Floransa Gezilecek Yerler

0
862

Toskana’nın başkenti, Orta Çağ’ın yıldızı, sanatın vücut bulmuş hali olan Floransa, aynı zamanda İtalya’nın da en çok turist çeken yerleri arasında.

Ayrıca şehir 1982 yılından günümüze UNESCO Dünya Mirası Listesi içerisinde yer alıyor. Bu büyüleyici şehre yolunuz düştüğünde mutlaka gitmeniz gereken yerleri ” Floransa Gezilecek Yerler ” yazımızda derledik.Listemizin ilk sırasında;

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali, şehrin simgesi niteliğinde bir yapı olmasının yanı sıra aynı zamanda en önemli ve en büyük yapısı. Katedral gotik tarzda, Santa Reparata Kilisesi üzerine inşa edilmiştir.

Katedralin bodrumuna inildiğinde eski kilisenin kalıntılarını ve Brunelleschi’nin mezarını da görebilirsiniz. Katedralin pembe, beyaz ve yeşil mermerlerle bezenmiş görkemli dış kısmına nazaran iç kısmı daha sadedir.

Giotto’nun Çan Kulesi

Giottos Çan Kulesi
Giotto’s Çan Kulesi

Floransa Katedrali’nin hemen yanında yer alan, en yüksek noktası 84,7 metre olan kulenin terasına çıkıp şehrin muhteşem manzarasını seyretmek isterseniz , 414 basamak çıkmayı göze almanız gerekiyor çünkü kulede asansör yok.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio

1345 yılında inşa edilen, Uffici ve Medici sarayını birbirine bağlayan Ponte Vecchio, şehrin bir diğer simgesi olmasının yanı sıra Floransa’da bulunan en eski ve en ünlü köprü olma özelliğini taşıyor.

Köprü bir dönemler tabakhane, kasap ve demir yollarına ev sahipliği yapmışsa da günümüzde üzerinde birçok altın ve mücevher satışı yapan kuyumcular yer alıyor. Köprü şehrin en hareketli yerlerinden olmasıyla yoğun ilgi görüyor.

Santa Maria Novella Bazilikası

Santa Maria Novella Bazilikası
Santa Maria Novella Bazilikası

Bazilika 13. yüzyılda Dominikliler tarafından yapılmış ve dış kısmı 15. yüzyılda yenilenmiş Floransa’nın ünlü dini yapılarından. Bazilika etkileyici bir mimariye sahip ayrıca içinde Masaccio’nun “Üçleme” ve Ucello’nun “Yeşil Revak” gibi önemli freskleri de yer alıyor.

Dominik gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri
Boboli Bahçeleri

1550 yılında Medicilerin Pitti Sarayı’nı almasından sonra yapılmış ve 18. yüzyılda halkın ziyaretine açılmıştır. Bahçelerin içinde; bir amfi tiyatro, Giusto Utens’in Baboli Bahçeleri Ay Tabyası resmi, gül bahçesinden geçilerek gidilen Porselen Müzesi gibi önemli yerler bulunuyor.

Duomo Meydanı

Duomo Meydanı
Duomo Meydanı

Duomo Meydanı, Floransa’nın en önemli ve en güzel meydanlarından biri. Muhteşem mimarisinin yanı sıra Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Museo dell ‘Opera del Duomo gibi birçok önemli yapı bu meydanda ve çevresinde bulunuyor.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

1059-1128 yılları arasında inşa edilen vaftizhane Floransa’nın en eski yapıları arasında. Eski bir Roma tapınağı üzerine yapıldığına inanılan sekizgen yapıdaki vaftizhane asıl ününü bronz kapılarından alıyor.

Santa Croce Bazilikası

13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilen yapının içinde Bardi ve Peruzzi şapellerinin bulunmasının  yanı sıra Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Dante gibi birçok önemli kişinin de anıt mezarı bulunuyor. Bazilika aynı zamanda şehrin en güzel ve en önemli dini yapıları arasında.

Signoria Meydanı

Signoria Meydanı
Signoria Meydanı

Floransa’nın ikici büyük meydanı olan Signoria Meydanı, adeta bir açık hava müzesi niteliğinde. Meydanın ortasında bulunan Davud Heykeli replikasının yanı sıra Vecchio Sarayı, Neptün Çeşmesi ve Loggia dei Lanze gibi önemli yapılar da meydanın çevresinde yer alıyor.

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi “U” şeklindeki mimari tasarımı ile dikkat çekiyor

16. yüzyılda inşa edilen bir yapı içerisinde bulunan Uffizi Galerisi, sadece Floransa’nın değil Avrupa’nın en önemli sanat galerilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Galeri içerisinde Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından Michelangelo’dan Leonardo Da Vinci’ye kadar pek çok sanatçının çok değerli sanat eserleri sergilenmektedir.

Vecchio Sarayı

Palazzo Vecchio, Floransa

Signoria Meydanı’nda bulunan Vecchio Sarayı, şehrin en görkemli saraylarından biridir. Palazzo della Signoria olarak da bilinen saray 14. yüzyılda inşa edilmiş ancak günümüzdeki haline en yakın görünümüne 16. yüzyılda gerçekleştirilen yenileme çalışmalarıyla ulaşmıştır.

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı
Pitti Sarayı

1457 yılında Pitti ailesi için yapılmış, 16. Yüzyıllarda Medici ailesine satılmış Pitti Sarayı’nda günümüzde beş tane önemli müze ve sanat galerisi bulunuyor; Palatina Galerisi, Kral Daireleri, Modern Sanat Galerisi, Porselen Müzesi ve Kostüm Galerisi.

San Lorenzo Bazilikası

15. yüzyılda dönemin önemli ailelerinden olan Medicilerin mali destekleriyle yapılan San Lorenzo Bazilikası, Floransa’nın en önemli dini yapılarının başında gelmektedir. Bazilika tamamlanamayan ön cephesi ile hayli meşhur. Bazilika içinde bulunan Medici Şapeli bazilikanın görülmesi gereken en önemli noktalarından biridir.

Siz de Orta Çağ’ın yıldızı Floransa‘yı keşfetmek isterseniz en uygun Floransa bilet seçeneklerimizi inceleyerek ,dilediğiniz zaman yolculuk edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
3

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here