Fotoğraflarıyla Moskova Gezilecek Yerler Listesi

Rusya’nın başkenti Moskova, tarihi ve doğa güzellikleriyle ön plana çıkan dünyaca ünlü başkentlerden biridir. 11 milyonluk nüfusu ile dünyada en çok milyarderin  yaşadığı kent olan Moskova’nın gezilecek yerleri de büyük oranda çeşitlilik göstermektedir.

Dünyanın en zengin ve pahalı olan kentini her yıl çok sayıda yerli yabancı turist ziyaret etmektedir. Hal böyle olunca Rusya’nın en kalabalık şehrinde gezilecek yerlerde bir hayli fazlalaşıyor.

Şehrin kuzeyinden güneyine 40 kilometre mesafe kat edilerek ulaşıldığı düşünülürse ve Moskova siyasi, kültürel ve sanat anlamında ülkenin idari mekanizması olarak kabul edildiğinden sebep, Rusya’nın en önemli yapılarını görebileceğiniz bir şehir.

Moskova’da gezilecek yerler denince ise öyle 2-3 günde gezip bitirilebilecek bir yer hayal etmemeniz gerektiğini şimdiden söyleyelim. Yazıyı okumadan önce yanınıza bir çay ya da kahve almanızı tavsiye ederiz. Çünkü okumak sandığınız kadar kısa sürmeyecek. 🙂

Sözü daha fazla uzatmadan Moskova’nın simgesi haline gelmiş, o yerleri bir bir inceleyelim,

Devlet Tarih Müzesi

Devlet Tarih Müzesi

Kızıl Meydan’da yer alan Moskova Devlet Tarih Müzesi, şehrin en önemli müzelerinden biridir. 15. yüzyılın tarihi eserlerinin ve Bronz çağından eserlerin sergilendiği bina, tarih severlerin yalnızca bu yapı için bile Moskova’ya seyahat etmelerine sebep olmaktadır.

Vladimir Sherwood tarafından yapılan binanın mimarisine baktığınızda neo-gotik tarzdaki bakış açılarını görebilmeniz mümkün..

Moskova Kremlini 

Moskova Kremlini

Kremlini, Moskova Nehri’nin yanında 28 hektarlık alan üzerine kurulu eski bir şehirdir aslında.. İçerisinde hala kullanılmakta olan saraylar, müzeler, kiliseler ve katedraller yer alır. Kremlini Sarayı ise I. Ivan’ın malikanesi olarak inşa edilen, Moskova’nın en görkemli binasıdır. Rus ihtilaline kadar da Rus çarlarının resmi sarayı olarak kullanılan yapı, şimdilerde de Rus devlet başkanı Putin’in çalışma ofisi olarak kullandığı binadır.

1115’te yaptırılan sarayın hayranlık veren mimarisi, İtalyan ve Alman mimarlar tarafından tasarlanmıştır. İçerisinde pek çok kilise ve müze haline getirilmiş saraylar yer alır. Alanda yer alan müze haline getirilmiş diğer saraylarda ise, Rus çarlarının mücevherleri, mobilyaları ve diğer özel eşyaları sergilenir.

Aziz Vasil Katedrali

Aziz Vasil Katedrali

Dünyaca ünlü Kızıl Meydan’ın güney ucunda yer alan Aziz Vasil Katedrali, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan oldukça önemlii bir yapıdır. Farklı mimarisi ve renkli tasarımıyla Moskova’nın simgesi haline gelen yapının diğer bir ismi de Mübarek Vasil Katedrali’dir.

Yıl 1552’yi gösterirken Korkunç Ivan, Tatarlara karşı kazandığı zafer için görkemli bir yapı inşa etmek ister ve İtalyan mimar Barna’nın çizimiyle bu harika binanın yapımına başlanır. Tam bir yıl süren katedral inşası bittiğinde İvan’ın, İtalyan mimarının gözlerini dağlattığı söylenenler arasındadır. Çünkü bu çizimin bir daha dünyanın herhangi bir yerinde tekrarlanmasını istemez.

Tam olarak 8 kubbesi bulunan katedralin, Şefaat Kilisesi etrafında toplanan 8 ayrı kiliseden oluştuğu bilinmektedir. Geçen yıllar içerisinde pek çok restore edilen katedralin renklerini 1860 yılında alınan bir kararla görselde görülen karmaşık renklere boyandığının bilgisini de verelim.

Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’da sanatın kalbinin attığı yerdir Bolşoy Tiyatrosu.. Şehrin tarihi dillere destan bu sanat merkezi, opera ve bale gösterileri için ünlü mimar Joseph Bove tarafından yapılmıştır. Rusların çok önem verdiği bir yapı olduğu, Rus parası 100’lük Rubinlerin üzerinde yer almasından da anlaşılabilir.

1824 yılında inşa edilen tiyatro binası, 19. yüzyılın en köklü sanat merkezi ve günümüzde Rusya’da sanatın nabzının attığı yer olarak gösterilir.

Annunciation Katedrali

Annunciation Katedrali

Yine karşımızda Rus mimarisinin bizleri şaşırtmayacak görkemi ve ihtişamına sahip dini bir yapı var. Ülke olarak katedral mimarilerine oldukça özenli yaklaşan Ruslar,  Annunciation Katedrali’nde de sizleri şaşırtmayacak bir güzellik tasarlamış.. Bir Rus Ortodoks kilisesi olan katedral, Moskova Kremlini’nin içinde sizleri bekleyen harika bir gezi noktası.

20. yüzyıla kadar Rus Kraliyet Ailesi’nin günah çıkarma ve ibadet etme ritüellerini gerçekleştirdiği dini yapıya, attığınız her adımda farklı bir mimari ve tarzın sizleri karşılayacağı bilgisini şimdiden verelim.

Moskova’daki diğer katedrallere göre daha geleneksel izler taşıyan yapının bazı bölümlerinde İtalyan esintilerini hissedecek, duvarlara çizili resimleri incelerken mimarinin küçük nüanslarında takılı kalacaksınız.

Lenin’in Mozolesi

Lenin'in Mozolesi

Kızıl Meydan’da Ruslar için çok önemli bir kişi olan Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in naaşının bulunduğu bir mozole yer alıyor. Halkın ziyaretine açık olan mozole, mimar Aleksey Şçusev tarafından tasarlanmış..

Eni 24 metre boyu ise 12 metre olan mozolenin üzerinde yer alan kırmızı renk komunizmi, siyah labrador da yası temsil ediyor.

Kurtarıcı İsa Katedrali

Kurtarıcı İsa Katedrali

Katedraller şehri Moskova’nın ve dünyanın en uzun Ortodoks Hristiyan kilisesi Kurtarıcı İsa Katedrali, tam olarak 108 metre uzunluğundadır. Orijinal kilisenin inşa edilmesi tamı tamına 40 yıl sürmüş, 1931 yılında ise Joseph Stalin’in emriyle yok edilmiştir.

1995 yılında ise Sovyetler Birliği’nin bağımsızlığını ilan etmesi sonucu yeniden inşa edilmiştir. Kilisenin iç tasarımı ve düzenlenen ayinler de şehirde ses getiren dikkat çekici konulardandır. Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Gorki Parkı

Gorki Parkı

Gorki Parkı’nın tarihi 1750’li yıllara dayanıyor. Şehrin akciğerleri olarak nitelendirilen parka devrimden sonra bir de fuar alanı eklenince ziyaretler iki katı arttı. 109 hektarlık alan üzerine kurulu bahçenin yanından geçen nehir kenarına yapılmış iki adet plaj olmasına rağmen nehirde yüzmek yasak.

Aynı zamanda park alanında ücretsiz internet hizmeti de veriliyor. Şehrin gürültüsünden sıkıldığınız bir anda biraz temiz hava biraz da yürüyüş için tercih edebileceğiniz en doğru noktalardan biri Gorki Parkı..

Mücevher Fonu Müzesi

Mücevher Fonu Müzesi

Kremlini Sarayı’nın içinde yer alan Mücevher Müzesi, kraliyet ailelerinin mücevherlerinin kendilerine değil imparatorluğa ait olduğunu vurgulamak için Rus Çarı Büyük Petro tarafından 1719 yılında kurulmuş. Bu yolla mücevherlerin ülkeden çıkartılmasına izin verilmemeye başlanmış.

Müze içerisinde, Rus imparatorluğunun ”Büyük Tacı”, dünyanın en büyük safir taşı, ünlü ”Orlov Elması”, mücevher süsleme dahisi ”Faberge Yumurtaları” gibi değeri paha biçilemez pek çok eser yer alıyor.

Moskova Hayvanat Bahçesi

Moskova Hayvanat Bahçesi

Orijinali 1864 yılında kurulan Moskova Hayvanat Bahçesi, 6 binden fazla hayvan ve binden fazla hayvan türüyle şehirde eğlenceli saatler geçirebileceğiniz adreslerden biri. Hayvanlara oldukça yaklaşabildiğiniz bahçede, harika fotoğraflar da çekilebilmeniz mümkün..

Puşkin Müzesi

Puşkin Müzesi

1397 yılında Puşkin Müzesi olarak isimlendirilen, antik Mısır’dan çağdaş Avrupa sanat eserlerine kadar çok geniş bir koleksiyona sahip müzede aynı zamanda Troya hazinelerinin de sergilendiği bilgisini verelim.

Alexander Bahçesi

Alexander Bahçesi

Moskova Manejesi ve Kremlin binası arasında 865 metre boyunca uzanan üç ayrı bahçeden oluşan Alexander Bahçeleri, şehrin görülmesi gereken yerlerinden biridir. Bahçe içerisinde yer alan üst bahçe, alt bahçe ve orta bahçe birbirinden farklı özelliklere sahiptir.

Üst bahçede bilinmeyen bir askerin türbesi, Arsenal kulesi ve harabe bir mağara yer alırken orta bahçede Kutafya Kulesi ve metroya giden bir yol yer alır. Alt bahçede ise 1823 yılında isimlendirilen aşk bahçesi ve Borovitskaya Kulesi’ne uzanan dar bir yol bulunmaktadır.

Ostankino Kulesi

Ostankino Kulesi

Avrupa’nın en yüksek binası olan Ostankino Kulesi, Ekim Devrim’inin 15. Yıl anması için yaptırılmış dünyanın en yüksek yedinci binasıdır. Nikolai Nikitin adlı bir mimar tarafından tasarlanan bina, aynı zamanda Moskova’nın Radyo- Televizyon kulesidir.

Tsaritsyno Parkı

Tsaritsyno Parkı

1776 yılında Büyük Catherine’nin emriyle kurulan saray çevresine kurulu park, Moskova’da dinlenebileceğiniz yeşile boyanmış harika bir bahçe. Park içerisinde bir Rus Ortodoks Tapınağı olan ‘’ Yaşam Kaynağı’’ binası ve lüks bir restoranda yer alıyor.

Tretyokav Devlet Galerisi

1856 yılında Pavel Tretyakov tarafından kurulan dünyanın en önemli güzel sanatlar koleksiyonlarına sahip Tretyakov Devlet Galerisi, 1985 yılında Devlet Resim Galerisi ile birleştirerek daha kapsamlı bir müze haline geldi.

Günümüze 130 bin eserin sergilendiği ve 250 sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan müzeye, değer katan sanatçılar arasında Andrey Rublev, İvan Ayvazovski, Viktor Vasnetsov gibi ünlü Rus sanatçılar yer alıyor.

Novodeviçi Manastırı

Tretyokav Devlet Galerisi

Şehrin en önemli manastırlarından biri olan Novodeviçi Manastırı’nın bir diğer ismi Yeni Bakireler Manastırı’dır. 17. Yüzyıldan günümüze sapasağlam gelen tarihi yapı, 2004 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiştir. Görmenizi tavsiye ederiz. 🙂

Novodeiçi Mezarlığı

Novodeiçi Mezarlığı

Novodeiçi Manastır’ının hemen yanında yer alan mezarlık, Rusya’nın tanınmış isimlerinin gömüldüğü bir mezarlıktır. Novodeiçi Mezarlığı’nı bizler için önemli kılan ise Türk edebiyatçısı ‘’Mavi Gözlü Dev’in’’ mezarının burada yer almasıdır.

Moskova’yı ziyaret eden edebiyat tutkunlarının mutlaka ziyaret ettiği mezarlıkta, Nazım Hikmet’in yer aldığı bölüm Türkiye’den gelen çiçekler ile süslenir. Edebiyatçının ölüm yıl dönümleri de mezarı başında kutlanır.

Baş Melek Katedrali

Baş Melek Katedrali

Baş melek Mikail’e adanmış bir Rus Ortodoks Kilisesi olan Archangel Katedrali, Moskova Kremlini içerisinde yer alır. 1505 yılında inşasına başlanan kilise üç senede tamamlanmıştır. İtalya’nın Rönesans etkilerini göreceğiniz bina mimarisinde yer alan freskler 1560 yılından sonra boyanmaya başlandı.

Katedral içerisinde tarihi açıdan önemli 54 mezar, camdan ve bronzdan yapılmış çanak çömlekler yer almaktadır.

İvan Çan Kulesi

İvan Çan Kulesi

81 metre yüksekliğindeki İvan Çan Kulesi, Moskova’nın en ünlü yapılarından biridir. Kule üzerinde yer alan iki kubbe altından yapılmış ve oldukça değerlidir. Bir dönem kulede çıkan yangın yapı üzerinde yer alan çanın kopmasına sebebiyet vermiş ancak çan bulunduğu yerden kaldırılmadan düştüğü yerde sergilenmeye başlanmıştır. Sizce de ilginç değil mi? 🙂

Peter Büyük Heykeli

Peter Büyük Heykeli

Peter the Great’in kurduğu 98 metre yüksekliğindeki dev anıt, 300 yıllık Rus Deniz Kuvvetleri’ni anmak amacıyla tasarlanmıştır.  1997 yılında Moskova’da inşa edilen heykelin, dünyanın en yüksek 8. Heykeli olduğu bilgisini de verelim. Yaklaşık bin ton ağırlığında bronz, bakır ve paslanmaz çelik kullanılarak yapılan anıtın Rusya için anlamı büyüktür.

Kazan Katedrali

Kazan Katedrali

Kızıl Meydan’da yer alan Kazan Katedrali, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Komunistler tarafından yıkılmış, 1990 yılında tamamen yeniden inşa edilmiştir. Orijinal kilisenin çekilen fotoğrafları ve kayıtlarda olan detaylı ölçümleriyle birebir aynı yapılması istenmiş ve ortaya çıkartılan yapı orijinalini aratmayan cinste tasarlanmıştır.

Kızıl Meydan

Kızıl Meydan

Moskova’ın dünyaca ünlü meydanı Kızıl Meydan, hem ülkenin hem de Sosyalist Sovyetler Birliğinin siyasi, toplumsal ve sosyal tarihinde çok önemli olaylara şahitlik etmiştir. 17. Yüzyıldan beri Kızıl Meydan ismiyle anılan meydanın 15. Yüzyılda yapıldığı bilinmektedir.

Pek çok idam sahnesine, geçit törenlerine, mitinglere ve savaşlara konu olan meydanın üzerinde yer alan Moskova’nın pek çok tarihi binası ve müzesi de şehrin bu noktasını oldukça önemli kılar.

Kozmonotluk Anıt Müzesi

Kozmonotluk Anıt Müzesi

Rusya’nın yapmış olduğu uzay keşiflerini en güzel anlatan yerdir Kozmonotluk Müzesi.. Yalnızca turistlerin değil Rus halkını da sıklıkla ziyaret ettiği müze, Moskova’nın kuzeydoğusunda yer alır. Müze içerisinde heyecan verici uzayla alakalı sergi ve modellemeler bulunmaktadır.

85 binden fazla farklı nesne yer alan müzede yer alan eserlerin çoğu Sovyet döneminden kalmıştır. Şehirde farklı bir aktivite için akla gelebilecek ilk adres, mutlaka ziyaret edilmeli.:)

Kuskova

Kuskova

Moskova’nın güneydoğusunda yer alan görkemli malikane Kuskova, 18. Yüzyılın ortalarında açılmış günümüzde otel olarak hizmet veren oldukça kaliteli ve hoş bir yapıdır. Zamanında Rus soylularının ilk büyük yazlık arazisi olarak kullanılan ev, neo klasik mimari bakış açısıyla görenleri kendine hayran bırakır.

Dormition Katedrali

Dormition Katedrali

Kremlini’de yer alan Dormition Katedrali, İtalyan mimar Aristotel Fioravanti tarafından inşa edilmiştir. Rusya Kilisesi’nin ana kilisesi olarak bilinen yapı, Borovitsky Tepesi üzerinde konumlanır. Hoş mimarisi ile turistlerin ilgisini çeken katedrali ziyaret için ayin günlerini beklemenizi tavsiye ederiz.

İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli

İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli

60 ton ağırlığında ve 25 metre yüksekliğindeki İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli, Moskova’nın simgesi haline gelmiş önemli yapıtlardan biridir. 1937 yılında Paris’te gerçekleşen bir fuarda sergilenen heykel büyük ilgi toplamış ardından da Moskova’ya getirilmiştir.

Yalnızca yer aldığı bölgenin değil dünyanın da pek çok yerinde kullanılan sanatsal ve siyasi sembollerinden biri olmuştur.

Garaj Çağdaş Sanatlar Müzesi

Garaj Çağdaş Sanatlar Müzesi

Rusya’nın en önemli sanat müzeleri içerisinde yer alan Garaj Çağdaş Sanat Müzesi’nin yeri bir başkadır. Modern ve çağdaş sanat koleksiyonlarının sergilendiği müzede bunun yanı sıra yıl boyunca tanınmış sanatçıların özel sergileri de sunulur.

Müze koleksiyonunun Dasha Zhukova ve Roma Abramoviç’in özel koleksiyonları üzerine kurulduğu bilgisini de verelim. Aynı zamanda 1950’lerden günümüze kadar Rus Çağdaş Sanatı’nın tarihine odaklanan ilk arşivinde, müzenin koleksiyonunu oluşturduğu biliniyor.

Bunca gezilecek yeri varken Moskova’yı ziyaret etmemek olmaz. Listemizde eksik gördüğünüz yerleri aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızı geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz. 🙂

Diğer yandan Moskova’ya giden uçakları pahalı buluyor ve en uygun bileti arıyorsanız Biletbayi internet adresimiz üzerinden Moskova uçak bileti sayfasını gün ve gün takip ederek daha uyguna bilet bulma şansı elde edebilirsiniz. Biletinizi seçtikten sonra ise sıra kalın giysilerinizi koyduğunuz büyük bir bavul hazırlamakta.. 🙂

*Rusya’nın Birbirinden Güzel Şehirleri için..

Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin