Bozburun Plajları – Bozburun’da Denize Girilecek En İyi 12 Yer!

Muğla’nın Marmaris ilçesi güneybatısında kalan Bozburun, ülkemizin ise batısında yer alan yarımadaların en güneyinde bulunuyor. Bozburun, Muğla’da tatil yapabileceğiniz en sessiz ve sakin yerlerden biridir. Bağlı olduğu Marmaris ilçesine ise en uzak tatil beldelerinden biri olan Bozburun’un güneyinde Yunan adalarından biri olan Rodos Adası bulunurken batısında ise Simi Adası (Sömbeki) yer alır. Yaz mevsiminde konumu itibariyle turizm açısından önemli bir yer olan Bozburun, diğer zamanlarda ise sakinliğini korur. Adını coğrafi şeklinden alan Bozburun’un boz renginde dağları ve doğal bir burnu vardır. Yerli halk, eski tarihlerden bu yana geçimini balıkçılık ve tekne yapımından sağlarken son yıllarda ise turizm de giderek artış göstermiştir.

Bozburun’un geçmişi yaklaşık dört bin yıl öncesine kadar uzanıyor ve burada birçok antik kent bulunuyor. Eskiden burada yaşayanlara “kum halkı” deniliyordu. Ege’nin saklı kalmış nimetlerinden biri olan Bozburun, şehir hayatının karmaşasından ve diğer tatil bölgelerinin kalabalığından uzaklaşmak istediğinizde sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Birbirinden güzel koyları, yemyeşil ve şahane tabiatı, turkuaz ve tertemiz deniziyle sizi adeta büyüleyen bir atmosfere sahiptir. Daha çok gulet tipi yat tersaneleriyle ünlü olan Bozburun’a çevre koyları keşfetmek için denizden birçok misafir geliyor. Burası Marmaris’in diğer yerlerine göre daha çorak kalmış ve bölgede otel ve tesisler sınırlı sayıdadır. Bu da bölgedeki doğal güzelliklerin temiz ve el değmemiş olmasını sağlıyor. Bunlardan cam gibi deniziyle Akvaryum Koyu, yaz sıcağında serinleten suyu ile Korsan Koyu ve sığ denizi ile Kız Kumu görülmeye değecek güzellikteki yerlerdir. Aynı zamanda her bütçeye uygun konaklayabileceğiniz otel, pansiyon ve kamp alanları gibi birçok tesis ve işletme de bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Bozburun’da denize girebileceğiniz ücretli ve ücretsiz plaj yerleri ile doğa harikası koylarından bahsediyoruz. Ayrıca aşağıdaki bağlantılardan Bozburun hakkında yazdığımız diğer içeriklere göz atabilir, tatilinizde rehber olarak kullanabilirsiniz.

Ücretli Plaj Yerleri

Mavi Akvaryum Plaj & Otel

Mavi Akvaryum Plaj & Otel

Bozburun Söğüt Köyü’nün en güzel yerlerinden birinde kurulmuş olan Mavi Akvaryum Otel, huzurlu, sükûnet içinde ve her şeyden uzak bir tatil geçirmek istiyorsanız en ideal seçeneklerden biri olabilir. Sabah erkenden kalkıp odanızdan çıkarak adımınızı dışarıya attığınız anda masmavi bir deniz karşınızda beliriyor. Denize sıfır konumu sayesinde insanlar gerçekten huzur buluyor, tatilin ve denizin tadını doya doya çıkarabiliyor. Otelin ismi gibi denizi de doğal bir akvaryumu andırıyor. Denizin dibi taşlı olduğundan deniz ayakkabısı giyilmesi öneriliyor. Plajın giriş kısmı çocuklar için de uygundur. Sığ denizi sevmeyenler için iskeleler de mevcuttur. Yüzerken deniz kaplumbağalarına, balıklara ve diğer canlılara da rastlamak mümkün olabiliyor.

Mekâna girişte alınan ücret karşılığında şezlong, duş, şemsiye gibi olanaklardan yararlanabiliyorsunuz. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak size aile sıcaklığında bir hizmet sunan bu tesisin personelleri tatilinizi iyi geçirmeniz için ellerinden geleni yapıyor. Mavi Akvaryum Otel’in restoranı ise size en güzel yemekleri, bölgenin kendi denizinden tutulmuş en taze balıkları sunuyor ve başka restoranlardan yemek aramanıza hiç mi hiç gerek kalmıyor. Ayrıca otelin bahçesinde kendi dalından toplayabileceğiniz birçok meyve ile doğal bir tatilin de keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Giriş Ücreti: Konaklama yapan kişiler plajdan ücretsiz yararlanabilirsiniz. Konaklama ücretleri sezonluk olarak değişiklik göstermektedir. Lütfen işletme ile iletişime geçiniz.

Plaj Özellikleri: WC, duş, şezlong ve şemsiye, restoran, Wi-Fi, deniz güvenlik şeridi, cankurtaran, oda konaklama ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/maviakvaryum.beachotel/

Haritada Görüntüle >

Durum Kafe & Plaj

Durum Cafe & Beach

Bozburun’un Söğüt Köyü’nde bulunan Durum Kafe şirin bir aile işletme yeridir. Çok büyük bir alana sahip olmayan işletme dut ve keçiboynuzu ağaçları arasında hizmet veriyor. Denizi taşlıdır ama pırıl pırıldır. Dik bir yamaca konumlanmış olan işletmenin denize kadar inen merdivenleri vardır ve harika bir manzaraya sahiptir. Kalabalıktan uzak sessiz, sakin bir deniz keyfi için burası son derece uygundur. Turkuaz renge halim bir denizi vardır ve suyu Ege denizinin genelinde olduğu gibi soğuktur. Çalışanları ve işletmecileri güler yüzlü ve yardım sever olduğu için pozitif bir tatil geçirebiliyorsunuz. Sadeliği seviyorsanız ve daha samimi bir tatil geçirmek istiyorsanız burası sizin için idealdir.

Kristal gibi berrak bir denizi olan Durum Cafe’nin restoranında pişen yemekleri de tıpkı atmosferi gibi tamamen doğal malzemelerden yapılıyor ve ortaya şahane tatlar çıkıyor. Zeytinyağlı dolma, leziz yaprak sarması ve gözlemeleri ile deniz keyfinin yanında adeta bir ziyafet sunuyor. İşletme kanolarla gezinti yapma imkânı da sunuyor, bunun yanında eğlenceli aktivitelere de katılabiliyorsunuz. Karadan ulaşım kolay olduğu için denize girmek için bir tekneye ihtiyaç duymuyorsunuz. Aynı zamanda şezlong ve şemsiye kullanmadığınız takdirde plajını ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Plajın kendi eşyalarını kullanmak isterseniz restorandan alışveriş yaptığınız sürece ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz. Tüm bu hizmetleri bölgeye göre ortalama fiyatlarla alabiliyorsunuz.

Giriş Ücreti: Tesisten yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayarak plajdan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Plaj Özellikleri: WC, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, kafeterya, Wi-Fi ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/durum_beach_can_evleri/

Haritada Görüntüle >

Saranda Plaj & Pansiyon

Saranda Beach Pansiyon

Saranda Pansiyon,  plaja 100 metre uzaklıkta konaklayabileceğiniz minik ve çok şirin bir yerdir. Saranda’nın sahilde gölgelik güzel bir plajı vardır. Denizin suyu bölgedeki diğer yerlere göre daha ılık ve sığ yerlerde yüzmeyi sevmeyenler için daha idealdir. Taşlı bir plajı var ama isterseniz denizin içinde bulunan minik iskelelerden de denize girebiliyorsunuz. Pırıl pırıl ve birçok deniz canlısını barındıran denizde yüzerken deniz ayakkabısı veya deniz terliği giymeniz tavsiye ediliyor. Doğa ile iç içe bulunan bu güzel tesisin çok samimi ve güzel bir ortamı vardır. Sahilde güneşlenirken de servise devam ettikleri için deniz kenarında, şezlongunuzda serinleten bir limonata içebiliyorsunuz.

Kaliteli hizmeti ve güler yüzlü aile bireylerinden oluşan personeliyle sizi memnun etmek için çabalayan ilgili kişiler sayesinde güzel bir tatil yapabiliyorsunuz. Pansiyonun kahvaltısı ve akşam yemekleri zengin bir içeriğe sahiptir. Tamamıyla organik ürünlerden oluşan besinlerle kurulan sofralarda adeta bir ziyafet sunuluyor. Bu yemeklerin fiyatlarıysa gayet makul düzeydedir. Pansiyonun otoparkı yoktu. Bu nedenle aracınızı yol kenarına park etmek durumunda kalıyorsunuz. Lüks beklentiniz yoksa sade, sakin, sesten ve gürültüden uzak bir tatil yapmak için Saranda Pansiyon ve Plaj sizin için oldukça uygun bir yerdir.

