Ana sayfa » Ulkeler » Avrupa » Yunanistan » Selanik » Selanik Ulaşım Rehberi | Hakkında Merak Edilenler

Selanik Ulaşım Rehberi | Hakkında Merak Edilenler

0
1278

Gidenlerin İzmir’e çok benzettiği, Ulu Önder Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik, Yunanistan’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri.

Yazımızda Selanik’in ulaşım olanakları ile ilgili merak ettikleriniz hakkında bilgi sahibi olabilecek ve Selanik’e nasıl gidilir sorusunun cevabına ulaşabileceksiniz. Haydi fazla vakit kaybetmeden hazırladığımız Selanik ulaşım rehberi yazımıza birlikte göz atalım.

1- Selanik Ulaşım Rehberi

#1 Selanik Şehir İçi Ulaşım

Şehir içinde yerli halk ve ziyaretçiler ulaşım konusunda otobüslerden yardım almaktadır. Şehrin her yerine giden otobüslerle Selanik’te görülmesi gereken yerlere gidebilirsiniz. Dilerseniz yürüyerek de şehirde keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Şayet Selanik çevresindeki kasabaları ve birbirinden güzel adaları da gezi listenize dahil ettiyseniz bu durumda araç kiralamanız daha mantıklı olacaktır. Bu arada şehirde metro olmadığını da belirtelim ancak metro çalışmalarının devam ettiğini ve 2020 yılında hizmet girmesinin beklendiğini de ekleyelim.

Selanik ulaşım
Selanik Havaalanı

Şehrin 15 km. kadar güneyinde bulunan Selanik Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım ise otobüslerle ve taksi seçeneğiyle gerçekleştirilmektedir. Taksiyle yarım saat süren mesafeyi otobüsle 45 dakikada gidebiliyorsunuz.

#2 Selanik’e Nasıl Gidilir

Selanik’ten diğer şehirlere otobüs ve tren seferlerini değerlendirerek gidebiliyorsunuz. Otobüsle Yunanistan’ın diğer şehirlerinden, Tiran’dan, Üsküp’ten, Sofya’dan ve Belgrad’dan gerçekleştirilen karşılıklı seferlerle Selanik’e ulaşabilirsiniz. Bölgesel tren seferleri ile diğer şehirlere gidebileceğinizi ve hızlı tren ile Sofya’ya gidiş yapabileceğinizi de belirtelim.

Selanik’e ülkemizden nasıl gidebileceğinizi merak ediyorsanız hemen bu merakınızı giderelim. Ülkemizden Selanik’e gitmek için yapmanız gereken THY’nin gerçekleştirmiş olduğu seferlere sitemizden İstanbul Selanik uçuşlarından satın almak olacaktır.

Selanik ulaşım
Kara yoluyla Selanik’e gitmek isterseniz İpsala Sınır Kapıs’nı kullanmanız gerekiyor

Dilerseniz kara yolu ile de Selanik’e gidebilirsiniz. Ülkemizden Selanik’e giden otobüs firmaları ile 10 saatlik bir otobüs yolculuğun ardından şehre ulaşabilirsiniz. Şayet kendi aracınızla Selanik’e gitmek isterseniz uluslararası ehliyete sahip olmak ve yeşil sigorta yaptırmak gerekiyor.

Bunlar da haliyle fazladan masraf demek oluyor. Tabi ki özel aracınızla daha rahat edeceğinizi düşünüyorsanız bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Selanik’e aracınızla giderseniz İpsala Sınır Kapısı’nı geçerek Dedeağaç, İskeçe ve Kavala güzergahını takip etmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Hazırladığımız Selanik ulaşım rehberi ile Selanik şehir içi ve şehir dışı ulaşım seçeneklerinin detaylarını da aldığınıza göre artık Selanik gezisi için çantanızı hazırlayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.