Marmaris Plajları – Marmaris’te Denize Girilecek En İyi 30 Yer!

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Marmaris, Bodrum’dan sonra Muğla’nın en kalabalık ilçesidir. Batısında Datça Yarımadası, kuzeyinde Ula, doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri, Güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. Dalaman Havalimanı’na 1 saat, Rodos Adası’na 45 dakika, Fethiye’ye 1,5 saat Bodrum’a ise 2 saat uzaklıkta yer alır. Muğla’nın en popüler tatil beldelerinin tam ortasında yer alması bölgenin çok sayıda turist çekmesine neden olur. Coğrafi konumu itibariyle Ege adalarına açılan önemli bir köprü görevi görmesi tarih boyunca birçok medeniyetin Marmaris’te hüküm sürmesine neden olmuştur. Tarihi M.Ö. 12000’li yıllara kadar dayanan bölgede yapılan kazılar sonucunda Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Suriye, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerine rastlanmıştır.

Marmaris’te Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kışlar bol yağışlı geçer. Ülkemizde Rize’den sonra en çok yağış alan bölge olması, nem oranının da yüksek olmasına neden olmuştur. Sıcak iklimiyle yılın neredeyse 7 ayı denize girilebilen Marmaris, Türkiye’nin en popüler turizm bölgelerinden biridir. Birbirinden güzel koyları ve plajları, mağaraları, su sporları, tekne turları, trekking turları ve daha birçok özelliğiyle unutulmaz bir tatil geçirmenizi sağlar. Ülkemizin en güzel koylarının bulunduğu Marmaris’te doğanın, denizin, kumun, güneşin tanını doyasıya çıkarabileceğiniz en ünlü koylar; İçmeler, Turunç, Kumlubük ve Çiftlik Koyu’dur. Bu koylarda birbirinden güzel ve farklı imkânlar sunan plajlar yer almaktadır. Marmaris plaj yerleri konusunda hazırladığımız yazımızda bu plajlarla ilgili ihtiyacınız olacak tüm bilgilere ulaşabilir, Marmaris tatillerinizde rehber olarak kullanabilirsiniz.

Ücretli Plaj Yerleri

Kleopatra Plajı (Sedir Adası)

Marmaris’in 16 km kuzeyindeki Sedir Adası’nda yer alan Kleopatra Plajı, ülkemizin başka yerinde pek rastlanmayan özel kumuyla ünlüdür. Günümüzde benzeri sadece Mısır’da bulunan kumların rivayete göre Kleopatra’nın Kuzey Afrika’dan gemilerle getirdiğine inanılır. Eşsiz kumu, turkuaz rengi denizi ve muhteşem doğasıyla Marmaris’te görülmeye değer yerlerin başında gelir. Doğal güzelliklerinin yanında Roma dönemine ait birçok tarihi kalıntının da bulunduğu ada, tarih meraklılarının da ilgisini çekmektedir.

Son derece berrak deniz, beyaz ince kumları ve yemyeşil doğasıyla tropik adaları andıran Sedir Adası’na giriş ücretlidir. Ancak müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz. Plajda bulunan şezlong ve şemsiyeler ücretsiz kullanılabilir. Deniz yavaş derinleştiği için çocuklar ve yüzme bilmeyenler için uygundur. Ücretsiz olarak kullanılabilen duş, tuvalet ve soyunma kabini mevcuttur. Adada tek bir işletme vardır. Yiyecek ve içecekler de biraz pahalıdır. Giderken yanınıza yiyecek ve içeceklerinizi alabilir, yeşillikler arasında piknik yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kleopatra Plajı’na ulaşım Çamlı Köyü’nden teknelerle sağlanmaktadır.

Giriş Ücreti: Kişi başı 50 TL. Müzekart, öğretmen, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsizdir.

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama ve büfe.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

İncekum Plajı

İncekum Plajı

Çamlı Köyü sınırları içerisinde bulunan İncekum Plajı, adı gibi incecik kumlarıyla ünlüdür. Sedir Adası’nın tam karşısında bulunan plajın kumları en az Kleopatra Plajı’nın kumları kadar güzeldir. Ulaşım köyün içerisinden traktörlerle ya da deniz yolu ile sağlanır. Sahile indikten sonra denizin rengi ile görenleri büyüleyen İncekum Plajı’nı sığ denizi nedeniyle daha çok çocuklu aileler tercih etmektedir. Denizi, kumsalı ve yemyeşil doğasıyla Maldivleri aratmayan bir güzellikte olan plaj, Marmaris tatillerinde görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Yemyeşil ağaçlarla çevrili müthiş bir atmosfere sahip olan plaj, kafa dinleyip huzur bulacağınız en güzel yerlerden biridir. Plaja giriş ücretlidir. Duş, soyunma kabini ve tuvaletler ücretsiz kullanılabilir. Şezlong ve şemsiye için ekstra ücret ödemek gerekir. Ayrıca yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için restoran ve kafe hizmeti de mevcuttur. Arkanızdaki yemyeşil ormanlar ve önünüzde uzanan cam gibi deniz ile İncekum Plajı’nda ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Kişi başı 25 TL (Şezlong + şemsiye 20 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, cankurtaran, deniz güvenlik şeridi, restoran ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Vamos Beach

Vamos Beach

Marmaris’in en popüler beach clublarından biri olan Vamos Beach, konforlu bir gün geçirmek için tercih edebileceğiniz en ideal yerlerden biridir. Merkezi konumu, doğadan ilham alınarak hazırlanan konsepti, müthiş atmosferi ve ışıl ışıl denizi ile tatil sezonu boyunca hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Gündüzleri ayrı geceleri ayrı konseptte hizmet veren mekânda sabah kahvaltıdan akşam yemeğine kadar vakit geçirebilirsiniz.

Denizi, plajı son derece temiz olan beach harika bir iskeleye sahiptir. Sığ alanlarda yüzmekten hoşlanmayanlar denize atlamak için burayı kullanabilir. İskele üzerinde bulunan özel localar, arkadaşlarınızla ve ailenize vakit geçirmek için harika bir ortama sahiptir. Plajın duşu, soyunma kabini ve tuvaleti son derece temiz ve kullanışlıdır. Gündüzleri deniz ve güneşin tadını doyasıya çıkardıktan sonra akşamları zengin menüden dilediğiniz yemeği seçerek harika müzikler eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 100 TL’lik harcama limiti ile giriş ücreti, şezlong ve şemsiye ücreti alınmamaktadır.

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, havlu, restoran, plaj bar, iskele, cankurtaran, deniz güvenlik şeridi ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/vamosbeach

Haritada Görüntüle >

Ücretsiz Plaj Yerleri

Hisarönü Plajı

Hisarönü Plajı
Fotoğraf: Marmaris Town

MarmarisDatça karayolunun 22. kilometresinde yer alan Hisarönü, Marmaris’in popüler tatil beldelerinden biridir. Yemyeşil ormanlarla kaplı şirin bir kasaba olan Hisarönü, sunduğu güzellikler ve muhteşem manzarasıyla dikkat çekmektedir. Kiremit rengini andıran denizi, sığ ve berrak denizi ile dikkat çeken plaj, sakin bir tatil isteyenlerin uğrak noktasıdır. Deniz son derece sığ olsa da rüzgârlara açık olmasından dolayı dalgalıdır.

Yaz sezonu boyunca rüzgârlı olması nedeniyle rüzgâr sörfü yapmak için müsait olan bölgeye sörf tutkunları yoğun ilgi göstermektedir. Hisarönü mevkiinde yapılacak bir diğer önemli aktivite de biniciliktir. Bölgede bulunan binicilik ve at safari kulüplerinde eğitimler alarak ormanda safari turlarına katılabilirsiniz. Çam ve palmiye ağaçları ile çevrili plaj, Marmaris’te en güzel gün batımı manzarasına sahip yerlerden biridir. Akşamları plaj çevresindeki restoranlara yemek yerken bu manzarayı seyredebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong, şemsiye ve yeme içme ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Cennet Koyu

Cennet Koyu

Marmaris merkeze 40 km uzaklıkta bulunan Cennet Koyu, Cennet Adası olarak adlandırılan bir yarımadanın üzerinde bulunuyor. Denizin eşsiz rengi, berraklığı ve su altı canlı çeşitliliği ile dalış için çok tercih edilen koy, ‘cennet’ adının karşılığını tam anlamıyla veriyor. Cennet Koyu’na karayolu ile ulaşım biraz meşakkatlidir. Bu nedenle de genelde günübirlik tekne turlarıyla ulaşım sağlanıyor. Saatlerce yüzebileceğiniz akvaryum gibi bir denize sahip olan plajın çevresinde görülmeye değer birçok yer bulunuyor.

Yemyeşil ormanların içerisinde doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, yumuşacık kumlu sahilde güneşlenebileceğiniz Cennet Koyu’na giderseniz yakınlarında bulunan ünlü Fosforlu Mağara ve Nimara Mağarası’nı da görebilirsiniz. Koya giriş ücretsizdir. Şezlong, şemsiye kiralama imkânı bulunmuyor. Marmaris’in en bakir kalmış koylarından biri olan Cennet Koyu’nda herhangi bir işletme de bulunmuyor. Uzun süre kalacaksanız ihtiyacınız olan şeyleri yanınıza almanızda fayda var!

Nasıl Gidilir: Cennet Koyu’na Selimiye’den kalkan günübirlik teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Dileyen Selimiye Halk Plajı’nda orman içerisinden yaklaşık 10 dakikalık bir patika yolu yürüyerek de buraya ulaşım sağlayabilir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Akkum Koyu

Akkum Koyu
Fotoğraf: Melih Çoğan

İlçe merkezine 45 km uzaklıktaki Akkum Koyu, Marmaris’in en popüler tatil beldesi Selimiye’de yer almaktadır. Sığ liman olarak da bilinen koy, metrelerce ilerleseniz bile derinleşmiyor. Böylece ortaya çocukların güvenle eğlenebileceği bir ortam çıkıyor. Genellikle aileler tarafından tercih edilen koy, ince kumlarla kaplı plajı ile de son derece ilgi görüyor. Aynı zamanda korunaklı bir yapıda olmasından dolayı deniz çarşaf gibidir. Suyun içerisine sandalyenizi koyarak oturabilir eşsiz manzarayı seyredebilirsiniz.

Halk plajı olarak hizmet veren Akkum Koyu’na giriş ücretsizdir. Plajda sadece şemsiye bulunmaktadır. Şezlong, duş ve soyunma kabini gibi hizmetler mevcut değildir. Tamamen doğal bir ortam hâkimdir ve yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler de yoktur. Koya ulaşım sağlarken Selimiye’den ihtiyaçlarınızı almanızda fayda var! Korunaklı yapısından dolayı tekne turlarının uğrak noktası olan koy, turkuaz rengi denizde yüzmek isteyen günübirlik tatilcilerin de akınına uğramaktadır. Bu nedenle tatil sezonunda son derece kalabalık olur. Sabah erken saatlerde gitmezseniz arabanızı bile park edecek yer bulamayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: İçmeler-Bayır istikametinde ilerleyip tabelalar yardımıyla Selimiye’ye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Koy çevresindeki park yeri yetersiz. Öğlen saatlerine kaldıysanız aracınızı koya 100 metre kala park edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC ve şemsiye olanakları bulunmaktadır. Duş ve şezlong hizmeti yok. Yiyecek ve içeceklerinizi plaj çevresindeki kafelerden temin edebilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Kızkumu Plajı

Çam ormanlarıyla çevrili muhteşem bir koyda bulunan Kızkumu Plajı, Marmaris’in 36 km güneybatısında yer alır. Plajın en ilginç özelliği denizin ortasında bulunan kızıl kumlarla kaplı 600 metre uzunluğundaki adacıktır! Uzaktan bakınca insanların denizin üzerinde yürüyormuş gibi gözükmesi son derece ilgi çekmektedir. Her zaman sakin olan denizinde gölde yüzüyormuş hissi veren plaj, Marmaris’in görülmeye değer yerlerinden biridir.

