Ana sayfa » Türkiye » Tekirdağ » Tekirdağ’da Gezilecek Yerler | 17 Görülesi Yer

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler | 17 Görülesi Yer

0
2816

Tekirdağ, ülkemizin “Trakya” diye tanımlanan bölgesinde yer alan, sıcakkanlı insanlara sahip güzel bir şehirdir.

Tekirdağ’da gezilecek yerler denince akla bölgede bulunan üzüm bağları, tarihi yapılar ve muhteşem doğa manzaraları bölgeyi görülmesi gereken yerlerden biri kılıyor.

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

1- Üzüm Bağları

Üzüm Bağları
Üzüm Bağları

Tekirdağ, üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimi konusunda ülkemizin önde gelen bölgelerinden biridir. Bölge bu özelliği ile yürütülen “Trakya Bağ Rotası” projesi için de önemli noktalardan biridir. Bölgedeki Umurbey, Şato Nuzun, Barel ve Barbare Bağları bu rotanın önemli duraklarını oluşturmaktadır. Tekirdağ ziyaretinizi bu bağları gezerek hayli etkileyici bir hale dönüştürebilirsiniz.

2- Uçmakdere

Uçmakdere

Marmara bölgesinin güzel ama uzak yolcuların pek keşfetmediği Tekirdağ’da zaman geçirmek ve hoş bir tatil yapmak için oldukça güzel yerler vardır. Yine Şarköy ilçesine bağlı Gaziköy’ün hemen arkasında yer alan Uçmak Dere, Tekirdağ’ın en güzel noktalarından biridir. Mavisi ve yeşili bir yana bir de ağaç anıtlarıyla kendini gösteren köy, kalabalık bir nüfusa sahip olmadığı için tatilciler için önerilebilecek ideal yerlerden biridir. Bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin kesinlikle Uçmakdere’yi de listelerine eklemelerini öneriyoruz.

3- Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi

Vatan şairlerimizden Namık Kemal Tekirdağ doğumludur. 1840’da dünyaya merhaba diyen şairimiz kalemiyle ve fikirleriyle toplumu etkilemeyi başarmıştır.

4- Atatürk Ormanı

Atatürk Ormanı Tekirdağ

Tekirdağ-İstanbul kara yolu üzerinde bulunan orman, il merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta. Atatürk Ormanı’nda bir gününüzü geçirebileceğiniz çeşitli aktiviteler yapabilirsiniz.

5- Hora Feneri

Hora Feneri

Tekirdağ’ın tatil için tercih edilen ilçesi Şarköy’e 20 km. uzaklıkta Hoşköy’ün hemen girişinde yer alan Hora Feneri, hem tarihi bakımdan hem de bulunduğu bölgeye kattığı değer bakımından şehrin önemli sembollerinden biridir. 1861 yılında Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılan fener, Fransa’dan getirilen dökme demir ile yine Fransız mimarlara yaptırılmıştır. Aktif olarak günümüzde de hizmet veren Hora Feneri’nin en büyük özelliği; herhangi bir bağlantı kullanılmadan, vidalarla bağlantı yapılarak dikilmesidir.

Plajlar

6- Şarköy Sahili

Şarköy Sahili Tekirdağ

Şarköy Sahili, 60 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun 31., dünyanın 62. sahilidir. Kıyı şeridinin uzun olması balıkçılık faaliyetlerinin gelişmesini sağlamıştır. Çevresinde balıkçı barınaklarını ve Su Ürünleri Kooperatiflerini görebilirsiniz.

7- Eriklice Köyü

Eriklice Köyü Tekirdağ

Şehrin kalabalık yaşamından uzaklaşmak ve aynı zamanda Marmara bölgesi içerisinde kalmak isteyenler için en güzel fırsatlardan biri olarak Şarköy ilçesine bağlı Eriklice Köyü sunulabilir. Berrak denizi, kumsalındaki mükemmellik ve doğanın sessizliği ile baş başa kalmak isteyenlere fırsat sunan köy, kendine has yaşam stili ve gelenekleriyle de bir hayli dikkat çekici bir yerdir. Folklor oyunları ile Rumelileri andırır, yemekleri ile başka bir bölgeyi. Ancak andırdığı yerlerle bire bir örtüştüğünü söylemek yanlış olur.

8- Çamlıköy Kastro Plajı

Çamlıköy Kastro Plajı Tekirdağ

Saray ilçesine bağlı olan Kastro Plajı doğal güzelliğiyle öne çıkıyor. 1988’de sit alanı olarak ilan edilmiştir. Dolayısıyla çevresinde konaklama tesisleri bulunmaz. Kamp için can atan doğa tutkunları Çamlıköy mevkisini rahatlıkla tercih edebilir.

9- Kumbağ

kumbağ plajı

Mavi bayraklı plajı ile ön plana çıkan Kumbağ, özellikle de İstanbulluların tercih ettikleri bir yerdir. İstanbul’un hemen çıkışında yer alması, yaz aylarında buradan gelen misafirlerle dolup taşmasını sağlıyor. Uluslararası Mavi Bayrak Ödülü an berrak denizi ile misafirlerine hoş zaman geçirme imkânı sunan Kumbağ, hafta sonu tatilleri içi de ideal bir noktadır.

10- Eriklice Köyü

Eriklice Köyü

Şehrin kalabalık yaşamından uzaklaşmak ve aynı zamanda Marmara bölgesi içerisinde kalmak isteyenler için en güzel fırsatlardan biri olarak Şarköy ilçesine bağlı Eriklice Köyü sunulabilir. Berrak denizi, kumsalındaki mükemmellik ve doğanın sessizliği ile baş başa kalmak isteyenlere fırsat sunan köy, kendine has yaşam stili ve gelenekleriyle de bir hayli dikkat çekici bir yerdir. Folklor oyunları ile Rumelileri andırır, yemekleri ile başka bir bölgeyi. Ancak andırdığı yerlerle bire bir örtüştüğünü söylemek yanlış olur.

11- İğdebağlar

iğdebağlar

Tekirdağ’ın tatil cenneti Şarköy ilçesine bağlı bir köy olan İğdebağlar, deniz kıyısından 2 kilometre içeride üzüm bağları ve zeytin ağaçlarıyla donanmış harika bir yerleşim yeri. Görenlerin hayranlık duyduğu köyde vakti zamanında Araplar, sonrasında Rumlar yaşamış. İğde ağaçlarına ev sahipliği yapması sebebiyle de ismi İğdebağlar olarak konulmuş. Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Müzeler

12- Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tekirdağ Müzesi

Tekirdağ gezinizde Tekirdağ Müzesi’ni ziyaret ederek bölgede çıkarılan birçok tarihi eseri inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Müzenin etnografya bölümünde de bölge yaşamına dair önemli örnekleri inceleyebilirsiniz. Ziyaret saatleri yaz ve kış mevsiminde biraz değişiyor. 15 Nisan-2 Ekim arası 09:00-19:00, 3 Ekim-14 Nisan arası 08:00-17:00 saatlerinde Müzekart’ınızla eserleri görme şansınız var.

13- Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi

Oldukça etkileyici bir manzaraya sahip olan, Macar Prensi French Rakoczi’nin 15 yıl yaşadığı ve 1935 yılında Macar Hükümeti tarafından müzeye çevrilen konak, Tekirdağ’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Müze, özellikle Macar turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ücretsiz olarak Rakoczi’ye gelebilirsiniz.

14- Bisanthe Sanat Galerisi

bisanthe sanat galerisi

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa Belediyesi tarafından DEğirmenaltı Mahallesi’nde 2018 yılınca açılan Bisanthe Sanat ve Tasarım Galerisi, ünlü Türk ressamlarımızın sergilerine ev sahipliği yapan bir modern sanat müzesi. Yıl içerisinde pek çok sergiye ev sahipliği yapan müze Pazar ve Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 12:00-19:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

15- Şehitler Abidesi Süleymanpaşa Tekirdağ

tekirdağ şehitler abidesi

Muratlı Caddesi üzerinde yer alan Şehitler Abidesi, Tekirdağ’ın fethi sırasında şehit düşen yüzlerce şehidin anısına yaptırılmıştır. 1949 yılında Süleymanpaşa Belediyesi tarafından yaptırılan şehitlik, Tekirdağ halkının ve kenti ziyaret eden turistlerin sıklıkla uğradığı gezi noktaları arasındadır.

16- Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi

tekirdağ fotoğrafları müzesi

Mübadele döneminde Tekirdağ’da yaşayan Yunan ailesi Dimitrios Mavridis’in yaşadığı ev, Mavridis’in biriktirdiği fotoğraflar ve o dönem kullanılan eşyalarla müze haline getirilmiştir. Eski Tekirdağ’a ait pek çok fotoğrafı görebileceğiniz müzede, kentin yaşadığı tarihi olaylara da şahitlik edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Tekirdağ’ın tarihi yerleri yazımızdan da bu tür bilgiler edinebilirsiniz.

Tekirdağ gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bu arada şehri gezdikten sonra güzel bir Tekirdağ köftesiyle karnınızı doyurmayı da ihmal etmeyin… 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.