Ordu’da Gezilecek Yerler Listesi | 22 Görülesi Yer

0
2509

Ünye’si, Fatsa’sı ve dereleri ile türkülere konu olan Ordu; konumu, kültürü, yöresel ürünleri ve tarihi ile kendine has bir şehir.

Ordu’da gezilecek yerler denince akla hepsi muazzam doğal güzellikler, tarihe ışık tutan müzeler ve deniz keyfi yapabileceğiniz plajlar geliyor. Kendine özgü güzellikleri bünyesinde barındıran Ordu’yu ziyaret edecekseniz listemize mutlaka göz atmalısınız;

Ordu’da Gezilecek Yerler

Müzeler

1- Ordu Müzesi ( Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi)

Ordu Müzesi

Şehrin merkezinde Selimiye Mahallesi, Taşocak Caddesi üzerinde yer alan Ordu Müzesi, 1986 yılında Paşa oğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Paşa Konağı olarak da bilinen konak, birinci sınıf bir sivil mimari örneğidir. 19. yüzyıl sivil mimarimizin en güzel örneklerinden birini teşkil eden Paşaoğlu Konağı, zemin dahil olmak üzere 3 kattan oluşuyor; zemin katı idare, birinci kat etnografik eserler seksiyonu, ikinci kat ise konak niteliği taşıyacak şekilde düzenlenmiştir.

Konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 1982 yılında kamulaştırılmış ve 1983’den itibaren de onarılmaya başlanmıştır. Onarımı ve sergi düzeni tamamlanan konak, Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi olarak 1987 yılında ziyarete açılmıştır.

Müzeyi ücretsiz olarak, yaz ve kış aylarında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2- Ünye Müze Ev

Ünye Müze Ev

16. yüzyıl Mimar Sinan ile başlayan Klasik Osmanlı Mimarisinin özelliklerini taşıyan Ünye Müze Ev, Kafkasya doğumlu Kaptan Server Bey’e ait. Evde bulunan taşlardan birinin üstünde yazılı olan 1759 yılından (Hicri 1176) evin 250 yılı aşkın bir tarihe sahip olduğu anlaşılıyor. 2009 yılında belediye tarafından satın alınan evin restore çalışmalarına 2010 yılında başlanarak müzeye dönüştürülmüştür.

Evin içinde; eski zamanlarda kullanılan mutfak eşyaları, el işlemeleri, çeyiz sandığı ve günlük kullanılan çeşitli gereçler ve evin hemen her odasında taş ocaklar yer alıyor. Ayrıca Türkiye’nin 3. Karadeniz Bölgesi’nin ilk somut olmayan Kültürel Miras Müzesi’ne dönüştürülerek ilçeye kazandırılan Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Türkiye’de UNESCO logosu kullanan ilk ve tek müze olma özelliğine de sahip.

Müze Ev’i Pazartesi günleri haricinde 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

3- Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi

Bilal Köyden Açık Hava Müzesi

Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi, el yapımı tahta dizgi makinesiyle 1929 yılında ülkemizdeki ilk köy gazetesini çıkaran Bilal Köyden anısına Ordu Belediyesi ve Ordu Gazeteciler Cemiyeti iş birliğiyle kurulmuştur.

Müzenin kurulduğu alanda; toprak içerisinden çıkarılan ve camla çevrilerek koruma altına alınan dizgi makinesi, eski dönemlere ait gazete kesme makinesi ve vefat eden gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı bir pano bulunuyor. Ayrıca Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

4- Arkeoloji Müzesi

Ordu Arkeoloji Müzesi

Ordu’nun Altınordu ilçesinde bulunan ve gerekli restorasyon çalışmaları tamamlanan Sağra Konağı’nın yakın bir zamanda Arkeoloji Müzesi olarak hizmete açılacağı belirtildi. Müzede Kurul Kalesi’nden çıkartılan tarihi eserler, 2100 yıllık olduğu tahmin edilen Ana Tanrıça Kibele Heykeli ve şehirde bir arkeoloji müzesi olmadığı için başka şehirlere gönderilen arkeolojik eserler de geri getirilerek sergilenecek.

Giriş Ücret: Ücretsiz

5- Ters Ev

ters ev

2019 yılının Haziran ayında ziyarete açılan Ordu’nun Ters Ev’i oldukça rağbet gören gezi noktalarından biri haline geldi. Kentte mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde başı çeken ters ev, Altınordu ilçesinde 150 metrekarelik bir alan üzerinde bulunuyor. Boztepe’ye ulaşım için kullanılan teleferik hattının hemen alt istasyonunda yer alan ev iki katlı ve ev içerisinde bulunan her eşya ters bir şekilde montelenmiş. Gidenlerin keyifli dakikalar geçirdiği ters ev, fotoğraf çekimleri için de oldukça popüler bir durak.

Giriş ücreti: 15 ₺

Ziyaret saatleri: Haftanın hergünü 09:00 – 20:00

Tepeler

6- Boztepe

Boztepe

Muhteşem bir Ordu manzarası görmek istiyorsanız Boztepe tam size göre. Teleferikle keyifli bir yolculukla çıkacağınız tepede, çay eşliğinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Eğer yamaç paraşütüne meraklıysanız belirli zamanlarda gerçekleştirilen yamaç paraşütü etkinliklerine katılarak heyecan dolu dakikalar geçirme fırsatınız da var.

7- Kordon Tepe

kordon tepe

Kentte paraşütlü atlayışın merkezi haline gelmiş Kordon Tepe, sizleri harika bir Karadeniz manzarasıyla baş başa bırakıyor. Perşembe ilçesinde yer alan tepe, semtte turizmin geliştirilmesi amacıyla yamaç paraşütü hizmeti vermeye başlamış. Yerden 200 metre yükseklikte yer alan Kordon Tepeyi dilerseniz yamaç paraşütü yapmak için dilerseniz de fotoğraf çekilmek için ziyaret edebilirsiniz.

Göller ve Milli Parklar

8- Ulugöl

ulugöl

Haruniye ve Süleymaniye köylerinin arasında kalan Ulugöl, ilçe merkezine yaklaşık 17 kilometre mesafede yer alıyor. Krater gölü özelliği de taşıyan Ulugöl, aynı zamanda şehrin en büyük gölü olma özelliğine sahip. Meşe ve gürgen ormanlarıyla bol oksijenli havasının yanı sıra sakin atmosferiyle de ziyaretçilerine huzurlu zaman geçirme imkanı sunuyor. Ulugöl’e günübirlik giderek piknik ve doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz gibi kamp kurarak birkaç gün konaklayabilirsiniz de.

9- Gaga Gölü

Gaga Gölü

Meşebükü ve Yassıtaş köyleri arasında yer alan Gaga Gölü, yemyeşil doğasıyla ziyaretçilerinin gönlünü fetheden şehrin sayılı doğal göllerinden. Bölgedeki diğer göllere kıyasla daha derin olan göle akan herhangi bir akarsu olmayıp sazan, kerevit ve yerel balıklar gibi canlılar yaşıyor.

10- Asarkaya Milli Parkı

asarkaya milli parkı

Ordu’nun Ünye ilçesinde yer alan Asarkaya Milli Parkı, yemyeşil doğası ve temiz havasıyla hem piknik hem de spor yapmak isteyenler için en ideal yerler arasında. Alanda sevdiklerinizle birlikte piknik, spor ve yürüyüş gibi aktivitelerde bulunarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Yaylalar

11- Çambaşı Yaylası

Çambaşı Yaylası

Şehrin merkezine 60 kilometre uzaklıkta yer alan Çambaşı Yaylası, 72 obasıyla ülkemizin en geniş yaylasıdır. Soğuk şifalı sularıyla ve bol oksijenli havasıyla şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve huzur bulmak isteyenler için en ideal yerlerden olan yayla aynı zamanda 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından Yayla Turizmi Merkezi olarak ilan edilmiştir.

12- Perşembe Yaylası

Perşembe Yaylası

Ordu’nun Aybastı ilçesine 17 kilometre mesafede yer alan Perşembe Yaylası, 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi olarak ilan edilen yerler arasında. Yaylada piknik ve yürüyüşler yapabilmenizin yanı sıra safari ve yamaç paraşütü gibi aktivitelerde de bulunabilirsiniz. Ayrıca pek çok tarihi kalıntı ve alanın yer aldığı yaylada kümbetleri, Çiseli Şelalesi’ni ve Karga Tepesi’ni ziyaret ederek kültürel bir tura da çıkabilirsiniz.

Yaylada her yılın Temmuz ayında düzenlenen şenliklerde; folklor gösterileri, güreş müsabakaları, at yarışları, konserler, sosyal ve kültürel birçok etkinliğe de katılma şansınız bulunuyor.

Plajlar

13- Çaka Plajı

Çaka Plajı

Yeşil ve mavinin eşsiz birleşimiyle ziyaretçilerini cezbeden Çaka Plajı, Ordu’nun Perşembe ilçesine 10 dakikalık mesafede bulunuyor. Bembeyaz kumları nedeniyle Beyaz Kum Plajı olarak da bilinen plaja Ordu merkezden ve Perşembe’den kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz. Ayrıca alanda yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birkaç tesis de yer alıyor.

14- Ordu Kadınlar Plajı

ordu kadınlar plajı

Perşembe ilçesinde yaz aylarında Karadeniz’in serin sularında serinleyebileceğiniz oldukça ünlü bir plaj Kadınlar Plajı… Efirli Kadınlar Plajı olarak da bilinen plaj, 12 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş, duş, wc, büfe, restoran ve mescit gibi alanlara da sahip.

Plaja giriş ücreti sandalye ve şemsiye ile birlikte: 18 ₺

Şelale ve Kanyonlar

15- Küpkaya Kanyonu

küpkaya kanyonu

 

Ordu’ya 32 kilometre mesafede yer alan Küpkaya Kanyonu, şehre ziyaret eden yerli yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği doğa güzelliklerden biri. Kano sporunun oldukça popüler olduğu kanyon Ulubey ilçesine 9 km mesafede yer alıyor.

16- Çiseli Şelalesi

Çiseli Şelalesi

Hala bakir kalmayı başarabilmiş doğal güzelliklerden biri olan Çiseli Şelalesi, size huzur kelimesini tam anlamıyla yaşatacak. Bu güzelliğin yanında geçireceğiniz her an içinizde bir keyif uyandıracak. Yolu biraz zorlu olsa da kesinlikle göreceğiniz manzaraya değeceğini söyleyebiliriz.

17- Ohtamış Şelalesi

ohtamış şelalesi

Karadeniz’in en büyük şelalesi olarak gösterilen Ohtamış Şelalesi, huzur veren şırıltısı ve buz gibi sularıyla meşhur. 30 metre yükseklikten 90 derecelik bir eğim ile dökülen şelale etrafında piknik yapabileceğiniz alanlarda bulunuyor.  Ulubey ilçesine 20 kilometre mesafede yer alan şelaleyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

18- Kapılı Cıngırt Şelalesi

kapılı cıngırt şelalesi

Kendine ait bir doğal gezi parkuru içerisinde yer alan Kapılı Cıngırt Şelalesi, doğa güzellikleriyle görülmeye değer bir gezi noktası. İçerisinde tarihi Çayır Camii, Çayır Çeşme, Kapılı Şelalesi ve Tirfil Tepesi yer alan gezi parkuru Çaybaşı ilçesinde yer almakta, Ordu’nun Fatsa ilçesine 61 kilometre mesafede konumlanmaktadır.

Diğer Yerler

19- Hoynat Adası

Hoynat Adası

Ramazan Köyü sınırları içerisinde olan Hoynat Adası, nesli tükenmekte olan karabataklara ev sahipliği yapmasıyla Türkiye Doğa Derneği tarafından “Önemli Kuş Alanı” olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Önceleri gemiciler tarafından sığınak ve depo olarak kullanılan ada, şehrin en güzel manzaralarından birine sahip. Ancak pek tanıtımı yapılmaması nedeniyle yöre halkı dışında pek bilinmiyor. Siz de şehri ziyaretiniz sırasında bu saklı cenneti keşfe çıkabilirsiniz.

20- Yalıköy

Yalıköy

Ordu’nun Fatsa ilçesinde yer alan Yalıköy, ekmek ve köftesiyle nam salmış bir sahil kasabası. Hem sahilde yer alması hem de yüksek rakımda bulunmasıyla muhteşem bir doğa manzarasına da sahip olan Yalıköy, turistik bir kasaba olmasına rağmen değeri henüz anlaşılamamış yerlerden.

21- Turnasuyu Vadisi

Turnasuyu Vadisi

El değmemiş güzelliklerden olan Turnasuyu Vadisi, Ordu merkezine yakın en güzel yürüyüş alanlarından biri. 60 kilometre uzunluğunda bir parkura sahip olan vadi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerine doyumsuz bir görsel şölen sunuyor.

22- Yason Burnu – Yason Feneri

yason feneri

Şehrin Fatsa ve Perşembe ilçeleri arasında küçük bir yarımadanın üzerinde yer alan Yason Burnu, 1980 yılı itibariyle Yason Feneri adıyla anılmaya başlanmıştır. Işığı 8 mile kadar aydınlatabilen Yason Feneri’nin yüksekliği ise denizden çok değil.

Sahili kayalıklarla çevrili yemyeşil bir alan üzerinde bulunan Yason Feneri, Güneş’in doğuşunu ve batışını aynı yerden izleyebileceğiniz ender yerlerden biri olma özelliğiyle bile ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Ayrıca fenerin hemen arkasındaki Iason Kilisesi de bu tarihi gezinizdeki duraklarınızdan biri olmalı.

Ordu gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
3

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.