avşa gezilecek yerler

Marmara Denizi’nin en sevilen tatil beldelerinden Avşa, birbirinden güzel gezilecek yerleri ve koylarıyla sizleri bekliyor.

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı olan Avşa Adası, İstanbul’a ve Erdek’e yakın olması nedeniyle, yaz turizmi için sık sık tercih ediliyor. Türkiye’nin Bodrum, Çeşme gibi diğer tatil yerlerine göre, fiyat olarak da daha uygun olan ada, yüzlerce otel ve pansiyonuyla her yaz yerli ve yabacı turistlerin akınına uğruyor. İşte Avşa’nın gezilecek yerlerini ve birbirinden güzel koylarını merak edenler için hazırladığımız Avşa listesi;

1. Avşa Çarşı

avşa çarşı

Deniz otobüsünden Avşa’ya doğru gelirken ilk fark edeceğiniz şey, iskeleden iki kola ayrılan uzun bir sahil şeridi olacaktır. Kordon izlenimi veren sahil yolu, arabalara açık olmadığı için harika bir yürüyüş yolu halini almış. Her türlü ihtiyacınızı alabileceğiniz dükkan ve marketin bulunduğu çarşı, plajların hemen arka kısmında yer alıyor. Yol çok fazla geniş olmasa da, gezebilmek için oldukça uygun.

Genelde gündüzleri herkes denizde olduğu için çok fazla kalabalık değil ancak, yaz sezonunda gittiyseniz, özellikle haftasonu çarşıda yürümekte zorlanabilirsiniz. Bayramlarda o kadar kalabalık oluyor ki, yürüyüş yolunda tek sıra halinde yürümek zorunda kalabiliyorsunuz. Genelde hafta içi ve akşam üzeri güzel oluyor.

Konaklamak için yer arıyorsanız, ve denize yakın olsun istiyorsanız çarşının üzerinde bulunan otel ve pansiyonlar sizin için uygun. Sahil üstündeki binaların neredeyse hepsi otel. Fiyatları da genel olarak diğer tatil beldelerine göre oldukça ucuz. Ancak sessiz ve sakin bir yerde kalmak istiyorsanız, çarşı içinde bulunan oteller sizin için uygun olmayabilir, zira hemen altınızda bulunan barların sesinden kafanızı dinleyemeyebilirsiniz.

2. Değirmenardı Mevkii

değirmenardı mevkii

İskeleye indikten sonra sol tarafta kalan Değirmenardı, 1 km’lik bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Güzel bir çarşı yürüyüşü sonrası ulaşabileceğiniz mevki, genellikle akşamları güneşin batışını seyretmek isteyenlerin sık sık uğradığı bir yer. Dilerseniz denize girebileceğiniz kumsalı da mevcut. Fakat gündüzleri genellikle kalabalık olabiliyor.

Ailenizle, sevdiklerinizle ya da tek başınıza fark etmez, deniz keyfi sonrasında güzel bir yürüyüş yapabilir, elinize soğuk bir içecek alıp, kumlara uzanabilirsiniz. Akşamları kumsalda genelde mutlaka canlı müzik söyleyen birileri oluyor, ancak dilerseniz kulaklığınız takıp, istediğiniz bir şarkıyı dinlerden kumların serinliğinde yıldızları seyredebilirsiniz.

3. Şarap Fabrikaları Gezisi

şarap fabrikaları gezisi

Avşa yazısında Avşa’nın meşhur lezzetlerinden şaraptan bahsetmemek olmaz. Avşa’nın Ada Karası üzümlerinden yapılan şaraplar, adaya gelen herkesin mutlaka denediği bir lezzet. Adada şarap yapılan Bortaçina ve Büyülübağ adında iki fabrika bulunuyor. Fabrikalar şarabın yapım aşamasını görebilmeniz ve şarap tadımı yapabilmeniz için ziyarete açık. Aynı zamanda adanın meşhur zeytinlerinden de zeytinyağı üreten fabrikalardan, kendinize veya sevdiklerinize birer şişe hediye şarap ve zeytinyağı alabilirsiniz.

4. Barlar Sokağı

barlar sokağı

Avşa’nın en bilinen yönlerinden birisi de gece hayatı. Sahil şeridinin üstünde bulunan pek çok mekan dışında, adanın arka tarafında da büyüklü küçüklü eğlence mekanları mevcut. Ancak en çok tercih edilen yer barlar sokağı. Çeşitli tarzlarda mekanların bulunduğu barlar sokağı, deniz kenarında bulunduğu için, akşam yürüyüşlerinizde mutlaka karşınıza çıkacak.

Ancak mekanlardan çıkan çalışanların sizi içeriye sokma çabasından rahatsız olabilirsiniz, zira peş peşe dizildikleri için müşteri kapma yarışına giriyorlar. Eğlenmek için iyi bir alternatif, ancak bu kadar küçük ve yan yana olan mekanların birbirine geçen sesleri, sakin bir tatil isteyenler için pek uygun olmayabilir.

5. Yiğitler Köyü

yiğitler köy

Adanın doğu kısmında, merkeze 5 dakikalık mesafede kalan Yiğitler Köyü, merkezden yarım saat aralıklarla kalkan minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Eskiden Araplar ismiyle bilinen köyde günümüzde, Rumlar ve Trakya göçmenleri yaşıyor. Köy halkı geçimini balıkçılık ve şarapçılık yaparak sağlıyor. Köyün merkezinde bir de plaj mevcut. Kendi arabanızla gelecekseniz, köyde bulunan koylarda ya da yol üstünde göreceğiniz bol yeşillikli alanlarda sevdiklerinizle güzel bir piknik yapabilir, harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

6. Manastır

manastır

Avşa merkezine 2 km mesafede bulunan tarihi alan, Manastır Koyu’nun hemen üst kısmında yer alıyor. Avşa tarihi açıdan çok önemli bir konuma ve geçmişe sahip olsa da, ne yazık ki geçmişten günümüze adada herhangi bir tarihi eser kalmamış. Ancak birkaç kalıntı bulunuyor ve bunlar da yeterince bakım ve ilgiyi görmüyor. Ada artık tamamen yaz turizmine sahip olduğu için, tarihi değerlerle ilgili kaygılar göz ardı edilebiliyor. Adada bulunan önemli bir tarihi kalıntı ise, St. George Manastırı.

Bundan tam 360 yıl önce sürülen rahiplerin yaşadığı yer olan manastır, nedensizce dinamitlendiği için bugün tamamen yıkılmış durumda. Sadece birkaç duvarının kaldığı manastırın içinde bulunan fresklerden ise geriye hiçbir şey kalmamış. Alan şu anda tellerle çevrilmiş ve sit alanı olarak korunuyor ancak, ne kadar ilgi gördüğü ise tartışmalı. Siz alanı görmek isterseniz, güzel bir yürüyüş sonrası ya da Manastır Koyu’na giderken, alanı görebilirsiniz.

7. Türkeli Köyü

türkeli köyü

Manastır Koyu ve tarihi manastırın bulunduğu köy olan Türkeli Köyü, adanın merkezinden 1,5 km uzaklıkta bulunuyor. Eskiden Rum ağırlıklı nüfusa sahip olan köy, günümüzde Trakya göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı bir köy. Yaz kış yaşayanların dışında köyde pek çok yazlık evde bulunuyor. Köyün yerlileri eskiden balıkçılık ağırlıklı olarak geçinse de günümüzde turizmin yoğunluğu, balıkçılığı geri planda bırakmış. Ancak şarapçılık köyde hala devam ediyor. Güzel bir ada gezintisine çıktığınızda, bisikletle ya da kiralık motorla köyün bulunduğu alanı dolaşmanızı öneririz.

Plaj ve Koylar

8. Yiğitler Köyü Plajı

yiğitler köyü plajı

Yiğitler Köyü’nde bulunan plaj, adanın arkaya bakan tarafında kaldığı için bazı günler rüzgarlı olabiliyor. Rüzgar olan günler de denizi dalgalı oluyor ancak denizi temiz ve güzel. Genellikle köyde yaşayanların ve çevrede bulunan otellerin müşterilerinin kullandığı plaj, otelin küçük bir alanı dışında, halk plajı olduğu için ücretsiz. Şemsiye ve şezlong hizmeti bulunmuyor. Dilerseniz kendi havlunuzu ve şemsiyenizi alarak rahatlıkla plajın keyfini sürebilirsiniz.

9. Altınkum Plajı

altınkum plajı

Adanın en meşhur plajı olan Altınkum, Yiğitler Köyü’nün hemen yan kısmında yer alıyor. Merkezdeki caminin yanından kalkan plaj minibüsleriyle 10-15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz plaj, sapsarı kumlarıyla meşhur. Denizi oldukça temiz ve buz mavisi rengiyle akvaryumu andırıyor. Plaj halk plajı olduğu için ücret ödemenize gerek yok, ancak dilerseniz şezlong ve şemsiye hizmetinden faydalanabileceğiniz özel bir beach işletmesi de mevcut. İşletmenin içinde yemek yiyip, soğuk bir şeyler içebileceğiniz restoran da bulunuyor.

10. Akvaryum Plajı

akvaryum plajı

Avşa’nın meşhur tatil sitelerinden Özkan Sitesi’nin hemen yan tarafında bulunan plaj, bölge halkı tarafından en sevilen yerlerden birisi. Avşa merkezden kalkan Özkan Sitesi minibüsleriyle 15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz plaj, halk plajı olduğu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Plajın üst kısmında bulunan restoranlardan yemek yiyebilir, ya da ücretli olarak şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

11. Karadut Koyu

karadut koyu

Tıpkı Altınkum Plajına gider gibi, merkezden kalkan plaj minibüsleriyle kısa süren bir yolculuk sonunda ulaşabileceğiniz koy, sığ bir denizi olduğu için genellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Adını, plajın girişinde bulunan Karadut ağacından alan koy, iki ayrı plaja sahip. Plaj halk plajı olduğu için giriş ücreti yok, dilerseniz plajda bulunan iki ayrı restoran işletmesinden şezlong kiralayabiliyorsunuz.

12. Kadınlar Plajı

kadınlar koyu

Karadut Koyu’nu hemen geçince karşınıza çıkan Kadınlar Plajı, adı üstünde sadece kadınlara ait bir alan. Kadınların rahatlıkla hareket edebildiği plaja, bol ağaçlıklı bir araziden geçilerek ulaşılıyor. Plajı diğer plajlardan ayıran bir diğer özelliği ise, plajın içinde veya çevresinde herhangi bir işletmenin bulunmaması. Wc ve duş ihtiyacınızı gideremeyeceğiniz için plaja hazırlıklı gitmenizde fayda var.

13. Çınar Koyu

çınar koyu

Avşa merkezinde 6 km mesafede bulunan koy, adanın güney batı sahilinde kalıyor. Kendi aracınızla gitmeyecekseniz, merkezden saat başı kalkan minibüslerle kısa bir yolculuk sonrasında koya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak minibüsler akşam 20:00’ye kadar olduğu için, dönüşünüzü ona göre ayarlamanız gerekiyor. Denizi ve kumu o kadar güzel ki, çoğu kişi adanın en güzel koyunun burası olduğunu söylüyor. Koyun etrafını saran asırlık çınar ağaçları, içinde bulunduğu köye ve koya da ismini vermiş.

Koy, Avşa’nın en büyük koylarından olduğu için pek çok plaj işletmesine de ev sahipliği yapıyor. Ayanya Beach, Deniz Yıldızı, Mert Restoran ve Tarihi Çınar Restoran bu işletmelerden birkaçı. İşletmelerin bulunduğu yerden denize girmek için şezlong ve şemsiye ücreti vermeniz gerekebiliyor, ancak dilerseniz koyun halk plajı olan kısmından dilediğiniz gibi denize girebilirsiniz.

14. Kumtur Koyu

kumtur koyu

Kumtur Koyu, Çınar Koyu’nun yan kısmında yer alıyor ancak Çınar Koyu’na uğrayan minibüsler bu koya kadar gitmiyor. O yüzden ancak özel araçla gidebilirsiniz. Ya da merkezde bulunan kiralık motosikletlerden kiralayarak, kısa ama keyifli bir yolculuk sonrası koya ulaşabilirsiniz. Eğer minibüsle gelecekseniz de, Çınar Koyu’na gelmeden önceki sapakta inerek, biraz yürüdükten sonra Kumtur Koyu’nu görebilirsiniz.

Koy, adanın en uç noktasında yer aldığından genelde biraz ıssız. Plajın olduğu koyda herhangi bir işletme bulunmuyor, daha çok çevresinde bulunan yazlık evlerde oturanların kullandığı plaj, sessiz ve sakin yer arayanlar için oldukça ideal. Ancak denizin derinliği zaman zaman değişiklik gösterebildiğinden, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için pek uygun olmayabilir.

15. Manastır Koyu

manastır koyu

Avşa iskelesinden yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan koy, hemen yürüyüş mesafesinde olduğu için kolayca ulaşabileceğiniz yerlerden biri. Ancak yol biraz girintili çıkıntılı olduğu için yürümeniz yarım saati bulabilir. Güneşin tepede olduğu saatlerde yürüyecekseniz başınıza bir şapka ve yanınıza da su almanızı öneririz, zira yaz sıcağında yürüyüş fazlasıyla zarar verebiliyor. Koy kayalıkların hemen alt kısmında bulunuyor, ve denizi o kadar berrak ki, gördüğünüzde hayran kalabilirsiniz. Kumluk alanı çok geniş değil ama yine de rahatça plaj keyfi yapabilirsiniz. Plajla herhangi bir işletme bulunmadığından hazırlıklı gelmenizde fayda var.

16. Tavşanlı Koyu

tavşanlı koyu

Adanın güneyinde yer alan Tavşanlı Koyu, Altınkum Koyu’nu geçtikten sonra karşınıza çıkıyor. Avşa merkezden kalkan Altınkum minibüslerine bindiğinizde, plajdan kısa bir mesafe yürüyerek Tavşanlı Koyu’na ulaşabiliyorsunuz. Koy halk plajı olduğu için giriş ücreti vermiyorsunuz, şezlong ve şemsiye gibi bir hizmet de mevcut değil, ancak koyun hemen üst kısmında ihtiyaçlarınızı giderip, yemek yiyebileceğiniz bir restoran bulunuyor.

Koyun denizi oldukça temiz ve sığ olduğu için çocuklu aileler ya da yüzme bilmeyenler için uygun. Koyun üst kısmında bulunan restoranın meşhur bir özelliği de, lezzetli kuru fasulyesi. Plaja gelen herkes mutlaka restoranın meşhur yemeğini tadıyor. Sizin de yolunuz Tavşanlı Koyu’na düşerse, deniz sonrası güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

17. Beyaz Saray Koyu

beyaz saray plajı

Beyaz Saray Koyu, Manastır Koyu’ndan hemen sonra gelen uzun bir koy. Mesafe çok fazla değil ancak, yürümenizi de tavsiye etmeyiz zira koya ulaşan yollarda inişli çıkışlı yokuşlar bulunuyor. Kişisel aracınızla ya da merkezden kiralayabileceğiniz motor, atv ile rahatlıkla güzel bir yolculuk sonrası koya ulaşabilirsiniz. Koyda bulunan Beyaz Saray Otel, uzun yıllardır hizmet veren ve adını koya da vermiş bir otel. Plajda otelin kendi müşterilerine ait bir alan bulunuyor, ancak koy genel olarak halk plajı olduğu için herhangi bir giriş ücreti ödemeden, dilediğiniz gibi kendi havlunuzla ve şemsiyenizle denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Avşa Çevresi Gezilecek Yerler

18. Marmara Adası

marmara adası

Avşa listesi yaparken, hemen karşısında bulunan Marmara Adası’nı da listeye eklemeseydik olmazdı. Marmara Denizi’nin en büyük adası olarak bilinen Marmara Adası, Avşa’ya yaklaşık yarım saatlik bir mesafede bulunuyor. Avşa’ya gelen deniz otobüsleri ilk olarak Marmara Adası’na uğruyor. Yani Avşa seyahatinizde giderken, ya da dönüşte Marmara Adası’na da uğrayabilirsiniz. Ya da dilerseniz Avşa’dan deniz otobüsüne binerek Marmara Adasına geçip günübirlik bir gezi de planlayabilirsiniz.

Marmara Adası’nda konaklayabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon var, ama ev konforu isteyenlerdenseniz, günlük ya da haftalık kiralanan evleri de tutabilirsiniz. Birbirinden güzel koyları ve plajları da, Marmara Adası’na mutlaka gitmeniz için bir neden. Sessiz ve sakin, huzur veren bir tatil yapmak istiyorsanız, bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

19. Ekinlik Adası

ekinlik adası

Avşa Adası’yla, Marmara Adası arasında kalan küçük bir adayı gördüğünüzde, meraklanmaya başlayabilirsiniz. Marmara Denizi’nin belki de en sakin adalarından biri olan Ekinlik Adası, turizm olarak çok aktif bir yer değil. Kışları çok az kişinin kaldığı ada, yazları ise ev sahiplerinin gelmesiyle biraz daha hareketlenebiliyor. Ancak hareket dediğimiz, Avşa’da ya da Bodrum’daki gibi bir yaz hareketlenmesi olmuyor. Ada’nın sakinliği ve huzur veren büyüsü aynı şekilde kalıyor.

Ada’da yüzebileceğiniz iki ayrı plaj bulunuyor. Ancak keşif turuna çıkmayı sevenlerdenseniz, dalış yapmak ya da, yalnız başınıza yüzmek için, farklı koylar da bulabilirsiniz. Adaya gidebilmeniz için haftada iki gün seferler düzenleniyor, ancak Avşa’da bulunan küçük bir balıkçı teknesiyle anlaşırsanız, sizi kısa sürede adaya götürebilir.

20. Koyun Adası

koyun adası

Avşa’dan baktığınızda kolaylıkla görebileceğiniz bu küçük ada, yalnızca 1,7 km bir alana sahip. Üzerinde yazlık bir site ve birkaç müstakil ev dışında başka bir yerleşim alanı yok. Yeşillik bir alana da sahip olmadığı için, kamp gibi aktivitelere uygun değil, ve çok fazla rüzgar alıyor. Ancak dilerseniz küçük bir tekne ayarlayarak adaya ulaşabilir, kısa süren ama keyifli bir keşif turuna çıkabilirsiniz.

*Avşa gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

2 YORUMLAR

  1. Avşa Adası hakkında çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Bu yaz adada tatil yapmak istiyoruz. Avşa Adası otelleri hakkında da bilgi verebilir misiniz ?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.