Amsterdam’da Gezilecek Nokta Atışı En İyi 45 Yer

Gitmeden Önce Hap Niteliğinde İpuçları;

Hakkında; Kanallar şehri Amsterdam’da konuşulan dil Flemenkçe olmakla birlikte çoğu vatandaş İngilizce iletişim kurabiliyor. 820 bin nüfuslu şehir, turistik yoğunluğun yaşandığı yaz aylarında oldukça kalabalıklaşıyor. Şehir 65 kilometre uzunluğundaki kanalları ile ünlü… Toplamda 15 bin tekne hem ulaşım hem de turistik gezi amaçlı kullanılıyor.

Kaç Günde Gezilir? 2-3 günlük bir zaman ayırmanız kentin en ünlü noktalarını görmeniz ve Amsterdam ruhunu yakalamanız için yeterli süredir.

Şehir Kartları; 1,2,3 veya 5 günlük çıkarttırabileceğin ‘’Amsterdam Pass’’. 1,2,3 veya 5 güne kadar çıkarttırabileceğin ‘’ I Amsterdam City Card’’. Museumcard ve Combination Deal ile tasarruf yaparak gezi imkanı bulabilirsin!

Kullanılabilecek Uygulamalar; Şehirde gezi yollarını, toplu taşıma araçlarını, taksiler ve yürüyüş yollarıyla birleştiren bir mobil uygulamaya ihtiyacın varsa Google Maps ve Citymapper, alanında en iyileri diyebiliriz.

Ulaşım; Toplamda 3 saat 50 dakika sürecek bir uçuşun ardından, kendini harikalar şehrinde bulacaksın. İstanbul Amsterdam arası Türk Havayolları’nın her gün 5, Pegasus Havayolları’nın her gün 3 ve Atlas Havayollarının her gün 1 seferi bulunuyor.

Havaalanı/Merkez Ulaşım; Amsterdam Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için tüm detaylı bilgileri sizinle paylıştık gidince ne yapacaz demeyin 🙂

Şehir içi Ulaşım; Amsterdam’ın en büyük tren istasyonunun adı Amsterdam Central (Merkez) istasyonudur. Metro ve Tren’e tek yön 2.60€ ödeyerek pek çok yere ulaşım sağlayabilirsin. Amsterdam’ın bisikletler şehri olduğunu unutma. Trenler havalimanı terminalinin alt katında yer alan 1, 2 veya 3 numaralı peronlardan kalkar.

Ne Zaman Gidilmeli? Hava sıcaklıklarının elverişli olduğu en uygun turistik dönem Nisan-Mayıs ayları…

Restoranlarda Bahşiş Oranı; Amsterdam’daki restoranlarda bahşiş vermek zorunlu olmasa da, servis ücretinin %15’i faturaya ekleniyor. Hizmetten ve servisten memnun olup ekstra bir bahşiş vermek istersen, %5 – %10 arasında bir meblağ verebilirsin.

*Amsterdam’da Popüler Görülecek Yerler

-Müzeler ve Sanat Galerileri

 1. Rijksmuseum ( Devlet Müzesi)   

Rijksmuseum

Burası Neresi? Dünyanın en nefes kesici müzelerinden biri olarak gösterilen Rijksmeuseum, 800 yıldan fazla süredir kentin en önemli sanat galerisi olarak ”Devlet Müzesi” unvanını almış köklü bir müzedir. Rembrandt, Van Gogh ve sayısız Hollandalı sanatçının eserlerinin sergilendiği müzede, aynı zamanda dünya tarihini yansıtan çok çeşitli ikonik eserler de sergileniyor.

1 günde detaylı bir gezi yapmanın mümkün olmadığı Rijksmuseum’da; Altın Çağ’dan kalma sanat eserlerinin yanı sıra Vermeer, Frans Hals ve Rembrandt’ın ‘’ The Night Watch ‘’ adlı tarihi sanat eserinin de orijinali sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Ülkenin en ünlü ulusal hazinelerinin yer aldığı müze binası, Museumplein’de ( Müze Meydanı’nda), 1876 yılında inşa edildi. 1885 yılında ise Hollanda’nın en büyük müzesi olarak ziyarete açılan yapı, Hollandalı mimar PJH Cuypers tarafından tasarlandı. 2013 yılında uzun süren bir restore çalışmasından çıkan Rijksmuseum, dünya çapında beğeni toplayarak ‘’dünyanın en modern ve eski’’ müzelerinden biri olarak gösteriliyor.

** Müzeyi dolaşırken size yardımcı olacak, pek çok dil seçeneği olan ”Rijksmuseum App” uygulamasını indirmeni tavsiye ederiz.

Ne zaman ziyaret etmeliyim; Müzeyi ziyaret etmeyi düşünüyorsan ve kalabalık saatlerden kaçınıyorsan; sabah 10:00’dan öncesi ve öğlen 15:00’dan sonrası daha az yoğun olduğu saatler diyebiliriz

Rijksmuseum’a Nasıl Ulaşırım? Vondelpark’ın hemen yanındaki Museumplein ( Müze Meydanı’nda) yer alan Rijksmuseum’u toplu taşıma ile ziyaret edeceksen, Rijkmuseum Tramvay Durağı, Museumplein Tramvay Durağı ve Rijksmuseum Otobüs durağında inmen gerekmektedir.                          

09:00 – 17:00 haftanın her günü açık.

Bir yetişkin için : 19 € – 18 yaş altı: Ücretsiz. I Amsterdam Card: Ücretsiz. Müzeye giriş + Rembrandt Velazquez Sergisi, Rehberli turlar veya sesli anlatım cihazı (5€) için buradan rezervasyon yaptırabilirsin!

2. Van Gogh Museum

van gogh müzesi

Burası Neresi? Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi, dünyanın her köşesinden gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken, dünyanın en popüler müzelerinden biridir. 1973 yılında Museumplein’de ( Müze Meydanı’nda) açılan müzede; 200’den fazla resim, 500’den fazla çizim ve 700’ün üzerinde ünlü ressama ait mektup bulunmaktadır. Yıllar içerisinde genişletilmiş ve modernize edilmiş Van Gogh Müzesi, Amsterdam’da mutlaka görmen gereken sanat merkezlerinden biri.

Neden Gitmeliyim? Yalnızca Van Gogh’a ait eserlerin değil, ona ilham veren ve ondan ilham alan sanatçıların eserlerinin de sergilendiği müzede; 19. yüzyıl ressamlarına ait pek çok tabloyu görebilme şansı elde edebilirsin.  Daha çok manzara, çiçek ve kendinden portrelere sıkça yer veren Vincent Van Gogh, ”ayçiçeğini boyayan adam” olarak sanat tarihinde yerini aldı. ”The painter of Sunflowers” isimli tablosu da müzenin en önemli eserlerinden biri.

Müzenin birinci katında; Vincent Van Gogh’un kronolojik olarak sıraya sokulmuş eserleri ve çalkantılı duygu durumlarının betimlendiği tabloları görebilirsin.  Ünlü ustanın çizimleri ve taslak olarak kalmış çalışmalarına yer verilmiş. Müzeye ait ek binada ise; Farklı dönemlerde Van Gogh’dan esinlenerek hazırlanmış Japon ve Fransız ressamlara ait tablolar ve Van Gogh’un ilham aldığı tablolar sergileniyor.

Müze içerisinde alışveriş yapabileceğin bir mağaza, bir şeyler atıştırabileceğin şirin bir kafe ve kütüphane de yer alıyor.

Ne zaman ziyaret etmeliyim; Müzeyi gezmen ortalama 1 saat 15 dakika sürecektir. Bazı ziyaretçiler 2 saatte müze turunu tamamlıyor. Ziyaret etmek için 09:00 – 11:00 veya 15:00’dan sonrası en uygun saatler. En kalabalık zamanları ise sabah 11:00 ile 15:00 arası.

Nasıl Ulaşırım? Tramvay ile; Van Baerlestraat durağına giden 2, 3, 5 veya 12. hat. Araba ile: Museumplein’deki Q Park otoparkında park yeri mevcuttur.

Mart – Haziran: Hafta içi; 09:00/19:00 – Cuma; 09:00/21:00 – Cumartesi; 09:00/18:00

1 Yetişkin; 19€,  18 Yaş Altı: Ücretsiz.  Van Gogh Müzesi internet sitesinden gitmek istediğin tarih ve saati seçerek bilet satın alabilirsin! I Amsterdam Card: Ücretsiz. Museumcard: Ücretsiz

Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam

3. Heineken Experience ( Bira Müzesi )

heinekeen müzesi

Burası Neresi? Amsterdam’ın en otantik ve ünlü cazibe merkezlerinden biri olan Heineken Experience, şehir merkezinde yer alan eski bir bira fabrikası. Günümüzde müzeye çevrilen fabrika, 1988 yılına kadar ‘’Heineken’’ markasının tüm biralarını imal etmiş. Müzeye girer girmez yapacağın şeylerden ilki sanal gerçeklik turları ve Heineken tadım seanslarına katılmak ve şirketin geçmişi ile logosu hakkında detaylı bilgiler almak olsun…

Heineken Müzesi’nde, ‘’Heineken Brewery Tour’’ programına katılarak başta İngilizce olmak üzere Fransızca, Hollandaca, Rusça, Almanca, Çince, Portekizce, İtalyanca ve İspanyolca gibi pek çok dilde hazırlanmış detaylı bilgiler sunan yüksek teknoloji multimedya kulaklıklardan satın alabilirsin.

Neden Gitmeliyim? Ortalama 1.5 saatini alacak bu heyecan verici deneyim, müze yetkilileri tarafından daha iyi bir tanıtım için ‘Heineken Experience App’’  uygulaması ile de geliştirilmiş. Müzeye giriş ücretini ödedikten sonra ücretsiz iki içki içme şansın da var. Elbette ki 18 yaşından büyük isen… Bir başka ayrıntı ise Heineken firması uzun yıllardır, Amsterdam’da satılan biraların yarısını üretmekte ve dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaktadır.

 Ne zaman ziyaret etmeliyim; Müzeyi 10:30 -13:30 saatlerinde ziyaret etmek yoğunluğun az olduğu saatler olduğu için doğru bir tercih olacaktır.

Nasıl ulaşırım? Metro ve Tramvay; 1, 7, 19 ve 24 numaralı tramvaylar ve 52 numaralı metro, müzenin tam köşesinde indirmektedir.

1 yetişkin: 18€, 12-17 yaş : 14,5€, 11 yaş altı: Ücretsiz. Bira Müzesi için biletini online olarak satın almanı tavsiye ederiz. ( 3€ daha ucuz).

Pazartesi – Perşembe: 10:30-19:30 ( Son Giriş 17:30). Cuma- Pazar: 10:30-21:00 (Son Giriş 19:00). 24 ve 31 Aralık: 10:30- 16:00 ( Som Giriş 14:00)

Amsterdam’ın Stadhouderskade 78, 1072 AE adresinde bulunmaktadır.

4. Anne Frank House ( Anne Frank’in Evi )

 

Burası Neresi? Amsterdam’ın en tanınmış binalarından biri olan Anne Frank’in Evi, hüzünlü bir hikayeye sahip turistik bir yer. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Adolf Hitler’in Almanya’da başlattığı Yahudi Soykırımı sırasında, ailesi ile birlikte Amsterdam’a kaçan genç bir kız Anne Frank…

Amsterdam’da birkaç yıl rahat yaşadıktan sonra 1942 yılında daha da güçlenen Hitler, gözünü Hollanda’da yaşayan Yahudilere dikince, Frank ve Van Pels Aileleri’ni oluşturan 8 kişi Anne Frank’ın babasının iş yeri olan binanın üst katlarında küçücük bir sığınakta gizlenmeye başlıyorlar. Bu saklanma süresi toplamda 25 ay sürüyor. İhbar üzerine Alman toplama kamplarına alıkonulduktan sonra koskoca aileden geriye bir tek baba Otto Frank ve Anne Frank’e ait o zorlu dönemi anlatan günlük kalıyor.

Neden Gitmeliyim?  Baba Otto Frank kızının günlüklerini kitaplaştırarak Yahudi Soykırımı’nın acı gerçeklerini gün yüzüne çıkartıyor. Anne Frank’in bu hüzünlü hikayesi dünyanın pek çok yerinden turisti, etkileyici müzeyi ziyaret etmeye teşvik ediyor. Bu eski bina ise 1957 yılında müzeye çevrilmiş.

3 katlı bina ve bir tavan arasından oluşan müzenin 1 ve 2. katında, orijinaline uygun olarak yenilenmiş mobilyalar ve dekorasyon malzemeleri yer alırken 3. katta, Frank ailesinin saklanmak için özel olarak yaptırdıkları arkaya doğru açılan kitaplık yer alırken diğer bölümlerde gizli odalar ve aile üyelerinin sonlarının anlatıldığı tavan arası yer alıyor.

Önemli bilgiler; Amsterdam’ın kanal bölgesinde bir binada yer alan Anne Frank Evi, çok dik merdivenlere ve asansörsüz bir dizayna sahip. Bu sebeple yürümekte zorlananlar ve tekerlekli sandalye kullananlar, müzenin yalnızca modern kısmını yani giriş katını ziyaret edebilir.  ( Üzülme! Müze girişinde temin edebileceğin sanal gerçeklik gözlükleriyle tüm bölümleri gözlemleme şansı elde edebilirsin!)

*** Görme engelli ziyaretçiler için ses turuna katılma imkanı var iken işitme engelli ziyaretçiler sesli turun yazılı sürümünü satın alabilirler.

Nasıl Ulaşırım? Amsterdam Merkez İstasyonu’na 20 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alan Anne Frank House, ulaşım için toplu taşıma tercih edenlere 13 veya 17 numaralı tramvaylarla ulaşım sağlanmaktadır. Tramvay’a bindikten sonra ineceğiniz durak Westermark!

1 Yetişkin: 10,50 €, 10-17 Yaş: 5,50 €. I Amsterdam Card: Ücretsiz. Museumcard: 0.50 €.

1 Nisan – 1 Kasım: 09:00-22:00, 1 Kasım – 1 Nisan: 09:00 – 19:00, Cumartesi günleri 22:00’a kadar açık.

5. Electric Ladyland

elecrtric layland

Burası Neresi? Amsterdam’ın hareketli ve eski semtlerinden biri olan Jordaan’da yer alan Electric Ladyland, dünyanın ilk ve tek floresan sanatına adanmış müzesi… Anne Frank House’a 5  dakikalık mesafede yer alan müze içerisinde, kalıcı bir floresan mineral koleksiyonu yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Pek çok rengi bir arada görebileceğiniz 1950’lerden gelen floresan sanat eseri ve diğer parlak ve dikkat çekici eserlerden oluşuyor müzedeki her şey… Müze içerisinde ziyaretçilerinde ışıklandırılmış sanat eserleri yaratabilecekleri ayır bir bölüm de yer alıyor. Bu bölümün ismi ‘’ Flourescent Environment’’ olarak biliniyor.

Nasıl Ulaşırım? Anne Frank Evi’ne sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Tramvay ile Amsterdam merkez istasyondan, 13, 14, 17, 20 numaralı. Otobüs ile 3, 21, 170, 171, 172  “Westermarkt” durağında inmelisin.

Tweede Leliedwarsstraat 5, 1015 TB Amsterdam, Hollanda.

12 yaş ve üzeri: 5€, 0-11 Yaş: Ücretsiz. Museumkaart: Geçerli

14:00-18:00 saatleri arasında açık. Pazar ve Pazartesi Kapalı.

**Amsterdam’ın müzeleri saymakla bitmiyor… Şehrin köklü tarihini ve kültürel miraslarını yansıtan Amsterdam’ın tarihi yerleri yazımızda müzelerin devamını inceleyebilirsiniz.

– Amsterdam Kanalları

Amsterdam’ın onlarca kanalı, kentin ‘’Kuzeyin Venedik’i’’ olarak anılmasına sebebiyet vermiş. Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne alınan ‘’ Amsterdam’ın 17. yüzyıl Kanal Halkası” Unesco tarafından ‘’üstün evrensel değer’’ olarak nitelendirilmektedir. Amsterdam’da kanal turu yapmak, şehre gider gitmez yapmanız gerekenlerden biri. Kentte uzunluğu 100 km olan 165 kanal bulunuyor. Bunlardan en turistik olanı ve tekne gezilerinin yapıldığı kanallar Keizersgracht, Herengracht ve Prinsengracht…

6. Keizersgracht

keizersgracht

Burası Neresi? Amsterdam’ın en önemli ve en geniş kanallarından biri olan Keizersgracht ( İmparatorun Kanalı) olarak bilinir. 31 metre genişliğindeki Keizersgracht etrafında, muhteşem mimarileriyle büyüleyen Amsterdam’ın tarihi evlerini görme şansı elde edebilirsin.

Neden Gitmeliyim? Diğer yandan burada yer alan Ortodoks Kilisesi’ni görebilir, kış aylarında ziyaret ediyorsan tamamen buz tutmuş kanal üzerinde buz pateni yapabilir ve muazzam tarihi köprülerinde harika fotoğraflar çekilebilirsin! veya daha fazla fotoğraf çekilebileceğin alanlarda mevcut

Kanal etrafında Fotoğrafçılık Müzesi, Museum Van Loon, Felix Meritis ve Hollanda’nın ilk fotoğraf müzesi olan House Marseille görülmeye değer noktalar.

Keizersgracht Kanalı’nı görmenin en iyi yolu; Anne Frank Evi’nden başlayan 1 saatlik Kanal Turu. Emperor’s Canal Turu ( İmparator’un Kanalı Turu). ** Bisiklet kiralayarak, kanal çevresinde turlamak da hem keyifli bir egzersiz hem de çok daha ucuz bir gezi alternatifi olacaktır.

7. Herengracht

herengracht

Burası Neresi? Şehrin en önemli kanalı olarak bilinen Herengracht, 17. yüzyılda Amsterdam’ın en zengin tüccarları, iş adamları ve belediye başkanlarının yaşadığı noktada yer alır. Günümüzde dahi Amsterdam’ın diğer bölgelerine göre daha şık ve biraz da elit görülen kanal çevresi, günümüzde çocuk oyun alanı olarak hizmet veren geçmişin ünlü meydanı Herenmarkt ile başlıyor. Burada yer alan ulusal tarihi anıt olarak kabul edilen üç tepe üzerine kurulmuş Tüccar’ın Evi de turistler tarafından ilgi gören noktalardan.

Neden Gitmeliyim? Diğer yandan Amsterdam’ın ( 1590 yapımı) en eski evini de kanal çevresinde dolaşırken görebilirsiniz. Amsterdam’ın 4 ana kanalından ikincisi olan Herengracht, güzel kanal evleri ile tanınır. Kanal çevresinde yer alan ‘’Gouden Bocht’’, Herengracht’ın en prestijli bölümü olup, 17. yüzyılın zengin ve ünlü tüccarlarının güzel cepheli evlerinin bulunduğu yer.

Dünyanın en büyük çanta müzesi olan Tassenmuseum Hendrikje ve Amsterdam kanal bölgesinin tarihini anlatan Het Grachtenhuis müzesine de ev sahipliği yapar. Diğer yandan kanalı mutlaka ziyaret etmenizi gerektiren en önemli sebeplerden biri de, 432 adet ‘’ulusal miras’’ kabul edilmiş binanın da bu bölgede yer almasıdır. Örneğin; House Bartolotti, 1622 yılında inşa edilmiş şehrin en ünlü binasıdır.

8. Prinsengracht

Prinsengracht kanali

Burası Neresi? Kentin 4. bölümünü oluşturan Prinsengracht, Amsterdam’ın 3 ana kanalından üçüncüsü ve merkezin en dışındaki kanal olarak biliniyor. 1612 yılında başlayan kanal inşası, 50 yıl süren bir genişleme projesiyle de bugün ki halini almış. Proje tamamlandığında şehir orijinal boyutunun 4 katı genişliğe ulaşmış.

17. yüzyılda kanallardaki su seviyesini kontrol etmek ve şehri denize karşı korumak için ‘’Eenhoornsluis’’ (Unicorn Lock) inşa edilmiş. O yıllarda Amsterdam Limanı’nda deniz kilidi olarak kullanılan yapı, kanal inşasından sonra sel ve deniz taşmalarından korunmak için kullanılır hale gelmiş.

Prinsengracht etrafında mutlaka görmen gereken pek çok yer mevcut.  Kanalın başlangıç noktasının karşı yolunda, şehrin en eski kafelerinden biri olan Papeneiland Kafesi’ne ulaşabilirsin. Kafe ise hikayesiyle ünlü. Öyle ki kafe zemininden Posthorn Gizli Kilisesi’ne 17. yüzyılda bir tünel kazılmış. (Kafeye uğrayıp barmene kibar bir dille teklif edersen seni bodrum katına indirerek tünel girişini bugün de gösterebilir.).

Diğer yandan Posthorn Kilisesi, gizli kilise olarak bilinir. İnşa edildiği yıllarda Katoliklere karşı olan ön yargılar sebebiyle, korkan vatandaşlar kendilerine gizli bir kilise inşa ettiler. Bu sebeple de şehrin pek çok yerinden gizli tüneller aracılığıyla Posthorn Kilisesi’ne ulaşabiliyorsunuz.

Neden Gitmeliyim? Prinsengrecht çevresinde göreceğin ilginç yapılar saymakla bitmiyor. Amsterdam’ın en dar evi de tam bu noktada yer alıyor. Tekne Müzesi, bölgenin ünlü bira fabrikası ‘’Red Deer’’, şehrin en ilginç oteli ‘’Hotel Pulitzer’’, Anne Frank House da kanala yakın noktalarda yer alan gezilmesi gereken yerler.

9. Singel

singel

Burası Neresi? Şehrin en eski kanallarından biri olan Singel, 1428-1450 yıllarında şehir merkezinde bir hendek olarak oluşturulmuş ve bu hendek yıllar içerisinde genişletilmiş ve bugünkü halini almış. 1 mil uzunluğundaki kanal, Amsterdam’da en keyifli yürüyüşü yapabileceğin düz bir yürüyüş yoluna sahip. Diğer yandan kanal çevresinde 280 civarı görülmeye değer ev bulunmakta.

Neden Gitmeliyim? Şehrin en geniş köprüsü ‘’Torensluis’’ başta olmak üzere 11 tarihi köprüye sahip kanal, ünlü yüzen çiçek pazarı Bloemenmarkt ve kentin en meşhur bölgesi Red Light District’e de ev sahipliği yapmaktadır. Son olarak, Singel’e gelip de dünyanın en dar evine uğramayı ihmal etme! ( Singel 7’de karşına çıkacaktır.)

– Meydanlar ve Caddeler

10. Dam Meydanı

dam meydanı

Burası Neresi? Amsterdam’a gelen sayısız ziyaretçinin buluşma noktası olan Dam Meydanı, kentin en ünlü meydanıdır. Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan, Damrak’a kadar olan turist kalabalığını takip ettiğinde Dam Meydan’ına kolaylıkla ulaşabilirsin.

Neden Gitmeliyim? Nieuwendijk, Kalverstraat ve Damstraat gibi önemli caddelerinde bitiş noktası olan meydanda yer alan Ulusal Anıt, Kraliyet Sarayı, 15. yüzyılda yapılmış ‘’Yeni Kilise’’ ve ünlü alışveriş caddesi De Bijenkorf uğramanız gereken yerlerden…

Meydanın doğu kısmında yükselen Amsterdam Ulusal Anıtı, 1956 yılında inşa edilmiş bir dikili taş. Her yıl 4 Mayıs’ta, Hollanda’nın Anma Etkinliklerinde büyük kalabalıkları ağırlayan heykel, 2. Dünya Savaşı’nda şehit olan Hollandalı askerler anısına yaptırılmış. Sanat yapıtının ana direğinde; Hollanda direnişinin üyelerini temsil eden iki erkek heykelinden ve zincirli erkek figürlerinden oluşur. Anıtı görmek ve fotoğraflamak ücretsizdir. Şehirde her yıl yapılan anma etkinlikleri de anıt çevresinde yapılmaktadır.

11. Red Light District

red light bölgesi

Burası Neresi? Amsterdam’ın en gizemli ve tehlikeli bölgesi olarak bilinen Red Light District, günümüzde eskisi kadar tehlikeli olmamakla birlikte, oldukça sempatik bir atmosfere sahip. Bölgede genelevler, müzeler ve erotik dükkanlar bir hayli fazla.

Neden Gitmeliyim? Diğer yandan şehrin en eğlenceli gece eğlence mekanlarına ve leziz yemekler sunan kafe restoranlara da bu bölgede rastlayabilirsiniz. Hollanda yönetimi fuhuşu yasal kılsa da, sokaklarda hayat kadınlarının fuhuş yapması kesin kurallarla yasaklanmış. Amsterdam’da genel ev kadınları, evlerin camlarında durup, sokaktan geçenlere yaptıkları şovlarla müşteri toplamaktadır. Red Light District ismi de, kadınların çalıştığı 300 pencereyi vurgulayan kırmızı neon ışıklardan gelmektedir.

Red Light District, bir yerleşim bölgesi olduğu için 7/24 ziyaret edilebilir. Pencere genel evleri, yalnızca sabah 06:00-08:00 saatleri arasında 2 saatliğine kapalıdır. Bölgede yer alan çoğu bar ve kulüp, hafta sonları sabah 04:00 saatine kadar açıktır. Restoranlar ise yalnızca 1 saatliğine temizlik için kapanır.

Red Light District’te dikkat etmen gerekenler; Uyuşturucu kullanımı (!) Amsterdam’da uyuşturucu yasal gibi görülse de, kentte yalnızca kahve dükkanlarında ( coffe shop) içilmesine izin veriliyor. Sokaklarda ve başka mekanlarda esrar kullanımı yasak. Red Light Bölgesi’nde uyuşturucu satıcıları yasal olmayan satışlar yapar. Bu sebeple bölgede eroin, kokain ve diğer yasa dışı maddeleri satın alırken veya kullanırken yakalanırsanız hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hırsızlık; Red Light Bölgesi’ni ziyaret etmek istersen önemli ziynet eşyalarını ve özellikle de pasaportunu, otel odandaki bir kasa içerisine bırakmanı tavsiye ederiz. Ne yazık ki, geceleri Red Light Bölgesi’nin tenha sokaklarında gasp olası bir ihtimaldir.

Fotoğraf çekme (!) Bölgedeki işletmeler fotoğraf çekimine izin vermemektedir. Kameranı otelde bırakmayı tercih etmelisin. Özellikle de bir genel ev yakınında fotoğraf çekerken yakalanırsan, işletme tarafından kameraya el konma ihtimali yüksek. Geri alma gibi bir şansın da yok denecek kadar az.

12. Jordaan Mahallesi

jordaan mahallesi

Burası Neresi? Amsterdam’ın en ünlü semti Jordaan, gezi süren boyunca yolunun mutlaka düşeceği destinasyonlardan biri. Amsterdam Merkez İstasyonu’nun hemen batısındaki Brouwersgrach’ta başlayan semt, Leidsegracht sınırına yakın Prinsengracht ve Lijnbaansgracht arasındaki Ring Kanalı’nın etrafında uzanır.

Kent merkezinde yer alması, güzel evleri, restoranları ve şehre özgün mağazalarıyla turistik bir nokta olarak gösterilen Jordaan, 17. yüzyıl başlarında işçi sınıfı ve göçmenlerin barınma ihtiyacını karşılamak için hükümet tarafından inşa edilmiş…

Bu dönemde Fransa, İngiltere, İspanya ve Portekiz gibi pek çok ülkeden büyük bir mülteci akımının göç ettiği mahalle, çok kültürlü nüfusuyla Amsterdam’ın harmanlanmış kültürünün ortaya çıkmasında da ön ayak olmuş.

Neden Gitmeliyim? Jordaan’da sokak müzisyenlerinin hoş melodileri içerisinde, lüks sanat galerini ziyaret edebilir, veranda restoranlarında Amsterdam’ın leziz yemeklerini tatma şansı ele edebilirsin. Özellikle kahvaltı ve brunch için halkın durak noktası olan semtte, Bloody Mary’s de krep ve omlet çeşitlerinin tadına bakmanı tavsiye ederiz.

Kahvaltı için alternatif arayanlara Westerstraat’ın içi ve yakınındaki mekanlar olmazsa olmazlardan. Diğer yandan Tekne Evi Müzesi ( Woonbootmuseum), Jordaan’ın en ilgi çekici gezi noktalarından. Hollanda’nın meşhur peynirlerini satın alabileceğiniz Lindengracht Markt’ta, Jordaan semtinde yer alıyor.

Jordaan Semtine Nasıl Ulaşırım? Tramvay; Amsterdam’ın merkezini ve Jordaan Mahalesi’ni dolaşmanın en kolay yolu. Merkez İstasyon’dan, 13 ve 17 numaralı tramvay hatları sizi Jordaan bölgesinin başlangıcındaki Westermarkt durağına getiriyor.

13. De Pijp Mahallesi ( Açık Pazarlar)

de pijp

Burası Neresi? Amsterdam’ın en kozmopolit ve hareketli semti De Pijp, 19. yüzyılda Jordaan’da yaşanan nüfus patlamasını hafifletmek için inşa edilmiş. Sokaklarında hep bir insan seli göreceğin De Pijp’in her yıl turist akınına maruz kalmasının sebebi de, Hollanda’nın en ünlü açık hava pazarı olan Albert Cuypmarkt’a ev sahipliği yapması diyebiliriz. Pazarda yiyecek, giysi, mobilya ve pek çok sanatsal eşyayı satın alabilirsin.

Neden Gitmeliyim? Çok kültürlü nüfusuyla geçmişten bugüne kozmopolit bir semt olmayı başarabilen De Pijp’te, yapabileceklerin bir hayli fazla. Amsterdam’ın lüks restoranlarını da burada bulabileceğinden emin olabilirsin! Özellikle otantik Fas ve Türk restoranlarında leziz bir öğle yemeği yemeni tavsiye ederiz. Farklı milletlere ait restoranların yanı sıra Türk, Hint ve İspanyol marketleri de tam da bu lokasyonda yer alıyor.

Gezi anlamında ise Sarphati Parkı, Heineken Müzesi, De Pijp’in olmazsa olmazları içerisinde..

Nasıl Ulaşırım? Tramvay; Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan 16, 24 numaralı hatlar. Rokin ve Vijzelstraat duraklarında inmek zorunda kalırsan De Pijp, 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir.

14. De Negen Straatjes Mahallesi

de negen straatjes sokağı

Burası Neresi? Amsterdam’ın diğer semtlerine göre daha az turist yoğunluğuna sahip mahallesi De Negen Straatjes, yerli halkı daha çok görebileceğin özel tasarım mağazalar ve ilginç sokaklarla dolu bir semt. Modanın kalbinin attığı fotojenik semt; alışveriş merkezleri, özel butikler ve şirin kafeleriyle görenleri kendine hayran bırakan 9 küçük sokaktan oluşuyor ve şehrin en gözde alışveriş bölgesi olarak biliniyor.

Neden Gitmeliyim? Yerel halkın alışveriş yaptığı, kuaför ve mobilya ihtiyaçlarını karşıladığı bu alışveriş bölgesi diğer semtlere nazaran her türlü alışveriş ihtiyacına yanıt verecek cinsten… Öyle ki ünlü moda markalarına ait dükkanlarda bu konumda yer alıyor.

Mutlaka Uğraman Gereken Caddeler; Berenstraat; Yemek ve alışveriş caddesi. Bu caddede dünyaca ünlü modacı Marlies Dekkers’ın iç çamaşırı butiği oldukça popüler. T’Zwaantje caddenin en popüler kafe/restoranı… Daha pek çok modacıya ait mağazalara da bu caddede ulaşabilirsin. Diğer yandan Amsterdam’a özgü temel gıda ürünleri satan ve haftanın 7 günü hizmet veren Pinguin Markt’ta, alışveriş için uğrayabileceğin noktalardan…

Wolvenstraat; Daha çok erkekler için pek çok butiğin ardı ardına sıralandığı caddede, İtalyan gömlekleri satan bir mağaza var ki halk arasında da oldukça ünlü. Giyim alışverişi yapmak istersen uğraman gereken dükkana ismini veren Bendorff ve Marchesi markası… Diğer yandan bu caddede yerel halkın da sıklıkla ziyaret ettiği kuaför ve güzellik salonları yer alıyor. Öğle yemeği için ise Restaurant Brix’i tercih edebilirsin!

Nasıl Ulaşırım? Dam Meydanı’nda yer alan Kraliyet Sarayı’na, 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

15. Museumplein – Im Amsterdam

ı amsterdam

Burası Neresi? Adını etrafındaki müzelerden alan Museumplein ( Müze Meydanı), Amsterdam’ın kalbi diyebileceğimiz dünyaca ünlü bir meydan… Rijksmuseum ve dünyanın en iyi konser alan Royal Concertgebouw arasında yer alan müze bölgesi, olağan üstü tarihi yapıları ve müzeleriyle Amsterdam’a gelen tüm turistlerin buluşma noktası olarak bilinir. Büyüklü küçüklü çim alanların, küçük bir göletin ve diğer eğlenceli seçeneklerin varlığından dolayı park benzeri bir görünüme sahiptir.

Neden Gitmeliyim? Amsterdam’daki neredeyse her büyük gösterinin yapıldığı meydan çevresinde; şehrin en önemli müzeleri olan Rijksmuseum, Van Gogh Museum ve Stedelijk Müzesi yer almaktadır. Meydana adını veren müzelerin dışında, son moda kıyafet mağazaları ve dünyaca ünlü restoranlarında bu konumda bulunması turist kalabalığının bir başka açıklaması olarak sunulabilir.

Meydanın hemen altında araç parkı yapılabilen geniş bir otopark ve süpermarket yer alıyor. Kuzeyinde ise 1900’lü yıllardan kalma pek çok ev mevcut. Otobüsle şehir turuna katılana turistler içinde meydan, otobüs buluşma noktası olarak da kullanılıyor. 1999 yılında yeniden tasarlanan Museumplein artık trafiğe kapalı.

**Museumplein çevresinde mutlaka görmen gereken yerler içerisinde üç önemli müze dışında; Bols House Amsterdam, Vondelpark, Moco Müzesi, Elmas Müzesi geliyor…

Nasıl Ulaşırım? Tramvay; Museumplein (Gabriel Metsustraat) durağı, Tramvay hattı 16, 24; Van Baerstraat (2, 5)

Doğa İçinde Gezilecek Yerler

16. Vondelpark

vondelpark

Burası Neresi? Amsterdam’ın en büyük şehir parkı Vondelpark… Her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçiyi ağırlayan park, yalnızca Amsterdam’ın değil Hollanda’nın da en ünlü parkı. Leidseplein’in güneyinde, Rijksmuseum gibi önemli gezi noktalarına yakın bir konumda yer alan Vondelpark, hem yerel halk hem de turistler tarafından sık ziyaret edilen bir yerdir.

1865 yılında dönemin ünlü peyzaj mimarı Jan David Zocher tarafından tasarlanarak, Amsterdam halkı için bir eğlence merkezi olarak açılmış. 1957 yılında ise ücretsiz bir dinlenme noktası olarak Amsterdam halkına bağışlandı. Vonderpark, 45 hektar genişliğindeki yemyeşil bir alanda ünlü bir açık hava tiyatrosu, çok sayıda çocuk oyun alanı ve birbirinden leziz kafe / restoranlarıyla yıllar geçtikçe gelişen bir aktivite merkezi.

Neden Gitmeliyim? Mayıs ve Eylül aylarında ziyaret ediyorsan müzik, tiyatro ve dans gösterileri ile şenlenen meşhur açık hava tiyatrosuna uğramayı ihmal etmemelisin. Park içerisinde bir paten kiralama mağazası ve 70’ten fazla gül çeşidine rastlayabileceğin bir de gül bahçesi yer alıyor. En ünlü restoran ve kafeleri ise Blauwe Theehuis, Cafe Vertigo, Vondelpark3, De Vondeltuin ve Groot Melklhuis…

Nasıl Ulaşırım? Tramvay ile: Merkez İstasyon’dan Leidseplein’de 1, 2, 5 numaralı tramvaylara binebilir. Araba ile: En yakın Otopark / Vondelpark Amsterdam.

17. Sarphatipark

sarphatipark

Burası Neresi? Şehrin göbeğinde Albert Cuyp Market’in hemen köşesinde yer alan Sarphatipark, 1870 yılında inşa edilmiş ve ismini dönemin hayırsever Yahudi doktoru Samuel Sarphati’den almış. Birçok merkeze yakınlığı sebebiyle hem yerli halkın hem de turistlerin uğrak noktası olan parkın, Albert Cuyp Market yakınındaki en iyi park olduğu söyleniyor. 10 dönümlük bir alan üzerine kurulu park, De Pijp semtinin de oldukça büyük bir bölümünü kaplamaktadır.

Neden Gitmeliyim? Parka gelmişken hemen yakınındaki ünlü Boca’s Restaurant’ta leziz bir öğle yemeği yemeyi ihmal etme. Park içerisinde barbekü yapmak yasak ve köpek gezdirme, yalnızca parkın güney çıkış bölümünde yapılıyor. Kuzeybatı bölümünde ise çocuklar için büyük bir oyun alanı yer alıyor. Basketbol, voleybol ve masa tenisi gibi sporların yapılabildiği yemyeşil bir bahçe…

Nasıl Ulaşırım? Otobüs, tramvay ve metro ile ulaşım sağlayabileceğin en yakın duraklar;

 • Amsterdam Ceintuurbaan 178 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesi.
 • Amsterdam Van Woustraat 180 metre uzaklıkta, 3 dk yürüme mesafesi.

18. Oosterpark

oosterpark

Burası Neresi? Amsterdam’ın doğu kısmında yer alan Oosterpark, alabildiğince yeşillik, dere ve büyük göletlerle dolu muhteşem bir park. Belediye parkı olarak kabul edilen Oosterpark, 1891 yılında Leonard Antonij Springer tarafından tasarlanmış. Parkın merkezinde ve hemen her tarafında İngiliz peyzaj tasarımları ve Hollanda mimarisi ile çevrili geniş ve uzun göller görmek mümkün…

Neden Gitmeliyim? Amsterdam’ın ilk ücretsiz Wi-Fi erişimini sunan parkı olması da onu özel kılıyor. Parkta pek çok anıt ve heykel yer alırken, en popüler anıtı direniş dönemine ait olan olarak biliniyor. Parkın dikkat çeken özelliklerinden bir diğeri de oldukça geniş bir yabani kuş popülasyonuna sahip olması.

Yürüyüş yolları ve dinlenme çardaklarıyla görenleri kendine hayran bırakan Oosterpark’ı, eğer seyahat dönemine denk gelirse festival dönemlerinde ziyaret etmeni tavsiye ederiz. Burada her yıl Amsterdam Roots Festivali ve Hollanda Direniş yıllarını anma etkinlikleri düzenleniyor.

100 yılı aşkın süredir halkın spor yapmak, dinlenmek ve tanışmak için buluşma noktası olarak kullandığı parka, gelecek yıllarda 6 hektarlık bir alanın daha eklenmesi bekleniyor.  Hemen arkasında ise antropolojik dünya eserlerinin sergilendiği KIT Tropenmuseum yer alıyor.

Nasıl Ulaşırım? Tramvayla: 9, 3. ve 7 numaralı hatlar kullanılarak, Beukenweg durağında inilebilir.

19. Frankendael Parkı

frankendael parkı

Burası Neresi? Amsterdam’ın en romantik parkı diyebileceğimiz Frakendael, zarif peyzajı, etkileyici köprüleri ile Watergraafsmeer’in sanat ve kültür bahçesi diyebiliriz. Kentin güneydoğusundaki 7 dönümlük bir alan üzerine kurulu park, Nobelweg ve Middenweg caddeleri arasında yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? 17. yüzyıldan kalma parkın iki adet bahçesi bulunuyor. Biri, dönem bahçesi diğeri ise peyzaj bahçesi. Tam orta noktasında ise kültürel etkinliklerin düzenlendiği, Huize Frankendael ( Frankendae Evi ) bulunuyor. Ayrıca parkın içerisinde Merkelbach ve De Kas isimli saygın restoranlar da mevcut.

Nasıl ulaşırım? Tramvay: 9 numaralı tramvay hattı ile Frakendael durağında inebilirsin. Otobüs: 41. durak, Hogeweg durağında.

Middenweg 72 1097 BS   Amsterdam Hollanda

20. Rembrandtpark

rembrandtpark

Burası Neresi? Vondelpark ve Westerpark’a bir alternatif arayışında olanlar için Rembrandt, muhteşem bir gezi noktası. Amsterdam’ı turist döneminde ziyaret ediyorsan ve daha az kalabalık bir dinlenme noktası arıyorsan Remrandt Park senin için biçilmiş kaftan! Biraz huzur ve sakinlik arayışında olanlar için dinlendirici bir öneri.

Neden Gitmeliyim? Çok sayıda kuş popülasyonuna, su oyun alanlarına bir de evcil hayvanat bahçesine ev sahipliği yapıyor. Çocuklara yönelik hayvanat bahçesi Uylenberg, kentin en eski hayvanat bahçesi olarak gösterilir. İçerisinde eşekler, kazlar, keçiler, koyunlar ve midilliler yaşamaktadır.

Diğer Amsterdam parklarına nazaran park içerisinde bazı noktalarda barbekü yapma izni vardır. Köpek gezdirmek için ise belirlenmiş bir kaç nokta yer alır. Parkta köpeklerin nereye ve ne zaman gitmesine izin verildiğine dair işaretler var. Köpeğiniz var ise park boyunca asfalt bir yolda tutmalı, çimlerin üzerinde koşturmamalısınız.

21. Amstelpark

amstelpark

Burası Neresi? Amstelpark, ziyaretçilerine heyecan verici deneyimler sunan Amsterdam’ın en ilgi çekici gezi noktalarından biri. Muhteşem manzaralar sunan bahçelerinin yanı sıra, çocuklar için çekici aktivite alanları, mini golf bölümleri, restoranları ve barlarıyla ziyaretçilerine keyifli saatler vaat ediyor.

Neden Gitmeliyim? Ailecek ziyaret ediyorsan piknik için de ilgi çekici bir alternatif diyebiliriz. Özellikle çocuklar için parkın içinden geçen tren turları, midilli gezintileri, labirentler ve sığır çiftlikleri görmenizi tavsiye ettiklerimizden.

Parkta keyifli vakit geçirmek için ziyaret etmeniz gereken dönem, Amsterdam’da havanın en iyi olduğu Mayıs- Ağustos ayları… Yine de günlük hava durumuna aldırmayıp, yanınızda hırka getirmenizi tavsiye ederiz.

Park içerisinde iki sergiye sahip bir sanat galerisi de bulunuyor. Glazen Huise ve Orangerie… Yediden yetmişe her yaştan insana hitap eden park, 1972 yılında dünyanın en büyük bahçe fuarı olan De Floriade’ye ev sahipliği yapmış. Küçük bir bilgi; park içerisinde bisiklet kullanımı yasak.

Nasıl ulaşırım? Otobüsle: 62 numaralı otobüslerle Weerdestein durağında inerek ulaşabilirsin.

22. Zaanse Schans ( Yel Değirmenleri)

zaanse schans

Burası Neresi? Amsterdam’a gelip de, Hollanda’nın meşhur yel değirmenlerinden birini görmeden dönmek olmaz. Ünlü Dam Meydanı’ndan bir saat mesafede yer alan Zaan bölgesi, 18 ve 19. yüzyıllarda pek çok ürün üretiminde kullanılan yüzlerce yel değirmeni ile ünlü bir sanayi bölgesiymiş. Günümüzde ise bölgenin şirin köy evleri müze, hediyelik eşya ve  atölyeler haline gelmiş. Geri kalan yel değirmenleri ise turizme açılmış. Her yıl 1 milyon turistin ziyaret ettiği bu cazibe merkezi, giriş ücreti ödemeden gezi imkanı sunuyor.

Neden Gitmeliyim? Hollanda’nın dörtte biri su seviyesinin altında. Hollanda topraklarının sadece yarısı da su seviyesinin bir metre üstünde. Yel değirmenleri de hem su seviyesinin altındaki yerlerden suyun dışarı pompalanmasında kullanılıyormuş, hem de göletlerin kurutulup verimli tarlalara çevrilmesine yardımcı oluyormuş. Zaanse Schans’ta yer alan yer değirmenleri de bir bakıma elektrik üretimi için değil de kentin denizle olan imtihanı sebebiyle inşa edilmiş.

Nasıl Ulaşırım? Otobüs ile; 391 numaralı Rnet otobüsü, Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan her 15 dakikada bir Zaanse Schans’a gider. Yolculuk kırk dakika sürer. ( En kolay yol! ). Tren ile; En yakın tren istasyonu Zaandijk – Zaanse Schans’tır. Bu istasyona Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan yerel trenle 17 dakikada ulaşılabilir.

23. Keukenhof Gardens ( Lale Bahçeleri)

kuekenhof lale bahçeleri

Burası Neresi? Amsterdam’a çok yakın bir adres olan Kuekenhof Gardens ( Lale Bahçeleri), ülkenin simgesi haline gelmiş her renkteki laleleri görebilme imkanı sunuyor. Bahçelerde, 7 milyondan fazla çiçek ilkbaharda çiçek açıyor ve alan büyüleyici bir atmosfere bürünüyor.

Neden Gitmeliyim? Ziyaret eden herkes için eşsiz bir deneyim sunan Kuekenhof Gardens’ta 800 farklı çeşitte lale görebilirsiniz. Bahçe lalelerin çiçek açtığı dönem olan 21 Mart – 10 Mayıs tarihleri arasında açık kalıyor. Her yıl farklı bir temaya adanan çiçek bahçesi, önümüzdeki yıl 71. kez açılacak. Renklerin dünyasında 32 hektarlık bir alanda göletler, restoranlar ve teraslar arasında eşsiz çiçek gösterilerini izlemek için şimdiden yerinizi ayırtın.

Nasıl Ulaşırım? Amsterdam RAI İstasyonu’ndan, 852 numaralı otobüslere binerek. Bilet ücreti 33€. Keukenhof Gardens Tour paketlerinden birini satın alarak, Amsterdam merkezinden 55 dakikalık bir yolculuk sonucu ulaşabiliyorsunuz.

21 Mart – 10 Mayıs arası her gün 08:00-19:30 açık.

1 yetişkin: 19€  –  4-17 Yaş: 9€.

*BİSİKLET KİRALAMA

Amsterdam’ın bisiklet kiralama şirketi Mac Bike… Haftanın 7 günü, 09:00-22:00 saatleri arasında şehrin başta ana noktaları olmak üzere pek çok bölgesinde bulabileceğiniz mağazalardan kiralama yapabilirsin. Kiralanan turist bisikletleri genellikle kırmızı renkli ve kiralama öncesi depozito ödemesi zorunlu. Pasaport veya kimliğin orijinalini bırakma şartı da var.

Hırsızlık ve hasara karşı saat başı 3.5€ ödeyerek, bisikletini sigortalatmayı unutma! Sigorta yoksa bisikletin toplam ücretini ödemek zorunda kalabilirsin. ( Bu tutar 450€-1500€ arası değişebilir.)

Ucuz bisiklet kiralama düşüncesindeysen, ayak frenli bisikletler şehirde en ucuz turlayabileceğin bisikletlerden. Saati 5€ olmakla birlikte, günlük kiralamalar için 10€ gibi bir ödeme yapman yeterli olacaktır. El frenli bisikletler ne yazık ki biraz daha pahalı!

-Eğlenceli Yerler

24. Coffe Shop’s

coffe shop's

Burası Neresi? Avrupa’nın en keyifli kahve dükkanları hiç şüphesiz ki Amsterdam’dakiler… Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bu dükkanlarda birbirinden lezzetli kahveler, çok çeşitli sigaralar, otlu şekerler ve magic cake ( sihirli mantar) satışları yapılıyor. Eskiden yok satan sihirli mantar isimli keklerin satışı yasaklanmış. 250’yi aşkın sayıda CoffeShop’s bulunan kentte, kafelerin çoğunluğu Red Light Bölgesi’nde yer alır.

Neden Gitmeliyim? Her bir kafede ayrı bir dekorasyon ve atmosfer bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu noktalarda televizyon izlemek, santranç ve kart oyunları oynamak gibi eğlendirici aktiviteler de zaman ayırabilirsiniz. CoffeShop’sa girebilmeniz için 18 yaşından büyük olmanız pasaport ve kimliğinizi yanınızda taşımanız gerekir. Diğer yandan aynı kahve dükkanına günde iki kezden fazla girmeniz yasaktır. Günde en fazla 5 gram esrar satın alınabilir. Kahve dükkanlarında alkol ve sert uyuşturucu kullanımı ise kesinlikle yasaktır.

En Ünlü 14 CoffeShop’s Önerisi; Barney’s Coffeeshop, Dampkring, Boerejongens, Green House Centrum, Amnesia, The Stud, Bluebird, Grey Area, Abraxas, The Bulldog, Baba, Siberie, Kadinsky, 420 Cafe, Dolphins, Mellow Yellow…

Esrar kullanımı yasal mı? Hollanda’da esrar kullanımın yasal olduğu herkes tarafından konuşulan bir bilgi. 1976 yılına kadar yasal olan esrar kullanımı, bu tarihten sonra yasaklandı. Yeni yasaya göre Coffe Shop’s dışında ülkenin hiçbir sokağında esrar kullanımı ve tedarik edilmesi yasak. Turistlerin bu konuda iyi bilgilendirilmesi gerekiyor. Aksi halde polisin tutuklama hakkı bulunuyor.

25. VR GameHouse Amsterdam

vr gamehouse

Burası Neresi? Amsterdam’da eğlence dolu birkaç saat için tartışmasız uğranılması gereken yer VR-GameHouse… 2017 yılının başlarında Chris ve Gosia tarafından kurulan VR Gamehouse,  kent merkezinde yer alan sanal gerçeklik deneyimi sunan ilk oyun evi. Sanal gerçekliği deneyimlemek ve farklı onlarca çeşit oyun oynamak için yerel halkın da sıklıkla ziyaret ettiği VR GameHouse, 2 yarış simülatörü, 2 kişilik arcade kabini ve 4 kişilik oyun alanlarıyla heyecan dolu saatler vaat ediyor.

Neden Gitmeliyim? Hem tekli hem de çok oyunculu deneyim sunan 40’tan fazla oyun var. 7 yaş üzeri ziyaretçilerin girebileceği oyun evinde bronz ve altın paketlerden birini satın alarak oyunların tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Bronz Paket – 25 dakika sürüyor ve kişi başı 20€. Altın Paket- 55 dakika sürüyor ve kişi 25€’dan başlıyor. Özel Gruplar- 6-200 kişilik ekiplerle oynanabiliyor ve kişi başı 23,30 €.

Haftanın her günü 10:00-23:00 saatleri arasında açık.

İki şubesi bulunuyor.

 • VR Oyun Evi Şehir Merkezi: Warmoesstraat 155, Amsterdam Centrum
 • VR Oyun Evi Arenası: Gyroscoopweg 102 Amsterdam Batı (Sloterdijk)

26 Holland Casino 

casino amsterdam

Burası Neresi? 1976 yılından bu yana hizmet veren Holland Casino, Amsterdam’ın merkezindeki eğlence merkezlerinden biri. Amsterdam’da toplamda 14 lokasyonda yer alan kumarhaneler, şans oyunlarının yanı sıra Black Jack, Punto Banco, American Roulette ve Poker gibi heyecan verici masa oyunlarına da ev sahipliği yapar.

Neden Gitmeliyim? Leideplein’e, müzelere ve kanallara yakın olan Amsterdam eğlence bölgesinde yer alan kumarhane, eğlence geceleri, gece kulüpleri ve We Are High Holler ile heyecan verici bir gece vaat ediyor.

13:00 – 03:00

Max Euweplein 62, 1017 MB, Amsterdam

27. The Amsterdam Dungeon

the amstedam dungeon

Burası Neresi? Kentin en korkutucu ve heyecan verici yerinde eğlence dolu birkaç saate ne dersin? Türkçesi Amsterdam Zindanı olan The Amsterdam Dungeon, eski bir kiliseden çevrilmiş.  Profesonel oyuncuların sizleri Amsterdam’ın karanlık geçmişinde bir yolculuğa çıkardığını hayal edin. Aynalı salonları, karmaşık bir labirent, işkence odaları ile yalnızca şovu görmeyecek aynı zamanda onun bir parçası olacaksın.

Neden Gitmeliyim? 11 farklı gösteri ve 9 profesyonel oyuncunun eşlik ettiği korku evinde göreceğiniz pek çok karanlık oyun var. Birincisi labirentten çıkış yolunu bulmak, ikincisi cadının yakılışına şahit olmak, üçüncüsü işkence görmüş bir kadın hayaletiyle karşılaşmak ve daha pek çok oyun.

10 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmeyen korku evine 13 yaş altı çocuklar bir yetişkin eşliğinde alınabiliyor. Zindanda yürürken ses, koku ve ışık efektleri harika düzenlenmiş giden tüm ziyaretçilerin tam not vermesi de bu sebepten olsa gerek. Şehrin 500 yıllık karanlık tarihini hayata geçirme amaçlı açılan Amsterdam Dugeon’u ziyaret etmeni tavsiye ederiz.

Nasıl Ulaşırım? Tramvay ile; 4, 9, 16, 24, 25 numaralı hatlar / Dur Rokin Durağı.

Rokin 78 1012 KW  Amsterdam /Hollanda

Yetişkin: 20€, 5-15 yaş : 16€

Haftanın her günü 11:00 – 18:00 saatleri arası açık. ** Fotoğraf ve video çekimine izin verilmemekle birlikte, tur 1 saat 20 dakika sürmektedir.

28. ICE* Amsterdam

ıce amsterdam

Burası Neresi? Amsterdam’ı kışın ziyaret etmeyi düşünüyorsan bu keyifli kış eğlencesine mutlaka katılmalısın! Amsterdam’ın kalbinde Museumplein’de eşsiz bir buz pateni deneyimi sunan ICE* Amsterdam, Hollanda’da gelenekselleşmiş bir kış aktivitesi. Rijksmuseum’un hemen önünde Vondelpark’ın yanında yer alan büyük buz pateni pistine rezervasyonla giriliyor.

Neden Gitmeliyim? Dilerseniz burada paten dersleri de alabiliyorsunuz. Piste ait Ice Bar’da içecekler oldukça ucuz. Rezervasyon yaptırdıktan sonra 45 dakikalık bir deneyim için piste girebiliyorsunuz. Ancak yoğun saatlerde kalabalık epey arttığından biraz sıkışık bir alanda kalmanız olası. Kişi başı 13€ ödeyerek bu eğlenceli aktiviteye katılabilirsiniz.

29. Flower Market

flower market

Burası Neresi? Amsterdam’ın en renkli gezi noktası Flower Market… Singel Kanalı’nın bir bölümü olan küçük şirin dükkanların yüzen mavnaların içinde yer aldığı bu oldukça büyük pazara her gün kırsak kesimlerden tekneyle tazecik renkli çiçekler getirilir. Pazarın tarihi ise 1862 yılına kadar uzanıyor. Her renkte laleleri bulabileceğiniz pazarda evde ekilen lale soğanlarından satın alabilirsiniz. Hollanda’nın simgesi lalelerden çokça göreceğiniz pazarda onlarca çeşit ev bitkisi ve tohuma da rastlayacaksınız ( Nergis, kardelen, karanfil, menekşe ve orkideler yalnızca bazıları…).

Neden Gitmeliyim? Laleler bundan tam 400 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu tarafından ithal edildiklerinde Hollanda’nın da simgesi haline gelmiş. Ayrıca Flower Market içerisindeki bazı dükkanlarda ucuz fiyatlı hediyelik eşyalar ve ünlü mü ünlü Hollanda peynirlerini çokça göreceğinizden emin olabilirsiniz. Kış aylarında ziyaret ediyorsanız Noel ağaçları ve süslerini de bulabilmeniz mümkün.

Haftanın 6 günü 09:00 -17:30, Pazar günleri ise 11:30 – 17:30.

Singel 630 – 600 1017 AZ  Amsterdam Hollanda

– Çocuklarla Gezilecek Yerler

30. Madame Tussauds Amsterdam

madame tussauds amsterdam

Burası Neresi? Amsterdam’da çocuklarla birlikte eğlenceli ve etkileşimli birkaç saat için Madame Tussauds olmazsa olmazlardan. Dünyaca ünlü film yıldızları, şarkıcılar, futbolcular ve daha pek çok ünlü sima ile buluşacağınız bu eğlenceli müzede yer alan balmumu figürleri yediden yetmişe herkese keyif veren nüanslarla dolu.

Neden Gitmeliyim? Lady Gaga ile sahnede şarkı söylemek, Einstein ile IQ’nuzu test etmek, Doutzen Kroez ile podyuma çıkmak ve daha nicesi… Müze içerisinde muhteşem balmumu heykellerinin yanı sıra bir de interaktif sanat sergisi yer alıyor.

Yeni açılan IamArt sergisi dünyaca ünlü sanatçılar Piet Mondriaan, Van Gogh, Rembrandt van Rijn gibi Hollandalı usta sanatçların baş yapıtlarına girmenizi sağlıyor. Galeride yer alan Herman Brood stüdyosunda çocuklarınızla birlikte kendi sanat eserinizi yaratmanın keyfi ise paha biçilemez!

Online satın alımlarda 16 yaş üzeri 19.50€, Gişeden alınan biletler 23.50€.

Haftanın her günü 10:00- 20:00 saatleri arasında açık.

 Dam 20, 1012 KW Amsterdam, Netherlands

31. Amstel Çiftlik

amstelpark hayvan çiftliği

Burası Neresi? Amstelpark yetişkinler için dinlendirici bir atmosfer sunarken çocuklar için heyecan verici deneyimler sunan bir eğlence noktası…  Park içerisinde MidgetGolf Amstelpark , Amstel treni , De Amsteldieren şehir çiftliği ve büyük oyun alanı Het Bastion gibi çeşitli eğlence seçenekleri bulunuyor. Şehir çiftliği olarak bilinen bölüm ise 2010 yılında tamamen yenilenmiş.

Neden Gitmeliyim? Domuz ve tavşanlarla dolu çiftlikte yer alan tavuk, keçi ve midilliler çocukların dikkatini çeken şirin hayvanlar arasında. Her Çarşamba saat 12:00’dan sonra çocuklar hayvanlara sarılarak fotoğraf çektirme şansı elde edebilir.

32. Nemo Bilim Müzesi

nemo bilim müzesi

Burası Neresi? Amsterdam’ın en ünlü binalarından birinde yer alan Nemo Bilim Müzesi, popüler bir bilim ve teknoloji müzesidir. Çocuklarınızla birlikte heyecan dolu bir deneyim yaşayabileceğiniz müzede, Amsterdam’ın zengin denizcilik tarihini detaylarıyla tanıma şansı elde edeceksiniz. 1997 yılında açılan müze Limandaki görünümüyle ilk bakışta bir gemiyi andırıyor. Bu görüntü Renzo Piano tarafından tasarlanmış. Müze 4 katlı ve içerisinde pek çok uygulamalı ekipmanın yer aldığı bir dizi büyüleyici bilim temalı sergiye sahip.

Neden Gitmeliyim? Sürekli güncellenen sergiler, tiyatro gösterileri, filmler, atölye çalışmaları ve daha pek çok gösteriyle dolu olan müzede, çocuklarınızla birlikte Nemo Laboratuvarı’nda kimya deneyleri yapmak oldukça eğlenceli gelecek. NEMO Müzesi’nin farklı mimarisi beğeni toplarken, eğimli çatısı üzerinde bir muhteşem bir teras yer alır. Müzeyi gezdikten sonra bu teras kafede muhteşem şehir manzarasını izleyerek bir şeyler atıştırabilirsiniz.

 Salı-Pazar günleri 10:00-17:00. Pazartesi kapalı.

3 yaş üzeri tüm ziyaretçilerden 17.50€ ücret alınıyor.

 Oosterdok 2, Amsterdam

Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan, 15 dk yürüme mesafesi. 22 numaralı otobüs ile (Muiderpoortstation) Kadijksplein’i durağında inebilirsin.

33. Jump Square

jump square

Burası Neresi? Amsterdam’da çocukla gezilecek yerler arasında bir popüler adres de Jump Square… Eğlencenin doruklarına ulaşacağınız trambolin parkı dünyanın en iyi parklarından biri. Bir kez gidenlerin müdavimi olduğu park, çocuklar için eğlenceli bir alan olmasının yanı sıra yetişkinler için de  müthiş bir yağ yakma ve spor alanı olarak rağbet görüyor.

Yalnız 7 yaş altı çocukları yanında bir yetişkin olmadan trambolin alanına girmesi yasak. Parka grup girişlerinde 10 kişilik bir rezervasyon yaptırıyorsanız 1 kişinin ücretsiz giriş hakkı var.

* Trambolinde geçirmeniz için önerilen süre 1 saat 30 dakika…

Pazar: 09:30-20:00, Pazartesi: 14:30 – 21:00, Salı: 14:30 – 21:00, Çarşamba: 12:30-21:00, Perşembe: 14:30-22:00, Cuma: 12:30-22:00, Cumartesi: 09:30-22:00.

Giriş ücretleri ve rezervasyon için siteyi ziyaret et!

 34. Artis Royal Zoo & Micropia

artis hayvanat bahçesi

Burası Neresi? Hollanda’nın en eski hayvanat bahçesi olarak kayıtlara geçen Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi, çocukla gezilecek yerler içerisinde en heyecan verici deneyimlerden biri. 1838 yılında kurulan Artis, kent merkezine yakın bir konumda inşa edildi. 750’den fazla hayvan türüne ve 300’den fazla ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapan bahçede 19. yüzyıldan kalma anıtsal yapılarda sizleri bekliyor.

Neden Gitmeliyim? Özellikle yaz ve ilkbahar aylarında açan çiçekler bahçeyi daha da dikkat çekici bir hale getirir. Bugün hayvanat bahçesinde filler, maymunlar, yılanlar, su samurları, zürafalar, deniz aslanları ve yabani kuşları görebilmeniz mümkün. 2014 yılında ise Artis’e bağlı Micropia Müzesi kapılarını araladı. Dünyayı mikroskobik düzeyde gösteren ilk müze olan Micropia biletleri genellikle hayvanat bahçesi biletleriyle birlikte satın alınıyor. Çocukların da ilgisini çeken bu müzeyi hayvanat bahçesi gezinizden sonra ailecek ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Ulaşırım? Otobüs ile ulaşım için 22, 48 numaralı hatları tercih edin. Metro ile ulaşımda 54. durakta inmeniz gerekmektedir.

Plantage Kerklaan 38-40, 1018 CZ AMSTERDAM

Yılın her günü açık: 1 Kasım – 29 Şubat: 09:00 – 19:00. 1 Mart – 31 Ekim: 09:00 – 18:00

Bilet kategorileri Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi Artis Kraliyet Hayvanat Bahçesi ve Mikropya
Normal bilet € 23, – € 25,50
Çocuklar için (9 yaşına kadar 3 kişi) € 19,50 € 23,50 *

35. Hoge Veluwe Milli Parkı

hoge veluwe

Burası Neresi? Hollanda’nın en popüler çocukla gezilecek yerlerinden biri olan Hoge Veluwe Milli Parkı, Arnhem’in 8 kilometre kuzeyinde 13.750 dönümlük bir arazi üzerinde yer alır. Ülkenin en önemli milli parklarından biri olarak olarak gösterilen Hoge Veluwe, tabiat koruma alanı içerisindedir. 1909-1923 yılları arasında bir avlanma parkı olarak inşa edilmiş, günümüzde ise ülkenin en büyük tabiat koruma alanı olarak; geyik, yaban domuzu ve daha pek çok yabani hayvana ev sahipliği yapar.

Neden Gitmeliyim? Kuşlar için de oldukça önemli bir sığınak olan milli park, kuş gözlemcileri içinde sık ziyaret edilen duraklardan biri. Park içerisinde yapılan popüler aktiviteler içerisinde doğa yürüyüşleri, bisiklet kullanımı, geliyor. Aynı zamanda parkın çok yakınında önemli bir sanat galerisi Kröller-Müller Müzesi’ne ve heykel bahçesine ev sahipliği yapar.

Nasıl Ulaşırım? Otobüsle :Otobüsler düzenli olarak Apeldoorn tren istasyonundan hareket eder (Otoban 108’den Hoenderloo’ya; Otoban 106’dan Otterlo’ya). Otobüsler, ziyaretçi merkezinin ve Kröller-Müller Müzesi’nin yakınındaki parkta durur..

Koningsweg 17, Schaarsbergen

Ocak-Mart: 09:00-18:00, Nisan: 08:00-20:00, Mayıs: 08:00- 21:00, Haziran-Temmuz: 08:00-22:00, Ağustos: 08:00 – 21:00, Eylül: 09:00- 20:00, Ekim: 09:00- 19:00, Kasım – Aralık: 09:00-18:00.

1 Yetişkin; 9.95€, 6-13 Yaş arası; 5€

– Amsterdam Gece Hayati

36. Rembrandtplein

rembrandtplein

Burası Neresi? Amsterdam’ın en eğlenceli ve işlek meydanlarından biri Rembrandtplein… Gece hayatı dendi mi kentte mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor. Amsterdam’ın en iyi gece kulüpleri ve barların sıralandığı Rembrandtplein, gece gezisi için ziyaret edilesi yerlerden. Dans kulüpleri, barlar ve daha pek çok müzikli mekanların sıralandığı bölgede Amsterdam’ın en eski tiyatroları ve meşhur restoranları da yer alır.

Neden Gitmeliyim? Amsterdam’ın en ünlü eğlence alanlarına, özellikle de Red Light District ve Leidseplein’e ek olarak şehirdeki gece hayatının sıcak noktalarından biri haline gelmiştir. Özellikle akşam saatlerinde hareketlenen meydanda 20. Yüzyılın başlarında oldukça ünlü olan Schiller ve De Kroon kafeleri, hala aynı popülerliğini korur bir şekilde hizmet vermektedir.

Meydanda yer alan en ünlü gece eğlence merkezleri; Escape, Studio 80, Club Smokey, Club Air, Feestcafe Woody, St. James’s Gate Irish-Pub…

Nasıl Ulaşırım? Tramvay ile; 4, 9, 14 numaralı tramvay hatları / Rembrandt Durağı

37. Leidseplein

leidseplein

Burası Neresi? Rembrandt ve Leidseplein meydanı Amsterdam’ın ana eğlence noktalarıdır. Leidseplein harika bir gece geçirmek için pek çok seçenek sunar. Sinemalar, diskolar, tiyatrolar ve kumarhanelerin yer aldığı meydan tüm mekanların yakınlığı sebebiyle yürüyerek kolaylıkla gezilebilir. Bir akşamınızı yemek ve kulüple taçlandırmak istiyorsan mutlaka uğramalısın.

Neden Gitmeliyim? Hollanda’nın en ünlü kahve dükkanı The Bulldog’a ev sahipliği yapan meydan üzerinde, müzik tapınağı olarak bilinen De Melkweg’de yer alır. Yaz aylarında teras barlarında kendinize leziz bir içki sipariş edebilirsiniz. Pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Stadsschouwburg Tiyatrosu’da bu konumda yer almaktadır.

Nasıl Ulaşırım? Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan 1, 2 veya 5 numaralı tramvayları / Leidseplein durağı

Amsterdam Yakınındaki Gezilecek Yerler

38. Delft

delft

Burası Neresi? Rotterdam ve Lahey arasında yer alan Delft şehri, Amsterdam’a yakın gezi noktalarından biri. Hollanda’nın en büyük ve en eski üniversitesine sahip kraliyet şehrinde birbirinden etkileyici müzeler, tarihi köprüler ve kanallar sizleri bekliyor. Ünlü Hollandalı ressam Vermeer’in memleketi olan Delft’te sanatçının en ünlü tablosu ‘’İnci Küpeli Kız’’ resmi sergileniyor.

Neden Gitmeliyim? Şehirde mutlaka görmen gereken müzeler ise şöyle; Museum Het Prinsenhof (Municipal Museum), Botanical Garden of TU Delft, Legermuseum, Museum Lambert van Meerten, Museum Nusantara, Science Center Delft.

Nasıl Ulaşırım? Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan 45 dakikalık bir tren yolculuğu ile Delft şehrine ulaşım sağlayabilirsin.

39. Lahey 

den haag

Burası Neresi? Amsterdam’dan 45 dakikalık bir tren yolculuğu yaparak ulaşabileceğiniz Lahey şehri, Hollanda’nın batı kıyısında yer alır. Küçük bir yaz kaçamağı için 11 kilometrelik uzun bir plaja sahip şehir, Rotterdam-Lahey Havalimanı’na da 30 kilometreden daha az bir mesafede bulunur. Hollanda’nın sanat ve kültür şehri her mevsim güneşi görebileceğiniz, sahilde yürüyüş yapabileceğiniz ve kültür turunu yapabileceğiniz müzelere sahip.

Neden Gitmeliyim? Görkemli plajları ve parklarının yanı sıra keyifli festivaller, tiyatro ve dans etkinliklerine de ev sahipliği yapan şehirde yer alan Plein Meydanı ve Supeyin Meydanı’nın diğer tarafında yer alan Yeni Kilise mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Görebileceğin yerler; Mathematical Museum, gotik hükümet binası Binnenhof, Madurodam Parkı, İnci Küpeli Kız tablosunu görebileceğiniz Mauritshuis Müzesi ve Luwman Müzesi geliyor.

Nasıl Ulaşırım? Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan binebileceğiniz tren çeşitleri:  THALYS (THY) / InterCity (IC) / InterCity Brussels (IC B) / Sprinter (SPR).  Yolculuk 45-50 dk arası sürecektir.

40. Leiden ve Utrecht

leiden urtecht

Burası Neresi? Hollanda’nın en eski yerleşim yerleri Leiden ve Utrecht… İki ayrı şehirde turistler tarafından Amsterdam’da alternatif gezi noktaları olarak belirlenmiş.Kanalların çevrelediği güzel ortaçağ meydanlarına sahip kasabalar da eski yapılar bar ve kafelere dönüştürülmüş. Leiden, ülkenin en eski üniversitesine ve pek çok seçkin müzeye sahip olduğundan ‘’Hollanda’nın Oxford’u’ olarak anılıyor. Amsterdam Schipol Havalimanı’na ise sadece 25 dakika mesafede.

Neden Gitmeliyim? Utrecht’i diğer yerleşim yerlerinden ayıran ise gotik yapıları ve ilgi çekici müzeleri. Dom Tower ve Canals Area şehrin en iyi gezi noktaları. Museum Speelklok ve Railway Museum’da görmeniz gereken yerler arasında…

Nasıl Ulaşırım? Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan, Leiden trenlerine binebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 35 dakika sürmektedir. 1. Sınıf tren biletleri 19.20€ – 31.68€ arasında değişmektedir.

41. Waterland

waterlandBurası Neresi? Amsterdam’a yakın bir mesafede yer alan Waterland bölgesi, tarihi balıkçı köyleri ve kırsal alanlarla dolu cennetten bir köşe adeta. Amsterdam çevresine günü birlik keyifli bir gezi yapmak istersen merkez istasyondan kalkan EBS otobüslerine binerek, bölgeye kolayca ulaşım sağlayabilirsin.

Neden Gitmeliyim? Burada Hollanda’nın işçi sınıfının köklerinin oluştuğu yer alan muhteşem bir balıkçı köyü olan Volendam’ı, 12. yüzyıldan kalma yapılarıyla büyüleyen Edam kasabasını, yeşil ahşap evleriyle ünlü balıkçı köyü Marken’i ve Altın Çağ’da dönemin en önemli ticaret limanına sahip bir liman köyü olan Monnickendam’ı ziyaret etmeni tavsiye ederiz.

Nasıl Ulaşırım? Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan, Waterland’a ulaşmanın en kolay yolu otobüs ile ulaşım. Bölgenin yerel otobüs şirketi EBS ve R-net markalı otobüsler bölge genelinde günlük düzenli seferler yürütmektedir.

Otobüsler içerisinde ücretsiz Wİ-Fİ erişimi de bulunmaktadır. EBS otobüsleri Waterland’daki tüm köyleri ve ana durakları kapsamaktadır. Yetişkin için bir bilet ücreti 10€ iken, 4-11 yaş arası çocuk biletleri 3€ karşılığında satın alınılabilir.

42. Volendam-Edam

volendam

Volendam; İşçi sınıfının köklerinin yer aldığı geleneksel bir balıkçı köyü. Görülmeye değer ilginç bir konumda yer alan köy, Ijsselmeer’e bakan harika manzaralar sunan liman bölgesinde yer alır. Şirin kafe/barları, peynir dükkanları ve Hollanda’nın yöresel lezzeti ringa balığı ile meşhur köyde muhteşem fotoğraflar çekilebilmek için Hollanda’ya özgü geleneksel kıyafetlerin yer aldığı kostüm dükkanları da bulunuyor. Volendam Museum ve Mondial Museum’da köyün görülmeye değer iki kültür noktası.

Edam; 12. yüzyıldan kalma elit bir kasaba olan Edam, Volendam’a yakın bir mesafede, Ye Nehri üzerinde yer alır. Geçmişte gemi yapımı ve tüccar ticareti ile adını tüm Hollanda’ya duyuran kasabanın arka sokaklarını keşfetmek eşsiz bir deneyim olacaktır.

Damplein Meydanı’nda yer alan 18. Yüzyıldan kalma ihtişamlı Belediye Binası’nın mimarisi ise görenleri etkisi altına alıyor.  Hollanda’nın simgesi haline gelen dünyaca ünlü peynir de ismini bu kasabadan alıyor. Jan van Nieuwenhuizen Meydanı’ndaki geleneksel peynir pazarında leziz peynirlerin tadına bakabilir, sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.

Nasıl Ulaşırım? Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan, Volendam ve Edam’a  ulaşmanın en kolay yolu otobüs ile ulaşım. Bölgenin yerel otobüs şirketi EBS ve R-net markalı otobüsler bölge genelinde günlük düzenli seferler yürütmektedir. Yetişkin için bir bilet ücreti 10€ iken, 4-11 yaş arası çocuk biletleri 3€ karşılığında satın alınılabilir.

*TRENLE GİDEBİLECEĞİNİZ AVRUPA ŞEHİRLERİ

43. Paris’e Hızlı Tren ile Ulaşım

paris

Burası Neresi? Avrupa başkentlerinin en güzeli, Fransa romantik şehri Paris, Amsterdam’a bu kadar yakınken ziyaret etmek neden zor olsun? Amsterdam gezinin sonuna doğru yaklaşırken bir çılgınlık yapıp Paris’i de görebilirsin. Amsterdam’dan tren ile  Paris’e seyahat etmek yalnızca 3 saat 20 dakika sürüyor. Amsterdam’ın güney batısında kalan Paris’in şehre olan mesafesi toplamda 425 kilometre civarı.

Neden Gitmeliyim? İki şehir arası seyahatin en hesaplı ve kolay yolu ise Amsterdam Paris Tren ile  Günlük 14 sefer düzenleyen Thalys tren güzergahı içerisinde Schipol Havalimanı, Rotterdam, Anvers, Brüksel Zuid/ Midi yer alır. Tren fiyatları genellikle 190 € ‘dan başlar ve seçtiğiniz sınıfa göre fiyat yükselir. Diğer trenlere nazaran birinci sınıf biletler ve diğer biletler arasında çok büyük fiyat farklılıkları olmamakla birlikte, first class seyahatlerde yemek ve içecek servisi tatmin edicidir.

Ucuza getirmenin yolu; demir yolu geçiş biletleriniz varsa (örneğin; Interrail veya Eurail), bunların yalnızca ek bir rezervasyon ücreti ile Thalys seyahatinde geçerli olduğunu unutmayın. Şuanda ek ödemeler 15€ – 35€ arasında değişiyor.

44. Belçika’ya Hızlı Tren ile Ulaşım

belçika

Neden Gitmeliyim? Avrupa’nın en iyi şehirlerinden bir diğeri de elbette ki Brüksel… Çikolata, waffle ve bira ile baş başa bir gün geçirmek, Brugge ve Gent’in masalsı kasabalarını görmek, Amsterdam’a komşu bu şehirde yapmanız gereken en önemli aktivitelerden.

Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan, yaklaşık 3 saate varan bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Belçika, size muhteşem deneyimler vaat ediyor. Brüksel durağında trenden iner inmez güzel bir akşam yemeği için Brasserie de la Ville ve Pasta Divina uğramanızı tavsiye ettiğimiz yerlerden.

Brüksel’de gün batımı izlemek ise gezginlerin olmazsa olmazlarından. Hazır gelmişken çikolatanın ana vatanında bir şeyler satın almak ve dünyanın cennet köşeleri olarak tabir edilen Brugge ve Gent’in eşsiz yapıları önünde fotoğraf çekilmeyi unutmamalısın.

Amsterdam’dan Belçika’ya Nasıl Giderim? Tren ile ulaşım; En iyi ve konforlu ulaşım şekli tren… Bu iki büyük şehir arasında her gün çeşitli sayıda tren seferleri düzenlenir ve seyahat süresi 3 saatten azdır. Thalys hızlı treni kullanarak seyahat ederseniz bu kırmızı trenlerin en popüler ulaşım yolu olduğunu söyleyelim. Bu sebeple aynı gün bilet satın alımlarında fiyatlar epey yüksek. 26€’dan başlayan tren biletleri sefer saatine yaklaştıkça 80€ gibi ücretleri bulabiliyor.

Ucuza getirmenin yolu; demir yolu geçiş biletleriniz varsa (örneğin; Interrail veya Eurail) , bunların yalnızca ek bir rezervasyon ücreti ile Thalys seyahatinde geçerli olduğunu unutmayın. Şuanda ek ödemeler 15€ – 35€ arasında değişiyor.

Otobüs ile ulaşım; En ucuz ulaşım yolu otobüs… Brüksel ve Amsterdam arasında sık otobüs bağlantıları var, ancak bazı bağlantılar direkt bilet olarak satılsa bile diğerlerinden çok daha uzun sürebiliyor.

Bu rotaya iki büyük şirket hizmet veriyor – Flixbus ve Eurolines . Biletler 9 € ‘dan başlıyor, kullandığınız şirket ve yolculuk dönemine göre fiyatlar değişiklik gösteriyor.

45. Düsseldorf, Frankfurt, Köln’e Hızlı Tren ile Ulaşım

köln

Neden Gitmeliyim? Amsterdam’a yakın Avrupa kentlerine seyahat için bir rota çıkartmayı düşünüyorsanız bu muhteşem kentler tam da size göre. Almanya en büyük 3 şehri, Amsterdam’a 200-250 kilometre mesafede yer alıyor. 2 saat 30 dakika kadar kısa bir tren yolculuğuyla ulaşabileceğiniz şehirlerde heyecan verici deneyimler elde etmek için Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan bilet satın almanız yeterli. İki güzergah arası en popüler trenler ICE International

ICE treni, Hollanda’daki Utrecht ve Arnhem’de duraklarını geçtikten sonra Emmerich’deki Hollanda-Almanya sınırını geçiyor. Almanya tarafında, Düsseldorf’tan sonra Köln ve Frankfurt’a doğru devam ediyor. Bilet satın almak için siteyi ziyaret edin!

*YAKININDAKİ HAVALİMANLARI

 • Merkez Havalimanı- Amsterdam Schiphol Havalimanı: 10 km.
 • Rotterdam- Rotterdam Havalimanı: 50 dk. (44km).
 • Eindhoven- Eindhoven Havalimanı: 1 saat 50 dk. (104km).
 • Almanya– Weeze Havalimanı: 2 saat 5 dk. (122km).
 • Belçika- Antwerp Deurne Havalimanı: 2 saat 6 dk. (126km).
 • Groningen– Groningen Havalimanı: 2 saat 35 dk. (151km).
 • Almanya- Dortmund Havalimanı: 3 saat 33 dk. 208 km.

*TEMEL İRTİBAT BİLGİLERİ

– Türk Konsolosluğu İrtibat Bilgileri

 • İrtibat numarası: 00 31 687 242060.
 • Konsolosluk Adresi: Museumplein 17, 1071 DJ Amsterdam, Amsterdam Turkish Consulate General.

– Acil Durum & Önemli Telefon Bilgileri

 • Polis ve Ambulans: 112.
 • Acil Durumlar: 0900-8844 veya +31 (0) 34 357-8844’tür. **(Bu iki numara dakikada 2.76€ olarak ücretlendirilmektedir.)

– Telefon Kullanımı

Yurtdışına çıktığınızda en temel ihtiyaçlarınızdan biri de telefon kullanımıdır. Lazım olması durumunda hattınızı yurt dışına açtırmanız veya hat satın almanız gerekebilir. Telefon hattınızı yurt dışına açtırmak maliyetli olacağı için bir prepaid sim kart edinmenizi tavsiye ederiz. Elbette ki uzun süreli geziler için!

 • Hollanda’daki hat firmalarını; KPN, Vodafone, Telfort, T-mobile, Tele2, Simyo, Lebara ve Lyca Mobile olarak sıralayabiliriz. Biz sizin için Albert Heijn Mobile ve Expat Mobile’ı öneriyoruz.
 • Expat Mobile ise; Hollanda’nın en büyük süpermarket zincirlerinin ön ödemeli sim kartını, marketlerden kolaylıkla para yükleyerek kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Expat Mobile ise; Banka hesabına ihtiyaç duymadan göçmenlerin kullanıma özel bir sim karttır.
 • Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.)

Amsterdam gezilecek yerler listesinin sonunda geldik! Bu kapsamlı liste hakkındaki düşüncelerinizi ve Amsterdam deneyimlerinizi aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilir, yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin