Bratislava’da Gezilecek 21 Yer | Detaylı Anlatım

bratislava şehir merkezi

1 Ocak 1993’te Çekoslovakya’nın bölünmesinden sonra şu anki konumuna erişti ve Slovakya’nın başkenti seçildi. Kozmopolit bir yapıya sahip olması nedeniyle çeşitli sanat eserlerini görmek mümkündür.

Biz de buradan yola çıkarak, Bratislava gezilecek yerler içeriğini size sunalım istedik. Bratislava tarih boyunca farklı medeniyetlerin etkisi altına girdiği için topraklarında birçok devletten iz barındırır. Avrupa‘daki bazı şehirler modernleşmenin etkisiyle geleneksel çizgilerini kaybedebiliyor. Bratislava’da böyle bir durum yok. Gelenekselliğini koruyan şehir ülkenin turistik açıdan en çekici yeridir.

#1 Bratislava Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Eski Şehir (Old Town)

bratislava eski şehir

Bratislava’nın tarihi merkezini oluşturur. Orta Çağ’dan kalma binaların, klasik Arnavut kaldırımlı sokakların, bronz heykellerin ve çarpıcı mimarinin bulunduğu eski kent, romantik ambiyansı ile sevilmektedir. Bratislava’nın büyülü geçmişini görmek için şehri dolaşın.

2- Bratislava Kalesi

bratislava kalesi

Milattan sonra 907’ye dayanan ve kentin en popüler turistik mekanlarından biridir. Kale, Tuna Nehri’ni gören bir yere inşa edilmiş. Havanın açık olduğu günlerde Avusturya ve Macaristan’ın bir kısmını da görebiliyorsunuz.

Şehrin savunması için surların bir parçası olarak inşa edilen yapı, günümüzde Slovak Ulusal Müzesi’nin sahiplendiği bir tarihi eserdir.

3- Çalışan Adam Heykeli

bratislava çalışan adam heykeli

Diğer adıyla Cumil, Slovakya’da nadir rastlanan bir çalışmanın ürünüdür. Drenaj sisteminde çalışan bir adamın heykeli gerçek hayattaki zorlukları insanların yüzüne vuruyor. Olağanüstü işçilik ve yaratıcılıkla yapılan heykel turistlere tavsiye edilen noktalar arasındadır.

4- Devin Kalesi

devin kalesi

Tuna ve Morava nehirlerinin birleştiği yerde bulunan Devin Kalesi, tarih öncesi dönemlere dayanıyor. 1. yüzyılın başlarından 1808 yılına kadar, yani Napolyon’un ordusunun kaleyi yok etmesine kadar güçlü bir savunma mekanizmasıydı. Bugün, Bratislava’nın yoğun savaş geçmişinin simgesi olarak kabul edilmiş.

5- UFO Gözlem Güvertesi

Bilim kurgu filmlerinden alışık olduğumuz bir UFO şekli var. Uzayda gerçekten hayat var mı, dünyaya UFO düştü mü bilmiyoruz ama Bratislava’da UFO şeklinde bir kafe/restoran yapılmış. Yemeğinizi yerken veya bir şeyler içerken şehri yukarıdan izleyebilirsiniz.

6- Aziz Elisabeth Kilisesi

aziz elizabeth kilisesi

Mavi Kilise olarak da bilinen Aziz Elisabeth, 2. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Binanın beyaz duvarlarını süsleyen canlı mavi renklerden yola çıkarak bu isim verilmiş.

Kilisenin içine girip giremeyeceğinizi net bir şekilde söyleyemiyoruz. Ancak çevresinde tur atıp güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Şehrin konaklama seçenekleriyle ilgili detaylara Bratislava’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

7- Hlavne Namestie

hlavne namestie

Bratislava’nın ana meydanıdır. Şehrin koşuşturmacasını burada görebiliyorsunuz. Mevsimsel olarak değişimler geçirir. Kış aylarında buz pateni pisti olurken, bazı zamanlarda o kadar sessizdir ki kendi ayak sesinizi duyabilirsiniz.

8- Michael’s Gate

michaels gate

Bugüne kadar orijinal Orta Çağ surlarının tek kapısı olan Michael Kapısı, şehrin dört bir yanında görülebilir. 51 metrelik kapı yaklaşık 700 yaşındadır.

9- Aziz Martins Katedrali

aziz martin bratislava

Bratislava’nın en önemli yapılarından biridir. En az 11 taç giydirme töreni burada yapılmıştır. Gotik mimarisinin huzur verici ambiyansı yöre halkı ve turistler tarafından ilgi görmektedir.

Katedral, Bratislava eski kentinde Romanesk tarzı bazilikanın üzerine inşa edilmiş ve 1452 yılında kutsanmıştır. Sanat, mimari ve tarih seviyorsanız Aziz Martins’i es geçmeyin.

10- Slavin Savaş Anıtı

slavin savaş anıtı

II. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden 7000 asker için sonsuz istirahat yeridir. Şehrin, ülke için yaptıklarının da gösterildiği bir noktadır.

Mezarlık ve anıt bölgesi Bratislava’nın muhteşem manzarasını sunan küçük bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Ana anıt tam ortadadır ve 391 metre yüksekliğindedir.

11- Napolyon Ordusunun Askeri

napolyon ordusu askeri heykeli

Eski kentin ana meydanında bulunan bronz heykel, “Hubert” adında bir askeri temsil ediyor. Hubert, yolda yürürken Slovak bir kıza aşık olmuş ve şehirde kalmayı tercih etmiş. Burada geçmini sağlamak için de köpüklü şarap üretimine başlamış.

12- Hviezdoslavovo Namestie

Bratislava’da tavsiye edilen meydanlardandır. Yeni köprü ve Ulusal Slovak Tiyatrosu‘na yakın bir konumda olduğu için etkinlik zamanları yoğun oluyor. Çevrede kültürel binalar olsa da havanın güzel olduğu dönemlerde meydanda da organizasyonlar yapılıyor.

13- Schone Naci Heykeli

schone naci heykeli

19. ve 20. yüzyılda yaşayan bir adama ithaf edilen Schone Naci Heykeli, Bratislava’daki tek gümüş heykeldir. Hikayesi ise şöyle… Adam, bir kadına aşık olmuş ama kadının adamda gönlü yokmuş. Bunu fark eden adam yoldan geçen kadınlara rastgele çiçekler vererek onların gülümsemelerini sağlamış.

Kahramanımız öldükten sonra şehirdeki gülümsemesinin sonsuza dek sürmesi için heykelinin yapılması istenmiş. O gün bu gündür, Schone Naci Heykeli yoldan geçen herkese selam verir.

14- Grassalkovich Palace

grassalkovich palace

Grassalkovich Sarayı, Slovakya Parlamento binasıdır. Elbette şehrin en önemli binaları arasında yerini almış. Bir meclis binası olmasına rağmen burada birçok kültürel etkinlik düzenlenmektedir.

Bugün saray turistler için olmasa da, insanlar klasik mimariyi, aristokratik dizaynı görmek için etrafında hızlı bir gezintiye çıkıyor. Hemen bitişiğindeki Fransız bahçesinde güzel düzenlenmiş çiçekler, modern sanat eserleri gözünüzden kaçmasın.:)

15- Bratislava Şehir Müzesi

Kültür, sanat, iç mekanlar, dekorasyon, mimari, yaşam biçimi gibi Bratislava’nın geçmişi üzerinden her şeyi sergileyen yaklaşık 11 temadan oluşan bileşimdir. Gerçekten 360 derece Bratislava deneyimi istiyorsanız gelmeniz gereken tek yerdir.

16- Slovak National Theater

slovak national theater

Slovak Ulusal Tiyatrosu, Bratislava’da hayran kitlesi geniş olan opera, bale gibi sanat performanslarının icra edildiği sahnedir. Burası şehrin en eski profesyonel tiyatrosudur. Hâlen kültürel ve sanatsal aktiviteleri devam ettirmesi, gelenekselliğe önem verdiğini gösteriyor.

Bratislava’da bulunduğunuz zaman aralığında tiyatroda etkinliğe gitmek isterseniz online bilet almanızı tavsiye ederiz. Birçok gösteri kapalı gişe oluyor.

17- Primates Sarayı

primate sarayı

1718’de inşa edilen bu saray, Napolyon’un Austerlitz Savaşı’ndan sonra barış antlaşması imzaladığı yerdir. Sarayda sadece politik yaşanmışlıklar yok. Şehrin köklü sanat geçmişini ve mimari anlayışını içeren sergiler bulunur.

18- Galêria Spirit Hotel

galeria sprit hotel

Sanatsal ruhla dizayn edilmiş eşsiz bir otel. Sanat galerisi olarak da hizmet veren yer, çılgın renkleriyle hemen fark ediliyor.

19- Obrazâren pri Dôme

Terk edilmiş kilise nasıl değerlendirilir? 2000 yılında Slovaklar bu sorunun cevabını çok güzel verdi. Yerel sanat okullarındaki öğrenciler kilise pencerelerini süslemek için kolları sıvadı ve özgün çalışmalara imza attı. Zaman içinde yıprandıktan sonra 2015’te yenileriyle değiştirildi.

20- Apollo Köprüsü

apollo köprüsü

2005 yılında açılan Apollo Köprüsü şehrin ulaşımını kolaylaştıran bir projedir. 854 metre uzunluğundaki köprü akşam saatlerinde güzelce aydınlatılıyor ve mimarisi daha çok keyif veriyor.

21- Roland Çeşmesi

roland çeşmesi

Hlavne Meydanı’nda bulunan Roland Çeşmesi, Macar kralının emriyle 1572’de yapılmıştır. Halkın su ihtiyacını karşılayan çeşme, ihtişamını yıllar içinde kaybetmişse de turistlerin merak ettiği bir eserdir.

Bratislava’nın adını daha önce duymamış olabilirsiniz. Ayrıca Slovakya tatil için pek cazip bir yer değilmiş gibi gelebilir. Ancak araştırdığınız zaman durumun tam tersi olduğunu anlayacaksınız. Turistler arasından gidip de mutsuz ayrılan görmedik. İyi bir bütçe planlamasıyla çok keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bütçe demişken, gidiş dönüş uçak bileti sizi düşündürüyor olabilir. Kaliteli tatil yapmak için yol ücretini hesaplamak lazım.

Bratislava’da Nerede Kalınır? 5 Muhteşem Otel Tavsiyesi

Carlton Hotel, Bratislava

Avrupa’nın tam göbeğinde bulunan Slovakya’nın başkenti Bratislava, Avrupa turuna çıkanların mutlaka uğradığı yerlerin başında geliyor. Şehir, Slovakya’nın kültürel, ticari ve turizm anlamındaki merkezi konumunda bulunmaktadır.  Bratislava’ya eğer ilk defa gidiyorsanız kuşkusuz siz de ” Bratislava’da nerede kalınır ?” sorusunun cevabını arayacaksınız. Hazırlamış olduğumuz yazıda bu sorunun cevabına ve şehirde konaklayabileceğiniz otel önerilerine yer verdik. Bratislava’ya … Devamını oku…

Kosice’de Ne Yenir? Ne İçilir? | 13 Enfes Lezzet

Bryndzové Pirohy, Kosice

Slovakya’nın en eski şehirlerinden biri olan Kosice’nin geleneksel lezzetlerini sizler için derledik. ” Kosice’de Ne Yenir? Ne İçilir? ” Yazımızda şehrin en güzel tatlarını keşfedebilirsiniz. Gelin listemizi birlikte inceleyelim; 1- Bryndzové Halušky Slovakya’nın meşhur yemeklerinden olan halusky; hamur, peynir ve pastırmanın lezzetli birleşiminden oluşuyor. Sofraların vazgeçilmezi olan halusky ana yemek olarak tercih edilmektedir. 2- Zemiakové Placky … Devamını oku…

Slovakya Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 16 Yer

Slovakya

Tuna Nehri ve Karpat Dağları’nın eşlik ettiği Slovakya, pek çok farklı kültürün egemenliğine girmişse de geleneklerini bırakmamış. Ziyaretinizde, hem Gotik ve Barok tarzda yükselen eserleriyle hem de modern çağa ayak uydurmuş binalarıyla vahşi doğayla iç içe, genç, özgür bir ülke bulacaksınız. Mağaraları, şelaleleri, kaleleri, müzeleri ve köprüleriyle Slovakya gezilecek yerler listesi uzayıp giden küçük ama … Devamını oku…

Bratislava’da Ne Yenir, Ne İçilir? | 6 Nefis Lezzet

Bratislava'da ne yenir? Ne içilir?

Slovakya’nın geleneksel lezzetlerini tadabileceğiniz kenti Bratislava’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık.. ” Bratislava’da Ne Yenir , Ne İçilir?” başlıklı yazımızda sizlere kentte mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetleri derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz? Kentte aç kalmayacağınızdan eminiz. Slovak mutfağı, bizim damak tadımıza uyan pek çok lezzete sahip. Diğer yandan Bratislava restoranlarında dünya mutfağından birçok lezzeti bulabilmeniz … Devamını oku…

Zilina’da Ne Yenir? Ne İçilir? | 9 Enfes Tat

Zilina'da ne yenir? Ne içilir?

Orta Avrupa’nın geleneksel şehirlerinden olan Zilina’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık… ” Zilina’da Ne Yenir ? Ne İçilir? ‘’ yazımızı inceleyerek şehrin popüler ve leziz yemekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Denemeden geçmemeniz gereken tatlarda ilk sırada; 1- Zemiakové Placky Sabah kahvaltılarında krep yemeyi seviyorsanız, Zilina’da ne yenir sorusuna harika bir cevap olacak zemiakove placky sipariş edebilirsiniz. … Devamını oku…

Slovakya’da Ne Yenir, Ne İçilir? | 14 Yöresel Lezzet

Slovakya'da ne yenir? Ne içilir?

Orta Avrupa’nın güzel ülkesi Slovakya, tarihi dokusu ve eşsiz doğasının yanında nefis yöresel yemekleriyle de misafirlerine keyifli zamanlar vaat ediyor. Ülke, çevresinde yer alan Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Ukrayna ve Macaristan gibi ülkelerden etkilense de kendini has bir mutfak kültürü oluşturmuş. Genelde yapımı kolay ve doyuruculuğu ön planda tutan Slovak mutfağı, çeşitliliği ve lezzetiyle kendisine … Devamını oku…

Zilina’da Gezilecek 10 Yer | Fotoğraflı Anlatım

Zilina Gezilecek Yerler

Slovakya’nın kuzeybatısına kurulmuş Zilina, üretim alanında büyük bir güce sahip olmasının yanında turistik ve tarihi noktalarıyla da dikkat çekiyor. Asırlık kaleleri, ilginç müzeleri ve doğasının saf güzelliğiyle renklenen Zilina gezilecek yerler listesiyle göz dolduruyor. Ülke sınırlarını aşan önemli simgeleriyle her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan şehir, başkent Bratislava’ya 200 km uzaklıkta yer alıyor. #1 Zilina Gezilecek Yerler … Devamını oku…

Kosice Gezilecek Yerler | 12 Turistik Nokta

Kosice Gezilecek Yerler

Eşsiz ve güzel binalar, tarihi eser bulunduran Kosice, gece hayatının hareketliliği ile de turistlerin ilgisini çekiyor.

Kosice gezilecek yerler listemizde şehrin en önemli gezi duraklarını sizlerle paylaştık.Doğu Slovakya’nın en büyük şehri, ülkenin en gazla tarihi anıta sahip meydanı Hlavna’yı barındırıyor.

Bununla beraber 2013 Avrupa Kültür Başkenti olarak gövde gösterisi yapmıştı. Kosice’de turistik tatil belli başlı yerleri gezmekle bitmiyor. Barlar, ünlü restoranlar, internette bulamayacağınız noktalar var. Şehir, tüm bunlarla sizi kendine bağlıyor.

#1 Kosice Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Elizabeth Katedrali

 st elisabeth cathedral

14. yüzyıldan kalma katedral ayrıntılı süslemeleriyle dikkat çekiyor. Göz kamaştıran renkli kiremitler Elizabeth Katedrali’ni tanımak için yeterli. Avrupa’nın en doğusundaki Gotik mimarilerden biri olan Elizabeth, 59 metre yüksekliğindeki kulesi ile ziyaretçilerine güzel manzaralar sunuyor.

Kilisenin aşağısındaki mağara da tarih açısından önemlidir. 18. yüzyılda Macaristan‘ın  Avusturya‘ya karşı ayaklanması bastırılmış ve Dük Ferenc Rakoczi Türkiye‘ye (Osmanlı’ya) sürgüne gönderilmişti.

2- Hlavna Nam

hlavna nam

Hlavna Meydanı’nda çeşit çeşit dükkan, mağaza, kafe vs. bulabilirsiniz. Doğu Slovak Galerisi turistlerce en çok gezilen yerlerden. 20. yüzyılın başında inşa edilen yapılar da turizm faaliyetlerinde sıkça kullanılıyor.

3- Hrnciarska

Hrnciarska

Sanat ve el sanatları atölyeleri Slovakya‘da önemli bir tutuyor. El emeği göz nuru geleneksel ürünler birçok yerde satılmakta. Yerel, bölgesel ve ulusal olmak üzere üç kategoride üretimler yapılıyor.

4- Lower Gate Underground Museum

Lower Gate Underground Museum

Orta Çağ zamanlarındaki Kosice’nin yer altı kalıntıları 1996 yılında yapılan inşaat çalışmalarıyla ortaya çıkarıldı. Giriş kapısı, savunma odaları, surlar, su yolları gibi şeyler ülke turizmine katkı sağlıyor.

5- Doğu Slovak Müzesi

Doğu Slovak Müzesi

Yerel sanat, kültür ve doğa tarihi bu büyük müzede sergilenmektedir. Ziyaretçiler için “Sanat Yüzyılları” ve “Karpat Doğası” olmak üzere iki bölüm yapılmış. İkisi de ayrı ayrı biletleniyor. 18. yüzyılın salon anlayışı, 16. yüzyıldaki ahşap oymalar, kozmetik ürünleri, gotik sanat gibi konular işleniyor.

6- Mihal Gallery

mihal gallery

Andy Warhol’un koleksiyonu ile oluşturulan serginin detaylı anlatımı Mihal Galerisi’nde yapılıyor. İlginç açıklamalarla karşılaşacağınızdan eminiz. Grup halinde giriş ücretleri 5 Euro’ya kadar düşüyor.

7- Rodosto & Mikkus Prison

Doğu Slovak Müzesi’nin bir uzantısı olan bu kompleks, 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadarki hayatı betimliyor. Geleneksel Doğu Slovak seramiği ve eski bir hapishanenin iç kısmı en çok merak edilen kısımlar.

8- Sandor Marai Evi

sandor marai
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Slovakya’nın en ünlü yazarlarından biri olan Sandor Marai, Kosice’de dünyaya geldi. Bu tarihin evin balkonundan dışarıyı seyretmek insana keyif veriyor.

9- Aziz Michael Şapeli

Aziz Michel Şapeli

Aziz Elizabeth Katedrali’nin güneyinde, 14. yüzyıldan günümüze ulaşmaya başaran şapel hayranlık uyandırıcı.

10- Plague Column

Plague Column

1723 yılında Kosice‘deki vebadan sağ kurtulanlar için bir şükran sembolü olarak inşa edilmiştir. Yüksekliği 14 metredir.

11- Kunsthalle

kunsthalle

Minimalist bir galeri alanıdır. Sanat sergileri dönüşümlü olarak düzenlenir. İç mekanın tasarımı eserleri görmeye uygun olarak yapılmış.

12- Shire Hall

Shire Hall

Doğu Slovak Galerisi’ne ev sahipliği yapıyor. Ana meydanın en görkemli binalarından biridir.

*Kosice’deki barlar ve restoranları diğer yazılarımızla detaylıca inceleyeceğiz. Şehirde düzenlenen turistik turlarda en çok gezilen, merak edilen yerleri yukarıda sizinle paylaştık. Geçmiş ve günümüz arasında etkili bir köprü kurabilen Kosice, gelecek yıllarda da adından söz ettirecektir. İlerleyen günler için tatil planlarınız varsa Slovakya’nın tarihi topraklarını ziyaret edebilirsiniz.

Kosice gezilecek yerler yazımıza ek tavsiye noktaları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

Bizi Takip Edin