Plaj son derece yumuşak kumlarla kaplıdır. Ancak denizin içindeki yolda çakıl taşları vardır. Yanınıza deniz ayakkabılarınızı alırsanız daha rahat yürüyebilirsiniz. Ilık, berrak ve sığ denizi çocukların eğlenmeleri için elverişli bir ortam sunar. Plaja giriş ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye de ücretsiz kullanılabilir. Denizin içerisindeki yolda yürüyerek farklı bir deneyim elde edebileceğiniz plajda bulunan su sporları merkezine giderek muz ve jet ski gibi aktivitelere de katılabilir tatilinize adrenalin katabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki işletmelerden karşılayabilirsiniz. Buraya gelirken yanınızda en azından bir havlu getirmeyi unutmayın.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

İçmeler Plajı

İçmeler Halk Plajı

Marmaris merkeze 8 km uzaklıktaki bölgenin en popüler tatil beldesi İçmeler’de bulunan İçmeler Plajı, merkeze yakın olmasından dolayı özellikle günübirlik tatilciler tarafından tercih edilir. Yeşilin ve mavinin buluştuğu en güzel plajlardan biri olan İçmeler Plajı, doğa ile iç içe huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için mükemmel bir yer. Etrafında konaklamak için birçok yer bulunan plajla merkez arasında 24 saat boyunca dolmuşlar hareket etmektedir. İçmeler plajının çevresindeki otellerde konaklayanlar bu sayede Marmaris gece hayatının tadını çıkarabilir.

Nezih ve kaliteli bir ortama sahip olan plajın denizi o kadar berrak ki balıklarla birlikte yüzebilirsiniz. Ancak dikkat edin sabit durunca balıklar ısırabilir! Ilık denizi sakin olmasına rağmen çabuk derinleşir. Çocukların ve yüzme bilmeyenlerin dikkatli olmasında fayda var. Yumuşak kum ve çakıl karışımı plaja giriş ücretsizdir. İster şezlong kiralayabilir, ister havlunuzu serip güneşlenebilirsiniz. Ayrıca plajda ücretsiz duş ve soyunma kabini de bulunur. Zengin su sporları alternatifleri bulunan plajda deniz paraşütü, kano, muz ve tekne turları gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, restoran, cafe ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Marmaris Halk Plajı

Marmaris Halk Plajı
Fotoğraf: Alper Pirci

Marmaris’in tam merkezinde bulunan plaj, konumu itibariyle Marmaris’in en kalabalık plajıdır. Marmaris merkezden Uzunyalı Plajı’na kadar devam eden Marmaris Halk Plajı, çam ağaçlarıyla çevrili uzun sahil şeridi, yumuşak kumlu zemini ve ılık denizi ile Marmaris plajlarının doğal güzelliklerini tam anlamıyla yansıtmaktadır. Marmaris’te gezerken şöyle bir serinleyelim deyip gidip yüzülebilecek bir plajdır Marmaris Halk Plajı…

Denizi genel olarak temiz olsa da zemin kumlarla kapı olduğu için kalabalık günlerde bulanık olabilir. Aynı zamanda deniz son derece ılık ve dalgasızdır. Çabuk derinleştiği için de çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için uygun değildir. Girişin ücretsiz olduğu plajda duş, tuvalet, soyunma kabini ve şemsiye vardır. Şezlong mevcut değildir. Eşyalarınızı alıp ücretsiz bir şekilde girebilir, havlunuzu serip doyasıya güneşlenebilirsiniz. Etrafta bulunan çok sayıda büfe, cafe gibi işletmelerde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri ve şemsiye kiralama, restoran, cafe, bar, disko, market ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Dişlice Adası Koyu

Dişlice Adası Koyu

Marmaris’e 23 km uzaklıkta bulunan Dişlice Adası, Hisarönü Körfezi’ne bağlı küçük adacıklardan biridir. Volkanik patlamalar sonucu oluşan kayalıkların kuş bakışı bakıldığında diş şeklinde görülmesinden dolayı bu adı almıştır. Adanın bir diğer adı da Aşk Adası’dır. Kayalıklar arasında küçük bir koyda bulunan adaya ulaşım için tek alternatif deniz yoludur. Denizinin güzelliği anlatmakla bitirilemeyen adaya Marmaris’ten düzenlenen tekne turlarıyla gidebilir ya da tekne kiralayabilirsiniz. Ada üzerinde hiçbir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Ada üzerinde kuşlardan başka canlı yaşamazken, suyun altı canlı çeşitliliği bakımından son derece zengindir.

Mavinin her tonunu görebileceğiniz Dişlice Adası cam gibi berrak denizi ile Marmaris’in en güzel yüzme noktalarından biridir. Giderken yanınıza mutlaka deniz gözlüklerinizi ve şnorkellerinizi almalısınız. Böylece balıklarla birlikte yüzebilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret ödenmeyen adada kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz hiçbir yer yoktur. Uzun kalmayı planlıyorsanız yanınıza mutlaka yiyecek ve içecek almalısınız. Kayalıkların üzerine tırmanarak harika fotoğraflar çekebileceğiniz, kayalıkların arasında kano ile gezebileceğiniz, berrak sularda yüzmenin keyfini sonuna kadar çıkarabileceğiniz Dişlice Adası’nı tatil rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Nasıl Gidilir: Marmaris’ten kalkan teknelerle ulaşım sağlanabilmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Turunç Koyu

İçmeler’den sonra Marmaris’in en popüler tatil beldesi olan Turunç’ta bulunan Turunç Koyu, Marmaris’e 21 km uzaklıktadır. Yeşilin ve mavinin en güzel tonlarının bir arada bulunduğu bir destinasyonda bulunan koy, Marmaris’in mavi bayraklı denizlerinden birine sahiptir. Son derece berrak bir denize sahip olan Turunç Koyu, dalış yapmak için de elverişlidir. Aynı zamanda sahilde su sporları dersleri alabileceğiniz ve su sporları aktivitelerine katılabileceğiniz alanlar da vardır.

300 metre uzunluğundaki plajın zemini iri kumlarla kaplıdır ancak denize yaklaştıkça çakıl taşları vardır. Denizde rahat yürüyebilmek için yanınıza mutlaka deniz ayakkabılarınızı almalısınız. Deniz ılık, sakin ve sığdır. Bu nedenle çocuklu aileler en çok Turunç Koyu’nu tercih eder. Girişin ücretsiz olduğu plajda şezlong ve şemsiye ücretsiz bir şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda plajda duş, soyunma kabini ve tuvalet hizmetleri de vardır. En az suyun üstü kadar altının da güzel olduğu Turunç Koyu, su altı mağaraları ve canlı çeşitliliği ile ülkemizin en popüler dalış noktalarından biridir.

Nasıl Gidilir: Araçla gelecek olanlar İçmeler istikametinde ilerleyip tabelalar yardımıyla Turunç’a ulaşımlarını kolayca sağlayabilirler. Ayrıca Marmaris’ten günübirlik tekneler veya dolmuş teknelerle de gelebilmek mümkündür.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (2 şezlong + 1 şemsiye 35 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, restoran, iskele, deniz güvenlik şeridi ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Çiftlik Koyu Plajı

Çiftlik Koyu Plajı
Fotoğraf: Başak Köstem

Marmaris merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan Çiftlik Koyu, tarihi M.Ö. 1200’lü yıllara dayanan, ülkemizin cennet köşelerinden biridir. Etrafı tarihi kalıntılarla çevrili doğa harikası koyun plajı ise görülmeye değer güzelliktedir. Marmaris’in sakin plajlarından biri olan Çiftlik Koyu Plajı, Marmaris’teki kalabalık plajlardan uzakta sakin bir gün geçirmek isteyenlerin ilk tercihidir. Çevresinde yerleşim olmaması nedeniyle doğası bozulmayan koy, berrak ve dalgasız muhteşem bir denize sahiptir.

Çiftlik Koyu Plajı’nın büyük bir kısmı özel işletmelere aittir. Ancak halk plajı bölümü de vardır. Plajı kaplayan iri taneli kumlara Marmaris’in başka sahillerinde pek rastlanmaz. Sahil boyunca çok sayıda iskele vardır. Bazen deniz tamamen teknelerle dolu olur ve yüzmek için yer kalmadığı bile olur. Bu durum koyun güzelliğine gölge düşürmektedir. Halk plajı bölümüne giriş ve şezlong ücretsizdir. Diğer ihtiyaçlarınızı da yeme içme karşılığında özel işletmelerden karşılayabilirsiniz. Koyun çevresi kayalıklarla kaplı olduğu için dalış için son derece elverişlidir. Buraya kadar gelmişken Gebekse Koyu’na uğrayıp tarihi kalıntıları mutlaka görmelisiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (2 şezlong + 1 şemsiye 50 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki ücretli işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Gebekse Koyu

Gebekse Koyu
Fotoğraf: Samet Aksuoğlu

Marmaris’ten yaklaşık 55 km uzaklıkta bulunan Gebekse Koyu, Çiftlik Koyu’nun hemen yanında bulunmaktadır. Koya karayolu ile ulaşım sağlanamaması koyun doğal güzelliğinin korunmasına neden olmuştur. Marmaris’in en berrak denizinin burada olduğunu söylemek yanlış olmaz! Turkuazın her tonunu barındıran denizi, eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla tam anlamıyla cennetten bir parçadır. Çam ormanları ile çevrili eşsiz bir manzaraya sahip olan koyda kendinizi bir manzara resminin içerisinde hissedeceksiniz.

Marmaris’in önemli dalış noktalarından biri olan Gebekse Koyu, en az su yüzeyi kadar su altı güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Profesyonel dalış yapmak istemezseniz de deniz gözlüklerinizle ve şnorkellerinizle yüzerek balıklara eşlik edebilirsiniz. Deniz ve doğa tutkunları için en güzel yerlerden biri olan koy, zaman zaman Caretta Carettalara da ev sahipliği yapmaktadır. Şanslı gününüzdeyseniz bu sevimli deniz kaplumbağalarıyla tanışabilirsiniz. Girişin ücretsiz olduğu koyda herhangi bir işletme yoktur. Kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar da yoktur. Tamamen doğal bir ortamda dalgaların sesi eşliğinde huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Gebekse Koyu’na Çiftlik’ten kalkan günübirlik teknelerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Araçla ulaşım ne yazık ki mümkün değil.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklar İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Bördübet Koyu

Marmaris’in yaklaşık 30 km kuzeybatısında bulunan Bördübet Koyu, yerleşim yerlerinden uzak, doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz Marmaris’in en sakin koylarından biridir. Son derece bakir kalmış koyda balıkçılık ve arıcılık yaygındır. Güneşlenirken ya da bir şeyler yerken arılar rahatsız edebilir. Yollarının son derece virajlı ve dar olması nedeniyle karadan ulaşımın zor olduğu koy tekne turlarının ve kampçıların uğrak noktasıdır. Günübirlik tekne turları öğle yemeği molasını genellikle burada verirler.

Cıvıl cıvıl kuş sesleriyle ruhunuzu dinlendirebileceğiniz koyun en önemli özelliği denizden ormana doğru 600 metre uzunluğunda 200 metre genişliğinde bir kanal oluşturmasıdır. Yeşillikler arasındaki masmavi kanal görenleri Amazon ormanlarında gibi hissettirir. Berrak, temiz ve son derece sığ bir denize sahip olan koy, çocuklu aileler tarafından çok fazla tercih edilir. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki plaj mükemmel bir güneşlenme olanağı sağlar. Yeşilin ve mavinin en güzel şekilde buluşmasını yansıtan Bördübet Koyu’nda yüzmek ve güneşlenmek dışında yapılacak birçok aktivite vardır. Kano, kayak, stand-up paddling ve rüzgar sörfü gibi su sporları yapabilir, Karya uygarlığının kalıntılarının bulunduğu ormanda kuş sesleri eşliğinde trekking yapabilir, dağ bisikleti ile gezintiye çıkabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Datça istikametinde ilerleyip İnbükü Mesire Yeri’ni geçtikten 1 km sonra sağa dönerek plaja ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya yakın restorandan temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Kumlubük Koyu

Marmaris merkeze yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan Kumlubük Koyu, Marmaris’in en güzel koylarından biridir. Berrak suyu ile görenleri büyüleyen koyun plajı adının aksine çakıllarla kaplıdır. Tatil sezonunda Marmaris’in kalabalık plajlarından uzakta doğa ile iç içe huzurlu bir gün geçirebileceğiniz koyun yolu biraz zorlu olsa da karşılaşılan manzara tüm zorluklara değdiğini gösterir. Aynı zamanda koya düzenli olarak deniz yolu ile de ulaşım sağlanmaktadır.

Tamamen doğa ile iç içe olan koy öylesine doğal ki aniden ağaçların arasından karşınıza inekler çıkabilir. Uzun sahil şeridinde doyasıya güneşlenebileceğiniz Kumlubük Koyu’nun plajı çakıllıdır. Yanınıza mutlaka deniz ayakkabılarınızı almalısınız. Denizi tertemiz ve cam gibidir. Ancak soğuktur ve çabuk derinleşir. Bu nedenle çocuklu aileler çok tercih etmez. Oldukça doğal bir ortamda bulunan plaja giriş ücretsizdir. Duş, şezlong ve şemsiye gibi olanaklardan faydalanmak için koy yakınlarındaki tesisleri tercih edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Araçla gelecek olanlar İçmeler istikametinde ilerleyip Turunç’a gelerek buradan Kumlubük yönüne devam ederek ulaşımlarını sağlayabilirler. Toplu taşımayı kullanacaklar olanlar için merkezden Kumlubük dolmuşları hareket etmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 25 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye ihtiyaçlarınızı koy çevresinde bulunan ücretli işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz. Ayrıca yeme içme ihtiyaçlarınız için koy çevresinde restoranlar bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Abdi Reis Koyu

Abdi Reis Koyu
Fotoğraf: Seyyah Defteri

Marmaris’in çıkışında bulunan Abdi Reis Koyu, dalış tutkunlarının vazgeçilmez yeridir. Suyunun berraklığı nedeniyle ‘Akvaryum’ olarak adlandırılan koy, yumuşacık kumu ile de beğeni toplamaktadır. Marmaris’in diğer koyları gibi tam anlamıyla bir doğa harikası olan koy, dillere destan güzelliğiyle hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Yemyeşil doğanın içerisinde doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, incecik kumlarla kaplı kumsalda güneşlenebileceğiniz, akvaryum gibi denizde balıklarla yüzebileceğiniz koy, huzurlu bir gün geçirmeniz için gereken her şeye sahiptir.

Günübirlik turların ve mavi yolcu teknelerinin mutlaka uğradığı koyun en önemli özelliği ülkemizin en güzel dalış noktalarından birine sahip olmasıdır. Deniz zemini kayalılarla kaplı olduğu için su son derece berraktır. Kayalıkların arasında çıkan balıklar su yüzeyinden çıplak gözle bile görülebilir. Ancak daha yakından görmek için dalış dersleri alabilir, en az suyun üstü kadar muhteşem bir manzaraya sahip olan su altını keşfedebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Abdi Reis Koyu’na Marmaris merkezden kalkan 135, 136 ve 137 no’lu otobüslere binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Kumla 2 ve Kumla 3 koya ulaşım sağlayabileceğiniz en yakın durak yerleridir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya yakın restorandan temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Amos Koyu

Amos Koyu
Fotoğraf: Andrey Krutov

Marmaris’e 24 km uzaklıktaki Amos Koyu, Marmaris’in Turunç tatil beldesinde yer alır. Turunç Koyu ve Kumlubük arasında yer alan koy, son derece temiz ve berrak denizi ile dikkat çekmektedir. Sahilinin orta kısmı yumuşacık kumlarla kaplıyken kenarlarda bulunan kayalıklara doğru gidildiğinde birbirinden farklı rengârenk taşlarla karşılaşabilirsiniz. Mavinin en güzel tonlarına sahip olan denizi, kumsalı, mükemmel doğası ve eşsiz ada manzarasıyla yaz boyunca yerli ve yabancı turistleri kendine çeker.

Koy özel bir işletmeye ait. Giriş ücretsiz olsa da otopark ücreti adı altında belli bir ücret talep ediliyor. Toplu taşıma ile ulaşım olmadığı için bu ücreti vermek mecburi. Giriş yaptıktan sonra şezlong ve şemsiye için de ücret ödemek gerekiyor. Koyda bulunan işletmede duş, kabin ve WC gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Fiyatlar biraz yüksek olsa da restoranda servis edilen yemekler denemeye değer. Sığ ve ılık denizi ile daha çok çocuklu aileler tarafından tercih edilen Amos Koyu, Marmaris’in görülmeye değer koylarından biridir.

Nasıl Gidilir: Araçla gelecek olanlar İçmeler istikametinde ilerleyip Turunç’a gelerek buradan Profesörler Sitesi yönüne devam ederek ulaşımlarını sağlayabilirler. Toplu taşımayı kullanacaklar olanlar Turunç veya Kumlubük dolmuşlarıyla da gelebilirler.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (2 şezlong + 1 şemsiye 60 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, restoran, iskele, deniz güvenlik şeridi ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Sarıdana Koyu

Sarıdana Koyu
Fotoğraf: Erkal Önder

Marmaris merkeze 32 km mesafede bulunan Sarıdana Koyu, bölgenin en sessiz ve sakin yerlerinden biridir. Etrafının göz alabildiğine çam ormanları ile kaplı oluşu burayı adeta cennetten bir köşe gibi yapıyor. Doğa ile iç içe vakit geçirmek, gürültüden uzakta hem suyun tadını çıkarmak hem de sevdiklerinizle piknik yapabileceğiniz ideal bir yerdir.

Sarıdana Koyu, tatilciler tarafından pek tercih edilmez. Ancak aileler ve arkadaş grupları buraya gelerek piknik yapıyor ve suyun tadını çıkarıyorlar. Çoğunlukla yöre halkının geldiği Sarıdana Koyu’nun kıyı yerleri ve denizi iri çakıl taşlarından oluşuyor. Burayı tercih edecek olanların yanlarında deniz ayakkabısı getirmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca deniz dibinde çıyanlar çıkabiliyor buna da dikkat etmekte fayda var.

Koy çevresinde WC, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye gibi imkânlar bulunmuyor. Gelirken yanınızda şemsiye ve havlunuzu getirmeyi unutmayın. Ayrıca yiyecek ve içecek ihtiyaçları için de bir işletme yok. Piknik yapmaya müsait olan koya gelirken mangalınızı da getirebilirsiniz. Çadır kampı için de uygun olan Sarıdana Koyu, pek fazla bir beklentisi olmayan ve konforunu düşünmeyen tatilcilerin sessiz, sakin bir gün geçirmek için tercih edebilecekleri yerlerden biridir.

Nasıl Gidilir: Datça istikametinde ilerleyip Armutalan’ı geçtikten sonra sağa dönerek Yeşilbelde’ye gelmeden önce yol ayrımından sola dönüp tabelalar yardımıyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Yolun son 2 km’lik kısmı toprak ve bu nedenle altı yüksek bir araçla gelinmesi iyi olacaktır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Ayın Koyu

Ayın Koyu
Fotoğraf: Tahir Nadi Günal

Birbirinden güzel koyları, plajları, muhteşem doğası ve köklü tarihi ile ülkemizin en popüler tatil beldelerinden biri olan Marmaris’te bulunan Ayın Koyu, Marmaris’in en güzel koylarından biridir. Marmaris-Datça yarımadası üzerinde bulunan koy, berrak ve tertemiz denizi, yemyeşil doğası ile görenleri büyülemektedir. Çakıllı bir plaj anına sahip olan koy sığ denizi nedeniyle çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Marmaris-Datça yolunun 7. kilometresinden sonra sağa dönülerek ulaşılan koyda küçük bir iskele vardır.

Hem günübirlik teknelerin hem de mavi yolcu yatlarının uğrak noktası olan koy, doğal güzellikler içerisindeki kamp alanlarıyla da dikkat çekmektedir. Berrak denizi ve su altı canlı çeşitliliği ile dalış için son derece uygun bir ortama sahiptir. Bölgede özel eğitmenler eşliğinde dalış imkânı sunulmaktadır. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek için ihtiyaç duyulan her şeyi bulabileceğiniz Ayın Koyu’nda şezlong kiralayabileceğiniz, yemek yiyeceğiniz işletmeler mevcuttur.

Nasıl Gidilir: Datça istikametinde ilerleyip Armutalan’ı geçtikten sonra sağa dönerek Yeşilbelde’ye gelmeden önce yol ayrımından sola dönüp Sarıdana Koyu’nu geçtikten sonra ulaşım sağlanabilir. Ancak yolun son 5 km’si toprak ve bu nedenle altı yüksek bir araçla gelinmesi iyi olacaktır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş ve yeme içme ihtiyaçlarınızı buradaki tesisten karşılayabilirsiniz. Şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Boncuk Koyu

Gökova Körfezi’nin en güzel sahiline ve denizine sahip olan Boncuk Koyu, hem kolay ulaşım sağlanması hem de sunduğu imkânlarla yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Çam ve palmiye ağaçlarıyla çevrili turkuaz rengi denizi ve kızıl kumları ile görenleri kendine hayran bırakan koy doğa ile iç içe huzurlu bir tatil geçirmek isteyenler için Marmaris’teki en ideal yerlerden biridir. Yemyeşil doğanın içerisinde kamp ve piknik yapabilecek alanların bulunması da bölgenin popülerliğini arttırmıştır.

Deniz mükemmel bir berraklığa sahiptir. Su altı görüş mesafesi 20 metreye kadar inebilir. Bu özelliğiyle dalış yapmak için elverişli bir ortamdır. Özellikle de koyun etrafındaki kayalıklarda dalış yaparak çok sayıda canlı çeşidi görülebilir. Koya giriş ücretsizdir. Sadece bir tane işletme bulunmaktadır. Duş ve WC gibi ihtiyaçlar buradan karşılanabilmektedir. Aynı zamanda tesisin hemen yanında bulunan antik kalıntılar da görülmeye değer güzelliktedir.

Nasıl Gidilir: Gökova-Akyaka istikametini takip edip sahil yolunu takip ederek Kıransahili Köyü’ne gelmeden önce yolun solunda kalıyor. Yol kenarında koyu gösteren tabelalar mevcuttur.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama mevcuttur. Yiyecek ve içeceklerinizi koy çevresindeki işletmeden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Serçe Limanı

Serçe Limanı
Fotoğraf: Mehmet Çiçek

Marmaris’in en korunaklı limanlarından biri olan Serçe Limanı, Marmaris ile Bozburun arasında yer alır. En fırtınalı havalarda bile son derece korunaklı olan liman, özellikle mavi yolculuk yatlarının uğrak noktasıdır. Çoğu tekne güvenli olmasından dolayı geceleri konaklamak için burayı tercih eder. Tamamen doğanın kalbinde olan limanda, birkaç balıkçı teknesi ve bir kıyı lokantasından başka hiçbir şey yoktur. Bu sayede hem doğa hem de deniz tertemiz kalmıştır.

Rengiyle, berraklığıyla ve sakinliğiyle görenlerin yüzmek için sabırsızlandığı bir denize sahip olan koyun plajı taşlıktır. Yanınıza deniz ayakkabılarınızı almanızda fayda var. Deniz en az göl kadar sakin olsa da çabuk derinleştiği için çocuklar için çok uygun değildir. Karadan ulaşımın zor olması nedeniyle çoğunlukla tekne turları ile ulaşım sağlanan koy buna rağmen son derece kalabalıktır. Bazen limana girecek yer bile bulamayabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Serçe Limanı’na toplu taşıma ile ulaşım bulunmuyor. Aracıyla gelecek olanlar İçmeler-Bozburun yönünde ilerleyerek. Yolun son 2 km’lik kısmı dar ve toprak olması nedeniyle altı yüksek bir araçla gelmeniz daha iyi olacaktır. Tekne ile ulaşım ise en zahmetsiz alternatiflerden biridir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC ve yeme içme ihtiyaçlarınızı limanda yer alan restorandan giderebilirsiniz. Şemsiye, şezlong, duş ve soyunma kabini olanakları bulunmuyor.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Bozukkale Koyu

Marmaris’in güneybatısındaki Taşlıca Mahallesi’nde bulunan Bozukkale Koyu, Marmaris’in birbirinden güzel koylarından biridir. Tertemiz berrak denizi ve harika manzarası ile yaz boyunca turistleri kendine çeken koy, son derece kalabalık olmaktadır. Koyun çevresinde yeme içme ve konaklama yerlerinin bulunması da koyun popülerliğini arttırmıştır. Panoramik manzarasıyla görenleri büyüleyen koydan Rodos Adası’nı bile görebilmeniz mümkün!

Rüzgâr sörfü ve dalış için sıklıkla tercih edilen koy, doğal güzelliklerinin yanında su sporları aktiviteleri ile de dikkat çekiyor. Tertemiz denizde dilediğiniz kadar yüzebileceğiniz, kalabalıktan uzak huzurlu bir şekilde güneşlenebileceğiniz, tepenin üzerinde bulunan tarihi kaleyi görebileceğiniz koy, sakin bir tatil için gereken her şeyi sunuyor. Rüzgâra karşı korunaklı olan denizi sığ ve dalgasızdır. Çocuklu aileler güvenli bir şekilde denizde vakit geçirebilir. Koyda yeme içme, duş ve WC ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler bulunur. Yemeklerin fiyatı da gayet makuldür. Her şeyin son derece doğal olduğu Bozukkale, mavi tur teknelerinin de uğrak noktasıdır.

Nasıl Gidilir: Bozukkale Koyu’na toplu taşımayla ulaşım imkânı bulunmuyor. Aracıyla gelecek olanlar Taşlıca Köyü Serçe Limanı’na geldikten sonra buradan birkaç dakikalık yürüme ile ulaşımlarını sağlayabilirler. Ayrıca Marmaris’ten kalkan günübirlik teknelerle de ulaşım sağlanmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong, şemsiye, yiyecek ve içeceklerinizi koy çevresindeki işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Dirsek Bükü (Ağıl Bükü)

Dirsekbükü Ağıl Koyu
Fotoğraf: Tuncay Demir

Bozburun Yarımadası’nda, Akvaryum Koyu’nun hemen arkasında bulunan Dirsek Bükü, Hisarönü Körfezi’nin güney batısında korunaklı bir koydur. Kuş bakışı bakıldığında dirseğe benzediği için bu adı almıştır. Korunaklı yapısından dolayı kötü hava şartlarından etkilenmeyen koy, en fırtınalı günlerde bile son derece sakindir. Bu özelliğiyle de mavi yolculuk teknelerinin geceleri demirlediği yerlerin başında gelir. Karadan ulaşımın olmaması ve sadece teknelerle ulaşım sağlanması, koyun doğasının bozulmadan kalmasını sağlamıştır.

Koyun güney tarafında bulunan plaj, Marmaris’in en güzel ve doğal plajlarından biridir. Yemyeşil doğa, turkuaz rengi berrak deniz ve kumsal bir araya geldiğinde ortaya tablo gibi bir manzara çıkar. Köy ekmeği yapan köylülerin tekneleri, balıkçı tekneleri, tur tekneleri ve mavi yolculuk yatlarının kalabalığından yüzmek için çok alan kalmasa da dinlenebileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz en güzel koylardan biridir. Koyda kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir işletmenin olması burayı cazip kılan önemli özelliklerden biridir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı koy çevresindeki işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Uzunyalı Plajı

Uzunyalı Plajı
Fotoğraf: Kadir Can Sezginer

Marmaris Halk Plajı’ndan başlayarak İçmeler’e kadar devam eden Uzunyalı Plajı 10 kilometrelik uzunluğuyla adı gibi Marmaris’in en uzun plajıdır. Marmaris merkezden kalkan minibüslerle ulaşımın sağlandığı plaj, son derece kalabalık olmaktadır. Tertemiz sularıyla mavi bayrak özelliği almış olan plaj, balıkları görebileceğiniz kadar berrak bir denize sahiptir. 10 km boyunca uzanan yumuşacık kumlu plajın çevresinde ağaçların altındaki yürüyüş yollarında yürümek son derece keyiflidir.

Hem yemyeşil doğanın içerisinde piknik yapabileceğiniz hem denizin ve güneşin tadının çıkarabileceğiniz, hem de eğlenceli su sporları aktivitelerine katılabileceğiniz Uzunyalı Plajı’nda bir tatilden beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Girişin ücretsiz olduğu plajda şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Duş ve soyunma kabinini de ücretsiz kullanabilirsiniz. Uzun sahil şeridi boyunca sıralanan kafe ve restoranlarda kahvaltıdan akşam yemeğine kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama mevcuttur. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Akyaka Plajı

Akyaka Plajı

Marmaris’in yaklaşık 30 km kuzeyinde, Gökova Körfezi’nde bulunan Akyaka Plajı, Marmaris’in mavi bayraklı plajlarından biridir. Muhteşem doğası ile görenleri büyüleyen plaj, Azmak Nehri ile Akyaka Orman Kampı arasındadır. Orman, nehir ve deniz üçlüsünün en güzel şekilde bir arada olduğu plaj tropik sahilleri aratmayan bir güzelliğe sahiptir. Sit alanı içerisinde bulunması da bu derece doğal ve güzel kalmasının en önemli nedenlerinden biridir.

250 metre uzunluğunda 25 metre genişliğindeki plaj, çam ve palmiye ağaçlarıyla kaplı gizli bir cenneti andırmaktadır. Önünde uzanan turkuaz rengi, uçsuz bucaksız deniz öylesine sığdır ki yaklaşık 200 metre gittikten sonra derinleşmeye başlıyor. Kumlu ve sığ denizi nedeniyle özellikle çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenenler Akyaka Plajı’nı tercih ediyor. Plaja giriş ücretsizdir. Cüzi bir ücret karşılığında dilerseniz şezlong kiralayabilirsiniz. Gün boyu denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkardıktan sonra plajın arka tarafında bulunan kafe ve restoranlarda eşsiz günbatımı manzarasına karşı yemeğinizi yiyebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (2 şezlong+ 1 şemsiye 40 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, büfe, cankurtaran, deniz güvenlik şeridi ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Gökçe Plajı

Gökçe Plajı
Fotoğraf: Mehmet Koç

Gökova Körfezi’ne bakan manzarasıyla, kendine has evleriyle ve tertemiz doğasıyla dikkat çeken Marmaris’in muhteşem köylerinden biridir Gökçe Köyü… Gökova Körfezi’nin kıyısında bulunan ve Marmaris’in en doğal plajlarından biri olan Gökçe Plajı, Gökçe Köyü sınırları içerisinde yer alır. Rüzgâr sörfü yapanların uğrak yerlerinden biri olan plaj, sığ ve kumlu denizi ile dikkat çekmektedir. Çocuklu aileler ye yüzme bilmeyenler için son derece idealdir.

Plaja giriş ücretsizdir. Şezlong, şemsiye, duş ve WC hizmeti yoktur. Her anlamda doğallığı korunan plajın yakınlarında herhangi bir işletme de yoktur. Plaja giderken yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza alabilir, sessiz, sakin bir ortamda piknik yapabilirsiniz. Aynı zamanda Kitesurf dersleri alabilir, kuşlarla birlikte uçabilirsiniz. Ege’nin muhteşem köylerinin güzelliğini yansıtan Gökçe Köyü’nde farklı kuş türlerinin sesi eşiğinde yürüyüş yapabilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi plaja gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Akçapınar Plajı

Akçapınar Plajı
Fotoğraf: Berk TT

Gökova Körfezi’nin tam ortasında bulunan Akçapınar Plajı, uçurtma sörfü ve rüzgâr sörfü için en ideal yerlerden biridir. Akçapınar Azmağı üzerindeki tahta köprüden geçerek ulaşabileceğiniz plaj, sığ ve kumlu denizi ile ünlüdür. Yaklaşık 1 km ilerledikten sonra derinleşmeye başlayan deniz çocuklar için son derece uygundur. Bu nedenle özellikle çocuklu aileler burayı tercih eder.

Batıdan gelen rüzgârlara açık bir konumda olmasından dolayı deniz genellikle dalgalıdır. Sığ olması nedeniyle de yüzmek için çok fazla tercih edilmez. Plajın en büyük özelliği dünyanın en iyi Kitesurf lokasyonlarından biri olmasıdır. Kitesurf meraklıları adeta bir cennet olan Akçapınar Plajı’nda eğitim alabilir ve Gökova Körfezi’nde sörf yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Yüzme ve sörf dışında farklı bir aktivite yapmak isterseniz Akçapınar Azmağı’nda kano ile gezintiye çıkabilirsiniz. Girişin ücretsiz olduğu plajda dilerseniz şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânı bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi plaja gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Günnücek Plajı

Günnücek, Marmaris Milli Parkı
Fotoğraf: Ela Durukan

Marmaris merkeze 2 km uzaklıktaki Günnücek Plajı, Günnücek Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Hem doğanın hem de denizin en güzel şekilde bir arada bulunduğu yerlerden biri olan plaj, tertemiz berrak denizi ile dikkat çekmektedir. Son derece sığ olan denizi tam çocuklara göre! Kumlu denizde çocuklar güvenle vakit geçirebilir. Ancak denizin içerisinde yer yer kayalıklar olduğu için deniz ayakkabısı giymekte fayda var. Girişin ücretsiz olduğu plajda şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Ancak duş ve soyunma kabini yok!

Şehrin gürültüsünden uzak doğa ve denizle iç içe muhteşem bir gün geçirmek isteyenlerin tercih ettiği plaj Marmaris’te gidilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalıdır. Yüzmekten çok piknik ve yürüyüş yapmak için tercih edilen Günnücek Milli Parkı, karavan ve çadırla konaklamak için de son derece elverişlidir. Sığla ağaçlarının altında Ege’nin eşsiz manzarası eşliğinde piknik yapabilir, kuş sesleri eşliğinde ailenizle huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, çeşme, piknik alanı, yürüyüş yolu, etkinlik alanı, plaj, seyir terası, sosyal tesisler, konaklama tesisi, çocuk oyun alanı, koşu parkuru, bisiklet yolu, olta balıkçılığı ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: http://marmaris.tabiat.gov.tr/

Haritada Görüntüle >

Kadırga Koyu

Kadırga Koyu
Fotoğraf: Murat Kahraman

Marmaris merkeze en uzak mesafede bulunan Kadırga Koyu, Kadırga Feneri’nin tam karşısındadır. Karadan ulaşımın olmadığı koya sadece tekne turları ile gidilir. Etrafta herhangi bir yerleşim yeri ve işletme bulunmaması koyun bakir kalmasını sağlamıştır. Marmaris’in en doğal kalmış koylarından biri olan Kadırga Koyu, su altı canlı çeşitliliği açısından son derece zengindir. Bu nedenle dalış tutkunlarının uğrak noktasıdır. Dalış eğitimleri alabileceğiniz Kadırga Koyu’nda profesyonel dalgıçlar eşliğinde suyun altını keşfedebilir, Helenistik çağdan kalma batık gemi kalıntısını görebilirsiniz.

Pırıl pırıl denizi ile göz kamaştıran koyda plaj alanı yoktur. Tekne turları ile koya ulaşım sağlandıktan sonRa kayalıkların üzerine çıkabilir eşsiz manzara eşliğinde dinlenebilirsiniz. Rengârenk balıklarla ve çeşit çeşit deniz canlılarıyla yüzme deneyimini yaşayabileceğiniz Kadırga Koyu’na giderken yanınıza mutlaka deniz gözlüklerinizi ve şnorkellerinizi almalısınız. Dalış yapmadan cam gibi denizin yüzeyinden su altının büyüleyici dünyasını keşfedebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Kadırga Koyu’na toplu taşıma ve araç ile ulaşım ne yazık ki mümkün değil. Marmaris’ten kalkan günübirlik tekne turlarıyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklar İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Baklabükü Koyu

Baklabükü Koyu
Fotoğraf: Dale Smart

Marmaris’in popüler tatil beldesi Turunç’ta bulunan Baklabükü Koyu, Marmaris’in cennet köşelerinden biridir. Marmaris’in doğal güzelliklerini ve turkuaz rengi denizini en iyi şekilde yansıtan Baklabükü Koyu, zeytin ve çam ormanları ile çevrili muhteşem bir doğaya sahiptir. Tekne turlarının buraya çok fazla uğramamasından dolayı doğal güzelliklerini koruyan koy, kafa dinlemek için gidilebilecek en güzel yerlerden biridir.

Parlak kumlu plajı, tertemiz berrak denizi ve plajın hemen arkasından başlayan zengin bitki örtüsü ile misafirlerini kendine hayran bırakan koyda, akvaryum gibi denizde balıklarla birlikte yüzmek büyük keyif verir. Ege’nin eşsiz denizinde dilediğinizce yüzebileceğiniz, sahilde kuş sesleri eşliğinde huzurlu bir şekilde güneşlenebileceğiniz, yemyeşil doğanın içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz Baklabükü Koyu, Marmaris tatillerinizde gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalıdır. Son olarak şunu da belirtelim, koyda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir işletme bulunmuyor. Hazırlıklı gitmenizde fayda var!

Nasıl Gidilir: Baklabükü Koyu’na toplu taşıma ve araç ile ulaşım ne yazık ki mümkün değil. Marmaris’ten kalkan günübirlik tekne turlarıyla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye imkânları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklar İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Muğla’nın en popüler tatil yerlerinden biri olan Marmaris, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Marmaris’te yapılacak pek çok şey vardır. Burada geçireceğiniz 1 haftalık bir tatil ile gezilecek yerlerden plajlara, alışverişten gece hayatına, lezzetli Akdeniz yemeklerinden su sporları ve doğa aktivitelerine varıncaya kadar tatilinizi unutulmaz kılacak ayrıntılarla doludur. Bir sonraki tatilinizi planlamak için Marmaris hakkında yazdığımız diğer içeriklere de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin