Ana sayfa » Ulkeler » Avrupa » Ukrayna » Lviv » Fotoğraflarıyla Birlikte Lviv Gezilecek 8 Yer

Fotoğraflarıyla Birlikte Lviv Gezilecek 8 Yer

0
1638

Ukrayna’nın batısında yer alan Lviv, ülkenin yedinci büyük şehridir ve yaz aylarında turistik hareketlenmeler yaşar.

Eskiden Sovyetlere bağlı olmasından dolayı oranın kültürünü de burada görebilirsiniz. New York, Kutaisi ve Krakow gibi şehirlerle kardeş olan kenti; Lviv gezilecek yerler başlığı altında ele aldık. 1991’de bağımsız olduktan sonra Ukrayna topraklarına katılan Lviv, tarihsel mirası yaşatan önemli bir kenttir.

#1 Lviv Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Lychakivsky Mezarlığı

Lviv gezilecek yerler
Lychakivsky Mezarlığı

Bu mezarlığı ziyaret etmeden Lviv‘den sakın ayrılmayın. Ünlü isimlerin mezarı yok ancak yapısı itibarıyla insanı derinden etkiliyor. Batı Ukrayna’nın gururu diyebileceğimiz mezarlık ülkenin değerli miraslarındandır.

2- Lvivarnya

Lviv gezilecek yerler
Lvivarnya

2017’de rezive edilen Lviv’in bira fabrikasına ait olan müze, modern bir deneyim ve gezi sunuyor. Bu tip yerlerde hep gördüğümüz gibi, gezi sonunda tadımlıklardan alabiliyorsunuz.

3- Ulusal Müze ve Direniş Şehitleri Anıtı

Lviv gezilecek yerler
Ulusal Müze ve Direniş Şehitleri Anıtı

Vul Bryullova’daki yapı; Polonyalılar, Naziler ve komünistler tarafından cezaevi olarak kullanılmıştı. Müzede daha çok İkinci Dünya Savaşı yıllarının başında Stalinist zulümler üzerinde duruyor. Nazilerin korkunç işkencelerinin kanıtını, belgesini görebilirsiniz.

4- Ploshcha Rynok

Lviv gezilecek yerler
Ploshcha Rynok

Lviv 1998’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı ve bu eski pazar meydanının bu işteki payı büyük. 16. yüzyılın başlarındaki büyük yangın orjinal yapıları tahrip ettikten sonra yeniden inşa edildi. Yaklaşık 40 bina meydanı kuşatıyor. Farklı boyutlarda ve planlardaki evler zenginlere aitti.

5- High Castle Hill

Lviv gezilecek yerler
High Castle Hill

Gerçek bir Lviv deneyimi için bu tepeye çıkmalısınız. 14. yüzyıldan kalma harabe taşların Ukrayna bayrağı ile birleştiği zirve 360 derecelik manzara sunuyor.

6- Lviv Tarih Müzesi

Lviv gezilecek yerler
Lviv Tarih Müzesi

Şehrin Galiçya anılarını sergileyen bir müzedir. Erken kültürel oluşumların izlerini ve yarattığı etkiyi görmek mümkün.

7- Ratusha

Lviv gezilecek yerler
Ratusha

Kentin savunmacıları 14. yüzyılda burada büyük bir direniş örneği sergiledi. Lviv’in derin tarihine inmek için burayı kullanabilirsiniz.

8- Apteka Müzesi

Lviv gezilecek yerler
Apteka Müzesi

Bu büyüleyici eczane müzesi, hala çalışmakta olan 1735’ten kalma bir eczanenin içinde bulunuyor. Eczacıdan bilet alıp gezebileceğiniz müzede savaş yıllarında kullanılan ilaçlarla, eski yöntemlerle, karışım çeşitleriyle karşılaşacaksınız.

Lviv gezilecek yerler, Ukrayna’nın tarihsel akışı içerisinde size yardımcı olabilecek bölgelerden oluşuyor. Eğer Avrupa’ya, özellikle de Ukrayna’ya bir gezi düşünüyorsanız Lviv’de keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler mevcut. Konaklama ve yeme-içme konusunda da problem yaşamazsınız. Uluslararası damak tadına hitap eden restoranlar var. Sonuç olarak Lviv’de güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Yolculuğa çıkmaya hazırlanırken bir taraftan da bilet bakarsanız, en hesaplı Lviv uçuşlarını inceleyebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.