amasya tarihi yerler

Şehzadeler şehri Amasya’nın binlerce yıllık tarihi dokusunu hissedebileceğiniz tarihi yerleri sizlerle.

Yeşilırmak’ın üzerinde yer alan tarihi kaya mezarlıklarından, binlerce yıllık su kanalına kadar 7 bin yıllık tarihiyle varlığını sürdüren Amasya’da, tarihi ve kültürel gezi planlayanlar için harika bir gezi listesi oluşturduk. Sizler için hazırladığımız Amasya listemizi keyifle okumanızı dileriz;

1. Kral Kaya Mezarları

kral kaya mezarları

Amasya’nın tarihi simgelerinden olan Kral Kaya Mezarları, listemizde olmazsa olmazdı. Amasya merkezde yer alan kaya mezarları, Yeşilırmak kenarında yer alan Yalıboyu evlerinin oraya geldiğinizde direkt olarak gözünüze çarpacak güzellikte ilgi çekici bir yapıya sahip. Tarihçilere göre M.Ö 333 yılında Pontus devletinin başkenti olan Amasya, o dönemin krallarına ve önde gelenlerinin mezarlarına da ev sahipliği yapıyor.

Devasa boyutlardaki kayaların oyulmasıyla yapılan mezarları görmek için, Yalıboyu evlerinin hemen arkasında kalan Yalı sokaktan gitmeniz gerekiyor. Ancak araçla belli bir yere kadar gidilebildiği için belli bir noktadan sonra merdivenlerden tırmanmanız gerekiyor.

Adres: 05000 Yuvacık Köyü/Amasya Merkez/Amasya Merkez/Amasya
Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00
Giriş Ücreti: 5₺

2. Ferhat Su Kanalı

ferhat su kanalı

Tokat-Amasya Karayolu üzerinde 3 km ilerledikten sonra karşınıza çıkacak olan su kanalı, yapım tarihi net olarak bilinmese de, tarihçiler tarafından Helenistik ve Erken Roma döneminde yapıldığı kabul ediliyor. Amasya Antik Kenti’nin bulunduğu alanda yer alan su kanalı, şehrin su ihtiyacını karşılamak için araziye göre, eğimli bir kaydırak şeklinde inşa edilmiş.

İsmini Ferhat ile Şirin hikayesinden alan su kanalı 6 km uzunluğa sahip. Ancak dışarıdan görebileceğiniz kısım 2 kilometrelik bir alanda yer alıyor. Ferhat’ın Şirin için deldiği dağa yapılan su kanalını, Amasya gezinizde mutlaka görmelisiniz.

3. Amasya Saat Kulesi

amasya saat kulesi

Amasya şehir merkezinde yer alan Yeşilırmak’ın kenarındaki Hükümet Konağı’nın hemen yan kısmında yer alan tarihi saat kulesi, dönemin Amasya Valisi Ziya Paşa’nın isteği üzerine 1865 yılında inşa edilmiş. Hemen yanında yer alan yeni köprünün yapıldığı sırada, yani 1940 yılında hasar gören yapı, yıktırılmak zorunda kalmış. Belediyenin çalışmasıyla 2002 yılında yine aynı yere yeniden inşa edilen kule, yeni yapılan köprünün kuzeyinde yer alıyor.

Çarşılar ve Köprüler

4. Merzifon Bedesteni

merzifon bedesteni

Amasya şehir merkezinden 49 km uzaklıkta yer alan Merzifon ilçesindeki Merzifon Bedesteni, üzerinde herhangi bir kitabesi olmadığı için ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmiyor. Gazimahlup Mahallesi’nde bulunan bedesten’in 17. Yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın olduğu dönemde inşa edilen yapı, zamanında şehrin en hareketli yerlerinden biri olarak biliniyor.

Osmanlı Dönemi’nde inşa edilen diğer bedestenlerle aynı mimari özellikleri taşıyan Merzifon Bedesteni, yıllarca dokuma atölyesi olarak kullanıldıktan sonra, yılların azizliğine uğrayarak oldukça eskimiş ve uzun yıllar da tekel deposu olarak kullanılmış. 2000 ve 2006 yılında restore edilen bedesten, günümüzde dükkanların yer aldığı oldukça keyifli bir gezi noktası.

5. Ezine Pazar Hanı

ezine pazar hanı

Listemizde yerini alan bir diğer tarihi yapı ise, Amasya şehir merkezine 35 km mesafede yer alan Ezine Pazar beldesindeki tarihi Ezine Pazar Hanı. Tokat-Amasya karayolu üzerinde yer alan tarihi han, 1238 yılında dönemin Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın eşi olan Melike Mahperi Hatun’un isteği üzerine inşa edilmiş.

Uzun yıllar insanların vakit geçirip konaklayabileceği şekilde inşa edilen ve kullanılan han, Osmanlı Dönemi’nde pek çok kez restore edildiği için Selçuklu mimari özelliklerini kaybetmiş. Daha sonraları oldukça atıl bir durumda kaldığı için eskiyen yapı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılında restore edilerek ziyarete hazır hale gelmiş.

6. Alçak Köprü

alçak köprü

Üzerinde herhangi bir kitabesi bulunmadığı için kim tarafından ve hangi yılda yaptırıldığı net olarak bilinmeyen köprünün, mimari yapısı gereğiyle Roma Döneminde inşa edildiği düşünülüyor. Yeşilırmak üzerinde yer alan köprü, kesme taş ve molozdan inşa edilmiş.

Zamanla Yeşilırmak’ın yükselmesi nedeniyle suya gömülmüş bir şekilde kalan köprünün sadece tepe kısmı görünür halde kalmış. Uzun yıllar böyle kullanılan köprü, 1855 yılında üzerine yeni bir yol inşa edilerek orjinal halinden uzaklaştırılmış. Yapılan ahşap köprü de akıntı da çok uzun ömürlü olmadığı için, yeniden yapılarak 1965 yılında son görünümünü almış.

Hamamlar

7. Kumacık Hamamı

kumacık hamamı

Kumacık Hamamı, şehrin en eski hamamlarından biri. Şehir merkezinde yer alan Bayezid Paşa Mahallesi’ndeki hamam, dönemin Kapıağası Ayasağa’nın isteği üzerine 1495 yılında inşa edilmiş. Kesme taş ve molozdan inşa edilen hamam sıcaklık, soğukluk ve soyunmalık olarak üç ayrı alandan oluşuyor. Tarihi Künç Köprüsü’nün hemen yanı başında yer alan hamama, yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

8. Mustafa Bey Hamamı

mustafa bey hamamı

Amasya merkezinde yer alan Mehmet Paşa Mahallesi’ndeki tarihi bir diğer hamam da, Yörgüç Paşazade Mustafa Bey’in isteği üzerine 1436 yılında inşa edilen Mustafa Bey Hamamı. Kare plan olarak diğer tarihi yapılar gibi kesme taş ve molozla inşa edilen yapı, üzerinde yer alan kubbeleriyle de dikkat çekiyor. Sıcaklık ve soğukluk bölümlerinden oluşan hamam, tarihi Bimarhane’ye yürüyüş mesafesinde yer alıyor.

9. Künç Köprüsü

künç köprüsü

Yeşilırmak üzerinde yer alan tarihi köprü, Amasya merkezdeki iki mahalleyi birbirine bağlıyor. Üzerinde kitabesi bulunmasa da bazı kaynaklara göre 12. Yüzyılda inşa edildiği söylenen köprünün, II. Mesud’un kızı için yaptırdığı da bilgiler arasında.

Üç büyük kemeriyle oldukça geniş olan köprü, Hundi Hatun ismini aldığı için zamanla Kundi, daha sonraları ise Künç ismini almış. Bayezitpaşa ve Şamlar Mahallesi’ne geldiğinizde görebileceğiniz köprüyü, Amasya geziniz sırasında kolayca bulabilirsiniz.

10. Amasya Darüşşifası

amasya darüşşifası

Amasya şehir merkezinde yer alan Yakutiye Mahallesi’ndeki tarihi yapı, Bimarhane olarak da biliniyor. Dönemin İlhanlı sultanı Sulan Muhammed Olcaytu’nun ve eşi İldus Hatun için yaptırılan yapı, 1308 yılında inşa edilmiş. Dikdörtgen yapısı, genişçe avlusu ve eyvanıyla dikkat çeken Darrüşifa, uzun yıllar tıp eğitiminin verildiği ve hastaların tedavi ediliği bir yer olarak hizmet vermiş.

Şehir için oldukça önemli bir amaca hizmet eden yapı, ilerleyen zamanlarda ruh ve sinir hastalıkları hastanesine dönüştürülmüş. Günümüzde ise Amasya Belediyesi tarafından konservatuvar olarak kullanılan yapıyı,ziyaret edebilirsiniz.

Dini Yerler

11. Gökmederese Cami

gökmedrese cami

1267 yılında Amasya Valisi Seyfeddin Torumtay’ın isteği üzerine inşa edilen medrese, cami ve türbeye de ev sahipliği yapıyor. Külliye şeklinde inşa edilen yapı, üzerinde yer alan sekizgen şeklindeki maviye yakın tuğlalar nedeniyle Gök Medrese olarak anılıyor. Selçuklu mimarisinde yer alan özel işlemelerin bulunduğu yapı, şehir merkezindeki Gökmedrese Mahallesi’nde yer alıyor.

12. Burmalı Minare Cami

burmalı minare cami

Listemizde yerini alan bir diğer tarihi yapı ise, oldukça ilginç minaresiyle bilinen Burmalı Camisi. Şehir merkezinde bulunan Derekocacık Mahallesi’ndeki tarihi cami, Amasya’nın simgelerinden biri olarak biliniyor. Caminin üzerinde yer alan kitabeye göre Selçuklu Dönemi’nde hükümdarın veziri olan Necmeddin Ferruh Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf’un 1242 yılında yaptırıldığı yazıyor.

Bugün camiyi bilindik hale getiren minaresi ilk yapıldığı zaman ahşap olarak inşa edilmiş, fakat daha sonra çıkan yangında tamamen harap olan minare, 1730 yılında onarılarak bugün ki burma şeklindeki minare halini almış.

13. Çelebi Mehmet Medresesi

çelebi mehmet medresesi

Şehrin en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapan Merzifon ilçesinden bir yapıyla listemize devam ediyoruz. İlçe merkezindeki Cedit Mahallesi’nde yer alan tarihi yapı, 1414 yılında dönemin sultanı Çelebi Sultan Mehmet’in isteği üzerine, Ebubekir Mehmet Bin Hamza tarafından inşa edilmiş. Hemen yanında yer alan Çelebi Sultan Mehmet Camisi’yle oldukça uyumlu bir görünüme sahip olan medrese, günümüzde küçük dükkanlara ve çay bahçesine ev sahipliği yapıyor.

14. Halifet Gazi Türbesi

halifet gazi türbesi

Amasya’nın en bilinen tarihi türbelerinden biri olan Halifet Gazi Türbesi, üzerinde herhangi bir kitabe bulunmadığı için farklı farklı yapım tarihi görüşleri bulunuyor. 1210 ya da 1225 yılında yapılmış olan türbe eski Bizans kalıntılarının üzerine inşa edilmiş. Danışmend Beyliği emirerliği ve Selçuklu Amasya valiliği görevleri yapan Halifet Gazi’nin mezarına ev sahipliği yapan türbe, 12. maddemizde bahsettiğimiz Gökmedrese’nin yanında yer alıyor.

15. Torumtay Türbesi

torumtay türbesi

Amasya merkezde yer alan Torumtay Türbesi, Gökmedrese Cami’nin hemen karşısında yer alıyor. 1279 yılında Seyfeddin Torumtay’ın isteği üzerine inşa edilen yapı, kesme taş ve moloz malzeme kullanılarak yapılmış. İki katlı yapısıyla dikkat çeken türbe, Seyfeddin Torumtay’ın ve çocuklarının mezarına ev sahipliği yapıyor. Klasik Selçuklu türbelerinin mimari özelliklerini taşıyan yapı, son olarak 1892 yılında II. Abdülhamit’in padişah olduğu dönemde restore edilmiş.

pin Sizler için hazırladığımız Amasya tarihi yerler listemiz burada sona eriyor. Listemizi beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka tarihi yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

2 YORUMLAR

  1. Amasya sayfanızda kullandığınız ilk fotoğraf (kaya mezarları) yanlış girilmiştir. Bu kaya mezarları Amasya’ya ait değil. Fethiye Dalyan Kaya Mezarlarıdır. Bu resmi Amasya’ya ait kaya mezarlarının fotoğrafı ile değiştirmeniz gerekmektedir.

    • Merhabalar , hüseyin bey ilginiz için teşekkür ederiz

      Biletbayi.com Gezi ekibi olarak resmi en kısa zamanda düzenliyeceğiz, ilginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.