Sofia

Hap Niteliğinde Bilgiler

Şehir Hakkında: Bulgaristan’ın başkenti Sofya, Vitosha Dağı’nın eteklerinde konumlanıp her tarafı dağlarla çevrili geniş Sofya Vadisi’nde bulunmaktadır. Sofya, Bulgaristan ekonomisinin kalbi ve finans merkezidir. Bulgarca konuşulan kent, bin küsür yıllık güzellik, tat ve zarafeti içerisinde barındırıyor. Gece hayatına olan düşkünlükleri ile bilinen Bulgarlar eğlenmeyi çok iyi biliyor! Daha fazla bilgi edinmek adına Sofya Gez Rehberi yazımızı da okuyabilirsiniz.

İstanbul – Sofya Uçuşu: 502 km – 1 sa. 20 dk. / 524 TL

Ortalama Gezme Süresi: Sofya’yı maksimum 3 günde gezebilmeniz mümkün. Gezme hızınıza göre gün sayısı 2’ye de düşürebilirsin.

Gidilecek En İyi Zaman: Kış aylarında dahi güneşi görebileceğimiz Sofya’da oldukça yoğun bir sis şehri kaplamaktadır. Nisan’da başlayan ilkbahar yağmurları yaz aylarına kadar devam eder ancak aşırı yağmaması sebebiyle ziyaret açısından hiç bir sakıncası yoktur. Ziyaret edilebilecek en uygun zaman yaz aylarıdır diyebilirim.

Müze Kartları; 2 çeşit müze kartı mevcuttur. İlki 62 TL karşılığında 1 yıl geçerli 8 giriş hakkı bulunan müze kartı ikincisi ise, 10 BGN (31 TL) ödeyerek 1 yıl geçerli 4 giriş hakkı bulunan kartla tüm müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

Havaalanı Merkez Ulaşım: Sofya Havaalanı şehir merkezine 33 km uzaklık yer alır. 1 Numaralı metro hattına binerek “Druzhba” ve “Mladost” duraklarında inerseniz merkeze ulaşmış olacaksınız. 84 ve 184 numralı otobüsler ise Christopher Columbus Bulvarı, Tsarigradsko Shose Bulvarı ve General Gurko Caddesi’nden geçerek General Gurko Caddesi’ne varmaktadır.

Uyarı; Seyahatiniz sırasınca belirli aralıklarla bilet kontrollerine denk gelebilirsiniz.  Biletinizi attıysanız veya kaybettiyseniz ya da gideceğiniz bölge dışındaysa 40 BGN (123.5 TL) ceza ödemeniz gerekmektedir.

Şehir içi Ulaşım: Metro, tramvay, troylebüs ve otobüs ulaşım ağları mevcuttur. Biletlerinizi araç içerisinde şoförden satın alabilirsiniz.

Ulaşım; İstanbul-Sofya Ekspresi ile en kolay ve en ekonomik ulaşım seçeneğini kullanmış olursunuz.  Trenle yapılan bu seyahat 9 saat 50 dakika kadar sürmektedir. 2 yataklı vagon için kişi başı  217 TL (33 €), 1 yataklı vagon için 407 TL (62 €), 4’lü vagon için 184 TL (28 €) ve 6’lı vagonda ise 177 (27 €) ödemeniz gerekmektedir. Uçakla yapacağınız seyahatte ise, Aegean Havayolları’nın düzenli olarak düzenlediği seferler 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Yapılacak Şeyler: Sofya şehrinde detaylı bir yapılacak şeyler yazısını, çalışmalarımız sonucu yakında sizin okurunuza sunmuş olacağız.

İstanbul- Sofya Saat Farkı: 1 saat +

Ne Yenir: Sofya’da yöresel lezzet olarak kaşkaval peyniri ve şarap çeşitleri oldukça meşhurdur. Bunun yanı sıra ceviz ve sarımsaklı yoğurttan yapılan;snezhanka , fasulye çorbası; bob chorba , içine peynir doldurulmuş kızartma; biberchushki byurek , et ve sebzenin birlikte haşlandığı; kavarma, soğuk yoğurt ve salatalık; tarator ile Bulgar beyaz peyniri sirene denenmesi gereken lezzetler arasında yer alıyor. Daha fazla bilgi için sayfamızı ziyaret edin…

Restoran Bahşiş Ortalaması: Bahşiş bırakmanız zorunlu değildir. Ancak içinizden gelirse 1-2 € verirseniz daha iyi hizmet alacağınız aşikardır.

*Sofya Gezilecek Yerler Videosu

*Sofya Gezilecek Yerler Haritası 

*Sofya’da Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler 

-Müzeler

1-Ulusal Doğal Tarih Müzesi (National Museum of Natural History)

 National Museum of Natural History

Burası Neresi? Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi 1889 yılında kurulan yüz yirmi yıldan fazla bir geçmişi olup en eski müzesidir. Balkanların en çok çeşide sahip sergiye sahip doğa bilimleri müzeleri arasında yerini almaktadır.

Neden gitmeliyim? İlk olarak Prens Ferdinand‘ın kelebek, kuş ve memelilerden oluşan kişisel koleksiyonuyla başlamış; Ulusal Doğa Tarihi Müzesi özellikle Bulgaristan ve diğer ülkelerin faunası, florası, fosilleri, mineralleri ve kayaları hakkında çok yönlü bir çalışmadır.

Canlı ve canlı olmayan doğanın bilimsel koleksiyonlarının korunmasına adanmış müze, dört katta on beş galeri salonundan oluşmaktadır. En değerli görülen sergi; 20. yüzyılın başlarında soyu tükenmiş olan Caroline papağanı, ay taşlarıdır.

Taksonomi, faunistik, zoo coğrafya ve araknidlerin, myriapodların, böceklerin ve tüm omurgalı sınıflarının ekolojisi; fosil memeliler, kuşlar ve brakiyopodların taksonomisi; floristik; mineraloji konular üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nin biyoseleolojinin ulusal merkezi haline geldiği, omurgalıların ve yarasa çalışmalarının arkeozoolojisi ve paleontolojisi gibi bazı konular önceliklidir.

Kaçırmayın! Müze, bilimsel araştırma ve çalışmaların yanında öğrenciler için eğitim programları düzenlenmektedir. Ayrıca salonlarda çeşitli seminer ve atölyeler için kullanılmaktadır.

 Google Haritalar’da Aç

bul. “Tsar Osvoboditel” 1, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan 

10:00-18:00

Web sitesi

2-Muzeiko

Muzeiko

Burası Neresi? Muzeiko, 2015 senesinde açılan  en büyük çocuk bilim merkezidir. 20 milyon $’a Bulgaristan için Amerika Vakfın’nın yatırımı il açılan müze, fen, mühendislik, ekoloji, iletişim ve sanatta çocukların ilgisini artışını destekleyici çalışmaya, çocukları teşvik etmeye yönelik interaktif oyunlar adanmıştır.

Neden Gitmeliyim? Çocuk dostu bilim ve teknoloji müzesi, 6-16 yaş arası çocukları memnun etmek için çok sayıda etkileşimli sergi ve araçlara sahiptir. Oyun alanları ve tırmanma duvarlarının yanı sıra bilim, mühendislik, ekoloji, iletişim ve sanatla genç zihinleri geliştirmek için üç seviye ve 130’dan fazla uygulamalı eğitim ve öğretmeyi amaçlayan sergileri mevcut.

Kaçırmayın!  Tesis bünyesinde hediyelik eşya dükkanı, bir kafe, açık hava sergilerinin yer aldığı yeşil bir çatı, amfitiyatro ve yeni düzenlenmiş arazisinde bilim temalı bir oyun alanı bulunmaktadır.

 Google Haritalar’da Aç

ul. “Professor Boyan Kamenov”, 1756 Studentski Kompleks, Sofia, Bulgaristan

10:00- 18:00

Web sitesini

-Meydan ve Caddeler

3-Slaveykov Square

slaveykov square

Burası Neresi? Baba-oğul şair ikilisi Petko ve Pencho Slaveykov‘un adını taşıyan Sofya’nın Slaveykov Meydanı, kitapların satıldığı harika bir pazar meydanı. Meydanın simgelerinden biri, sanki bir tartışma yapıyormuş gibi, bir bankta yan yana oturan Petko ve Pencho heykelidir. Dünya okuryazarlığına önemli katkısı olan küçük bir ülke olarak Bulgaristan’da okuma ve kitaplara her zaman çok değer verilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Sosyalist yükselmenin yılları aynı zamanda yayıncılığın en parlak döneminde, yüzlerce Bulgar yazar dünya klasiklerinin çevirileriyle birlikte basılmıştır. Genellikle ciltli olarak üretilen ve uzun süre dayanacak şekilde basılan bu kitapların birçoğu, kullanılmış kitap tezgahlarında yeni kitap ve baskıların yanında tekrardan canlandırılmaktadır.

Sofya’nın merkezindeki birçok caddede yürürken bu heyecanı, şehrin dört bir yanındaki görebileceğiniz kitap tezgahlarını çok seveceksiniz. Slaveykov Meydanı’ndan bulunan Bulgar kitap pazarında; ders kitapları, yeni basılmış kitaplar ve antika kitaplar bulunmaktadır.

Kaçırmayın! Her kitapçı, bazıları bilim kurgu ve fantezi, bazıları seyahat rehberleri ve sözlükler ve diğerleri hala sadece ikinci el kitaplar satıyor. Fiyatlar yeni bir kitap için 10-30 Leva ve ikinci el kitaplar içinse 3, 1 ve hatta 0,50 Leva’ya (1,68 TL) kadar düşmektedir.

 Google Haritalar’da Aç

-Ulusal Park ve Milli Parklar

4-Borisova Gradina Parkı

Borisova Gradina Parkı

Burası Neresi? Sofya’nın bilinen en eski parklarından biri olan Borisova Gradina 1884’te halka açılmıştır. İsviçreli bahçıvan Daniel Neff’in düzenlemeleri ışığında 1885’te bahçe olarak şekillendi ve 1886’da dört ana sokağa sahip 300 bin m²’lik bir alan haline gelmiştir. İlk başta, park Sofya’nın banliyölerinde bulunan park, on yıllar boyunca şehrin önemli ölçülerde büyümesiyle şu anda tam merkezde konumlanıyor.

Japon Köşesi 1940 yılında Balık Gölü’nün üzerinde kurulmuştur. Japonlar tarafından gönderilen bitkiler orayı düzenlemek için kullanılmış olan bu bitkiler Japonya’nın ulusal florasını temsil etmektedir. Japon ve Bulgar halkı arasında bir hediye ve bir dostluk işareti olmuştur.

Neden Gitmeliyim? Bugün ” Borisovata gradina” Sofya vatandaşlarının en gözde yerlerinden bir tanesidir. Yaz ve kış aylarında su atraksiyonları olan Ariana göleti bir buz pateni pisti, tenis kortları, spor oyun alanları, göller, çeşmeler, gayri resmi konserler için sahneler, anıtlar, heykeller, çocuk atraksiyonları, restoranlar, kafeler ve diğer pek çok alanı kapsamaktadır.

Parkın Sofya’nın merkezine daha yakın olan bu bölümlerinde çok sayıda bank, restoran, kafe ve yürüyüş yapan ve eğlenen birçok insana rastlayabilirsiniz. Daha tenha kısımlarda, gerçek bir ormanda olduğunuzu ve büyük ve gürültülü şehrin sizden uzakta olduğunu hissedeceksiniz.

Kaçırmayın! Komünist rejimin 1944-1989 yılları arasında adını Özgürlük Parkı olarak değiştirdiği yeşil alanda yürüyüş yaparken Sovyet Anıtı, Üniversite Gözlem Evi, Açık Hava Okulu gibi ilginizi çekebilecek yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Hafta sonları, parkta köpeklerini yürüyüşe çıkaran, çocuklarıyla dışarıda vakit geçiren birçok insan bulacaksınız. Bira içmek, dondurma yemek, bisiklet sürmek, arkadaşlarınızla vakit geçirmek… Sadece bazı gezi yapmak istemeyen, ancak şehrin ruhunu hissetmek isteyen bir turistseniz, bunun için bir yer var. Burada Sofya vatandaşlarının nasıl rahatladıklarını göreceksiniz ve yeterince sosyalseniz, kesinlikle yeni arkadaşlar bulursunuz.

 Google Haritalar’da Aç

5-South Park

south park

Burası Neresi? Vitosha Dağı’nın bir uzantısı olan South Park, 48 km²’lik bir alanı kapsamaktadır. South park, yoğun Vitosha Bulvarı’nın hemen sonunda yer almaktadır. İçerisinde çok sayıda ilgi çekici yeri olduğu için yoğun şehirden kaçış için harika bir yerdir. Park, özellikle yaz aylarında birçok insanın akşam geç saatlerde yürüyüş yapmayı seçtiği birçok insan için favori bir yerlerinden biridir.

Neden Gitmeliyiz? El değmemiş ormanlara, özel olarak tasarlanmış açık alanlardan dağın çarpıcı manzarasına, birkaç insan yapımı göllere rastlayabilirsiniz. Parkın altyapısı her türlü açık hava aktivitesinin dostudur, çünkü çoğunlukla gece boyunca çok iyi aydınlatılmış birçok yol, oyun alanı, konser sahnesi bulunmaktadır. Parkı benzersiz kılan, vahşi ve kültürlü uyumudur. Arazi çeşitli parkurlara izin verdiği için South Park, bisiklet için favori bir noktadır.

Küçük fast food ve dondurma standlarının yanı sıra restoranlar, kafeler, pamuk şekeri tezgahları ve oyuncaklar var. South Park aynı zamanda yıllık Gosho Çiçek Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Yaz başında düzenlenen konser, Bulgaristan’ın en sevilen rock müzisyenleri Georgi Minchev’e adanmış bir konser.

Kaçırmayın! Ziyaretçileri küçük bir meblağ karşılığında parkın etrafındaki turlara götüren ve saatte bir kalkan araçlar var. Ayrıca, parkı istediğiniz gibi dolaşmak için bisiklet ve bisiklet arabaları kiralama olanağına da sahipsiniz.

 Google Haritalar’da Aç

-Seyir Terasları

6-Borisova Gradina TV Kulesi

borisova gradina tv kulesi

Burası Neresi? Borisova Gradina TV Kulesi, Sofya’daki Borisova Gradina bahçesinde 106 metre yüksekliğinde bir TV kulesidir. 1959’da ilk Bulgar Ulusal Televizyon yayınlarında kullanılan kule olarak bilinir.

TV Kulesi, ilk Bulgar VHF radyo yayınının gerçekleştirildiği yerdi. 1985’ten beri daha yeni Vitosha Mountain TV Kulesi esas olarak Sofya ve çevresinde televizyon ve radyo yayıncılığı için kullanılmaktadır ve Eski TV Kulesi önemli ölçüde tarihi bir dönüm noktası olarak bilinmektedir.

Günümüzde, başkentin ihtiyaçlarına hizmet eden daha yeni bir TV kulesi var ve Borisova Gradina TV Kulesi artık işlevsel bir tv kulesi yerine biraz tarihi bir anıt haline geliyor.

 Google Haritalar’da Aç

-Kültür ve Sanat Merkezleri

7-Ulusal Sanat Galerisi (National Art Gallery)

national art gallery

Burası Neresi? 1985’te Bulgaristan’da şu anda St. Cyril ve St. Methodius adlı ilk uluslararası vakfın  Ulusal Yabancı Sanat Galerisi olarak açıldı. Bulgaristan’ın eski kraliyet sarayının tarihi ve heybetli binasının çoğunun bulunduğu Sofya’nın başkenti Battenberg Meydanı’nda yer almaktadır. Sofya’daki Ulusal Yabancı Sanat Galerisi türünün tek örneğidir.

Neden Gitmeliyim? Bulgaristan’ın Kurtuluşu’ndan 1990’lara kadar müzenin çağdaş ve modern Bulgar sanatının koleksiyonları, 30 binden fazla sanat eseri içerir ve üç temel sergiye ayrılır; yüksek kaliteli resimler, grafikler ve heykeller.

En değerli sergileri, yaklaşık 3 bin 200 m2 toplam sergi alanı ile 19 odada bulunan dört katta sergilenmektedir. Galeri, grafik eserleri, resimler, heykeller, güzel sanatlar gibi 10 binden fazla müze eşyası barındırıyor.

Eski ve yeni çağlardan uzak toprakların, egzotik kabilelerin ve ulusların sanatı, modern Avrupa eğilimleriyle bir arada geleneksel ve dini resimsel ilkelerle birlikte bir milenyumun kronolojik aralığında yer almaktadır.

Ulusal Sanat Galerisi, Bulgar güzel sanatlarının en büyük ve en temsili müzesidir. Ortodoks sanatların sergisi anıtsal tapınak “St. Alexander Nevski”. Sanat eserlerinin koleksiyonu, Hristiyanlığın 4. Yy’da Roma İmparatorluğu’nda resmi bir din olarak kabul edilmesinden Bulgar Revival Çağı’na kadar büyük bir dönemi kapsamaktadır.

Resim sergisi galerinin ikinci katında yer alır. Salonlardan biri, 1930’ların klasik resim tarzının en büyük üç sanatçısının sanatına; Dechko Uzunov ,Iliya Petrov ve Nenko Balkanski‘ye adanmıştır.

Kaçırmayın! Her yıl galeri salonları, büyük Bulgar sanatçılara ve çağdaş ve modern sanatın temel unsurlarına adanmış yaklaşık on sergi düzenlenmektedir. Salonlarda konserler, seminerler, kokteyller vb. Gibi diğer kamu ve özel etkinlikler de düzenlenmektedir.

 Google Haritalar’da Aç

i, ploshtad “Knyaz Aleksandar I” 1, 1000 Sofia, Bulgaristan

10:00-18:00

Web sitesini

8-Sosyalist Sanat Müzesi (Museum of Socialist Art)

museum of socialist art

Burası Neresi? 2011 yılında açılan Sosyalist Sanat Müzesi, 7 bin 500 metrekarelik bir parkta 70’den fazla anıtsal heykel eseri sergilenmektedir. Bulgar Ulusal Sanat Galerisi’nin bir nevi uzantısı olup Bulgaristan’ın komünist geçmişini araştıran bir tarih daha müzesi bulunmamaktadır. 550 metrekarelik bir salonda, içerik ve tematik prensibe dayanan geçici sergilerin mevcut ideolojik sanat biçimlerini gösterir.

Neden Gitmeliyim? Sofya’nın kalbinde yer alan Sosyalist Sanat Müzesi’ne 2 saatlik rehberli tura katılarak Bulgaristan’ın Sosyalist geçmişini keşfedin. Müzenin resim, heykel ve büst koleksiyonunun yanı sıra kısa bir film aracılığıyla Sofya’daki Sosyalizm tarihi hakkında bilgi edinin.

Müzede dolaşırken Georgi Dimitrov, Dimitar Blagoev, Vasil Kolarov, Todor Zhivkov ve Lenin gibi ünlü liderlerin büstlerinlerine rastlayacaksınız. Bilinmeyen partizanlar, işçiler ve Kızıl Ordu askerlerinin heykelleri de dahil olmak üzere tipik Sosyalist Gerçekçilik sanat eserini inceleyin.

Stalin, Marx ve Engels’i tasvir eden Sosyalist dönem resimlerinin sergisini keşfederek bir zamanlar Sofya’nın merkezindeki Parti binasının tepesinde bulunan büyük beş köşeli kırmızı yıldız olan müzenin başyapıtına bir göz atın derim.

 Google Haritalar’da Aç

ul. “Lachezar Stanchev” 7, 1756 g.k. Iztok, Sofia, Bulgaristan

10:00-17:30

Yetişkin: 20 TL (6 BGN) / Öğrenciler: 10 TL (3 BGN)

Web sitesini

9-Ulusal Kültür Sarayı (National Palace of Culture)

natonal palace of culture

Burası Neresi? Sofya’nın merkezinde bulunan bu Ulusal Kültür Sarayı, Bulgaristan’daki Komünist hükümet altında olup mimari tasarımıyla göz alıcıdır. Kaleyi andıran anıt, sanat sergilerine, bir film festivaline ve birçok sanatçının konserlerine ev sahipliği yapan çok amaçlı bir kültür merkezidir.

Neden Gitmeliyim? Bulgaristan’ın 1300. kuruluş yıl dönümünü olan 1981 yılında proje çalışmaları tamamlanmıştır. İçerisinde 15.000 metrekarelik konser mekanları, konferans salonları, galeri alanı, tiyatrolar ve sinemalar bulunmaktadır.

Binanın içini binlerce heykel, resim ve ahşap oymalar süslemektedir. Sarayda dönemin en ünlü çağdaş sanatçılarından birkaçı,  opera sanatçısı, kemancı Nigel Kennedy ve soprano Darina Takova gibi Saray’da çalışmalarını gerçekleştirdi. Ayrıca sarayda, her yıl 1984’te başlayan devasa bir Yeni Yıl etkinliği düzenlenmektedir.  Emil Chakarov tarafından yapılmaya başlanıp Yeni Yıl Müzik Festivali’nde Veselina Katsarova, Kaludi Kaludov, Krasimira Stoyanova, Tsvetelina Vasileva gibi Bulgar sesler sahne almaktadır.

Kaçırmayın! EnDuhKah binası, bu kompleksin bir parçası olmakla birlikte önündeki parkı her yaştan insan ziyaret etmektedir. Çocukların oyun alanlarında oynadıkları, gençlerin kay kay yaptıkları, köpeklerin gezdirildiği, sokak sanatçılarının performanslar sergilediği ve kafelerin her daim tıka basa dolu olduğu vakit geçirmek için harika bir alan. Yakınında Berlin Duvarı ait bir bölüm, küçük bir Bulgar Ortodoks Şapeli ve DC’deki Vietnam Anıtı’nın türevi Komünizmin kurbanları için bir anıt vardır.

Her gün açık olan Ulusal Kültür Sarayı’na giriş ücretsizdir. Etkinlik, sergi ve konser biletleri hakkında bilgi almak için kültür merkezinin resmi web sitesini ziyaret edin.

 Google Haritalar’da Aç

National Culture Palace, Bulevard “Bulgaria”, 1463 Ndk, Sofia, Bulgaristan

09:00-19:00

Web sitesi

10-Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

van Vazov -Ulusal -Tiyatrosu

Bıurası Neresi? 1904’te “Salza i Smyah” tiyatro, başlangıçta sadece Ulusal Tiyatro olarak adlandırıldı , ancak tanınmış Bulgar yazar Ivan Vazov‘un adını almıştır. Tiyatronun Neo Klasik binası 1906 yılında bitirilip ve 1907’de açılmıştır.

Ünlü Viyana tiyatrosu mimarları Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından tasarlanan bina, 1923’te heybetli tiyatroya ciddi zarar veren bir yangından sonra 1925-1928 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu , 750 koltuklu iyi donanımlı bir ana sahneye, daha küçük bir 120 koltuklu sahneye ve dördüncü katta 70 koltuklu bir ek sahneye sahiptir. Tiyatro, ülkenin en iyi aktörlerini ve sahne yönetmenlerini ağırlamaktadır.

 Google Haritalar’da Aç

-Doğal Güzellikler

11-Boyana Waterfall

boyana waterfall

Burası Neresi? Boyanski Vodopad, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın hemen dışında 20 metre yüksekliğindeki bir şelale. Boyana Şelalesi, Vitosha Dağı’ndaki en güzel ve en büyük şelale olarak kabul edilmektedir. Nefes kesen manzaranın eşsiz sessizliğini ve gerçek huzurunu kesintiye uğratabilecek tek ses, 15 m’den incelikle düşmektedir. Sofya’nın en  önemli doğal simgelerinden biri olan Boyana şelalesi, ziyaret edilmeyi kesinlikle hak ediyor.

 Google Haritalar’da Aç

12-Pancharevo Gölü

Pancharevo Golu

Burası Neresi? Sulu şehir olarak adlandırabileceğimiz Bulgaristan’da  geçen birkaç nehir, çok sayıda yeraltı suyu ve 75 kadar mineral kaynağı vardır. Pancharevo gölü dikdörtgen ve ormanlık tepelerle çevrilidir ve batı tarafı oldukça kentleşirken, doğu tarafı en kuzeydeki en güneydeki göl uçları boyunca uzanan harika bir yürüyüş yolu sunmaktadır. 40 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir ve panoramik bir manzaraya sahiptir.

Neden Gitmeliyim? Şehir merkezine sadece birkaç dakika mesafede olmasına rağmen, şehrin koşuşturmacasından milyonlarca mil uzakta görünüyor. Göl tüm mevsimlerde mükemmeldir, ancak yaz aylarında özellikle harika bir gün geçirir. Kıyılarında piknik yapabilir ve gölde yüzmeye , kürek çekmeye veya balık tutmaya gidebilir ve Pancharevo Gölü’nde çeşitli diğer etkinliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kaçırmayın! Piknik yapma havasında değilseniz, menülerinde çeşitli Bulgar lezzetlerinden övünen bölgede birçok restoran ve kafe bulunmaktadır. Tüm restoranlar rahat bir atmosfer ve lezzetli Bulgar yemekler sunar. Izgara et, ev yapımı patates, taze salatalar, kızarmış balık ve soğuk bira…

 Google Haritalar’da Aç

-Çocukla Gezilecek Yerler

13-Sofya Hayvanat Bahçesi (Sofia Zoo)

sofia zoo

Burası Neresi? Balkan Yarımadası’ndaki en eski ve en büyük Hayvanat Bahçesi. 360 dönümden fazla bir alana sahip ve 1888 yılında Prens Ferdinand tarafından kurulmuştur. başlangıçta eski kraliyet sarayının yakınında yer alıyor olup çocuklu aileler tarafından oldukça yoğun ilgi gösterilmektedir. Avrasya Siyah Akbabası ile büyük ilgi gören bu bahçe, önce eski botanik bahçesine ardından şehir dışına taşınmış.

Neden Gitmeliyim? Hayvanat bahçesindeki ilk hayvan Cinereous Vulture’du olup 1892’de ilk iki aslan hayvanat bahçesine getirilmiştir. Yıllar geçtikçe hayvanat bahçesi hızla popülerleşti  ve dünyaca ünlü uzmanları, değerli ve nadir hayvan türlerinin üremesi ile eğlence ve eğitim için bir yer haline geldi.

Otçullar, primatlar, etoburlar, kuşlar, akvaryum ve teraryum bölümlerine ayrılmıştır.  Rhino, 2 Hipopotam, Artayda – hayvanat bahçesi amblemi, zebra , kızıl geyik alageyik, kunduzdan oluşur yaban domuzu , pekari bizon sığır vidalı antilop bir çift Bactrian devesi, Brown Lechwe – Amerikan faunasının tipik bir temsilcisi ve Berberi koyunu otçullar bölümü olarak 20 hayvan türünü kapsamaktadır.

Primatlar küçük ve büyük türler olarak iki bölüme ayrılmıştır; Burada ziyaretçiler 12 maymun türünü görebilirsiniz. En büyüğü Hamadryas babun grubudur. Gri langurlar hemen yanındaki kafeste bulunur. Pigtail makak grubu, hayvanat bahçesi ziyaretçileri için en büyük cazibe merkezidir. Hayvanat bahçesinin kuş sektöründe 60 kuş türünden yaklaşık 560 kuş barınmaktadır. Ziyaretçiler tarafından sülün çiftliği binasındaki kafeslerde, su kuşları gölünde ve yırtıcı kuşlar için büyük kuşhanede görelebilmeniz mümkün. Birkaç Altın Kartal ve Griffon Vultures ile Mısır Akbabaları ve Uzun bacaklı şahin yetiştirilmektedir.

Hayvanat bahçesinin sülün çiftliğinde birçok sülün türü, evcil tavuklar, Flamingolar ve diğer güzel kuşları bulabilirsiniz. Teraryum sürüngenler, amfibiler ve kemirgenler ev sahipliği yapan hayvanat bahçesinde; 12 yılan, 3 kurbağa, 3 ejderha kertenkelesi ve diğer kertenkele türlerini barındırmaktadır. En cazip yerlerden biri de akvaryumdur. Asya, Afrika ve Güney Amerika’dan tropikal balıklar 80’den fazla balık türünü barındırır.  Hayvanat bahçesinin ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor.

Kaçırmayın! Sofya Hayvanat Bahçesi, nadir ve nesli tükenmekte olan türlerin ıslahı için ulusal ve uluslararası programlara aktif olarak katılarak çevresel faaliyetlerde bulunmaktadır.

 Google Haritalar’da Aç

ul. “Chavdar Mutafov” 37-11, 1700 Loven, Sofia, Bulgaristan

09:30-18:00

Web sitesi

-Gece Gezilecek Yerler

14-Yalta Club

Yalta Club

Burası Neresi?  1959 yılında açılan kulüp  Doğu Avrupa ülkesine elektronik müzik getiren ilk kulüp olarak tanınmaya başladı. Bu ilk yıllardan beri Yalta, uluslararası isimler için Bulgar kulübüne gitmek içi teşvik ediyor. Sadece geçtiğimiz yıl, Dyed Soundorom, Shonky, Guy J, Victor Calderone ve Matador mekanda performans sergilediler.

Neden Gitmeliyim? Kulüp programını dünyanın dört bir yanından gelen ve yeni gelecek olan sanatçılar, mümkün olduğunca festivalden ziyade “kulüp” ortamında dönüşmek için bir adım atılmaktadır. Yalta Sofya’nın bir numaralı eğlence noktası olarak kalacak gibi görünüyor.

