Almatı, Kazakistan’ın iki milyon nüfusu ile en büyük şehridir. Ülkenin eski başkentinin turistlere neler vadettiğini merak ediyorsanız okumaya devam edin.

1854’te Rusların sınır kalesi olarak kurduğu şehir, bugün Orta Asya’nın en gelişmiş kozmopolit şehirlerinden biridir. Eskiden Alma Ata olarak anılan şehir, Kazakistan’ın Sovyetler Birliğin’den ayrılmasıyla batı pazarlarına açılarak hızlı gelişim gösterdi. Şu an başkent Astana olsa da ülkenin kültürel, ticari ve ekonomi merkezi Almatı’dır. Kazakistan’ın eski başkentine gitmek isteyenler için Almatı’da gezilecek yerler listesi hazırladık.

Ulusal Müze

Ulusal Müze Almatı
Ulusal Müze

Almatı’nın en iyi müzesidir. Kazakistan’ın tarihi Bronz Çağı gömülerinden göçebe kültürüne, 2. Dünya Savaşı kurbanlarına, telekomünikasyona ve sermayenin Astana‘ya transfer edilmesine kadar birçok güzel eserlerle anlatılıyor. Giriş katında bulunan Altın Adam’ın heykeli gözlerinizden kaçmayacaktır.

Aya Fantasy World

Aya Fantasy World

Aya Fantasy World, Kazakistan’ın Almatı şehrinde bir eğlence parkıdır. Şehrin içinde boş zamanınızı ailenizle beraber değerlendirmek isterseniz, biraz eğlencenin kimseye zararı olmaz 🙂

Ile-alatau Milli Parkı

Ile-alatau Milli Parkı

1996’da, 490 bin dönümlük bir alana kurulan geniş bir milli parktır. Çeşitli manzaralar, hayvan ve bitki içerir. Ormanlık alanlar, çayırlar, buzullar ve göller ortamı daha da zenginleştiriyor. Burada yaklaşık 300 hayvan türü şansınız var. Kış aylarında da ziyaretçisi olan milli park, tam doğa sevdalıları için.

Kok Zhailau

Kok Zhailau

Almatı kentinin hemen dışında yer alan mera ve yürüyüş alanıdır. Gezmeye gelenler 2 saat boyunca yeşil örtü üzerinde yürüyebiliyor. Buraya Mayıs ve Ekim ayları arasında gitmenizi tavsiye ediyoruz. Kış aylarında hava çok soğuk oluyor.

Tien-shan Gökbilim Gözlemevi

Tien-shan Gökbilim Gözlemevi

Tiamshan Astronomi Gözlemevi, büyük yeşil platoda Büyük Almatı Gölü’ne doğru bakıyor. Mutlaka gezilecek yerler listenizde olmalı. Kentten yaklaşık 30 kilometre uzakta bulunan gözlemevi Kazakistan’ın önemli yapılarındandır.

Başkanlık Sarayı

başkanlık sarayı

Başkanlık Sarayı, Kazakistan’ın Almatı kentindeki Cumhuriyet Meydanı’nda yer alıyor. Bu meydanda halka açık etkinlikler ve büyük festivaller yapılır. Kazakistan’ın birinci başkanının kullandığı bina şu an belediye binası olarak hizmet veriyor.

Gatob

gatob

Abay Opera Evi muhtemelen Almatı’daki ilk opera evidir. Daha önce “Gatob” olarak anılan yer 1933’te açıldı. 1941’de tiyatro olarak kullanılmaya başlandı ve 1945’ten itibaren opera evi oldu.

Arbat

arbat

Almatı’nın ünlü yaya caddesinin ana pazarlarından biridir. Bu caddenin her iki yanında yer alan birçok dükkanda, eserlerini satışa çıkaran birçok sanatçı göreceksiniz. Hediyelik eşyalar, manzaralı tablolar, el yapımı eserler arasından en beğendiklerinizi yanınızda götürebilirsiniz. Ünlü TSUM Alışveriş Merkezi de Arbat’a çok yakındır.

Kök-Töbe

Kök-TöbeŞehrin güneydoğu ucundaki 1100 metrelik tepede 372 metre yüksekliğinde bir TV kulesi bulunur. Bu noktadan şehri geniş açıdan görebilirsiniz. Nefes kesen cazibe merkezlerine teleferik ile çıkılıyor.

Kazakistan Sanat Müzesi

Kazakistan Sanat Müzesi

Kazak, Rus ve Batı Avrupa sanatıyla en üst düzey modern Kazak el sanatlarının bulunduğu müzedir. Ülkenin en iyi sanat koleksiyonudur ve İngilizce açıklanan çok materyal bulunur. Abylkhan Kasteev’in (1904-1973) büyük resim koleksiyonu en bilinen özelliktir.

Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi

Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi

1908 yılında inşa edilen bina şehrin en orjinal müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Müziği seven, müzik işinin içinde olanlar için son derece anlamlı ve keyifli bir yerdir. Geleneksel Kazak, Türk, Özbek, Kırgız müzik aletleri çeşitleriyle beraber sergileniyor. Geleneksel müziği canlı performanslarla da dinleyebilirsiniz 🙂

Green Market

Green Market

Bu iki katlı büyük pazar, Orta Asya‘nın gerçek lezzetlerini sunuyor. Yiyecek alışveriş düşünmüyorsanız bile rotanızı buraya çevirmenizi tavsiye ediyoruz. Sayısız yiyecek ve içecek en kaliteli halleriyle direkt tüketici ile buluşuyor.

Panfilov Parkı ve Savaş Anıtı

Panfilov Parkı ve Savaş Anıtı

 

Büyük ve çekici yeşil alanlarıyla Almatı’nın en popüler gezme yerlerinden biridir. Parkın ortasında Zenkov Katedrali bulunuyor.

Panfilov Parkı’ndaki bu çarpıcı Sosyalist Gerçekçilik anıtı 15. Sovyet Cumhuriyeti’nden askerleri tasvir ediyor. Devasa siyah anıtın önünde 1917-1920 (İç Savaş) ve 1941-1945 (İkinci Dünya Savaşı) savaşında hayatını kaybedenler için sonsuz ateş yanar.

Zhibek Zholy

Zhibek Zholy

Yayalara ayrılan caddede hesaplı kafeler, restoranlar bulabilirsiniz. Kalabalığa karışmak ve öylesine takılmak için burası tercih edilebilir.

Zenkov Katedrali

Şeker rengindeki Zenkov Katedrali, Moskova‘daki Aziz Basil Katedrali’ne bağlı olan Almatı’nın turistik gücü yüksek yapılarındandır. 1904’te A.P. Zenkov tarafından tasarlanan katedral tamamen ahşaptan yapılmış. Sovyet döneminde müze ve konser salonu olarak kullanıldı. 1995’te Rus Ortodoks Kilisesi’ne geri döndü ve renkli simgelerle restore edildi.

Özgürlük Anıtı

özgürlük heykeli

Bu anıt 17 Aralık 1986’da Zheltoksan protestoları sırasında hayatını kaybedenler için yapılmıştır. En az 250 insanın hayata veda ettiği söylenir.

Bağımsızlık Anıtı

bağımsızlık heykeli

Kazakistan’ın bağımsızlığını sembolize eden anıt, Almatı’ya gelmişken görülmesi gerekir. Ulaşımı kolay olduğu için buradan her yere gidebilirsiniz.

Almatı Merkez Camii

almati merkez cami

Kazakistan’ın yüzde 70’i Müslümanlardan oluşuyor. Almatı’nın da elbette bir camisi olacaktı. Merkez Camii 1999’da yapımı tamamlanarak ibadete açıldı. Aynı alanda bir cami bulunuyormuş ancak yangın çıktığı için kullanılamaz hale gelmiş. Almatı’da gördüğünüz bu cami aynı zamanda Kazakistan sınırları içindeki en büyük cami olma özelliğine sahip. Kubbe, minareler, tasarım ve iç dekorasyon Türk mimarisinin güzel ürünüdür. Ses ve havalandırma sistemini de göz önüne alırsak modern bir cami inşa edilmiş diyebiliriz.

Arasan Hamamı

arasan hamamı

Panfilon Parkı’nın karşısında bulunur. Kubbeli büyük hamam Rus, Fin ve Türk tipi deneyimler sunuyor. Rahatlamak için masaj hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Chimbulak Kayak Merkezi

Chimbulak Kayak Merkezi

Arabalarla ulaşabileceğiniz kayak merkezi deniz seviyesinden 2200 metre yüksekte yer alıyor. Eğer yoğunluk yoksa 40 dakika gibi bir sürede tesislere gelebiliyorsunuz. Chimbulak 2011’de kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştı.

Kazakistan’ın eski başkenti yabancı turistlere birçok seçenek sunuyor. Almatı’nın Orta Asya’nın gelişmiş şehirlerinden biri olduğunu da hatırlatalım. Konaklama, yeme içme konusunda zorluk yaşamazsınız. Gezinizin keyfini çıkartın ve yeni yerler görmenin heyecanını arkadaşlarınızla, çevrenizle paylaşın 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.