Sofya’da Gezilecek Yerler | En Güzel 33 Nokta!

Sofya Nerede & Hangi Ülkede ? Sofya, Bulgaristan sınırları içerisinde bulunmakta olup, ülkenin başkentidir. Adını, bulunduğu Sofya Vadisi’nden almaktadır.

Şehir Hakkında: Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Vitosha Dağı’nın eteklerinde konumlanıp her tarafı dağlarla çevrili geniş Sofya Vadisi’nde bulunmaktadır. Sofya, Bulgaristan ekonomisinin kalbi ve finans merkezidir. Bulgarca konuşulan kent, bin küsür yıllık güzellik, tat ve zarafeti içerisinde barındırıyor. Tarihine ve geleneklerine oldukça düşkün olan Bulgar halkı, gezi noktalarının özenle korunmasına dikkat ettiği gibi geleneklerini de gelen ziyaretçilere en iyi şekilde tanıtmayı amaçlıyor. Cana yakın insanlarıyla Bulgaristan ve Sofya geziniz çok daha keyifli hale gelecektir.

Sofya Para Birimi: Bulgar Levası

Ortalama Gezme Süresi: 2-3 gün

Ziyaret İçin En İyi Zaman? Haziran-Ağustos arası dönem.

Ulaşım: Sofya’ya ulaşımda ilk tercih sınırları içerisinde yer alan Sofya Havalimanı oluyor. Birçok ülkeden direk ve aktarmalı uçuşların yer aldığı havalimanı, merkezden sadece 8 kilometre uzaklıkta olduğu için yaklaşık 15 dakikalık bir süre içerisinde şehrin merkezine ulaşabiliyorsunuz. Havalimanından Sofya merkezine ulaşımın tüm detaylarını keşfetmek için lütfen tıklayınız.

Yardımcı Uygulamalar;

 • Visit Sofia: Şehri keşfederken kendinize sesli bir rehber, faydalı ipuçları sunacak bir uygulama edinmek isteyebilirsiniz. Uygulamayı indirerek İngilizce başta olmak üzere birçok dil seçeneğinde rehber ve navigasyon hizmetinden faydalanabilirsiniz. Android İçin… İphone İçin…

Tasarruf Kartları: Sofya’da kullanabileceğiniz tasarruf kartlarının başında, ulaşım ve gezi noktalarında aktif olan Sofia Pass gelmektedir. Web sitesini ziyaret ettiğiniz taktirde hangi fiyatlardan kaç günlük geçiş alabileceğinizi ve kartı nasıl temin edebileceğinizi görebilirsiniz.

İstanbul- Sofya Saat Farkı: İki şehir arasında saat farklı bulunmamaktadır.

Sofya’da Ne Yenir? Ne İçilir? : Sofya’da yöresel lezzet olarak kaşkaval peyniri ve şarap çeşitleri oldukça meşhurdur. Bunun yanı sıra ceviz ve sarımsaklı yoğurttan yapılan;snezhanka, fasulye çorbası; bob chorba, içine peynir doldurulmuş kızartma; biberchushki byurek, et ve sebzenin birlikte haşlandığı; kavarma, soğuk yoğurt ve salatalık; tarator ile Bulgar beyaz peyniri sirene denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. Daha fazla bilgi için Sofya’da Ne Yenir? Ne İçilir? yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Restoran Bahşiş Ortalaması: Sofya’da bahşişler hesaba eklenmiyor, yani zorunlu değil. Dilerseniz, hesabın %10’u kadar bahşiş bırakabilirsiniz.

* Sofya Gezilecek Yerler Videosu

* Sofya Gezilecek Yerler Listesi

-Simgesel Yapılar

1. Aslanlı Köprü

Aslanlı Köprü

Burası Neresi? Vladaya Nehri üzerinde yer alan köprü, he iki ucunda yer alan bronz renkli aslanlardan almıştır ismini, Şehrin simgesi ve popüler bir fotoğraf çekilme noktası olan köprü Sofya gezilecek yerler listesindeki birçok noktayı keşfederken sıklıkla kullanacağınız bir lokasyona sahip.

-Tarihi Yerler

Sofya, köklü tarihi ve sahip olduğu tarihi mirası korumaya özen gösteren şehirlerden biri. Dikkatle koruduğu tarihi noktaları en kısa sürede Sofya Tarihi Yerler yazımızda sizlerle paylaşacağız. Şimdilik şehri en sembolik tarihi yapılarına göz atalım…

2. Boyana Kilisesi

Boyana Kilisesi

Burası Neresi? Sofya’da yapılmış en önemli yapılardan biri olan Boyana Kilisesi, orta çağ döneminde inşa edilmiş bir Ortodoks kilisesidir.

Neden Gitmeliyim? Üç aşamalı olarak oldukça uzun bir zaman aralığında inşa edilen ilişe, 10. Yüzyılın sonunda başlayan ilk inşaat halinin yanı sıra 1912 yılına kadar devam etmiştir. Bir dönem restorasyon çalışmalarının adresi olan kilise iki katlı olup, alt kısmında aile mezarlarının yer aldığı bilinmektedir. İlk halini çoğunlukla koruyan kilise özellikle duvar kısımlarındaki fresklerle ilgi odağı olmakta. Bulgaristan gezilecek yerler listenizde olmasını önerdiğimiz Boyana Kilisesi sayesinde hem şehrin hem de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin önemli bir yapısı görmüş olacaksınız.

3. Aleksandr Nevski Katedrali

Aleksandr Nevski Katedrali

Burası Neresi? Aleksandr Nevski Katedrali, Sofya’nın simgelerinden biri olup, Ortodoks kilisesi olarak hizmet vermektedir. Neo-Bizans mimarisinin güzelliğini ilk gün ki gibi yansıtan katedral dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olarak da nam salmıştır.

İçerisinde yaklaşım 10 bin kişiyi aynı anda bulundurabilen kilise balkanlar da bulunan en büyük ikinci katedral olma özelliğine sahip. Günümüzde hala etkin bir şekilde kullanılan katedralin içini dilerseniz turistik amaçlı gezebiliyorsunuz.

 • Konum: “Sveti Aleksandar Nevski”, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
 • Telefon:+35929881704
 • Çalışma Saatleri: 07:00-19:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

-Müzeler

4. Ulusal Doğal Tarih Müzesi (National Museum of Natural History)

 National Museum of Natural History

Burası Neresi? Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi 1889 yılında kurulan yüz yirmi yıldan fazla bir geçmişi olup en eski müzesidir. Balkanların en çok çeşide sahip sergiye sahip doğa bilimleri müzeleri arasında yerini almaktadır.

Neden gitmeliyim? İlk olarak Prens Ferdinand‘ın kelebek, kuş ve memelilerden oluşan kişisel koleksiyonuyla başlamış; Ulusal Doğa Tarihi Müzesi özellikle Bulgaristan ve diğer ülkelerin faunası, florası, fosilleri, mineralleri ve kayaları hakkında çok yönlü bir çalışmadır.Canlı ve canlı olmayan doğanın bilimsel koleksiyonlarının korunmasına adanmış müze, dört katta on beş galeri salonundan oluşmaktadır.

En değerli görülen sergi; 20. yüzyılın başlarında soyu tükenmiş olan Caroline papağanı, ay taşlarıdır.Taksonomi, faunistik, zoo coğrafya ve araknidlerin, myriapodların, böceklerin ve tüm omurgalı sınıflarının ekolojisi; fosil memeliler, kuşlar ve brakiyopodların taksonomisi; floristik; mineraloji konular üzerine çalışmalar yapmaktadır.Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nin biyoseleolojinin ulusal merkezi haline geldiği, omurgalıların ve yarasa çalışmalarının arkeozoolojisi ve paleontolojisi gibi bazı konular önceliklidir.

Kaçırmayın! Müze, bilimsel araştırma ve çalışmaların yanında öğrenciler için eğitim programları düzenlenmektedir. Ayrıca salonlarda çeşitli seminer ve atölyeler için kullanılmaktadır.

 • Konum: bul. “Tsar Osvoboditel” 1, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
 • Telefon: +359 87 922 6573
 • Çalışma Saatleri: 10:00-18:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

5. The Red Flat – Everyday Life in Communist Bulgaria

The Red Flat - Everyday Life in Communist Bulgaria

Burası Neresi? Bulgaristan’da 1980’li yıllarda yaşanan Komünist rejimin etkisinin yansıtıldığı bir evdir.

Neden Gitmeliyim? Bir şehri tanımak için yapılacak en iyi şeylerden biri de geçmişini bilmektedir. Ülkedeki birçok yer komünist rejim döneminin izlerini taşımakla beraber, hane içerisinde eski izlere rastlamak pek mümkün değil. Rejimin hâkim olduğu dönemlerdeki aile yaşamını ve ev ortamını merak ediyorsanız The Red Flat’ta tam olarak bunu görebilirsiniz.

Rejimin hâkim olduğu 80’li yıllara göre düzenlenmiş ve dönemin tüm özelliklerini taşıyan bu ev içerisine girerek o dönemlere ışınlanmayı başarıyorsunuz. Gerçekte burada yaşayan insanların hayatlarına dair birer iz görebileceğiniz Red Flat evleri görülmesi gereken yerlerden biri.

 • Konum: GIFTED urban culture hub, 24 Ivan Denkoglu st, 1000 Sofia, Bulgaristan
 • Telefon:+359988252032
 • Çalışma Saatleri: 10:30-18:00
 • Giriş Ücreti: 18 BGN / 9 EUR
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

6. Muzeiko

Muzeiko

Burası Neresi? Muzeiko, 2015 senesinde açılan en büyük çocuk bilim merkezidir. 20 milyon dolara Bulgaristan için Amerika Vakfın’nın yatırımıyla açılan müze; fen, mühendislik, ekoloji, iletişim ve sanatta çocukların ilgisini artışını destekleyici çalışmaya, çocukları teşvik etmeye yönelik interaktif oyunlar adanmıştır.

Neden Gitmeliyim? Çocuk dostu bilim ve teknoloji müzesi, 6-16 yaş arası çocukları memnun etmek için çok sayıda etkileşimli sergi ve araçlara sahiptir. Oyun alanları ve tırmanma duvarlarının yanı sıra bilim, mühendislik, ekoloji, iletişim ve sanatla genç zihinleri geliştirmek için üç seviye ve 130’dan fazla uygulamalı eğitim ve öğretmeyi amaçlayan sergileri mevcut.

Kaçırmayın!  Tesis bünyesinde hediyelik eşya dükkanı, bir kafe, açık hava sergilerinin yer aldığı yeşil bir çatı, amfitiyatro ve yeni düzenlenmiş arazisinde bilim temalı bir oyun alanı bulunmaktadır. Ayrıca bu müzeyi Sofya’da çocukla gezilecek yerler listesi yapıyorsanız, oraya da dahil edebilirsiniz.

 • Konum: “Professor Boyan Kamenov” 3, 1756 Studentski Kompleks, Sofia, Bulgaristan
 • Telefon: +359 2 902 0000
 • Çalışma Saatleri: 10:00-18:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

-Meydanlar / Sokaklar

7. Slaveykov Square

slaveykov square

Burası Neresi? Baba-oğul şair ikilisi Petko ve Pencho Slaveykov‘un adını taşıyan Sofya’nın Slaveykov Meydanı, kitapların satıldığı harika bir pazar meydanı. Meydanın simgelerinden biri, sanki bir tartışma yapıyormuş gibi, bir bankta yan yana oturan Petko ve Pencho heykelidir. Dünya okuryazarlığına önemli katkısı olan küçük bir ülke olarak Bulgaristan’da okuma ve kitaplara her zaman çok değer verilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Sosyalist yükselmenin yılları aynı zamanda yayıncılığın en parlak döneminde, yüzlerce Bulgar yazar dünya klasiklerinin çevirileriyle birlikte basılmıştır. Genellikle ciltli olarak üretilen ve uzun süre dayanacak şekilde basılan bu kitapların birçoğu, kullanılmış kitap tezgahlarında yeni kitap ve baskıların yanında tekrardan canlandırılmaktadır.

Sofya’nın merkezindeki birçok caddede yürürken bu heyecanı, şehrin dört bir yanındaki görebileceğiniz kitap tezgahlarını çok seveceksiniz. Slaveykov Meydanı’ndan bulunan Bulgar kitap pazarında; ders kitapları, yeni basılmış kitaplar ve antika kitaplar bulunmaktadır.

Kaçırmayın! Her kitapçı, bazıları bilim kurgu ve fantezi, bazıları seyahat rehberleri ve sözlükler ve diğerleri hala sadece ikinci el kitaplar satıyor. Fiyatlar yeni bir kitap için 10-30 Leva ve ikinci el kitaplar içinse 3, 1 ve hatta 0,50 Leva’ya (1,68 TL) kadar düşmektedir.

-Sanat Galerileri

8. Ulusal Sanat Galerisi (National Art Gallery)

national art gallery

Burası Neresi? 1985’te Bulgaristan’da şu anda St. Cyril ve St. Methodius adlı ilk uluslararası vakfın  Ulusal Yabancı Sanat Galerisi olarak açıldı. Bulgaristan’ın eski kraliyet sarayının tarihi ve heybetli binasının çoğunun bulunduğu Sofya’nın başkenti Battenberg Meydanı’nda yer almaktadır. Sofya’daki Ulusal Yabancı Sanat Galerisi türünün tek örneğidir.

Neden Gitmeliyim? Bulgaristan’ın Kurtuluşu’ndan 1990’lara kadar müzenin çağdaş ve modern Bulgar sanatının koleksiyonları, 30 binden fazla sanat eseri içerir ve üç temel sergiye ayrılır; yüksek kaliteli resimler, grafikler ve heykeller.

En değerli sergileri, yaklaşık 3 bin 200 m2 toplam sergi alanı ile 19 odada bulunan dört katta sergilenmektedir. Galeri, grafik eserleri, resimler, heykeller, güzel sanatlar gibi 10 binden fazla müze eşyası barındırıyor.

Eski ve yeni çağlardan uzak toprakların, egzotik kabilelerin ve ulusların sanatı, modern Avrupa eğilimleriyle bir arada geleneksel ve dini resimsel ilkelerle birlikte bir milenyumun kronolojik aralığında yer almaktadır.

Ulusal Sanat Galerisi, Bulgar güzel sanatlarının en büyük ve en temsili müzesidir. Ortodoks sanatların sergisi anıtsal tapınak “St. Alexander Nevski”. Sanat eserlerinin koleksiyonu, Hristiyanlığın 4. Yy’da Roma İmparatorluğu’nda resmi bir din olarak kabul edilmesinden Bulgar Revival Çağı’na kadar büyük bir dönemi kapsamaktadır.

Resim sergisi galerinin ikinci katında yer alır. Salonlardan biri, 1930’ların klasik resim tarzının en büyük üç sanatçısının sanatına; Dechko Uzunov ,Iliya Petrov ve Nenko Balkanski‘ye adanmıştır.

Kaçırmayın! Her yıl galeri salonları, büyük Bulgar sanatçılara ve çağdaş ve modern sanatın temel unsurlarına adanmış yaklaşık on sergi düzenlenmektedir. Salonlarda konserler, seminerler, kokteyller vb. Gibi diğer kamu ve özel etkinlikler de düzenlenmektedir.

 • Konum: i, ploshtad “Knyaz Aleksandar I” 1, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
 • Telefon: +359 2 980 0093
 • Çalışma Saatleri: 09:00-18:00 / Pazartesi kapalı
 • Giriş Ücreti: 6,60 €
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

9. Sosyalist Sanat Müzesi (Museum of Socialist Art)

museum of socialist art

Burası Neresi? 2011 yılında açılan Sosyalist Sanat Müzesi, 7 bin 500 metrekarelik bir parkta 70’den fazla anıtsal heykel eseri sergilenmektedir. Bulgar Ulusal Sanat Galerisi’nin bir nevi uzantısı olup Bulgaristan’ın komünist geçmişini araştıran bir tarih daha müzesi bulunmamaktadır. 550 metrekarelik bir salonda, içerik ve tematik prensibe dayanan geçici sergilerin mevcut ideolojik sanat biçimlerini gösterir.

Neden Gitmeliyim? Sofya’nın kalbinde yer alan Sosyalist Sanat Müzesi’ne 2 saatlik rehberli tura katılarak Bulgaristan’ın Sosyalist geçmişini keşfedin. Müzenin resim, heykel ve büst koleksiyonunun yanı sıra kısa bir film aracılığıyla Sofya’daki Sosyalizm tarihi hakkında bilgi edinin.

Müzede dolaşırken Georgi Dimitrov, Dimitar Blagoev, Vasil Kolarov, Todor Zhivkov ve Lenin gibi ünlü liderlerin büstlerinlerine rastlayacaksınız. Bilinmeyen partizanlar, işçiler ve Kızıl Ordu askerlerinin heykelleri de dahil olmak üzere tipik Sosyalist Gerçekçilik sanat eserini inceleyin.

Stalin, Marx ve Engels’i tasvir eden Sosyalist dönem resimlerinin sergisini keşfederek bir zamanlar Sofya’nın merkezindeki Parti binasının tepesinde bulunan büyük beş köşeli kırmızı yıldız olan müzenin başyapıtına bir göz atın derim.

 • Konum: “Lachezar Stanchev” 7, 1756 g.k. Iztok, Sofia, Bulgaristan
 • Telefon: +359879834031
 • Çalışma Saatleri: 10:00-17:30
 • Giriş Ücreti: 20 TL (6 BGN) / Öğrenciler: 10 TL (3 BGN)
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

10. Ulusal Kültür Sarayı (National Palace of Culture)

Ulusal Kültür Sarayı, Sofya

Burası Neresi? Sofya’nın merkezinde bulunan bu Ulusal Kültür Sarayı, Bulgaristan’daki Komünist hükümet altında olup mimari tasarımıyla göz alıcıdır. Kaleyi andıran anıt, sanat sergilerine, bir film festivaline ve birçok sanatçının konserlerine ev sahipliği yapan çok amaçlı bir kültür merkezidir.

Neden Gitmeliyim? Bulgaristan’ın 1300. kuruluş yıl dönümünü olan 1981 yılında proje çalışmaları tamamlanmıştır. İçerisinde 15.000 metrekarelik konser mekanları, konferans salonları, galeri alanı, tiyatrolar ve sinemalar bulunmaktadır.

Binanın içini binlerce heykel, resim ve ahşap oymalar süslemektedir. Sarayda dönemin en ünlü çağdaş sanatçılarından birkaçı,  opera sanatçısı, kemancı Nigel Kennedy ve soprano Darina Takova gibi Saray’da çalışmalarını gerçekleştirdi. Ayrıca sarayda, her yıl 1984’te başlayan devasa bir Yeni Yıl etkinliği düzenlenmektedir.  Emil Chakarov tarafından yapılmaya başlanıp Yeni Yıl Müzik Festivali’nde Veselina Katsarova, Kaludi Kaludov, Krasimira Stoyanova, Tsvetelina Vasileva gibi Bulgar sesler sahne almaktadır.

Kaçırmayın! EnDuhKah binası, bu kompleksin bir parçası olmakla birlikte önündeki parkı her yaştan insan ziyaret etmektedir. Çocukların oyun alanlarında oynadıkları, gençlerin kay kay yaptıkları, köpeklerin gezdirildiği, sokak sanatçılarının performanslar sergilediği ve kafelerin her daim tıka basa dolu olduğu vakit geçirmek için harika bir alan. Yakınında Berlin Duvarı ait bir bölüm, küçük bir Bulgar Ortodoks Şapeli ve DC’deki Vietnam Anıtı’nın türevi Komünizmin kurbanları için bir anıt vardır.

Her gün açık olan Ulusal Kültür Sarayı’na giriş ücretsizdir. Etkinlik, sergi ve konser biletleri hakkında bilgi almak için kültür merkezinin resmi web sitesini ziyaret edin.

 • Konum: National Culture Palace, Bulevard “Bulgaria”, 1463 Ndk, Sofia, Bulgaristan
 • Telefon: +35929166300
 • Çalışma Saatleri: 09:00-19:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

11. Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

Bıurası Neresi? 1904’te “Salza i Smyah” tiyatro, başlangıçta sadece Ulusal Tiyatro olarak adlandırıldı , ancak tanınmış Bulgar yazar Ivan Vazov‘un adını almıştır. Tiyatronun Neo Klasik binası 1906 yılında bitirilip ve 1907’de açılmıştır.

Ünlü Viyana tiyatrosu mimarları Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından tasarlanan bina, 1923’te heybetli tiyatroya ciddi zarar veren bir yangından sonra 1925-1928 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu, 750 koltuklu iyi donanımlı bir ana sahneye, daha küçük bir 120 koltuklu sahneye ve dördüncü katta 70 koltuklu bir ek sahneye sahiptir. Tiyatro, ülkenin en iyi aktörlerini ve sahne yönetmenlerini ağırlamaktadır.

 • Konum: National Culture Palace, Bulevard “Bulgaria”, 1463 Ndk, Sofia, Bulgaristan
 • Çalışma Saatleri: 09:00-19:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

-Seyir Manzara Noktaları

12. Borisova Gradina TV Kulesi

borisova gradina tv kulesi

Burası Neresi? Borisova Gradina TV Kulesi, Sofya’daki Borisova Gradina bahçesinde 106 metre yüksekliğinde bir TV kulesidir. 1959’da ilk Bulgar Ulusal Televizyon yayınlarında kullanılan kule olarak bilinir.

TV Kulesi, ilk Bulgar VHF radyo yayınının gerçekleştirildiği yerdi. 1985’ten beri daha yeni Vitosha Mountain TV Kulesi esas olarak Sofya ve çevresinde televizyon ve radyo yayıncılığı için kullanılmaktadır ve Eski TV Kulesi önemli ölçüde tarihi bir dönüm noktası olarak bilinmektedir.

Günümüzde, başkentin ihtiyaçlarına hizmet eden daha yeni bir TV kulesi var ve Borisova Gradina TV Kulesi artık işlevsel bir tv kulesi yerine biraz tarihi bir anıt haline geliyor.

 • Konum: 1113 Borisova Gradina, Sofia, Bulgaristan
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Yol Tarifi Al >

*Doğa İçerisinde Gezilecek Yerler

-Parklar & Bahçeler & Köyler

13. Pancharevo Gölü

Pancharevo Golu

Burası Neresi? Sulu şehir olarak adlandırabileceğimiz Bulgaristan’da  geçen birkaç nehir, çok sayıda yeraltı suyu ve 75 kadar mineral kaynağı vardır. Pancharevo gölü dikdörtgen ve ormanlık tepelerle çevrilidir ve batı tarafı oldukça kentleşirken, doğu tarafı en kuzeydeki en güneydeki göl uçları boyunca uzanan harika bir yürüyüş yolu sunmaktadır. 40 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir ve panoramik bir manzaraya sahiptir.

Neden Gitmeliyim? Şehir merkezine sadece birkaç dakika mesafede olmasına rağmen, şehrin koşuşturmacasından milyonlarca mil uzakta görünüyor. Göl tüm mevsimlerde mükemmeldir, ancak yaz aylarında özellikle harika bir gün geçirir. Kıyılarında piknik yapabilir ve gölde yüzmeye , kürek çekmeye veya balık tutmaya gidebilir ve Pancharevo Gölü’nde çeşitli diğer etkinliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kaçırmayın! Piknik yapma havasında değilseniz, menülerinde çeşitli Bulgar lezzetlerinden övünen bölgede birçok restoran ve kafe bulunmaktadır. Tüm restoranlar rahat bir atmosfer ve lezzetli Bulgar yemekler sunar. Izgara et, ev yapımı patates, taze salatalar, kızarmış balık ve soğuk bira…

14. Boyana Waterfall

boyana waterfall

Burası Neresi? Boyanski Vodopad, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın hemen dışında 20 metre yüksekliğindeki bir şelale. Boyana Şelalesi, Vitosha Dağı’ndaki en güzel ve en büyük şelale olarak kabul edilmektedir. Nefes kesen manzaranın eşsiz sessizliğini ve gerçek huzurunu kesintiye uğratabilecek tek ses, 15 m’den incelikle düşmektedir. Sofya’nın en  önemli doğal simgelerinden biri olan Boyana şelalesi, ziyaret edilmeyi kesinlikle hak ediyor.

 • Konum: “Boyanski Manastir”, 1616 Boyana, Sofia, Bulgaristan
 • Yol Tarifi Al >

15. Borisova Gradina Parkı

Borisova Gradina Parkı

Burası Neresi? Sofya’nın bilinen en eski parklarından biri olan Borisova Gradina 1884’te halka açılmıştır. İsviçreli bahçıvan Daniel Neff’in düzenlemeleri ışığında 1885’te bahçe olarak şekillendi ve 1886’da dört ana sokağa sahip 300 bin m²’lik bir alan haline gelmiştir. İlk başta, park Sofya’nın banliyölerinde bulunan park, on yıllar boyunca şehrin önemli ölçülerde büyümesiyle şu anda tam merkezde konumlanıyor.

Japon Köşesi 1940 yılında Balık Gölü’nün üzerinde kurulmuştur. Japonlar tarafından gönderilen bitkiler orayı düzenlemek için kullanılmış olan bu bitkiler Japonya’nın ulusal florasını temsil etmektedir. Japon ve Bulgar halkı arasında bir hediye ve bir dostluk işareti olmuştur.

Neden Gitmeliyim? Bugün ” Borisovata gradina” Sofya vatandaşlarının en gözde yerlerinden bir tanesidir. Yaz ve kış aylarında su atraksiyonları olan Ariana göleti bir buz pateni pisti, tenis kortları, spor oyun alanları, göller, çeşmeler, gayri resmi konserler için sahneler, anıtlar, heykeller, çocuk atraksiyonları, restoranlar, kafeler ve diğer pek çok alanı kapsamaktadır.

Parkın Sofya’nın merkezine daha yakın olan bu bölümlerinde çok sayıda bank, restoran, kafe ve yürüyüş yapan ve eğlenen birçok insana rastlayabilirsiniz. Daha tenha kısımlarda, gerçek bir ormanda olduğunuzu ve büyük ve gürültülü şehrin sizden uzakta olduğunu hissedeceksiniz.

Kaçırmayın! Komünist rejimin 1944-1989 yılları arasında adını Özgürlük Parkı olarak değiştirdiği yeşil alanda yürüyüş yaparken Sovyet Anıtı, Üniversite Gözlem Evi, Açık Hava Okulu gibi ilginizi çekebilecek yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Hafta sonları, parkta köpeklerini yürüyüşe çıkaran, çocuklarıyla dışarıda vakit geçiren birçok insan bulacaksınız. Bira içmek, dondurma yemek, bisiklet sürmek, arkadaşlarınızla vakit geçirmek… Sadece bazı gezi yapmak istemeyen, ancak şehrin ruhunu hissetmek isteyen bir turistseniz, bunun için bir yer var. Burada Sofya vatandaşlarının nasıl rahatladıklarını göreceksiniz ve yeterince sosyalseniz, kesinlikle yeni arkadaşlar bulursunuz.

16. South Park

south park

Burası Neresi? Vitosha Dağı’nın bir uzantısı olan South Park, 48 km²’lik bir alanı kapsamaktadır. South park, yoğun Vitosha Bulvarı’nın hemen sonunda yer almaktadır. İçerisinde çok sayıda ilgi çekici yeri olduğu için yoğun şehirden kaçış için harika bir yerdir. Park, özellikle yaz aylarında birçok insanın akşam geç saatlerde yürüyüş yapmayı seçtiği birçok insan için favori bir yerlerinden biridir.

Neden Gitmeliyiz? El değmemiş ormanlara, özel olarak tasarlanmış açık alanlardan dağın çarpıcı manzarasına, birkaç insan yapımı göllere rastlayabilirsiniz. Parkın altyapısı her türlü açık hava aktivitesinin dostudur, çünkü çoğunlukla gece boyunca çok iyi aydınlatılmış birçok yol, oyun alanı, konser sahnesi bulunmaktadır. Parkı benzersiz kılan, vahşi ve kültürlü uyumudur. Arazi çeşitli parkurlara izin verdiği için South Park, bisiklet için favori bir noktadır.

Küçük fast food ve dondurma standlarının yanı sıra restoranlar, kafeler, pamuk şekeri tezgahları ve oyuncaklar var. South Park aynı zamanda yıllık Gosho Çiçek Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Yaz başında düzenlenen konser, Bulgaristan’ın en sevilen rock müzisyenleri Georgi Minchev’e adanmış bir konser.

Kaçırmayın! Ziyaretçileri küçük bir meblağ karşılığında parkın etrafındaki turlara götüren ve saatte bir kalkan araçlar var. Ayrıca, parkı istediğiniz gibi dolaşmak için bisiklet ve bisiklet arabaları kiralama olanağına da sahipsiniz.

17. Sofya Şehir Bahçesi

Sofya Şehir Bahçesi

Burası Neresi? Sofya Şehir Bahçesi, Ulusal Sanat Galerisi’ne giden caddenin diğer tarafında yer alan, rahatça bulunabilecek bir konumdadır. Ayrıca bahçenin civarı; Şehir Galerisi, Ulusal Tiyatro, Bulgaristan Ulusal Bankası ve Deffence Bakanlığı ile çevrilidir.

Neden Gitmeliyim? Şehrin sokaklarını gezerken yorulduğunuz anda bir mola verin ve bazen gençlerin satranç oynamak için bir araya geldiği, kafeleri, salıncakları ve güzel çeşmesi ile Sofya Bahçesi’nde dinlenin. Milli Tiyatro önünde bir kadın dansçı heykeli bulunan çeşmeler olduğu için park kolayca tanınabilir olan bu bahçeler sıcak Sofya günlerinden gölgelik alanları sayesinde genellikle yoğun olmaktadır.

*Sofya’da Yapılacak Şeyler

-Turlar&Geziler

18. Sofya Rila Manastırı ve 7 Rila Gölleri

Sofya Rila Manastırı ve 7 Rila Gölleri

Tur Hakkında: Bulgaristan’ın en ünlü noktalarından biri olan Rila Milli Parkı ve Rila Manastırı, gezilebilecek en güzel doğal ve kültürel alanlardan biri. Tek başınıza gezmekte biraz zorlanacağınız için turlar kısmında yer verdiğimiz bu enfes bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Sofya’dan rehberlerle birlikte ulaşım sağlayabileceğiniz park alanında güzel bir gün geçirmek için tur satın almalısınız.

19. Belogradchik Kalesi ve Kayaları Turu

Belogradchik Kalesi ve Kayaları Turu

Tur Hakkında Bulgaristan sınırlarını aşan doğal oluşumlu muhteşem Belogradchik Kayaları ve aynı zamanda kalesi görülmesi gereken yerler arasında. El değmeden zaman içerisinde kendiliğinden oluşmuş olan bu biçimler sadece Bulgaristan’dan değil Avrupa’nın birçok noktasından ziyaretçi çekiyor.

20. Sofya’da Geleneksel Yemek ve Şarap Tadım Turu

Sofya’da Geleneksel Yemek ve Şarap Tadım Turu

Tur Hakkında: şehrin muhteşem gezi noktalarının yanı sıra övünülecek bir diğer yanıysa enfes yemekleridir… geleneksel yemeklerinin tadıldığı bu turda aynı zamanda lezzetli şarap tadımlarını da ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

*Sofya’da Çocukla Gezilecek Yerler

-Eğlence Parkları

21. Sofya Hayvanat Bahçesi (Sofia Zoo)

sofia zoo

Burası Neresi? Balkan Yarımadası’ndaki en eski ve en büyük Hayvanat Bahçesi. 360 dönümden fazla bir alana sahip ve 1888 yılında Prens Ferdinand tarafından kurulmuştur. başlangıçta eski kraliyet sarayının yakınında yer alıyor olup çocuklu aileler tarafından oldukça yoğun ilgi gösterilmektedir. Avrasya Siyah Akbabası ile büyük ilgi gören bu bahçe, önce eski botanik bahçesine ardından şehir dışına taşınmış.

Neden Gitmeliyim? Hayvanat bahçesindeki ilk hayvan Cinereous Vulture’du olup 1892’de ilk iki aslan hayvanat bahçesine getirilmiştir. Yıllar geçtikçe hayvanat bahçesi hızla popülerleşti  ve dünyaca ünlü uzmanları, değerli ve nadir hayvan türlerinin üremesi ile eğlence ve eğitim için bir yer haline geldi.

Otçullar, primatlar, etoburlar, kuşlar, akvaryum ve teraryum bölümlerine ayrılmıştır.  Rhino, 2 Hipopotam, Artayda – hayvanat bahçesi amblemi, zebra , kızıl geyik alageyik, kunduzdan oluşur yaban domuzu , pekari bizon sığır vidalı antilop bir çift Bactrian devesi, Brown Lechwe – Amerikan faunasının tipik bir temsilcisi ve Berberi koyunu otçullar bölümü olarak 20 hayvan türünü kapsamaktadır.

Primatlar küçük ve büyük türler olarak iki bölüme ayrılmıştır; Burada ziyaretçiler 12 maymun türünü görebilirsiniz. En büyüğü Hamadryas babun grubudur. Gri langurlar hemen yanındaki kafeste bulunur. Pigtail makak grubu, hayvanat bahçesi ziyaretçileri için en büyük cazibe merkezidir. Hayvanat bahçesinin kuş sektöründe 60 kuş türünden yaklaşık 560 kuş barınmaktadır. Ziyaretçiler tarafından sülün çiftliği binasındaki kafeslerde, su kuşları gölünde ve yırtıcı kuşlar için büyük kuşhanede görelebilmeniz mümkün. Birkaç Altın Kartal ve Griffon Vultures ile Mısır Akbabaları ve Uzun bacaklı şahin yetiştirilmektedir.

Hayvanat bahçesinin sülün çiftliğinde birçok sülün türü, evcil tavuklar, Flamingolar ve diğer güzel kuşları bulabilirsiniz. Teraryum sürüngenler, amfibiler ve kemirgenler ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinde; 12 yılan, 3 kurbağa, 3 ejderha kertenkelesi ve diğer kertenkele türlerini barındırmaktadır. En cazip yerlerden biri de akvaryumdur. Asya, Afrika ve Güney Amerika’dan tropikal balıklar 80’den fazla balık türünü barındırır.  Hayvanat bahçesinin ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor.

Kaçırmayın! Sofya Hayvanat Bahçesi, nadir ve nesli tükenmekte olan türlerin ıslahı için ulusal ve uluslararası programlara aktif olarak katılarak çevresel faaliyetlerde bulunmaktadır.

 • Konum: ul. “Chavdar Mutafov” 37-11, 1700 Loven, Sofia, Bulgaristan
 • Telefon: +35924521300
 • Çalışma Saatleri: 09:00–17:00
 • Giriş Ücreti: 2-4 BGN
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

22. Aleko Hut

Aleko Hut

Burası Neresi? Aleko Kulübesi, Vİtosha Dağı’nın tepesinde yer alan üç katlı bir konaklama ve dinlenme noktasıdır.

Neden Gitmeliyim? Her mevsimin ayrı güzel yaşandığı Sofya’ya yolunuz kış döneminde düştüyse, Vitosha Dağı’na doğru yapacağınız kar yolculuğu sizi sevindirecektir. 1,840 metre yüksekliğe sahip olan bu başlangıç noktasında ortak kullanım alanlarını kullanıp sonrasında Vitosha Dağı’nda doğru yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede bulunan kayak pisti ve kar araçlarının tümünü ücretli bir şekilde kullanarak, Sofya gezinize farklı bir anı ekleyebilirsiniz.

*Sofya Gece Hayatı

Bulgar halkının eğlenceyi seven yapısı gece hayatına da yansımış durumda. Sofya gece hayatı içeriğimiz şuanda güncellenmekte olup, şehrin en popüler eğlence noktalarından bir kaçına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

23. Yalta Club

Yalta Club

Burası Neresi?  1959 yılında açılan kulüp  Doğu Avrupa ülkesine elektronik müzik getiren ilk kulüp olarak tanınmaya başladı. Bu ilk yıllardan beri Yalta, uluslararası isimler için Bulgar kulübüne gitmek içi teşvik ediyor. Sadece geçtiğimiz yıl, Dyed Soundorom, Shonky, Guy J, Victor Calderone ve Matador mekanda performans sergilediler.

Neden Gitmeliyim? Kulüp programını dünyanın dört bir yanından gelen ve yeni gelecek olan sanatçılar, mümkün olduğunca festivalden ziyade “kulüp” ortamında dönüşmek için bir adım atılmaktadır. Yalta Sofya’nın bir numaralı eğlence noktası olarak kalacak gibi görünüyor.

 • Konum: София, бул. Цар Освободител 20, Bulgaristan
 • Telefon: +359897870230
 • Çalışma Saatleri: 23:00–06:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

24. Gotham Club

gotham club

Burası Neresi? Gotham Comedy Club bünyesindeki özel etkinlikler ekibi en unutulmaz bir gece yaşamanıza yardımcı olacaktır. Eksiksiz bir servis personeli ile donatılmış sofistike etkinlik alanı ile konuklarına kalıcı bir izlenim bırakacak üstün müşteri hizmetleri sağlamaktadır.

 • Konum: ул. „6-ти септември“ 4, 1000, София
 • Telefon: +359 (0) 877 22 66 66
 • Çalışma Saatleri: 09:00-18:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

25. Retro Club LaRocca

Retro Club LaRocca

Burası Neresi? Sofya’da atmosferi güzel, yabancı müzikler çalan ve seçilmiş bir kalabalık ile eğlenmek istiyorsanız burası tam size göre bir mekan.  Prestijli güney mahallesinde yer alan cluba, çoğu zaman Sofya’nın en iyi djleri ve class kesimi burayı tercih etmektedir. Haftanın her günü hizmete açık olan Retro Club’a dilediğiniz zaman gidebilirsiniz.

 • Konum: ul. “6-ti septemvri” 4, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
 • Çalışma Saatleri: 23:30-06:00
 • Yol Tarifi Al >

26. Maymunarnika 

mymunarnika

Burası Neresi? Sofya’nın en büyük parkı olan Borisova Bahçe içerisinde yer alan Maymunarnika diğer kulüplerden farklı bir popüler eğlence mekanıdır.

Neden Gitmeliyim? Sadece yaz aylarında açık olan mekan, basic bir yerdir ve sadece gençlere hitap eder. Bu açık hava kulübü, büyük bir bardan ve bir sahneden ibarettir. Oturma alanları ağaçların altında olacak şekilde karışık düzenlenmiştir.

Kaçırmayın!Festivaller ve konserlerin düzenlendiği yerde, yoğun bir program farklı zevkleri ve tercihlerini karşılayan canlı müzik seçenekleri sunar. Burada ucuz fiyatlarla bira içmek ve Bulgar grupları biraz müzik dinlemek için harika bir yerdir.

 • Konum: 1164 Borisova Gradina, Sofia, Bulgaristan
 • Telefon:+359884768750
 • Çalışma Saatleri: 09:00–02:00
 • Yol Tarifi Al >

*Alışveriş Noktaları

Gezdiğiniz yerlere dair somut anılar toplamayı seven bir alışveriş severseniz, Sofya’da alışveriş tam size göre olacak. Hem geleneksel hem de modern ürünlerin harmanlandığı alışveriş merkezi ve sokakları sizleri bekliyor. Sofya’da alışveriş yazımızı sizlerle en kısa sürede olacak ancak şimdilik aşağıdaki birkaç popüler noktaya göz atalım…

-Caddeler / AVMler

27. Vitosha Boulevard

Vitosha Boulevard

Burası Neresi? Başkentin en popüler alışveriş noktalarına ev sahipliği yapan bulvardır.

Neden Gitmeliyim? Vitosha Bulvarı, Sofya’nın merkezinde aradığınız her şeyi bulabileceğiniz uzunca bir caddedir. Toplam uzunluğu 2,7 km olan Vitosha Bulvarı, aynı zamanda çok lüks mağazalara, restoranlara ve gece kulüplerine sahiptir.

Daha çok Sofya’da alışveriş için tercih edilen cadde, çerisinde her segmentten mağazaya ulaşabiliyorsunuz. Markasız hızlı tüketim kıyafetlerin olduğu butikleri yanı sıra üst düzey moda zevkine hitap eden; Versace, Escada, Bulgari, D&G, Lacoste gibi global markalara buradan ulaşabiliyorsunuz. Yorucu alışverişin ardından bulvarda bolca bulunan restoran ve kafeler imdadınıza yetişebilir.

Burada Bulgaristan’ın geleneksel lezzetlerini tadabileceğiniz çok sayıdaki işletmede biraz dinlenebilir ve gece için enerji toplayabilirsiniz. Dünyanın en pahalı markalarının bulunduğu bulvarda gezerek Sofya’da alışveriş adına aradığınız her türlü ürünü bulabileceğinizin garantisini veriyoruz. Severek gezeceğiniz caddenin birçok noktasında dinlenmeniz için bulunan banklar ve yeşil alanlar olduğunu da unutmamalısınız.

28. Sofya Alışveriş Merkezi

Sofya Alışveriş Merkezi

Neden Gitmeliyim? Sofya’nın en popüler alışveriş merkezi Mall of Sofia, geleneksel ürünlerin yanı sıra global markaları bulabileceği noktaların başında geliyor. Sofya’dan alınacak şeylerin listesi oldukça uzun olabilir ancak sadece geleneksel, etnik motifli ürünler aramıyor ünlü markalara da ulaşmak istiyorsanız burayı ziyaret etmelisiniz. Şehir merkezine sadece iki dakika uzaklıkta olmasıyla da alışveriş sonrasında Sofya gezilecek yerler listesinin devamını keşfedebilirsiniz.

 • Konum:Sofia, 101 A. Stamboliyski Blvd 1303, 1303 Sofia, Bulgaristan
 • Çalışma Saatleri: 10:00–21:00
 • Web Sitesi
 • Yol Tarifi Al >

*Sofya Yakınında ve Çevresinde Gezilecek Yerler 

-Çevresindeki Köy ve Kasabalar

29. Samokov

samokov

Burası Neresi? Samokov Belediyesi Bulgaristan’ın güneybatısında yer alan Samokov şehri, Iskar Nehri, Rila Dağları’nın önemli bir kısmını, çevredeki dağların Planа, Vitosha, Verila ve Ihtimanska ormanının bir kısmı ile geçen yüksek Samokov vadisini kapsamaktadır.

Son derece güzel manzara, elverişli coğrafi konum, spesifik biyoklimatik koşullar, yüksek kalitede su ve termal suyun mevcut olması turizm, ormancılık ve tarımı belirleyen koşullardan birkaçıdır.

Neden Gitmeliyim? Günümüzde 15. Yy’ın başlarında eski bir yerleşim yeri kalıntıları üzerine kurulmuştur. Samokov, modern mirasa sahip, tarihi mirası, kültürü, spor ruhunu ve çevresindeki doğanın güzelliğini gelişiminde birleştiren, deniz seviyesinden 950 m yükseklikte, pitoresk bir konumda bulunan kasaba, zengin kültürel ve tarihi mirası ile ünlüdür.

Kaçırmayın! Kasabaya 10 km uzaklıktaki Bulgaristan’ın en eski kış tesisi  Borovets, kış sporları için mükemmel fırsatlar sunmaktadır. Düzenli otobüs hatlarının düzenlendiği şehir 60 km uzaklıktaki  başkente yakınlığı , zengin kültürel miras, gelişmiş el sanatları, turizm alanında geçmiş deneyim, Milli Park “Rila” nın önemli kısmının bulunur oluşu, zengin flora ve fauna belediyenin gelişimi için iyi bir oldukça önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.

Kaçırmayın! Samokov, başarılı bir şekilde geleceğini inşa ediyor ve tarihini koruyarak canlanma ve modern gelişim ruhunu bir araya getirerek turistleri kasabaya ve çevresine çekmektedir.

30. Dupnitsa

Dupnitsa

Burası Neresi? Doupnitsa , Güney Batı Bulgaristan’da ve tüm Rila Dağı’nda ilginç turistik yerler için bir başlangıç ​​noktasıdır .

Neden Gitmeliyim? Bunlardan biri, kasabanın uzun yıllar boyunca bağlı olduğu Rila Manastırı, kasabadan sadece 14 kilometre uzaklıkta bulunan Sapareva Banya, su sıcaklığı 103.8 derece ile Avrupa’nın en sıcak mineral kaynağıdır. Tatil köyü Panichishte,  25 km uzaklıktadır. Kış ve yaz turizmi ve kayak için harika bir fırsat sunmaktadır. Tatil güzel ve konforlu dağ evleri, oteller ve tatil evleri ile oldukça ilgi çekicidir.

-Yakınındaki Turistik Şehirler

31. Belgrad 

Belgrad

Burası Neresi? Son dönemlerde kendinden sıkça bahsettiren şehir Belgrad, Balkan havasıyla Avrupa tarzını harmanlayan benzersiz büyüsüyle Avrupa kentlerine göre daha uygun olması, kenti tercih edilebilir kılıyor.

Sırbistan‘ın başkenti, Balkanlar’ın en büyük ve önde gelen şehir tarih boyunca bölgeye hakim olmak isteyen güçlerin mücadele alanı olmuş.7000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olup, Yogoslavya’nın başkentliğini yapmaktaydı. Daha sonra  Sırbistan–Karadağ devlet birliğinde Sırbistan’nın başkentliğini yapmış ve Karadağ’ın ayrılması ile kurulan Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak kalmıştır.

Neden Gitmeliyim? İstiklal Caddesi’ni andıran Knez Mihailova Caddesi’ni gezmeyi, Sırp mutfağını Skadarlija‘da tatmayı, Belgrad’ın bir nevi denizi Ada Ciganlija gitmeyi, meşhur Cumhuriyet Meydanı’nı ve Museum of Yugoslav History, Museum of Contemporary Art, Etnografya Müzesi, Bayraklı Camii, Askeri Müze gibi gezilecek pek çok noktasını görebilirsiniz. Belgrad gezilecek yerler listesi çok uzun olmakla beraber oldukça faydalı, kesinlikle görülmesi gereken birçok noktaya sahiptir.

Ulaşım: Sofya’dan Belgrad’a tren ile ulaşım sağlamak için detaylı bilgilerine web sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

32. Budapeşte

budapeşte

Burası neresi? Macaristan‘ın başkenti olan Budapeşte, Orta Avrupa’nın cıvıl cıvıl kentlerinden biri. Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı şehir, 1873’te Pest, Buda ve Obuda birleşmesi üzerine Danube’ye yapılan bir köprü sayesinde varlığını orataya koymuştur.

Şehrin en dikkat çeken iki özelliği, Avrupa’daki ilk yer altı metrosuna sahip olmasıve dünyanın en büyük mağara sistemine sahip olan kentte kurulmuş olan Szechenyi Medikal Termal’dir.

Neden Gitmeliyim? Geziye başlamak için en doğru rota Vörösmarty Meydanı’ndan başlayarak,  Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan St. Stephen Bazilikası, Dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olan bina, Budapeşte’nin en meşhur ikonu Zincir Köprüsü, en güzel caddesi Andrássy út, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınan Kahramanlar Meydanı ve şehrin en çarpıcı özelliklerinden biri olan kaplıcaları Szechenyi Kaplıcaları oldukça cazip noktalar arasında yerini almaktadır. Bu ve benzeri birçok gezi noktasını keşfedebileceğiniz şehir hakkında Budapeşte gezilecek yerler listemizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Tabi Sofya’dan kalkıp Budapeşte’ye kadar geldiyseniz bu şehrin enfes mutfağını keşfetmeye de hazır olmalısınız. Kilo alma garantili muhteşem Budapeşte yemekleri, Osmanlı mutfağının esintilerini de içerisinde barındıran Avrupa mutfaklarından biridir. Geleneksel ve yeni tatların karıştığı bu güzel mutfağı keşfettikten sonra Budapeşte’yi gezmek için enerji toplayabilirsiniz.

Ulaşım: Sofya’dan Budapeşte’ya giden trenin sefer saatleri ve bilet bilgileri için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

33. Ljubljana

lkubljana

Burası Neresi? Dünya üzerinde ünlü cazibe merkezlerine sahip olmasa da, Ljubljana ziyaret etmek için harika bir yerdir. Bununla beraber, Ljubljana’da tarih, gelenek, stil, sanat, kültür ve hem Orta Avrupa hem de Akdeniz havasını yansıtmaktadır.

Neden Gitmeliyiz? Mükemmel manzaraya sahip Ulusal Müze’yi, şehri 360 derecelik bir panaromik görünümünü sunan Ljubljana Kalesi,dünyada betondan yapılmış ilk köprü Ejdarha Köprüsü, yeşil kubbesi ile kendini gösteren St. Nicholas Kilisesi, çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirebilceğiniz Ljubljana Hayvanat Bahçesi, şehrin en büyük parkı Tivoli ve müzik, sanat, sahne performanslarının sergilendiği Krizanke Manastırı siz ziyaretçilerini bekliyor… Her zevke ve yaş gurubuna hitap eden gezi noktaları için Ljubljana gezilecek yerler listemize göz atabilirsiniz.

Sofya’dan çok yakın olmasa da Sofya gezilecek yerler listenizi tamamladıktan sonra kalan seyahat günlerinizde bu lokasyona geçebilir, bu şehri de keşfedebilirsiniz. Kolay ulaşımı ve uygun fiyatlarıyla Ljubljana keşfedilmesi gereken gezi noktaları arasında.

Ulaşım: Tren ile ulaşım için detaylı bilgiyi web sitesini ziyaret ederek edinebilirsiniz.

*Şehiriçi Ulaşım

Sofya’da toplu taşıma araçları olarak; otobüs, tramvay, metro ve taksiler kullanılmaktadır. Dilerseniz detaylıca inceleyelim;

 • Metro

Ulaşımda en sık kullanılan yollardan biri şüphesiz ki hızlı olmasının avantajıyla metro ağı olmaktadır. Küçük bir şehir olduğu için metro hattı da sadece iki ağa ayrılmış olup kullanmak oldukça kolaydır.

M1 VE M2 ağlarında hizmet veren metro istasyonu, bağlantı yoluyla havalimanına ve otobüs terminaline uzanan duraklara sahiptir. Hafta içi ve tatil günleri de dahil olarak 05:30-24:00 saatleri arasında hizmet veren metroda ulaşımda uygun fiyatlı sayılabilir. Tek seferlik kart ücretleri 1,60 BGN olurken, avantaj kartları sayesinde çoklu seyahatlerinizi daha uygun fiyata gerçekleştireceksiniz. Örneğin, alabileceğiniz elektronik ulaşım kartları sayesinde on seferlik geçişlerinizi 12 BGN gibi bir fiyata getirebilirsiniz.

-Sofya Ulaşım Tasarruf Kartı

-Sofya Metro Haritası

 • Taksi

Sofya’da taksiye binmek istediğinizde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunuyor. Sokaktan sıklıkla geçen taksileri elinizle durdurabilirsiniz ancak şehirde en güvenli yolculuk için taksi uygulamasını indirmenizi öneriyoruz. Taksi ücretleriyle çok pahalı olmamakla beraber başlangıç 0,70 BGN ile başlayarak kilometre başına 0,80 BGN artarak devam etmektedir.

Burada dikkat emeniz gereken araca bindiğinizde taksimetreyi kontrol etmenizdir. Başlangıç yapılmaması durumunda normalden daha fazla ödeme yapmanız istenebilir. Ayrıca çoğu taksi yoldan müşteri almaktadır ancak dil yetersizliği sebebiyle daha uzun yoldan götürülerek fazla para ödemenize sebep olabilirler. Bu sebeple olabildiğinizce uygulama kullanarak taksiye binmeye dikkat etmelisiniz.

-TaxiMeIphone için / Android İçin

*Sofya’ya Yakın Havalimanları

 • Filibe Havaalanı 2 saat 18 dk. (138 km)
 • Niş Havaalanı 2 saat 24 dk. (144 km)
 • Üsküp Havaalanı 2 saat 46 dk. (166 km)
 • Craiova Havaalanı 3 saat 4 dk. (184 km)
 • Priştine Havaalanı 3 saat 14 dk. (194 km)

*Temel İrtibat Bilgileri

-Konsolosluk Bilgileri

 • Adres:Boulevard Vasil Levski No: 80 1000 Sofia Bulgaria
 • Telefon:+359 2 935 55 00
 • Çalışma Saatleri: 09:00-18:00

-Acil Durum Numaraları

 • Ambulans: 150
 • İtfaiye:160
 • Polis:166

-Turistler için Telefon Kullanımı

-Yurtdışında Arama Nasıl Yapılır?

En çok kafa karıştıran durumlardan biri de aslında yurtdışında telefon kullanımıdır. İşin içine çok fazla rakam girmesi kafa karıştırabilir ancak yapacağınız tek şey, arayacağınız numaranın başına ülkenin kodunu eklemektedir.

Örneğin, Bulgaristan’nın ülke kodu ” +359 ” olduğu ve Sofya’nın kodu ”2” olduğu için, oradayken yapacağınız aramalarda +359 2 05390000000 şeklinde, yani numaranın önüne sadece ülke ve şehir kodunu getirerek arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Tabi bunun için Türk operatörü kullanıyorsanız, öncelikle hattınızı yurt dışında kullanıma açtırmanız gerekiyor.

-Hattımı Yurtdışında Nasıl Kullanabilirim?

Yurtdışındaki hat fiyatları size pahalı geldiyse, Türk hattınıza yurt dışı kullanım paketi yükleterek belki daha uygun fiyatlara konuşmaya devam edebilirsiniz. Konuşmaya devam edebilmek için her şeyden önce bu adımları takip etmelisiniz;

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

“Sofya’da Gezilecek Yerler | En Güzel 33 Nokta!” üzerine bir yorum

 1. Figen hanım merhabalar,
  Uyarınız üzerine ilgili görsel düzeltilmiştir.
  İlginiz için teşekkür ederiz. Keyifli okumalar dileriz 🙂

  Cevapla

Yorum yapın

Bizi Takip Edin