Kazakistan Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 12 Yer

Orta Asya’nın kozmopolit yapısıyla dikkat çeken ülkelerinden olan Kazakistan’a doğru yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Başkenti Astana olan ülkenin görülmesi gereken noktalarını Kazakistan gezilecek yerler yazımızda derledik.

#1 Kazakistan Gezilecek Yerler

Listemizin ilk sırasında;

1- Bayterek Kulesi

Bayterek Kulesi

Kazakistan’ın başkenti Almatı’da bulunana Bayterek Kulesi,105 metre yüksekliğiyle şehrin birçok noktasından görülebilen bir anıt kuledir.

1997 yılında inşa edilmiş olan yapının yerden yüksekliği de 97 metredir. Kulenin bu kadar çok 97 rakamına sahip olmasının sebebi Astana’nın başkent olduğu yılı temsil etmesidir.

Kuleyi ziyaret ettiğinizde asansörü kullanarak en üst noktaya kadar çıkabilir, muhteşem Almatı’yı en tepeden izleme şansına sahip olabilirsiniz. Kuleyi haftanın her günü 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2- Han Şatır

Han Şatır

Kazakistan’ın en popüler alışveriş merkezlerinden olan Han Şatır, 2010 yılından beri hizmet vermektedir. Dünyanın en büyük çadırı olma özelliğine sahip olan Han Şatır, 140.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

İngiliz mimar Norman Foster tarafından tasarlanan çadırı dilediğiniz her zaman ziyaret edebilirsiniz.

3- Hoşgörü ve Barış Piramidi

Hoşgörü ve Barış Piramidi

Farklı etnik kökenlere sahip birçok insanın bir arada yaşadığı Kazakistan’da, bunun bir sembolü olarak Hoşgörü ve Barış Piramidi inşa edilmiştir.35 bin metrekarelik alanda, 62 metre yüksekliğe sahip olan yapı piramit şeklinin yanı sıra camdan yapılmasıyla da dikkat çekiyor.

130 farklı milleti temsilen piramitin en üst kısmında güvercinler resmedilmiştir. Bu yapı içerisinde; Astana Üniversitesi, müze kısmı, opera salonu, kış bahçesi ve 18 farklı ibadethane bulunuyor.

4- Ile-Alatau National Park

Ile-Alatau National Park

Kazakistan dendiğinde aklınıza kurak topraklar geliyorsa, hafızalarındaki resmi silecek Alatau Ulusal Parkı, ziyaret etmelisiniz.300 kuş türünün ve birbirinden güzel diğer canlılara ev sahipliği yapan bu ulusal parkı dilediğiniz her gün ziyaret edebilirsiniz.

5- Nur Astana Camii

Kazakistan’ın en büyük camisi olma özelliğine sahip Nur Astana Camii, bembeyaz cephesi ve altın rengi kubbesiyle dikkat çekiyor. Caminin yüksekliği ve uzunluğu Hz. Muhammed’in vahiy yaşı ve vefat ettiği yaşa göre belirlenmiştir.

Cami binasının yüksekliği 40 metre, minare yüksekliğiyle 63 metredir. Muhteşem mimarisiyle şehrin en popüler noktalarından olan camiyi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

6- Kazakistan Merkez Eyalet Müzesi

Kazakistan Merkez Eyalet Müzesi

Kazakistan’ın en büyük müzelerinden olan 1931 yılında kurulmuştur. Kazakistan’da ortaya çıkarılan arkeolojik buluntular, Kazakistan’ın tarihi ve siyasi eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Almatı’da ziyaret edebileceğiniz müzeyi Salı günleri dışında 09.30-17.30 saatleri arasında açıktır.

7- Almatı Hayvanat Bahçesi

Almatı Hayvanat Bahçesi

Kazakistan’ın canlı çeşitliliğini yakından görmenize olanak sağlayan Almatı Hayvanat Bahçesi,21 hektarlık bir alanda hizmet vermektedir.

Kazakistan’da 75 yıldan uzun süredir faaliyet gösteren hayvanat bahçesi,350’den fazla türe ve 6.000’den fazla hayvana sahiptir.

Yırtıcı canlılardan, kuş türlerine birçok farklı canlıyı görebileceğiniz bahçeyi, haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

8- Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi

Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi

1980 yılında açılmış olan Kazak Halk Müziği Enstrümanları Müzesi, Kazakistan ve farklı uluslara ait müzik enstrümanlarının sergilendiği noktalardan biridir.

Geleneksel Rus mimarisiyle 1908 yılında yapılmış olan müzeyi pazartesi günleri dışında 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9- Zenkov Katedrali

Zenkov Katedrali

Rus mimari örneğinin en güzel eserlerinden olan Zenkov Katedrali, şehrin görülmesi gereken noktaları arasında yer alıyor. Dünyanın tek ahşap katedrali olma özelliğine sahip olan Zenkov, 1904-1940 yılları arasında yapılmıştır.

Şehrin en ilgi çekici noktalarından biri olan Zenkov Katedrali’ni ziyaret etmeden şehirden ayrılmamanızı öneriyoruz.

10- Hoca Ahmed Yesevi Türbesi

Hoca Ahmed Yesevi Türbesi

Türk mutasavvıfı olan Hoca Ahmet Yesevi adına yapılmış olan türbenin inşaatı 1389 yılında başlamıştır. Timur’un ölümüyle yarım kalan inşaat,2000 yılında yapılan çalışmalarla geçte olsa tamamlanmıştır.

Dikdörtgen formu ve 38 metre yüksekliğiyle dikkat çeken yapının malzemeleri farklı noktalardan özel olarak getirilmiştir. Türkler için manevi öneme sahip olan türbeyi dilediğiniz her gün 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

11- Altyn-Emel National Park

Altyn-Emel National Park

Altyn-Emel Ulusal Parkı, farklı görünümlü kayaçları ve sahip olduğu canlı yaşam alanlarıyla şehrin popüler ziyaret noktalarından biridir.

Etrafından çok fazla gezilecek noktaya sahip olmayan ulusal parkı ziyaret ederseniz canlı yaşamını gözlemleyip, harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

12- Medeo

Medeo

Kazakistan’da Almatı’da bulunan Medeo, dünyanın en yüksek buz pateni pistine sahiptir. Dağlar arasında açık havada buz pateni yapma keyfini sürebilirsiniz.10.000 metrekareden fazla alanda bulunana Medeo, deniz seviyesinden 1.691 metre yüksekliktedir. Medeo’yu haftanın her günü 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

*Doğa ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken Kazakistan’ı nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

“Kazakistan Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 12 Yer” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bizi Takip Edin