyla birlikte yarım kalmıştır.

5. Vespasianus ve Titus Tüneli

Vespasianus ve Titus Tüneli

Vespasianus ve Titus Tüneli, doğa ve insanoğlunun el ele vererek gerçekleştirdiği ender yapılardan biri. Tünel, Roma İmparatoru Vespasianus’un isteği üzerine, sel baskınlarını önlemek amacıyla yapılmaya başlanmış. Tünelin yapımı sırasında hayatını kaybeden imparatorun yerine, oğlu Titüs geçmiş. Bu nedenle tünel “Vespasianus ve Titus Tüneli” olarak anılıyor. Tünele girdiğinizde kendinizi, bir macera filmindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Kaleler

6. Payas Kalesi

payas kalesi

Cenevizlilerin yaptığı Payas Kalesi, Cenevizlilerden sonra da şehirde yer alan diğer medeniyetler tarafından kullanılmış. Kutsal hac yolları üzerindeki kale, hacca giden Hristiyanları korumakla görevi tapınak şövalyelerine aitmiş. Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Osmanlı’nın egemenliğine giren Payas Kalesi, Kıbrıs’ın fethinde de önemli bir rol oynamış. Yolunuz Hatay’a düşerse, şehrin tarihini hissedebilmek için Payas Kalesi’ne mutlaka uğrayın

7. Bakras Kalesi

bakras kalesi

Henüz değeri anlaşılamamış tarihi yapılardan olan Bakras Kalesi, Belen’de bulunuyor. Zahmetli bir yoldan gidilen kale, viran halde olsa da heybetiyle sizi kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Camiler

8. Habib-i Neccar Camii

Habib-i Neccar Cami

Anadolu’da inşa edilen ilk cami olması hasebiyle ayrı bir öneme sahip olan Habib-i Neccar Camii, gerek tarihi zenginliği gerekse mimari dokusuyla görenleri kendisine hayran bırakan şehirdeki önemli yapılardan biridir. Hz. İsa’nın havarilerinden Yunus, Yahya ve Şem’un Sefa’nın kabirlerinin olması nedeniyle birçok Hristiyan tarafından da ziyaret edilen cami insanı gerçekten çok etkiliyor.

Habibi Neccar Camii de Aziz Simeon Manastırı gibi ilginç bir hikayeye sahip;  ”Hristiyanlığı yaymak için Kudüs’ten Antakya’ya gelen iki havari şehre huzursuzluk getirdikleri gerekçesiyle halk tarafından katlediliyorlar. Bu olayı öğrenen Habib-ün Neccar dağdaki atölyesini bırakıp şehre iniyor ve havarileri desteklediğini, halkın Hristiyan inancını kabul etmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak, Habib-ün Neccar da havarilerle aynı kaderi paylaşıyor. Müslümanların Antakya’yı fethettikten sonra buraya Habib-ün Neccar anısına bir cami inşa ediyorlar.” Yıllara meydan okuyan Habibi Neccar Camii, Hatay’da yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri.

9. Hatay Ulu Cami

hatay ulu cami

Antakya ilçe merkezinde yer alan Ulu Cami, 1271 yılında yaptırıldığı düşünülüyor. Kesin yapım tarihi bilinmeyen cami, şehrin en eski tarihi yapılardan biridir. 1986 ve 2000’li yıllarda çeşitli onarım çalışmalarından geçen cami günümüzde varlığını koruyan ve Antakya’nın tarihi dokusunu yansıtan yapılar arasındadır.

Memlük Sultan’ı I. Baybars tarafından yaptırıldığı düşünülen külliye cami içerisinde medrese, yazlık cami, şadırvan, iki adet türbe, çeşme, imaret ve çeşitli dükkanlar yer alır.

Kiliseler

10. St. Pierre Kilisesi

saint pierre

Hatay’da görülmesi gereken birçok kilise bulunuyor. Bunlardan en önemlileri ise Hristiyan alemi için ayrı bir öneme sahip olan St. Pierre Kilisesi. Burası dünyadaki ilk Katolik Kilisesi olma sıfatına sahip ve bu nedenle her yıl yurt dışından da ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu kilise Kayalardan sızan suyun toplandığı küçük bir havuza sahip olması ve bir kısmının kayalara oyularak yapılmasıyla da oldukça farklı bir kilisedir.

St. Pierre Kilisesi, Hristiyanlık inancı için önemli yapılardan biri. Öyle ki kilise, 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından hac yeri olarak ilan edildi.

İçinde Hristiyanlığa dair mozaik ve fresklerin bulunduğu St. Pierre Kilisesi, müze olarak;

Giriş Ücreti: 15 ₺

Ziyaret Saatleri: 15 Nisan / 2 Ekim arasında 08.30-19.00, 3 Ekim / 14 Nisan tarihleri arasında 08.30-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor

***Hatay’ın tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

“Hatay’ın Büyüleyici 10 Mistik Tarihi Yeri” üzerine bir yorum

Yorum yapın