Priştine Gezilecek Yerler

Kosova’nın başkenti Priştine, ülke Sırbistan’dan bağımsızlığını kazandıktan sonra revaçta olan bir kent olmaya başlamış, gezilecek yerleriyle Balkanların yükselen değerlerinden biri haline gelmiştir.

Priştine gezilecek yerler de bize yakın gelen bir şeyler var.. Orta Çağ’dan günümüze sapasağlam ayakta kalan kent, 1459 yılında Osmanlı Devleti’ne bağlanmış ve o yıllardan Kosova’lı olduğu yıllara kadar Osmanlı hakimiyetindeki bir şehir olarak uzun yıllar geçirmiştir.

Dolayısıyla da kültürel ve tarihi anlamda asla yabancılık çekmeyeceğimiz bir kentten bahsediyoruz.Tarihi yerleri, müzeleri ve pek çok gezi noktasında Osmanlı’dan izleri kolaylıkla yakalayabileceğiniz bir kent..

#1 Priştine Gezilecek Yerler

Dilerseniz birlikte incelemeye başlayalım;

1- Kosova Ulusal Müzesi

Kosova Ulusal Müzesi

1949 yılından beri hizmet veren ülkenin en büyük müzesi Kosova Ulusal Müzesi, şehrin AvusturyaMacaristan mimarisine göre tasarlanmış binalarından birinde yer alıyor. O zamanların askeri binalarından biri olarak kabul edilen müze, Priştine’nin en önemli kültürel miraslarından biri..

Müzede yer alan koleksiyon ise Osmanlı – Kosova döneminin yaşam tarzına geniş bir perspektiften bakılmasına olanak sağlıyor. O dönemlerde kullanılan kişisel eşyalar, mobilyalar ve tüm objelere rastlayacağınız müze, şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sırada.

2- İmparatorluk Camii

imperial mosque

Şehirde Osmanlı döneminden kalma eserlerden biri de İmparatorluk Camii’dir… 1461 yılında Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan caminin, şehir için ayrı bir önemi var. Sırbistan Hükumeti camiyi, 1990 yılında kentin kültür anıtlarından biri olarak kabul etti.

15. Yüzyılın bu görkemli dini yapısı bir dönem Avusturyalı isyancılar tarafından Katolik Kilisesi’ne dönüştürülse de Osmanlı askerlerinin yoğun mücadelesinin ardından geri alındı. O yıllardan beridir de Priştine’nin merkez dini yapılarından biri olarak kullanılıyor.

3- Newborn Anıtı

Newborn Anıtı

Priştine’nin turistik noktası olarak nitelendirebileceğimiz Newborn Anıtı, tipografik bir heykel çalışmasıdır. Gençlik ve Spor Sarayı’nın hemen önünde yer alan anıt, Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın 2008 yılındaki açılışı anısına yaptırılmıştır.

*Sırbistan Gezilecek Yerler için..

Aradan zaman geçtikten sonra Kosova‘yı ülke olarak tanıyan devlet bayraklarının rengine boyanan anıt, renkli görüntüsüyle oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Şehrin simgesi haline gelmiş Newborn Anıtı, Priştine’ye seyahat edenlerin fotoğraf molası için mutlaka uğradığı noktalar arasındadır.

4- Germia Parkı

Germia Parkı

Kentin kuzey doğusunda yer alan Germia Parkı, tamı tamına 62 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu Kosova’nın bölgesel parklarından biridir. Binlerce ağaç ve alabildiğince yeşil alanı içerisinde barındıran park, toplamda 63 hayvan türü ve 600 bitki türüne de ev sahipliği yapıyor.

5- Aziz Rahibe Terasa Katedrali

Rahibe Terasa Manastırı

Başkentin yeni yapılarından biri olarak tanımlayabileceğimiz Aziz Rahibe Teresa Katedrali, hükumetin onayıyla 2007 yılında inşa edilmiş bir Katolik Kilisesi’dir. 

Çan kulesiyle dikkatleri üzerinde toplayan katedral, geleneksel ve çağdaş mimarinin muhteşem bir sentezini üzerinde taşıyor. Şehre gelen turistlerin mutlaka uğradığı dini yapıyı, ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

6- Etnografya Müzesi

Priştine Etnografya Müzesi

Priştine’nin 18. Yüzyıldan kalma kültürel anıtlarından biri de Kosova Etnoloji Müzesi.. Koleksiyonun yer aldığı ev ise bir zamanlar Emin Gjikolli ailesine aitmiş. Antik giysilerden tutunda, mobilyalar ve eski dönem silahlarına kadar pek çok tarihi esere rastlayacağınız müze, 15. yüzyıldan sıradan bir ev yaşantısını gözler önüne seriyor.

*Balkanların yükselen değeri Priştine hakkında yeterince bilgi aldığını düşünüyorsan sıra şehre seyahat planı yapmakta… Senin için önceden hazırladığımız Priştine uçuşlar sayfasından dilediğin hava yolu firmasının en ucuz uçak biletini satın alma şansı yakalayabilirsin!

Priştine gezilecek yerler yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazılarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.