Giriş Ücreti: Konaklama yapan kişiler plajdan ücretsiz yararlanabilirsiniz. Konaklama ücretleri sezonluk olarak değişiklik göstermektedir. Lütfen işletme ile iletişime geçiniz.

Plaj Özellikleri: WC, duş, şezlong ve şemsiye, restoran, Wi-Fi, deniz güvenlik şeridi, cankurtaran, oda konaklama ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/sarandabeachpansiyon/

Haritada Görüntüle >

Ücretsiz Plaj Yerleri

Bozburun Halk Plajı

Bozburun Halk Plajı
Fotoğraf: Teyyareci

Bozburun merkezde, çoğu otele yürüme mesafesinde bulunan halk plajı küçük ancak temiz bir plaj yeridir. Çevresinde yeme içme ihtiyaçlarının giderilebileceği kafeteryalar, çocuklar için oyun parkı, market ve büfe yerleri ile rahat bir deniz keyfi yaşamak için ideal bir yerdir.

Plajın sahil kısmı kum ve irili ufaklı çakıl taşları ile karışık bir yapıya sahip. Denizi temiz ancak pek de sığ değildir. Yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocuklar için pek güvenli olmayabilir. Genel olarak sakin bir yer. Plajın çevresini saran yeşil tepeler insana denizin verdiği keyfin yanında temiz bir hava ve huzuru da fazlasıyla sağlıyor. Bozburun merkezde olması nedeniyle tercih edilen halk plajı, ücret ödemeden güneşin ve suyun tadını çıkarmak isteyenlere önerebileceğimiz bir yerdir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: Duş ve soyunma kabini olanağı yok. WC, şezlong ve şemsiye kiralama, yiyecek ve içecek ihtiyaçları plaj çevresindeki işletmelerden karşılanabilir.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Kız Kumu

Kız Kumu, metrelerce gitseniz dahi dize kadar gelen sığ deniziyle Bozburun Orhaniye’deki cazip plaj yerlerinden biridir. Marmaris’in doğal ve sakin yerlerinden biri olan Orhaniye’de bulunan Kız Kumu, bölgenin nadir oluşumlarından biridir. Kız Kumu’nun hemen yakınında Turgut Şelalesi ve küçük su oluşumları bulunuyor. Burada denizin ortasında boylu boyunca uzanan bir kum var. Kumların arasında yer yer ince taşlar bulunuyor ve bu nedenle deniz ayakkabısına ihtiyaç duyuluyor. Her yıl turistler tarafından ziyaret edilen bu harika plajda denizin ortasındaki 3 metre genişliğinde ve 500 metre uzunluğundaki patikadan yürüyebiliyorsunuz. Yüzme bilmeyenler ve çocuklar için hiçbir tehlike oluşturmadığı için rahatlıkla keyfini çıkarabiliyorsunuz. Yürüyüş mesafesinin sonunda efsaneye göre buraya adını veren Kız Kumu heykeli insanları karşılıyor. Bu heykeli geçtikten sonra derinlik giderek artmaya başlıyor.

Herhangi bir tesis veya işletmenin bulunmadığı bu doğa harikası, geçmişten günümüze yapısını bozmadan koruyor. Misafirlerin zorlu bir yoldan sonra ulaştığı Kız Kumu yaz aylarında oldukça kalabalık olabiliyor. Merak uyandıran yapısıyla turistlerin ve görmeye gelen misafirlerin ilgisini çekiyor. Denizin dalgasız ve berrak olduğu Kız Kumu’na giriş tamamen ücretsizdir. Denizi ılık bir suya sahiptir. Kız Kumu 2. derece doğal bir sit alanı olması nedeniyle doğal kalabilmeyi başarmış bölgenin nadide oluşumları arasında yerini almaktadır. Kumun yer yer kızıllığı görenleri kendine hayran bırakmaya yetecek güzelliktedir. Yukarıdan bakıldığında denizin üstünde yürüyor gibi göründüğünüz bu muhteşem yer farklı deneyimler yaşamanızı sağlıyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: Duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar bulunmuyor. WC, yiyecek ve içecek ihtiyaçları için plaj çevresinde kafeteryalar bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Serçe Limanı

Bozburun Taşlıca üzerinden asfalt ama dar ve virajlı bir yoldan geçerek veya denizden tekneyle ulaşabildiğiniz Serçe Limanı, manzarası ve doğası ile muhteşem bir cennet köşesidir. Marmaris’in bakir kalmış nadir yerlerinden biri olan Serçe Limanı’nda sizi inekler, keçiler ve koyunların karşılaması muhtemeldir. Bundan dolayı da civarda çok fazla sivrisinek olabiliyor. Birkaç tane restoran bulanan yerin sahili veya plajı yoktur. İsterseniz buradan tekne kiralayarak civardaki koyları keşfe çıkabiliyorsunuz. Pırıl pırıl parıldayan suyu ve tertemiz denizine kayalıklardan deniz ayakkabısıyla girebiliyorsunuz. Kimseciklerin olmadığı bu koyda balıklar ve huzur eşliğinde yüzebiliyorsunuz.

Bozburun yarımadasında arabayla gidilebilecek son nokta olan Serçe Limanı, az bilinen ve henüz az kişi tarafından keşfedilmiş bir yerdir. Pek fazla tesis bulunmadığı gibi geldiğinizde veya denize girerken sizden herhangi bir ücret de talep edilmiyor. Serçe Limanı aynı zamanda dalış yapmaya da son derece uygundur. Durgun sularıyla ve kapalı koy özelliği taşıması nedeniyle göle benzeyen bir yapısı var. Serçe Limanı, konumundan dolayı açık denizden gelen yat ve teknelerin de uğrak yeri oluyor. İnsan elinin çok az değdiği bu doğal güzellik şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için güzel bir tercih oluyor.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: Duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar bulunmuyor. WC, yiyecek ve içecek ihtiyaçları için bir restoran işletmesi bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Bozukkale Koyu

Bozburun’da bulunan birbirinden güzel koylardan yalnızca biri olan Bozukkale Koyu, Taşlıca Mahallesi’nde konumlanıyor. Bölgenin en temiz suyuna sahip deniziyle bilinen Bozukkale, harika bir manzaraya sahip. Koya giden yol üzerine birkaç restoran olduğundan dolayı yiyecek ihtiyaçlarının buradan giderilmesiyle birlikte konaklamalı kamp tatili için de oldukça ideal bir yerdir. Bunun yanında koya hem karadan hem de denizden günübirlik teknelerle gelen kişi sayısı fazladır. Bozukkale Koyu birçok savaşa tanıklık etmiş olmasından dolayı tarihi açıdan da büyük bir önem arz ediyor. Bu koydan kale manzarasıyla beraber denizin ve doğanın iç içe olduğu muhteşem bir günbatımı manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen ve tatil yapılan Bozukkale’ye karadan da denizden de ulaşmak mümkündür. İsterseniz buraya düzenlenen tekne turlarıyla ulaşabiliyorsunuz. Karadan ulaşım ise biraz meşakkatli olabiliyor. Söğüt’ten Taşlıca’daki Serçe Limanı’na gelip biraz yürümeniz gerekiyor. Fakat bu zorlu yolculuk sonrasında koyun tertemiz sularından tutulmuş balıkları pişiren balıkçılardan birinde güzel bir ziyafet çekebiliyorsunuz. Ardından o tertemiz sulara kendinizi bıraktığınızda yorgunluğunuzu unutuyorsunuz. Koya girerken veya çıkarken tesisleri kullanmadığınız sürece bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi ise koyun çok derin olduğudur. Bu nedenle özellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklar için pek uygun değildir. Denizin dibi kum ve küçük çakıl taş karışımıdır. Son olarak burası özel tekneler için geceleri güvenli bir konaklama yeridir.

Nasıl Gidilir: Araçla gelecek olanlar sırasıyla Söğüt ve Taşlıca’yı geçerek Serçe Limanı’na ulaşabilir ve burada araçlarını park ederek yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası koya varabilirler. Bozukkale Koyu’na ulaşmanın en kolay yolu tekneler olacaktır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce yol üzerindeki restoran yerlerinden temin edebilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Akvaryum Koyu

Bozburun’da yapılan tekne turlarının ilk durağı genellikle Akvaryum Koyu oluyor. Buranın suyu çok soğuk olduğundan dolayı sıcak suda yüzmeyi sevenlerin pek de hoşuna gitmiyor. Adından da anlaşılacağı üzere gerçek anlamda akvaryum gibi bir denizi var ve yüzmeye doyum olmuyor. Biraz küçük bir koy olduğundan dolayı en fazla iki veya üç tekne yanaşabiliyor. Sakin ve sessiz bir koy olmakla beraber diğer koylardan daha az kalabalığa rastlıyorsunuz. Teknenizle sabah erkenden yanaşıp denizin tadını çıkardıktan sonra akşam da denizin sesiyle mehtabı izleyerek hayallere dalmaya uygun bir yerdir. Muhteşem manzaranın tadını çıkarırken aynı zamanda şehrin gürültüsünden de uzak bir şekilde zihninizi rahatlatabiliyorsunuz.

Çevresinde herhangi bir işletme veya tesisin bulunmadığı Akvaryum Koyu’na karadan ulaşım sağlanmıyor. Burada duş, elektrik, yiyecek, içecek bulamıyorsunuz dolayısıyla gelirken hazırlıklı gelmenizde fayda vardır. Koya giriş için bir ücret ödemiyorsunuz ve özgürce istediğiniz kadar konaklayabiliyorsunuz. Akvaryum Koyu, olağanüstü güzellikteki denizi ve etrafındaki doğal alanlarıyla Marmaris Bozburun’da görülmesi gereken yerlerden biridir.

Nasıl Gidilir: Akvaryum Koyu’na Bozburun’dan kalkan günübirlik tekne turlarına katılarak gelebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Dirsekbükü (Ağıl) Koyu

Turkuaz rengi denizi ve çıplak gözle bile görebileceğiniz denizin içindeki balıkları ile Bozburun’un en sevilen koylarından biri olan Dirsekbükü, yaz sezonu boyunca teknelerin sürekli yanaştığı bir yerdir. Suyun temizliği sebebiyle denizde Caretta Carettalar gibi birçok canlı çeşidine rastlamak mümkündür. Denizin dibi kum yapısındadır ve teknelerin çapa atması için uygundur. Şiddetli rüzgâr almadığından dolayı geceleri korunaklı bir koy oluyor. Civardaki birçok koy gibi burası da tertemiz, doğal ve yakınında sadece bir adet tesis bulunuyor. Tatil günlerinde yoğun bir kalabalık olduğundan biraz gürültülü olabiliyor. Buraya tekne turlarıyla gelmek mümkündür. Bölgede ağaç sayısı seyrek olmasına rağmen muazzam bir manzaraya sahiptir. Koyun dip yapısı, yamaçların maki olması, serinletici ve temiz havası burayı genellikle tercih edilen bir koy yapıyor.

Koyun güney kısmında bir girinti plajı bulunuyor. Buraya yanaşan köy sakinlerinin teknelerinde köy ekmeği yaptıkları biliniyor. Dirsekbükü Koyu’na karadan motorlu taşıtlarla ulaşım ise yapılamıyor. Bunun yanında birçok teknenin yanaşabileceği genişlikte bir koydur. Bu akvaryum gibi denize teknenizle yanaşıp demir attığınızda serbestçe vakit geçirebiliyorsunuz ve sizden herhangi bir ücret istenmiyor. Tekne trafiği fazla olduğundan yüzerken çok açılmamaya ve yüzme bilmiyorsanız önlem alınması gerektiğine dikkat etmeniz gerekiyor.

Nasıl Gidilir: Dirsekbükü Koyu’na Bozburun’dan kalkan günübirlik tekne turlarına katılarak gelebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: Duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. WC, yiyecek ve içecek ihtiyaçları için koyda bir restoran yeri bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Korsan Koyu

Korsan Koyu
Fotoğraf: Burak Goral

Korsan Koyu, Bozukkale ile Serçe Limanı arasında yer alan sakin ve kafa dinleyebileceğiniz şahane bir koydur. Tertemiz ve durgun denizi kalabalık denizlerde yüzmeyi sevmeyenler için idealdir. En fazla birkaç teknenin demir atabileceği kadar bir alana sahiptir. Suyu çok soğuk ama gerçekten çok berraktır. Turkuaz rengindeki denizin etrafını çeviren yamaçlar zeytin ağaçlarıyla doludur. Yamaçlarda yer yer tarihi kalıntılar da bulunmaktadır fakat nereden kaldığı tespit edilememiştir. Korsan Koyu Gelidonya Feneri’nin batısında yer alıyor ve buraya gelenler genellikle fenere uğramadan gitmiyor. Derin bir denizi olduğundan yüzme bilmeyenler ve çocuklar için pek de uygun değildir.

Bölgeye giriş ücretsizdir fakat kamp yapmaya izin verilmiyor. Dilerseniz yakınlarda kamping tesislerinden birinde makul ücretler karşılığında konaklayabiliyorsunuz. Bunlar dışında herhangi bir tesis veya işletme bulunmadığı için buraya gelirken hazırlıklı gelmeniz gerekiyor. Karadan ulaşım belli bir noktaya kadar ve asfalt olmayan bir yoldan yapılıyor. Sonrasında yürümeniz gerekiyor. Genellikle karadan ulaşımın yapılmadığı Korsan Koyu’na tekneyle gelinmesi tavsiye ediliyor.

Nasıl Gidilir: Korsan Koyu’na Likya yolu üzerinden Gelidonya Feneri’ne doğru yaklaşık 1,5 saatlik bir yürüyüş sonrası gelinebilir. Araçla gelmek ne yazık ki imkânsızdır. Korsan Koyu’na ulaşmanın en zahmetsiz ve kolay yolu teknelerle gelmek olacaktır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Saksılı Koyu

Saksılı Koyu, Bozburun
Fotoğraf: Orhan Alpsoy

Bölgedeki diğer muhteşem koylar gibi burası da başlı başına bir doğa harikasıdır. Araçla ulaşımın olmaması burayı ulaşımı olan diğer koylara kıyasla daha bakir ve son derece doğal kılmaktadır. Bu özelliğiyle harikulade bir manzaraya ev sahipliği yapan Saksılı Koyu kelimenin tam anlamıyla yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği nadide yerlerden biridir.

Saksılı Koyu korunaklı bir yerde konumlanıyor. İki tarafını rüzgârı kesen yüksek tepelerle çevrilidir. Kıyı yerlerindeki suyun berraklığı turkuaz renge hâkim bir görüntüye sahip. Koya araçla ulaşım imkânı bulunmuyor. Bozburun’dan kalkan günübirlik teknelerle gelebilmek mümkündür. Kalabalık plaj ve koylar yerine sessiz, sakin bir yerde hem denizin hem de doğanın tadını çıkarmak istediğinizde Bozburun’da geçireceğiniz süre boyunca sizlere burayı tavsiye edebiliriz.

Nasıl Gidilir: Koya araçla ulaşım ne yazık ki yok. Bozburun’dan kalkan günübirlik tekne turlarına katılarak koya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye gibi olanaklar bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Amas Plajı

Amos Plajı
Fotoğraf: Uğur Atayurt

Bozburun Limanı’na birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Amas Plajı, merkezde konaklayan ve denize girmek için uzak yerleri tercih etmeyenlere önerebileceğiniz bir plaj yeridir. Plajda şezlong ve şemsiye kiralama olanağı bulunuyor. Duş ve soyunma kabini gibi olanaklar ise ne yazık ki yok. Yiyecek ve içeceklerinizi de plaja gelmeden önce temin etmeniz gerekiyor. Ancak merkeze olan yakınlığı sayesinde plaj çevresinde ihtiyaçların giderilebileceği yerler mevcuttur.

Burası çocuklu aileler için uygundur. Yiyecek ve içeceklerinizi, havlu ve şemsiyenizi alıp pikniğe gider gibi Amas Plajı’na gelebilir ve harika bir gün geçirebilirsiniz. Plajın sahil kısmı kum ve ufak çakıl taşlarından oluşuyor. Aynı şekilde denizin dibi de kum ve çakıl karışımıdır. Ayağı pek fazla rahatsız edecek boyutlarda değildir.

Deniz suyu dalgasız sığ ve temiz. Kıyıdan sonraki ilk 3-4 metre yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocukların yüzebilmesi için idealdir. Bozburun’da konaklamayıp günübirlik gezmeye gelen araçlı aileler için plajın arka tarafında ücretsiz otopark alanı bulunmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (2 şezlong + 1 şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: Şezlong ve şemsiye kiralama, deniz güvenlik şeridi ve otopark alanı. Yiyecek ve içeceklerinizi plaj çevresindeki işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Bir sonraki tatilinizi planlamak ve daha fazla bilgi almak için Bozburun hakkında yazdığımız diğer içeriklere de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin