Ana sayfa » Türkiye » Trabzon » Trabzon’da Gezilecek Yerler | 25 Muhteşem Yer

Trabzon’da Gezilecek Yerler | 25 Muhteşem Yer

0
4413

Renkli ve sempatik halkıyla tanınan Trabzon, gezilecek yerleriyle her yıl yerli ve yabancı pek çok turist ağırlıyor.

Doğal ve tarihi güzellikleriyle her mevsim ziyaret edilebilecek noktalardan olan Trabzon’da gezilecek yerler denince akla pek çok gezi noktası geliyor.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

1- Altındere Vadisi

altındere vadisi

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Altındere Vadisi, il merkezine 48 kilometre, Maçka’ya ise 18 kilometre mesafede bulunuyor. 1987 yılında Milli Park olarak ilan edilen vadi, yemyeşil bir doğanın içinde gürül gürül akan şelaleleriyle ve bol oksijenli havasıyla adeta cennetten bir köşe niteliğinde.

Ayrıca vadi; trekking, tırmanma, doğa araştırmaları, balık avcılığı ve kampçılık gibi etkinlikler içinde elverişli bir ortama sahip. Siz de vadiyi ziyaret ettiğinizde kamp yaparak ya da bölgede yer alan konaklama tesislerinde kalarak muhteşem bir manzara eşliğinde dinlendirici ve eğlendirici zaman geçirebilirsiniz.

Altındere Vadisi’nde olduğu gibi Türkiye’de kamp yapılacak en iyi yerleri öğrenmek isterseniz ilgili yazımızı okuyun.

2- Zağnos Vadisi Parkı

zagnos vadisi

Trabzon’un muhteşem doğasını kentin her noktasında görebilmeniz mümkün. Ancak öyle bir yer var ki kentin en güzel yeşil alan mimarisi olarak gösteriliyor. Zağnos Vadisi kentin en popüler ve sık uğranan gezi noktalarından biri. Kent merkezinde yer alması sebebiyle de sıklıkla ziyaret edilen Zağnos Vadisi Tabiat Parkı, kenti ziyaret edenlerin görmesini tavsiye ettiğimiz yerlerden.

3- Çal Mağarası

cal magarası

Şehrin Düzköy ilçesinde yer alan Çal Mağarası, aynı adı taşıdığı Çalköy Beldesi’nde yer alır ve mağaranın içinde küçük bir dere akar. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul edilen mağara, Trabzon’un turizm açısından en önemli noktalarından birini teşkil ediyor. Çal Mağarası, hem uzunluğu hem de loş ışıklarıyla size gizemli ve huzurlu bir atmosfer sunuyor.

4- Boztepe

boztepe

Son olarak, eğer Trabzon’u tepeden görmek istiyorsanız, rotanız Boztepe olmalı. Tüm Trabzon’u görebileceğiniz bu tepede, gün batımı bir başka olacak.

5- Akçaabat

Akçaabat
Akçaabat

Hem tarihi hem turistik açıdan Trabzon’un öne çıkan ilçelerinden biri olan Akçaabat, doğal güzellikleriyle de gezginlerin tercihleri arasında yer alıyor. Bunun yanında şehir, birbirinden güzel koyları, yeşilin bilmediğiniz tonlarını keşfedeceğiniz bitki örtüsü ve kendine has kültür yapısı dikkat çekiyor. Her şey bir yana, ünü sınırları aşmış Akçaabat köftesi için bile gidilmesi, gezilmesi gerekir.

Göller

6- Uzungöl

uzungöl

Çaykara ilçesine 19 kilometre mesafede yer alan Uzungöl, yemyeşil doğasıyla Trabzon’un en cezbedici ve en çok ziyaret edilen noktalarından. Yılın her mevsimi görülmeye değer yerlerden olan Uzungöl, bir heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanmasıyla oluşmuş.

