Safranbolu’nun Gezilecek Yerleri | 14 Harika Yer

0
1748
kristal teras

Karabük ilinin simgesi haline gelmiş turistik ilçe Safranbolu…

Bir şehre gitmek kadar o şehirde bulunduğunuz yerler de tatilinizin kalitesini arttırmaktadır. Safranbolu’nun gezilecek yerleri yazısında size kaliteli bir tatil listesi oluşturduğumuzdan emin olabilirsiniz.

Safranbolu’nun Gezilecek Yerleri

1- Kristal Teras

kristal teras

Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapılmış olan Kristal Terasın keyfi Safranbolu’da farklı bölge koşullarıyla ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiş. Yerden tam 80 metre yükseklikte kalan bu teras, 4 kısımdan oluşuyor. 3 cm kalınlık ve 75 ton ağırlığı taşıyabilecek kapasiteye uygun olduğu söylense de güvenlik önlemleri amacıyla 30 kişiden fazlasına müsaade edilmiyor.

Türkiye’nin kristal terasları arasında ilki olan bu teras, Tokatlı Kanyonunu gören bir mevkide yer alması sebebiyle müthiş bir manzaraya hakim.

Adres: 78600 Tokatlı Köyü/Safranbolu/Karabük

Ziyaret saatleri: Haftanın 7 günü 07:00-22:00

2- Yörük Köyü

yörük köyü

Henüz turizme kapılarını açmayan bu yörük köyü, evlerine dışarıdan hiçbir müdahale kabul etmemiş. Tıpkı eski günlerde olduğu gibi sapasağlam duran evler, tarihi dokusunu mimarisiyle yansıtıyor. Taş sokaklarında dolaşmak, evlerin içini ziyaret etmek ya da yeşilliklerinde nefes almak kısacık tatilinizi manevi olarak uzatan bir etkinlik olacak.

Bu köyün içinde bulunan Hafız Sucu Evi’ni kesinlikle ziyaret etmenizi öneriyoruz. II. Abdülhamid Döneminde yaşamış olan bu kişinin evinde, geleneksel eşyalar, objeler, antikalar ve Avrupai giysilerden bir harman yaparak geçmişe ışık tutuyor.

3- Tokatlı Kanyonu

tokatlı kanyonu

Bir ucundan diğer bir ucuna 2 saatlik yürüyüş ile varılan ve yeşile doyabileceğiniz bir gezi için bu kanyonu muhakkak listenizin başında tutmalısınız. 3 TL’lik bir ödemeden sonra kanyona giriyorsunuz ve doğal ortamlarında yaşamamaları için hiçbir sebepleri olmayan at, sincap ve kazları yürüyüş boyunca size eşlik ederken buluyorsunuz.

Şehir birçok kanyonu bünyesinde barındırıyor olabilir ancak Tokatlı Kanyonu içerisinde bulunan farklı doğal yapılardan dolayı bambaşka bir yere ve öneme sahip. Ahşap merdivenlerle kanyonun içerisinde dilediğiniz gibi keşif yapma imkanınız mevcut. Hiç yoruldum demeden merdivenlerden inin ve karşınıza çıkan bu doğa harikası yerlerin tadına varın. Salkımlarla süslenmiş taş köprü, nehirlerin şırıltısı ve kuşların cıvıltısı derken nerede olduğunuzu unutabileceğiniz bir tabiat müzesinden bahsediyoruz.

Tamamen doğal bir ortamdan oluşan kanyona günümüzde ziyaretçilerin vakit geçirebilmeleri için çeşitli etkinlik alanları yapılmıştır.

Adres: 78600 İncekaya Köyü/Safranbolu/Karabük

4- Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi

Şehre girdiğinizde sağ tarafta kalan yüksekçe tepe Hıdırlık Tepesi. Eşsiz bir manzarası var çünkü şehrin en tepe noktasında yer alıyor ve Safranbolu evlerini, Arnavut kaldırımlı temiz sokaklarını ziyaretçileriyle engelsiz bir şekilde paylaşıyor. Bir de akşamüstü bu tepeye çıktığınızı varsayarsak değmeyin o eşsiz manzaraya.

5- İncekaya Su Kemeri

incekaya su kemeri

116 metre uzunluğunda olan görkemli yapı 6 kemerden meydana geliyor. Bu kemerlerin üzerinde bulunduğu su şırıl şırıl aşağıdan akarken, buna şahitlik etmek insana büyük bir haz yaşatıyor. Üzerinde bulunan yol 1-2 metre arasında. Bu yoldan yürümek eskiden serbest iken şimdi durum farklı. 30 metre gibi küçümsenmeyecek bir yüksekliğe sahip olan kemer, güvenlik önlemleri nedeniyle aşağıdan izlenmeye izin veriliyor.

Adres: İncekaya su kemeri mevkii no 1, 78600 İncekaya Köyü/Safranbolu/Karabük

Ziyaret saatleri: Haftanın 7 günü 07:30-20:00

6- Cinci Han

cinci han

Yörenin en çok dikkat çeken yapısı. 1645 yılında Cinci Hoca olarak bilinen Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından yapılmış olan han, zamanında dönem padişahlarını ve dönemin önde gelen zenginlerinin kendilerine ait oda hazırlamalarıyla nam salmış bir mekan. Bu yerin bu kadar önemli atfedilmesinin en önemli sebebi ise, İpekyolu üzerine kurulmuş olan kervansaray olması.

Adres: Çeşme Mahallesi, Saraçlar Sk, 78600 Safranbolu/Karabük

7- Tarihi Cinci Hamamı

tarihi cinci hamamı

Cinci Hoca tarafından yaptırılan bu hamam da han kadar yoğun bir ilgiye maruz kalmaktadır. Kadın ve erkek iki ayrı bölüm olarak inşa edilen hamam, günümüzde de kullanıma açık bir halde ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Adres: Çeşme Mahallesi, 78600 Safranbolu/Karabük

Ziyaret saatleri: Haftanın 6 günü 06:00-22:00 / Salı günü 08:00-22:00

8- Karabük Kent Ormanı

 kent ormanı

Bir ormanın size sağladığı yeşilliğin her tonunu içerisinde barındıran Kent Ormanı, temiz havasıyla ziyaret edenlerin başını döndürmeyi kendine görev bilmiş durumda. Ziyaret edenlerin dikkat etmesi sonucu kendi yapısı bozulmayacak olan ormanda keyifli bir kahvaltı edebilir ya da kitabınızı alıp ortamın sessizliğinde dalıp gidebilirsiniz.

Adres: Şirinevler Mahallesi, Kemal Atalay Cd. No:23, 78200 Karabük Merkez/Karabük

9- Bulak (Mencilis) Mağarası

bulak mağarası

6 km bir büyüklüğe sahip olan mağara ziyaretçilerine sadece 400 metresini açmış. Muhtemelen içerisinde devam eden çalışmalar ya da mağaranın elverişsiz olduğu kısımlardan dolayı böyle bir önlem alınmış. Bulak Mağarası, ilk gittiğiniz anda sizi yıldırmasın çünkü tırmanmanız gereken 150 basamaklı bir merdiven mevcut.

Basamaklardan tırmandığınızda 3 milyon yaşındaki bu mağara ışıklandırmasıyla, sarkıt ve dikitlerini öyle bir güzellikte karşımıza çıkarıyor ki her şeye değdiğini o görüntüyle anlıyorsunuz.

Adres: Mencilis Mağara Sk., 78000 Başköy Köyü Merkez/Karabük Merkez/Karabük

10- Safranbolu Evleri

safranbolu evleri

Ve… Tabi ki Safranbolu’nun gezilecek yerleri listesinin baş tacı Safranbolu evleri… Kendine has mimarisi ile dillere destan olan Safranbolu sokakları, özgün mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. 18 ve 19. Yüzyıl Osmanlı mimarisini gözler önüne seren Safranbolu Evleri, 1994 yılından beri UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alıyor. Harcının yumurta akından yapıldığı evler, mimarisi ve sunduğu muhteşem manzarası ile misafirlerini adeta büyülüyor. Kent ile özdeşleşen evler, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Safranbolu gezisinde kesinlikle atlatmadan görmeniz gereken Safranbolu sokakları ve evleri, hayal ettiğinizden çok daha fazlasını ruhunuza sunacaktır.

11- Eski Safranbolu Çarşısı

safranbolu eski çarşısı

Bir şehri gezerken oranın çarşılarını gezmeden dönmek olmaz. Geleneksel kültürünü korumayı başarmış eski çarşıya götürüyoruz şimdi sizleri. Hediyelik eşyalar alabileceğiniz, yörenin meşhur el işçilikleri, yöresel kıyafetler, baharatlar, kurutulmuş yiyecekler bulabileceğiniz bir çarşı. Safranbolu’nun gezilecek yerleri listenize mutlaka eklemelisiniz.

12- Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri Parkı

minyatür saat kuleleri parkı

Osmanlı Döneminde II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü kutlamasında Anadolu’nun her bir yanında yapılması istenen saat kulelerinin minyatürleri bu parkta yer almaktadır. Bosna Hersek’ten bir adet ve ülkemizin çeşitli illerinden on dört adet saat minyatürü bulunmaktadır. Başka şehirlerde eşine rastlamayacağınız bu parkı Safranbolu’nun gezilecek yerleri listenize mutlaka eklemelisiniz.

Adres: Çeşme Mahallesi, Gümüş Sk. No:2, 78600 Safranbolu/Karabük

Müzeler;

13- Kent Tarihi Müzesi

safranbolu kent müzesi

Safranbolu kültürünü yansıtan ve kültürü tanımak için yeterli olabilecek her türlü bilgiyi burada bulabilirsiniz. Müze üç kattan oluşmaktadır ve her katında Safranbolu ile ilgili ayrı güzellikte bilgilere sahip oluyorsunuz. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eşyalar bulunmaktadır. Müzenin bir katında ise Safranbolu’nun önemli zanaatkarlarının çalışma ortamlarını gözlemlemek mümkün.

Adres: Çeşme Mahallesi, Kale Altı Sk. No:19, 78600 Safranbolu/Karabük

Ziyaret saatleri: Salı-Pazar 09:00-17:30 – Pazartesi Kapalı

14- Kaymakamlar Müze Evi

kaymakamlar müze evi

Sahibi Hacı Mehmet Efendidir ve lakabı Kaymakam olduğu için müzenin ismi böyle kalmıştır. Kültür Bakanlığının koruması altına alınmış ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Safranbolulular için ve Safranbolu evlerine örnek olması açısından çok önemlidir. Müze evinin odaları geniş bir aile yaşıyormuş gibi dizayn edilmiştir.

Haremlik selamlık olarak tasarlanan evlerde, mutfakta yemek yapan kadınların yemeği koyması için dönme dolaplar bulunmaktaydı. Yemek hazır olduktan kadın tahtaya vurur ve karşı tarafta bulunan erkeğin dolabı döndürmesiyle yemek diğer tarafa geçerdi. “Evde ne dolaplar dönüyor” deyiminin çıkış noktası işte bu evlerdir.

Adres: Musalla mah, Hıdırlık Sk. no:6, 78600 Safranbolu/Karabük

Ziyaret saati: Haftanın 7 günü 09:00-17:30

Ülkemizde doğa ve tarihi bir yolculuk yapmak isteyenler için Safranbolu sizleri bekliyor. Karabük’ün incisi Safranbolu’nun gezilecek yerleri listemize ek görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
21

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.