Karadeniz’in incisi Zonguldak, liman şehri olma özelliğinin yanında Türkiye’nin en zengin taş kömürü madenlerinin sahibidir.

Toplamda 8 ilçesi bulunan şehir, pek çok doğa güzelliklerine ve tarihi miraslara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle ülkenin çok önemli mağaralarına sahip kentte, Karadeniz’in harika plajları da yer almaktadır. Bunca güzelliğe ev sahipliği yapan Zonguldak’ın birbirinden etkileyici tarihi yerlerini gelin birlikte inceleyelim;

Antik Kentler, Kaleler ve Tarihi Yerler

1- Filyos Antik Kenti

Filyos Antik Kenti

Filyos Antik Kenti, aynı zamanda Tieion adıyla da bilinir. Filyos Nehri alanında yer alır. Tam 3000 yıllık bir tarihe sahip olan kent, eşsiz bir deniz manzarasına sahip. 2003 yılında da restore edildiğini not düşelim.

2- Filyos Kalesi ve Tieion Antik Kenti

Filyos Kalesi

Filyos Kalesi, bir diğer adıyla Tieion Antik Kent Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlıdır. Burada Helenistik – Roma dönemlerine ait kule kalıntıları bulunmaktadır. Bu sebeple de Romalılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Bu yerde ilginizi çekebilecek kale, sahil surları, tiyatro, savunma kulesi ve çeşitli mezarlar bulunmaktadır.

3- Köprülü Cami

Köprülü Cami

Köprülü Cami, 1661 yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı. Zonguldak çarşısında yer alan bu dikkat çekici eserin kubbesi kiremitlerden oluşur. Aynı zamanda caminin mimarisi kare şeklindedir. Eski dönemlerden günümüze varlığını koruyan Köprülü Cami’yi gezi listenize eklemenizde fayda var.

4- Ereğli Kalesi

Ereğli Kalesi

Ereğli Kalesi, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunur. Bizans döneminden kalma bu kalede sarnıç, yüksek oturma grupları, kuleler ve sur duvarları bulunur. Turistler tarafından yoğun ilgi gören bu kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Zonguldak’ta gezilecek yerlerin birkaçının Ereğli ilçesinde bulunduğunu görmüş oldunuz. Hazır Ereğli’ye gitmişken meşhur Ereğli pidesini de yemeden geri dönmeyin. Ayrıca Zonguldak’ın diğer yöresel yemeklerini tatmak isterseniz de bu yazımızı kesinlikle okumalısınız.

5- Deniz Feneri

Deniz Feneri

Zonguldak Deniz Feneri, 1908 yılında inşa edilmiştir. Denizden yüksekliği 53 m olan bir burunda yer almaktadır. Zonguldaklıların en çok gitmeyi tercih ettiği Deniz Feneri sizleri de manzarası ile büyüleyecektir. Üstelik burada bulanan restoranlardan da faydalanabilirsiniz.

Mağaralar

6- Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası

Zonguldak’ın az bilinen ama keşfedenlerin tekrar tekrar gitmek istediği etkileyici noktalardan biri de Gökgöl Mağarası’dır. Dört kattan oluşan mağara; fosil giriş, astım salonu, harikalar salonu ve mucizeler salonu olarak bölümlere ayrılmıştır. Bu mağarayı sadece dört bölümden oluşuyor sanmayın çünkü toplam uzunluğu 3.350 metre olan mağaranın sadece gezme izni bulunan 875 metresini ziyaret edebiliyoruz.

Hastalıklara iyi geldiğine inanılan bu mağara aslında klostrofobi gibi kapalı alanda kalma korkusu olanlar için pek önerilmemektedir. Yine de böyle bir rahatsızlığınız yoksa sarkıt ve dikit sütunlarıyla meşhur bu mağarayı görmeden Zonguldak gezinizi tamamlamayın.

Giriş Ücreti: Yetişkin 10 ₺, Öğrenci: 5₺

Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan mağara sadece 12.00 – 13.00 arasında öğle tatilindedir.

Adres: Zonguldak Ankara Karayolu. Zonguldak Merkez / Zonguldak

7- Cehennemağzı Mağaraları

Cehennemağzı Mağaraları

Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yer almaktadır. Yan yana sıralı üç mağaradan oluşur. Birinci mağarada zemin orijinal bitki ve geometrik motifli mozaikler ile döşelidir, kademeli basamaklar vardır ve Koca Yusuf Mağarası olarak bilinmektedir. İkinci mağara 10 metrelik bir yamacın üzerinde yer alırken üçüncü mağara ise alan açısından en geniş olması ile dikkat çekmektedir.

Giriş ücreti: 5₺

Ziyaret Saatleri: Mağaranın giriş saatleri 08.00 – 17.00 arasındadır. Pazartesi günü ise tatildir.

Adres: Uzunmehmet Mahallesi, Cehennem Ağzı Mağaraları, Sokak 59 A. Ereğli / Zonguldak

8- Sofular Mağarası

Sofular Mağarası

Mağaralar cenneti Zonguldak’ın önemli oluşumlarından biri ise Sofular Köyü’nden sonra karşınıza çıkacak olan Sofular Mağarası. Fotoğrafçıların akın ettiği mağaranın salonundaki küçük odanın tavanında yer alan oluşum tarif edilemeyecek güzellikte. Şehirde ziyaret edilebilecek en güzel noktalardan biri.

9- Çayırköyü Su Mağarası

Çayırköyü Su Mağarası

Çayırköyü Su Mağarası, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yer almaktadır. Zonguldak – Çaycuma arası mesafe ise 52 kilometredir. Mağara botla gezilebilecek bir genişliktedir ve bu sayede içerisinde bulunan sarkıt ve dikitleri rahatlıkla görebilirsiniz. Mağaranın önünde piknik yapmanız içinde belli alanlar mevcuttur. Kısacası burada aktivite yaparak hem eğlenebilir hem de doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

10- Cumayanı Mağarası

Cumayanı Adası

Cumayanı Mağarası, Zonguldak’ın Çatalağzı ilçesinde yer almaktadır. Zonguldak – Çatalağzı arasında ki mesafe 4 kilometredir. Mağarada köprü görevi gören travertenler ve sifonlar mevcuttur. Bu alanları bot ile gezip görmek daha yararlı olacaktır.

PinZonguldak’ın tarihi ve turistik yerlerine ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilir, yazımızı geliştirmemizde bizlere yardımcı olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.