Viyana’nın Tarihi ve Turistik Yerleri | 32 Etkileyici Durak

Çağlar boyunca varlığını sürdüren Viyana’nın geçmişi hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Öyleyse Viyana tarihi yerler listemizi mutlaka okumalısınız. Viyana tarihi hakkında; Viyana ve çevresinde gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar şehrin geçmişinin MÖ 25.000’li yıllara kadar, Neolotik döneme uzandığı görülmektedir. Biraz daha yakın tarihe gelecek olursak MÖ 5. yüzyılda Keltlerin Vedunia isimli şehri kurduğu görülmektedir. MÖ 15’de ise … Devamını oku…

Viyana’da Gezilecek Yerler Listesini sizler için derledik , Keşfetmek sana Kaldı!

viyana

Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Viyana, tarihi dokusuyla UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye hak kazanmış. İhtişamlı sarayları ve etkileyici sokaklarıyla Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilen şehrin, yarısından fazlası yeşil alan ile doludur. 1.9 milyon nüfusuyla Avusturya’nın en kalabalık şehri olarak gösterilen Viyana, Tuna Nehri kıyısında yer alan popüler bir turistik şehir… … Devamını oku…

Innsbruck’da Gezilecek 9 Yer | Detaylı Anlatım

Innsbruck

Avusturya’da Tirol eyaletinin başkenti olan Innsbruck, II. Dünya Savaşı’nın etkilerinin en ağır yaşandığı yerlerden biri. Innsbruck gezilecek yerler yazısı, şehirde uğramak isteyeceğiniz en gözde noktaları ve tarihi yapıları içeriyor. Kentin tarihini yansıtan pek çok mirası yıllar yılı son derece iyi korunmuş ve ziyaretçilerin ilgisine sunulmuş. Şehir sokaklarında yürürken farklı zaman dilimlerinden izler göreceksiniz ve geçmişe doğru … Devamını oku…

Hohenems’te Ne Yenir, Ne İçilir?

Kasespatzle, Hohenems

Avusturya’nın küçük tarihi kenti Hohenems’te ne yenir sorusuna cevaplar aradık.. Ülke mutfağının en seçkin örneklerinin yanında yerel lezzetler de bulabileceğiniz bir yemek kültürü sunuyor. Avusturya mutfağı, şahane lezzetler bulabileceğiniz zengin ve nefis bir içeriğe sahip. Hohenems da bu deneyimi yaşamak için şahane bir yer. “ Hohenems’te Ne Yenir, Ne İçilir” yazımızda heyecanlı şehir turunuzu lezzetlendirecek … Devamını oku…

Innsbruck’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Sachertorte

Avusturya’nın batısına doğru lezzetli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Innsbruck’de ne yenir sorusuna cevaplar aradık.. ” Innsbruck’de Ne Yenir ? Ne İçilir? ” yazımızı inceleyerek şehrin popüler ve geleneksel tatlarını keşfedebilirsiniz. Listemizin ilk sırasında; 1- Wiener Schnitzel Şnitzeli birçok ülkede tadabilirsiniz ancak en güzelini Avusturya‘da deneyebilirsiniz. Viyana şnitzeli diğer şnitzellerden farklı olarak limonlu bir tada … Devamını oku…

Graz’da Ne Yenir, Ne İçilir? | Şehir Yemekleri

Linz Turtası

Avusturya’daki güzel şehirlerden biri olan Graz’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık.. Nefis et yemeklerinden çikolatalı tatlılara geçiş yapacağınız renkli şehir Graz’da ne yenir , ne içilir gelin, birlikte göz atalım. Ülkenin ikinci büyük şehri olmasının yanında tarihi ve kültürel birikimiyle gezginleri çeken Graz’da, özgün bir mutfak kültürü oluşmamış. Buna rağmen ülke mutfağının en leziz örneklerini … Devamını oku…

Hohenems’de Gezilecek 5 Yer | Merak Edilenler

hohenems

Avusturya’da Dornbirne’ye bağlı küçük bir şehir olan Hohenems, yakın dönem tarihiyle ve gezilecek yerleriyle seyahat severlerin dikkatini çekiyor. Ülkenin İsviçre’ile olan sınırına kurulmuş şehirde nüfus yoğunluğu gibi cazibe noktaları da sınırlı sayıda. Hohenems gezilecek yerler listesiyle bir hafta sonunuza sığacak kadar kısa ama güzel bir seyahat geçirmenizi sağlayacak. Listenin ilk sırasında; 1- Alt Ems Kalesi … Devamını oku…

Salzburg Gezilecek Yerler Listesi | Detaylı Anlatım

salzburg

Avusturya’nın masalsı şehirlerinden biri olan Salzburg, ünlü besteci Mozart’ın doğduğu şehir olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahip. Şehir Mozart’a oldukça büyük bir vefa duygusu besliyor. Bunu şehirdeki Mozart’a ithaf edilmiş birçok mekandan anlayabiliyoruz. Barok mimarinin çok güzel örnekleriyle bezeli bu şirin şehrin daracık sokaklarında tarihi binalar arasında çok keyifli bir tatil yapma imkanına sahip … Devamını oku…

Fotoğraflarıyla Birlikte Linz’de Gezilecek 12 Yer

linz

Avusturya’nın kuzey kesiminin başkenti Linz; Viyana ve Graz’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü kenti turizm gözünden inceleyeceğiz.

Yazıyı okumaya devam ederseniz Linz gezilecek yerler hakkında ipuçları toplayacaksınız.

Kiliseler, müzeler, kültürel etkinlikleri ile ünlü olan Linz birçok bilim adamının ve sanatçının da evidir. Adalbert Stifter, Wolfgang Mozart ve Anton Bruckner, Johannes Kepler’i örnek verebiliriz. Tuna Nehri’nin konumu da etkileyici olunca Linz’de keyifli bir tatil yapmamak için bahane kalmıyor.

#1 Linz Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1-Schlossmuseum Linz 

Schlossmuseum Linz

Tuna Nehri’ne bakan heybetli Linz Kalesi, yüzyıllar boyu şehre egemen olmuştur. Kayıtlar, 9. yüzyılın başlarından bu yana kalenin var olduğunu gösteriyor. Eski yapının duvarları ve Friedrich Kapısı halen görülmektedir. Günümüzde sergi amaçlı kullanılan yerde resim, heykel, zırh, Roma ve Orta Çağ dönemlerinden kalan ürünler bulunuyor. Güney kanadında teknoloji ve doğa ilgili sergiler göze çarpar.

2-Aziz Martin Kilisesi 

Aziz Martin Kilisesi

Römerstrasse’de, Linz Kalesi’nin hemen altında, orjinal biçimde korunması için büyük çaba sarf edilen Aziz Martin Kilisesi var. Roma duvar kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan 8. yüzyıl kilisesi, en eski Carolingen mimarisinin özelliklerini taşıyor. 15. yüzyılda yapılan freskleri, eski kapıları, pencere taslaklarını, Roma yazıtlarını görebilirsiniz.

3-Ars Electronica Center 

Ars Electronica Center

“Geleceğin Müzesi” olarak adlandırılan Ars Elecktronica, 1996 yılında kuruldu. 2009 yılında ise Tuna Nehri üzerindeki ultra modern yere taşındı. Dinamik bir teknoloji merkezi olarak tasarlanan merkezde; iklim değişikliği ve kirlilik, uzay keşfi, biyoteknoloji ve robotlar gibi konular işleniyor. Yani, modern dünyayı ilgilendiren bilimsel konuları Ars Elecktronica’da irdeleyebiliyorsunuz.

Ayrıca her yıl Ars Electronica Festival organize edilerek bilgisayar müziği, animasyon, interaktif sanat, web tasarım liderleri tanıtılıyor. Gün batımından sonra bu taraflarda olursanız Tuna Nehri kıyısında yürüyüş yapmayı unutmayın.

4- Lentos Sanat Müzesi

Lentos Sanat Müzesi

Linz’in Tuna kıyısındaki son derece modern müzelerinden olan Lentos, 2003 yılında Yen Galeri’nin halefi olarak kapılarını açtı. O zaman beri Avusturya’nın en önemli sanat galerileri arasında yer almıştır. Klasik modernizmin başyapıtları ve 19. yüzyıl örnekleri olmak üzere 1,500’den fazla eser sergileniyor. Eskizler ve fotoğraf koleksiyonları da tarihi olayları aydınlatacak cinsten.

5-Yeni Katedral 

yeni katedral

Üç koridorlu, Neo-Gotik anlayışla donatılmış, şapeliyle de kendinden söz ettiren turistik katedraldir. 1862-1924 arası üzerinde çalışılan katedralin mimari planı Vinzenz Statz’a ait. Viyana‘daki Aziz Stephen Katedrali’nden daha geniş alana sahip olması farkını belli ediyor.

6- St. Florian Augustinian Abbey

St. Florian Augustinian Abbey

Linz’e sadece 20 dakikalık mesafede olan güney bölgesinde 800’lü yıllarda inşa edilen manastır bulunuyor. Hristiyanlara göre kutsal görev sırasında şehit olan Florian’ın mezarı üzerine kurulmuştur. Günümüzde gördüğümüz barok yapı ise 1686-1751 arası eklenmiş. Manastırda bazen koro konserleri olduğu için gezinizi bu tarihlere denk getirmemeye çalışın. Etkinlik zamanlarında gezilere pek izin verilmiyor.

7- Botanik Bahçeleri

botanik bahçe

Freinberg’in doğu eteklerinde, şehir merkezine 30 dakikalık yürüme mesafesinde olan çok güzel bir botanik bahçesi var. Linz’deki botanik bahçeleri Avrupa’nın en etkileyici botanik bahçeleri arasında gösterilir. 10 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapan yerde egzotik çiçekler çok dikkat çekiyor. Konserler ve festival zamanlarında daha fazla keyif almanız mümkün.

8- Wilhering Manastırı

Wilhering Manastırı

Linz’in yaklaşık 8 kilometre batısındaki küçük bir kasaba olan Wilhering, 12. yüzyıldan kalma bir Sistercian Manastırı ile ünlüdür. 1146’da kurulan manastır, yangın sonrası 18. yüzyılda tekrar tekrar inşa edildi. Avusturya’nın en iyi Rokoko iç mekanı olarak gösterilir. Wilhering’e tekne ile gelebiliyorsanız çok keyif verici bir yolculuk sizi bekliyor.

9- Çelik Dünyası

çelik dünyası

Linz, Avusturya’nın çelik endüstrisine yön veren bir şehir. Ülkenin en büyük çelik üreticisi Voestalpine AG, geziniz sırasında uğramak isteyeceğiniz bir yer. Çeliğin üretim sürecini başından sonuna kadar izleme şansını değerlendirmek fena olmayacaktır.

10- Hauptplatz ve Landstrasse

1,200 metre uzunluğundaki Landstrasse, Promenade’den ana tren istasyonuna doğru uzanır ve Linz’in tarihi şehir merkezini keşfetmek için en iyi yerlerdendir. Doğu tarafında 1772’de yapılan Ursuline Kilisesi ve 1674-1726 arasında inşa edilen Carmelite Kilisesi bulunur. Çevresi tarihi binalarla çevrili olan bölgede Linz’in sırlarını keşfetmeye hazır mısınız?

11- Pöstlingberg

Pöstlingberg

Linz’in Urfahr bölgesinin üstünde, Pöstlingberg olarak bilinen tepe bulunur. Bu tepede Hac Kilisesi yer alıyor ve yerli yabancı turistlerin ziyaretleriyle hareketli saatler geçiriyor.

12- Eski Katedral

eski katedral

Genellikle “Linz’in Eski Katedrali” (Alter Dom) olarak anılan ikiz kuleli Cizvit St. Ignatius Kilisesi, zengin İtalyan süslemeleri ile meşhurdur. Yüzyıllarda boyu çeşitli sanatçıların elinden bir şeyler kazanan katedral çoklu sergi alanı gibidir. Bundan dolayı turistlerin merak ettiği yerler arasındadır.

*Linz gezilecek yerler fazlasıyla ilginizi çekmiş olmalı. Avrupa’ya bir seyahat düşünüyorsanız Linz ve Avusturya şehirlerini mutlaka tavsiye ediyoruz. Kültürel miraslarını iyi koruyan yerel halk, turizm faaliyetleri ile geçmişini, bugününü ve geleceğini gelenlere anlatıyor.

Linz gezilecek yerler hakkında bildiklerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Avusturya’da Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 23 Yer

avusturya

Avusturya şehirlerinin renkli bir yaşamları turistlere merhaba diyor. Dağ zirveleri, berrak suları, sanatsal köşeleri, mimari geleneklerin örneklerini görmek istemez misiniz? Birçok kişi Avusturya’nın, aslında Avrupa’nın son derece popüler bir tatil ülkesi olduğunu bilmez. Bu yazıda Avusturya’da ne gibi yerler olduğunu öğrenecek ve ideal zaman dilimlerini bulacaksınız. Avusturya’da gezilecek yerler ile sizleri baş başa bırakalım 🙂 … Devamını oku…

Viyana’da Ne Yenir? | Viyana’lı 11 Lezzet

Viyana'da ne yenir? Ne içilir?

Tarihin sayfalarında küçük ama önemli ülkelerinden biri olmayı başarmış Avusturya, kendine has lezzetleri ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yemekleri ile damak tadına hitap eden yerler arasında bulunuyor. Viyana’da Ne Yenir? Ne İçilir? “Viyana’da ne yenir? Ne içilir?” listesi hazırlamaya karar verdiğimizde çoğunlukla Avusturya’nın geleneksel yemekleri karşımıza çıkıyor. Bu da demek oluyor ki eğer Avusturya yemek … Devamını oku…

Salzburg’da Ne Yenir? | Salzburg’a Ait 13 Otantik Yemek

Salzburg'da ne yenir? Ne içilir?

Salzburg’taki gerçekten lezzetli yemekleri tatmak ve en lezzetli içeceklerin tadını çıkarmak için şehrin imkanları dünyanın pek çok yerinden gelen ziyaretçileri etkiliyor. Salzburg’da Ne Yenir? Ne İçilir? Avusturya’ya gelenlerin mutlaka rotasına dahil etmesi gereken şehirlerinden Salzburg’a geldiğinizde sizi Orta Avrupa ve Avrupa mutfağını deneyebileceğiniz bir şehir bekliyor. Bu nedenle Salzburg’da ne yenir? Ne içilir? sorularına bu … Devamını oku…

Klagenfurt’da Ne Yenir, Ne İçilir? | Şehir Lezzetleri

Klagenfurt'ta ne yenir? Ne içilir?

Avusturya’nın geleneksel yemeklerini deneyimleyeceğiniz Klagenfurt’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık… ” Klagenfurt’da Ne Yenir , Ne İçilir?” başlıklı yazımızda kentte denemeniz gereken yöresel lezzetleri derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz? Klagenfurt’ta aç kalmayacağınızdan eminiz.. Ülkenin bu sevilen şehrinde yer alan hemen her restoranda lezzetli yemekleri tatma şansı yakalayacak, dünya mutfaklarından da sipariş verebileceğiniz menüler ile karşılaşacaksınız. … Devamını oku…

Linz’de Ne Yenir, Ne İçilir? | 12 Enfes Lezzet

Linz'de ne yenir? Ne içilir?

Tuna Nehri kıyısında bulunan Linz’in birbirinden lezzetli yemeklerini sizler için derledik. ” Linz’de ne yenir, ne içilir? ‘’ yazımızı inceleyerek, Linz’in ve Avusturya’nın geleneksel yemeklerini keşfedebilirsiniz. Listemizin ilk sırasında; 1- Brettljause Avusturya’da soğuk tabak olarak bilinene brettljause, yumurtadan peynire birçok ürünü içerisinde barındırıyor. İçki menülerinizin yanında tercih edebileceğiniz bu lezzet tabağını denemenizi öneriyoruz. 2- Grießnockerlsuppe … Devamını oku…

Avusturya’da Ne Yenir, Ne İçilir? | 10 Yöresel Yemek

Avusturya'da ne yenir? Ne İçilir?

Avusturya mutfağı, farklı kültürlerden esinlendiği tatlarıyla dünya mutfakları arasında önemli bir konumda yer alıyor. “ Avusturya’da Ne Yenir , Ne İçilir” yazımızda ülkenin şehirlerinde gezerken deneyebileceğiniz yiyecek ve içecekleri derledik. Hint, Orta Doğu, Türk ve İtalyan mutfakları gibi devlerden etkilenip kendi tarzını yaratan Avusturya sofralarında, nefis lezzetler saklı. Ziyaret eden gezginleri kapsamlı tarihinin ve turistik … Devamını oku…

Graz’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

graz gezilecek yerler

Avusturya’nın ikinci büyük şehri Graz; gezilecek yerleriyle ülkenin tarih, kültür ve geleneklerinin şekillenmesinde, önemli bir konumda yer alıyor.

Güzel sokakları, görkemli şehir silueti ve etkileyici tarihiyle Graz gezilecek yerler listesinin her durağı, sizi hoşgörüyle ağırlıyor.

Şehir yüzyıllar boyu Osmanlı ve Macaristan akınlarına karşı durmuş, dünya tarihinde adını duyurmuş bir geçmişe sahip. Konuşulan dillerin çeşitliliği, yaşam tarzları ve eserleriyle çok sesli bir kültürün görüldüğü şehir, bu sayede 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını da almış.

#1 Graz Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Sporgasse Caddesi

Sporgasse Street

 

Eski şehrin merkezindeki cadde, Graz’ın kalbinin attığı yer sayılabilir. Günün her saati kalabalık bulabileceğiniz caddede, İtalyan ve yerel markaların mağazalarına, lezzetiyle ünlü restoranlara ve sıcak kafelere uğrayabilirsiniz. Ayrıca cadde ününü, bölgeye özgü tatları sunan dondurmacılarıyla da duyurmuş. Şehir turunuza başlamak için ideal bir yer olan Sporgasse Caddesi’nde keyifli vakit geçireceğinize eminiz.

2- Schloss Eggenberg Sarayı

Schloss Eggenberg Castle

Yeşil ve oldukça büyük bir alan içine 1625-1635 yılında inşa edilmiş saray kompleksi, sadece şehrin değil Avrupa’nın en güzel yapılarının başını çekiyor. Müze görevi gören sarayda değerli halılar ve mobilyaların yanında bölgeye ait arkeolojik eserler de sergileniyor. Devlet hazinesi kabul edilen Eggenberg Sarayı, her yıl binlerce turistin ziyaretiyle renkleniyor.

3- Schlossberg Tepesi

Schlossberg Hill

Hikayeye göre tepe, Türk akınları yaşandığında halkın saklandığı yermiş. Bu nedenle, yerel halk için tarihi ve önemi de büyük. Günümüzde şehrin simgesi olan Saat Kulesi’nin de yer aldığı Schlossberg Tepesi, kusursuz akustiğinden dolayı konser ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Muhteşem manzarasıyla şehre gelen turistlerin ve gezginlerin de ilk duraklarından biri.

4- Saat Kulesi

Saat Kulesi

Graz’ın uçsuz bucaksız manzarasına yukarıdan bakmak isterseniz, size Saat Kulesi’ni öneririz. Schlossberg Tepesi’nde yer alan kule, 1884 yılında şehir sakinlerinden birinin evinin çatısına inşa edilmiş. Bu saat kulesini benzerlerinden ayıran çok hoş bir özelliği var; günün belirli saatlerinde çalan müzik eşliğinde dans etmeye başlayan bir erkek ve bir kadın figürü.

5- Hauptplatz

Hauptplatz

Şehrin ana meydanı olan Hauptplatz’ın geçmişi ortaçağa kadar dayanıyor. Döneminin önemli bir ticaret merkezi olan meydan günümüzde pek çok etkinlik ve festivalin ev sahibi olmuş. Size biraz olsun İstanbul’un İstiklal Caddesi’nin eski günlerini hatırlatacak meydanda güzel bir gün geçirebilirsiniz.

6- Landhaushof

Landhaushof

İtalyan mimarlar tarafından 16. yy’da inşa edilen Landhaushof, günümüzde tiyatro, konser ve sosyal etkinlikler için kullanılıyor. Yerel lezzetleri tadabileceğiniz hoş bir restoranı da bulunan binanın içini turlara katılıp gezebiliyorsunuz. Noel zamanı giderseniz, bahçesinde düzenlenen eğlenceli etkinliklere katılmayı ihmal etmeyin.

7- Mur Adası

Mur Island

Mur Nehri üzerine inşa edilmiş yapay bir ada olan Mur, farklı mimarisiyle dikkatinizi çekecektir. New Yorklu bir sanatçının tasarımı olan ada, size salyangoz kabuğunu andıracak. İçinde restoran ve etkinlik alanı da bulunan Mur Adası, hafta içi 10.00-18.00 arası açıkken hafta sonları 11.00-17.00 arası hizmet veriyor.

8- Avusturya Heykel Parkı

austria sculpture park

İsviçreli bir mimar tarafından tasarlanan park, yerli ve yabancı sanatçıların yaptığı 60 heykeli sergiliyor. Şehir merkezinin biraz dışında kalan Avusturya Heykel Parkı, tüm Avrupa’da ününü duyurmuş. Sadece Nisan ve Ekim aylarında açık olan parkta, piknik ve güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

9- Graz Katedrali

Graz Katedrali

1468 yılında gotik tarzda inşa edilen imparatorluk katedrali, şehirdeki önemli yapılardan biri. Ferah ve geniş bir iç mekana sahip katedralin dış cephesinde üç büyük felaketi temsil eden freskler yer alıyor. Bu üç felaketi ise Osmanlı, veba ve çekirge sürüleri olarak yorumluyorlar. Viyana’da yapılan yenileme çalışmalarıyla düzenlenen Graz Katedrali içinde evlilik sandıkları ve iki kutsal emanet de sergileniyor.

10- Graz Sanat Müzesi (Kunsthaus)

Kunsthaus

2003 yılında şehrin Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi sonucunda açılan müze, son yarım asırda üretilmiş çağdaş sanat eserlerini sergiliyor. Tuhaf görülebilecek bir mimarisi bulunan müze binası “dost canlısı uzaylı” olarak da anılıyor. Sanat Müzesi’ni pazartesi günü dışında diğer günler 10.00-17.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

11- Mozole

Mozole

II. Ferdinand ile birlikte eşi ve oğlunun mezarlarının bulunduğu Barok tarzındaki yapı, şehrin tarihini anlatan yerlerden bir diğeri. İç kısmı duvar kağıtları ve fresklerle süslü olan Mozole’nin dış cephesi de ihtişamlı duruyor.

*Kültür şehri Graz uçuşlarını öğrenmek için hemen tıklayın. Sonrasında tarihin ve sanatın sürükleyici hikayelerini dinlemeye gidin.

Graz gezilecek yerler ile ilgili yorumlarınızı aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Klagenfurt’ta Gezilecek 15 Yer | Fotoğraflı Anlatım

Karintiya eyaletinin başkenti olan Klagenfurt, Slovenya sınırına yakın bir konumdadır. Doğal örtüsü,bina işçilikleri ve gezilecek yerleriyle dikkat çekiyor. 1161’de pazar kasabası olarak kurulan Klagenfurt gezilecek yerler; tarihi binaları, mağazaları, galerileri ve kafeleri ile son derece çekicidir. 1527 ve 1558 yılları arasında eklenmiş kanallar Klagenfurt’u Wörthersee’ye bağlamış ve yeni projelerin kapısını açmıştır. Şehrin eski görüntüsünün bozulmaması … Devamını oku…

Bizi Takip Edin