Foça Gezilecek Yerler | 20 Görülesi Nokta

0
138

İzmir’in incisi Foça tatil beldesi, masmavi denizi ve şirin evleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor…

Foça gezilecek yerler listemizde sizlere yerleşim yerinde görmeniz gereken tüm gezi noktalarını derledik. Foça denince akla, mavinin her tonunu görebileceğiniz saydam bir deniz ve tarihi şirin evler geliyor. Diğer yandan beldede gezip görebileceğiniz daha pek çok yer var. Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden o güzide yerleri görelim;

# Foça Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

Turistik Yerler

1- Eski Foça

eski foça

Tarihi yerleri ile ünlü Eski Foça, aynı zamanda beldenin en güzel plajlarına da ev sahipliği yapıyor. Yeni Foça’da daha modern yapılar yer alırken Eski Foça’da tarihi evleri görebilir, Sazlıca Koyu ve Çanak Koyu’nda deniz keyfi yapabilir, çarşıda yer alan Dondurmacı Nazmi Usta’da kendinize damla sakızlı dondurma sipariş edebilirsiniz.

2- Eski Foça Öğretmen Evi

Foça Öğretmen Evi

1993 yılı itibariyle hizmet vermeye başlayan Foça Öğretmenevi, denize sıfır konumu ve eşsiz atmosferi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Denize karşı hesaplı ve lezzetli bir yemek için ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

3- Kozbeyli Köyü

Kozbeyli Köyü

Foça’nın şirin mi şirin yerleşim yeri Kozbeyli Köyü, zaman kavramını yok eden bir ambiyansa sahip. Öyle ki köyde bulunduğunuz saatler yetmeyecek, bu huzurlu ortamı terk etmek size çok zor gelecek.

Ünlü edebiyatçı Hüseyin Yurttaş’ın köyü olarak bilinen Kozbeyli, 600 yıllık bir yerleşim yeri. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kentte yaşayan Rumlar, Mübadele yıllarında göç ettikten sonra köyün yeni sahipleri Türkler oldu. Köy sokaklarında küçük bir gezintiden sonra Şakir’in Dibek Kahvesi’ne uğrayıp, meşhur kahvesinin tadına bakmayı ihmal etmeyin.

4- Foça Taş Evler

Foça Taş Evleri

Foça’nın güzelliklerine güzellik katan yapılar arasında Foça’nın Tarihi Taş Evleri geliyor. 1923 Mübadele yıllarında evlerini terk etmek zorunda kalan Rumlardan kalma bu taş evler, Foça’nın en önemli tarihi eserleri arasında gösteriliyor.

Birçoğu turizme hizmet eden bu evlerin tarihi 1800’lü yıllara dayanıyor. Butik otel, restoran ve kafe olarak hizmet veren evleri sıklıkla göreceğinizden emin olabilirsiniz.

5- Foça Adaları

Foça Adaları

Foça’ya oldukça yakın konumda yer alan Orak, İncir, Metelik, Fener, Hayırsız ve Kartdere Adaları kuş türleri bakımından oldukça zengin ve Foça’nın ünlü Akdeniz Foklarını görebileceğiniz bölgelerdir. Tekne turlarıyla ziyaret edebileceğiniz adalar civarında keyifli bir yüzme molası verebilir, eğer şanslıysanız fokları bile görebilirsiniz.

6- Yel Değirmenleri

Yel Değirmenleri

18. yüzyılda buğday öğütme çalışmalarında kullanılan Foça Yel Değirmenleri, Top Dağı tepesinde yer alan üç değirmenden oluşmaktadır. Ahşaptan inşa edilen değirmenler; İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Foça Kazıları Başkanlığı tarafından restorasyon çalışmalarından geçmektedir.

Restore çalışmaları bittikten sonra ise değirmenlerden birinin yine buğday öğütme ve un üretme işlemlerinde kullanılacağı söylenmiştir.

7- Akdeniz Fokları

Akdeniz Fokları

Dünyanın en nadir 12 memelisinden biri olan Akdeniz foklarına, Foça’da rastlayabilirsiniz. Foça adalarında yer alan mağaraları yuva olarak kullanan foklar, sakin ve temiz bölgeleri sevdiğinden bu adaları tercih etmektedir.

Foça Belediyesi, Akdeniz foklarını koruma için Siren Kayalıklarında ve Orak Adası’nda kampı ve avlanmayı yasaklamıştır. 1991 yılında Akdeniz foklarını korumak için pilot bölge seçilen Foça ilçesi, Türkiye’de yaşayan 100 Akdeniz fokunun büyük bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır.

8- Foça Pazarı

Foça Pazarı

Salı günleri Foça merkezde kurulan Foça Pazarı, bölgede yetişen toprak kokulu sebze ve meyveleri satın alabileceğiniz nadide adreslerden biri. Foça’da bir gününüzü bölgenin yerlisi gibi geçirmek istiyor, organik ürünlerle beslenmek istiyorsanız uğramanızı tavsiye ederiz.

9- Foça Karataşı

Karataş Anıtı

Foça halkı tarafından bilinen ve oldukça meşhur olan Karataş Efsanesi, beldede nerede olduğu bilinmeyen bir taş olduğu ve bu taşın ilçede yer alan yüzlerce kaldırımdan birinin altında metrelerce derinlikte yer aldığı söyleniyor. Efsaneye göre ise bu taşa basan kişinin basireti bağlanır ve o günden sonra Foça’da yerleşme kararı alacağı ve nereye giderse gitsin bir gün mutlaka Foça’ya geri döneceği söylenir.

Bu efsaneyi simgelemek amaçlı kurulan Karataş Taş Anıtı, ilçenin Demokrasi Meydanı’nda yer almaktadır. Taş üzerinde Ataol Behramoğlu’nun yazdığı Karataş şiirinin dizeleri ve ünlü tarihçi Ertan Aksoy’un çizdiği ilçeye özgü semboller bulunmaktadır.

10- Foça Limanı

Foça Limanı

Oldukça eski bir tarihe sahip Foça Limanı, üzerinde yer alan tarihi kalenin olduğu burun ile ikiye ayrılmaktadır. Kuzeyindeki kısma Küçükdeniz, güneyindeki bölgeye ise Büyükdeniz denmektedir. Balıkçı teknelerinin yer aldığı küçükdeniz kıyısındaki kara bölgesinde akşam yürüyüşleri yapabilir, manzaraya karşı oturabilirsiniz.

Büyükdeniz ismini verdikleri bölgede ise Foça Belediyesi’nin işlettiği Fok Marina yer almaktadır. Bu marina oldukça korunaklı bir şekilde teknelerin sığınak noktası olarak konumlanmıştır.

11- Foça Çarşısı

Foça Çarşı

Foça’nın küçük çarşısında kendinizi küçük, sevimli hediyelik eşya dükkanları ve balıkçı restoranları ve çeşitli lokantalarla çevrili bir meydanda bulacaksınız. Burada yemek yiyebilir, alışveriş yapabilir ve bölgeye has ürünlere ulaşabilirsiniz.

Koylar ve Plajlar

12- Mersinaki Koyu

Mersinaki Koyu

Berrak denizi ve yumuşacık kumsalı ile ziyaretçilerine harika bir yüzme deneyimi yaşatan Mersinaki Koyu, Foça’da uğramanız gereken cennet noktalardan biri.

13- Sazlıca Plajları

Sazlıca Plajları

Sazlıca Plajlarının yer aldığı alan aynı zamanda Sazlıca Kamp Alanı olarak da kullanılmaktadır. Muhteşem denizi ve yeşillik alanıyla dikkat çeken Sazlıca, kampçıların ve turistlerin sıklıkla uğradığı gezi noktalarından bir diğeri.

Giriş Ücreti: 20 ₺

14- Çanak Koyu

Çanak Koyu

Foça’nın doğa güzellikleri içerisinde ön plana çıkan yüzme bölgelerinden biri de sığ denizi, yumuşacık kumsalı ile Çanak koyu…  Sakin ve güzel bir koy olmasının yanı sıra gün batımında gökyüzünde kırmızının her tonunu görebileceğiniz koyda, denize girmeyi düşünüyorsanız yanınıza deniz ayakkabısı almanızı tavsiye ederiz. Deniz içerisinde yer alan kumda bazen taşlara rastlanabiliyor.

15- Kosova Plajı

Kosova Plajı

Plaj işletmesi hakkında pek iyi yorumlar duymasak da Kosova Plajı’nda denizin harika olduğu aşikar… İşletmenin tuvalet temizliği gibi hijyen gerektiren konularda biraz daha dikkatli olması gerektiğini de belirtelim.

Giriş Ücreti: 30 ₺

16- Foça Belediye Halk Plajı

Foça Halk Plajı

Berrak ve deniz suyunun kalitesi sebebiyle mavi bayraklı plajlar arasında giren Yeni Foça Halk Plajı, yerli halkın ve tatilcilerin sıklıkla uğradığı yüzme noktalarından biri. Plaj bünyesinde yeme içme ile ilgili bir tesis bulunmadığı için hemen arkasında yer alan Ali Stair Caddesi üzerindeki restoran, kafe ve çay bahçelerinden faydalanabilirsiniz.

17- Acar Camping

Acar Camping

Zeytin ağaçlarıyla çevrili, bakir kalmış bir kumsal etrafında yer alan etkileyici Acar Kamp Alanı, Eski Foça ve Yeni Foça arasında yer alan sevilen bir noktadır. Doğayla iç içe ekonomik bir tatil için kapılarını aralayan Acar Kamping ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz huzur dolu yerlerden biri.

Giriş Ücreti: 20 ₺

18- Voodoo Beach

Voodoo Beach

Foça’nın popüler plajlarından biri olarak gösterebileceğimiz Voodoo Beach, uygun fiyatları, kaliteli hizmet anlayışı ve nezih atmosferi ile ziyaretçilerini güleryüzle uğurluyor. Denizinin dönem dönem biraz yosunlu olduğu söylense de çoğu kişinin tercih ettiği Voodo Beach, Foça’da uğramanız gereken yüzme noktaları arasında.

Giriş: 30 ₺

19- Mambo Beach Club

Mambo Beach

Foça’nın sevilen plajları arasında yer tutan Mambo Beach Club, berrak denizi ve inci gibi dizilmiş yumuşacık kumlarıyla beldede ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri.  İşletme içerisinde pek çok lezzeti bir arada bulacağınız snack bar yer alıyor.

Giriş: 35 ₺

20- Hanedan Beach
Hanedan Beach

Hanedan Beach Hotel içerisinde yer alan Hanedan Plaj’ına dışarıdan ücret ödeyerek girebilmeniz mümkün. Turistlerin sıklıkla tercih ettiği plajda mavinin her tonunu görebileceğiniz gökyüzünün altında sığ ve berrak denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Giriş: 20 ₺

pin emojiFoça gezilecek yerler listemizi sonlandırdığınıza göre Foça tarihi yerler hakkında bilgi almayı da ihmal etmeyin deriz. Diğer yandan gezilecek yerlere ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.