Sinop’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

0
2543
Sinop

Efsanenin dediğine göre dünya üzerinde güneşin denizden doğup denizden battığı 11 şehirden biridir Sinop.

Karadeniz’in bu şirin ve etkileyici şehrinde görmeniz gereken yerleri biletbayi ailesi olarak araştırdık ve sizler için güzel bir liste hazırladık. Dilerseniz birlikte listemize göz atmaya başlayalım.

1. Hamsaroz Koyu

Hamsaroz Koyu keşfedilmeyi bekliyor
Hamsaroz Koyu keşfedilmeyi bekliyor

İl merkezine 11 km mesafedeki bu doğa harikasını öncelikle ziyaret edilecekler listenize koymalısınız. Türkiye’nin ve Dünya’nın en güzel koy oluşumlarından kabul edilen bu muhteşem güzellikle kendinizden geçeceksiniz.

2. Sinop Cezaevi

Sinop Cezaevi
Sinop Cezaevi

Dışarıda deli dalgalar, gelip duvarları yalar” der türküde. Gerçekten de öyledir. Denize bu kadar yakın olup da bu kadar uzak olmak ancak burada mümkündür. Binlerce mahkumun hikayesini gözünüzde canlandıracağınız, duygulanacağınız bir yer Sinop Cezaevi. Oldukça da kasvetli… 1999 yılında müzeye çevrilen yapının yakın zamanda yeni düzenlemelerle çok daha etkileyici bir kültür mekanına dönüştürülmesi planlanmaktadır. Sinop ziyaretinizin en önemli ayaklarından birini bu cezaevinin oluşturacağını söylersek yanlış söylemiş olmayız.

3. Alaaddin Camii

Alaaddin Camii
Alaaddin Camii

Selçuklu döneminde şehrin ele geçirilmesi şerefine yaptırılan cami, enine uzayan bir cami olmasıyla eşine ender rastlanan bir yapıdır. Minberindeki işçilikse muazzamdır. Sinop’a geldiğinizde bu camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4. Seyyid Bilal Hazretleri Türbesi

Seyyid Bilal Hazretleri Türbesi
Seyyid Bilal Hazretleri Türbesi

Arap orduları komutanı Seyyid Bilal’in mezarı şehit olduğu yere yapılmıştır. Bu değerli kişinin türbesini Sinop ziyaretinizde görmenizi tavsiye ederiz.

5. Balatlar Kilisesi

Balatlar Kilisesi
Balatlar Kilisesi

Her geçen gün yapılan kazılarla ayrı bir güzelliği keşfedilen yapının Roma ve Bizans mimarisine ait eserleri barındırdığını görüyoruz. Tarih severlerin kesinlikle çok etkileneceği bu mekan Sinop’un görülmesi gereken yerlerindendir.

6. Karakum Plajı

Karakum Plajı
Karakum Plajı

Karadeniz’de denize girilebilecek en güzel yerlerden biri olan Karakum Plajı, adını volkanik patlamalar sonucu deniz dibinin siyah volkanik taşlarla kaplanmsından almaktadır. Karadenizin hırçın sularında yüzme keyfi yaşamak isterseniz burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

7. Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Erfelek Şelalesi
Erfelek Tatlıca Şelaleleri

Sinop’un şirin ilçesi Erfelek’de bulunan 28 adet şelaleden oluşan bu doğa harikasını seyrederken hayallere dalıp gidebilirsiniz. Zorlu bir doğa yürüyüşüne de olanak tanıyan bu takım şelalerinin olduğu bölge mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

8. İnceburun Feneri

İnceburun Feneri
İnceburun Feneri

Fener, 1863 yılında inşa edilmiştir. Türkiye’nin en kuzey ucunda bulunan bu fenerin huzur verici Karadeniz manzarası eşliğinde çayınızı yudumlamak size çok iyi gelecek.

9. Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop Arkeoloji Müzesi
Sinop Arkeoloji Müzesi

Küçük ama oldukça düzenli olan bu müzede Sinop ve çevresindeki arkeolojik kazılarda çıkan eserleri inceleme fırsatına sahip oluyorsunuz. Bölgenin arkeolojik yapısıyla ilgili bilgilenmek için bu müze sizin için güzel bir fırsat olacak.

Ülkemizin en kuzeyinde bulunan Sinop şehrimizi ziyaret edip, Sinop’un tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek isterseniz Sinop uçak bileti sayfamızdan en uygun uçak biletlerini inceleyebilirsiniz. Eğer tercihinizi otobüsten yana kullanırsanız Biletbayi farkı ile Sinop otobüs bileti sayfamızdan hemen biletinizi satın alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here