Romanya’nın en kalabalık şehri olan Bükreş’e doğru kısa bir tura çıkmaya ne dersiniz?

‘’Doğu’nun Paris’i’’ olarak anılan Bükreş; hareketli atmosferi, yüksek refah seviyesi, şık caddeleri ve sıcakkanlı insanlarıyla dikkat çekiyor. Avrupa’nın en gözde seyahat noktaları arasından bulunan şehirde keşfedilecek yerleri ‘’Bükreş Gezilecek Yerler’’ yazımızda bulabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar.

Zafer Takı

Zafer Takı
Zafer Takı

Bükreş’i gezmeye şehrin sembolleri arasında sayılan Zafer Takı’nı görerek başlayabilirsiniz. Askerlerin altından geçmesi amacıyla yapılmış olan tak, 1878 yılında Kisellef Caddesi’ne inşa edilmiştir. Ahşap kullanılarak yapılmış olan yapı zamanında askerleri onurlandırmak ve şans getirmesi amacıyla yapılmıştır.

Bunun yanı sıra günümüzde bu Zafer Takı, törenlerden çok turistlerin fotoğraf çekildiği noktalardan biri haline gelmiştir. Bükreş’in bağımsızlığını temsil eden tak, özellikle akşam saatlerinde ışıklarla aydınlatıldığında oldukça hoş bir görünüme kavuşuyor.

Bükreş’te nerede kalınır? başlıklı yazımızı inceleyerek şehrin konaklama seçenekleri hakkında bilgi sahibi olabilir, kalacağınız oteli ve bölgeyi çok daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz. 

Cişmigiu Bahçeleri

Cişmigiu Bahçeleri
Cişmigiu Bahçeleri

İçerisinde göllerin, kuğuların, heykellerin ve birbirinden güzel çiçeklerin bulunduğu bahçe, Bükreş’in göbeğinde nefes almak isteyenleri bekliyor.16 hektarlık alan içerisine kurulmuş olan Cişmigiu Bahçeleri,1854 yılına Regina Elisabeta Bulvarı üzerine yapılmıştır.

Romanya tarihinde önemli olan şahsiyetlere ait heykellerinde bulunduğu park, şehrin gürültüsünden kaçıp sessizlik isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Rengârenk çiçeklerin olduğu bahar aylarında kendinize kısa bir mola verip Cişmigiu Bahçeleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bükreş Parlamento Sarayı

Bükreş Parlamento Sarayı
Bükreş Parlamento Sarayı

Nikolay Çavuşesku tarafından 1983 ve 1989 yılları arasında inşa ettirilmiş olan yapı , oldukça büyük bir alanda 700 kişilik mimar ekibinin çalışmasıyla tamamlanmış dünyanın en büyük parlamento sarayı olarak bilinmektedir. Devasa odaları, kristal ayrıntıları ve bronz işlemeleriyle yapı dünyanın en pahalı yönetim yapıları arasındadır.

Gece ışıklandırmasıyla harika bir görüntüye kavuşan binanın içerisini ziyaret ederseniz Çağdaş Sanat Müzesi’ni gezebilirsiniz. Bükreş’e giderseniz, milyonlara liranın harcandığı devasa parlamento binasını yakından görmenizi öneririz.

Herastrau Parkı

Herastrau Parkı
Herastrau Parkı

1936 yılında Herastrau Gölü etrafına kurulmuş olan park yeşillik alanlarıyla genç yaşlı birçok kişi tarafından dinlenmek, temiz bir hava almak için tercih ediliyor. Ayrıca etrafında bulunana gölde küçük teknelerle seyahat edebilme şansınız da bulunmakta.

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi
Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Bir önceki maddede bahsettiğimiz Herastrau Parkı’nı ziyaret ederseniz içerisinde görebileceğiniz bir diğer alansa Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi’dir.10 hektarlık alan üzerine kurulmuş olan müze 1936 yılından beri ziyaretçilerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Bükreş’te bulunana köy eski dönemlerde Romen halkının nasıl yaşadığını anlatmak için kurulmuştur.

Kırsal ortamda yaşamlarını sürdüren halkın kullandıkları kıyafetler, günlük kullanım eşyaları, ev eşyaları ve el ürünleri gibi birçok malzeme sergilenmektedir. Teknolojiden uzak yaşamı görmek isterseniz park içerisinde bulunan Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Calea Victoriei

Calea Victoriei
Calea Victoriei

Şehrin en işlek caddelerinden biri olan Calea Victoriei’yide gezintiye çıkıp, hediyelik eşya dükkanlarını, mağazaları, kafe ve restoranlara uğrayabilirsiniz.

Birbirinden güzel birçok mağazayı bulabileceğiniz caddedeki sayısız dükkanlar sayesinde alışveriş yapmaya doyacaksınız. Caddeyi gezerken sizi şaşırtacak bir diğer ayrıntıysa Türk bir işletmeci tarafından yaptırılmış olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Büstü. Eve dönmeden önce küçük hediyeler ve size Bükreş’i hatırlatacak hediyelik ürünlerden satın almak istiyorsanız şehrin en güzel caddelerinden olan Calea’yı ziyaret edebilirsiniz.

Romanya Patriarchal Katedrali

Romanya Patriarchal Katedrali
Romanya Patriarchal Katedrali

Sarban Basard’ın isteği üzerine 1654 yılında inşasına başlanmış olan Patriarchal Katedrali, freskler ve heykellerle süslenmiş önemli tarihse anıtlardan biridir. İçerisinde Aziz Demetrius’un emanetlerini görebileceğiniz katedral Bükreş’in önemli tarihi noktalarından biridir.

Macca Villacrosse Pasajı

Macca Villacrosse Pasajı
Macca Villacrosse Pasajı

Ülkemizdeki Kapalı Çarşı’ya benzetilebilecek pasaj içerisinde geleneksel ürünlerin satıldığı mağazalar, el işi ürünlerin satıldığı dükkanlar ve hazır giyim mağazaları bulunmaktadır.

Birbirinden güzel alışveriş ürünlerin bulabileceğiniz çarşı içerisinde mola vermek isterseniz kahve dükkanlarını ziyaret edip, biraz soluklanabilirsiniz. Değerli taşların, incilerin ve gümüş ürünlerin satıldığı  pasaj alışveriş yapmak isteyen turistlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Cantacuzino Sarayı

Cantacuzino Sarayı
Cantacuzino Sarayı

1901-1903 yıllarında inşa edilmiş olan yapının en güzel yanı, dışarıdan baktığınızda döneminin tüm mimari özelliklerini ve işlemelerini taşıması. Oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahip olan saray içerisinde George Enescu Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilir, sanatçının hayatı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Grigore Antipa Ulusal Tarih Müzesi

Grigore Antipa Ulusal Tarih Müzesi
Grigore Antipa Ulusal Tarih Müzesi

1834 yılında kurulmuş olan müze geçmişten günümüze eserlerin çoğalmasıyla daha büyük hale gelmiş ve yeniden isimlendirilmiştir.

Kont Mihalache Ghica’nın yaptığı bağışlarında eklendiği müze içerisinde; antik paralar, Yunan ve Roma dönemine ait eserler, hayvan fosilleri ve nesli tükenmiş hayvan heykelleri bulunmaktadır. Tarihin ilk zamanlarından günümüze kısa bir yolculuk için tercih edilebilecek gezi noktaları arasında Grigore Antipa Ulusal Müzesi yer alıyor.

Stavropoleos Kilisesi

Stavropoleos Kilisesi
Stavropoleos Kilisesi

1724 yılında Ioanichie Stratonikeas tarafından inşa edilmiş olan kilise, geniş arşivi ve mimari güzelliğiyle dikkat çekiyor. Yaşanan depremler sonucunda hasar gören yapıdan sağlam kalan kısımda 8.000 kitaplık dev bir kütüphane ve Bizans arşivi bulunuyor. Yıl içerisinde çeşitli etkinlikleri düzenlendiği kiliseyi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Gezmeye doyamayacağınız şehrin harika noktalarını görmek için yapmanız gereken tek şey, anında avantajlı Bükreş uçak biletlerini görüntüleyip, valizleri hazırlamaya başlamak.

Sadece 2 dakikanızı ayırarak, yazımızla ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.