Tokat’ta Gezilecek Yerler

0
2009
Tokat

Tokat, turistik açıdan geri planda kalmış gözükse de, keşfedilecek birçok güzelliği barındırır.

Bizans Dönemi’nde “Komana”, İranlılar zamanında “Kah-Cun” olarak anılan Tokat, Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. İlçelerinden Yeşilyurt ve Sulusaray, İç Anadolu’dadır. Adının hikayesi, arpası bol olduğu için “Tok-at” ile “surlu şehir” anlamına gelen “Toh-kat”a dayanır. Aşağıdaki listemizde Tokat’ta gezilecek yerler hangileriymiş öğrenebilirsiniz.

Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası Tokat

Pazar ilçesine 8 km mesafede bulunan Ballıca Köyü, sarkıt ve dikitleriyle görenleri hayrete düşüren Ballıca Mağarası’na ev sahipliği yapar. Oldukça geniş olan mağaranın sadece bir kısmı açıktır. Ama o bölümündeki gizemli atmosfer bile gelenleri etkilemeye yeter.

Kaz Gölü

Kaz Gölü Tokat

Sazlarla kaplı olan ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Kaz Gölü, Üzümören Kasabası’nda yer alır. Kuş meraklılarının uğrak yeri olmakla birlikte, gözetleme kulelerine de sahiptir.

Almus Baraj Gölü

Almus Baraj Gölü Tokat

Almus Baraj Gölü, Yeşilırmak üzerinde yer alır. Yanında mesire yeri olan Tufan Tepe var. Tokat’a 34 km mesafede bulunan bu gölü mutlaka gezmenizi öneririz.

Reşadiye Kaplıcaları

Resadiye Kaplicalari Tokat

Reşadiye ilçe merkezinde yer alan Kaplıcalar, şehre 100 km mesafededir. Yaklaşık 75 dakikalık bir yolculuğun ardından, birçok hastalığa şifa olan bu kaplıcalara ulaşabilirsiniz. Her yıl birçok yerli turistin, derdine devayı burada aradığını da not düşelim.

Selemen Yaylası

Selemen Yaylası Tokat

Reşadiye-Ordu sınırında bulunan Selemen Yaylası hem doğa hem de tarih açısından önemli bir noktadır. Doğanın sunduğu ürünler büyük bir pazarda kendine yer buluyor. Tarihi önemi ise 1500’lü yıllara dayanır. Çaldıran Savaşı sırasında Yavuz Sultan Selim’in ordusu bu yaylada konaklamış ve Cuma namazı burada eda edilmiş. Selemen Yaylası’nda güzel vakit geçireceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Akbelen Yaylası

Akbelen Yaylası Tokat

Yakın zamanda turizm hareketliliği içinde kendine yer bulan Akbelen Yaylası bu ilgiyi sonuna kadar hak ediyor. Ulaşımı kolay olan yaylanın köklü bir geçmişi var. Bu topraklarda yaşayan medeniyetlere yurt olan Akbelen, günümüzde de insanlara kucak açıyor. Aileler pikniklerini yapabilir, yeşil manzaranın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Zinav Gölü

Suları tatlı olan Zinav Gölü Reşadiye İlçesi’nin Yolüstü Köyü’ne 3 kilometre mesafede bulunuyor. Dere ve küçük su kaynaklarıyla beslenen göl ormanın içindedir. Kızılkanat denilen tatlı su balığını bu gölde yakından görebilirsiniz.

Sulusokak Çarşısı

Sulusokak Çarşısı Tokat

Tokat’ın en eski yerleşim yerlerindendir. Bu bölgede her adımda bir tarihi eser ile karşılaşacaksınız. Sulusokak Tokat için önemli bir merkez olmaya devam edecek.

Sulusaray Kaplıcaları

Sulusaray Kaplıcaları

Tokat’a 68 kilometre uzakta olan kaplıcalar sağlık turizminin geliştiği noktalardan. Kaplıca suyunun şifalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış. Doğru kullanıldığı takdirde cilt problemlerine iyi geldiği biliniyor.

Pervane Hamamı

Pervane Hamamı Tokat

Pervane Hamamı 1275 yılından beri varlığını devam ettiriyor. Selçuklu vezirlerinden Pervane Muineddin tarafından yaptırıldığı tahmin edilir. Hamam kendi içinde kadın ve erkek olarak ikiye ayrılıyor. 1951’de belediyenin yaptığı restorasyon neticesinde cazibesini kaybeden hamam yine de görülmeli diyoruz.

Tokat, ülkemizin turistik açıdan çok da ön planda olmayan şehirlerinden gibi görünse de; antik şehirlerden baraj göllerine, birçok doğal ve tarihi güzelliği bünyesinde barındırır. Eğer yolunuz Karadeniz’den geçiyorsa, iki ilçesi de İç Anadolu’da yer alan bu sessiz ama keşfedilesi şehri keşfetmek isterseniz, Bilet Bayi size birçok seçenek sunuyor. Yolculuğunuz için kara yolunu tercih ederseniz, avantajlı Bilet Bayi Tokat otobüs biletleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Tercihiniz uçakla ulaşımdan yana ise, hesaplı uçak bileti fiyatlarını buradan kontrol edebilirsiniz. Size şimdiden keyifli bir Tokat tatili dileriz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
3

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.