Safranbolu’nun Tarihi Yerleri | 9 Tarihi Yapı

Adını bölgede nadir olarak yetişen “safran” bitkisinden alan, yanı başımızda yer alan bu Osmanlı şehrinin tarihi yerlerini keşfedelim.

17 Aralık 1994 yılında Türkiye’de gezilecek tarihi yerler UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başarmış şehir. Mimari yapısıyla Osmanlı kent özelliğini cömertçe gözler önüne seriyor. Tarihte merkez durumuna gelen Safranbolu bakalım bize neler fısıldıyor.

1- Safranbolu Evleri

safranbolu evleri

Zaten Safranbolu dediğimiz anda görmeyi arzuladığımız en önemli yapı taşları Safranbolu evleri. Farklı bir şekilde dizayn edilmiş olan evler asla ve asla birbirlerinin önünü kesmeden öylece duruyorlar. Sağlamlığı Osmanlı zamanında yaşanan depremlerle kanıtlanmış olan evler de şehrin Dünya Miras Listesi’ne girmesini büyük ölçüde etkilemiş gözüküyor. İlk giriş katı taş, diğer katlara çıkınca ahşap bir mekan karşılıyor sizi. 3 neslin bir arada yaşamış olduğu bu evlerin orta yerinde genişçe bir salon ve bu salona açılan küçük odalar yer alıyor.

Uzun lafın kısası Safranbolu’ya giderseniz eğer önünde fotoğraf çektirmeden dönmemeniz gereken en önemli yapıların başında Safranbolu evleri var.

2- Eski Çarşı

safranbolu eski çarşı

Yöresel bir alışveriş için mutlaka uğranması gereken yerler arasında olan çarşı, esnafının tebessümüyle çarşıyı daha sıcak hale getiriyor. Lokum ikram eden satıcıdan tutun da sizi gitmek istediğiniz yere kadar uğurlayan yöre insanı çarşıya canlılık katan unsurlardan. Bu çarşıda yöreye ait satın almak istediğiniz hediyelik eşyaları, yöreye ait lezzetli lokumları bulabilirsiniz. Ve inanın fiyatları oldukça makul.

Adres: Çeşme Mahallesi, Eski Cami Sk. No:37, 78600 Safranbolu/Karabük

3- Kasım Sipahioğlu – Sipahioğlu  Konağı

sipahioglu konağı

Dışarıdan Safranbolu evleriyle aynı mimari tarza sahipmiş gibi gözükse de aslında bambaşka dünyaları içerisinde barındıran bu konağı gezmeden dönerseniz çok şey kaçırmış olacaksınız. Öncelikle konak iki hane. Yani Sipahioğlu ve Kasım Sipahioğlu olarak ayrılmış. Duvarlar ve dokunabildiğiniz her yer size bir şeyler fısıldıyor. Her duvarın, her taşın arkasına bir yaşanmışlık gizlenmiş durumda.

İşçilik olarak günümüzden sanki 200 yıl ilerideymişcesine dokunuşlar barındıran konağa girdiğiniz anda sıcacık bir gülümsemeyle sizi karşılayan konağın sahipleri, bir Tanrı misafiriymiş gibi ilgi ve alaka gösteriyorlar. Konağın 2.katında konak sahibinin torunu ikamet ediyor. 3.katında ise bilgilendirme sohbeti havasında bir konuşma gerçekleşiyor. Giriş için çok cüzi bir miktar olan 2 TL’yi verdikten sonra, tarihi mekanın kapıları ardına kadar açılıyor.

Adres: Kasımsipahioğlu Konağı, 78600 Yörük Köyü/Safranbolu/Karabük

Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma 09:00-19:00 / Cumartesi-Pazar 24 saat açık

4- Tarihi Saat Kulesi

saat kulesi

1797 yılında İzzet Mehmed Paşa tarafından yaptırılan ve 20 metre uzunluğa sahip olan bu kulenin saati, Londra’dan getirtilmiştir ve günümüzde hala tıkır tıkır çalışmaktadır.

Kuleyi korumayı kendine görev bilmiş İsmail Amca, yanına bir iskemle çekerek başlıyor tarihinden dem vurmaya. Öyle keyifli bir sohbeti var ki dinlerken sizi alıp bambaşka yerlere götürüyor. Bir saatin mekanizmasını yakından görmek ve çıkardığı sese tanık olmak isterseniz kuleye çıkmanızı öneriyoruz.

Adres: Çeşme Mahallesi, Gümüş Sk. No:2, 78600 Safranbolu/Karabük

5- Bulak Mencilis Mağarası

bulak mağarası

3 milyon yıl önce oluşumu başlamış mağara size tam bir tarihi yolculuk sunuyor. 6 kilometre uzunluğundaki mağaranın yalnızca 700 metresi ziyaretçilere açık durumda. Mağaraya ulaşmak için oldukça fazla sayıda bir merdiven basamağı çıkmanız gerekiyor ama bu sizin gözünüzü korkutmasın çünkü mağaranın görülmeye değer güzellikleri sizleri bekliyor. Mağaranın içinde bir şelale ve iki göl bulunuyor, mağaranın alt kısmında Safranbolu kullanım suyuna kaynak bulunuyor. Dikitleri ve sarkıkları, milyonlarca yıllık geçmişiyle büyüleyici bir tarihe tanıklık etmenizi sağlayacak.

Adres: Mencilis Mağara Sk., 78000 Başköy Köyü Merkez/Karabük Merkez/Karabük

6- Cinci Hamamı

tarihi cinci hamamı

17. yüzyılda Cinci Hoca diye bilinen Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Safranbolu çarşıda bulunan hamamın iki girişi var ve her ikisi de farklı sokağa açılmaktadır. Erkekler ve kadınlar bölümü ayrı olarak günümüzde hala hizmet vermektedir.

Adres: Çeşme Mahallesi, 78600 Safranbolu/Karabük

Ziyaret saatleri: Haftanın 6 günü 06:00-22:00 / Salı günü 08:00-22:00

Camiler;

7- Köprülü Mehmet Paşa Camii

köprülü mehmet paşa camii

Safranbolu’nun tarihi yerleri arasında büyük öneme sahip cami, 1600’lü yıllarda inşası tamamlanmış, günümüzde varlığını yörenin en eski cami olarak sürdürüyor. Safranbolu çarşısının içerisinde yer alan cami, bahçesinde yer alan güneş saatiyle ziyarete gelen kişilerin ilgisini yoğunlaştırdığı yerler arasında.

Adres: Çeşme Mahallesi, Celal Bayar Cd. No:19, 78600 Safranbolu/Karabük

8- Kazdağlıoğlu Camii

kazdaglıoglu cami

Asırlık camiler kategorisinde yer alan Kazdağlıoğlu Camii, 1778 tarihinde Kazdağlıoğlu Mehmet Ağa tarafından yaptırılmıştır. Ana malzemeleri taş ve tuğladan meydana gelen yapı, tek kubbeye ve tek minareye sahip. Sekiz köşegen kubbesi, kiremitlerle örtülmüştür.

9- Lütfiye Kaçak Camii

lütfiye kaçak cami

Caminin alt tarafında bulunan çeşmenin kaçak ismine sahip olması nedeniyle camii de aynı isimle anılmaktadır. Bir kemer üzerinde iki kıyıyı birbirine bağlayan cami, daha önce benzeri görülmemiş bir mimariyle görenleri hayrete düşürüyor. Ahşap minaresinin yapısı ve ahşap olması bu caminin şaşırtıcı olması için de başka bir sebep olmuş durumda.

Safranbolu şehrin tarihine tanıklık etmek için yeterli ancak şehri tamamen keşfetmek için tatil rotanızı Karabük’e çevirmenizi öneriyoruz.

Yorum yapın