Ankara Gezilecek Yerler | 62 Görülesi Yer

0
1477

Türk siyasetinin kalbi, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara; merkezi konumu sayesinde ülkenin dört bir yanından yerli turistleri yılın her döneminde ağırlıyor. Ankara gezilecek yerler arasında ne yazık ki deniz olmasa da; başta göller olmak üzere türlü doğal güzellikler var.

Bu İçerikte Neler Var?

Ankara’da keyifli ve verimli bir gezi gerçekleştirmek için üç ya da dört günlük bir gezi programı yeterli olabilir. Ankara gezilecek yerler arasında tiyatro, konser ve sergi gibi sanat etkinliklerinin çokluğunu da dikkate alıp mekanların etkinlik programlarını önceden gözden geçirebilirsiniz. Ankara’yı gezmek için yılın en güzel dönemi, uzun ve yorucu bir kıştan sonra gelen ılık bahar günleri olabilir.

#1 Ankara Gezilecek Yerler

1. Anıtkabir

Anıtkabir; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatini gerçekleştirdiği mekan olarak; Ankara gezilecek yerler listesinin her daim ilk sırasında. Her yıl özellikle 23 Nisan, 19 Mayıs, 10 Kasım ya da 29 Ekim gibi özel günlerde burası Atatürk’ü ziyaret etmek ve ona şükranlarını iletmek isteyenlerle dolup taşıyor.

Ulu Önder’in sağlığında Anıttepe’den “Burada çok güzel bir anıt mezar olur” şeklinde bahsetmiş olması, Anıtkabir’in bugünkü yeri konusunda da belirleyici olmuş. Bugün Türk vatandaşları için kutsal sayılan bu özel mekan; Anıt Bloğu ve Barış Parkı olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. Tandoğan Kapısı’ndan girdiğinizde, Barış Parkı’nın elli bine yakın bitkisi ve ağacı ile karşılanabilir, ardından Aslanlı Yol üzerinden Anıt Mezar’a ulaşabilirsiniz. Şeref Salonu, Kuleler, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ve İsmet İnönü’nün mezarı; Anıtkabir’de mutlaka görmeniz gereken yerler olarak sıralanabilir.

Ziyaret Saatleri: 09.00-16.30 (1 Şubat-14 Mayıs) / 09.00-17.00 (15 Mayıs-31 Ekim) / 09.00-16.00 (1 Kasım-31 Ocak)

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Anıtkabir Komutanlığı, Anıttepe, Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 231 79 75 / /0312) 231 18 61

Tabiat Parkları

2. Soğuksu Tabiat Parkı

Soğuksu Tabiat Parkı

Ankara il sınırları içinde yer alan ve 1959 yılında milli park statüsüne erişen Soğuksu Tabiat Parkı; şehir merkezine 78 kilometre mesafede ormanlık bir alan. Burada yürüyüş, doğa araştırmaları, foto safari ya da kamp aktiviteleri yapılabiliyor. Burada Atatürk Çamı olarak anılan alanda Atatürk’ün oturup çay içtiği ve bölgeyi Ankara’nın akciğerleri olarak nitelediği biliniyor.

Ziyaret Saatleri: 08.00-22.00

Giriş Ücretsizdir.

Otobüs Giriş: 195 TL

Adres: Soğuksu Caddesi No:64, Ankara

Telefon: (0312) 736 11 15

3. Eğriova Tabiat Parkı

Eğriova Tabiat Parkı

Ankara’nın Beypazarı ilçesine bağlı bulunan Eğriova Tabiat Parkı; Beypazarı ilçe merkezine 57 kilometre mesafede yer alıyor. Ankara’nın tarihi yerleri arasında da yer alan; tarihi çarşısı ve evleri ile turizm potansiyeli çok yüksek olan bu ilçeye gittiğinizde yolunuzu Eğriova’ya da düşürebilirsiniz. Tabiat parkı; çadırlı ya da karavanlı kamp, piknik, yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi aktivitelere ev sahipliği yapabilir.

Adres: Eğriova Yaylası, Beypazarı, Ankara

Telefon: (0312) 736 11 15

4. Sorgun Göleti Tabiat Parkı

Sorgun Göleti Tabiat Parkı

Ankara’nın az bilinen yerlerinden olan Güdül ilçesine bağlı bulunan Sorgun beldesi hem karaçam ormanlarına hem de geniş çayır alanlara ev sahipliği yapıyor. Buradaki orman ve göl peyzajları hem manzara seyretmek hem de sanatsal fotoğraf çekmek isteyenler için ideal. Bölge ayrıca spor, piknik ya da kamp yapmak isteyen çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Adres: Sorgun Mahallesi, 06843 Güdül Ankara

Telefon: (0312) 736 11 15

5. Şahinler Tabiat Parkı

Şahinler Tabiat Parkı

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesine bağlı bulunan Şahinler Tabiat Parkı, ilçe merkezine 30 kilometre mesafede yer alıyor. Burası ayrıca, Bolu’ya bağlı Gerede ilçesine de yalnızca 30 kilometre mesafede. Kızılcahamam Kaplıcası’nın yarattığı çekim etkisiyle bölgeye geldiyseniz kısa doğa yürüyüşleri, piknikler, kampçılık ve doğa incelemeleri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Şahinler Mahallesi, Ankara-Bolu Yolu, Kızılcahamam, Ankara

6. Çamkoru Tabiat Parkı

Çamkoru Tabiat Parkı

Çamkoru Göleti’nin yanı sıra sarıçam ve karaçam ağaçlarının da gözlerinizi ve ciğerlerinizi şenlendireceği bir yerdeyiz. Tabiat parkının yer aldığı Çamlıdere bölgesi, şehir hayatından bunalan Ankara yerlileri için de bir kaçış noktasını ifade ediyor.

Adres: Alakoç Mahallesi, 06740 Çamlıdere, Ankara

Telefon: (0312) 736 11 15

7. Tekkedağı Tabiat Parkı

İzcilik ve kampçılık gibi açık hava aktiviteleri için Ankara’da işaret edilen bir diğer lokasyon; 2011 yılında milli park statüsüne kavuşan Tekkedağı Tabiat Parkı olarak gösterilebilir. Yaban hayatı bakımından ziyaretçilerine oldukça zengin seçenekler sunan parkta; gece saatlerinde yıldız gözlemciliği ya da gündüz saatlerinde doğa fotoğrafçılığı gibi alternatif aktiviteler de ilk kez denenebilir.

Adres: Kozalan Mahallesi 06730 Beypazarı, Ankara

8. Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Çubuk Karagöl Tabiat Parkı

Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Karagöl Tabiat Parkı, şehir merkezine 68 kilometre mesafede yer alıyor. 2011 yılında tescil edilen bu doğal güzellik, göl manzarası eşliğinde yürümek, koşmak, piknik yapmak ya da sadece dinlenmek isteyenler için adres gösterilebilir.

Adres: Karagöl, Çubuk, Ankara

Göller

9. Mogan Gölü

Mogan Gölü

5 kilometre uzunluğundaki Mogan Gölü; Ankara gezilecek yerler arasında ön plana çıkan sayfiye alanlarından biri. Burası 4 metreyi  aşmayan derinliği ile birçok su sporuna uygun kabul ediliyor. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinin adını aldığı 1 kilometre genişliğindeki gölde, sazan ve kefal gibi balıkların üretimi de mevcut. Ankara’nın yöresel yemeklerinden tatmak isterseniz, yine Gölbaşı ve çevresinde alternatifler bulabilirsiniz.

Adres: Mogan Gölü, Gölbaşı, Ankara

10. Eymir Gölü

Eymir Gölü

Suyu tatlı, balığı bol bir göl olan Eymir Gölü; Ankara yerlilerinin de vazgeçilmezleri arasında. 6 kilometre uzunluğunda dar ve kıvrımlı bir göl olan Eymir’in çevresinde bisiklete binmek özellikle bahar aylarında rağbet gören bir aktivite.

Adres: Eymir Gölü, Oran Mahallesi, Çankaya, Ankara

11. Tuz Gölü

Tuz Gölü

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nün sınırları Ankara’ya da uzanıyor. Van Gölü’nden sonra Türkiye sıralamasını zorlayan bu doğal güzelliği yerinde görmek isterseniz Şereflikoçhisar yönüne doğru seyahat etmelisiniz. “Bozkırın gelinliği” olarak da anılan göl, özellikle gün batımında ışıltılı manzaralar yaratıyor.

Adres: Şereflikoçhisar, Ankara

12. Kesikköprü Baraj Gölü

Kesikköprü Baraj Gölü

Otuz metreye yakın derinliği ve sörf ya da dalış gibi su sporlarına uygun olmasıyla ilgi çeken Kesikköprü Baraj Gölü; Ankara şehir merkezinden 70 kilometre mesafede bulunuyor. Göl çevresinde belediye tarafından işletilen tesisler ve büfe gibi imkanlar var.

Adres: Gölbaşı-Bala Beynam Ormanları, Ankara

13. Bayındır Barajı (Mavi Göl)

Mavi Göl

Samsun yolu üzerinde yer alan Bayındır Barajı, ya da nam-ı diğer Mavi Göl; şehir merkezine 12 kilometre mesafede yer alıyor. Ankara gezilecek yerler arasında ilgi gören bu doğal güzellik 2005 yılından bu yana dev ağaçlara sahip bir eğlenme ve dinlenme merkezi olarak hizmet veriyor.

Adres: Samsun yolu üzeri, Yeni Bayındır, Mamak, Ankara

14. Çubuk II Barajı

Çubuk 2 Barajı

Ankara’nın Çubuk ilçesinde, Çubuk Karagöl Tabiat Parkı’nın yanı sıra baraj ve çevresi de güzelliği ile ön plana çıkıyor. Burası halkın ziyareti için ağaçlandırılmış durumda. Özellikle hafta sonları buraya piknikçiler ilgi gösteriyor. Göl aynı zamanda bölgenin su ihtiyacını da karşılıyor.

Adres: Tahtayazı Mahallesi 06760 Çubuk, Ankara

Doğal Güzellikler

15. Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi

Kış turizmi denildiğinde Ankara’nın kendisinden ziyade Kayseri’deki Erciyes Dağı gibi komşuları akla geliyor. Oysa Elmadağ Kayak Merkezi de kar görmek ve kayak yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verir nitelikte. Kar kalınlığının yükseklerde 30 ile 60 santimetre arasında değiştiği merkezde; Ocak ve Mart ayları arasında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 08.00-17.00 (Açılış ve kapanış saatleri döneme göre farklılık gösterebilir)

Adres: Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu Kayak ve Eğitim Tesisleri, Yakupabdal Köyü Kayak Merkezi, Elmadağ, Ankara

Telefon: (0312) 305 24 96 (Hafta İçi) / (0312) 453 23 86 (Hafta Sonu)

16. Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti

Ankara’nın güzelliklerini görmek isteyenler için, içerisinde bozkırları yeşil alanları ve hatta kuşların büyük ilgi gösterdiği sulak arazileri barındıran Tarihi İpek Yolu alternatif bir deneyim olabilir. Ayaş, Beypazarı, Güdül ve Nallıhan duraklarını kapsayan bu rotada özellikle de Nallıhan Kuş Cenneti görülmeye değer. Anadolu’nun orta yerinde, bu keyifli seyir durağında mevsime göre değişen manzaralar bulabilirsiniz.

Adres: Davutoğlan Mahallesi, Nallıhan Ankara Yolu, Nallıhan, Ankara

Kaplıcalar

17. Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam Kaplıcaları

Ankara’da termal turizmin bir numaralı merkezi olan Kızılcahamam, sıcaklığı 47 dereceyi bulan suları ile şifa arayanların adresi. Romatizma, eklem ağrıları ya da kireçlenme gibi problemler için bu termal sular banyo kürü olarak önerilebiliyor. Kızılcahamam’ın belediye tarafından işletilen tesisleri arasında otel ve pansiyonların yanı sıra jakuzi, Fin Hamamı ve sauna gibi seçenekler var. Bölgede konaklama alternatifleri oldukça zengin, bu nedenle de otel ortalamasına göre uygun fiyatlar yakalamak son derece mümkün.

Ziyaret Saatleri: 06.00-23.00 (Büyük Kaplıca için geçerlidir.)

Giriş Ücreti: 10 TL

Özel Kabin 2 Kişilik: 40 TL

Özel Kabin 4 Kişilik: 50 TL

Adres: Soğuksu Caddesi, Kızılcahamam, Ankara

Telefon: (0312) 736 16 48

18. Ayaş İçmesi ve Kaplıcası

Ayas İçmesi ve Kaplıcaları

Ankara’nın Ayaş ilçesi de 51 dereceyi bulan su sıcaklığı ile kaplıca sevenlerin radarına girebilir. Böbrek kumları, karaciğer hastalıkları ya da kadın hastalıkları gibi birbirinden çok farklı problemler; doktor tavsiyesi olmak koşuluyla burada tedavi edilebiliyor. Şehir merkezine 83 kilometre mesafede yer alan kaplıcalar, Ayaş ilçe merkezine ise 23 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Adres: İçmeler Mevkii, Ayaş, Ankara

Telefon: (0312) 718 31 01

19. Çubuk Melikşah Kaplıcası

Çubuk Melikşah Kaplıcası

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yer alan Çubuk Melikşah Kaplıcası, adını ünlü Selçuklu hükümdarından alıyor. Başkentin şehir merkezi ile Ankara gezilecek yerler listesindeki bu şifa kaynağı arasında yaklaşık 30 kilometre kadar mesafe var. Kaplıca suyu günümüzde yüzme havuzu içeren tesislerde kullanılıyor.

Adres: Melikşah Köyü, Çubuk, Ankara

20. Beypazarı Dutlu Tahtalı Kaplıcası

Beypazarı Dutlu Tahtalı Kaplıcası

Dutlu ve Tahtalı olarak anılan kaplıcalar Beypazarı ilçesinin doğal güzellikleri arasında kendilerine yer buluyor. Osmanlı belgelerinde buradan Tutlu Hamam olarak bahsedildiğini okuyabilirsiniz. Dutlu’daki termal havuz sıcaklığı 45 derece iken; bu seviye Tahtalı’da 50 dereceye kadar yükseliyor. Günübirlik kaplıca girişi dışında, buradaki duşlu, banyolu ya da suit odalarda rezervasyon yaptırma şansınız da var. Yemeksiz 40 TL’ye kadar düşen konaklama ücretleri yarım pansiyon ile oda tipine göre en fazla 110 TL olarak açıklanıyor.

Giriş Ücreti: 20 TL

Adres: Ankara Beypazarı Karayolu 85. Km, Beypazarı, Ankara

Telefon: (0312) 772 41 00

21. Haymana Medrese Kaplıcası

Haymana Medrese Kaplıcası

Haymana Belediyesi tarafından işletilen kaplıcalar, Ankara gezilecek yerler arasında hem tarihi hem de turistik öneme sahip. Tabii yerli halk da buradaki şifa kaynaklarını es geçmiyor. 150 kişi kapasiteli kaplıcanın kadınlara ve erkeklere özel bölümleri var. Haymana’daki suların niteliği, dünyaca ünlü araştırmalara göre de ilk sıralarda. Burada belediye tarafından işletilen otelde uygun fiyatlara konaklama da gerçekleştirebilirsiniz.

Adres: Medrese Mahallesi Fatih Caddesi, Haymana, Ankara

Telefon: (0312) 658 29 02

Parklar

22. Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği; bünyesinde yer alan Gazi Orman Çiftliği Parkı, Gazi Piknik Alanı, Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu ve Atatürk Evi gibi şahane detaylarla Ankara gezilecek yerler listesinin yıldızlarından biri. Çiftlik içindeki geniş park alanında 500 adet gülden oluşan bir gül bahçesi var. Oturma alanlarına ise meşe, karaçam ve sedir gibi ağaçlar eşlik ediyor.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Emniyet Mahallesi, Yeni Çiftlik Caddesi No:6/3 Yenimahalle, Ankara

Telefon: (0312) 211 01 70/ (0312) 211 01 71

23. Botanik Park

Ankara Botanik Parkı

56 bin metrekarenin üstünde alana sahip olan Ankara Botanik Parkı, çim alan, havuz, çocuk oyun alanı ve spor alanından oluşuyor. Parkın konumu Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasında, merkezi bir konumda. Burası ayrıca adından da anlaşıldığı gibi yeşilden yana zengin bir mekan.

Adres: Çankaya Mahallesi 06680 Çankaya, Ankara

24. Güven Park

Güven Park

Ankara’nın göbeğinde, toplu ulaşımın merkezindeki konumu ile Güven Park; neredeyse Anıtkabir ile yarışacak kadar çok ziyaretçi çekiyor. Bu güzel mola durağından Emniyet Parkı diye bahsedildiğine de şahit olabilirsiniz. Vaktiyle halk arasında toplanan paralarla inşa edildiği söylenen parkın tam ortasında Atatürk’ün sözleri ile taçlandırılan ve önünde fotoğraf çektirmeniz gereken bir de anıt var.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Devlet Mahallesi 06650 Çankaya, Ankara

25. Kuğulu Park

Kuğulu Park

Ankara’ya hayatınızda ilk kez geliyor olsanız bile Kuğulu Park’ın şöhreti mutlaka kulağınıza gelmiştir. Park adını gerçekten de sınırlarında bulunan siyah ve beyaz kuğulardan alıyor. Tunalı Hilmi Caddesi ve Atatürk Bulvarı gibi iki merkezi lokasyonun kesişiminde yer alan park, Ankara yerlileri için bir buluşma noktası sayılabilir.

Adres: Tunalı Hilmi Caddesi, Çankaya, Ankara

26. Gençlik Parkı

Gençlik Parkı

Dev bir havuz, lokantalar, kafeler ve oyun alanları… Özellikle yaz aylarında Ankaralılar sahile duydukları özlemi şehrin ortasında, Gençlik Parkı ve çevresinde gideriyor. Burayı kahvaltı saatinde ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Ulus semtinde yer alan park, hem eğlenmek hem de dinlenmek isteyenlere hitap ediyor.

Adres: Doğanbey Mahallesi Atatürk Bulvarı No:50 06050 Altındağ, Ankara

Telefon: (0312) 311 58 51 (Gençlik Parkı Gençlik Merkezi)

27. Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı

Ankara’nın parkları arasında 67 bin metrekare alana yayılan Seğmenler Parkı da öne çıkıyor. Çankaya’daki parkta havuzlar, oyun alanları ve zaman zaman düzenlenen etkinlikler ilginizi çekebilir.

Adres: Çankaya Mahallesi 06680, Çankaya, Ankara

28. Altınpark

Altınpark

Ankara’nın Aydınlıkevler semtinde, yakın çevresi için altın değerinde sayılan Altınpark var. Parktaki gölet çevresinde Türk ve dünya mutfağından lezzetleri tadabiliyor,  gösteri amfilerinde kültürel etkinliklere katılabiliyor ya da kapalı ve açık spor salonlarında keyifli vakit geçirebiliyorsunuz.

Adres: Altınpark Caddesi, Aydınlıkevler, Altındağ, Ankara

29. Harikalar Diyarı

Ankara Harikalar Diyarı

Sincan ilçesinde yer alan Harikalar Diyarı; sahip olduğu masal karakterleri ile adının hakkını veriyor. Nasreddin Hoca, Alaaddin ile Sihirli Lambası, Hacivat ve Karagöz gibi geleneksel Türk kahramanlarının dışında Red Kit ve Daltonlar gibi evrensel simalara da burada rastlayabilirsiniz. Göletler, su bisikletleri, spor sahaları ve amfi tiyatro da bu geniş parka dahil.

Adres: Yunus Emre Mahallesi 06933 Sincan, Ankara

30. Göksu Parkı

Göksu Parkı

Ankara’nın en büyük rekreasyon alanlarından biri olan Göksu Parkı; gölet içinde gezinti amaçlı hizmet veren Missisipi Gemisi ile öne çıkıyor. Parkta deniz fenerinden, dağ kızağına ve barbekü içeren piknik alanlarına kadar çok sayıda atraksiyon var.

Adres: Göksu Mahallesi, 06820 Etimesgut, Ankara

31. 50. Yıl Parkı

Ankara’nın seyir terası olarak da anılan 50. Yıl Parkı, Ankara geziniz boyunca rotanıza dahil edebileceğiniz duraklardan biri. Parkın özellikleri arasında lunaparka sahip olması da var. 120 metrelik Türkiye’nin en uzun bayrak direği de 50. Yıl Parkı’nda yer alıyor.

Adres: 50. Yıl Mahallesi 104  Sokak No:1 06590 Çankaya, Ankara

Müzeler

32. Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Ankara Resim ve Heykel Müzesi

İlk kez 1927 yılında inşa edilen ve Türk Ocakları Merkez Binası olarak değerlendirilen Ankara Resim ve Heykel Müzesi binası, 1980 yılından bu yana güncel amacına hizmet ediyor. Ankara gezilecek yerler arasındaki bu güzide adres; Osman Hamdi Bey’in Silah Taciri ya da Fausto Zonaro’nun Genç Kız Portresi gibi eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müze bünyesinde galeriler, konser ve tiyatro salonları, teşhir salonları ve atölyeler var.

Ziyaret Saatleri: 09.00-19.00 (Yaz Dönemi) / 08.00-17.00 (Kış Dönemi)

Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın altı günü ziyaret edilebilir.

Bakım onarım çalışmaları nedeniyle geçici olarak kapalıdır. (2019 Haziran)

Giriş ücretsizdir.

Adres: Talatpaşa Bulvarı Türk Ocağı Sokak No:1 Ulus, Ankara

Telefon: (0312) 310 20 94 – 95

33. Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi

Bronzdan yapılmış Atatürk heykeli ile ziyaretçilerini karşılayan Ankara Etnografya Müzesi; Türkiye’de müze binası olarak yapılan ilk yapı. Anadolu’nun bakırcılık, çini işlemeciliği ya da maden sanatı gibi birçok farklı değerini yaşatan müze; aynı zamanda bir dönem Atatürk’ün mezar yeri olarak kullanıldığı için de kıymetli. Girişteki heykel 1927 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica tarafından; bina ise ünlü mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından hayata geçirilmiş bulunuyor.

Ziyaret Saatleri: 08.30-18.45 (Yaz Dönemi) / 08.30-16.45 (Kış Dönemi)

Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın altı günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücreti: 12 TL

Adres: Hacettepe Mahallesi Türk Ocağı Sokak No:4 Ulus, Ankara

Telefon: (0312) 311 30 07

34. Şefik Bursalı Müzesi

Şefik Bursalı Müzesi

1990 yılında vefat eden ünlü ressam Şefik Bursalı’nın Ankara’daki evi; bugün Şefik Bursalı Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor. Eserleri Avrupa çapında da olumlu eleştiriler alan ressamın hem eserleri hem de yaşamına dair önemli detaylar, bu müzede bir bütünlük içinde izlenebilir. Müze aynı zamanda sanat galerisi olarak da hizmet veriyor.

Ziyaret Saatleri: 09.00-12.00 ve 13.00-17.00

Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın altı günü ziyaret edilebilir.

Adres: Ahmet Mithat Efendi Sokak No:36/3 Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 441 23 90

35. Ankara Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi

Ankara Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi

Ankara’nın Hamamönü semtinde, semtin tarihi dokusunun ortasında, İstiklal Marşı’nın kabulünün doksanıncı yılı olan 2011 yılından bu yana Mehmet Akif Ersoy kütüphane-müze koleksiyonu görülebiliyor. İki katlı ev biçimindeki müze hem ünlü şairin eserlerine, hem Milli Mücadele dönemine ait yayınlara hem de edebiyat kuramları, anlambilim değerlendirmeleri gibi çeşitlilikte bir koleksiyona sahip.

Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00

Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın beş günü ziyaret edilebilir.

Adres: Hacettepe Mahallesi Sarıkadı Sokak No:47 Hamamönü, Altındağ, Ankara

Telefon: (0312) 312 28 64

36. Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Oyuncak Müzesi, sadece çocuklara değil ruhu çocuk kalan herkese hitap ediyor. Oyuncak Müzesi’nin kalıcı koleksiyonunda geleneksel oyuncaklar, fabrikasyon oyuncaklar, yabancı oyuncaklar, antik oyuncaklar ve yeni oyuncaklar var. Bu sayede hem popüler kültürün süper kahramanlarını hem de dedelerinizden dinlediğiniz ahşap oyuncakları müzede bir arada bulabiliyorsunuz.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın dört günü ziyaret edilebilir.

Adres: Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Cebeci Yerleşkesi Cemal Gürsel Caddesi, Cebeci, Ankara

Telefon: (0312) 363 33 50

37. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi

2007 yılından bu yana Ankara gezilecek yerler listesinin kıymetli bir parçası olan Ziraat Fakültesi Müzesi; koleksiyonu ile 1892 yılında açılan ilk ziraat fakültesine kadar uzanıyor. Tarım araç gereçleri, türlü böcekler, ders ve deneyim aletleri yıllara göre burada gözlemlenebilir.

Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00

Salı, Perşembe, Cumartesi, Pazar günleri kapalıdır. Haftanın üç günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Ankara Üniversitesi Gümüşdere Yerleşkesi, Ankara

Telefon: (0312) 596 10 95

38. Beypazarı Yaşayan Müze

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi

Türkiye’nin ilk uygulamalı kültür müzesine hoş geldiniz. Müzede canlandırma ve etkileşimli sergi yöntemleri uygulanıyor. Bu sayede de ziyaretçiler geleneksel gelin kınasından Milli Mücadele döneminin kadın kahramanlarına kadar kendilerini birbirinden farklı sahnelerin içinde bulabiliyor.

Ziyaret Saatleri: 08.30-20.30

Giriş Ücreti: 5 TL

Öğrenci: 4 TL

Haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Adres: İstiklal Mahallesi Çınar Sokak No:17 Beypazarı, Ankara

Telefon: (0312) 763 22 23

39. Meteoroloji Müzesi

Ankara’daki devlet kurumlarının sayısı düşünüldüğünde; müzelerin çokluğuna da şaşırmamak gerek. Meteoroloji Teşkilatı’nın kurulduğu günden bugüne kadar geçirdiği tüm süreçleri, yüzlerce alet ve belge eşliğinde Ankara Meteoroloji Müzesi’nde görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Hafta içi mesai saatleri içinde randevu ile ziyaret edilebilir.

Adres: Meteoroloji Genel Müdürlüğü Kütükçü Ali Bey Caddesi No:4 Kabala, Keçiören, Ankara

Telefon: (0312) 302 24 19

40. Şehit Cuma Dağ MTA Tabiat Tarihi Müzesi

Şehit Cuma Dağ MTA Tabiat Tarihi Müzesi

Türkiye’nin hem ilk hem de en büyük Tabiat Tarihi Müzesi; Ankara’da Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veriyor. Üç katlı müze içinde yapabilecekleriniz arasında uzay yolculuğu ve Güneş Sistemi ziyareti de var, geçmiş yaşantılara ait omurgalı ve omurgasız fosiller de.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın altı günü ziyaret edilebilir.

Adres: Üniversiteler Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı No:139 Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 201 23 96

41. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Türkiye’nin ilk satranç müzesini 2015 yılından bu yana Ankara sınırları içinde ziyaret etmeniz mümkün. Müze içerisinde özellikle farklı ülkelere ait farklı satranç takımları dikkatinizi çekebilir.

Ziyaret Saatleri: 10.00-12.30 ve 13.30-18.00

Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın altı günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücreti: 12,5 TL

Öğrenci: 6 TL

Adres: Hamam Arkası Sakarya Mahallesi Basamaklı Sokak No:3 06230 Altındağ, Ankara

Telefon: (0312) 312 13 04

42. PTT Pul Müzesi

Ankara PTT Pul Müzesi

Pul koleksiyonerliğinin modası geçmiş gibi görünse de; PTT kapsamında hizmet veren Pul Müzesi halen ziyaretçi çekmeye devam ediyor. Müzede özel günler için basılan pulları takip etmek ilginizi çekebilir. PTT Pul Müzesi’nde pullar dışında zarf konusunda da hayli geniş bir yelpaze var.

Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00

Haftanın her günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücretsizdir.

Adres: Anafartalar Mahallesi Atatürk Bulvarı No:13 Ulus Ankara

Telefon: (0312) 560 60 48

Sergi Salonları ve Sanat Galerileri

43. Cermodern Sanat Merkezi

Cermodern Sanat Merkezi

Ankara gezilecek yerler arasında en çok ön plana çıkan sergi salonu Cermodern olarak gösterilebilir. Modern sanatların ve sahne sanatlarının ön planda olduğu mekanda ayrıca sanat kütüphanesi, mağaza, kafe ve güncel sergiler var.

Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00

Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın altı günü ziyaret edilebilir.

Giriş Ücreti: 20 TL

Öğrenci: 10 TL (10 yaş altı çocuklar için ücretsizdir.)

Adres: Altınsoy Mahallesi No:3 Sıhhiye, Ankara

Telefon: (0312) 310 00 00

44. Ankara Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü

Ankara Kültür ve Sanat Evi Abidin Paşa Köşkü

Sadece mimari dokusu sayesinde bile Ankara gezilecek yerler arasında olmaya hak kazanan Abidin Paşa Konağı; aynı zamanda Ankara için kültür ve sanat adına sergilerin düzenlendiği bir mekan. Burada şehre özgü hayvan figürleri, giysiler ve eşyalar sergileniyor.

Adres: Ertuğrul Gazi Mahallesi, Münzeviler Sokak No:6 Abidinpaşa Ankara

Telefon: (0312) 362 73 05

45. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi

Ankara nasıl Türkiye’nin kalbi durumundaysa, Ankara’da da etkinliklerin kalbinin Çankaya olduğunu söyleyebiliriz. Drama, müzik, sergiler ve ritim atölyeleri gibi çok farklı etkinlikler Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi programından takip edilebilir.

Adres: Kennedy Caddesi No:4 Kavaklıdere Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 468 21 05

46. Nurol Sanat Galerisi

Nurol Sanat Galerisi

Bodrum’dan da tanıyor olabileceğiniz Nurol Sanat Galerisi, Ankara’da çağdaş sanat sevenlere hitap etmeyi başarıyor. Burada güncel sergilerin programını web sitesi üzerinden takip edebilir; ilgi alanınıza göre katılım gösterebilirsiniz.

Adres: Gelincik Sokak 2/2 Kavaklıdere Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 468 86 70

47. Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi

Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi

Bir sergi döneminde 12 sergi ağırlayabilen Kuğulu Sanat Galerisi; sergi açmak isteyen sanatçılarla Ankaralıları bir araya getiriyor. Kavaklıdere mevkiinde yer alan galeri, merkezi konumuyla da Ziraat Bankası’nın, İstanbul’dan sonra Ankara’ya da armağan ettiği değerlerden biri.

Adres: Tunalı Hilmi Caddesi No: 104 Kavaklıdere, Ankara

Telefon: (0312) 466 05 40

48. Fırça Sanat Galerisi

Fırça Sanat Galerisi

Bugüne kadar üç yüzden fazla sanatçıyı ağırlayan Fırça Sanat Galerisi, Ankara rotanıza dahil olmaya aday. Galeri 2003 yılından bu yana Ankara sanat hayatına dahil.

Adres: Hilal Mahallesi Turan Güneş Bulvarı Hollanda Caddesi 685 Sokak No:7/A Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 438 60 08

Eğlence ve Gösteri Merkezleri

49. Wonderland Eurasia

Wonderland Eurasia

Ankapark olarak da bilinen Wonderland Eurasia; Avrupa’nın en büyük tema parkı olma iddiasına sahip. Mevsim koşullarından bağımsız olarak kullanılması hedeflenen tesiste sadece kapalı alanların genişliği bile 110 bin metrekareyi geçiyor.

Giriş Ücreti: 25 TL

Günlük Limitsiz: 150 TL

Günlük Limitsiz VIP: 200 TL

Adres: Gazi Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı 06560 Yenimahalle, Ankara

50. Congresium Ankara

Congresium Ankara

Kongreler, gösteriler ya da festivaller denilince Ankara’da akla gelen yerlerden biri Congresium Ankara olarak gösterilebilir. Şehir dışından gelen misafirler bu nedenle bu adresi oldukça iyi biliyor. Etkinlik çeşidine göre mekandaki fiyatlar da değişiklik göstermekte.

Adres: Söğütözü Caddesi No:1/A 06510 Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 285 0 385

51. Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi

Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi

Bozkırın yetiştirdiği en büyük sanat adamlarından olan Neşet Ertaş; Ankara Keçiören’deki sanat merkezine adını veriyor. 800 kişilik mekan 500 araçlık otopark imkanına sahip. Bu geniş kapasite dahilinde merkezde her türlü etkinlik düzenlenebiliyor.

Adres: Kuşcağız Mahallesi Gün Sazak Caddesi No:163 Ankara

Telefon: (0312) 361 10 65

52. ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Çim Amfi

ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Çim Amfi

Ankara’da konser ve türevi etkinlikler denildiği zaman akla ODTÜ gelmeli. Üniversitenin Mezunlar Derneği’ne ait çim amfide dünyaca ünlü sanatçıları seyretmeye doyabilirsiniz.

Adres: İşçi Blokları Mahallesi 1538 Sokak No:58 06530 Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 286 79 79

Cadde ve Meydanlar

53. Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı

Ankara denildiğinde ilk akla gelen yer olan Kızılay Meydanı, Ankara gezi listesinin de özel bir bölümünü oluşturuyor. Meydanda her türlü alışveriş ve yeme içme ihtiyacı karşılanabilirken burada 24 saat boyunca da hayat devam ediyor. Ankara’nın festivalleri ile ilgileniyorsanız da; yolunuz sıklıkla Kızılay ve çevresine düşebilir.

Adres: Kızılay Mahallesi 06420 Çankaya, Ankara

54. Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi

Memur kenti olarak bilinen Ankara’da genç nüfus nerede takılıyor diye merak ederseniz; Tunalı Hilmi Caddesi imdadınıza yetişir. Burada çok sayıda şık kafe ve restoran mevcut. Kısa süreliğine Ankara’da bulunanlar için yemek molasını Tunalı Hilmi’ye denk getirmek iyi fikir.

Adres: Çankaya, Ankara

55. Tunus Caddesi

Tunus Caddesi

Ankara gezilecek yerler listenize eğlence, alışveriş ya da tadım amacıyla dahil edebileceğiniz bir diğer önemli cadde Tunus Caddesi olarak gösterilebilir. Burası da şehrin merkezi Çankaya’da son derece işlek ve merkezi bir lokasyon.

Adres: Çankaya, Ankara

56. Çayyolu Park Caddesi

Çayyolu Park Caddesi

Ankara’nın prestijli caddelerine son olarak Çayyolu semtinde yer alan Park Caddesi’ni ilave edebiliriz. Bu cadde çevresinde gelip geçeni izlemek bile Ankara hayatını anlamak için önemli bir başlangıç.

Adres: Çankaya, Ankara

Alışveriş Merkezleri

57. Atakule Alışveriş Merkezi

Atakule Alışveriş Merkezi

Kendisini “kentin simgesi” olarak tanımlayan Atakule Alışveriş Merkezi; bu açıdan pek de haksız değil. 1989 yılında açılan merkez pek çok açıdan Ankara için bir ilk. Sinema, seçkin markalara ait mağazalar ya da Kule Restoran, AVM kapsamındaki duraklarınız arasında yer alabilir.

Adres: Atakule, 06690 Çankaya, Ankara

Telefon: 444 6 282

58. Arcadium Alışveriş Merkezi

Arcadium Alışveriş Merkezi

Zincir markaların bulunduğu AVM bölümünün yanı sıra, lezzetlerin sıralandığı Arcadium Cadde ile de Arcadium Alışveriş Merkezi listenize eklenebilir. Burası Eskişehir yolunda, Ümitköy Çayyolu merkezinde, etrafında yerleşim yerlerinin zengin olduğu bir muhitte yer alıyor.

Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde No:192 Çayyolu, Ankara

Telefon: (0312) 241 15 00

59. Bilkent Center

Bilkent Center

Ankara’nın en yüksek profile sahip kesimlerinden olan Bilkent Üniversitesi çevresine; Bilkent Center hizmet ediyor. Burada dünyaca ünlü restoran zincirleri, sinema ve seçkin markalara ait mağazalar var.

Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00

Adres: Üniversiteler Mahallesi Bilkent Bulvarı Bilkent Center Üniversiteler, 06800 Ankara

Telefon: (0312) 266 05 16

60. Tepe Prime Avenue

Tepe Prime Avenue

Eskişehir yolu üzerinde değerlendirebileceğiniz bir diğer alışveriş merkezi alternatifi olarak Tepe Prime’dan söz edilebilir. Hem mimarisi, hem de otuza yakın farklı markası ile bu mekan da bir tür buluşma noktası olma iddiasına sahip.

Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00

Adres: Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı No:266 Çankaya, Ankara

Telefon: (0312) 266 01 11

61. Ankamall Alışveriş Merkezi

Ankamall Alışveriş Merkezi

1999 yılından bu yana Ankara’da hizmet veren Ankamall, şehrin en köklülerinden biri. Burada 6 bin araçlık otopark imkanı olduğundan söz etsek; herhalde hacmi konusunda fikir vermek için yeterli olur. Tesisi, alışveriş ve yeme içme ihtiyaçlarınızın tümüne hitap ediyor.

Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00

Adres: Konya Devlet Yolu Mevlana Bulvarı No:2 Yeni Mahalle, Ankara

Telefon: (0312) 541 12 12

62. Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Ankara’nın en prestijli semtlerinden Oran’da; ambiyansı ile hoşunuza gidebilecek Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi var. Merkez, sinema, yeme içme ve alışveriş gibi başlıkların yanı sıra kültür sanat ve spor etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor. Yorucu Ankara gezinizin sonunda bir şeyler içmek ve rahatça dinlenmek için Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ni bir kenara not edebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 10.00-22.00

Adres: Turan Güneş Bulvarı No:182 Oran, Ankara

Telefon: (0312) 490 42 50

Siz de listemizde olmayan ancak Ankara gezilecek yerler arasında bulunması gerektiğini düşündüğünüz yerleri bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
41

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.