hakkari gezilecek yerler

Hakkari, Türkiye’nin güneydoğusunda gökyüzüne yakın bir yer..

Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneyindeki Hakkari, karlı dağların arasına kurulmuş bir şehir.  Vatanımızın dört bir yanı cennet diye boşuna dememişler… Hakkari bunca karmaşasının arasında doğal güzellikleriyle görenlerin büyülendiği bir kent. Kalabalık bir nüfusa sahip olmayan şehir, son yıllarda özellikle kış ve doğa turizmi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı.

Dağlar

1- Cilo Buzulları

Cilo Bozları

4135 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı olan Cilo Dağı, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunuyor. 3 bin 500 metreye kadar daimi kar sınırı bulunan dağın zirvesindeki buzullar 3500 yıldır varlığını sürdürüyor.

Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle dağın eteklerine doğru uzanan buzullar maalesef erimeye başladı. Yine de Cilo Dağı ve her mevsim üzerinde bulunan kar ve buzullar görülmeye değer.

2- Mor Dağı

mor dağı

Hakkari’nin İran sınırında bulunan Mor Dağı, trekking ve dağcılık camiasının sıklıkla ziyaret ettiği doğal güzelliklerden biridir. Halk tarafından mur dağı olarak da bilinen Mor Dağı, 3 bin 780 metre yüksekliğinde kentin turistik noktalarından biri. Yüksekova ilçesinde yer alan dağa Cilo Trekking Spor Kulübü tarafından hemen hemen her hafta yürüyüş ve tırmanış faaliyetleri düzenlenmektedir.

3- Sat Dağı ( Samdi )

samdi dağı

Yüksekova üzerinden 23 kilometre mesafe kat ettikten sonra ulaşabileceğiniz Sat Dağı’nın en yüksek tepesi Samdi, 3 bin 818 metre yükseklikteki bir doğal güzellik. Sat Dağı’nda yer alan eski buzulların çatlaklarında özellikle Temmuz- Ağustos aylarında görülen balık gibi kokan kar kurtlarını gözleme şansı elde edebilirsiniz.

Diğer yandan sikallerden gelen sular yöre halkı tarafından içiliyor. Mis gibi dağ havası ve dağlardan gelen tertemiz suların tadına bakmayı ihmal etmeyin.

4- Sümbül Dağı

sümbül dağı

Hakkari merkezde nereye giderseniz gidin kendinizi gölgesinde hissedeceğiniz Sümbül Dağı, 3 bin 740 metre yüksekliğindeki dev bir doğa harikası. Kentte hava ne kadar ısınırsa ısın doruklarında kar birikintilerini gözlemleyebileceğiniz sümbül dağı, pek çok açıdan kentin en estetik doğal güzelliklerinden biri olarak gösteriliyor.

5- Merga Bütan Kayak Merkezi

Hakkari Kayak Merkezi

Hakkari’nin karlı dağlarından ve buradaki doğal güzelliklerden bahsettik. Deniz seviyesinden 2700 metre yükseklikte yer alan Merga Bütan Yaylası’nın karla kaplı doğal güzelliği, Hakkari’de kış turizminin merkezi olmuş durumda. İl Özel İdaresi ve DAKA tarafından yaptırılan kayak merkezi, özellikle kış aylarında kayak tutkunlarının akınına uğruyor.

6- Uludoruk – Reşko Tepesi

uludoruk

Türkiye’de buzulların en yoğun olduğu bölgede ülkemizin en uzun buzulu olan Uludoruk’u görebilmeniz mümkün. 4 kilometre uzunluğundaki buzul halk arasında Reşko Tepesi olarak da anılıyor. 4 bin 135 metre yükseklikteki tepe Türkiye’nin en yüksek ikinci zirvesi olarak anılıyor aynı zamanda.

Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Uludoruk pek çok doğa bilimcinin ilgiyle ziyaret ettiği gezi noktalarından biri.

Vadiler ve Yaylalar

7- Cennet Cehennem Vadisi

cennet cehennem vadisi

Her ne kadar adında “cehennem” geçse de burası tam anlamıyla cennetten bir köşe. Birbirinden renkli çiçeklerin ve Avsapı Deresi’nin bulunduğu kısım “cennet”; Cilo Dağı’nın buzullarının olduğu kısım ise “cehennem” olarak anılıyor. Özellikle kampçıların tercih ettiği vadide kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşleri de düzenleniyor.

8- Mergan Vadisi

mergan vadisi

Yaz aylarındaki serinletici havası, buz gibi suları ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğasıyla Mergan Vadisi, Hakkari’nin cennet köşelerinden biri. Bahar aylarında hayvancılık için bölge halkının sıklıkla ziyaret ettiği Mergan Yaylası, bölgeye ilk kez gelenlerinde mutlaka ziyaret ettiği gezi noktalarından biri olarak çıkıyor karşımıza. Yaz aylarında kent merkezinden turların düzenlendiği yaylada fotoğraflar çekilebilir, keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

9- Zap Vadisi

zap vadisi

Hakkari’nin en meşhur gezi noktası olan Zap Vadisi, kentin aylarca karların altında kalan zirvelerinin aksine pek çok mevsimde Akdeniz iklimini andıran mikro iklimi sayesinde muhteşem bitki örtüsüyle karşımıza çıkar. Zap Vadisi’nde görülen bu iklim tipi sayesinde vadide üzümden tutun da cennet hurmasına, dut, erik, ceviz ve hatta nara kadar pek çok meyve yetişmektedir.

Aklınıza gelen hemen her sebzenin yetiştiğini de göreceğiniz vadi, harika manzaraları da ziyaretçilerine garanti eder. ‘’ Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali’’ zamanına denk gelirseniz vadi içerisinde yamaç paraşütü, rafting, dağ tırmanışı, off-road, ziblen ve paintball gibi pek çok etkinlikle karşı karşıya kalabilirsiniz.

10- Berçelan Yaylası

Berçelan Yaylası

Cilo Dağı ve Seyithan Gölü’nün bulunduğu Berçelan Yaylası, Hakkari’nin birçok doğal güzelliğinin bir arada bulunduğu bir yer. Diğer şehirlerde olduğu gibi Hakkari’de de yerel halk yaz aylarını geçirmek için yaylaları tercih ediyor. Ayrıca yayla; dağcılık, kayakçılık, doğa yürüyüşüne de elverişli.

Göller ve Şelaleler

11- Ore Şelalesi

ore şelalesi

Hakkari’nin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında olmazsa olmazlardan biri de Ore Şelalesi… Özellikle yaz aylarında hem yöre halkının hem de kente gelen turistlerin akın ettiği şelale serin havası ve buz gibi suyuyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Diğer yandan şelaleye gidiş yolunda karşınıza çıkacak manzaralar ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz ormanlık alanlar da sizlere keyifli dakikalar geçireceğiniz hakkında ön gösterimler sunuyor.

12- Seyithan Gölü

Seyithan Gölü

Yazılı Köyü’ndeki Berçelan Yaylası’nda bulunan Seyithan Gölü, Hakkari’de en dikkat çeken doğal güzelliklerden biri. Cilo Dağı’ndaki kar ve buzların erimesiyle büyüleyici bir görünüme kavuşan göl, Berçelan Yaylası’na yapılan gezilerin olmazsa olmazı.

Diğer Doğa Güzellikler

13- Hakkari Peri Bacaları

Hakkari Peri Bacaları

İl merkezine bağlı Yavuzlar köyünde bulunan peri bacaları, Nevşehir Kapadokya’yı andıran bir görünüme sahip. Doğal oluşumlu bu görkemli yapılar, Hakkari’deki son antik buluntular olarak biliniyor.

Hakkari’de gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.