Yemyeşil ormanları, enfes manzarası ama ne yazık ki son yıllarda bu manzarayı biraz kalabalıklaştıran tesisleriyle, güzelliğini inatla koruyarak, doğaseverleri bekliyor.

7- Sera Gölü

Sera Gölü

Akçaabat ilçesi sınırları içinde kalan Sera Gölü, Trabzon’un kendine hayran bırakan doğasına bir başka örnek. 4 km uzunluğunda olan bu heyelan set gölü, bulunduğu doğal ortam ve muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.

8- Aygır Gölü

aygır gölü

Şehrin stres ve gürültüsünden uzakta huzurlu bir gün geçirme garantisi sunan Aygır Gölü, göller bölgesi olarak anılan yerde Üzengili Köyü’nün Haldizen Yaylası’nda yer almaktadır. Buz gibi suyu ile meşhur göl, yaz sıcaklarında serinlemek için de birebir. Elbette ki göllerde yüzmek yasak, ayaklarınızı sokarak suyun tadını çıkartabilirsiniz.

9- Balıklı Göl

balıklı göl

Akçaabat-Düzköy yolu üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz Balıklı Göl, muhteşem manzara eşliğinde piknik yapma keyfi sunuyor. Karadeniz’in hala bakir kalmış çok az yaylasından biri olarak gösterilen Balıklı Yayla ile oldukça yakın bir konumda olan gölü ziyaret etmenizi, kuş sesleri arasında keyifli saatler geçirmenizi tavsiye ederiz.

Müzeler

10- Sümela Manastırı

sümela manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere Köyü sınırlarında yer alan Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios adında iki rahip tarafından kurulduğu tahmin ediliyor. Halk arasında “Meryem Ana” adıyla da bilinen manastır, işlevini 1923 yılına kadar sürdürebilmiştir.

Manastır ana kaya kilisesi, birkaç şapel, öğrenci odaları, kutsal ayazma, mutfak, misafirhane ve kütüphaneden oluşmasıyla birlikte bu yapılar topluluğu geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Manastırın ana ünitesini meydana getiren kaya kilisesinin ve bitişiğindeki şapelin iç ve dış duvarlarını donatan freskler 18. yüzyılla tarihlendirilirken, bu fresklerde üç farklı devirde yapılan üç tabaka ve avlunun etrafındaki binalar içindeki dolaplar, hücreler ve ocaklarda Türk sanatının etkileri görülüyor.

Manastırı müze kartınızla ücretsiz olarak ya da 25 TL. giriş ücretiyle; Nisan ayında 08:00-17:00, Mayıs ve Eylül ayında 09:00-18:00, Ekim Ayında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

11- Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

trabzon müzesi

Trabzon Müzesi, 1900’lü yılların başlarında Zeytinlik Caddesi’nde Banker Kostaki Teophylaktos tarafından inşa ettirilmiştir. Konağın mimarlarının ismi bilinmese de mimarlarının İtalyan olduğu ve yapıda kullanılan birçok malzemenin oradan getirildiği biliniyor. Milli Mücadele yıllarında karargah binası olarak kullanılan yapı, 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri ilk ziyaretinde konaklaması için düzenlenmiştir.

Müzeyi müze kartınızla ücretsiz olarak ya da 5 TL giriş ücretiyle yaz ve kış aylarında 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

12- Atatürk Köşkü Müzesi

Soğuksu ilçesinde yer alan Atatürk Köşkü Müzesi, hoş mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan bir ziyaret noktası. Çam ormanları içerisinde harika bir konumda yer alan müze binasının 1890 yılında Konstantin Kabayanids tarafından yazlık olarak yaptırıldığı biliniyor.

