Rüyalar Şehri Paris’te Gezilecek En Popüler 55 Yer

Gitmeden Önce Merak Edeceğinizi Düşündük;

Kent hakkında; Fransa’nın en ünlü şehri Paris, Avrupa’nın hatta dünyanın en popüler şehirleri arasında listelerin üst sırasında yer alıyor. Sein Nehri kenarına iki yaka şeklinde kurulan şehir, 4000 yıllık köklü bir geçmişe sahip. 12 milyonu aşkın nüfusunun dışında, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan şehirde, 22 ilçe ve şehre bağlı birçok banliyö bulunuyor.

Pek çoğu UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan etkileyici tarihi yapılarından, doğal güzelliklerine, eğlence mekanlarından modanın devleşen markalarına kadar yüzlerce gezi alternatifinin bulunduğu şehirde, unutamayacağınız kadar güzel zaman geçirebilir, estetik atmosferiyle kendinizi eski bir çağın içerisinde ya da belki de romantik bir filmin içindeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Müze kartları; Paris dünyada en çok ziyaret edilen turizm şehirlerinden olduğu için, haliyle kalabalık bir turist kitlesine de ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle gezilecek noktaların pek çoğu, özellikle de popüler gezi noktalarında uzun uzun giriş kuyrukları oluşabildiği için, öncelikli giriş hakkından, indirim avantajlarına kadar pek çok özelliğiyle kullanabileceğiniz müze kartlarını önceden inceleyip seçmenizde fayda var.

Paris Pass: Paris’in en kapsamlı müze kartlarından Paris Museum Pass, 60’ı aşkın müze ve tarihi yapıya ücretsiz girebilme imkanı veriyor. 2,4 ve 6 gün geçerli olarak satın alabileceğiniz kartın ücretleri ise gününe ve paketin içeriğine göre değişiklik gösterebiliyor.  Dilerseniz Paris Pass’ın web sitesini ziyaret ederek, alternatif paketlerinden Paris Museum Pass’ı , Paris’te ulaşım için kullanabileceğiniz Paris Visit Pass’ı ve Paris Attraction Pass’ı inceleyebilir, , fiyatlar hakkında güncel bilgiye ulaşabilirsiniz.

En uygun seyahat dönemi; Genellikle turistler Nisan-Mayıs aylarını ve Eylül-Ekim aylarını tercih ediyor. Ancak Paris her mevsiminde güzel olduğu için, karlı bir günde mi orada olmak istediğiniz, yoksa ılık bir bahar akşamında mı olmak istediğiniz ise size kalmış. Asla sıkılmayacağınız şehirde, keyifli bir gezi geçirmenizi diler, Paris gezilecek yerler yazımızı da bizim yazarken aldığımız kadar keyif alarak okumanızı dileriz. 🙂

*Gezilecek Yerler Haritası

*Gezilecek Yerler Videosu

*Paris’te Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

– İkonik Meydanlar

1. Eyfel Kulesi

eyfel kulesi

Paris dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Eyfel Kulesi, şehrin ikonik simgesi olarak dünya çapında tanınan bir yapı. Paris’le ilgili neredeyse çoğu görselde görebileceğiniz Eyfel, şehrin ortasında öyle etkileyici bir şekilde duruyor ki, otellerden, restoranlara hepsi yüzünü Eyfel’e dönmüş gibi manzarasına şahitlik ediyor. Şehrin merkez noktası olan Eyfel, yani orijinal adıyla Eiffel Tower, aslında ilk olarak bir fuar için inşa edilmiş.

Gustave Eiffel tarafından 1889 yılında gerçekleşen Expo fuarı için tasarlanan kule, Fransız Devrimi’nden tam 100 yıl sonra Fransızların demir ve çelik sanayisinde ne kadar geliştiğini kanıtlamak için inşa edilmiş. İlk başta geçici olarak konulan kule, 324 metrelik boyu ve tamamen demir çelikten yapılan yapısıyla oldukça ilgi çekiyor.

Dantel gibi işlenen demirleri ilk gördüğünüzde ister istemez etkileniyorsunuz. Üç ayrı kattan oluşan kuleyi, Paris’e gelen herkes mutlaka ziyaret ettiği için kuleye çıkma sırası bazen ciddi derecede kalabalık olabilirken, bazen ise daha az yoğunlukta olabiliyor. Ancak bilet alırken biletlerin kat kat ayrı olarak satıldığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Hangi kata çıkmak istiyorsanız, ona göre bilet almanız gerek. Şehrin 360 derecelik panoramik manzarasını izleyebileceğiniz kulede, keyifli bir şarap içebileceğiniz restoran ve kafe hizmeti de mevcut. Sevdiklerinizle romantik bir Paris akşamında, Eyfel’e çıkarak şehre tepeden bakabilir, Paris’in ışıklı dünyasına doyabilirsiniz.

Google haritalar’da aç

Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

 Güncel ziyaret saatleri ve giriş ücreti için

Web sitesi

2.  Zafer Takı (Arc de Triomphe)

zafer takı

Paris dendiğinde şehrin simgesi Eyfel Kulesi’nden sonra akla gelen ilk simgelerden bir diğeri de Zafer Takı. Orijinal adı Arc de Triomphe olan tak, hem tarihi hem de turistik açıdan şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor. Yapım planları 1805 yılına kadar dayanan Zafer Takı, Napolyo’nun en ünlü zaferlerinden Austerlitz Savaşı’nın sonrasında şehirde Zafer takları yaptırma sözüyle ortaya çıkıyor.

Gelişen tarihi süreç sonucunda Zafer Takı ne yazık ki 1936 yılında tamamlanabilmiş. Mimarlığını Jean Chalgrin’in üstlendiği tak 45 metre boya ve 22 metrelik ene sahip. Dünyanın en büyük kavşağının tam ortasında yer alan yapı, tam olarak 12 caddenin birleştiği noktada göz kamaştırıyor.

Paris’te yapacağınız keyifli bir yürüyüş sonrası Şanzelize’ye bakan yüzüyle sizi bekleyen Zafer Takı’nı inceleyebilir, üzerinde yer alan özenle işlenmiş kabartma figürlerini fotoğraflayabilirsiniz.

Google haritalar’da aç

Place Charles de Gaulle, 75008 Paris, Fransa

3. Concorde Meydanı

concorde meydanı

Paris’in meşhur şehir meydanlarından biri olan Concorde Meydanı, Şanzelize Caddesi’nin başında yer alıyor. Bir ucunda Zafer Takı, diğer ucunda Concorde Meydanı’nın bulunduğu Şanzelize Caddesi’nde yürüyüş yaptığınızda mutlaka yolunuz düşeceği meydan, Paris’in en büyük, Fransa’nın ise ikinci büyük meydanı olarak biliniyor.

Bu kadar önemli bir noktada yer alan ve 359 metre kadar büyük bir genişliğe sahip olan meydan, haliyle tarihte de birçok önemli olaya tanıklık etmiş. Fransa’nın en önemli tarihi olaylarından Kraliçe Marie Antoinette’nin giyotinle öldürülmesi de tam olarak bu meydanda yaşanmış.

Tarihin kanlı anılarının yanı sıra, günümüzde Concorde Meydanı üzerinde yer alan Mısır Anıtı’ndan, Fransa’nın Ulusal Bayram geçiş törenlerine kadar pek çok gezi alternatifine ev sahipliği yapıyor. Meydan etrafında yer alan önemli müzelerden, bahçelere, restoran ve kafelere kadar, Paris gezinizde Concorde Meydanı’nda kendinizi kaybedebilirsiniz.

Google haritalar’da aç

75008 Paris, Fransa

4. Vendome Meydanı

vendome meydanı

Paris Place Vendome olarak bilinen Vendome Meydanı, 1702 yılında yapılmış oldukça önemli tarihi bir meydan. Şehre geldiğinizde gezebileceğiniz en görkemli noktalardan birisi. Yapıldığı dönemde, ticari amaçlarla kurulan meydan, günümüzde de halen lüks mağazaların yer aldığı binalarla çevrelenmiş.

Adını meydanda yer alan ünlü Hotel de Vendome’den, alan meydan, ortasında yer alan görkemli Vendome Sütunu ile de dikkat çekiyor. 44,3 metrelik yüksekliğe sahip olan sütun, bronz kaplamaya sahip. Meydanın çevresinde yer alan lüks mağazalar oldukça yüksek fiyatlara sahip olduğu için, ucuz ve hesaplı alışverişi tercih edenler için pek uygun değil.

Ancak meydanda dolaşırken, cam vitrinlerde yer alan ürünlere göz atmak dahi, şehre gelenler için oldukça keyifli bir etkinlik haline gelmiş. Chanel, Dior ve Louis Vuitton gibi ünlü markaların ışıldayan vitrinlerine göz gezdirirken, meydanda yer alan anıtın önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

 • Meydana gelmek için en keyifli yürüyüş yollarından birisi Tuileries Bahçesi’nin olduğu yönde yer alıyor. Yürüyüş yolunun üzerinde yer alan ışıklı dükkanlardan, yerlere işlenen sanat eseri mozaikleri incelemek dahi gününüze zevk katacaktır.

Google haritalar’da aç

75001 Paris, Fransa

– Popüler Cadde ve Sokak

5. Şanzelize (Champ Elyees)

şanzelize

Paris’in merkezinde yer alan meşhur Şanzelize Caddesi, dünyanın en meşhur caddelerinden biri desek yanlış olmaz. Bir film karesinden, ya da okuduğumuz bir Fransız romanından muhakkak aşina olduğumuz Şanzelize, tarihte ilk olarak bir tarla olsa da, 1667 yılında Turileries Bahçesi’nin manzarasının daha rahat görülebilmesi amacıyla genişletilmiştir.

Zamanla ağaçlandırma ve ışıklandırma yapılarak eklemelerin yapıldığı cadde, yine de yıllardır orijinal görüntüsünü kaybetmemiş. Bir ucunda Zafer Takı’nın, diğer ucunda Concorde Meydanı’nın yer aldığı cadde, yaklaşık 2 km’lik uzunluğa ve 6 şeritli yoluyla, 70 metrelik genişliğe sahip. Her yıl Fransa için önemli olan günlerin geçitlerine ve kutlamalarına da ev sahipliği yapan caddede, dört mevsimin her biri ayrı bir güzelliğe sahip.

Yayalar için oldukça keyifli, bol ışıklı yaya yolunun bulunduğu caddede, birbirinden keyifli meşhur kafeler ve lüks markaların mağazaları yer alıyor. Champ Elyees’in üzerinde yer alan romantik kafelerin sokağa bakan masalarında otururken, lezzetli bir kruvasan yiyebilir, ya da alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Şanzelize Caddesi’ne ulaşmak isterseniz, pek çok alternatif ulaşım mevcut, ancak en kolay ve en hızlı ulaşımı metro ile sağlayabilirsiniz.
 • Google haritalar’da aç

6. Rue Cremieux

Rue Cremieux

Paris’in doğu kısmında kalan Gare de Lyon bölgesindeki bu küçük sokak, son dönemlerde şehrin en ünlü sokaklarından biri haline geldi. İlk yapıldığı dönemde işçilerin konaklaması için inşa edilen evler, rengârenk halleriyle herkesin ilgi odağı haline geldi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar sonrası ziyaretlerin arttığı sokak, öyle çok da büyük bir cadde gibi değil.

Karşılıklı birbirine bakam iki katlı evlerden oluşan sokak, sadece 7,5 metre genişliğe ve 144 metre uzunluğa sahip. 1865’te inşa edilen sokak, özellikle şehre gelen fotoğrafçıların renkli fotoğraf kareleri yakalamak için ziyaret ettiği yerlerden.

Ünlü Bastille Meydanı’na da yürüyüş mesafesinde olan sokak, çok büyük olmadığı için uzun süreler vakit geçiremeyebilirsiniz, ancak şehre gelmişken Rue Cremieux’ta renkli vakit geçirmeyi ve renkli fotoğraf kareleri çekilmeyi unutmayın.

Google haritalar’da aç

Rue Crémieux, 75012 Paris, Fransa

7. Saint Germain des Pres

saint germain des pres

Paris’in 6.Bölge’sinde yer alan sanat ruhuyla dolu Saint Germain Bulvarı, şehrin estetik ve romantik ruhunu en güzel yansıtan yerlerden biri. Saint Germain des Pres olarak da anılan bölge, şehirde her zaman hareketli olmasıyla biliniyor. Sanat ve edebiyatın yuvası haline gelen Saint Germain, tarihi kilisesinden, sanat galerilerine kadar keşfedilecek pek çok gezi noktasıyla dolu.

3,5 kilometre uzunluğundaki bulvar, 1850’lili yıllarda düzenlenerek şehir hayatında aktif olarak rol almaya başlamış. Şehrin önemli yapılarının yer aldığı bulvarda, lüks restoranlarda ya da sanat dolu kitap evlerinde vakit geçirebilir, alışveriş turuna çıkabilirsiniz.

Quartier Saint-Germain-des-Prés 75006 Paris

8. Montmartre

montmartre

Paris’in en yüksek bölgesinde yer alan Montmarte, yıllardır pek çok filmde kullanılan doğal bir set. Ressamlar Tepesi olarak bilinen Montmartre’de, bu kadar popüler olmasına rağmen, ne mutlu ki tarihi ve geleneksel dokusunu kaybetmemiş. Parke taşların yer aldığı yolları, renkli evleri ve sanatçıların ünlü galerileriyle dolu olan bölge, hayran kalacağınız samimi bir atmosfere sahip. Picasso’dan Vincent Van Gogh’a dünyaca ünlü ressamların yaşamlarının bir dönemlerini geçirdiği ve en önemli eserlerini verdiği bölge, özellikle ressam, yazar ve müzisyenlerin ilgi odağı.

Yaşadıkları dönemde ucuz olduğu için tercih ettikleri ve atölyelerini kurduğu bölge, günümüzde pek çok kişinin yaşamak istediği yer haline gelmiş. Bölgenin içerisinde yer alan alanlar sadece bunlardan ibaret değil, listemizin diğer maddelerinde yer alan Sacre Coeur Bazilikası’ndan, Moulin Rouge Kabaresi’ne kadar pek çok gezi noktasının bulunduğu Montmarte’ye metro ile geldiğinizde Abesses İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.

* Google haritalar’da aç

Montmartre, 75018 Paris, Fransa

– Popüler Müzeler

9. Louvre Müzesi

louvre müzesi

Paris dendiğinde akla ilk gelen gezi noktalarından birisi de dünyanın en önemli eserlerine ev sahipliği yapan Louvre Müzesi. 73 bin metrekarelik alana sahip olan müze, aynı zamanda dünyanın en büyük müzesi unvanına da sahip. Her yıl neredeyse 10 milyon turistin ziyaret ettiği müze içerisinde 350 bini aşkın eser yer alıyor. Müzede bu kadar fazla eser olması da haliyle oldukça uzun bir gezi programı planlamayı gerektiriyor. Müzede yer alan eserleri tek tek incelemek isteseniz bile dahi bu neredeyse iki ayınızı alabilir.

Müzeye bir gezi planlıyorsanız, mutlaka kendi ilgi alanınıza yönelik olan galeri bölümlerini önceden seçmeniz ve ona göre bilet almanız gerekecek. Zira müzede biletleri buna göre ayrı ayrı olarak ücretlendirmiş. İlk olarak kale olarak inşa edilen müze, uzun yıllar malikane ve saray olarak kullanıldıktan sonra Tablo koleksiyonlarının sergilendiği alan olarak kullanılmaya başlanmış.

15. Yüzyılda sanat akademisi olarak hizmet verdikten sonra 1793 yılında 537 eserle ziyarete açılan Louvre, genişleyen koleksiyonuyla günümüze kadar gelebilmiş. Dünyanın dört bir yanından gelen eserlerin yer aldığı müzede, Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosunun yer aldığı resim koleksiyonundan, kraliyet bahçelerine kadar keşfetmeniz gereken pek çok nokta yer alıyor.

 • Louvre Müzesi, Paris’in merkezinde yer aldığı için ulaşımı da oldukça kolay. Metro ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla ulaşabileceğiniz müzeye, dilerseniz şahsi araçla da gelebilirsiniz. Araçla gelenler için otopark hizmetinin de mevcut olduğu müzeye, metroyla gelmek isterseniz 1 numaralı metro hattı ile Palais Royal Musee istasyonunda inmeniz yeterli.

Google haritalar’da aç

Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa

09:00-18:00 (Salı günleri kapalı)
Çarşamba ve Cuma günleri akşam 21:45’e kadar açık.
Her ayın ilk cumartesi günü ise 18:00-21:45 saatleri arasında ücretsiz giriş.
Resmi Tatil Günleri: 1 Ocak, 1 Mayıs, 25 Aralık

17 Euro (müze biletleri, rezervasyon ile alınmakta ve müze paketine göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgiyi, müzenin resmi sitesinde yer alan Bilet Al bölümünden alabilirsiniz.

10. Orsay Müzesi

orsay müzesi

Paris’in en ünlü ve önemli müzelerinden Orsay Müzesi, şehre geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir yer. Müzenin içerisinde yer alan koleksiyonlarla birlikte, koleksiyonların sergilendiği bina da bir o kadar önemli. Müzenin yer aldığı bina, 1900 yılında tren istasyonu olarak inşa edilmiş. Deniz kenarında yer alan ve bu nedenle ilk gördüğünüzde Haydarpaşa Garı’nı anımsatan bina 1939 yılına kadar tren istasyonu olarak kullanılmış.

O yıldan itibaren farklı amaçlar için kullanılsa da, 1977 yılında müze haline getirtilerek şehir için oldukça önemli bir değer haline getirilmiş. Sanat akımlarının en ilgi çekicilerinden olan Empresyonizm eserlerinin ağırlıklı olarak yer aldığı müzede, Claude Monet’ten, Vincent van Gogh’a kadar pek çok ünlü ressamın sanat eserleri yer alıyor.

1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa

 • 09:30-18:00 (Perşembe 21:45’e kadar açık)
  1 Mayıs ve 25 Aralık günlerinde kapalı.
 • Tam: 14€
  Ücretsiz: 18 yaş altı, 18-25 yaş AB vatandaşları
  Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz
 • Web Sitesi

11. Picasso Müzesi

picasso müzesi

İspanya doğumlu, dünyanın en önemli sanatçılarından Pablo Picasso’nun dünyaca ünlü eserlerine ev sahipliği yapan Picasso Müzesi, şehre geldiğinizde ziyaret edebileceğiniz keyifli sanat turu noktalarından. Yaşamının büyük bir bölümünü Paris’te geçiren Picasso’nun, 1973 yılında yaşamını kaybetmesiyle birlikte ailesi sanatçının tüm eserlerini Fransız devletine bağışlamayı tercih etmiş. Bunun nedeni ise, sanatçının cenaze masraflarını ve veraset vergisini vermek istememeleri.

Sanatçının en büyük koleksiyonuna sahip olan Fransız devletinin, 1985 yılında 17.Yüzyılda inşa edilen Hotel Sale adında eski bir otel binasında müze kurmasıyla herkesin ziyaretine açılarak sanat dünyasına kazandırılmış. Sanatçının 200’den fazla tablosunun yer aldığı müzede, çeşitli çizim, seramikler ve 158 heykel yer alıyor.

Sanatçının eserlerinin dışında sergide mutlaka görmeniz gerekenler ise, Pablo’nun özel mektuplarından, fotoğraf albümlerine kadar pek çok kişisel eşyasının yer aldığı sergi alanı. 2009 yılında restore sürecine giren müze, 2014 yılında kapılarını yeniden açtı.

5 Rue de Thorigny, 75003 Paris, Fransa

Salı-Cuma: 10:30-18:00
Cumartesi-Pazar: 09:30-18:00
Pazartesi Günleri ve resmi tatillerde kapalı.

 • Tam: 14€, İndirimli: 11£
  Ücretsiz: 18 Yaş Altı, Engelli ve 18-25 yaş arası AB vatandaşları
 • Web Sitesi

12. Rodin Müzesi

rodin müzesi

Heykel müzelerini sevenlerdenseniz, estetik zevkinizi muhakkak geliştireceğini düşündüğümüz Rodin Müzesi, Paris seyahatinizde es geçmemeniz gereken müzelerin arasında yer alıyor. Dünyanın en meşhur heykellerinden biri olan Düşünen Adam Heykeli’nin de yer aldığı müzede, keşfetmeniz gereken Cehennem Kapısı’ndan, Katedral’e kadar yüzlerce önemli heykel bulunuyor. Metro ile kolayca ulaşabileceğiniz müzeye 13 nolu hatla gelerek, Varenne istasyonunda inmeniz yeterli.

Kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabileceğiniz müze, 1919 yılından beri müze olarak halkın ziyaretine açık. Hem müze binasının içerisinde hem de bahçesinde pek çok eser yer aldığı için iki tarafı da ayrı olarak gezebilirsiniz. Zira müzenin bahçesine ayrı, içerisine ayrı giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Uzun süre restore sürecinden geçen müzede, heykelleri incelerken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

77 Rue de Varenne, 75007 Paris, Fransa

 • 10:00-17:45 (En son giriş 17:15)
  (Pazartesi günleri kapalı)
 • Tam: 12€
  İndirimli: AB dışı 18-25 yaş: 9€
  Ücretsiz: 18 Yaş altı, 18-25 arası AB vatandaşları
 • Web Sitesi

13. Orangerie Müzesi

orangerie museum

Listemizde de bahsettiğimiz Paris’in en güzel bahçelerinden biri olan Tuileries Bahçesi’nin içerisinde bulunan müze, Tuileries Sarayı’nın eski serası olarak kullanılıyormuş. 1857 yılında inşa edilen yapının 1927 yılında müzeye dönüştürülmesiyle birlikte hizmete açılan müze, ünlü ressam Claude Monet’in en önemli eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Farklı ünlü ressamların da koleksiyonlarının bulunduğu müze, geçici sergilerle de ziyaretçilerine dinamik bir gezi ortamı oluşturuyor.

Jardin Tuileries, 75001 Paris, Fransa

 • 09:00-18:00 (Son giriş 17:15)
  Salı günleri kapalı.
 • Tam: 9€
  İndirimli: 6,50 £
  Ücretsiz: 18 Yaş altı, 18-25 AB üyeleri
  Her ayın ilk Pazar günü
 • Web Sitesi

14. Jacquemart Andre Museum

jacquemart andre museum

Paris’in en değerli koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Jacquemart Andre Müzesi, şehrin ünlü koleksiyoncularından Edouard Andre ile eşi Nelie Jacquemart’ın yaşamları boyunca biriktirdikleri, dünya eserlerine ev sahipliği yapıyor. Aslında bugün müze olarak ziyaret edilen yapı da, çiftin uzun süre yaşamlarını sürdürdükleri evmiş.

Nattier’den, Boticelli’ye kadar dünyaca ünlü birçok sanatçının eserlerinin yer aldığı koleksiyonda, heykellerden resimlere çeşit çeşit eser mevcut. 1860 yılında taşındıkları otelde oluşturdukları koleksiyonla günümüz sanatına ışık tutan çiftin koleksiyonu, 1913 yılı itibariyle sergilenmeye başlamış. Özenli mimarisiyle de dikkat çeken müzeyi, Paris gezinizde ziyaret etmeyi unutmayın.

158 Boulevard Haussmann, 75008 Paris, Fransa

 • 10:00-18:00
 • Tam: 14,5€
  65+: 13,5€
  7-25 yaş: 9,5€
  Ücretsiz: 7 yaş ve altı, engelliler
 • Web Sitesi

15. Carnavalet Müzesi

carnavalet müzesi

Paris’in Marais bölgesinde yer alan bu ilgi çekici müze, Paris gezinize fazlasıyla keyif katacak. Paris’in en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilen Carnavalet, içerisinde yer alan tarihi objelerden, tablolara kadar birçok önemli esere ev sahipliği yapıyor. Kalıcı koleksiyon sergisi ve dönemsel sergi alanı bulunan müzede, ana koleksiyon dışında değişen sergi bölümü de mevcut.

Paris için önemli olan tarihi objelerin yer aldığı bölümle başlayan müzede, Paris’in tarihine yolculuğa çıkıyorsunuz. Fransız Devrimi’nin en önemli bildirilerinden İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi’nin de asıl halini görebileceğiniz müzede, keyifli bir gezi turuna çıkabilirsiniz.

 • Müzenin kalıcı koleksiyonu ücretsizken, dönemsel sergi bölümü sergiye göre fiyat değişikliği gösteriyor. Bu nedenle müzeyi ilk kez ziyaret edecekseniz, ücret ödemeden kalıcı koleksiyon bölümünü ziyaret edebilirsiniz.
 • Google haritalar’da aç

16 Rue des Francs Bourgeois, 75003 Paris, Fransa

 • 10:00-18:00 son giriş 17:00 (Pazartesi günleri kapalı)
 • Kalıcı koleksiyon ücretsiz. Ancak dilerseniz 5€’luk bağış bileti alabilirsiniz.

Değişken sergi bölümünde fiyatlar değişiklik göstermektedir.

16. Decouverte Müzesi (Palais de la Découverte)

decouverte muzesi

Paris’in önemli müzelerinden biri olan Paris Bilim ve Keşifler Müzesi, bilime ve keşiflere ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında. Grand Palais’in hemen arka tarafında yer alan müze, şehre gelen turistlerin bazen göz ardı edebildiği yerlerden olduğu için, listemizde mutlaka yer vermek istedik.

1937 yılında binada gerçekleştirilen bilim sergisi sonrası tamamen müze şeklinde hizmet veren yapı, özellikle de çocuklar için oldukça ilgi çekici. Bünyesinde kimya, matematik, fizik ve astronomi gibi birçok bölüm halinde sergi alanlarının yer aldığı müzede, kainatın oluşumunda bir yolculuğa çıkabilir, kendinizin dünyanın ne kadar küçük bir parçası olduğunu hissedebilirsiniz.

Avenue Franklin Delano Roosevelt, 75008 Paris, Fransa

 • Salı-Cumartesi 09:30-18:00
  Pazar-Resmi tatil: 10:00-19:00
  ( Pazartesi günleri kapalı)
 • Tam: 9€
  İndirimli 7€ (25 yaşından küçükler, ve 65+)
  Ücretsiz: 6 yaşından küçükler, engelliler
 • Web Sitesi

– Parklar

17. Lüksemburg Bahçesi ( Jardin Du Luxembourg)

lüksemburg bahçesi

Paris’e geldiğinizde, kendinizi masal diyarının içinde hissetmenizi sağlayacak Lüksemburg Bahçesi’ni ziyaret etmeden olmaz. Paris şehir merkezinde yer alan en büyük şehir parklarından biri olan Lüksemburg Bahçesi, şehrin 6. Bölgesinde yer alıyor. Her mevsim ayrı bir güzellikte olan bahçeyi en renkli göreceğiniz zaman ise, şüphesiz bahar ayları oluyor. Rengarenk çiçekleriyle kendinizi düş bahçesinde hissedebilirsiniz.

Toplamda 22 hektarlık bir alan üzerinde yer alan bahçe, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için en güzel alternatiflerden. Etkileyici mimarisiyle parkın ortasında yer alan Lüksemburg Sarayı’nın önündeki devasa süs havuzu ise ortamın atmosferini fazlasıyla değiştiriyor. Genelde oyuncak teknelerin yüzdürüldüğü havuzun önünde yer alan banklarda oturarak parkın tadını çıkarabilirsiniz.

Parkta görmeniz gereken saray dışında başka mimari eserler de yer alıyor. Bunlardan en meşhuru da tarihi Medici Çeşmesi. Ancak keşfetmeniz gereken daha pek çok heykel de mevcut. Rengârenk çiçeklerin ve ağaçların yer aldığı parkta keyifli bir yürüyüş yapabilir, ağaçların altında saklanmış gibi gözüken kafede sıcak bir kahve içebilirsiniz.

75006 Paris, Fransa

 • Açılış: 07:00-08.00 arası
  Kapanış: Gün batımına kadar.

*  Ücretsiz

18. Versay Bahçesi ( Versailles Chateau)

versay bahçesi

Avrupa’nın en büyük sarayı olarak da bilinen Versay Sarayı’nın içerisinde yer alan Versay Bahçesi, Andre Le Notre’nin mimarlığında dizayn edilmiş oldukça etkileyici bir alan. 1668 yılında XIV.Lois tarafından yaptırılan saray, Aynalı Salon’undan, tamamen mermerden yapılan Salon De Venüs bölümüne kadar insanı hayrete düşürecek derecede görkemli bölümlere sahip. Bahçesinde yer alan devasa süs havuzu ve etkileyici heykelleriyle dikkat çeken bahçesinde, vakit geçirebileceğiniz birçok alan mevcut.

Tarihe geçen Versay Antlaşması’nın da yapıldığı sarayı ziyaret etmeniz için giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Ancak sadece bahçede gezmek isteyenler için giriş ücreti bulunmuyor. Etkinlik dönemleri haricinde serbest olarak girebileceğiniz bahçeye, bir gününüz ayırarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Place d’Armes, 78000 Versailles, Fransa

 • Bahçe: 08:00-18:00 (Her gün açık)
  Saray: 09:00-17:30 (Pazartesi günleri kapalı)
 • Saray giriş ücreti 18£, Tüm giriş için 20£
 • Web Sitesi

19. Tuileries Bahçesi

tuileires bahçesi

Paris’in huzur dolu parklarından Tuileries Bahçesi, 1564 yılında Medici Ailesi tarafından yaptırılan Tuileries Sarayı’na ait bir bahçe. 1667 yılından itibaren halkın kullanımına açılan bahçe, Concorde Meydanı ve Louvre Müzesi gibi şehrin ikonik noktalarının ortasında yer alıyor. Şehir merkezinde yer aldığı için kolayca ulaşabileceğiniz bahçe 25 hektarlık oldukça büyük bir alana sahip.

İçerisinde devasa bir süs havuzundan, yürüyüş yapabileceğiniz yürüyüş yoluna ve çevresinde yer alan çeşitli kafelere kadar vakit geçirebileceğiniz birçok alternatif mevcut. Yemyeşil peyzajı ve sessizliği ile insana huzur veren bahçede yer alan yeşil sandalyelerde dinlenerek parkın tadını çıkarabilir, etkileyici güzellikteki heykelleri inceleyebilirsiniz.

Place de la Concorde, 75001 Paris, Fransa

 • Eylül-Mart: 07:30 -19:30
  Mart-Eylül: 07:30-21:00
  Haziran-Temmuz-Ağustos: 07:00-23:00
 • Ücretsiz

20. Boulogne Ormanı

boulogne ormanı

Paris’in batı bölümünde yer alan Boulogne Ormanı, içerisinde piknik alanından, yürüyüş yoluna ve hayvanat bahçesine kadar birçok gezi noktası bulunduruyor. Yemyeşil arazisi ve gölleriyle dikkat çeken park, 846 hektarlık devasa bir alana sahip. New York‘un Manhattan Adası’nda yer alan dünyanın en ünlü şehir parklarından Central Park’tan neredeyse 3 buçuk kat büyük olan orman, eski tarihlerde Fransa kralları tarafından av alanı olarak kullanılmış.

III. Napolyon döneminde park olarak kabul edilen Boulogne, doğal halini halen koruduğu için, doğa içinde gün geçirmek isteyenlerin sık sık ziyaret ettiği yerlerden. Park oldukça büyük olduğu için birçok noktadan farklı girişleri mevcut, ancak Paris şehir merkezine yürüyüş mesafesinde yer aldığı için parka ulaşmakta zorlanmayacaksınız.

Orman içerisine araçla giriş mevcut, ancak bazı tatil günlerinde bu yollar yayalar için kapanıyor. Metro ile gelmek isterseniz Les Sablon istasyonunda inerek kısa bir yürüyüş sonrası ormana ulaşabiliyorsunuz. Kayıklarla dolu göletin etrafında keyifli yürüyüş yapabileceğiniz ormanda, göl manzaralı yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafe alternatifleri de mevcut.

 • Park akşamları hava karardıktan sonra denetimsiz bir hale büründüğü için açık genelevi lakabını da almış. Bu nedenle parkı akşamları ziyaret etmemenizi, daha çok gündüz keşfe çıkmanızı öneririz.

Google haritalar’da aç

75016 Paris, Fransa

21. Parc de la Villette

parc de la vilette

Villette Parkı, Paris’te yer alan oldukça keyifli ve modern bir park. 1984-1987 yılları arasında İsviçreli mimar olan Bernard Tchumi’nin yaptığı park, tasarımsal açıdan oldukça ilgi çekici. İçerisinde çeşitli müzelerin ve tema parklarının yer aldığı parkta, şehrin en önemli kültür müzesi olarak kabul edilen müzeden, Avrupa’nın en büyük bilim müzesine kadar pek çok müze yer alıyor.

Ancak park şehrin kıyı bölümünde yer aldığı için şehirde yer alan diğer parklar kadar popüler değil. Listemizde yer alan diğer popüler parklara göre daha az kalabalık olan park, daha çok kültür, sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Parkta en dikkat çeken yapı ise, cam ve demir malzemeden yapılan Cite des Sciences et de L’Industrie Müzesi. Küre şeklinde cam aynadan yapılan müze, önünde fotoğraf çekilmek için oldukça ideal.

Google haritalar’da aç

 211 Avenue Jean Jaurès, 75019 Paris, Fransa

Web Sitesi

22. Parc des Buttes-Chaumont

parc des buttes chaumont

Şehrin meşhur büyük parklarından olan Buttes Chaoumont, 1867 yılından beri şehirlilerin kullanımına açık. Yemyeşil 25 hektarlık arazisiyle harika bir gün geçirmek için oldukça ideal olan park, sakinliğiyle biliniyor. Paris’te yer alan diğer parklardan farkı ise, düz bir yapıda değil, eğimli bir yapıda olması. İnişli çıkışlı tepeler şeklinde bulunan parkın içerisinde, 5,5 km’lik yürüyüş yolu bulunuyor.

Birbirinden güzel kafe ve restoranların bulunduğu parkta keşfedebileceğiniz, taş köprüden, tapınak heykeline kadar birçok yapı da mevcut. Yeşilliklerin üzerinde piknik yapıp, kitap okuyabileceğiniz parka gelmek için metronun Botzaris durağında inmeniz yeterli.

Google haritalar’da aç

1 Rue Botzaris, 75019 Paris, Fransa

23. Champ De Mars

champ de mars

Paris’in merkezinde yer alan bu park, ismini mitolojide adı geçen Savaş Tanrısı Mars’tan almış. Oldukça büyük bir alana yayılan arazi, Eyfel Kulesi’nin hemen alt kısmında bulunuyor. 16.Yüzyılda tarla olarak kullanılan arazi, daha sonrasında Fransız Ordusu’nun eğitim aldığı yer olarak kullanılmış. Tarihe geçen Champ de Mars katliamının da yaşandığı alan günümüzde şarap içilen, hoş sohbetler edilen ve bol bol Eyfel Kulesi manzarasında fotoğraf çekilen oldukça keyifli bir alan olarak turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

Google haritalar’da aç

2 Allée Adrienne Lecouvreur, 75007 Paris, Fransa

24. Parc Monceau

parc monceau

Monceau Parkı, şehrin ortasında yer alan 2 hektarlık alana sahip oldukça keyifli bir park. Zafer Takı’nın bulunduğu alanın kuzey doğu kısmında yer alan Monceau, yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada yer alıyor. Metroyla gelmek isterseniz ise Monceau istasyonunda inmeniz yeterli. Yemyeşil ağaçlarla çevrili olan parkta, en meşhur olan ise sabah yürüyüşleri.

Genellikle şehrin üst tabaka insanlarının yaşadığı bölgede olan park, haliyle yine bu kitleye ev sahipliği yapıyor. Parkın içerisinde yer alan gölet ve etrafında yer alan çoklu sütunları da, parka gelmişken mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Google haritalar’da aç

35 Boulevard de Courcelles, 75008 Paris, Fransa

07:00-22:00

25. Parc Montsouris

parc montsouris

Paris’in ünlü yemyeşil parklarından birisi de Montsouris Parkı. 15 hektarlık geniş bir alana yayılan park, şehrin diğer parkları kadar popüler olmadığı için daha sakin bir yapıya sahip. Genellikle yerlilerin ziyaret ettiği park, haftasonu kapalı olan mağazaların yerine gezmek için en güzel alternatiflerden. Doğanın şifalı etkisiyle ve sessizliğin dinlendirici yönüyle kendinizi huzurlu hissedeceğiniz park, genellikle bu niyetle gelen şehirliler tarafından ziyaret ediliyor.

Ortasında yer alan yeşil gölün etrafında yer alan banklarda otururken, kuşların cıvıltısıyla birlikte ruhunuzu dinlendirebilir, ya da çimlerin üzerine uzanıp heyecanlı bir roman okuyabilirsiniz. Tramvay ve Rer hattını kullanarak kolayca ulaşabileceğiniz parka gelmek için, Cite Universitaire durağında inmeniz yeterli.

Google haritalar’da aç

Parc Montsouris, Paris, Fransa

08:00-21:30

– Kiliseler

26. Notre Dame Katedrali

notre dame katedrali

Dünyanın en önemli ve en ünlü kiliselerinden Notre Dame Katedrali, 2019’un 15 Nisan günü yaşanan büyük yangın ile herkesin hafızasında yer edindi. O güne kadar zaten ünlü olan kilise, yangın olayı ile beraber daha da bilinir hale geldi. Dünya tarihinin önemli miraslarından biri olan kilisenin bu yaşadığı olay ile, kilisede yer alan oldukça önemli bölümler ne yazık ki zarar gördü.

Dünya edebiyatının ünlü kitaplarından Victor Hugo’nun kaleme aldığı Notre Dame’ın Kamburu kitabıyla da ünlenen katedral, Paris’in en eski yerleşim yerlerinden, Sen Nehri üzerindeki Cite Adası üzerinde yer alıyor. Fransız gotik mimarisi ile inşa edilen kilisenin yapımı da oldukça uzun sürmüş. 1163 yılında yapımına başlanan kilise, ancak 1345 yılında tam anlamıyla bitmiş.

Zaman içerisinde yapısal değişikliklere de uğrayan katedral, yangın nedeniyle ne yazık ki ziyarete kapalı. 2024 yılına kadar sürmesi tahmin edilen restore sonrasında, tarihi katedralin eski görünümüne kavuşmasını umuyoruz.

Google haritalar’da aç

6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, 75004 Paris, Fransa

Kısa süreliğine ziyarete kapalı

27. Les Invalides

les invalides

Paris’in en önemli yapılarından biri olan Les Invalides, 1671-1678 yılları arasında inşa edilmiş bir yapı. XIV. Louis’in olduğu dönemde inşa edilen yapı, içerisinde pek çok başka yapıyı barındırdığı için kompleks bir merkez olarak karşımıza çıkıyor. Bünyesinde müze, hastane ve kilisenin yer aldığı yapı, aynı zamanda şehrin en büyük askeri koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Les Invalides’i Paris için özel kılan nedenlerden birisi de içerisinde yer alan Dome Kilisesi.

Tarihi ve dini açıdan önemli olan kilise, Fransa’nın meşhur kralı Napolyon’un da mezarına ev sahipliği yapıyor. Savaş döneminde neredeyse 4000 gazinin bakımının yapıldığı Les Invalides’de gezmeniz gereken yapıların içinde, Dome Kilisesi, Ordu Müzesi, Hotel de Invalides ve St. Lois des Invalides gibi önemli tarihi yapılar yer alıyor. Metro ile kolayca ulaşabileceğiniz tarihi alana, Invalides durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Google haritalar’da aç

129 Rue de Grenelle, 75007 Paris, Fransa

Ekim-Nisan: 10:00-17:00
Nisan-Eylül: 10:00-21:00

Tam 12€
İndirimli 10€
Ücretsiz 18-25 yaş AB vatandaşları

Web Sitesi

28. Madeleine Kilisesi

madeleine kilisesi

Paris’in ünlü kiliselerinden biri olan Madeleine Kilisesi, Atina’da yer alan dünyaca ünlü Akropolis’e benzerliğiyle dikkat çekiyor. 1763-1842 yılları arasında uzun bir sürede yapılan kilise, çevresini saran devasa sütunlarla şehrin ortasında adeta bir sanat eseri. Dışında yer alan ilgi çekici mimarisinin yanı sıra, iç düzenlemesiyle ve işlemeleriyle dikkat çeken kilise, oldukça gösterişli bir yapıya sahip.

İsmini Mecdelli Meryem’den alan kilise, daha sonraları borsa binasından, tiyatro binasına ve Fransa Bankası’na kadar pek çok farklı amaçla da kullanılmış. Etrafında toplam 52 sütunun yer aldığı kilise, On Emir kabartmalarından, Kıyamet Günü’nün resmedildiği işlemelerine kadar her yönüyle keşfetmeniz gereken tarihi bir değer.

Place de la Madeleine, 75008 Paris, Fransa

 • 09:30-19:00
 • Ücretsiz

29. Sainte Şapeli

sainte şapeli

Gotik mimarinin önde gelen eserlerinden biri olan Sainte Şapeli, Fransa kiliseleri arasında en popüler yapılardan. 1248 yılında IX. Louis’in isteği üzerine inşa edilen şapel, o dönemde yer alan dini kutsal emanetlerinin saklanması amacıyla yaptırılmış. İçerisinde yer alan özel cam vitraylarla dikkat çeken kilise, adeta bir sanat eseri.

Camlara işlenen vitraylar sayesinde içeriye girdiğinizde kendinizi ışık dünyasında hissedeceğiniz şapelde, binanın yapımında kullanılan paranın tam 3 katı kadar para, kutsal eserlerin bir araya getirilmesinde harcanmış. 1239 yılında çıktığı Haçlı Seferi sırasında Bizans İmparatoru’ndan parayla satın aldığı Hz. İsa’nın tacının da bulunduğu şapeli, Paris gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

8 Boulevard du Palais, 75001 Paris, Fransa

 • 1 Nisan-30 Eylül: 09:00-19:00
  1 Ekim-31 Aralık 09:00-17:00
 • Tam: 15€
  İndirimli Fiyat: 12,50€
 • Web Sitesi

30. Sacre Coeur Bazilikası

sacre coeur bazilikası

Paris listemizde de yer alan ünlü Ressamlar Tepesi olarak da bilinen Montmartre’de yer alan Sacre Coeur Bazilikası, beyaz yapısı ve kubbeleriyle oldukça ilgi çekici şehir simgelerinden biri olarak tanınıyor. Kalker taşından inşa edilen bazilika, 1875 yılında inşasına başlansa da, 1914 yılında tamamlanabilmiş. 1919 yılında kilise olarak çılan Sacre Coeur’u ne yazık ki, yapının mimarı Paul Abadie bitmeden önce vefat ettiği için görememiş.

Kilise beyaz olmasına rağmen kalker taşı ile yapıldığı için kendi kendini temizleyebilme özelliğine de sahip. Bizans ve Roma mimarisiyle inşa edilen kilisenin ön kısmında İsa’nın ve Aziz Louis’in heykelleri yer alıyor. Etkileyici iç mimarisinden, harika manzaraya sahip olan Bazilika Kubbesi’ne kadar, Sacre Coeur şehirde görmeden dönmemeniz gereken dini ve turistik noktalardan.

* Google haritalar’da aç

35 Rue du Chevalier de la Barre, 75018 Paris, Fransa

 • Giriş Saati:  10:30-18:00
 • Fiyat: Ücretsiz
 • Web Sitesi

31. Pantheon

pantheon

Fransızların en önemli dini mabetlerinden biri olan Pantheon, Paris’in şehir merkezinde oldukça kolay ulaşabileceğiniz bir noktada yer alıyor. Şehirde en sık ziyaret edilen yerlerden biri olan Pantheon, Quarter Latin olarak anılan bölgede bulunuyor. İlk tasarlandığı sırada kilise olarak planlanan yapı, daha Fransa tarihini değiştiren Fransız Devrimi sonrasında şehrin anıt mezarı olarak kullanılmaya başlanmış.

1758 yılında inşasının başladığı yapı, dönemin kralı olan XI. Louis’in emri nedeniyle 1759 yılında açılabilmiş. Fransızların ünlü düşünürleri bilim insanı ve sanatçıların mezarı olan Pantheon’da J.J. Rousseau’dan, Victor Hugo’ya, Emile Zola’dan, Madame Cuire’ye kadar bir çok önde gelen ismin mezarı ziyaretçileri bekliyor.

Place du Panthéon, 75005 Paris, Fransa

 • Açılış:  2 Ocak-31 Mart: 10:00-18:00
  1 Nisan-30 Eylül: 10:00-18:30
  Kapanıştan 45 dakika önce gişe kapanıyor.
 •  Fiyat: Tam: 9€
  İndirimli: 7€
 • Web Sitesi

– Seyir Terasları

32. Montparnasse

montparnasse

Montparnasse Gökdeleni, New York’un Empire State binası ne ise, Paris için de aynı öneme sahip bir yapı desek yanlış olmaz. Şehrin en yüksek binası olan Montparnasse, kendisiyle aynı ismi taşıyan semtin içerisinde bulunuyor. Şehrin iş merkezi olarak da bilinen semtte yer alan gökdelen, şehri panoramik bir şekilde izlemek için şüphesiz en güzel yer. Gündüz ayrı güzel, akşam ışıklarıyla bambaşka bir güzelliğe sahip olan Eyfel Kule’sinin her aldığı manzarayı izleyebileceğiniz tepede, harika fotoğraf çekimleri de yapabilme imkânınız bulunuyor.

Paris’in nostaljik ruhunu sevenlerin yapıldığı 1970’li yıllardan beri eleştirdiği kule, yine de uzun yıllardır şehirde vazgeçilmez seyir teraslarından biri. Alt katlarının ofis olarak kullanıldığı binanın 56. Katından şehri doya doya seyredebilirsiniz. Dilerseniz seyir katında yer alan kafe de oturabilir, kahvenizi keyifle yudumlayarak Eyfel manzarasını izleyebilirsiniz.

 • Havanın güzel olduğu günlerde 59.katta bulunan üstü açık seyir terasına çıkabilir, yerden 210 metre yükseklikten şehri izleyebilirsiniz.
 • Google haritalar’da aç

33 Avenue du Maine, 75015 Paris, Fransa

 • Giriş: 1 Nisan-30 Eylül 09:30-23:30
  1 Ekim- 31 Mart 09:30-22:30
  (Cuma, Cumartesi ve resmi tatillerde 23:00)
 • Fiyat : Yetişkin: 18€, iki ziyaret için 23€
  Genç (12-18 yaş) : 15€  iki ziyaret: 20€
  Çocuk (4-11 yaş): 9,50€ iki ziyaret: 16€
  Engelli: 7,5€
  4 Yaşından küçük çocuklar için ücretsiz
 • Web Sitesi

– Kültür ve Sanat Merkezleri

33. Palais Garnier

palais garnier

Paris’in kendinizi masallar diyarında hissetmenizi sağlayan en önemli yapılarından birisi de Palais Garnier. 19.Yüzyılın en önemli mimari eserlerinden biri olan Paris Opera Binası, III. Napolyon için dönemin önde gelenlerinden Charles Garnier tarafından tasarlanarak 1875 yılında Paris’in hizmetine açılmış. Şehrin simge yapılarından biri haline gelen opera binası, barok ve gotik mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Dışarısında yer alan işlemelerin yanı sıra, binanın içerisi gösterişli yapısıyla oldukça ünlü. İç mekanda yer alan mozaik tavan resimleri ve mermer sütunları gördüğünüzde, hangisine bakacağınızı şaşırabilirsiniz. Fuaye alanının içerisinde yer alan renk ve işlemelerin her biri ayrı sanat eseri.

 • Sahne alanında yer alan bordo koltuk döşemeleri ve altın renkli düzeniyle bale ve opera izleyebileceğiniz Palais Garnier’da etkinlik biletlerin gişeden almanız gerekiyor.
 • Palais Garnier binasına ulaşmak için 3, 7 ve 8 nolu metro hatlarını kullanarak, Opera istasyonunda inebilirsiniz.
 • Google haritalar’da aç

Place de l’Opéra, 75009 Paris, Fransa

 • 10:00-17:00 Etkinlik günlerinde 13:00

-* Fiyat: Tam: 14€
İndirimli 10€
Ücretsiz: 12 Yaş altı

34. Georges Pompidou Sanat Merkezi

georges pompidou sanat merkezi

Renkli boruları ve merdiveniyle dikkat çeken sanat merkezi, şehirde yer alan önemli sanat merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Paris’in barok ve romantik mimarili yapılarının yanı sıra, daha modern bir görüntüye sahip olan Pompidou, şehrin hareketli noktalarından biri olan Beaubourg’ta yer alıyor. 1977 yılında Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı sonrası ikinci Cumhurbaşkanı olan George Pompidou adına yapılan merkezin içerisinde, sergi salonlarından devasa bir kütüphaneye, kafeden restorana pek çok alan yer alıyor.

Mimarlığını Richard Rogers ve Renzo Piano’nun yaptığı Pompidou Sanat Merkezi’nde asıl dikkat çeken mimari özellik ise yapının dışında açık şekilde bırakılan boruların renklerinin işlevlerini temsil ediyor oluşu. Su borularının yeşil, havalandırmaların mavi, sarı borular elektrik ve kırmızı olan yerler ise asansör ve yürüyen merdivenlerin olduğu alanları gösteriyor.

Mimi açıdan da oldukça zevki inşa edilen sanat merkezinin her katında ayrı bir sergi alanı yer alıyor. Dünyaca ünlü koleksiyon ürünlerinin yer aldığı sanat merkezinin, teras katına çıkarak şehrin panoramik manzarasını da izleyebilirsiniz.

Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa

 • 11:00-23:00
  – Bancusi Stüdyosu: 14:00-18:00
  -Kütüphane: 12:00-22:00
 • Fiyat: Fiyatlar gitmek istediğiniz bölüme göre değişiklik gösteriyor. Dilerseniz sanat merkezinin web sitesinde yer alan güncel fiyat bölümünden bilgi alabilirsiniz.
 •  Web Sitesi

35. Louis Vuitton Vakfı

louis vuitton vakfı

Fransa’nın dünyaca ünlü giyim markası Louis Vuitton firmasının, 2008 yılında çalışmaların başladığı kültür ve sanat merkezi, markanın sahibi ve Fransa’nın en zengin insanı olarak da bilinen Bernard Arnault’un fikriyle ortaya çıkmış. 2014 yılında tamamlanmasıyla birlikte ziyarete açılan yapı, Paris’in en ilginç yapıları arasında yer alıyor. Frank Ghery’nin mimarlığını üstlendiği bu önemli proje, modern yapısının yanı sıra, şehrin estetiğini bozmayacak şekilde inşa edilmiş.

Modern mimariyi Paris’e yakıştırmayanların bile sevdiği yapı, şehrin en meşhur ormanı Boulogne Ormanı’nın içerisinde yer alıyor. İçerisinde 11 ayrı galerinin yer aldığı Louis Vuitton Vakfı’nda birçok sergi ve koleksiyonu gezebilir, yapının terasına çıkarak ormanın ve şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

 • Louis Vuitton Vakfı’na ulaşım için en güzel yol metro. Metroya bindiğinizde Les Sablons durağında indikten sonra yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüyüş sonrası yapıya ulaşabiliyorsunuz.
 • Google haritalar’da aç

8 Avenue du Mahatma Gandhi, 75116 Paris, Fransa

 • Giriş Saati: 10:00-18:00
  (Pazar günleri ve resmi tatillerde kapalı)
 • Fiyat: Sergiye göre 5£-16£ arası değişiyor.
 • Web Sitesi

36. Paris Philharmonic

Paris Philharmonic

Kültür sanat etkinlikleriyle ve salonlarıyla meşhur olan Paris’in yeni denebilecek, oldukça ilginç mimariye sahip etkinlik merkezlerinden birisi de, Paris Filarmoni binası. Parc de la Vilette’de yer alan yapı, 2015 yılında açıldı. Çağdaş mimari ile tasarlanan bina, yeşilliklerin arasında parlayan cam tasarımıyla gerçekten mimari bir şaheser.

Konser, opera ve çeşitli gösterilerin gerçekleştirildiği yapı, şehre geldiğinizde hem kültürel etkinlikler için hem de mimari bir keşif için mutlaka ziyaret etmeniz gereken kültürel etkinlik noktaları arasında yer alıyor.

221 Avenue Jean Jaurès, 75019 Paris, Fransa

– Nehir ve Kanal

37. Sen Nehri

sen nehri

Paris şehrinin ortasında yer alan, hatta şehir hayatının nehir etrafına kurulmuş olduğu Sen Nehri, şehrin en güzel doğal güzelliklerinden. Binlerce yıldır şehrin doğal kaynaklarından biri olan nehir, su yolu ticareti için de her zaman önemli bir alternatif olarak kullanılmış. Şehri tam anlamıyla ortadan ayıran nehir, İstanbul’dan alışık olduğumuz Boğaz kenarı mantığından biraz uzak. Bunun nedeni ise, nehrin sık sık su taşkınları yaşıyor olması.

Bu nedenle zarar görebilme ihtimali olan kafe-restoran gibi faaliyet alanları nehrin kenarında yer almıyor. Yükseltili duvarların arkasında yer alan bank ve parklarda vakit geçiren Parisliler, Sen Nehri’nin gündüz ayrı, akşamları ayrı güzelliğini seyre dalıyor.

Kanal boyunca üzerinde tam olarak 37 tane olmakla beraber pek çok ünlü köprü de yer alıyor. Nehir yürüyüşüne çıktığınızda, nehir kenarında oturup keyifli bir Paris pikniği yapabilir, ya da güzel bir müzik açarak, manzarayı seyre dalabilirsiniz.

38. Saint Martin Kanalı

saint martin kanalı

Romantikliklerle dolu Paris’in en keyifli yürüyüş ve seyir noktalarından birisi de, hiç şüphesiz Saint Martin Kanalı. Suyun kenarında, yeşilliklerin içerisinde olmayı sevenler için oldukça zevkli bir yürüyüş olacağına eminiz. 19.Yüzyılın başında yapımının başladığı kanal, 1825 yılında kullanıma açılarak günümüze kadar gelebilmiş. Pek çok farklı noktadan ulaşabileceğiniz kanal, uzun yıllar boyunca su yolu taşımacılığının da önemli bir parçası haline gelmiş.

Kanal çevresinde yürüyüş yaparken acıkırsanız, yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz pek çok kafe-restoran alternatifi de bulunuyor. Günümüzde daha çok turistik tekne gezisi amacıyla kullanılan kanalda kendinizi bir an için Amsterdam’da da hissedebilirsiniz.

39. Canal de L’Ourcq

canal de lourcq

Paris’te yürüyüş yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Canal de L’Ourcq, Saint Martin Kanalı sayesinde Sen Nehri’ne bağlanan bir kanal. Eski tarihlerde Paris’in içme suyu ihtiyacının bir bölümünü karşılayan kanal, Sen Martin projesiyle birlikte 1802 ve 1825 yılları arasında birleştirilerek Sen Nehri’ne ulaşabilmiş.

İnce uzun bir şerit halinde giden kanal, etrafında yer alan yeşillik alanlar sayesinde, şehirdekilerin yürüyüş alanlarından biri. Kanalın sessizliğiyle birlikte, su üzerinde yüzen ördekleri izlerken ruhunuzu dinlendirebileceğiniz kanalda, ailenizle, sevdiklerinizle ya da köpeğinizle keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

*Paris’te Gezilecek Alternatif Yerler

– Eğlenceli Yerler

– Çocukla Gezilecek Yerler

40. Jardin d’Acclimatation

Jardin d'Acclimatation

Paris’in iki büyük ormanından biri olan Boulogne Ormanı’nın içerisinde yer alan Jardin d’Acclimatation, Fransa’nın ünlü kralı III. Napolyon’un isteğiyle 1860 yılında özel olarak kurulmuş. O günden bugüne şehre müthiş bir hava katan park, yapıldığı yıllardan itibaren sadece park olarak değil, hayvan ve bitkilerin türü konusunda çeşitli eğitim ve etkinliklerin yapıldığı alan olarak planlanmış.

19 hektarlık bir alan üzerinde yer alan parkın içerisinde hayvanat bahçesinden, lunaparka pek çok aktivite noktası mevcut. Çocuklarınız tiyatronun ve diğer etkinliklerin tadını çıkarırken, siz de parkta yer alan göl çevresinde ve restoranlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bois de Boulogne, Route de la Porte Dauphine à la Porte des Sablons, 75116 Paris,

 • Açılış Saati: Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma: 11:00-18:00
  Çarşamba, Cumartesi, Pazar: 10:00-18:00
 • Fiyat: Tam 5€,
  3 yaşından küçüklere ücretsiz
 • Web Sitesi

41. Disneyland Paris

disneyland paris

Dünyanın en meşhur tema parklarından birine ev sahipliği yapan Paris, çocuklar ve yetişkinler için oldukça önemli olan Disneyland ile masal diyarında dolaşmak isteyenler için tam bir eğlence merkezi. Özellikle de çocukların en büyük hayallerinden biri, Disneyland Paris’te doya doya bir gün geçirmek olabilir.

Üç ayrı eğlence alanından oluşan Disneyland Paris’te, Disney Village, Walt Disney Studios ve Disney Park olarak bölümler bulunuyor. Kendi içlerinde de ayrı ayrı bölümlerden oluşan parkta, Disney’in bugüne kadar yarattığı tüm karakterlerin konseptleri mevcut.

Her yaş grubundan çocuklar için ayrı gezi alanlarının bulunduğu parkta, Uyuyan Güzel Kalesi’nden, Disney trenine kadar keşfetmeniz gereken pek çok eğlence alanı bulunuyor.

Boulevard de Parc, 77700 Coupvray, Fransa

 • Açılış Saati:  10:00-20:00
 • Fiyat: Sürekli Değişkenlik nedeni ile web sitesinden güncel fiyatları kontrol edebilirsiniz.
 • Web Sitesi

42. Paris Botanik Bahçesi

paris botanik bahçesi

Asıl adıyla Parc Floral de Paris. Şehre geldiğinizde çocuğunuzla en keyifli vakit geçirebileceğiniz rengârenk çiçeklerle ve yemyeşil ağaçlarla düzenlenmiş botanik bahçesi, Vincennes’in arka kısmında kalıyor. Fransa’nın en ünlü krallarından III. Napoleon’un isteği üzerine halkın ziyaretine açılan ormanın bir bölümüne, 1960 yılında yapılan çalışmalar sonrası botanik park olarak açılmış.

Botanik bahçesi, ormanın 35 hektara sahip bir alanında yer alıyor. Burası sadece bir botanik park değil, aynı zamanda göletinden, kafesine, konser alanından, çocuk oyun alanlarına kadar çocuğunuzla birlikte vakit geçirebileceğiniz pek çok alan mevcut.

Bin bir çeşit bitki ve çiçeklerin arasında dolaşırken kendinizi cennetten bir köşede hissedebileceğiniz parkta, çocuğunuzla birlikte büyük Paris yazılı heykelin önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın.

Route de la Pyramide, 75012 Paris, Fransa

 • Açılış Saati: 09:30-17:00
 • Fiyat: Sadece Mayıs ve Ekim arası ücretli.
  Yetişkin: 2,5€
  7-26 yaş: 1,5€
  7 yaşından küçükler ücretsiz.
 •  Web Sitesi

43. Parc Astérix

parc asterix

Paris’in şehir merkezine 40 km mesafede yer alan Parc Asterix, ismini dünyaca ünlü çizgi roman ve film karakteri olan Asterix’ten alıyor. Film karakterlerini görebileceğiniz şekilde dizayn edilen bu özel konseptli park, çocuklarla birlikte ya da yetişkin olarak eğlenebileceğiniz tema parklarından. Paris merkezinden ya da hava alanından servislerle ulaşabileceğiniz parka, dilerseniz özel araçla da gidebilirsiniz.

Sabahları bir kez, akşamları ise dönüşte bir kez servis olan parkın giriş fiyatları biraz yüksek olduğu için hazırlıklı gitmenizde, ya da biletinizi önceden internet üzerinden almanızda fayda var. Park yılın tamamında açık değil, bu nedenle gidebileceğiniz belli dönemler bulunuyor. Nisan ve Kasım arası hizmet veren park, sakin bir noktada ve ağaçların içinde yer aldığı için hem doğayla baş başa olabilir hem de çeşitli eğlence oyuncaklarıyla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

60128 Plailly, Fransa

 • Giriş Saati: 10:00-18:00
 • Fiyat: 35€
 • Web Sitesi

44. Aquaboulevard

aquaboulevard

Paris’te çocuklarınızla en keyifli vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi de, oldukça kolay ulaşabileceğiniz bir noktada yer alan, su kayağı tesisi Aquaboulevard. Çeşitli etkinlik alternatiflerinin yer aldığı alan restorandan, saunaya havuz ile birlikte kompleks olarak hizmet veriyor. İçerisinde çocukların ve yetişkinlerin rahatlıkla kullanabileceği 11 çeşit su kaydırağı bulunan Aqua Park’ta, havuz sörfünden, dalgalı havuzuna kadar pek çok etkinliğe katılabilirsiniz. Dilerseniz tesisin içerisinde yer alan restoran, plaj ve sinema hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

4 Rue Louis Armand, 75015 Paris, Fransa

 • Tesis genel olarak her gün 07:00-01:00 arası açıktır.
  Aquapark ise;
  Pazartesi-Perşembe:  09:00 -23:00
  Cuma: 09:00-00:00
  Cumartesi: 08:00-00:00
  Pazar: 08:00-23:00
 • Web Sitesi

45. Aquarium de Paris

Aquarium de Paris

Eyfel Kulesi’nin yanı başında yer alan Port d’elena köprüsünü geçtikten sonra yeşilliklerin içinde kolayca bulabileceğiniz Paris’in en meşhur akvaryumu, Aquarium de Paris, hem yetişkinlerin, hem de çocukların zevkle vakit geçireceği yerler arasında listemizde yerini alıyor. Çeşit çeşit deniz canlılarının bir arada bulunduğu akvaryumda, devasa büyüklükteki köpek balıklarından, en küçük deniz canlısına kadar pek birçok tür yer alıyor.

Akvaryum bölümünün dışında, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği alanların, atölyelerin ve sinema gösterimlerinin yapıldığı Aquarium de Paris’te çocuklarınızla keyifli ve eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

5 Avenue Albert de Mun, 75016 Paris, Fransa

 • Açılış Saati: 10:00-19:00 (girişler 18:00’e kadar)
 • Yetişkin: 20.50
  13-17 Yaş: 16€
  3-12 Yaş 13€
  3 Yaşından küçüklere ücretsiz
 • Web Sitesi

– Gece Gezilecek Yerler

46. Moulin Rouge

moulin rouge

Paris’in gece vakit geçirebileceğiniz simge mekanlarından biri olan Moulin Rouge, Paris’in Pigalle bölgesinde yer alıyor. Kırmızı değirmen anlamına gelen Moulin Rouge, Nicole Kidman’ın oynadığı aynı isimli film ile daha da meşhur olmuş, gece eğlenceleriyle ve dans gösterisiyle meşhur bir restoran.

Dışında olduğu gibi içerisinde de yer alan kırmızı sahne ve restoran dekoruyla Paris’e gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği Moulin Rouge ve çevresinde yer dükkanlar, gece vakit geçirmek için en ideal yerlerden.  Akşam 7’de yemek etkinliğinin başladığı mekanda, akşam 9 ve 11’de de dans gösterileri başlıyor.

36 Avenue de la Bourdonnais, 75007 Paris, Fransa

47. Le Marais

le marais

Paris’in en meşhur mahallelerinden Marais Mahallesi, hareketli sokakları ve çeşitli dükkanlarıyla şehirde mutlaka keşfetmeniz gereken bir yer. Şehir merkezinde yer alan mahalle, son dönemlerde daha da popüler hale geldiği için oldukça kalabalık olabiliyor. Şehrin en güzel müzelerinden, restoranlarına birçok alanın yer aldığı mahalle, ara sokaklarda gizlenmiş bir şekilde duran pasajlarıyla meşhur.

Genellikle Yahudi ve gay kesimin yoğunluklu olarak vakit geçirdiği mahallede, Yahudilerin işlettiği mekanlar ağırlıkta. Bu nedenle mahalle genelde cumartesi günleri daha boş oluyor. Gündüzü ayrı, akşamı ayrı güzel olan Marais mahallesinde, Pazar akşamları vakit geçirmenizi tavsiye ederiz.

48. Latin Mahallesi

latin mahallesi

Paris gece hayatının önemli caddelerinden biri olan Quartier Latin, Sen Nehri’nin güney bölümünde yer alıyor. Daha çok müzik ve sanat etkinlikleriyle adını duyuran mahalle, şehirde akşamları vakit geçirmek için de oldukça keyifli yerlerden. Aslında Paris’in neredeyse her noktası gece gezisi için ayrı bir güzelliğe sahip, ancak bu tip arada kalan caddeler, samimi ortamlar için en güzel yerlerden oluyor.

1852’li yıllarda proje olarak yapılan mahalle, 1930’lu yıllardan beri de şehrin gece hayatının nabzını tutuyor. Simone de Beauvoir’den, Jean Paul Sartre’ye birçok ünlü düşünür ve sanatçının da yaşadığı mahalle, şehrin en ünlü restoran ve kafelerine de ev sahipliği yapıyor. Özellikle akşam yemeği yemeyi düşünüyorsanız, Latin Mahallesi’nde yer alan restoranlarda, güzel bir l’escargot yemeyi unutmayın.

*Paris Yakınında ve Çevresinde Gezilecek Yerler

– Civar Kasaba ve Şehirler

49. Auvers Sur Oise

auvers sur oise

Paris’in şehir merkezine 35 km mesafede yer alan Auvers Sur Oise, Fransa’nın sanat dolu kasabalarından birisi. Kasabaya sanat dolu demememizin nedeni ise, Vincent van Gogh’tan, Camillie Pissarro’ya kadar dünyaca ünlü birçok ressamın hayatının bir döneminde burada yaşamış olması. Ünlü ressamların ünlü tablolarında da yer alan kasaba, yemyeşil doğasıyla ve yapılarıyla meşhur.

Kasabada gezebileceğiniz pek çok yer bulunuyor ancak, bunlardan en meşhuru ünlü ressam Vincent van Gogh’un Paris’ten taşındığında yaşadığı ev. Ne yazık ki ünlü ressam taşındıktan iki ay sonrasında, 27 Temmuz 1890 günü silahla kendini vurarak yaşamına son vermiş. Bugün o ev kasabada müze olarak ziyaret edilebiliyor.

Ressamın yaşamında yolculuğa çıkıp, mezarını ziyaret edebileceğiniz kasabaya, Rer tren hattıyla ulaşabiliyorsunuz. Chatelet les Halles durağında indikten sonra kısa bir otobüs aktarmasıyla ulaşabileceğiniz kasabayı, Paris’e geldiğinizde gidebileceğiniz alternatif yerler listesine eklemeyi unutmayın.

50. Orleans

orleans

Fransa’nın üniversite şehri olarak da bilinen şehirlerinden Orleans, Paris’e geldiğinizde alternatif olarak gezebileceğiniz şehirlerden biri. Paris’e 120 km mesafede bulunan Orleans, tren ile sadece 1 saatlik uzaklıkta. Uzun ve büyük alışveriş caddeleriyle de bilinen Orleans, gezilmeyi hak eden şehirlerden.

Bol ışıklı, lüks mağazaların olduğu caddelerinden, meydanlarında yer alan gösterişli heykellerine kadar gezilecek pek çok yeri olan şehirde, Sainte Crois Katedrali başta olmak üzere, onlarca tarihi yapı bulunuyor. Tarih kokan daracık sokaklarından, gurme lezzetlerle donatılmış ilginç restoranlarına kadar, Orleans keşfedilmeyi hak ediyor.

51.  Meaux

meaux

Paris’e sadece yarım saatlik uzaklıkta yer alan Meaux, şehir merkezinden trenle kolayca gelebileceğiniz bir noktada yer alıyor. Marne Nehri’nin kenarında yer alan şehir, 17.Yüyzılda Fransa’nın öne çıkan kentlerinden biri olarak biliniyordu. Haliyle derin bir tarihi geçmişe ve eserlere ev sahipliği yapan şehir, ziyaret etmeye değer pek çok gezi noktasına da sahip. Şehirde yer alan Fransa’nın ünlü katedrallerinden Meaux Katedrali’ne ev sahipliği yapan şehir, Grande Guerre Müzesi’nden, Bossuet Müzesi’ne kadar gezebileceğiniz alternatif gezi noktalarıyla dolu.

*Trenle Gidebileceğiniz Avrupa Şehirleri

52. Lüksemburg

lüksemburg

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Lüksemburg, küçük olmasına rağmen doğal güzelliklerinin yanı sıra, sosyolojik ve ekonomik yapısıyla da diğer ülkeler tarafından oldukça imrenilen bir ülke. Dünyada refah düzeyinin en yüksek olduğu ülke, yüksek gelir oranı, kaliteli eğitim alan vatandaşları ve çok dilli gelişmiş yapısıyla da biliniyor.

Lüksemburgca, Fransızca ve Almanca dillerini bilen halk, ekstra olarak İngilizce, Portekizce ve İtalyancaya da oldukça hakim. Küçük bir ülke olduğu için iki-üç günlük süre içerisinde kolayca keşfedebileceğiniz şehirde, tarihi katedralleri ziyaret edebilir, Bock Casemates adı verilen, kayalıklardan şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Paris-Lüksemburg arası trenle ortalama 2,5-3 saat sürüyor. Günde 8-10 kez gerçekleştirilen seferlerde bulabileceğiniz bilet fiyatları ise bilet fiyatları 60€ ile 140€ arası değişiklik gösteriyor.

Trene alternatif olarak dilerseniz 15€’dan başlayan fiyatlarla 5-7 saatlik Flixbus otobüs yolculuğuyla da şehre ulaşabilirsiniz.

53. Brüksel

brüksel

Belçika‘nın başkenti, Avrupa’nın dünyaca ünlü şehirlerinden Brüksel, tarihi Grand Palace meydanından, Brüksel Kraliyet Sarayı’na kadar keşfetmeniz gereken ikonik gezi noktalarıyla çevrili bir şehir. Köklü tarihi ve gelişmiş mimari yapılarıyla dikkat çeken şehir, renkli alışveriş sokaklarından Çikolata Müzesi gibi ilginç konseptli onlarca müzesiyle her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Paris’ten trenle aktarmalı ya da direkt olarak ulaşabileceğiniz şehre tren yolculuğu ortalama 1,5-3 saat arası sürüyor. Sefer özelliklerine göre değişiklik gösteren bilet fiyatları ise 25€’dan başlayarak 100€’ya kadar çıkabiliyor. Detaylı bilgi için; Paris-Brüksel ulaşım ;

54. Amsterdam

amsterdam

Paris geziniz sırasında ziyaret edebileceğiniz diğer Avrupa şehirlerinden birisi de, Hollanda’nın başkenti Amsterdam. Birbirinden etkileyici kanallarından, renkli ve eğlenceli gece hayatına keşfedilecek çok fazla güzelliğe ve etkinliğe sahip olan şehirde, renkli ve keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Amsterdam gezilecek yerler listemizde de uzunca bahsettiğimiz şehrin meşhur restoranlarında romantik bir yemek yiyebilir, tarihi yapıları içinde kendinizi kaybedebilirsiniz.

Paris’ten trenle ortalama 3-3 buçuk saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz şehre, Thalys tren seferleriyle seyahat edebilirsiniz. Gün içerisinde sık sık düzenlediği aktarmalı ya da direkt seferlerin ücreti ise 190€’dan başlıyor. paris amsterdam bilet fiyatları için; resmi sitesinden tarih belirterek güncel fiyatlara bakabilirsiniz.

Detaylı bilgi için;  Amsterdam-Paris tren yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

55. Frankfurt

frankfurt

Almanya’nın büyük şehirlerinden biri olan Frankfurt, Main Nehri kenarına kurulan oldukça düzenli ve renkli bir şehir. Genellikle kış aylarında Noel pazarı döneminde turistlerin ziyaret ettiği şehirde, keşfetmeniz gereken birçok yapı bulunuyor. Tarihi Frankfurt Katedrali’nden, meşhur Römerberg Meydanı’na kadar bambaşka bir dünyaya dalacağınız şehirde, oldukça keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Paris’ten Frankfurt’a trenle gitmek isterseniz bilet fiyatları 80€ ve 125€ arasında değişiklik gösteriyor. Ortalama 3-3 buçuk saat süren tren yolculuğu sonrasında Frankfurt’un tadını çıkarabilirsiniz.

*Paris’e Yakın Havaalanları

Paris Orly Havaalanı: 15 km (25dk)

Beauvais Havaalanı: 108 km (1 sa. 15dk.)

Rouen Havaalanı: 112 km ( 2 saat)

Prunay -Reims Havaalanı: 130 km (1 sa. 40dk.)

Châlons-en-Champagne Havaalanı: 160 km

*Temel İrtibat Bilgileri

– Paris Türk Konsolosluğu İrtibat Bilgileri

 • Telefon Numarası: +33 6 15 30 15 57
 • Konsolosluk Adresi: 44 rue de Sèvres 92100 Boulogne-Billancourt/Fransa
 • Çalışma Saatleri: 08:30-13:00 / 14:00-16:00 (Cumartesi-Pazar kapalı)

– Paris Acil Durumlar İçin Telefon Numaraları

 • Ambulans, Polis ve İtfaiye için : 112

– Paris’te Telefon Kullanımı

Paris geziniz süresi boyunca yabancı bir hat üzerinden arama yapmanız ve internet kullanmanız oldukça pahalıya mal olacağı için bir operatör markasından sim kartı almanız size büyük avantaj sağlayacaktır. Satın alabileceğiniz birçok operatör mevcuttur.

 • Bouygues Paris’te kullanılan büyük operatörlerden biri. İnternet ve uluslararası telefon kullanımı hakkının bulunduğu kart paketlerini 5€’dan başlayan fiyatlarla satın alabilirsiniz.
 • SFR kartına 20 €  ödeyerek sahip olabilirsiniz. Bizim size önerimiz SFR satın almanız yönünde. 20€ karşılığında 7 gün için 10 GB internet ve Avrupa içinde sınırsız konuşma hakkınız oluyor. Ayrıca dilediğiniz Avrupa ülkesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Orange operatör firması da Paris’e seyahate gelenler için ana hatlarının dışında tatil paketleriyle de müşterilerine hizmet veriyor. 20€-40€ arası değişen paketleri tatiliniz boyunca kullanabilirsiniz.

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Sizler için hazırladığımız Paris gezilecek yerler listemiz burada sona eriyor. Paris’in müzelerinden, parklarına gezmeniz gereken keyifli gezi duraklarını listelediğimiz yazımıza eklemek istediğiniz başka gezi noktaları, ya da sormak istediğiniz sorular var ise, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

Yorum yapın

Bizi Takip Edin