 Google Haritalar’da Aç

София, бул. Цар Освободител 20, Bulgaristan

09:00-19:00

Web sitesi

15-Retro Club LaRocca

Retro Club LaRocca

Burası Neresi? Sofya’da atmosferi güzel, yabancı müzikler çalan ve seçilmiş bir kalabalık ile eğlenmek istiyorsanız burası tam size göre bir mekan.  Prestijli güney mahallesinde yer alan cluba, çoğu zaman Sofya’nın en iyi djleri ve class kesimi burayı tercih etmektedir. Haftanın her günü hizmete açık olan Retro Club’a dilediğiniz zaman gidebilirsiniz.

16-Gotham Club

gotham club

Burası Neresi? Gotham Comedy Club bünyesindeki özel etkinlikler ekibi en unutulmaz bir gece yaşamanıza yardımcı olacaktır. Eksiksiz bir servis personeli ile donatılmış sofistike etkinlik alanı ile konuklarına kalıcı bir izlenim bırakacak üstün müşteri hizmetleri sağlamaktadır.

 Google Haritalar’da Aç

ul. “6-ti septemvri” 4, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan

23:30-06:00

Web sitesi

17-Maymunarnika 

mymunarnika

Burası Neresi? Sofya’nın en büyük parkı olan Borisova Bahçe içerisinde yer alan Maymunarnika diğer kulüplerden farklı bir popüler eğlence mekanıdır.

Neden Gitmeliyim? Sadece yaz aylarında açık olan mekan, basic bir yerdir ve sadece gençlere hitap eder. Bu açık hava kulübü, büyük bir bardan ve bir sahneden ibarettir. Oturma alanları ağaçların altında olacak şekilde karışık düzenlenmiştir.

Kaçırmayın!Festivaller ve konserlerin düzenlendiği yerde, yoğun bir program farklı zevkleri ve tercihlerini karşılayan canlı müzik seçenekleri sunar. Burada ucuz fiyatlarla bira içmek ve Bulgar grupları biraz müzik dinlemek için harika bir yerdir.

 Google Haritalar’da Aç

1164 Borisova Gradina, Sofia, Bulgaristan

09:00-02:00

*Sofya Yakınında ve Çevresinde Gezilecek Yerler 

-Çevresindeki Köy ve Kasabalar

18-Samokov

samokov

Burası Neresi? Samokov Belediyesi Bulgaristan’ın güneybatısında yer alan Samokov şehri, Iskar Nehri, Rila Dağları’nın önemli bir kısmını, çevredeki dağların Planа, Vitosha, Verila ve Ihtimanska ormanının bir kısmı ile geçen yüksek Samokov vadisini kapsamaktadır.

Son derece güzel manzara, elverişli coğrafi konum, spesifik biyoklimatik koşullar, yüksek kalitede su ve termal suyun mevcut olması turizm, ormancılık ve tarımı belirleyen koşullardan birkaçıdır.

Neden Gitmeliyim? Günümüzde 15. Yy’ın başlarında eski bir yerleşim yeri kalıntıları üzerine kurulmuştur. Samokov, modern mirasa sahip, tarihi mirası, kültürü, spor ruhunu ve çevresindeki doğanın güzelliğini gelişiminde birleştiren, deniz seviyesinden 950 m yükseklikte, pitoresk bir konumda bulunan kasaba, zengin kültürel ve tarihi mirası ile ünlüdür.

Kaçırmayın! Kasabaya 10 km uzaklıktaki Bulgaristan’ın en eski kış tesisi  Borovets, kış sporları için mükemmel fırsatlar sunmaktadır. Düzenli otobüs hatlarının düzenlendiği şehir 60 km uzaklıktaki  başkente yakınlığı , zengin kültürel miras, gelişmiş el sanatları, turizm alanında geçmiş deneyim, Milli Park “Rila” nın önemli kısmının bulunur oluşu, zengin flora ve fauna belediyenin gelişimi için iyi bir oldukça önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.

Kaçırmayın! Samokov, başarılı bir şekilde geleceğini inşa ediyor ve tarihini koruyarak canlanma ve modern gelişim ruhunu bir araya getirerek turistleri kasabaya ve çevresine çekmektedir.

 Google Haritalar’da Aç

19-Dupnitsa

Dupnitsa

Burası Neresi? Doupnitsa , Güney Batı Bulgaristan’da ve tüm Rila Dağı’nda ilginç turistik yerler için bir başlangıç ​​noktasıdır .

Neden Gitmeliyim? Bunlrdan biri, kasabanın uzun yıllar boyunca bağlı olduğu Rila Manastırı, kasabadan sadece 14 kilometre uzaklıkta bulunan Sapareva Banya,  su sıcaklığı 103.8 derece ile Avrupa’nın en sıcak mineral kaynağıdır. Tatil köyü Panichishte,  25 km uzaklıktadır. Kış ve yaz turizmi ve kayak için harika bir fırsat sunmaktadır. Tatil güzel ve konforlu dağ evleri, oteller ve tatil evleri ile oldukça ilgi çekicidir.

 Google Haritalar’da Aç

-Yakınındaki Turistik Şehirler

20-Belgrad 

Belgrad

Burası Neresi?  Son dönemlerde kendinden sıkça bahsettiren şehir Belgrad,  Balkan havasıyla Avrupa tarzını harmanlayan benzersiz büyüsüyle Avrupa kentlerine göre daha uygun olması, kenti tercih edilebilir kılıyor. Sırbistan’ın başkenti, Balkanlar’ın en büyük ve önde gelen şehir tarih boyunca bölgeye hakim olmak isteyen güçlerin mücadele alanı olmuş.

7000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olup, Yogoslavya’nın başkentliğini yapmaktaydı. Daha sonra  Sırbistan – Karadağ devlet birliğinde Sırbistan’nın başkentliğini yapmış ve Karadağ’ın ayrılması ile kurulan Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak kalmıştır.

Neden Gitmeliyim? İstiklal Caddesi’ni andıran Knez Mihailova Caddesi’ni gezmeyi, Sırp mutfağını Skadarlija‘da tatmayı, Belgrad’ın bir nevi denizi Ada Ciganlija gitmeyi, meşhur Cumhuriyet Meydanı’nı ve Museum of Yugoslav History, Museum of Contemporary Art, Etnografya Müzesi, Bayraklı Camii, Askeri Müze gibi gezilecek pek çok noktasını görebilirsiniz.

Ulaşım: Sofya’dan Belgrad’a tren ile ulaşım sağlamak için detaylı bilgilerine web sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 Google Haritalar’da Aç

21-Budapeşte

budapeşte

Burası neresi? Macaristan‘ın başkenti olan Budapeşte, Orta Avrupa’nın cıvıl cıvıl kentlerinden biri. Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı şehir, 1873’te Pest, Buda ve Obuda birleşmesi üzerine Danube’ye yapılan bir köprü sayesinde varlığını orataya koymuştur.

Şehrin en dikkat çeken iki özelliği, Avrupa’daki ilk yer altı metrosuna sahip olmasıve dünyanın en büyük mağara sistemine sahip olan kentte kurulmuş olan Szechenyi Medikal Termal’dir.

Neden Gitmeliyim? Geziye başlamak için en doğru rota Vörösmarty Meydanı’ndan başlayarak,  Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan St. Stephen Bazilikası, Dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olan bina, Budapeşte’nin en meşhur ikonu Zincir Köprüsü, en güzel caddesi Andrássy út, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınan Kahramanlar Meydanı ve şehrin en çarpıcı özelliklerinden biri olan kaplıcaları Szechenyi Kaplıcaları oldukça cazip noktalar arasında yerini almaktadır.

Ulaşım: Sofya’dan Budapeşte’ya giden trenin sefer saatleri ve bilet bilgileri için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 Google Haritalar’da Aç

22-Ljubljana

lkubljana

Burası Neresi? Dünya üzerinde ünlü cazibe merkezlerine sahip olmasa da, Ljubljana ziyaret etmek için harika bir yerdir. Bununla beraber, Ljubljana’da tarih, gelenek, stil, sanat, kültür ve hem Orta Avrupa hem de Akdeniz havasını yansıtmaktadır.

Neden Gitmeliyiz? Mükemmel manzaraya sahip Ulusal Müze’yi, şehri 360 derecelik bir panaromik görünümünü sunan Ljubljana Kalesi,dünyada betondan yapılmış ilk köprü Ejdarha Köprüsü, yeşil kubbesi ile kendini gösteren St. Nicholas Kilisesi, çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirebilceğiniz Ljubljana Hayvanat Bahçesi, şehrin en büyük parkı Tivoli ve müzik, sanat, sahne performanslarının sergilendiği Krizanke Manastırı siz ziyaretçilerini bekliyor.

Ulaşım: Tren ile ulaşım için detaylı bilgiyi web sitesini ziyaret ederek edinebilirsiniz.

 Google Haritalar’da Aç

*Sofya’ya Yakın Havaalanları

  • Filibe Havaalanı 2 saat 18 dk. (138 km)
  • Niş Havaalanı 2 saat 24 dk. (144 km)
  • Üsküp Havaalanı 2 saat 46 dk. (166 km)
  • Craiova Havaalanı 3 saat 4 dk. (184 km)
  • Priştine Havaalanı 3 saat 14 dk. (194 km)

*Temel İrtibat Bilgileri 

-Konsolosluk Bilgileri

Telefon:+359 2 935 55 00

Adres:Boulevard Vasil Levski No: 80 1000 Sofia Bulgaria

Çalışma Saatleri: 09:00-18:00

-Acil Durum Numaraları 

Ambulans: 150

İtfaiye:160

Polis:166

-Turistler İçin Telefon Kullanımı 

A1 Bulgaria, Telanor, Vivacom, Maxtelecom ve Bulsatcom operatörlerinin sim kartlarını alabilirsiniz. Tüm sim kartlarda ortalama 10 gün geçerli 6 GB’lik 10 BGN (31 TL)’dir. Sim kartınızı pasaportunuzla aktive etmelisiniz.

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.