Tokat Kalesi

Tokat ziyaretinizde uzun ve keyifli bir tarihi yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Anadolu’daki 900 yıllık Türk tarihinin izlerini göreceğiniz kentte, Osmanlı döneminden kalma mimariler oldukça fazla. Kervansaraylar, hanlar, hamamlar, camiler, kaleler derken kendinize epey uzun bir gezi listesine hazırlamanız da fayda var.

Kervansaraylar, Hanlar ve Hamamlar

1- Mahperi Hatun Kervansarayı

Mahperi Hatun Kervansarayı

Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat’ın annesi Mahperi Hatun adına yaptırdığı bu kervansaray, Tokat’ın Pazar ilçesinde yer alır. Özellikle yaz mevsiminde, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği gözde gezi noktalarından biri haline gelmiştir.

2- Taşhan

Taşhan

1631’de yaptırılan Taşhan, büyük bir Osmanlı eseridir. Dikdörtgen ve iki katlı olan hanın ortasında avlu bulunuyor. 112 odalı yapının nostaljik özelliği bozulmadan otele çevrilmesi yönünde projeler var. Günümüzde ise kafe ve alışveriş dükkanlarıyla çevrili durumda.

3- Deveci Hanı

Deveci Hanı

Takyeciler Camii’nin güneyinde olan Deveci Hanı terk edilmiş, harap bir haldeydi. Şu an devlet konservatuvarı olarak kullanılıyor. Moloz taş, kesme taş ve tuğla ile inşa edilen han iki katlıdır ve revaklı avluya sahiptir.

4- Bedesten ve Arasta

Bedesten ve Arasta

Evliya Çelebi’nin bu yer için söylediği bir söz vardır:

“Sultan çarşısı kadar güzel bir çarşıdır. Halep ve Bursa çarşıları gibi gayet tertipli kurulmuştur.”

Tokat Valiliği bu bölgeyi hareketlendirmek için restorasyon projesini hayata geçirecek. Yazma, bakır ve el sanatları gibi ürünler eski günlerde olduğu gibi burada tezgahlarda yerini alacak.

5- Yazmacılar Hanı

Yazmacılar Hanı

Geçmişte Gazioğlu Hanı olarak isimlendirilmiş ancak son yıllarda yaptığı özel üretim ile ismini de üretimiyle eş değer olarak değiştirmiş Yazmacılar Hanı, Sulusokak’a çıkarken yol üzerinde göreceğiniz tarihi yapılardan bir diğeri. Uzun yıllar sonra kapanan han, son günlerde yeniden restore edilmiş ve kullanıma açılmıştır.

6- Tokat Mevlevihanesi

Tokat Mevlevihanesi

Soğukpınar Mahallesi’ndeki mevlevihane 17. yüzyılda Sülun Muslu Paşa tarafından yaptırılmış. Mimari açıdan son derece gösterişlidir. 3 bin metrekarelik alana yayılan Mevlevihane, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de geçer. Bina zemin, giriş ve üst olarak üçe ayrılmıştır.

Zemin katta beş oda bulunur. Çeşitli hizmetlerin görüldüğü yer çoğunlukla zemin kattadır. Giriş katına ise dışarıdan bir merdivenle çıkılır. Bu kat semahaneye ayrılmıştır.

Haftanın her günü ziyarete açıktır.

Giriş Ücreti : Ücretsizdir

7- Sultan Hamamı

Sultan Hamamı

Osmanlı’dan kalma hamam kültürünün oldukça gelişmiş olduğu Tokat’ın en önemli kültürel miraslarından bir diğeri de Sultan hamamı… 13. yüzyıldan kalma yapı, Tokat’ın Su İçmez Mahallesi’nde yer alıyor. 1976 yılında bir dizi tadilattan geçen hamamın erkekler bölümü 4 eyvan, 4 halvetli, kadınlar bölümü ise üç eyvanlı ve üç halvetli planda inşa edilmiştir.

8- Ali Paşa Hamamı

Ali Paşa Hamamı

Ali Paşa Hamamı, Tokat’ın merkezinde olduğu için ulaşım açısından zorluğu yok. Aynı isimle Ali Paşa Camisi de hemen yanındadır. 1572 tarihli hamam kesme taş kullanılarak inşa edilmiş. Osmanlı hamam mimarisinin güzel bir örneğidir. Kadın ve erkek bölümü ayrı olup, birbirine bitişiktir. İki bölüm arasındaki tek fark erkek bölümünün sıcaklık kısmı haç planlıdır ve göbek taşının üzeri kubbe ile örtülmüştür.

9- Pervane Hamamı

Pervane Hamamı Tokat

Pervane Hamamı 1275 yılından beri varlığını devam ettiriyor. Selçuklu vezirlerinden Pervane Muineddin tarafından yaptırıldığı tahmin edilir. Hamam kendi içinde kadın ve erkek olarak ikiye ayrılıyor. 1951’de belediyenin yaptığı restorasyon neticesinde cazibesini kaybeden hamam yine de görülmeli diyoruz.

Kaleler

10- Tokat Kalesi

Tokat Kalesi

Tokat’a turistik gezi düzenleyenler ilk önce merkezde bulunan Tokat Kalesi’ni ziyaret eder. Yüksek bir tepede inşa edilen kale hakkında kesin bilgi bulunmuyor. Tahminlere göre 5. veya 6. yüzyılda yaptırılmış. Dikkatli incelendiğinde doğal kaya kütlesinin oyularak kalenin iskeletinin ortaya çıktığı anlaşılıyor. Surlar ve odalar günümüzde de ilk günkü sağlamlığını koruyor.

11- Niksar Kalesi

Niksar Kalesi

Hakkında çok bilgi toplanamayan kale, Niksar ilçesinde bulunur ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Maduru ve Çanakçı derelerinin arasındaki yüksek bir tepeye inşa edilmesi, stratejik bir hamle olarak görülebilir. Danişment, Bizans ve Selçuklular zamanında kaleye eklemeler yapıldığı düşünülüyor.

Haftanın her günü ziyarete açıktır.

Giriş ücreti ; 09:00 – 12:00

12- Zile Kalesi

Zile Kalesi

Zile Ovası’na hakim bir konumda bulunan kale M.S. 1. yüzyılda yapılmış. Kitabeler sayesinde hakkında birçok şey nesilden nesile aktarılmış. 1336’da Ertena Bey Alâeddin Bey döneminde onarıldığını bu kitabe aracılığıyla öğreniyoruz. Bununla beraber, Sezar meşhur sözü olan “Veni vidi vici”yi, Zile Kalesi’nde söylemiştir.

Her açıdan sağlam olan kalenin yapımında moloz ve kesme taş kullanılmış. Duvarları ise yuvarlak burçlarla güçlendirilmiş. Roma ve Bizans dönemlerinden kalma mimari kalıntıları da görebilirsiniz.

Antik Kentler

13- Sulusaray Antik Kenti

Sulusaray Antik Kenti

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde bulunan bu antik kent, Roma döneminden kalmadır. Açıkhava müzesi olarak görülebilecek olan Sulusaray Antik Kenti, her yıl birçok yerli ve yabancı tarihsever tarafından ziyaret edilir.

14- Maşat Höyük

Maşat Höyük

Yalınyazı Köyü’nde yer alan Maşat Höyük’te 1973 – 1984 arasında yapılan kazılar sonucu Hititlere ait çivi yazılı tabletlere ulaşıldı. Burada ortaya çıkarılan eserler için Tokat tarihini aydınlatan en önemli eserler diyebiliriz. Çıkarılan tabletler ve eşyalar Tokat Müzesi’nde sergileniyor.

Höyükte yapılan çalışmalarla beraber M.Ö. 3000’de Eski Tunç, M.Ö. 2000’de Hitit, M.Ö. 1000’de Frig çağının yaşandığı anlaşılmış. Hitit saray mimarisinin nasıl olduğunu yine buradaki kalıntılardan rahatça anlayabiliyoruz. Ne yazık ki hava koşulları bu kalıntılara zarar veriyor. Tarihi mirasın korunması için önlemlerin artırılması gerek.

15- Horoztepe

Horoztepe

Erbaa’da yer alan Horoztepe’de M.Ö. 3000 yılına ait mezarlar bulunmuştur. Eski insanların adetleri olan “ölüye gömülen eşyalar”a burada da rastlanmış. Madeni ve altın süs eşyaları Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde görebilirsiniz. Çıkarılan eserler arasından en önemlisi bronzdan yapılmış çocuğunu emziren kadın heykelidir. Horoztepe’de zaman zaman kaçak kazılar da yapılmıştır. Bu kazılar sırasında bulunan eserleri dünyanın çeşitli müzelerinde görme şansınız var.

16- Komana

Komana

Roma ve Bizans dönemlerinde Komana önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuş. Günümüzde de mesire yeri olarak faaliyet gösteriyor. 1940’lı yıllarda yapılan kazılar neticesinde Roma ve Helenistik çağına ait kalıntılar bulunmuş. Bu kalıntılardan yola çıkılarak eskiden Komana’da saray ve tapınak olduğu tespit edilmiş.

17- Aktepe Höyüğü

Aktepe Höyüğü

Çamlıbel kasabası yakınında olan Aktepe Höyüğü Tunç, Hitit ve Frig Dönemlerine ait mirası günümüze taşıyor.

Camiiler ve Türbeler

18- Ali Paşa Camii

Ali Paşa Camii

Şehir merkezinde konumlanan cami, 11. Selim döneminde yaptırılmış. 1572’de inşası biten Ali Paşa Camii için hamam ve türbeden oluşan bir külliyedir diyebiliriz. Mimar Sinan ekolünde, Osmanlı mimarisine değinen caminin tek kubbesi ve tek minaresi vardır.

19- Behzat Camii

Behzat Camii

Behzat Çayı’nın yanında olduğu için adı da buradan gelmektedir. Behzat Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine 1535’te inşa edilmiş. Kesme taştan yapılan minaresi en dikkat çekici noktalarından biridir. Günümüzde ibadetlere devam edilen camii, turistik gezilerin gözde durağı haline gelmiştir.

20- Ulu Camii

Ulu Camii

Orijinalliğini en fazla koruyan camilerimizden biridir. Süslemeleri ve mimari zekası açısından örnek gösterilir. Danışmentliler döneminden kalma Ulu Camii, kuş evine ev sahipliği yapması sebebiyle de turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği gezi noktalarından biri haline gelmiştir.

21- Takyeciler Camii

Takyeciler Camii

Sulu Sokak’ta yer alan ünlü Yağlıbasan Medresesi’nin hemen karşısında yer alan Takyeciler Camii, 15. yüzyıldan kalma tarihi ibadet merkezlerinden biridir. Pek çok savaşa ve olaya şahitlik etmiş caminin kareye yakın dikdörtgen planı ve çok kubbeli oluşu Osmanlı döneminden kalma izlerin belirgin bir göstergesidir.

22- Meydan Camii

Tokat Meydan Camii

Hatuniye Camii olarak da bilinen Tokat’ın ünlü Meydan Camii, 11. Beyazıt’ın annesi Gülbahar Hatun adına yaptırılmış Osmanlı eserlerinden biridir. Kesme taşlardan inşa edilen caminin inşa tarihi 1458 olarak bilinmektedir.

23- Sentimur Türbesi

Sentimur Türbesi

Moğol emirlerinden Sentimuroğlu Nurettin’e ait bir türbedir. 1314’te yapılan türbe kesme taştan kare mekan üstüne konumlandırılmış. Sekizgen yıldızlı külahıyla hemen fark edeceksiniz.

Haftanın her günü açılış kapanış saatleri : 09:00 – 19:00 

24- Ali Tusi Türbesi

Ali Tusi Türbesi

Selçuklu emirlerinden Ebü’l-Kasım b. Ali et- Tusi’nin türbesi, Tokat’ın en eski caddesi Sulusokak’ın yukarısında yer almaktadır. Kare planlı türbenin, sekizgen şeklinde yüksek bir kubbe kasnağı bulunmaktadır. Bölge halkının fazlasıyla hassasiyet gösterdiği Ali Tusi Türbesi, Tokat’ta mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Diğer Yerler

25- Tokat Saat Kulesi

Tokat Saat Kulesi

1902 yılından beri Tokat’ın Behzat semtinde yükselen tarihi saat kulesi, Tokat’ın hemen her yerinden görülebilen oldukça ihtişamlı bir yapıdır. Kesme taşlardan inşa edilen kule, II. Abdülhamid’in padişah oluşunun 25. yılı anısına Enver Bey tarafından yaptırılmıştır. Her saat başında iki dakika ara ile çalan saat kulesinin sesini Behzat semtinin hemen her noktasından rahatlıkla işitebilirsiniz.

26- Kuş Evi

Kuş Evi

12. yüzyılın başlarında Danışmentliler tarafından yapıldığı bilinen Kuş Evi, Tokat’ın en eski yapıtlarından biridir. Ulu Camii duvarında yer alan taştan oyma kuş evi, eski tarihlerden bu yana halkın yoğun miktardaki hayvan sevgisine yorumlanıyor.

27- Sık Dişini Helası

Sık Dişini Helası

Osmanlı döneminde Tokat, tekstil, bakır ve ipek dükkanlarının sıklıkla bulunduğu ticaret merkezlerinden biriymiş. Çoğu ürün İstanbul’a Tokat’tan yollanır, bölge esnafı da ‘’Sık Dişi Helasının’’ olduğu konumda satışlarına devam edermiş. Burada çalışan esnafın acil ihtiyaçları için inşa edilen umumi tuvaletler sık dişi diye anılıyor.  Günümüzde ise Belediye tarafından onarılarak, yapının müze haline getirilmesi planlanıyor.

Yazı ile ilgili görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

10 YORUMLAR

 1. Horoztepe tanıtımı için metne yerleştirilmiş fotoğraf Göbeklitepe ye ait.
  Fotoğrafçılıkta kullanılan teknikle iki görüntü birleştirilmeye çalışılmış ancak başarılı bir sonuç olmamış.
  Tokat’ın tanıtımı için düzeltilmesi gerekir.

  • Sayın FEZA OTAG,

   Uyarınız için teşekkürler. İçerikteki fotoğrafı düzenledik. Eğer yazımıza eklememizi istediğiniz bir fotoğrafınız var ise bize biletbayicom@gmail.com adresinden ulaştırmanız yeterlidir.

   Tavsiyeleriniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

 2. Emeğiniz için çok çok teşekkürler.Bir Tokatlı olarak memleketimle her daim gurur duydum.Guzel şehrimizin daha fazla tanıtılması ve hakettiği değeri görmesi arzusundayim ve bu yolda gostermis olduğunuz ilgiye ve bu güzel tanıtıma tekrar teşekkür ederim.

  • Merhaba

   Sizlerin katkıları ile bu yazıyı daha iyi geliştireceğimize inanıyoruz

   Lütfen duyarlı olalım Tokat’ta gezilecek yerleri bize iletin:)

   İlginiz için teşekkür ederiz

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.