Safranbolu’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Karabük’ün ilçelerinden biri olan Safranbolu, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan ve Türkiye’nin en popüler gezi destinasyonları arasında yer alan popüler bir turistik yerleşim yeridir. Tarihi Osmanlı evleri ile ünlü olan kentte gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunuyor. 100 yıllık Osmanlı evleri, Eski Çarşı, Tarihi Cinci Hamamı, Saat Kulesi, Kent Tarihi Müzesi, Kaymakamlar Evi gibi pek çok gezilip görülecek yer olması burayı popüler hale getirmiştir. Tüm bu güzellikleri gezerken acıkmamak ise elde değil. Bu nedenle hem acıktığınızda karnınızı doyurmak hem de yöre mutfağını daha yakından tanımak için Safranbolu mutfağı ve lezzet mekânları hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Safranbolu mutfağı, Karabük mutfağının bir parçasıdır. Karabük, tarihten bu yana göç alan bir il olduğu için karışık bir mutfak kültürüne sahiptir. Yaklaşık 100 farklı yemek çeşitliliğine sahip Karabük mutfağında Safranbolu’nun yeri ise oldukça özeldir.

Safranbolu mutfağı, Türkiye’nin zengin mutfak kültürüne sahip kentlerinden biridir. Bu nadide mutfak genellikle hamur işleri, et yemekleri ve tatlı ağırlıklı gelişen bir mutfak kültürünü içermektedir. Ayrıca bu bölgenin en önemli bitkisi olan ‘’safran’’ burada yoğun olarak yetiştirilmektedir. Bu nedenle safranın bu mutfaktaki yeri oldukça özeldir. Safranlı lokum, safranlı çay-kahve ve safranlı tatlılar gibi safranlı pek çok lezzet bu mutfakta bulunur. Safranbolu’nun en meşhur yöresel lezzetleri ise peruhi, göbü, haluşka (malak), Rum mantısı, tereyağlı uzun pakla fasulye, safran baharatı, safranlı pilav, Şehzade pilavı, etli keşkek, bükme otlu pide, kuyu kebabı, safranlı zerde, banduma, cevizli yayım, keş (erişte), cimitli-cimitsiz simit (cimit susam), su simidi, Safranbolu ev baklavası, safranlı lokum, safranlı çay ve bağlar gazozu olarak sıralanabilir.

Safranbolu Mutfağı Hakkında Pratik Bilgiler

Safranbolu’dan Alınabilecek Yiyecekler: Safran baharatı, safranlı lokum, safranlı çay, bağlar gazozu, Osmanlı şerbetleri Safranbolu’dan satın alabileceğiniz yiyecek ve içeceklerdendir. Bu yiyecek ve içecekleri Safranbolu geziniz sırasında rastladığınız dükkânlardan veya yöresel halk pazarlarından satın alabilirsiniz.

Safranbolu’nun En Meşhur Tatlısı: Safranbolu ev baklavası, safranlı lokum, safranlı zerde, kiren şerbeti (kızılcık) şehrin en sevilen tatlılarını oluşturur.

Safranbolu’da Nerede, Ne Yenir?

Marmelat Kafe

Safranbolu Marmelat Kafe
Fotoğraf: Sema Tekin

Marmelat, 200 yıllık tarihi bir konağın restore edilmesi ile açılan şahane bir kafedir. Gökçüoğlu Konağı’nın içerisinde bulunan ve butik bir kafe olan Marmelat Kafe, günün her saati açıktır. Butik bir işletme mantığı ile hareket eden kafe son derece zevkli bir şekilde dekore edilmiştir. Ortam olarak son derece temiz ve nezih bir mekândır. Tarihi konak aslına uygun olarak restore edilerek kullanılmaya başlanmıştır. Tarihi bir konak olmasından dolayı burada yemek yerken tarihi atmosferi doyasıya yaşayabilirsiniz. Konağın bahçesi de restoran olarak kullanılır ve bahçesi de oldukça güzeldir.

Marmelat Kafe menüsü, oldukça geniş yiyecek ve içecek çeşitlerinden oluşur. Kahvaltı yapmak için de tercih edebileceğiniz kafenin kahvaltısı oldukça meşhurdur. Kahvaltı menüsünde peynir tabağı, yeşil ve siyah zeytin, sigara böreği, bal-kaymak, yumurtalı ekmek, ev yapımı reçeller, domates, salatalık tabağı ve enfes çıtırlıkta Safranbolu simidi yer alır. Hava güzelse kahvaltınızı konağın bahçesinde yani açık havada da yapabilirsiniz. Kahvaltı saatleri dışında geldiğinizde de burada pek çok şey bulabilirsiniz. Salatalardan pizzalara, makarnadan atıştırmalıklara, tatlılardan taze sıkılmış meyve sularına varıncaya kadar pek çok şey bu kafenin menüsünde mevcuttur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Bağlarbaşı Mah., Değirmenbaşı Sk., No: 13, Gökçüoğlu Konağı, Merkez

Telefon: 0370 712 81 53

Haritada Görüntüle >

Hıdırlık Tepesi Çay Bahçesi

Safranbolu Hıdırlık Tepesi Çay Bahçesi
Fotoğraf: Levent Sadık Küçükdaban

Safranbolu’nun meşhur manzarasına karşı oturup bir şeyler içmenin keyfi şüphesiz paha biçilemez olacaktır. Safranbolu’nun meşhur evlerine tepeden bakan manzarası ile dikkat çeken yerlerden biri Hıdırlık Tepesi Çay Bahçesi’dir. Konum olarak Hıdırlık adı verilen bir tepe üzerinde kurulmuştur. Bu tepeye geldiğinizde Safranbolu evlerini fotoğraflayabilir ve manzaranın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. İşte bu tepeye geldiğinizde dinlenmek ve anı lezzetlendirmek için bu çay bahçesinde mola verebilirsiniz. Fakat Hıdırlık Tepesine geldiğinizde bu tesise giriş için küçük bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Hıdırlık Tepesi Çay Bahçesi çay, kahve, soğuk ve sıcak içecek türlerini hepsini bir arada bulabileceğiniz yerlerden biridir. Burası her ne kadar bir çay bahçesi olarak geçse de içecek çeşitleri haricinde yemek çeşitlerini de burada bulabilirsiniz. Özellikle Safranbolu yöresel yemeklerini denemeniz için ideal yerlerden biridir. Peruhi, mantı, Rum mantısı, etli yaprak sarma gibi lezzetli yemekler bulunur. Dilerseniz içinde birçok yöresel yemeğin yer aldığı Safranbolu tabağı da sipariş edebilirsiniz. Yemek çeşitleri haricinde mekânın en meşhur içeceği ise safran çayı ve Türk kahvesidir. Eğer hava çok sıcak ve bunaltıcı ise Bağlar gazozu da iyi gider.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 00:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Naip Tarlası Sk., No: 24, Merkez

Haritada Görüntüle >

Atiş Cafe & Butik Restaurant

Safranbolu Atiş Cafe Butik Restaurant
Fotoğraf: Levent Sadık Küçükdaban

Atiş Cafe, Safranbolu’da lezzetli yemekleri ve kaliteli hizmeti ile öne çıkan işletmelerden biridir. Konum olarak Baba Sultan Hanı arkasında yer alır. Butik bir işletme olduğu için iç dekoru da butik mantığına uygun olarak döşenmiştir. Ortam olarak sıcak, samimi ve doğal bir ambiyansa sahiptir. Restoran çalışanları da müşterilere karşı son derece kibar ve güler yüzlüdür. Ayrıca servis oldukça hızlıdır. Yani sipariş verdiğinizde yemeklerin gelmesi için çok uzun beklemeniz gerekmez. Lezzetli yemekleri ve hoş ortamıyla Safranbolu lezzet mekânları arasında yer alan Atiş Cafe’yi ziyaret edebilirsiniz.

Güne Atiş Cafe’de lezzetli bir kahvaltı ile başlayacaksanız o zaman sizi burada enfes bir kahvaltı bekliyor olacak. Bu kafenin kahvaltısı tamamen ev yapımıdır ve doğal ürünler kullanılarak hazırlanıyor. Yöresel yemekleri en iyi şekilde hazırlar. Bu nedenle yöresel yemeklerin tadına burada bakabilirsiniz. Tercihinizi yöresel yemeklerden yana kullanmak istiyorsanız bükme pide, salça soslu sarma, peruhi, safranlı pilav, Rum mantısı ve etli yaprak sarması deneyebilirsiniz. Yemeklerinizin yanında içecek olarak ahududu şerbeti veya kızılcık şerbeti almanızı tavsiye edebiliriz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:30 – 21:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Babasultan Mah., Han Arkası Sk., No: 34, Merkez

Telefon: 0536 201 28 00

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/atis_butik_restaurant/

Haritada Görüntüle >

Tarihi Safranbolu Simitçisi

Tarihi Safranbolu Simitçisi

Safranbolu’ya özgü nefis çıtır çıtır bir simitle kahvaltı yapmak istiyorsanız o zaman Tarihi Safranbolu Simitçisine uğramalısınız. Safranbolu’da susamlara cimit denir ve burada simitler cimitli veya cimitsiz olarak satılmaktadır. Tarihi Safranbolu Simitçisi, Safranbolu’nun cimitli ve cimitsiz yapılan simitlerin tadına bakabileceğiniz en köklü simitçisidir. 150 yıllık bir geçmişi bulunan işletme, çıtır çıtır enfes simitleri ile kentin sevilen simitçilerinden biridir.

Tarihi Safranbolu Simitçisi; cimitli ve cimitsiz simitleri ile ünlü bir simitçidir. Bu simitçinin en meşhur lezzeti ise cimitsiz simit yani susamsız simittir. Cimitsiz simit; çıplak simit, kel simit, su simidi olarak bilinen ve normal simide göre daha ince olan bir simittir. 150 yıllık gelenekle hazırlanan bu simitlerin dışı çıtır çıtır, içleri de yumuşacık olur. Genelde burada bu simitlerin yanında Bağlar gazozu tavsiye edilir. Ama içecek kararı tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Eğer bu simitleri kahvaltı için tercih ediyorsanız çay ile de oldukça güzel gidecektir. Kel simit haricinde cimitli simit, galeta ve kır pidesi bu mekânın diğer lezzetleri arasında yer alır.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:30 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Eczacı Hidayet Derman Sk., Merkez

Telefon: 0370 725 41 55

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/tarihisafranbolusimitcisi/

Haritada Görüntüle >

Çorba Diyarı

Safranbolu Çorba Diyarı
Fotoğraf: Sultan Kartal

Safranbolu’da 7/24 açık bir çorbacı arıyorsanız gidebileceğiniz yerlerden biri de Çorba Diyarı’dır. Çorba Diyarı, sabahın erken saatlerinde ya da gecenin karanlığında kısacası hangi saat diliminde giderseniz gidin enfes sıcak çorbalar bulabileceğiniz bir işletmedir. Özellikle gece geç saatlerde Safranbolu’da açık bir çorbacı bulmak zor oluyor. Bu nedenle bu mekân gece acıkanlar için oldukça ideal bir seçenek olacaktır. Çorbacı, ortam olarak oldukça temiz ve düzenlidir. Masaları, sandalyeleri oldukça temiz ve yeterli sayıdadır. Masada yer alan tuz ve baharatlar da yine aynı düzende eksiksiz bir şekilde masalarda yer alır.

Çorba Diyarı, sevdiğiniz pek çok çorbayı bulabileceğiniz bir mekân. Mercimek, işkembe, ezogelin, kelle paça, ayak paça, tuzlama, damar, dil ve domates çorbaları buranın favori çorbalarındandır. Burada çorba siparişi verdiğinizde masanıza taze ekmek, salata, salatalık turşusu ve limon getirilir. Getirilen bu ikramlardan istediklerinizi çorbanızla birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca çorbanızı içtikten sonra isterseniz taze demlenmiş çaydan da içerek kapanışı yapabilirsiniz. Üstelik menüde yer alan çorbaların fiyatları son derece makuldür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 04:30 – 22:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Atatürk Mah., Çelik Gülersoy Cad., No: 28, Merkez

Telefon: 0554 847 12 57

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/Çorba-Diyari-837603342996734/

Haritada Görüntüle >

Safran Lezzet Sofrası

Safran Lezzet Sofrası

Safran Lezzet Sofrası, Safranbolu’nun en işlek caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alır. Bir lokanta olarak işletilen mekân, klasik bir esnaf lokantası dizaynına sahiptir. Bu lokantaya geldiğinizde klasik lokanta havasını tadacak ve o özlenen lezzetli esnaf lokantası lezzetlerine ulaşabileceksiniz. Lokantadaki yemeklerin fiyatları da birçok yere göre oldukça uygundur.

Safran Lezzet Sofrası menüsü oldukça çeşitlidir. Bu menüde çorba çeşitleri, sulu yemek çeşitleri ve ızgara çeşitleri yer alır. Bu sofranın çorbaları da çok beğenilmektedir. Çorba çeşitleri arasından mercimek çorbası, kelle paça, işkembe, tavuk suyu çorbası, ezogelin çorbası gibi sevilen çorba çeşitleri yer alır. Sulu yemek çeşitleri arasında ise ızgara köfte, ızgara balık, ızgara tavuk, peruhi, mantı, İspir kuru fasulyesi, damar tuzlaması, cevizli yayım, etli güveç gibi hem Türk mutfağı hem de Safranbolu yöre mutfağından birçok lezzetli yemek yer alır. Yani canınız sıcak ev yemekleri istiyorsa Safranbolu merkezde yer alan bu lokantaya gelebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 24 saat açıktır.

Adres: Atatürk Mah., Kaya Erdem Cad., No: 36, Merkez

Telefon: 0536 633 91 40

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/safranrest/

Haritada Görüntüle >

Safranbolu Sofrası

Safranbolu Sofrası Restaurant

Safranbolu Sofrası, Safranbolu gezinizde yöresel yemekleri denemek için gidilebilecek en güzel yerlerden biridir. Konum olarak Eski Çarşı’da, Cinci Hamamının hemen arkasında yer alır. Bu mekân,  sıcak, samimi ve elbette lezzetli bir aile işletmesidir. Ortam olarak nostaljik bir havaya sahiptir ve geleneksel bir dekorla döşenmiştir. Masa, sandalyeler ahşaptandır. Yöresel yemekleri denemek için bu restoran ideal bir lezzet durağı olacaktır.

Safranbolu Sofrası,  menüsünde yöresel yemekler ve Türk mutfağından birçok yemeğin yer aldığı restoranlardan biridir. Bu restoranın menüsünde çorba çeşitleri, sac tava, güveç, ızgara köfte, güveç köfte, ızgara tavuk gibi lezzetler yer alır. Burada Safranbolu’ya özgü bir lezzet olan peruhi, yaprak sarma, bükme pide ve yöresel İskender yiyebilirsiniz. Ayrıca yemeklerden sonra tatlı olarak safranlı zerde sipariş edebilirsiniz. Tatlınızı da yedikten sonra yemeğin üstüne güzel demlenmiş bir safranlı çay iyi gider. Böylelikle bu sofrada Safranbolu’nun yöresel lezzetlerinin tadına varabilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Babasultan Mah., Eski Çarşı, Han Arkası Sk., No: 28/A, Merkez

Telefon: 0370 712 14 51

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/safranbolusofrasi/

Haritada Görüntüle >

Zencefil Yöresel Lezzetler

Safranbolu Zencefil Yöresel Lezzetler

Zencefil Yöresel Lezzetler, Eski Çarşının tam merkezinde yer alan şirin mi şirin bir lezzet dükkânıdır. İlçe merkezinde yer alan restoran, küçük sevimli bir aile işletmesidir. Sessiz ve sakin ortamıyla dikkat çeken işletme, kalabalıktan uzakta kafa dinlemek isteyenlerin tercih edebileceği yerel bir restorandır.  Ortam olarak da temiz ve bakımlıdır. Çalışan personellere de değinecek olursak onlar da müşterilere karşı son derece ilgili ve yardımseverdir.

Zencefil Yöresel Lezzetler, Safranbolu yöresel yemeklerini en iyi deneyimleyebileceğiniz restoranlardan biridir. Yöresel yemeklerden peruhi, Rum mantısı, mantı, yöresel ıslama gibi aklınıza gelebilecek birçok yöresel yemek menüde mevcuttur. Burada Safranbolu Tabağı alabilirsiniz. Safranbolu Tabağı, Safranbolu’daki yöresel yemek yapan birçok restoranda var olan bir üründür. Bu tabakta yöresel yemeklerin birçoğu yer alıyor. Böylelikle tek bir tabakta birçok lezzeti deneyimleyebiliyorsunuz. Fakat ben ayrı ayrı istediklerimden sipariş ederim diyorsanız o zaman menüden damak zevkinize en uygun lezzetleri de seçebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 23:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Cinci Han Arkası Sk., Merkez

Telefon: 0370 712 51 20

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/safranboluzencefil/

Haritada Görüntüle >

Köfteci Hakkı Usta

Safranbolu Köfteci Hakkı Usta
Fotoğraf: Fatma Türten

Safranbolu’nun nostaljik dükkânlarını, restoranlarını, eşsiz güzellikteki sokaklarını keşfe çıkarken aniden yol üstünde bir caddede Köfteci Hakkı Usta ile karşılaşabilirsiniz. Köfteci Hakkı Usta tam bir seyyar köftecidir. Ne zaman nereden çıkacağı belli olmayan ve karşınıza çıktığında ise ızgaradan yayılan enfes köfte kokusuna yenik düşmeniz an meselesidir. Eskiden seyyar olan bu köftecinin yeri Sadri Artunç Caddesi üzerindedir. Yani tamamen seyyar bir köfteci değildir. Fakat lezzeti seyyar köftecilik yaptığı zamanlarla aynıdır. Lezzet kalitesinden asla ödün verilmemiştir.

Köfteci Hakkı Usta, ızgara köfteleri ile meşhurdur. Izgarada pişen ve kokusu tüm sokağı kaplayan nefis köfteler, yine ızgarada ısıtılan ekmekler ile buluşur ve ortaya enfes bir lezzet çıkar. Kokusu sizi mest eden ve tadını da uzun süre damağınızda hissedeceğiniz bu sokak lezzetinin yanına en çok ayran yakışır. Köftelerinizi ve ayranınızı alarak kendinize nefis bir öğlen yemeği ziyafeti çekebilirsiniz. Köfte haricinde döner de yiyebilirsiniz. Burada köfte ve yemek siparişlerinizin yanına acılı ezme, haydari gibi ikramlar getirilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 03:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Sadri Artunç Cad., Gül Apt., No: 59/A, Merkez

Telefon: 0545 722 05 54

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/koftecihakkiusta/

Haritada Görüntüle >

Aslanmirza Kokoreç

Safranbolu Aslanmirza Kokoreç
Fotoğraf: Hnkr

Safranbolu’da kokoreç nerede yenir diye merak edenlerdenseniz ve nereye giderseniz gidin kokoreçten vazgeçemiyorsanız o zaman bu mekân tam da size göre olacak. Safranbolu merkezde yer alan Aslanmirza kokoreç, lezzetli kokoreçleri ile ilçenin bir numaralı markası olmayı başarabilmiştir. Öyle ki buranın yerli halkı da kokoreç yemek için tercih ettikleri ilk yerlerdendir.

Aslanmirza Kokoreç’te kokoreçler yarım, tam, çeyrek olarak satılır. Kokoreç haricinde menüde köfte ve sucuk lezzeti de mevcuttur. Köfte ve sucuk da yine aynı usulle ekmek arası olarak yarım, tam, çeyrek olacak şekilde satılır. Burada hazırlanan kokoreçler temiz ve lezzetlidir. Bu nedenle aklınızda kuşku olmadan burada lezzetli kokoreçlerin tadını çıkartabilirsiniz. Kokorecin yanına içecek olarak ayran ile güzel bir ikili oluşturabilirsiniz. Kokoreç yemek istemeyenler de sucuk ekmek ya da köfte ekmek alabilir. Burada farklı bir kokoreç lezzeti denemek istiyorsanız zargana balığının kokoreç şeklinde servis edilen sunumunu da deneyebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 01:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Barış Mah., Göztepe Cad., No: 7, Merkez

Telefon: İletişim bilgilerine ulaşılamamıştır.

Haritada Görüntüle >

Hacı Erol 1967

Safranbolu Hacı Erol Kebap
Fotoğraf: Enes Öztürk

Hacı Erol 1967, Safranbolu merkezde Atatürk Caddesinde yer alan bir restorandır. 1967 yılında Hacı Erol Altınok tarafından kurulan işletme yarım asırlık lezzet serüvenine hız kesmeden devam etmektedir. Eskimeyen lezzetler ve eskimeyen tatlara olan özlemiz varsa bu restoranı ziyaret etmenizi öneririz.

Hacı Erol 1967 restoran, menü bakımından oldukça geniş seçenekler sunar. Bu restoranın menüsünde menü1, menü2 gibi seçenekler bulunur. Dilerseniz bu seçeneklerden kendinize uygun olanı seçip sipariş verebilirsiniz. Genel olarak menü değerlendirildiğinde, menüde yöresel yemeklerin ve Türk mutfağından yemeklerin yer aldığı görülür. Fakat bu mekânın en ünlü lezzetleri kebaplardır. Kebapların her çeşidini burada bulabilirsiniz. Dolayısıyla, bizim de size önerimiz, buraya geldiyseniz hiç çekinmeden kendinize lezzetli bir kebap siparişi vermeniz yönünde olacaktır.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 01:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Atatürk Mah., Çelik Gülersoy Cad., No: 42, Merkez

Telefon: 0370 712 47 12

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/hacierol1967/

Haritada Görüntüle >

Eyvan Yöre Mutfağı

Safranbolu Eyvan Yöre Mutfağı
Fotoğraf: Yunus Emre Sağlık

Eyvan Yöre Mutfağı, Safranbolu merkezinde yer alan restoranlardan biridir. Yöre mutfağından eşsiz yemekleri deneyebileceğiniz restoran eski bir köy evinde hizmet verir. Bu köy evi size köy evlerindeki sıcaklığı ve samimiyeti hissettirecek cinstendir. Köy evinin içi olsun bahçesi olsun son derece güzel dekore edilmiştir. Özellikle bahçesinde yer alan rengârenk çiçekler, ağaçlar buraya ayrı bir hava katar. Restoran işletmecileri, çalışanları da son derece kibar ve ilgili insanlardır. Yani restoran işinden anladıkları tam anlamıyla bellidir.

Eyvan Yöre Mutfağı, serpme kahvaltı yapabileceğiniz bir işletmedir. Buranın serpme kahvaltısında ürün çeşitliliği fazla değildir. Yani az ve öz bir kahvaltısı bulunur. Fakat kahvaltıdaki ürünlerin lezzeti gerçekten harikadır. Klasik serpme kahvaltılık ürünlere ek olarak kahvaltıda kaygana, menemen ve su böreği gibi lezzetler de yer almaktadır. Ayrıca kahvaltı sofrasında yer alan lezzetlerin birçoğu organiktir. Kahvaltı haricinde çorba çeşitleri, ızgaralar ve Safranbolu yöresel yemekleri deneyebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:30 – 21:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Altuğ Sk., Safranbolu Eski Çarşı

Telefon: 0370 712 87 52

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/Eyvan-Yore-1428667300727982/

Haritada Görüntüle >

Nil Yörem Mutfak Cafe & Restaurant

Safranbolu Nil Yörem Mutfak & Cafe

Nil Yörem Mutfak, Safranbolu yöresel yemekleri deneyebileceğiniz restoranlardan biridir. Konum olarak Eski Çarşı içerisinde yer alır. Manzarası itibari ile oldukça dikkat çeken bir işletmedir. Çünkü bulunduğu sokak tarihi bir sokaktır ve çevresinde Safranbolu’nun o güzelim evleri bulunur. Ayrıca restoranın önünde küçük bir havuz bulunur. Havuz kenarında tarihi evlere karşı oturup lezzetli yöresel yemeklerin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Burada peruhi, etli yaprak sarma, safranlı pilav, bükme otlu pide deneyebilirsiniz. Bu yemeklerin hepsinin tadına bakmak istiyorsanız her yemekten azar azar sipariş verebilirsiniz. Yemeklerin yanında da restoranın en beğenilen içeceği olan özel yapım Osmanlı şerbetini deneyebilirsiniz. Son olarak tatlı ile kapanış yapacaksanız da safranlı zerde ile yapın. Ayrıca bu restoran, yemekleri işlemeli bakır tepsilerde müşterilere sunuyor. Böylelikle midelerin doyduğu kadar gözler de doymuş oluyor.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Celal Bayar Cad., No: 26, Merkez

Telefon: 0543 561 24 40

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/nilyoremmutfak/

Haritada Görüntüle >

Çam Altı Cafe & Restaurant

Safranbolu Çam Altı Cafe & Restaurant

Safranbolu Yeni Mahalle’de yer alan Çam Altı Restaurant, lezzetli yemekleri ve harika atmosferi ile dikkat çeken yerlerden biridir. Kafenin içi ve bahçesi son derece güzel ve ilgi çekicidir. Kafenin içinde şömine bulunur ve kış aylarında ısıtma şömine ile yapılır. Diğer zamanlarda şömine mekâna dekoratif olarak ayrı bir hava katar.

Çam Altı Restaurant menüsünde ızgara çeşitleri, balık, yöresel yemekler ve içecek çeşitleri bulunur. Safranbolu’da balık yenilebilecek mekân önerisi vermemiştik. Bu nedenle balık için burayı önerebiliriz. Zira burada hazırlanan balıklar çeşit olarak da oldukça fazladır ve balıklar gerçekten lezzetli bir şekilde hazırlanır. Eğer burada balık tercih edecekseniz yanına salata ve içecek alarak kendinize mükellef bir sofra hazırlayabilirsiniz. Balık yemeyi düşünmüyorsanız ızgara köfte alabilirsiniz. Yemeklerin ardından fırın sütlaçla kapanışı yapabilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 03:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Yenimahalle Mah., Mutlu Sk., Merkez

Telefon: 0553 748 78 78

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/camalti.safranbolu/

Haritada Görüntüle >

Kadıoğlu Şehzade Sofrası

Safranbolu Kadıoğlu Şehzade Sofrası

Kadıoğlu Şehzade Sofrası, kendinizi her anlamda Safranbolu’da hissedeceğiniz eşsiz bir restorandır. Tarihi bir Osmanlı konağında hizmet veren restoran, tarihi ve otantik atmosferi ile dikkat çekiyor. Bu işletme sadece bir restoran değil, aynı zamanda konaklama hizmeti de sunan bir mekân. Safranbolu’da hem konaklayabileceğiniz hem de lezzetli yemekler sunan bir restoran arıyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kadıoğlu Şehzade Sofrası, menüsü genel olarak yöresel yemeklerden oluşmuştur. Bu restoranın en beğenilen lezzeti Safranbolu’ya özgü hazırlanan kuyu kebabıdır. İki buçuk saat kuyuda bütün olarak pişirilen Boyabat kuzusu en nefis haliyle bu sofrada müşterilere servis edilir. Kuyu kebabı haricinde veya kuyu kebabının yanında şehzade pilavı ve salatası, bükme pidesi de alabilirsiniz. Kuyu kebabı yemek istemezseniz ızgara etlerden alabilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 22:45 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Arasta Sk., Merkez

Telefon: 0370 712 50 91

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/kadioglusehzade/

Haritada Görüntüle >

Kadıefendi Et Lokantası

Safranbolu Kadıefendi Et Lokantası

Kadıefendi Et Lokantası, kuyu kebabı ve kahvaltı olarak hizmet veren mekânlardan biridir. Karabük-Kastamonu yolu üzerinde yer alan restoran aynı zamanda lezzetli molaların da adresi olacaktır. Oldukça geniş bir alanda hizmet veren işletmede her türlü hizmeti görebilirsiniz. Özellikle araçlar için park alanı, mescit, çocuk oyun alanları gibi yerlerin olması müşteriler açısından oldukça rahatlatıcıdır.

Kadıefendi Et Lokantası’nda serpme kahvaltı yapabilir, lezzetli kuyu kebabının tadına bakabilirsiniz. Serpme kahvaltının içeriği oldukça geniştir. Kahvaltı haricinde günün her saati buraya gelinebilir. Burada kuyu kebabı alırsanız yanına iç pilav ve salata alarak lezzeti ikiye katlayabilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:20 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Karabük-Kastamonu Yolu 12. Km., Safranbolu

Telefon: 0370 737 24 93

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/kadiefendietlokantasi/

Haritada Görüntüle >

Topçuoğlu Et Restoran

Safranbolu Topçuoğlu Et Restaurant

Cinci Han Sokağında yer alan Topçuoğlu Et Restoran, Safranbolu’da yöresel yemekler ve bilhassa et yemekleri yiyebileceğiniz işletmelerden biridir. Restoran mekân görünümü olarak geleneksel motiflere sahiptir. Yani burası klasik Batı kültürünün kafe görüntüsünden uzak ve tamamen Türk kültürünü yansıtır cinsten. Geleneksel motiflerdeki restoranlara meraklıysanız bu restoranı ziyaret listenize ekleyebilirsiniz.

Topçuoğlu Et Restoran menüsünde ızgara çeşitleri, Safranbolu yöresel lezzetleri, tatlı çeşitleri yer alır. Yöresel yemekler arasında peruhi, kuyu tandır, mantı, Rum mantısı, safranlı pilav, etli yaprak sarma gibi pek çok lezzet bulunur. Burada kuyu tandırı denemenizi öneririz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:00 – 23:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çavuş Mah., Cinci Han Sk., No: 17/1, Merkez

Telefon: 0544 563 41 19

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/topcuoglurestaurant/

Haritada Görüntüle >

Gerdan Et Restoran

Safranbolu Gerdan Et Restaurant
Fotoğraf: Tuğçe Sümeyra Özkan

Safranbolu’da et yiyebileceğiniz pek çok restoran var. Bu restoranlardan her biri gerek çalışanları, gerek lezzetleri, gerek ortamı gibi faktörlerle birbirinden ayrılmakta. Fakat kesin bir şey var ki Safranbolu’daki et restoranlarının her biri birbirinden özeldir. Bu özel ve güzel et restoranlarından biri de Gerdan Et Restoran. Bu restoran konum olarak ilçe merkezinde yer alıyor. Ortamı rahat, hatta çok şık da denilebilir. Çalışanlarına değinirsek onlar da müşteri memnuniyetini ön planda tutan işini ciddiye alan ekipten oluşuyor.

Gelelim Gerdan Et Restoranın yemeklerine… Et restoranı olmasından dolayı menüsünde et ürünlerinden bol bol var. Izgara etler, dry aged etler, steak etler… Kısacası etin her türlü hali bu restoranda… Lezzetli bir et için burayı tercih edecekseniz rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:30 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Barış Mah., Belediye 18 Mart Kent Parkı, Merkez

Telefon: 0370 712 15 77

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/gerdanetrestaurant/

Haritada Görüntüle >

Safran Konak Otel & Restaurant

Safranbolu Konak Otel & Restaurant

Safran Konak Otel ve Restaurant; Safranbolu’da konaklama ve restoran hizmetlerini bir arada sunan işletmelerden biridir. Bu konağın ayrı bir özelliği de ilçenin ileri gelenlerinin düğünlerini burada yapmasıdır.

Safran Konak Otel ve Restaurant; Türk mutfağı lezzetleri ve Safranbolu yöresel lezzetlerini bir arada bulabileceğiniz bir menü anlayışına sahiptir. Peruhi ve etli yaprak sarmasında oldukça iddialı bir işletmedir. Buraya geldiğinizde mutlaka peruhi ve etli yaprak sarmayı denemeyi ihmal etmeyin. Tabi ki yöreye özgü diğer bazı yemekleri de bulabilmeniz mümkündür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Kahvaltı saatleri haftanın tüm günü 08:00 – 13:00 saatleri arasındadır.

Adres: Bağlarbaşı Mah., Köyiçi Mevkii, No: 22, Merkez

Telefon: 0541 712 78 78

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/safrankonak_butikotel/

Haritada Görüntüle >

Kılcıoğlu Pide

Safranbolu Kılcıoğlu Pide

Kılcıoğlu Pide, Safranbolu’nun en meşhur yöresel lezzetlerinden biri olan bükme yemek için tercih edebileceğiniz adreslerden biridir. 1971 yılında pide dükkânı olarak açılan işletme açıldığı günden bu yana lezzetli pideleri ile Safranbolu’nun en iddialı pidecilerinden biri olmuştur. Pide salonu, konum olarak oldukça iyi bir yerde üstelik pideleri de son derece lezzetli. Mekânın tek sıkıntısı servis konusunda yer yer sıkıntılar yaşanıyor olması. Bu sıkıntılar da yoğunluk sebebi göz önüne alınarak tolere edilebilir.

Kılcıoğlu Pide, bükme ve diğer pide çeşitlerini bulabileceğiniz bir pide salonudur. Pide çeşitleri arasında peynirli pideler ayrı, kıymalı pideler ayrı, tatlı pideler ayrı çeşitte yapılmıştır. Yani peynirli pide çeşitleri tek bir peynirle yapılmaz. Burada beyaz peynirli pide, kaşarlı pide, sade pide, Trabzon peynirli pide gibi peynirli pide çeşitleri vardır. Tatlı pide olarak bilinen pide ise tahinli pidedir ve tadı oldukça güzeldir. Geleneksel ve bilindik pide lezzetlerinden farklı pide denemek isteyenlere tahinli pide önerilir. Eğer ki Safranbolu’ya geldiysem mutlaka yöresel lezzetler denemek istiyorum diyorsanız o zaman bükme pide ve tatlı olarak da Safranbolu baklavası denemenizi öneririz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Atatürk Mah., Artunç Cad., No: 38, Merkez

Telefon: 0370 712 34 34

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/kilcioglupide/

Haritada Görüntüle >

Havuzlu Köşk Restaurant

Safranbolu Havuzlu Köşk Restaurant

Havuzlu Köşk Restaurant, Safranbolu ilçe merkezinde Bağlarbaşı Mahallesinde yer alır. Restoran tarihi bir köşkte hizmet verir. Restoranın yaz ve kış bahçesi vardır. Yaz bahçesi açık alanda ve çevresinde ağaçlar olan bir yerdir. Kış bahçesi de çevresi camekânla kaplı, manzarayı tamamen görebileceğiniz bir yapıdadır. Yani kış aylarında sadece yemek salonunda değil kış bahçesinde de oturabilirsiniz. Restoranın havuzlu köşk olarak adlandırılmasının sebebi ise üst katında havuzlu bir bölümü olmasıdır. Yani dileyen müşteriler havuz başında oturup yemeklerini yiyebilir. Ancak bunun için rezervasyon yaptırılması faydalı olacaktır. Çünkü yoğunluk sebebi ile istediğiniz bölümde oturamayabilirsiniz.

Havuzlu Köşk Restaurant, menüsü oldukça geniş restoranlardan biridir. Bu restoranın menüsünde steak etler, ara sıcaklar, ızgaralar, kebaplar, yöresel yemekler, tatlı ve salata çeşitleri yer alır. Kısacası menüde sevdiğiniz birçok yemeği bulabilirsiniz. Ayrıca bu mekân sütlü kahvaltısı ile de ünlüdür. Sütlü kahvaltı olarak ifade edilen kahvaltı ise sadece kahvaltıda içecek olarak masaya süt getirilmesidir. Kahvaltılık mekân arayanlara burayı tavsiye edebiliriz. Ancak bize göre buraya kahvaltı için değil de akşam yemeği için gelmeniz daha uygun olacaktır. Çünkü akşam yemeği için menüden seçebileceğiniz pek çok lezzet bulunuyor. Örneğin burada steak etler deneyebilirsiniz. Bu mekân hakkında son bir uyarı da mekânda alkol servisinin bulunmamasıdır. Ancak dileyen müşteriler alkolünü kendileri getirip burada tüketebilmektedir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 00:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Bağlarbaşı Mah., Dibekönü Cad., No: 32, Merkez

Telefon: 0370 725 21 68

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/havuzlukosk_caferestaurant/

Haritada Görüntüle >

Yörük Sofrası

Safranbolu Yörük Sofrası

Yörük Köyü, Safranbolu’da gözlemesi ve ödüllü ev baklavası ile meşhur yerlerden biridir. Konum olarak Yörük Köyünde yer alan Yörük Sofrası, gözleme ve ev baklavası deneyebileceğiniz yerlerden biridir. Yörük Köyünü gezdikten sonra burada mola verip lezzetli yemeklerin keyfini çıkartabilirsiniz. Küçük bir kafe olan işletme, dışarıdan butik ve tarihi bir eve benziyor. Ayrıca kafenin küçük ve sevimli bir bahçesi var. Gittiğiniz mevsime göre ister bahçede ister içeride oturabilirsiniz. Kış aylarında kafenin içi sımsıcak, yaz aylarında ise ağaçların gölgesinde oturup keyifle çayınızı yudumlayabileceğiniz bir bahçesi mevcuttur.

Yörük Köyü,  gözleme çeşitleri ve ev baklavası ile ünlüdür. Gözleme çeşitleri arasında peynirli, kıymalı, patatesli, patlıcanlı, ıspanak-peynirli olmak üzere farklı çeşitlerde gözlemeleri bulunur. Gözlemenin yanına çay almak istiyorsanız yan tarafta bulunan Tarihi Yörük Kahvesinden sipariş verebilirsiniz. Gözleme haricinde serpme kahvaltı, etli yaprak sarma ve tereyağlı cevizli ev baklavası menüde yer alan lezzetlerdir. Yemek menüsünün yanı sıra ayran, ev yapımı limonata, soda gibi soğuk içecekler de yine menüde yer almaktadır. Burada yiyeceğiniz lezzetli yemeklerin fiyatları da Safranbolu bazında normal seviyededir denilebilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:30 – 20:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Ulusoy Cad., Yörük

Telefon: 0370 725 26 67

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/safranboluyoruksofrasi/

Haritada Görüntüle >

Hanım Sultan Ev Yemekleri

Safranbolu Hanım Sultan Ev Yemekleri

Hanım Sultan Ev Yemekleri, Eski Çarşı içerisinde yer alan lezzet duraklarından biridir. Konum olarak oldukça merkezi bir yerde yer alan işletme, lezzetli yemekleri ve kaliteli hizmet anlayışı ile oldukça dikkat çeken bir restorandır. Güler yüzlü ve misafirperver bir ekibe sahiptir. Bu nedenle birçok müşteri burayı tercih listesine eklemiştir. Temiz ve hijyenik bir ortama sahip olan işletme, oldukça nostaljik ve otantik bir havaya sahiptir. Üstelik burada yiyeceğiniz lezzetli yemeklerin fiyatları da son derece uygundur.

Hanım Sultan Ev Yemekleri, Safranbolu yöresel yemekleri ve Türk mutfağından ev yemeklerini bulabileceğiniz bir işletmedir. Restoranda sadece Safranbolu yöresel lezzetleri yer almaz, aynı zamanda burada Adana ve Urfa yöresinden de birçok lezzet bulunmaktadır. Yani farklı yöreden bir lezzet denemek isterseniz yine bu restoranda deneyebilirsiniz.  Buranın en meşhur ve en çok sipariş edilen yemeği ‘’Safranbolu Tabağı’’. Safranbolu Tabağı, yöresel lezzetlerden oluşan bir tabak ve bu tabakta etli yaprak sarma, peruhi, yayım (erişte), safranlı pilav, içli köfte gibi lezzetler yer alır. Bütün bu lezzetleri sadece bir tabak söyleyerek hepsini teker teker deneyebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:00 – 22:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Eczacı Hidayet Derman Sk., No: 6, Merkez

Telefon: 0370 712 37 30

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/hanimsultanevyemekleri/

Haritada Görüntüle >

Taşev Restaurant Sanat ve Şarap Evi

Safranbolu Taş Ev Restaurant

Taşev Restaurant Sanat ve Şarap Evi, Safranbolu’da hem bir restoran hem de bir sanat evi olarak hizmet veren işletmelerden biridir. Safranbolu’da alkollü mekân çok az. Bu nedenle kaliteli şarap eşliğinde yemek yenilebilecek bir restoran bulmak da oldukça zor. Ancak Taşev bu konuda ideal bir tercih olacaktır. Safranbolu çevresinde restoran, sanat evi ve şarap evi konsepti ile hizmet veren tek yerdir. Konsept olarak da farklı tarzda hizmet veren işletme lezzetli yemekleri ve zengin şarap menüsü ile sizi adeta mest edecek.

Taşev Restaurant, menüsünde yöresel yemekleri bulabileceğiniz oldukça zengin bir menüye sahiptir. Restoranın menüsü oldukça geniştir. Ana yemekler, vejetaryen yemekler, ara sıcaklar, tatlı çeşitleri, salata ve şarap çeşitleri bu restoranın menüsünde yer almaktadır. Ana yemek çeşitlerinde Taşev spesiyal etler, ızgara bonfile, köfte, safran soslu bonfile, kuzu külbastı gibi birçok et çeşitleri yer alır. Et yemekleri haricinde ise vejetaryen seçenekler menüde yer almaktadır. Lezzetli ve kaliteli şaraplar eşliğinde keyifli yemekler için bu restoranda yerinizi ayırtabilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: 0370 725 53 00

Adres: Musalla Mah., Hanarası Sk., Hıdırlık Yokuşu, No: 14, Merkez

Telefon: 0370 725 53 00

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/tasevsarapevi/

Haritada Görüntüle >

Mola Restaurant

Safranbolu Mola Restaurant

Safranbolu’da lezzetli yemekler için tercih edebileceğiniz adreslerden biri de Mola Restaurant’tır. Bu restoran konum olarak Safranbolu’nun biraz dışında kalır. Eski Çarşıdan Yörük Köyüne giderken yol üstünde sol tarafta kalır. Bu restoranın geniş bir avlusu vardır. Bu avlunun içinde de havuz bulunur. İsterseniz restoranın geniş bahçesinde ve havuz başında isterseniz de restoranın içerisinde oturup lezzetli yemeklerin tadını çıkartabilirsiniz. Ortam olarak oldukça şık ve geniş bir restorandır. Restoranın içerisi oldukça temiz ve hijyeniktir. Ayrıca çalışanlar da müşterilere karşı güler yüzlüdür.

Mola Restaurant, yol üstünde durup kahvaltı yapabileceğiniz, öğlen ve akşam yemekleri yiyebileceğiniz yerlerden biridir. Serpme kahvaltı menüsünde çeşit çeşit peynirler, sahanda yumurta, domates, salatalık, sosis, sucuklu yumurta, börek çeşitleri gibi birçok ürünler bulunur. Kahvaltı menüsü haricinde ızgara çeşitleri, balık çeşitleri, kuyu kebabı ve pide çeşitleri yer alır. Bu restoranın fiyatları da son derece makul seviyededir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:30 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çevrikköprüsü Mevkii

Telefon: 0542 257 13 36

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/safranbolumolarestaurant/

Haritada Görüntüle >

Dereköy Dizdar Su Değirmeni

Safranbolu Dereköy Dizdar Su Değirmeni

Safranbolu’da otantik bir mekân arıyorsanız Dereköy Dizdar Su Değirmeni’ni tercih etmelisiniz. Küçük bir kanyon içerisinde yer alan işletme doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz bir konumda bulunuyor. Küçük bir kanyon, dereden akan suyun şırıltısı bu mekânda size eşlik edecek. Restorana girdiğinizde merdivenlerden inerken su sesini daha da canlı duyacaksınız. Bu restoran aslında eski bir su değirmenin içidir. Eski su değirmenleri yenilenmiş ve turizme kazandırılarak restoran olarak kullanılmıştır. Ortam olarak oldukça dikkat çeker. Restoranın ortamı olsun çevresi olsun son derece ilgi çekicidir. En çok dikkat çeken yer ise kanyon çevresidir.

Dereköy Dizdar Su Değirmeni, kahvaltı yapabileceğiniz yerlerden biridir. Restoranın kahvaltısı serpme köy kahvaltısından oluşur. Serpme kahvaltının içerisinde neredeyse yok yoktur. Domates, salatalık, biber, peynir tabağı, ev yapımı reçeller, bal, kaymak, sosis, salam gibi ürünler bulunur. Kahvaltı haricinde bu restorana gelmeyi planlıyorsanız Safranbolu yöresel yemeklerinden deneyebilirsiniz. Özellikle bükme pide denemenizi tavsiye ederiz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 10:00 – 20:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Camikebir Mah., Dereköy Sk., No: 1

Telefon: 0535 459 08 42

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/derekoygizlicennet/

Haritada Görüntüle >

Tarihi Değirmen Restoran

Safranbolu Tarihi Değirmen Restaurant

Tarihi Değirmen Restoran, Dereköy Sokakta yer alan değirmen restoranlarından biridir. Safranbolu-Düzce kanyonu içerisinde yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip halen çalışır vaziyette olan su değirmenlerinden biridir. Dere kenarında, tarihi bir değirmende ve tamamen doğa ile iç çe bir ortamda lezzetli yemekler denemek için bu restoranı ziyaret edebilirsiniz. Restoranın bulunduğu yer oldukça güzeldir. Çevresi yemyeşil ağaçlarla kaplı ve aşağısında bir dere akıyor. Bol oksijenli bir ortamda enfes yemeklerin tadına doyum olmaz. Gizli cennet olarak geçen kanyon bölgesi nezih ve hoş bir yer. Burada asansörle kanyona inebilirsiniz. Üstelik restoran bölgesi çocuklar için oldukça uygundur.

Tarihi Değirmen Restoran, serpme köy kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edilebilecek yerlerden biridir. Serpme köy kahvaltısının içerisinde peynir tabağı, domates, salatalık, patates kızartması, yeşil ve siyah zeytin, yöresel ev yapımı reçeller, nutella, bal-kaymak, sosis, salam gibi lezzetler yer alır. Serpme kahvaltı haricinde bükme pide, gözleme ve yöresel yemeklerden deneyebilirsiniz. Ancak bu restorana gelmeden önce bilmeniz gereken tek şey mekâna giriş ücreti alınmasıdır. Bu durum da kanyon bölgesi ya da tarihi değirmenden kaynaklı olabilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Mağara Deresi, D: 222

Telefon: 0370 743 21 50

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/safranboludegirmencafe/

Haritada Görüntüle >

Çevrikköprü Restaurant

Safranbolu Çevikköprü Restaurant
Fotoğraf: Ferhat Safran

Konum olarak Safranbolu’nun biraz dışında yer alıyor. Kastamonu yolu üzerinde bulunan işletme molalarınızı keyifli hale getirecek cinsten. Restoranın tam konumu ise Safranbolu ile Yörük köyü arasındadır. Bu nedenle buraya kolaylıkla gelebilirsiniz. Restoran konum itibari ile Araç Çayı’nın dibinde bulunuyor. Bu nedenle dere manzarasına sahiptir ve yemek yerken derenin sesini duyabilirsiniz. Tamamen doğal ortamda, doğada huzur bulacağınız ve lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir mekân.

Çevikköprü Restaurant, Safranbolu’da yemek yiyebileceğiniz kaliteli restoranlardan biridir. Restoranın menüsünde ızgara çeşitleri, tatlılar, kuyu kebabı, iç pizza, Safranbolu bükme, kebaplar, kiremitte lezzetler yer alır. Restoranın en önemli iki spesiyali bulunuyor. Bunlardan ilki hiç şüphesiz kuyu kebabıdır. Kuyu kebabı en az 2 saat boyunca kuyuda pişirilen kuzu etinden hazırlanır. Bu restoranda kuyu kebabından önce her masaya bal ve tereyağı getirilir. Ardından da nefis kebaplar gelir. Kuyu kebabı yerine daha hafif bir lezzet denemek isterseniz bükme pideyi deneyebilirsiniz. Bükme pide de buranın en sevilen lezzetlerinden biridir. Yemeklerinizi yedikten sonra üstüne güzel bir közde Türk kahvesi alarak kapanışı yapabilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 06:00 – 01:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Kastamonu Yolu Üzeri 6. Km

Telefon: 0370 737 21 19 – 24 61

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/cevrikkopru/

Haritada Görüntüle >

Taş Bahçe Kafeterya

Safranbolu Taşbahçe Kafeterya

Safranbolu Eski Çarşı, birçok lezzet mekânı bulunan tarihi çarşılardan biridir. Safranbolu’ya giden herkes bu çarşıyı gezer ve bu çarşıdaki lezzet duraklarına mutlaka uğrar. Safranbolu Eski Çarşı’da yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz yerlerden biri de Taş Bahçe Kafeteryadır. Oldukça merkezi konumda yer alan işletme, Safranbolu’da mutlaka uğramanız gereken yerler arasında bulunur. Otantik ortamı ve güler yüzlü işletme anlayışı sayesinde pek çok müşterinin sevdiği mekânlardan biri olmuştur. Bu işletmenin daha önceleri lokanta, deri deposu ve tuz satışı yapılan ve tahmini olarak 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Ayırıca orijinalliği bozulmayan tarihi bir binadır. Bu bina günümüzde Taş Bahçe Kafeterya olarak müşterilere hizmet vermektedir.

Taş Bahçe Kafeterya; el açması gözleme, mantı, etli yaprak sarma, etli dolma, soğan dolması, köfte gibi yöresel yemekler menüsünde bulunur. Yemek çeşitleri haricinde Türk kahvesi çeşitleri, el yapımı şerbetler, çay, safranlı çay, Bağlar gazozu ve çeşitli meyve suları gibi içecekler buranın içecek menüsünü oluşturmaktadır. Közde pişmiş Türk kahvesi ve turunç şerbeti burada denenmesi gereken lezzetlerdendir. Turunç şerbeti, farklı bir şerbettir ve farklı bir aroması vardır. Genellikle müşteriler tarafından önerilmektedir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 23:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Debbağ Pazarı Sk., No: 26

Telefon: 0542 527 47 04

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/tasbahcesafranbolu/

Haritada Görüntüle >

Tarihi Tabakhane Kahve Evi

Safranbolu Tarihi Tabakhane Kahve Evi
Fotoğraf: Gonca B.

Tarihi Tabakhane Evi, Eski Lonca olarak da bilinen bir işletmedir. Konum olarak Aşağı Tabakhane Sokakta yer alır. Dere kenarında muhteşem bir ortamda su sesleri eşliğinde yemek yemek için bu restoranı ziyaret edebilirsiniz. Ortam olarak son derece otantik ve ilgi çekicidir. Restoranın duvarlarında yöresel halı dokumaları yer alır. Ayrıca içeride bir de şömine bulunur ve bu şömine kış aylarında hem ısıtma amaçlı hem de üzerinde bir şey pişirmek için kullanılır. Şöminenin üzerindeki duvarda da eski bakır eşyalar sergilenir. Bu eşyalar tamamen dekor amaçlı sergilenmektedir. Restoranın içi ilgi çekici olduğu kadar bahçesi de oldukça ilgi çekicidir. Restoran bahçesinde birçok ağaç bulunur ve bu ağaçların altında masalar bulunur. Yaz aylarında bu bahçe oldukça ilgi çekici olur. Restoran çalışanları da müşterilere karşı son derece misafirperver ve güler yüzlüdür.

Tarihi Tabakhane Evi; kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edebileceğiniz işletmelerden biridir. Bu işletmenin kahvaltı menüsü organik serpme kahvaltıdan oluşur. Serpme kahvaltının içerisinde peynir tabağı, ev yapımı reçeller, bal-kaymak, yeşil ve siyah zeytin, domates, salatalık, biber şeklinde ürünler bulunur. Kahvaltı haricinde içecek çeşitlerini de burada bulabilirsiniz. Çay, kahve, ıhlamur, meyve suyu ve çeşit çeşit şerbetleri burada bulabilmeniz mümkündür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 00:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Camikebir Mah., Aşağı Tabakhane Sk., No: 12, Merkez

Telefon: 0544 630 59 49

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/tarihitabakhanevi/

Haritada Görüntüle >

Boncuk Arasta Kahvesi 1661

Safranbolu Boncuk Arasta Kahvesi

Safranbolu’nun en meşhur yerlerinden biri de Tarihi Yemeniler Çarşısıdır. Bu çarşıyı gezerken çarşının tam ortasında tarihle uyumlu, şirin ve enfes kahve kokuları saçan bir mekân göreceksiniz. Boncuk Arasta Kahvesi, Tarihi Yemeniler Çarşısının tam ortasında bulunan ve Safranbolu’nun en sevilen yerlerinden biridir. Bu işletme size her anlamda bir lezzet deneyimi yaşatacağı gibi ortamının atmosferi sayesinde burada otururken kendinizi tarihte bir yolcuğa çıkmış ve adeta geçmiş yıllara gitmiş gibi hissedeceksiniz. Hoş zaman geçirmek ve lezzetli yemeklerin keyfini varmak için bu tarihi işletmeyi ziyaret edebilirsiniz.

Közde pişirilmiş Türk kahveleri buranın en sevilen lezzetlerindendir. Bu kahvelerin en çok tercih edileni ise Boncuk Arasta kahvesi olmuştur. Boncuk Arasta Kahvesi, klasik Türk kahvesi sunumunda ancak şerbetle beraber servis ediliyor. Tarçın, zencefil, kakule, dut pestili şerbetleri kahvenin yanında ikram ediliyor. Şerbet çeşitleri arasından da en çok karadut şerbeti beğeniliyor. Kahve haricinde başka bir içecek içmeyi planlıyorsanız ve mevsimlerden de kışsa kahveye en iyi alternatif salep olacaktır. Limon ve karanfil ile servis edilen bu içecek tam bir şifa deposu. Üstelik Safranbolu’da en iyi salep yapan yerlerden biri de burası. Kahve ve diğer içecekler haricinde burada kahvaltı yapabilir, öğle ve akşam yemeklerine kalabilirsiniz. Hafta sonları burada açık büfe kahvaltı çıkar. Öğle ve akşam yemeklerinde ise hem açlığınızı yatıştıracak hem de yöresel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz lezzetler menüde yer alır. Peruhi, köy böreği, gözleme, mantı, etli yaprak sarma ve tarhana gibi lezzetler burada deneyebileceğiniz lezzetlerdendir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 02:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Arasta Arkası Sk., No: 3, Merkez

Telefon: 0370 712 20 65

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/erbilhoca78/

Haritada Görüntüle >

Saraçoğlu Kahve Evi

Safranbolu Saraçoğlu Kahve Evi

Safranbolu’nun meşhur közde pişen Türk kahvelerini denemek için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden biri de Saraçoğlu Kahve Evi’dir. Safranbolu gezinizde keyifli molalar vermek ve eğlenmek istiyorsanız bu mekânı tercih edebilirsiniz. Küçük bir kahve molası ya da akşam canlı müzik eşliğinde eğlence… Kısacası burada sizi pek çok bekliyor. Bu mekân ortam olarak da şirin ve sıcak bir atmosfere sahiptir. Akşam canlı müzik eşliğinde keyifle kahvenizi yudumlamak istiyorsanız rezervasyon yaptırarak gitmeniz faydalı olacaktır.

Saraçoğlu Kahve Evi menü çeşitliliği bakımından oldukça zengin yerlerden biridir. Burada sadece içecek çeşitleri bulunmaz. Aynı zamanda burada yemek de yiyebilirsiniz. Gözleme çeşitleri, tost çeşitleri, sigara böreği ve paçanga böreği burada yiyebileceğiniz ürünlerdir. Bu kafe yemek çeşitlerinin yanı sıra közde Türk kahvesi ile ünlü bir işletmedir. Burada envaı çeşit kahveyi bir arada bulabilirsiniz. Közde Türk kahvesi içmek istediğinizde kahvenizi farklı bir sunumla içebilirsiniz. Közde Türk kahvelerin yanında Safranbolu lokumu ve ev yapımı şerbet getirilir.  Bu şerbetler geleneksel usulle hazırlanır ve birçok çeşidi bulunur. Genellikle müşteriler karadut şerbetini çok beğenmektedir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 01:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Eski Çarşı, İzzet Paşa Sk., Merkez

Telefon: 0543 246 47 78

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/saracoglukahveevi/

Haritada Görüntüle >

İmren Lokumları 1942

Safranbolu İmren Lokumları

İmren Lokumları, 1942 yılında Hidayet Sezer tarafından açılmıştır. Hidayet Sezer, zamanın en iyi ustalarının yanında çıraklık yaparak işi öğrenmiş ve zamanla meslekte kendini geliştirmiştir. Daha sonra eski çarşı olarak bilinen yerde Pazar yerinde ilk dükkânını açmıştır. Sonraki yıllarda işini ilerleterek büyümüştür. Günümüzde ise İmren Lokumlarının 6 şubesi bulunur. Ayrıca günümüzde bu işletme sadece bir lokum dükkânı değildir. Bu işletme tarihi bir Safranbolu konağında hem konaklama hem de restoran olarak hizmet vermektedir. Safranbolu seyahatinizde dilerseniz hem bu konakta kalabilir hem de konağın restoranında lezzetli yemeklerin keyfini çıkartabilirsiniz.

İmren Lokumları, sadece lokum yapan bir işletme değil. Burası aynı zamanda yöresel yemekler de bulabileceğiniz kompleks bir konak. Ancak ilk kurulduğu yıldan bu yana değişmeyen bir şey varsa o da lokum kültürü. Burası lezzetli lokumları ile ünlüdür. Özellikle safranlı lokumun tadı bir başkadır. Yolunuz İmren Lokumlarına düşerse mutlaka bu safranlı lokumlardan deneyin. Lokum çeşitleri haricinde halka şekeri, nane şekeri, kaba şeker, ezme, akide şekeri ve helva gibi tatlıları da İmren şubelerinden satın alabilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:00 – 23:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Çeşme Mah., Kazdağlı Meydanı, No: 2, Merkez

Telefon: 0370 712 77 33

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/imrenlokumlari1942/

Haritada Görüntüle >

Safrantat

Safranbolu Safrantat
Fotoğraf: Dilara Tezel Ermaya

Safrantat, adını safran çiçeğinden almış bir işletmedir. 1967 yılında Mehmet Çakır tarafından kurulan işletme, yarım asırdır Safranbolu Lokumlarının en güzel örneklerini müşteriler ile buluşturmaya çalışır. Safranbolu gezinizden lezzetli tatlar götürmek istiyorsanız bu dükkâna gelebilirsiniz. Konum olarak Kaya Erdem Caddesinde yer alır. Birbirinden lezzetli ürünleri bir arada bulabileceğiniz lezzet mekânı temizlik açısından da oldukça tatmin edicidir. Dükkânın içerisi oldukça geniştir ve içeride birkaç masa bulunur. Dilerseniz bu masalarda oturup lezzetli ürünlerin keyfini çıkartabilirsiniz.

Safrantat; lokum, helva, akide şekeri, reçel, fıstıklı kuru baklava, Safranbolu ev baklavası, soğuk baklava, sütlü Nuriye, cevizli çörek, acıbadem, Selanik gevreği, galeta, batonsale ve pasta satan yerlerden biridir. Bu ürünleri buradan kilo olarak paket yaptırıp satın alabilir ve memleketinize götürebilirsiniz. Ancak oturup burada yemek isterseniz de masaya servis isteyebilirsiniz. Burada pasta veya dondurma yiyebilirsiniz. Buranın dondurması kendine has ve tamamen ev yapımıdır.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Atatürk MAH., Kaya Erdem Cad., No: 37, Merkez

Telefon: 0370 725 10 44

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/safrantatlokumlari/

Haritada Görüntüle >

Safranbolu, Türkiye’nin önemli turistik ilçelerinden biridir. Safranbolu’da gezilip görülecek pek çok şey var. Bu gezinize renk katmak, lezzetli ve keyifli bir gezi yapmak istiyorsanız Safranbolu’nun en sevilen restoranlarında yöresel yemekleri de deneyebilirsiniz. Mutfağında safran çiçeğinin sıklıkla yer aldığı kent, kendine has yöresel lezzetleri ile öne çıkıyor. Bu yörede yeni ve birbirinden farklı birçok lezzeti keşfedebilir ve bu lezzetleri kendi evinize taşıyabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin