tokat yaprak dolması

Tokat geziniz sırasında ne yiyeceğinizi düşünüyorsanız sizin için hazırladığımız yöresel yemek listesi aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Tokat’ın yöresel yemekleri denince akla birbirinden lezzetli zeytinyağlılar, mis kokulu çörekler ve nefis kebaplar geliyor. Aşağıdaki menüye geçtiğiniz zaman “bu yemekleri hepimiz biliyoruz” diyeceksiniz. İşte o yemeklerin çıkış noktası Tokat.. 🙂 Tokat’ın yöresel yemekleri konumuz 12 tarifi kapsıyor.

Tokat’ın Yöresel Yemekleri

1- Tokat Yaprağı

tokat yaprağı

Zeytinyağlı sarmayı bilmeyenimiz yoktur. Annelerimizin hünerli ellerinden çıkan sarmalar günün her öğününde sofrada yerini alır. Tokat usulü yaprak sarmanın tadı tahmin edeceğiniz gibi Tokat bağlarından toplanan asma yaprağından geliyor. A ve C vitaminini bolca içinde barındıran yapraklar sofralardan eksik olmaz.

2- Tokat Pağacı

Tokat Pağacı

Normal ekmekten biraz daha serttir. Bunun nedeni içine ceviz eklenip fırına verilmesidir. Kahvaltılarda üzerine tereyağı ve bal sürülerek tüketilir. Özellikle köy kahvaltılarında karşımıza çıkar.

3- Kuşburnu

kuşburnu

Tokatlıların doğal güzellik malzemesi kuşburnudur. Kuşburnu genelde çay olarak yapılır ama pekmezi de vardır. Kahvaltılarda kuşburnu pekmezi varsa gözlerin onun üzerindedir.

4- Bat

bat

Kısırı andıran bat, Tokat’ın meşhur yemeklerindendir. Bulgur ıslatılır ve tokat baklası, salça ve bol su eklenir. Hatta Pazar ilçesinde “Bat mı yedin de güzelleştin?” diye bir söz de vardır.

5- Bakla Dolması

bakla dolması

İç baklayla hazırlanan bir dolmadır. Yemeğin sırrı, kemikli etlerin tencerenin en dibine inci gibi dizilmesinde saklı. Hanımların altın gününde bakla dolması olmazsa olmazlardandır.

6- Tokat Keşkeği

tokat keşkeği

Tokat mutfağında keşkeğin yeri apayrıdır. Ali Paşa Hamamı’nda keşkekli kutlamalar bile olur. Bütün dana eti hafif ateşte bulgur ile kaynatılarak fırına verilir ve kıvama gelmesi beklenir. Misafirliklerde keşkek ikramı da yapılır.

7- Tokat Çökeleklisi

tokat çökeleklisi

Odun kömüründe yanan saç üzerinde yapılır. Peynir çeşidi olan Tokat Çökeleklisi çay ile harika ikili olur.

8- Niksar Cevizi

niksar cevizi

Orhan Pamuk’un “Kar” romanında adı geçen ceviz Niksar cevizidir. Çöreklerde ve çeşitli tatlılarda kullanılan ceviz Tokatlılar için önemlidir.

9- Niksar Çöreği

niksar çöreği

Yerel lezzet arasında Niksar çöreğini unutmamak gerek. Önce Tokat’a daha sonra çevre illere yayılan çörek mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer alıyor.

10- Zile Pekmezi

zile pekmezi

Zile ilçesinin tanınmasında rolü büyüktür. Kendine has bir üretim süreci vardır. Beyaz renkli pekmez ilk bakışta görenleri şaşırtıyor. Akıllardaki kırmızı renkteki pekmeze pek benzediği söylenemez 🙂 Zile’de üretilen bu pekmezin 30 ülkede dağıtımı yapılıyor.

11- Tokat Kebabı

tokat kebabı

Patlıcan, kemikli kuzu eti veya köftenin özel domatesli sos ile buluşmasına Tokat kebabı denir. Görüntü itibariyle Sivas kebabı ile benzeştiği için arada tartışmalar çıkar.

12- Tokat Çemeni

tokat çemeni

Orjinal Tokat çemeninin içinde kıyma da katılır. Sarımsaklı ve çemenli yiyecek çokça tüketilir.

Tokat’ın yöresel yemeklerine ek bildiğiniz geleneksel lezzetleri aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.