Ordu’nun Tarihi Yerleri | 16 Görülesi Yer

Ordu’ya gitmeden tarihi yerler hakkında ön bilgi almak isterseniz yazımızı okumaya devam edin.

Doğa güzellikleriyle ziyaretçilerini cezbeden Ordu’nun tarihi yerleri de oldukça meşhur… Kentteki seyahatinizi kültürel bir geziye çevirmek isterseniz buyrun yazıya;

Ordu’nun Tarihi Yerleri

Listenin ilk sırasında;

1- Cotyora (Bozukkale)

cotyora

Şehrin ilk kuruluş yeri olan, Ordu-Samsun kara yolu üzerinde şehir merkezine 2 kilometre uzaklıkta ve deniz kenarında bulunan Cotyora, 11. yüzyıla ait Bizanslılar tarafından yapılan küçük bir gözetleme kulesidir.

2- Melet Nehri

melet nehri

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde bulunan Melet Nehri, Antik Çağ’da Melanthios olarak anılan ve bölgeyi çevreleyen dağların küçük akarsularıyla oluşmuş tarihi bir nehirdir. Melet’in kuzeye doğru aktığı bölgede Konacık Kaya Mezarları ve Kaleköy Kalesi gibi tarihi eserler de bulunuyor. Siz de Melet Nehri’ni şehirde gezilecek yerler listenize ekleyerek nehrin tarihi dokusu eşliğinde bu sıra dışı manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

3- Taşbaşı Kültür Merkezi

Taşbaşı Kültür Merkezi

1853 yılıyla tarihlendirilen Taşbaş Kültür Merkezi, Ordu’nun il merkezinde yer alıyor. Bina, Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilmişse de ilk yıllarında kilise olarak kullanılamamış. 1937-1977 yılları arasında hapishane olarak faaliyet göstermiştir. 1983 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek kültür merkezi olarak kullanılmaya başlandı. Yapının restorasyon çalışmaları sırasında çan kulesi dışındaki orijinal mimarisine bağlı kalınmıştır.

4- Kadılar Yokuşu

kadılar yokuşu

Kadılar Yokuşu, şehrin Ünye ilçesinde yer alan ve Osmanlı Dönemi’nde birçok kadının yetiştiği yer olarak biliniyor. Kadılar tatillerinde buraya gelerek kendilerine konak tipi evler yaptırırlarmış. Bu nedenle yokuş tarihi Ünye evleriyle meşhurdur.

5- Kurul Kayası

kurul kayası

İl merkezine 20 km. mesafede, Bayadı Köyü sınırlarında yer alan Kurul Kayası’nda yapılan çalışmalarda 2 metre kalınlığındaki duvar kalıntıları, duvar örgüsünün seramik parçaları ve pişmiş topraktan çatı kiremitleri, burada M.Ö. 1. ve 4. yüzyıllarda yerleşim olduğunu kanıtlar nitelikte. Sivri bir kaya üzerinde antik bir yerleşim alanı olan kaya, pek çok yer altı galerisine de ev sahipliği yapıyor. Kurul Kayası’nın en önemli niteliği ise, Karadeniz Bölgesi’nde pek rastlanmayan bir örnek oluşturması.

6- Sebile Hanım Konakları

sebile hanım konakları

Ünye merkezde bulunan ve 200 yıllık bir tarihe ışık tutan Sebile Hanım Konakları, orijinal mimarisine ve özelliklerine bağlı kalınmasıyla birlikte günümüzde otel ve restoran olarak faaliyet göstermektedir.

Kaleler

7- Bolaman Kalesi

Bolaman kalesi

Ordu’nun Fatsa ilçesinde yer alan Bolaman Kalesi, şehrin günümüze ulaşabilmiş tarihi kalıntılarındandır. Kalenin yapım tarihine dair kesin bilgiye ulaşılamasa da Pontus Rum İmparatorluğu döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Ayrıca 65 metre uzunluğa sahip kale üzerinde 19. yüzyıla ait ahşap bir Osmanlı konağı da bulunuyor. Bolaman, gözetleme kulesi özelliğiyle günümüze dek kendine özgü yapısını korumayı başarmıştır.

8- Ünye Kalesi

ünye kalesi

Ünye ilçesinin en yüksek tepelerinden birinin üzerinde yer alan Ünye Kalesi, Pers kökenli Pontus Hükümdarı II. Mitradates tarafından M.Ö. 200-250 yıllarında inşa edilmiş. Edinilen bilgilere göre kalenin bulunduğu tepe, eski çağlarda bir yanardağken etkinliğini kaybettikten sonra üzerine kale yapılmıştır. Kalede; kaya mezarları, mağaralar, kral mezarları, eski sur kalıntıları, kuyular ve dehlizler yer alıyor. Ünye Kalesi, Ordu’nun en önemli tarihi değerlerinden birini teşkil etmesiyle şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

9- Gölköy Kalesi

gölköy kalesi

İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta yer alan Gölköy Kalesi, M.Ö. 3. ve 4. yüzyılla tarihlendiriliyor. Kale, Şehit Tayfun Paşa komutasındaki askerler tarafından korunmuş olmasıyla Tayfun Paşa Kalesi olarak da biliniyor. 18. yüzyılda önemini yitirmeye başlayan kalenin en önemli özelliği ise şehirde işgal edilmeyen tek yer olması. Tarih boyunca savunma, sığınma ve gözetleme gibi amaçlarla kullanılan kale, 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Antik Eserler Listesi’ne alınmıştır.

Camiiler, Kiliseler ve Şadırvanlar

10- Osman Paşa Şadırvanı

osman paşa şadırvanı

1847 yılında şehrin valisi olan Osman Paşa tarafından yapılan şadırvan, Ordu meydanda yer alıyor. Ülkemizde sütunları en yüksek şadırvan olma özelliğine sahip Osman Paşa Şadırvanı, birçok kez tadilat görmüşse günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

11- Atik İbrahim Paşa Camii

atik ibrahimpaşa camii

1770 yılında Atik İbrahim Paşa tarafından yaptırılan caminin ilk hali kütüklerden oluşmaktaydı. Yapının yıllar içerisinde yıpranmasıyla birlikte 1802 yılında yeniden yaptırılması kararı alındı ve bugün kentin en çok ziyaret edilen ibadethanelerinden biri haline geldi. Dikdörtgen planlı iki şerefeli minaresiyle barok mimarinin izlerini taşıyan yapı, tarih severler için kentin gezi noktalarından biri olarak da gösterilir.

12- Yalı Camii – Aziziye Camii

Yalı Camii - Aziziye Camii

Kent merkezinde yer alan Aziziye (Yalı) Camii, Sultan Abdülaziz döneminde ahşap materyallerden yaptırılmış ancak zamanla yıpranan yapı kesme ve moloz taşlardan yeniden inşa edilmiş. 3 katlı caminin en dikkat çeken özelliği ise oldukça eğimli ve yüksek olan minberi…

13- Yason Kilisesi

yason kilisesi

Akın, yağma ve yakıp yıkmalar sonucunda yok olan kilisenin üzerine Rumlar tarafından yapılan, şehrin Perşembe ilçesinin 22 kilometre batısındaki Yason Burnu üzerinde bulunan Yason Kilisesi, tarihte kasabanın en büyük dini ayin yerlerinden olma özelliğine sahip. Kilisenin kapısında yazan 1866 tarihi ise kilisenin onarım tarihini belirtiyor.

Kilise, günümüzde Çam Burnu olarak anılan yerde Zeus’a adanan bir tapınağın yerine yapılmış. Bazı taşlarının üzerinde çeşitli yazılar bulunan kilisenin duvarlarındaki çeşitli renkteki kesme taşlar ise kendisinden önce yapılan kiliseye ait. Yason Kilisesi, tarihi dokusu ve eşsiz manzarasıyla şehre yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olmalı.

14- Düz Mahalle Kilisesi

düz mahalle kilisesi

19. yüzyılın ikinci yarısında Rumlar tarafından yaptırılan dönemin önemli din merkezlerinden biri olan Düz Mahalle Kilisesi, Ordu’nun Düzmahalle semtinde yer almaktadır. Yıllar sonra itfaiye binası olarak hizmet vermiş son olarak da 75. Yıl Cumhuriyet Sahnesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Hamamlar

15- Saray Hamamı

saray hamamı

Selimiye Mahallesi’nde yer alan Saray Hamamı, 3 küçük kubbesi kare planlı mimarisi ile kentin en eski yapılarından biri. 3 halvet ve 3 küçük kubbe bölümü bulunan hamam, restorasyon çalışmalarının ardından hamam olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

16- Küçük Hamam

küçük hamam

Ordu’nun Eskipazar ilçesinde yer alan Küçük Hamam, 18. Yüzyıldan kalma tarihi eserlerden bir diğeridir. Günümüzde etrafında botanik bahçesi projesi dahilinde bir mekan olarak değerlendirilecek hamam, tarihin derinliklerinden bugüne kadar ulaşabilmeyi becerebilmiş eski bir Osmanlı tarihi yapısıdır.

Ordu’nun tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

“Ordu’nun Tarihi Yerleri | 16 Görülesi Yer” üzerine bir yorum

  1. Merhaba;
    Fotoğraflar çok güzel, değerli mahallerimizden fotolar beklerdim. Örneğin taşbaşı mahallesine ait çok güzel deniz manzaralı tarihi evle ve konaklarımızın fotoğraflarını görmek isterdim.
    Teşekkürler….

    Cevapla

Yorum yapın