Batum

Gürcistan’ın önemli turizm şehirlerinden biri olan Batum, son yıllarda ülkemize olan yakınlığı ve pasaport, vize gibi uğraştırıcı prosedürler olmayan ziyaret edilebilmesi sayesinde oldukça cazip bir yurt dışı destinasyonu konumuna geldi.

Karadeniz Bölgesi’nde olmasına rağmen Akdeniz iklimini yaşayabileceğiniz şehir, etkileyici kumsalları, keyifli gece hayatı ve gezilecek yerleriyle ziyaretçilerine eğlenceli anlar yaşatıyor. Ancak her ne kadar keyifli bir şehir olsa da Batum için 2 tam günün yeterli olacağını belirtebiliriz. Şayet daha fazla kalmak isterseniz sıkılma ihtimalinizin olduğunu belirtelim. Sizler için özellikle görmeniz gereken yerlerden hazırladığımız listemize göz atarak Batum gezilecek yerler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz listemize geçelim.

Batum Gezilecek Yerler

1. Batum Botanik Parkı

Batum Botanik Parkı

Dünya’nın en büyük botanik bahçelerinden biri olan Batum Botanik Parkı, oldukça özenli yapısı ve bünyesinde bulunan 5 binden fazla bitki türüyle Batum’un en gözde ziyaret noktalarının başında geliyor. Eğer Batum için bir gezi planınız varsa bu özel bahçeyi mutlaka listenize almalısınız.

2. Medea Heykeli

Medea Heykeli

Avrupa Meydanı’nda sıklık insanlar tarafından buluşma noktası olarak belirlenen Medea Heykeli, elindeki altın post figürüyle Yunan mitolojilerine de konu olmuştur.

3. Alfabe Kulesi

Alfabe Kulesi

Gürcü Alfabesi’ni ve insanın özgürlüğünü temsil eden 130 metre yüksekliğindeki kule, şehirdeki görülmesi gereken yapılardan biri. Yapı, insanın DNA’sından esinlenilerek ortaya çıkarılan farklı mimarisiyle hayli dikkat çekiyor.

4. Piazza Meydanı

Piazza Meydanı

Keyifli vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz bu hoş meydanda birçok farklı lezzeti deneyebileceğiniz cafelerde sevdiklerinizle gezinize mola vererek güzel bir sohbet etme şansını yakalayabilirsiniz.

5. Astronomik Saat

Astronomik Saat

Prag’da bulunan astronomik saatin bir benzeri olan saat, Medea Heykeli’ne çok yakın bir noktada bulunuyor. Medea Heykeli’ni ziyaret ettiğinizde bu güzel saati de ziyaret edebilirsiniz.

6. Kiliseler

Virgin Mary Kilisesi

Şehirde bulunan kiliseler estetik mimarisi ve duruşuyla ziyaret edilmesi gereken yerler listemize girmeyi başarıyor. Batum’a geldiğinizde Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St. Nickolas Kilisesi özellikle görmeniz gereken kiliselerin başında geliyor.

7. Orta Camii

Orta Cami

1880 yılında iki camiinin arasında inşa edildiğinden bu isimle anılan Orta Camii, bölgede Müslümanların ibadet edebileceği ayakta kalan tek camii olarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. Sadece cuma günleri ezan okunmasına izin verilen camiide cuma namazları hayli kalabalık bir cemaatle kılınıyor.

8. Ali ve Nino Sevgi Anıtı

Ali ve Nino Sevgi Anıtı

Aşkın gücünü sembolize eden heykel Ali ve Nino isimli iki gencin hikayesine işaret ediyor. 7 metre yüksekliğe sahip bu dev metal iki insan heykeli belirli aralıklarla hareket ederek birbirinin içinden geçiyor. Bu sıra dışı heykeli Batum’a geldiğinizde Batum Limanı yakınında görmeniz mümkün.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.