Barselona’da Gezilecek Yerler – En Güzel 46 Nokta!

Barselona gezisine çıkmadan önce okumanız için;

Şehir hakkında; İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barselona, Akdeniz kıyısında bulunan en önemli liman ve ticaret merkezidir. M.Ö. 3. Yy’da Kartacalılar tarafından eski bir İberya kenti üzerine kurulmuştur. Modernizm akımını şehrin her bir köşesinde görebileceğiniz eserlerin neredeyse bir çoğu bu akımın öncüsü Gaudi’ye aittir. Kendine özgü kültürü ve yaşam tarzıyla dikkatleri üstüne çeken Barselona,  sanatsal hazine çeşitliliği, Romanesk kiliseleri,  Dali, Gaudi, Miro, Picasso gibi modern sanat ve mimarisindeki büyük isimlerin yer aldığı rüya şehir…

Şehrin ünlüleri; Sanat müzeleri, tarihi yerleri, doğal güzellikleri derken Barselona’nın bize sunduğu bu güzellikler görülmeye değer nitelikler taşımaktadır. Her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapan şehirde; dünyanın üçüncü büyük bazilikası olan Sagrada Familia’nın ki büyülü atmosferini yaşamayı, farklı tropik meyveleri tadımlayıp Katalonya mutfağını yakından tanıyabileceğiniz La Boqueria ve şehrin renkli yüzünü yansıtan cıvıl cıvıl Park Guell en ünlü gezi noktaları arasında yerini alıyor.

Müze kartları; Barcelona Card satın alarak; toplu taşıma, müzeler, kültür merkezleri, gece kulüpleri, mağazalar ve restoranlar başta olmak birçok turistik mekana indirimli girebilirsiniz. Kart gezi planınıza göre 3, 4 ve 5 günlük olarak üç seçenek halinde satışa sunulmaktadır. Mobil uygulama üzerinden satın alabileceğiniz kartı; Barselona Havalimanı Turist Bilgilendirme Ofisleri, Aerobus durağının yanındaki Plaça de Catalunya, Plaça Sant Jaume, Ciutat ve Kolomb Anıtı yanı, Plaça del Portal de la Pau noktalarından saat 08:30- 20:30 arasında basılı olarak teslim alabilirsiniz.

Kart Fiyatları;

  • 3 gün geçerli: 43.30 €
  • 4 gün geçerli: 53.40 €
  • 5 gün geçerli: 57.80 €

Gezi önerisi; gezilecek yerler tavsiyesini şehrin turistik noktalarına rahatça ulaşabileceğiniz Katalonya Meydanı’ndan başlatarak, sırasıyla Gaudi’nin ölümsüz eserleri, Casa Mila ile Katalonya Meydanı’na 10 dakika uzaklıktaki Casa Batllo, Katalan Ulusal Sanat Müzesi,  Parc de La Ciutadella şeklinde verebiliriz. Kendi ilgi alanınıza göre bir rota belirlemek için yazımızın devamını okumalısınız…

Ziyaret edebileceğiniz zaman; Akdeniz iklimin görüldüğü Barselona’da sıcaklıklar Mayıs ayından Kasım ayına kadar ortalama seyredişi kente olan ziyaretler açısında hayli kolaylık sağlamaktadır.

Barselona 4K Video

*Barselona’da Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

-Simgesel Yapılar 

1- Sagrada Familia Bazilikası 

Sagrada Familia Bazilikası

Burası Neresi? Sagrada Familia Bazilikası, Barselona’nın simgesi olmakla beraber en önemli yapısı ve Katalan mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseridir. Bu bina ilginç yapısı ile dünyadaki en alışılmadık tapınaklardan biri olmasıyla oldukça ilgi görmektedir. Bu nedenle bu görkemli bazilika şehre gidenler tarafından mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Neden Gitmeliyim? Barselona denilince ilk akla gelen ikonik yapı Sagrada Familia Bazilikası’nın üç cephesi; ölüm, doğum ve Hz. İsa’nın yeniden doğuşunu temsil eden bir İncil, Dört Evanjeliği, 12 havariyi, Hz. İsa ve Hz. Meryem’i temsil eden 18 mozaik kule ve kubbeye sahiptir. Bazilikanın içindeki en önemli bölüm, Büyük Çile Kapısı olup, Hz. İsa’nın çektiği çileyi ve çarmıha gerilişini yansıtmaktadır.

Sagrada Familia ismi, Hz. İsa, Hz. Yusuf ve Hz. Meryem’den oluşan “Kutsal Aile” ye atıfta bulunan bazilikanın, dünya üzerinde eşi benzeri olmadığı konusunda herkes hem fikirdir. Hala inşası tamamlanmayan devasa kilisenin 2026 yılında bitmesi planlanmaktadır. Ünlü mimar Gaudi mimarisini planlarken bir yandan modern esintiler yaratırken diğer yandan neo-gotik geleneği de kullanmıştır.

Kaçırmayın! Her bir köşesinde yaratıcılık ve hayal gücü yatan simgesel yapı Barselona gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazı.

-Müzeler

2- Museu de la Xocolata

Museu de la Xocolata

Burası Neresi? 2000 yılında Barselona’da Şekerciler Birliği’nin girişimleri üzerine kurulan Museu de la Xocolata, tarihi geçmişi oldukça köklü bir bina olan Sant Agusti Manastırı’nda bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Ziyaretçilerin, çikolatanın tıbbi-afrodizyak etkileri, kültürel-ekonomik önemi ve besin değeri hakkında bilgilerini edinebilecekleri çikolatayı tüm yönleriyle keşfetmeyi sağlayan hizmetler hazırlanmıştır.  Çikolatanın tarihine ve yapımına adanmış müzede, çikolatanın tüm üretim süreçleri dahil olmak üzere; tohumdan ürün elde etmeden, kakaonun Maya uygarlığından Avrupa’ya geliş sürecine kadar tüm detaylar verilmektedir.

Hangi aktivitelere katılabilirsiniz; Her yaşa göre ayrı aktiviteler mevcuttur. 4-12 yaş arası çocuklar için  Chocolate Artists adında düzenlenen programda, eritilmiş çikolatadan heykeller yaparken 16 yaşından büyük ziyaretçiler Çikolata Tadımına katılabilirler. Bu programlara e-posta yoluyla veya çevrimiçi rezervasyon formu yollayarak önceden rezerve edebilirsiniz.

İçeride ne göreceksiniz; Çikolatadan yapılmış heykel sergileri ve çikolata hakkında bilgilendirici sunumların yanı sıra yapımında kullanılan malzemeleri görmeniz mümkün.

Kaçırmayın! Çıkışında yer alan kafeden mutlaka espresso ile karıştırılmış sıcak çikolata veya dilerseniz mocha lezzetlerini denemeden buradan ayrılmayın!

3-Katalonya Ulusal Müzesi

Katalonya Ulusal Müzesi

Burası Neresi? Katalonya Ulusal Müzesi, 1929 yılında uluslararası sergi için inşa edilen Montjuic Ulusal Sarayı’nda yer almaktadır.  Daha sonraları Orta çağ koleksiyonunun toplandığı Katalonya Sanat Müzesi olarak, Romanesk sanat odaları açılmıştır.

Neden Gitmeliyim?  Barselona’nın dünyaca ünlü sanat müzesi olan Museu Nacional d’Art de Catalunya, bilinen en büyük Romanesk koleksiyonunun sergilendiği eserlerin hemen hemen hepsi 12. Yy’dan kalmış fresklerdir.

Romanesk sanatının en iyi duvar resimlerini ve Katalan Modernizminin en önemli temsilcilerinden olan Gaudi ve Casas sanatçılarının eserlerini görmeniz mümkün.

Kaçırmayın! Müzenin içerisinde Barselona manzarasına karşı yemek yiyebileceğiniz Oleum adındaki restorana mutlaka zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Tüm bunların yanı sıra müzenin bulunduğu Montjuic Tepesi şehri seyredebileceğiniz harika bir Plaça d’Espanya görüntüsüne tanık olabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde meydandaki çeşmede müzik ve ışık gösterilerini izleyebilirsiniz.

4-Picasso Müzesi

Picasso Museum

Burası Neresi? Paris’te bulunan Picasso Müzesi ile birlikte dünya üzerinde en çok eseri bünyesine barındıran iki müzeden biri olma özelliğine sahip Picasso Müzesi, 1963 yılında açılmıştır. Müze binası; bir zamanlar Picasso’nun yaşadığı Ortaçağ evi olarak inşa edilmiş olup serginin büyümesiyle çevre binalarda eklenerek günümüzdeki halini almıştır.

Neden Gitmeliyim? Picasso’nun hem yakın dostu hem de asistanı olan Jaume Sabartes tarafından ona hediye etmiş olduğu 574 parça eserin sergilenmeye başlaması ile ilk açılışını yapmıştır. Sonrasında Barselona Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmekte olan ve ailesinin elinde bulunan 1000 adet resimlerin bağışlanması üzerine git gide büyümüştür.

Sergilenen eserlerin çoğunluğu erken dönem zamanında yaptığı çalışmalardır. Görülmeye değer koleksiyonlar; son eşi Jacqueline Picasso’nun hediye ettiği 41 adet seramik çalışması “Bilim ve Yardımseverlik” ve 16 yaşında yaptığı “İlk Kominyon” adlı eserleri ile Valazquez’in ünlü tablosu “Las Meninas” ın Picasso’nun eşsiz yorumlarıdır.

Kaçırmayın! Müzenin aşağısında  yer alan Els Quatre Gats Restaurant’a uğrayın. 1897 yılından bu zamana kadar hizmet veren restoran, Picasso ve Ruiseyor’un ilk resimlerini duvara astıkları ve yemeklerini yedikleri yer olarak bilinmektedir. Söylendiğine göre ilk sergisini burada açmış! Güzel bir yemek eşliğinde bu atmosferi yaşamak farklı hissettirebilir.

5-Joan Miro Müzesi

Joan Miro Müzesi

Burası Neresi? Joan Miro ile arkadaşı Joan Prats tarafından 1968 yılında genç sanatçıları çağdaş sanata teşvik etmek amacıyla kurulmuştur. Joan Miro Müze binasının tasarımcısı Josep Lluis, avlu ve teraslarla doğal bir alan yaratarak gelen ziyaretçilerin içeride gezebilecekleri serbest alan yaratmıştır.

Neden Gitmeliyim? Ünlü sanatçı Sürresalist akımının temsilcisi Miro’nun 150 heykel, 225 resim ve 5 bin çizimi sergilenmektedir. Bunun yanı sıra diğer sanatçıların çalışmalarının sergilenebileceği bir alan bulunmaktadır. Bu fikir bizzat Miro’ya aittir.

Kaçırmayın! Barcelona şehrine tepeden bakan ve heykellerin yer aldığı müzenin terasında harika bir manzara sizleri karşılayacak 🙂

6-Casa Batllo

Casa Batllo

Burası Neresi? Yine bir göz dolduran ihtişamlı yapısıyla Antonio Gaudi’nin mimari eseri Casa Batllo, Mansana de la Discordia bölgesinde Casa Ametller ve Casa Lleo Morera arasında yer alır. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren binanın en dikkat çekici yeri, ince sütunları sebebiyle “Kemikler Evi”  benzetilmesinin yapıldığı ilk katta yer alan balkonlardır.

Neden Gitmeliyim? Doğadan aldığı ilhamı gözler önüne seren bina, dış cephesiyle bir gölün yüzeyini andıran renkli mozaikleri olsun, oval biçimdeki pencereleri ve ağzı açık çeneye benzeyen üst kattaki balkonları Modernizm ve Art Nouveau‘nun sınırlarını zorlayarak eşsiz bir esere imza atmıştır.

Kaçırmayın! Barselona’nın en simgesel yapılarından biri olan bu renkli ve fantastik bina, aynı zamanda dünyanın en bilinenleri arasında yerini almaktadır. Yılın her günü ziyaretler gerçekleşiyor olup büyülü görüntüsüyle gelenleri görsel çözümlemesiyle zihinlerinde etki yaratarak baştan çıkartmaktadır.

7-Casa Mila

casa mila

Burası Neresi? Barselona ile özdeşleşmiş mimar Gaudi’nin eşsiz mimari tasarımı olan Katalan Art Nouveau döneminin mirası, Casa Mila, UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altına alınmıştır. Son eseri olmasıyla birlikte oldukça önemli bir yere sahip olan bina, 1906 ve 1912 yılları arasında Antoni Gaudi tarafından, iş adamı Pere Mila i Camps ve eşi Roser Segimon Artells için inşa edilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Doğal taş görünümü ile kayadan oyulmuş izlenimi veren cephesi sebebiyle, LA Pedrera yani Taş Ocağı adıyla bilinmektedir. Gaudi, klasik estetik anlayışına karşı ortaya koyduğu Ar Nuvo kıvrımlı hatlar ve bitki figürlerinin sıklıkla kullandığı dekoratif süslemeleri ile oldukça meşhurdur.

Gaudi’nin mimari zekasının ardında yer alan çalışmaları gözlemleyebileceğiniz ünlü mimarın çizim, taslak ve planlarının sergilendiği Gaudi Müzesi, binanın çatında yer almaktadır. 1996 yılında yenileme çalışmalarıyla eski görüntüsüne bürünen yapı, günümüzde milyonlarca insanın ziyaret ettiği en cazip noktalarından biri haline dönüşmüştür.

Kaçırmayın! Casa Mila’yı ziyaretiniz boyunca kısa bir mola verebileceğinizi düşündüğümüz zemin katta yer alan Cafe de la Pedrera isimli restoran ve bir teras barda leziz yemek ve içeceklerin tadına bakabilirsiniz.

8-Maritime Museum

Maritime Museum

Burası Neresi? Barselona’nın en yaratıcı ve ilgi çekici turistik noktalarında biri olan Maritime Museum, La Ramblas’da bulunmaktadır. Katalonya’nın denizcilik tarihini yansıtan müze, mirası korumak ve yaymak amacıyla gelecek nesillere ayna tutmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Tarihi binaları, sergileri, arşivlenmiş harita ve resimleri yakından görme şansına nail olacağınız müze, size zaman içerisinde yolculuk yaptırarak 700 yıllık tarihe ışık tutacak. 1378 yılından kalan kraliyet cephanelerine kurulan Maritime Museum, dünya üzerindeki en geniş ve en eksiksiz Orta çağ tersanesi olma özelliğini taşımaktadır.

Denizcilikle ilgili her türlü parçayı bir araya getiriyor olup, Avusturya Kraliyet Gale’sinin birebir kopyasının yanında çeşitli tekne modelleri, astrolablar, teleskoplar, güneş saatleri ve kronometreler gibi çeşitli navigasyon aletleriyle oldukça kapsamlı bir tarihi arşivden ve tekne planlarından oluşan kütüphaneyi bilgilendirici bulabilirsiniz.

Kaçırmayın! Ziyaret etmek için daha fazla nedene ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Katalan’ın gizli cenneti olan bahçelerine göz atmanız konusunda ısrarcıyız. 🙂

9-Parfüm Müzesi (Côte d’Azur)

Parfüm Müzesi (Côte d'Azur)

Burası Neresi? 1961’de Ramon Planas tarafından kurulan Barselona Parfüm Müzesi, parfüm şişelerinin eskiden günümüze nasıl evrildiğini göstermek ve tarihi yaşatmak amacına sahiptir. 2008 yılında genişletilen ve yeniden yapılandırılan müze, Pontevès Hotel, eski Hugues-Aîné parfümeri, eski Pélissier binası ve jardin des oranger; Grasse kentini sembolize eden 4 binadan oluşmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Burada parfümün üretimin aşamalarından, ham maddelerin işlenmesi, damıtma gibi işlemlerin nasıl ve hangi ekipmanlar ile gerçekleştiğine dair bilgi edinebilirsiniz. Zerafet ve klasisizm, büyü,  dinamizm,  ve hijyen temalarını izleyerek ilerleyen bir koleksiyon sergilenmektedir.İlgi çekici koku dünyasına girdiğiniz an eski dönem çağlarından kalma şişeler ile birlikte modern tarzdaki şişelerin zaman içindeki değişimini yakından incelemeye fırsatı bulacaksınız.

Her dönemin kendine has özelliklere sahip tasarımlarının epey merak uyandıracağına eminiz. Oldukça önemli ve popüler; içindeki kokusuyla birlikte duran Kraliçe Marie Antoinette’ye ait parfüm kutusu ve şişesi Salvador Dali tarafından tasarlanan  “Le Roy Soleil” isimli parfüm.

Kaçırmayın! Her gün bir aksesuar sıktığımız parfümlerin, geçmişten günümüze olan yolculuğu ve evrimini merak ediyorsanız mutlaka buraya uğrayın.

-Kültür ve Sanat Merkezleri

10-Caixaforum Barcelona

Caixaforum Barcelona

Burası Neresi? Montjuic tepesinde yer alan Barselona’nın en popüler kültür merkezi Caixaforum binası, yakın zamanda Japon mimar Arata İsozaki tarafından yenilenerek tarihi ve modern mimarinin birleşimindeki uyum ortaya konmuştur.

Eski bir tesktil fabrikası olarak kullanılan bina 10 yıl kadar boş kalmasının ardından önce depo sonrasında karakol olarak kullanılmıştır. 1663 yılında La Caixa Vakfı tarafından satın alınarak tüm bina çağdaş kültür merkezine dönüştürülmüştür.

Neden Gitmeliyim? Bu kültür merkezi içerisinde farklı kategorilere ayrılmış dört alana sahip olup, ayiretten  iki ana galerisi mevcuttur. Bunlar; CaixaLab Experience +12 , gençlere yönelik multimedya ve etkileşimli öğrenme alanı ve Espacio Modernista, Barselona’nın Art Nouveau mimarisinin örneklerini gözler önüne seren Fabrica Casamona binası tarihini sergileyen galeri.

Kaçırmayın! Modern ve çağdaş sanat sergileri, eğitimsel etkinlikler, konferanslar, konserler ve canlı performansların sergilendiği kültür merkezinde, bir sinema ve oditoryum da yer almaktadır.

11-Barcelona Museum of Contemporary Art

Barcelona Museum of Contemporary Art

Burası Neresi? Amerikalı mimar Richard tarafından tasarlanan 1995 yılında açılan Barcelona Museum of Comtemporary Art’da, 20. Yy’ın ikinci yarısından kalma eserlere ve kalıcı koleksiyonun bulunduğu Tàpies, Fontana, Klee ve Torres sanatçılar yer almaktadır.

Neden Gitmeliyim? İlki altmışlı yılları, ikincisi yetmişli yılları ve üçüncüsü ise çağdaşlık olmak üzere üç modern sanat dönemini temsil etmektedir. Yaklaşık olarak 5 bin eserden oluşan kalıcı sergilerin yanı sıra geçici sergilerde bulunmaktadır. El Raval semtinde bulunan ve Generalitat de Catalunya tarafından ulusal ilgi müzesi ilan dilen müzeyi geziniz sırasında keyif alacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

12-Poble Espanyol (El sanatları)

Poble Espanyol

Burası Neresi? Poble Espanyol Müzesi, 1929 yılında inşa edilmiş olup küçük bir İspanyol köyü şeklinde tasarlanmış bir açık hava müzesidir. Joseph Puigi Cadafalch tarafından tasarlanan müzenin inşa edilme amacı, İspanya’nın farklı yerlerinin mimari ve kültür yapılarının sergilenmesidir. Müze 13 ayda inşa edilmiş, yapılma aşamasında 6 aylık bir proje olarak düşünülmüş olsa da gördüğü yoğun ilgi nedeniyle kalıcı olmuş ve şehrin en turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

Neden Gitmeliyim? Beş ayrı bölüme ayrılan alanlarında İspanya’nın tüm güzellikleri ele alınmıştır. Ülkenin tüm geleneksel lezzetlerini tadabileceğiniz, kültürüne yakından tanık olabileceğiniz ve 20 el işi ustasının canlı olarak gerçekleştirdiği sanat ve el işi ürünlerini satın alabilirsiniz.

Fran Daurel Müzesi içerisinde Picasso, Dali, Miro ve diğer sanatçıların eserlerine rastlayacak, ünlü sokak ve meydanlarda düzenlenen etkinliklerin canlandırmalarını görme fırsatını bulacaksınız.

Kaçırmayın!  Ailenizle birlikte güzel vakit geçirirken İspanyol kültürünü daha yakından tanıma fırsatını elde edeceksiniz. Bu insan yapımı şirin köyü gezmenin tadını çıkarın!

13-Gran Teatre Del Liceu

Gran Teatre Del Liceu

Burası Neresi? 19. yüzyıldan kalma bu muhteşem opera binası sadece İspanya’nın değil dünyanın en önemli sanat mabetlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 1847 yılında inşa edilen Gran Teatre Del Liceu eşsiz bir kültürel tesistir. Bina rehberli turlar eşliğinde ziyaret edilebilmektedir.

Neden Gitmeliyim? Müzik Konservatuarı’na ev sahipliği yapmak ve yüksek tabakaya opera dinleyebilecekleri bir alan yaratmak amacıyla yola çıkılmıştır.

Kaçırmayın! Yıl içerisinde düzenlenecek olan tüm opera, konser ve resitalleri web sitesinden takip edebilirsiniz.

-Doğal Güzellikler

14-Barceloneta Beach

Barceloneta Beach

Neden Gitmeliyim? Barselona’nın en ünlü plajları arasında yerini alan Barceloneta Beach, hem şehir halkı hem de turistler tarafından rağbet görmekte olup kalabalık oluğunu söyleyebiliriz. Plajın içerisinde bulunan bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayabilir sahil şeridinde bir tura çıkabilirsiniz. Mavi sularda attığınız kulaçlar sonucu bitap düşerseniz, buz gibi bir içeceği kapın kendinizi palmiyelerin altında atın.

İpucu; Sahil boyunca bazı mekanlar iki kişi 60 € karşılığında şezlong ve şemsiye kiralamaktadırlar. Bunun yerine kuma sermek için yanınızda bir örtü bulundurursanız  60 €’nuz cebinizde kalabilir. 🙂

Kaçırmayın! Barselona halkının deniz kenarında bulunan balık ve deniz ürünlerini yedikleri değişmez adresleri Barseloneta’da en favori yemekleri “tapas” ı mutlaka denemelisin!

Ulaşım: L4 Sarı Hat güzergahına binerek “Barceloneta” durağında inin. Metro çıkışında Passeig de Joan de Borbo boyunca 10 dakika kadar yürüdükten sonra plaja ulaşacaksınız.

15-Bogatell Beach

Bogatell Beach

Burası Neresi? Poblenou semtinin yanında bulunan plaj, 1992 yılında Barselona Olimpiyat Oyunları için özel olarak yapılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Sessiz sakin huzurlu bir yer arıyorsanız Bogatell tam sizin kafanıza göre. Daha çok çocuklu aileler tarafından tercih edilen plajda egzersiz ekipmanı, plaj voleybolu, masa tenisi, basketbol potası ve plaj futbolu mevcut.

Ulaşım: Metro istasyonuna oldukça yakın konum yer alan Bogatell Beach’e 10 dakikalık bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

16-Nova Icaria

nova beach

Çocuklu aileler arasında tercih edilen en popüler plajlardan biri olan Nova Icaria’da bolca çoluk çocuk sesi duyabilirsiniz. Sonra uyarmadı demeyin! Plaj içerisinde oldukça çeşitli su aktivitesi ve su sporlarına katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca plajın içerisinde ki leziz tatlar sunan El Xiringuito Escriba’da yemek yemende dönmeyin!

-Cadde ve Sokaklar

17-Katalunya Meydanı

katalunya meydanı

Burası Neresi? 19. Yy’ın ortalarına kadar şehrin sınır duvarlarının dışında bulunan meydan,  1858 yılında Madrid Hükümeti tarafından yıkılan duvar eski şehir Ciutat Vella ve modern kesim Eixample’nin birleşimi ile birlikte popüler bir hal almıştır.

Neden Gitmeliyim? Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere caddelerinin kesiştiği büyük meydan Katalunya…  Gün boyunca hareketli meydan, çevresinde yer alan alışveriş mağazaları sebebiyle yoğun ilgi görmektedir.

Meydan bir biri ardına dizilmiş heykeller ile süslüdür. Bunlardan en önemlileri; 1928 yılında Joseph Clara tarafından yapılan havuzun arkasında beyaz mermerden yapılmış “Tanrıça veya Enigma” ismi verilen nü kadın heykeli ve Katalonya’nın ilk cumhurbaşkanlığını yapmış Francesc Macia’ya ithafen yapılan anıt heykeli yer alır.

Ünlü Katalan mimar Josep Maria Subirasch tarafından yapılan anıtın ters ve bitmemiş merdiven olarak tasarlanmasındaki esas düşünce; özgürlük yolunda devam eden siyasi süreci temsil etmektedir.

Kaçırmayın! Eminönü Meydanı’nı andıran bu yerde; oldukça tanıdık bir eylemde bulunarak güvercinleri besleyebilir ve hatıra fotoğrafı çekilebilirsiniz. Çevresinde restoran, cafe, bar ve oteller bulunuyor olup farklı noktaları gezebileceğiniz caddelere de bağlantısı vardır. Buradan birçok eğlence yeri, ulaşım noktaları ve turistik alanlarına gerek yaya gerekse ulaşım seçenekleriyle ulaşım sağlamanız oldukça basit. Siz istemeseniz de yol sizi mutlaka götürecektir. 🙂

18-Passeig De Gracia

Passeig De Gracia

Burası Neresi? Şehrin önemli bulvarlarından biri olan La Rambla’nın hemen yanı başında bulunan Paseo de Gracia, mimari kalitesiyle süslü caddenin her iki yanında lüks mağazalar yer almaktadır. Alışveriş dendiğinde ilk akla gelen bu cadde, turistlerin yoğun ilgisiyle en işlek noktalardan biri haline gelmiştir.

Neden Gitmeliyim? Yazımızın içerisinde detaylı olarak bahsettiğimiz Casa Mila ve Casa Battlo ziyaret edebileceğiniz en ünlü yapılar arasında yer almaktadır.

Kaçırmayın! En çok turist çeken bölge olduğundan dolayı lüks olmasıyla restoran ve kafeler burada oldukça pahalıdır. Bizim size tavsiyemiz yakınındaki La Rambla’da bütçenize daha makul restoranlar bulabileceğiniz yönünde.

19-La Rambla Caddesi

La Rambla

Burası Neresi? Barselona’da en fazla vakit geçirebileceğiniz turistik noktaların başında gelen La Rambla Caddesi, gece gündüz her saat hareketlidir. Canlı heykeller, sokak sanatçıları, dans şovları gibi aktivitelerin eksik olmadığı cadde, ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Neden Gitmeliyim? Kristof Kolomb Heykeli’nden başlayarak, Katalunya Meydanı’na kadar devam eden 1,2 km’lik cadde üzerinde, kısa bir soluk alabileceğiniz kafe ve restoranlar, hediyelik ve alışveriş dükkanları ile cadde boyunca sıralanmıştır.

La Rambla Caddesi’nde yer alan bazı görülmeye değer yerler vardır. 19.Yy’dan kalma Canaletes Çeşmesi; çeşmeden su içenlerinden tekrardan Barselona’ya geleceklerine dair bir inanış söz konusudur. LA Boqueria; tarihi pazarda, Katalan mutfak kültürüne dair her şeyi bulmanız mümkün. Ayrıca atıştırmalık bir şeyler yiyebileceğiniz büfelerde bulunmaktadır.

Guell Sarayı; Eusebi Güell tarafından değişik görünümde bir bina yaptırmak istemesi üzerine ünlü mimar Gaudi’yi keşfetmiş, bunun üzerine inşa edilen bina mimarisiyle farklı bir görünüme kavuşmuştur. Salı ve Cumartesi günleri saat 10:00- 14:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

İp uçları; La Rampla Caddesi’nde geceleri dahi rahatça gezip dolaşabilirsiniz. Yalnız yan kesicilere dikkat etmeniz konusunda sizi uyarmalıyız! Arka ve göğüs cebinizde, sırt çantalarınızda para, kredi kartı veya belge taşımamaya özen gösterin. Mümkünse değerli eşyalarınızı pasaportunuz da dahil olmak üzere otelinizde bulunan güvenli bir kasada bırakın. Son olarak cep telefonu veya herhangi bir eşyanızı restoran ve teraslarda asla bırakmayın, koyduğunuz yerde bulamayabilirsiniz. 🙂

-Milli Park ve Bahçeler

20-Park Güell

Park Guell

Burası Neresi? Guell Ailesi tarafından 1900-1914 yıllarında soyluluk göstergesi olarak yaptırılmış olup 1923 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. Mimar Antonio Gaudi tarafından doğadan ilham alınarak bahçe-şehir konsepti inşa edilmek üzere yola çıkılmıştır.

Yapımı yarım kalan park bu haliyle bile son derece büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Öyle ki 1984 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasında yerini almıştır. Ayrıca inşa edildiği tarihler göz önünde bulundurulduğu takdirde, mimari tasarımının ne kadar uçsuz bucaksız bir hayal dünyasına sahip olduğunu söylememiz mümkün.

Neden Gitmeliyiz? Modernizm akımının en güzel örneklerinden biri olup kendi başına zaten bir sanat eseriyken içerisinde barındığı yapılar; evler, organizasyon etkinliklerinde toplanılacak bir meydan ve bahçeler oldukça dikkat çekicidir.

Kaçırmayın! Halka açık olan Barselona’nın gözde parkı; yaz aylarında çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Haziran ve Temmuz ayları başta olmak üzere çeşitli konser ve turlu rehberler eşliğinde keyifli bir organizasyonun parçası olabilirsiniz. Üstelik hepsi ücretsiz! Rengarenk görüntüsüyle içinizi açacak parkta küçük bir gezintiye çıkmak harika olacak. Güneşi Park Guella’da batırmak.. Ortaya çıkan görüntü içinizi ısıtacak. 🙂

21-Ciutadella Parkı

Cuitadella Parkı

Burası Neresi? 1714 yılında gerçekleşen Veraset Savaşı’nın ardından Kral 5. Felipe Barselona’nın güvenliğini sağlamak için La Ciutadella adında büyük bir kale inşa ettirmiştir. 1869 yılında yıkılan kalenin yerine 1888 Uluslararası Endüstri Fuarı için kullanılması amacıyla parka çevrilmiştir. Halen Ciutadella Parkı adıyla varlığını korumaya devam etmektedir.

Neden Gitmeliyiz? İçerisinde bulunan hayvanat bahçesi deniz kıyısına yakın noktada yer alırken, diğer kısımda kalan Katalonya Parlamentosu, Jeoloji ve Zooloji Müzeleri, ünlü mimar Gaudi’nin tasarlamış olduğu şelaleye sahip göl ve Modern Sanat Müzesi bulunmaktadır.

Barselona’nın merkezinde bulunan en geniş yeşillik alan Ciutadella Parkı’nda; yürüyüşe çıkabilir, gölde kürek çekebilir, çimlere uzanarak dinlenebilir ve hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaçırmayın! Bütün gün gezmekten yorgun düştüyseniz kısa bir mola vermek için harika bir yer! Yiyecek ve içeceklerinizi kapın ve soluğu burada alın derim.  Çimlerde yayılın ve karnınızı doyururken güneşin tadını çıkarın. 🙂

22-Parc del Laberint d’Horta

Parc del Laberint d'Horta

Burası Neresi? 1792 yılında İtalyan mühendis Domenico Bagutti tarafından tasarlanan Parc del Laberint d’Horta, Barselona’nın en eski bahçe ve çiçekleriyle süslenmiş sanatsal bir örnek teşkil etmektedir. Katalan soyluları için 18. Yüzyılda yapılan Parc del Laberint, bugün Barselona’da kalan en eski park yeridir.

Neden Gitmeliyim? Zemin katta Parc del Laberint’in adını taşıyan 1792 labirent bulunmaktadır. Labirent, yaklaşık 750 metre selvi çitinden oluşmaktadır.
Merkezinde, avcı Diana’nın bir heykeli bulunurken labirentin sonunda parkın koruyucusu olan açık bir mağarada kaynak perisini görebilirsiniz.

Bahçenin ortasında Artemis ve Danae’ye adanmış iki küçük tapınak mevcutken üçüncü terasa çıkan merdivenlerde şarap tanrısı Dionysos’un bir heykeli bulunmaktadır. Üçüncü ve en üst terasta klasik bir köşk yer alır. Sessiz sakin huzurlu bir ortam için iyi bir tercih.

Kaçırmayın! Kendinize güveniyorsanız labirentlerin içinde cesurca dalın ve çıkışı bulun. Her çıkış kapısında Yunan mitolojindeki temsili tanrı heykelleri ile karşılaşacaksınız. Ayrıca taş masalarda piknik yapmak imanı da mevcuttur.

23-Serra de Collserrola Natural Park

Serra de Collserola

Burası Neresi? Yerel ve vahşi yaşamı, bitki ve orman çeşitliliğini korumak amacıyla 1987 yılında Katalonya’nın arkasında bulunan Tibidabo Sıradağları’dır. 85 kilometrekarelik alanı kapsayan bu yer, dünyanın en büyük metropol parkı olarak adlandırılmaktadır. New york’un Central Park’ından 22 kat daha büyük çoğunluğu orman olmasının dışında çeşitlilik gösteren biyolojik yaşam alanında farklı türdeki bitki oluşumları da mevcuttur.

Neden gitmeliyim? Barselona şehir merkezindeki en geniş yeşil alana sahip olan Collserola Park’ta, istediğiniz her aktiviteyi yapmakta özgürsünüz. Bisiklet mi sürmek istiyorsun yoksa yürüyüş yapmak mı ya da koşu? Şehir gürültüsünden uzaklaş ve kendini doğanın kucağına at.

Kaçırmayın! Parkın içerisindeki küçük müzeyi gezmeyi ihmal etmeyin. İber Köyü Serra del Moro, Castellciuró Gotik kaleleri ve El Papiol, Santa Maria kilisesi ve ünlü Vil·la Joana gibi eski çiftlik evlerinde erken yerleşim izleri mevcut.

*Barselona’da Gezilecek Alternatif Yerler

-Eğlenceli Yerler

24-Tibidabo Amusemet Park

tibidabo-amusement park in barcelona

Burası Neresi? Collserola Ridge’in ve Barselona’nın doğal yeşilliklerinden en yüksek noktası olan Tibidabo Dağı üzerinde kurulan Tibidado Eğlence Parkı, Barselona şehrinin sembolik noktalarından biri. Tibidabo Parkı, Avrupa ve İspanya’nın bilinen en eski eğlence parklarından biri olma özelliğine sahiptir.

Neden Gitmeliyiz? 25’ten fazla oyun aktivitesinin bulunan parkta; uçak, yeni roller coaster, Plaça dels Somnis veya Düşler Meydanı, Sky Walk, Miramirall aynalar ve tabi ki Giradabo bulunurken kafe ve panoromik restoranlarda hayli ilgi çekicidir.

Kaçırmayın! Tibidado’da vakit geçirmek için bir gününüzü ayırmanız gerekmektedir ayrıca hafta sonu ziyaret etmenizi önermiyoruz. Barselona yerel halkı tarafından olukça yoğun ilgi gösterildiği için hafta sonları olukça kalabalıktır. Şehrin panoramik manzarasına karşı çekileceğiniz fotoğraf, İnstagram sayfanızda epey bir like alacaktır. 🙂

Nasıl Ulaşırım? Şehir merkezinden 169 numaralı otobüslere binerek dağın yarısına kadar ulaşım sağlayabilir ardından tercihinize göre, yürüyebilir veya finüküler ve teleferiğe binerek tepeye çıkabilirsiniz.

25-La Boqueria

La Boqueria

Burası Neresi? Pazar, Rambla de Sant Joseph’de yer almaktadır. Akdeniz mutfağını yaşatan La Boqueria meyve, sebze, balık ve deniz ürünleri, mezeler ve hatta pizza bar ve diğer birçok ürün gibi tüm Katalonya ürünleri bulabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Yöresel lezzetleri tatmak ve sanatsal faaliyetler dışında bir şeyler yapmak isteyenlerin uğrak mekânı haline gelmiş oldukça ünlü bir pazardır. Pazar yerli halk ve turistlerin uyum içinde olduğu, hoş görünümü ile ilgi çeken oldukça güzel ve renkli bir mekândır. Sürekli kalabalık ve hareketli atmosferi rağbet görmesinin başlıca nedenlerindendir.

Kaçırmayın! Her yerde bulamayacağınız tropik meyveleri makul fiyatlara alabileceğiniz pazarda, istediğiniz meyveden dilediğiniz kiloda alabiliyorken turistler için hazırlanmış olan meyve sepetleri herkesin favorisi. Meyvelerin yanı sıra çikolata ve şekerlemelerde oldukça dikkat çekicidir. Hem kendiniz için alışveriş yapabilir hem de İspanyol yerel halkının kültürünü yakından inceleme şaşını yakalayabilirsiniz.

İpuçları; Öğlen saat 12:00 ile akşam 18:00 arasında gitmemeye özen gösterin. Sabah erken ve akşam ise geç saatlerde gitmek daha uygun olacaktır. Ancak çok geçe de kalmayın gün batmadan dahi bazı yerler kapanmaya başlıyor bile.

Eşyalarınıza dikkat edin! Yan kesicilik olaylarının sıklıkla yaşanması sebebiyle özel eşyalarınıza ekstra özen göstermelisiniz. Yoksa ne olduğunu anlamadan kaybedebilirsiniz. 🙂

26-Barselona Nou Camp Stadyumu

Barselona Nou Camp Stadyumu

Burası Neresi? Nou Camp Stadyumu, F.C. Barselona futbol takımına ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 11. En büyük stadyumu olan Nou Camp, 1957 yılında yapılmıştır. Stadyumun en önemli bir diğer özelliği de stadyum içerisine reklam almayan tek spor kulübü olmasıdır. Stadyumun oldukça estetik bir görüntüye sahip olması ile bu görüntüye reklam yakışmayacağı kanısına varılmıştır. Futbol severler tarafından yoğun ilgi gören stadyum özellikle erkek turistler tarafından rağbet görmektedir.

Neden Gitmeliyim? Müze içerisinde, 100 yıllık geçmişi görsel ve işitsel olarak gelen ziyaretçilere sunulmaktadır. Futbol takımının kazandığı tüm kupaları yakından inceleme fırsatına sahip olabileceğiniz gibi Dali, Miro, Subirach ve Taples’in bağışladıkları eserleri de görebilirsiniz.

Kaçırmayın! Müzenin içerisinden başlayarak stat koridorlarını, oyuncuların soyunma odalarını ve hatta oyuncuların dua ettikleri bölüme kadar her yeri dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Yedek kulübesinin bulunduğu alandan stadın içerisine giriş yapabilir tribünlere çıkarak fotoğraf çekebilirsiniz. Stat turunda profesyonel olarak fotoğraf çekimi yapılmaktadır; futbol takımı arasında ve şampiyonlar ligi kupasıyla çekilen fotoğraflarınızı çıkışta içlerinden istediğinizi seçerek belirli bir miktar karşılığında satın alabilirsiniz. Rahat rahat gezmek istiyorsanız sabah erken saatlerde gelmek yararınıza olacaktır.

27-Torre Agbar Kulesi

Torre Agbar Kulesi

Burası Neresi? Torre Agbar Gökdeleni, şehrin en önemli simgelerinden biridir. Carrer badajoz ve Avingude diagonal arasında yer alan 38 katlı bir gökdelendir. Bina göğe doğru uzanan, oval şekilli ve oldukça dikkat çekici bir binadır. Fransız mimar Jean Nouvel ve İspanyol firması iş birliği ile inşa edilmiştir. Kule halkın ziyaretine açık değildir maalesef.

Kaçırmayın! Gündüz çokta bir çekiciliği olmayan binayı hava karardıktan sonra görmeniz, gece yapılan ışıklandırmalar sayesinde görülmeye değer dedirtiyor. Saat 20:00- 21:00 aralığında yolunuz düşerse birkaç kere fotoğraf çekilebilirsiniz.

28-Port Aventura Theme Park

Port Aventura Theme Park

Burası Neresi? PortAventura tatil bölgesinin içerisinde yer alan aquapark, herkese hitap eden turistik bir noktadır.

Neden Gitmeliyim? . Avrupa’nın en çok rağbet gören 6. Tema park olarak bilinen park, beş ayrı medeniyeti temsilen beş bölgeye ayrılıştır. Akdeniz, Çin, Polinezya, Meksika ve Uzak Batı. Susam Sokağı’ndan esinlenen aileler tarafından tercih ediliyor olup çocuklar için özel olarak tasarlanmış birçok atraksiyon mevcuttur.

Kaçırmayın! Heyecan verici su parkında adrenalini doruklarında yaşarken Avrupa’nın en yüksek serbest düşüşü olan King Khajuna’yı mutlaka deneyimleyin.  Macera ve sınırsız eğlence harika bir kombinasyon, tüm ailenin eşsiz bir Karayip macerası yaşayabileceğiniz bu parka gelirseniz pişman olmayacaksınız.

29-Open Park

Open Park

Burası Neresi? Dünya üzerinde spora adanmış ilk tema park olan Open Park, Barselona’nın kendi Estadi Olimpic stadyumunda özel olarak tasarlanan alanlar unutulmaz bir deneyimin kapılarını aralıyor.

Neden Gitmeliyim? Açık Kamp 360, Açık E-Spor, Açık Okçuluk, Açık Sandalye ve vb. birçok aktiviteyi sunuyor. Futbol dünyasının en gelişmiş antrenman simülatöründe yeteneklerinizi arttıracak, daha önce hiç olmadığı gibi eğlenirken, büyük takımların profesyonel oyuncuları tarafından kullanılan eğitim simülatörlerinden en yenisini deneme fırsatına kavuşacaksınız.

Açık Sepette; gerçekliğine son derecede inanacağınız bir basketbol deneyimine kendinizi kaptıracak ve oyunun heyecanına kapılacaksınız. Açık Kamp E-Spor; tribünlere yerleştirilen 32 Play Station 4 ile FİFA 16’da yarışarak kendinizi kanıtlayın!

Kaçırmayın! Burada kendinizi olimpiyatlarda yarışıyor gibi hissedeceksiniz! Teknolojinin harikulade biçimde entegre olduğu parkta yapabileceklerinin sınırı yok. Spor odaklı çeşitli sergi ve gösterilerin tadını çıkartabilirsiniz.

  • Estadi Olímpic de Montjuïc Lluís Companys,, Avinguda de l’Estadi, 50-56, 08038 Barcelona, İspanya

-Çocukla Gezilecek Yerler

30-Aquarium Bercelona

Aquarium Barselona

Burası Neresi? Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından biri olan Aquarium Bercelona, 450 türde toplam 11 bin canlıyı barındırır.  Akdeniz deniz yaşamına adanan akvaryumda, deniz canlıları ve türleri hakkında her şeyi burada öğrenebilirsiniz!

Neden Gitmeliyim? Akvaryum üç ana bölümden meydana gelmektedir; ilki, suyun eğitim ile ilgili olan suyun gezen için önemini anlatan “Planeta Aqua” da penguenler ve piranaların bulunduğu bölümdür. İkincisi, “Akvarum” da köpek balığı, ahtapot, akrep balığı ve denizaltı canlıları bulunur.

Ayrıca, akvaryumun en can alıcı kısmı, Avrupa’da tek olan Oceanarium’da; 80 metrelik şeffaf bir tünelin içerisinde, köpek balıkları, giltheads, morays, ocean sunfish ve daha birçok türü görme şansına erişebiliyorsunuz. Son bölüm olan Explora, çocukların eşsiz bir maceraya atılabileceği dev bir kaplumbağanın üstünde veya bir denizaltı kostümü içerisinde çok sayıda fotoğraf çekilebilecek muhteşem bir alandır.

Kaçırmayın! Şehre ziyaretiniz sırasında gezmeniz gereken yerler arasına ekleyerek daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. 🙂

31-Barselona Hayvanat Bahçesi

berselona hayvanat bahçesi

Burası Neresi? Bankacı ve iş adamı Luis Marti Codolar’ın kişisel olarak oluşturduğu egzotik ve yerli hayvan koleksiyonunu Barselona Belediye Meclisi’ne sunmasıyla zamanın belediye başkanı hayvanların satın alınarak halka açık olan  Ciutadella Park’a yerleştirilme fikrini onaylamıştır.

Bunun üzerine devasa ağaçların bulunduğu parkın içerisinde hayvanların kendi doğal yaşam alanları baz alınarak inşa edilen hayvanat bahçesinde, yaklaşık olarak 7 bin 500 hayvan barınmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Burada gezerken öğreneceğiniz, öğrenirken eğleneceğiniz saatler geçirirken, hiç görmediğiniz hayvan çeşitlerine de rastlayacaksınız. Kaplanlardan, timsahlara, yılanlardan, dünyanın en büyük hayvanlarından biri olan Afrika fillerini burada görme şansına sahipsin…

Çocuklarınız için özel tasarlanmış alanda; çiftlik hayvanlarını, Katalan eşeğini, tropik kuşları, dünyanın en büyük kertenkelesi olan Komodo ejderini ve cıvıl cıvıl öten papağanları seyir keyfini kaçırmak isteyeceğinizi sanmıyoruz.

Kaçırmayın! Her yaştan insana keyif veren bu hayvanat bahçesinin, Barselona gezinizin ardından güzel bir hatıra bırakacağına eminiz.

32-Jardi Botanic de Barcelona

Jardi Botanic

Burası Neresi?  Castell de Montjüic ve Olimpiyat Stadyumu arasında konumlanan Jardi Botanic de Barselona, 1996 yılında açılmış olup nadir bitki türlerini korumak amacını kendine görev edinmiştir.

Neden Gitmeliyim?  Barselona’nın en büyük parklarından biri olan Jardí Botànic’de yaklaşık 1500 bitki türü yetişmektedir.   Akdeniz iklimin görüldüğü ülkelerden; Kaliforniya, Şili, Güney Afrika ve Avustralya ve Akdeniz havzası manzaraları arasındaki büyük benzerliği gösteren çok çeşitli bitki örneklerine sahiptir. Botanik ve doğa kültürünü yakından tanımaya, hakkında bilgi edinmeye ve korumaya teşvik etmek amacını güdülemektedir.

Kaçırmayın! Yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe bürünen bahçeden, Barselona’nın yük limanını ve Montjuic’de bulunan olimpik spor salonunun hoş manzarasına tanık olabilirsiniz.

33-Barcelona Wax Museum

Barcelona Wax Museum

Burası Neresi? Balmumu Müzesi, 1867 yılında Barselona Merkez Bankası olarak inşa edilmiş olup 1973 yılında Museu de Cera’ya dönüştürülmüştür.

Neden Gitmeliyim? Müzenin içerisinde farklı dönemden insanlık tarihindeki en belirgin figürleri temsil eden Tarih, kültür, sanat, film müziği, fantazi, bilim veya edebiyat, iz bırakan gerçek karakterlerin yer aldığı 200’e yakın balmumu heykeli koleksiyonu bulunur. Müzeye girince sizi ilk olarak Diego Velazquez’i selamlarken ardından Kont Drakula ve Frankeinstein gibi karakterler kendini gösterirken öte yandan Harikalar Diyarında Alice’den gelen karakterleri görmek sizi eğlendirebilir.

Kaçırmayın! Müzeyi gezdikten sonra hemen yakınında bulunan fantastik ağaçlarla dolu, yaratık ve cüceler ile çevrili büyülü orman temalı Bosc de les Fades‘de bir kokteyl içmenizi tavsiye ediyoruz.

34-Fundacio Antoni Tapies

Fundacio Antoni Tapie

Burası Neresi? 1990 yılda Barselona’da eski bir yayın evi olan Montaner i Simó’da açılmıştır. Funcaio Antoni Tapies, modern sanat ve çağdaşlık çalışmalarını geliştirme amacını taşıyan müze, Antoni Tapies’e adanmıştır.

Neden Gitmeliyim? Antoni Tapies’in etkinlik ve sergilerin yanı sıra, geçici sergiler, sempozyumlar ve konferanslar düzenlenmektedir. Çağdaş sanat hakkında bilgilendirici olmak adına kendi eserlerini bağışlayarak Fundació’yu başlatmış oldu. Sırf Antoni’nin değil çağdaş sanatı temsil eden diğer sanatçılar da barındırır. İlk kat olan ana galeride, 1940’lardan kalan erken portre fotoğraflarından ersei negre gibi büyük eşyalara kadar sürekli değişen 20 Tàpies eserinin seçimini görebilirken ikinci kat, dönemsel olarak düzenlenen sergileri içeriyor.

Kaçırmayın! Sanata ilgi duyan her yaş grubundan insana sınıf ve atölyeler bulunmakta olup Tapies tarzı öğrenerek kendi yöntemleri ile harmanlayabilir ve gelişebilirsiniz.

-Gece Gezilecek Yerler

35-Plaça Reial

Plaça Reial

Burası Neresi? Bu meydan bar ve kulüpleri ile oldukça ünlü olup geceleri güzel bir vakit geçirmek için Barselona’da gelinebilecek en doğru adres. La Ramplas’tan daha uygun maliyette olsa da restoranlar ilk tercih seçeneği değildir.

Neden Gitmeliyim? Les Quinzes Nits, geleneksel Katalan kültürünün sunulduğu yemekler 6,25 €’dan başlamaktadır.  E gece kulüpleriyle ünlü olduğundan bahsetmişken biraz da bu konuya değinelim.  Her bir müzik zevkine hitap eden çeşitli kulüp ve barların en ünlüsü  Pipa Club’dür. Saat 11:00 sularında başlayan eğlence sabahın 05:00-06:00’sına kadar sürmektedir. İçecek fiyatları ise bir biraz 3 €, diğer içecekler ise 5 € arasında değişmektedir.

Bunların yanı sıra Sala Tatantos ve Sala Jamboree gibi belirli tarzlara sahip mekanlarda bulunur. Tatantos, flamenko dans ve müziğini yansıtmaktadır. 5 €’dan başlayan fiyatlarla kendinizi Latin tutkusunun içerisinde bulabilir ve deneyimleyebilirsiniz. Jambora ise, R&B havasını yansıtırken bu durum fiyatlara da yansımaktadır. Karışık bir içecek yaklaşık olarak 9 €’dur.

Kaçırmayın! Meydan da her cumartesi saat 12:002den sonra açık hava müzik konserleri verilmekte olup Pazar sabah saat 10:00- ile öğlen 14:30 arasında pul ve madeni para koleksiyonlarının alışverişi yapılmaktadır. Yerel halk tarafından da bit pazarı bulunur.

36-Pacha

pacha

Burası Neresi? Şehrin tercih edilen kulüplerinden bir tanesi olan Pacha, sahil kenarında yer alıyor olup İbiza atmosferini yansıtmaktadır. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlence sonrası atın kendinizi plaja…

Neden Gitmeliyim? İnsanlar tarafından seçkin ve zarif olarak tanımlanan kulüp, konuklarına üç farklı konsept sunmaktadır.  Pachangueo alanında geleneksel İspanyol parti müziği, terasta hip-hop ve r&b ve kırmızı oda da ise elektronik müziği çalarak gelenlere çılgınca Tüm müzik türlerine hitap eden Pacha, gelen konularına unutulmaz bir gece yaşatmaya devam ediyor. Kulübe giriş ücreti 10-20 € aralığındadır.

37-RazzMatazz

razzmatazz

Burası Neresi? Barselona’nın Poblenou kentinde bulunan eski Sala Zeleste’nin borçları sebebiyle kapanması üzerine 2000 yılında RazzMatazz hizmete açılmıştır. RazzMatazz üç katlı olup Avrupa’nın en büyük eğlence kulüplerinden biridir.

Neden Gitmeliyim? Tüm alternatif müzik türlerini barındıran kulüpte beş farklı ala bulunmaktadır. Ana oda olan Razz Club; elektro-rock, Lorft Hall’datekno house, PopBar’da 80’li 90’lı yılların R&B’si, hip-hop sevenler içinse Sal Lolita bulunmaktadır.

Kaçırmayın! Girişte aldığınız biletleri saklayın! Bu şekilde ücretsiz bir içecek alabilirsiniz. Ayrıca 02:30’dan önce alacağınız tüm içecekler daha uygun.

İpucu; Kıyafet konusunda çok katı olmayan kulübe giderken spor ayakkabı, basic t-shirt ve kot pantolon giymemeye özen gösterirseniz bir problem çıkmayacaktır.

38-La Terrazza

la terazza

Burası Neresi? Barselona’da Montjuic’in dağında bulunan açık hava kulüplerinden biri olup kategoriye öncülük etmektedir. Tarihi dekarasyon çalışmasıyla oldukça farklı ve çarpıcı gözüken kulüp sürekli olarak ses konusunda kısıtlamalara maruz kalmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Mayıs ve Eylül ayları içerisinde hizmet veriyor olup her yıl Sonar Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Elektonik ve tekno-müzik eşliğinde kendinizi müziğin ritmine bırakın ve anın tadını çıkarın!

İpucu; Kendinize bir  VIP-IN Card edinerek La Terrrazza’ya Barselona’daki diğer 13 kulüple birlikte, giriş ücreti beklemeden veya ödemeden giriş yapabilirsiniz.

*Barselona Yakınında Ve Çevresinde Gezilecek Yerler

-Barselona Çevresinde Gezilecek Köy ve Kasabalar

39-Montserrat

Montserrat

Burası Neresi? Barselona’ya 40 kilometre uzaklıkta konumlanan doğa harikası bölge, “testere dişli dağ” anlamına gelmektedir. Yerden 1236 metre kadar yükseklikte bulunan dağ, Katalonya’nın en yüksek dağıdır.

Neden Gitmeliyim? Montserrat şehri Barselona geziniz sırasında zamanınız olduğu takdirde ziyaret etmeniz gezi rotalardan biridir. Katalanların en mühim hac merkezi olup içerisinde bulunan kutsal tapınaklar görülmeye değer niteliktedir. Bunlar; Montserrat Manastırı, Basilica La Moreneta’dır. Ayrıca; Dali ve Picasso ressamlarının eserlerinin bulunduğu Monstserrat Müzesi ve L’Escolania Montserrat Çocuk Korosu’nun ücretsiz müzik dinletisini dinleyebilirsiniz.

Nasıl Ulaşırım? Plaza Espanya’da bulunan tren istasyonundan Manresa’ya R5 hatlı seferler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Sabah 08:30’da başlayan seferler gün içerisinde 15 defa gidiş ve dönüş mevcuttur. Trenden indikten sonra dağa çıkmak için Aeri (telefirik) veya Cremallera (funiküler ) olmak üzere iki yol vardır. Biletlerinizi satın alırken hangi yolu tercih edeceğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Sonradan bir değişiklik yapamayacağınızı hatırlatmamız gerekiyor!

40-Sıtges

Sıtges

Burası Neresi? Barselona’ya 42 kilometre uzaklıkta yer alan bu köye, trenle 40 dakikalık gibi bir sürede kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Barcelona’nın şirin kasabasında bazı festival, karnaval ve gayler için oldukça popüler bir turistik nokta haline gelmiştir. Ekim aylarında korku ve fantastik filmlerin ev sahipliği yapan Enternasyonal Fantastik Film Festivali, Şubat aylarında Sitges Karnavalı, Tiyatro Festivali ve Gay geçit töreni gibi çeşitli eğlenceler düzenlenmektedir. Son erece misafirperver bir kasaba olarak bilinen yerde birçok restoran ve kulüpler mevcuttur. Dünya’nın ilk gay plajının Sitges’te olduğunu belirtelim.

Nasıl Ulaşırım? Treni Barselona’da Estacio de França, Passeig de Gracia ve Estacio Sants istasyonlarında binebilir, Sitges’deki Vilanova i la Geltru veya St. Vincenç de Calders istasyonlarında inebilirsiniz. Tren seferleri günde dört defa düzenlenmektedir.

41-Girona

girona

Burası Neresi?  17 eyaletin birleşiminden oluşan İspanya’nın Katalan bölgesinde yer alan Girona, zamanında birçok devletin izlerini taşmaktadır. Önce Roma sonrasında Napolyon tarafından işgal edilen küçük kasabada kalan tarihi kalıntılar açısında oldukça zengindir.

Neden Gitmeliyim? Barselona’nın tarihi dokusuyla ve ortaçağ havasıyla ünlü bir şehir olan Girona’da ziyaret edilebilecek yerler; Ana Katedral, Sant Feliu Kilisesi, Bany Arabs, Girona surları ve Llbertat caddesi…

Kaçırmayın! Özellikle Llbertat caddesinde bulunan cafe ve restoranlarda vakit geçirmek oldukça eğlencelidir.

42-Fıgueres

Figueres

Burası Neresi? Katalonya’nın güzel şehri Girona’ya bağlı Figueres Barselona’ya 140 kilometre uzaklıktadır. Girona’dan Figueres’e geçerken kartpostal gibi görünen şirin yerleşim yerlerine rastlayacaksınız. Eğer vakit ayırabilirseniz mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Neden Gitmeliyim? Buranın en büyük özelliği ünlü sürrealist ressam Salvador Dali’nin doğduğu yer olması. Önünde uzun kuyrukların biriktiği Dali Müzesi için yılda binlerce kişi buraya akın etmektedir. Ayrıca burada İlk denizaltıyı tasarlayan ve denize indiren ilk kişi olarak bilinen Narcis Monturiol Estarriol burada yaşamıştır.

Nasıl Ulaşırım? Barselona’da bulunan Passeig de Gracia Tren İstasyonu’ndan Renfe hattına binerek Figueres’e ulaşabilirsiniz. Gün içerisinde 08:37- 09:20 ve 10:20 saatlerinde seferler düzenlenmektedir. Tek yönlü bileti 12 €’ya satın alabilirsiniz.

-Yakınındaki Turistik Şehirler

43-Valansiya

valansiya

Burası Neresi? İspanya’nın üçüncü büyük şehri Valansiya, Romalılar tarafından kurulmuş olup adı “güç,kuvvet” anlamına gelmektedir. Her bir köşesine sanatın işlendiği sokak ve caddeleriyle İspanya’nın incisi kentte, modern mimarinin izlerini de görmek mümkün.

Neden Gitmeliyim? Çok sayıda otel, restoran, kafe ve barların bulunduğu Old Town; yılın her ayı diğer bölgelere oranla her zaman daha kalabalıktır. Görülmesi gereken tüm yapılara olan yakınlığı sebebiyle de rağbet gördüğü söylenebilir.

Portakal bahçeleri, birbirinden renkli festivalleri, sıcak kanlı insanları, doğal parkları ve kendine özgü yaşam tarzıyla sizi kendine aşık edecek bir şehir. Tarihi yapılarının birçoğu UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunup, Quart ve Serranos kuleleri, Valensiya Katedrali, tarih ve sanat müzelerini örnek gösterebiliriz.

Nasıl Ulaşırım? Bu rüya şehre Barselona’dan en konforlu ve uygun seçenek trenle ulaşım sağlamaktır. En uygun 16,30 € karşılığında bir bilet satın alarak 3 saat 30 dakikalık bir seyahatin ardından Valansiya’ya varabilirsiniz.

44-Andora

Andora

Burası Neresi? Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olan Andora, yıllar içerisinde Fransız ve İspanyollar arasında gidip gelmiş ve en son olarak İspanyollar’ın hakimiyetinde kalmıştır. Fakat bir süre sonra bu ülkeye bağımsızlık verilmiş ve demokrasiyle yönetilen bir prenslik haline gelmiştir.

Neden Gitmeliyim? Dağlık bir coğrafi yapıya sahip olduğu için hayvancılık, tarım ve sanayi alanlarında gelişemeyen ülke çareyi turizme yönelerek bulmuştur. Ülkeye turistlerin gelmesi için gümrük vergisini kaldırmıştır. Kış mevsiminde ise kar pistleri kurulmaktadır.

Nasıl Ulaşırım? Sessiz, sakin , kafanızı dinleyebileceğiniz  hoş bir ülke olan Andora’ya Barselona’dan 4 saatlik bir tren yolcuğunun ardından ulaşabilirsiniz. En ucuz 40 € ve ortalama 52 €’ya bilet satın alabilirsiniz.

45-Madrid

Madrid

Burası Neresi? Guadarrama Dağları’nın yamacında yer alan Madrid, II. yüzyılda Romalılar tarafından kurulmuş olup şehrin ismi hayat suyunun kaynağı anlamına gelen Mayrit olarak adlandırılmıştır. Zaman içerisinde dilden dile değişerek Madrid ismini almıştır. İspanya Krallığı daha önceleri Toledo’da iken II. Philip 1561 yılında Madrid’e taşıyarak burayı başkent haline getirmiştir.

Neden Gitmeliyim? İspanya’nın başkenti Madrid, her ne kadar Barselona kadar turistik bir bölge olmasada güzel neo-klasik yapıları, eğlenceli gece hayatı, her daim cıvıl cıvıl olan cadde ve sokaklarıyla sizi kedine hayran bırakacak bir şehir. Festivaller kenti olarak adlandırılan Madrid’e yılın 12 ayı boyunca festivaller düzenlenmektedir.

Madrid’de; Ünlü Prada Müzesi, boğa güreşlerinin yapıldığı Plaza de Toros, 3 binden fazla odası bulunan Kraliyet Sarayı, Don Kişot ve Sanço Pança’nın heykelleri ve Madrid’in giriş kapısı olarak kabul edilen Sol Meydanı görülmesi gereken önemli noktalardır.

Nasıl Ulaşırım? Barselona’da buluan Barcelona Sants istasyonundan, Madrid’de bulunan Madrid Puerta de Atocha istasyonuna, 2 saat 30 dakikalık bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Tren biletlerinizi 32 €’ya satın alabilirsiniz.

46-Sevilla 

Sevilla

Burası Neresi? Endülüs Bölgesi’nin başkenti olan Sevilla, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Roma döneminde M.Ö. 5. Yy’da Vandallar tarafından kurulan şehir krallığın başkenti olmuştur. 711 yılında Müslüman-Arap egemenliği altında yönetilmiş ve sonrasında Hristiyanlar tarafından tekrar fethedilerek geri alınmıştır. Bu dönemde Müslüman-Arap egemenliğinde gerileme yaşanmıştır.

Yeni Dünya’nın keşfedilmesiyle birlikte Sevilla şehri zenginleşme dönemine girmiş, bunun sebebi 200 yıl boyunca İspanya’nın deniz ticaretinde egemen şehirlerden biri olmuştur. Yeni Dünya’dan kazanılan altın ve gümüşler burada paraya çevriliyor ve Yeni Dünya’ya yapılan göçler buradan yapılıyor.

Deniz ticareti yavaşlaması ve sömürgeciliğin zayıflaması üzerine bu dönem 17.Yy’a sona ermiştir. Şehirde var olan kültürel yaşam ile zenginleşmeye halen devam ediyor.

Neden Gitmeliyim? İspanya’nın bir diğer büyüleyici şehri Sevilla’yı ziyaret ettiğinize asla pişman olmayacaksınız! Birçok zengin tarihi yapılarıyla, dünyanın en büyük üçüncü katedrali, Reales Alcázares’in muhteşem sarayı, Giralda kulesi, dar sokaklarıyla Maestranza boğa güreşi halkası olan Reales Alcázares‘in muhteşem sarayı gibi sayısız anıtın bulunduğu kent gidilmeye değer nitelikte.

Nasıl Ulaşırım? Barselona Sevilla arası 5 saat 10 dakika olup günde 3 sefer düzenlenmektedir. İkinci sınıf bileti 87.40 € ve birinci sınıf bileti 146.40 €’ya satın alabilirsiniz. Biletinizi buradan alabilirsiniz!

*Barselona’ya Yakın Havaalanları

  • Reus Havaalanı 1 saat 19 dk. (79km)
  • Girona Havaalanı 1 saat 27 dk. (87km)
  • Lleida Havaalanı 2 saat 18 dk. (138km)
  • Perpignan Havaalanı 2 saat 58 dk. (172km)
  • Palma Mayorka Havaalanı 3 saat 21 dk. (201km)

*Temel İrtibat Bilgileri 

-Barselona Konsolosluk İrtibat Bilgileri

Adres: Passeig de Gràcia, 7, 08007 Barcelona, İspanya

Çalışma Saatleri: 09:30- 16:30

Telefon Numarası: +34 933 17 92 31

-Barselona Acil Durumlar İçin Telefon Kullanımı

112’yi arayarak ihtiyacınız dahilindeki acil birimini isteyebilirsiniz.

-Barselona’da Telefon Kullanımı 

Barselona ziyaretiniz sırasında ihtiyacınız ve maddi olanağına göre iki seçenek mevcuttur. İlki ön ödemeli bir hat almak.  Movistar, Vodafone ve Orange Barselona’da alabileceğiniz hat firmalarıdır. Dilerseniz hat sağlayıcılarının web sitelerini ziyaret ederek kendinize en uygun tarifeyi seçebilirsiniz. İkincisi hali hazırda kullanmış olduğunuz telefon hattınız yurt dışı kullanımına açmak. Bu konuyla ilgili detayları aşağıda yer alan paragrafta açıkladık. Eğer bu seçeneği tercih ediyorsanız yazımızı okumanızda fayda var.

  • TurkcellTürk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin