Zonguldak Gezilecek Yerler | En Popüler 13 Yer

0
281
Zonguldak Gezilecek Yerler

Maden ocakları ile ünlü olan bu şehrimiz Karadeniz bölgesinde yer alır ve Karadeniz’in muhteşem yeşilliği ile mavinin buluşmasına tanıklık etmemizi sağlar.

Zonguldak gezilecek yerler yazımızda, mutlaka görmeniz gereken yerleri bir bir listeledik. Zonguldak’ı küçük bir memleket olarak düşünenler, buranın sahillerini, orman ve piknik yerlerini, mağaralarını, müzelerini henüz görmemiş demektir. Kömür kenti olması nedeniyle bazen siyaha bürünen hava, bir Zonguldaklı için dert değil aksine alışılagelmiş bir durum olmasıyla sizleri şaşırtabilir. Kenti daha yakından tanımak için sabırsızlanıyorsanız sizi daha fazla bekletmeden yazımıza geçelim…

#1 Zonguldak Gezilecek Yerler

Şimdi gelin hep birlikte Zonguldak’ta ki en popüler 13 yeri inceleyelim;

Doğal Güzellikler

1. Fetih Çınarları

Fetih Çınarları

Fetih Çınarları, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunur. Zonguldak – Ereğli arası ulaşımı merak edenler için mesafenin 59 km olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından emir verilerek dikilen 8 adet çınardan ikisi zarar görüp ortadan kalkmasına rağmen bu alan hala önemini korumaktadır. Doğa ile iç içe kalmayı seviyorsanız, yalnız ya da sevdiklerinizle beraber kafa dinleyebileceğiniz bu yeri çok beğeneceksiniz. İster kitap okuyun ister müzik dinleyin. Sadece keyfinizin tadını çıkarmaya bakın.

2. Kızılcapınar Baraj Gölü

 

Kızılcapınar Barajı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan Kızılcapınar Baraj Gölü, 1994 yılında DSİ tarafından yapılmıştır. Hidroelektrik santral ile elektrik üretimi yapılan bu göl, ayrıca ziyaretçilerimiz için görülmeye değer bir doğa güzelliği sunmaktadır. Barajın yanında bulunan mesire alanlarında piknik yapabilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

3. Göldağı Tabiat Parkı

Göldağı Tabiat Parkı

Zonguldak’ta gezip görebileceğiniz doğal güzellikleri size sundukça bir bir artmakta olduğunu fark etmiş olmalısınız. Bir diğer doğa harikası olan Göldağı Tabiat Parkı oldukça geniş alanlara sahiptir ve bu geniş alanlar kamp yapmanız için size güzel bir aktivite sunmaktadır.

Müzeler ve Mağaralar

3. Halil Paşa Konağı

Halil Paşa Konağı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan bu konak 19.yy da Halil Paşa tarafından yaptırılmıştır. Müze üç kattan oluşmaktadır. Birinci katında arkeolojik kazılar sonucu elde edilen Grek, Roma ve Bizans dönemine ait eserler bulunmaktadır. İkinci katında yöreye ait eşyalar ve kıyafetler, son katında ise döneme uygun düzenlenen odalar yer almaktadır. Müze içerisinde: 2202 adet arkeolojik, 4695 adet sikke, 587 adet ise etnografik eserler sizler için tarihe ışık tutacaktır.

Pazartesi günü dışında haftanın her günü 08.30 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır ve giriş ücretsizdir.

Adres: Orhanlar Mahallesi, Yalı Caddesi, No: 96 Meydanbaşı. Ereğli / Zonguldak

4. Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak Maden Müzesi

Müzelerden bahsetmişken, şehrin en önemli üretim kaynağı olan taş kömürü madenciliğinin izlerini bu müzede görmeniz mümkün. Müzede Zonguldak hakkında bir video tanıtımı mevcuttur ve bu video sizler için Zonguldak’ı daha yakından tanımanıza yardımcı olacaktır. Müzede bulunan katlar da iş güvenliği, sağlık ve sosyal bakım ile ilgili malzemeler ve eğitim kitapları bulunmaktadır.

Zonguldak Maden Müzesi giriş saatleri haftanın her günü 10.00 – 16.30 saatleri arasındadır ve giriş ise ücretsizdir.

Adres: Çınartepe Mahallesi, Dağyolu Sokak. Merkez / Zonguldak

5. Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası

Zonguldak’ın az bilinen ama keşfedenlerin tekrar tekrar gitmek istediği etkileyici noktalardan biri de Gökgöl Mağarası’dır. Dört kattan oluşan mağara; fosil giriş, astım salonu, harikalar salonu ve mucizeler salonu olarak bölümlere ayrılmıştır. Bu mağarayı sadece dört bölümden oluşuyor sanmayın çünkü toplam uzunluğu 3.350 metre olan mağaranın sadece gezme izni bulunan 875 metresini ziyaret edebiliyoruz. Hastalıklara iyi geldiğine inanılan bu mağara aslında klostrofobi gibi kapalı alanda kalma korkusu olanlar için pek önerilmemektedir. Yine de böyle bir rahatsızlığınız yoksa sarkıt ve dikit sütunlarıyla meşhur bu mağarayı görmeden Zonguldak gezinizi tamamlamayın.

Haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan mağara sadece 12.00 – 13.00 arasında öğle tatilindedir. Giriş ücreti sivil 10₺, öğrenci 5₺ dir.

Adres: Zonguldak Ankara Karayolu. Zonguldak Merkez / Zonguldak

6. Cehennemağzı Mağaraları

Cehennemağzı Mağaraları

Cehennemağzı Mağaraları Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yer almaktadır. Yan yana sıralı üç mağaradan oluşur. Birinci mağarada zemin orijinal bitki ve geometrik motifli mozaikler ile döşelidir, kademeli basamaklar vardır ve Koca Yusuf Mağarası olarak bilinmektedir. İkinci mağara 10 metrelik bir yamacın üzerinde yer alırken üçüncü mağara ise alan açısından en geniş olması ile dikkat çekmektedir.

Mağaranın giriş saatleri 08.00 – 17.00 arasındadır. Pazartesi günü ise tatildir. Giriş ücreti 5₺ dir.

Adres: Uzunmehmet Mahallesi, Cehennem Ağzı Mağaraları, Sokak 59 A. Ereğli / Zonguldak

7. Çayırköyü Su Mağarası

Çayırköyü Su Mağarası

Çayırköyü Su Mağarası Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yer almaktadır. Zonguldak – Çaycuma arası mesafe ise 52 km dir. Mağara botla gezilebilecek bir genişliktedir ve bu sayede içerisinde bulunan sarkıt ve dikitleri rahatlıkla görebilirsiniz. Mağaranın önünde piknik yapmanız içinde belli alanlar mevcuttur. Kısacası burada aktivite yaparak hem eğlenebilir hem de doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

8. Cumayanı Mağarası

Cumayanı Adası

Cumayanı Mağarası Zonguldak’ın Çatalağzı ilçesinde yer almaktadır. Zonguldak – Çatalağzı arasında ki mesafe 4 km dir. Mağarada köprü görevi gören travertenler ve sifonlar mevcuttur. Bu alanları bot ile gezip görmek daha yararlı olacaktır.

Plajlar

9. Filyos Plajı

Filyos Plajı

Zonguldak’ta ki en meşhur plajlardan birisidir Filyos Plajı. Deniz, kum ve güneş üçlüsüne dayanamıyorsanız, bu gezi seyahatinizde kesinlikle bu plaja uğramadan gezinizi bitirmemelisiniz. Plajda bulunan otellerden, restoranlardan da çok rahat bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Adres: Filyos Belediyesi / Çaycuma / Zonguldak

10. Kozlu Ilıksu Plajı

Ilıksu Plajı

Zonguldak plajlarından bir diğeri ise Ilıksu Plajıdır.  Eğer gezinizi yaz aylarında gerçekleştirirseniz birçok imkan ve eğlenceye da katılmış olursunuz. Müzik eşliğinde dans edebilir, düzenlenen yarışmalara katılabilir ve gezinize neşe katabilirsiniz.

Adres: Esenköy Mahallesi. Merkez / Zonguldak

Diğer Yerler

11. Filyos Kalesi ve Tieion Antik Kenti

Filyos Kalesi

Filyos Kalesi, bir diğer adıyla Tieion Antik Kent Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlıdır. Burada Helenistik – Roma dönemlerine ait kule kalıntıları bulunmaktadır. Bu sebeple de Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Bu yerde ilginizi çekebilecek kale, sahil surları, tiyatro, savunma kulesi ve çeşitli mezarlar bulunmaktadır.

12. Ereğli Kalesi

Ereğli Kalesi

Ereğli Kalesi Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunur. Bizans döneminden kalma bu kalede sarnıç, yüksek oturma grupları, kuleler ve sur duvarları bulunur. Turistler tarafından yoğun ilgi gören bu kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Zonguldak’ta gezilecek yerlerin birkaçının Ereğli ilçesinde bulunduğunu görmüş oldunuz. Hazır Ereğli’ye gitmişken meşhur Ereğli pidesini de yemeden geri dönmeyin. Ayrıca Zonguldak’ın diğer yöresel yemeklerini tatmak isterseniz de bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

13. Deniz Feneri

Deniz Feneri

Zonguldak Deniz Feneri 1908 yılında inşa edilmiştir. Denizden yüksekliği 53 m olan bir burunda yer almaktadır. Zonguldaklıların en çok gitmeyi tercih ettiği Deniz Feneri sizleri de manzarası ile büyüleyecektir. Üstelik burada bulanan restoranlardan da faydalanabilirsiniz.

Evet sizler için derlediğimiz Zonguldak gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Böylece Zonguldak’ın bilinenden daha büyük bir şehir olduğunu sanırım hepimiz gördük. Zonguldak’ı ziyaret ettiğinizde bu en popüler 13 yere gitmemek için artık hiçbir sebebiniz yok. Zonguldak’a gittiğiniz de bahsettiğimiz mekanlardan farklı yerler keşfederseniz bizimle paylaşın ki Zonguldak’ı daha da büyütelim. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
104

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.