Avrupai bir mimariye sahip bina mimarisinde büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri de bolca kullanılmış. 1924 yılında Atatürk’ün kenti ziyareti sebebiyle bu konak misafirhane olarak seçilmiş ve burada bir süre konaklamıştır. Atatürk’ün ölümünden sonra köşkün adı Atatürk Köşkü olarak değiştirilmiş ve müzeye çevrilmiş. İçerisinde 19. Yüzyılın yaşam tarzını anlatan mobilyalar, halılar ve mutfak eşyaları sergilenmektedir.

13- Trabzon Ayasofya Müzesi

trabzon ayasofya muzesi

Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’u fethinden sonra camiye çevrilen ve vakıf eser olan kilise, 1868 yılında Bursalı Rıza Efendi’nin teşvikleriyle tekrardan onarılmıştır. Cami, I. Dünya savaşı yıllarında depo ve hastane gibi amaçlarla kullanılmışsa da sonrasında yine cami olarak hizmete açılmıştır. Ardından 1958-1962 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesi tarafından restore edilen cami, 1964’den sonra müze olarak ziyarete açılmıştır.

Kare haç planlı ve yüksek bir merkezi kubbeye sahip olan müze, Geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneğini teşkil ediyor. Kuzey, batı ve güneyinde 3 revaklı giriş bulunan yapının kubbe ve kasnağı ise 12 köşelidir. Üstün bir işçiliğin görüldüğü taş plastiklerde Hrıstiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslam sanatının da etkileri görülüyor. Binanın en ihtişamlı cephesi ise; Adem ve Havva’nın yaratılışının kabartma olarak bir friz halinde anlatıldığı güney cephesidir. Ayrıca yapının ana kubbesinin altındaki kısmında opus-sectula tarzında çok renkli mermerden yapılmış bir yer mozaiği de bulunuyor.

Müzeyi ücretsiz olarak yaz aylarında 09:00-19:00, kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

14- Trabzonspor Müzesi

Trabzonspor Müzesi

Trabzon halkının ‘’aşk’’ olarak tanımladığı Trabzonspor’un geçmişten bugüne almış olduğu tüm kupaların ve takıma ait farklı eşyaların sergilendiği Trabzonspor Müzesi, bölgeye gelen ziyaretçilerin sıklıkla ziyaret ettiği bir gezi noktası.

Cumhuriyet Dönemi Trabzonspor tarihinin de belleği konumundaki müzenin, en ilginç sergi eşyası ise 1958 yılında Ankara Ankara Havagücü ile yapılan ve berabere sonuçlanan maçta her iki takımın da ayrı bir maç yapmamayı kabul etmemesi üzerine verilen yarım kupadır. 1958 yılında verilen kupanın bir yarısı Ankara’da diğer yarısı ise Trabzonspor Müzesi’nde sergilenmektedir.

Yaylalar

15- Haldizen Yaylası

haldizen yaylası

Trabzon demek yeşil demek, Karadeniz’in hası demek. Trabzon’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Haldizen Yaylası. Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan bu yemyeşil yayla, Haldizen Dağları’na sırtını dayar.

16- Kiraz Yaylası

Maçka Kiraz Yaylası

Maçka’daki Kiraz yaylasına yaz aylarında toplu taşıma ile ulaşım mümkün. 1850 metre rakımlı yayla, ayrıca elektrik ve su hizmeti de mevcut. Yaylada muhteşem manzaranın tadını çıkarmanın haricinde, çim kayağı yapabilir ya da alabalık avlayabilirsiniz. Yayla ziyaretiniz birkaç gün sürecekse, Hamsiköy ve Gürgenağaç köylerindeki pansiyonlarda konaklayabilir, köydeki esnaflardan ihtiyaçlarınız karşılayabilirsiniz.

17- Garester Yaylası

garester yaylası

Uzungöl’ün muazzam yaylalarından biri olan Garester Yaylası, yeşilliklerle dolu huzur vaat eden harika bir dinlenme noktası. Burada Uzungöl’ün büyüleyici manzarası karşısında kendinizi bulutların üstünde hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. Dünyanın sonu olarak tanımlanan yaylayı ziyaret ettiğinizde gerçekten de dünyanın son noktasını ziyaret etmiş hissine kapılacaksınız. Ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

18- Kadırga Yaylası

 Kadırga Yaylası

Kadırga Yaylası, meşhur açık hava camisine ev sahipliği yapan yayladır. Yaylaya ulaşmak da en az yayla kadar doğal yollardan geçiyor. Tamamen toprak olan yolda, yaz aylarında toplu taşıma araçları hizmet veriyor. Yaylayı ziyaret edeceklerin temmuz ayında ziyaret etmeleri halinde, yaylada düzenlenen Kadırga Şenlikleri’ne katılabilirler. Her sene Temmuz ayının üçüncü cuma günü düzenlenen şenlikler, bir panayır havasında geçiyor. Ayrıca Kadırga yaylasında da elektrik ve su hizmetleri mevcut.

19- Erikbeli Yaylası

Erikbeli Yaylası

Gümüşhane – Trabzon arasında bulunan Erikbeli yaylası, deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte yer alıyor. Erikbeli yaylası, diğer yaylalara giden yolların merkezinde yer aldığı için birden çok yaylayı ziyaret etmenize olanak sağlıyor. Konaklama için çadıra ihtiyaç duyduğunuz yaylada; elektrik, su ve telefon hizmeti mevcut.

20- Karadağ Yaylası

karadağ yaylası

Karadağ yaylası için kesinlikle ‘oksijen deposu’ diyebiliriz. 1946 metre rakımlı yayla, huzurun ve sağlığın adresi; fakat bu muhteşem doğayı yabani dostlarımızla paylaştığımızı bilmenizde fayda var. Altyapı hizmetlerinin mevcut olduğu yaylada, konaklama için pansiyon iyi bir seçenek gibi görünüyor.

21- Lapazan Yaylası

lapazan yaylası

Lapazan Yaylası, diğer yaylalardan farklı olarak son derece bakirdir. Altyapı hizmetlerinin henüz gelmediği yaylada konaklamak için çadır şart. 2200 metre rakımlı Lapazan Yaylası, çim kayağı ve doğa yürüyüşü için ise oldukça müsait.

Plajlar

22- Yalıncak Aile Plajı

yalıncak plajı

Yaz sıcaklarında Trabzon’un serin yaylalarından inip biraz da denizde serinlemek isteyenler için Karadeniz’in tertemiz sularında yüzebileceğiniz ve yumuşacık kumsalında güneşlenebileceğiniz Yalıncak Aile Plajı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz

23- Albatros Plajı

albatros plajı

500 metre uzunluğundaki Albatros Plajı, Trabzon’da gençlerin de sıklıkla tercih ettiği yüzme noktalarından bir diğeri. Plaj işletmesi içerisinde duş, tuvalet ve yeme içme alanları da bulunuyor. Kum ve taş karışımı plajda sonsuz maviye doğru yüzme keyfinin tadını çıkartabilirsiniz.

24- Akçakale Plajı

akçakale plajı

Trabzon ilinin sayılı plajlarından biri olarak gösterilen Akçakale Plajı, Karadeniz’e ismini veren siyah kumsalı ile ünlüdür. Dünya üzerinde bu renk kumsala sahip tek Karadeniz kenti olan Trabzon,’un denizi de oldukça berrak ve temizdir.

25- Mersin Plajı

mersin plajı

Bölgeyi ziyaret edenlerin Trabzon’da denize girilebilecek en güzel yer olarak tarif ettikleri Mersin Plajı, tertemiz suyuyla misafirlerini memnun bir şekilde yolcu ediyor. Plaj işletmesinde şezlong ve şemsiye 5 ₺ karşılığında kiralanıyor. Yeme içme ise plaj içerisinde yer alan kafeden sağlanabiliyor.

Trabzon gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar bölümünden paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.