Brezilya

Brezilya Gezi Rehberi

1- Brezilya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1500 yılında Portekizli kaşifler tarafından yanlışlıkla keşfedilen Brezilya, Pedro Alveras Cabral adlı denizcinin Hindistan'ı arayışı sırasında pusulanın şaşması sonucu bulunmuştur.. Güney Amerika kıtasının Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra en kalabalık ülkesi olarak gösterilen Brezilya Federal Cumhuriyeti, federal yönetim şekline sahip bir ülkedir. Toplamda 4 milyona yakın bitki ve hayvan çeşidine sahip ülke, biyoçeşitliliği ve muhteşem tabiatı ile 8.500.000 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip toprak parçası üzerine kuruludur. Güney Amerika kıtasındaki Ekvador ve Şili harici tüm ülkeler ile sınır komşuluğuna sahiptir. Ülke çok geniş bir alan üzerine kurulu olduğundan pek çok iklim tipini beraberinde yaşatır. Brezilya şehirlerinde görülen iklim tipleri ise; ekvatoryal iklim, savan iklimi, tropik iklim, ılıman iklim, subtropikal iklim'dir. Güney Amerika'nın sevilen yerleşim yerlerinden karnavallar ülkesi Brezilya, futbol tutkusu ve Amazon ormanlarıyla dünyanın en turistik ülkelerinden biridir. Nüfus ve toprak bakımından dünyanın en büyük beşinci ülkesidir. Başkenti Brasilia olan ülkede, dünyanın en büyük karnavallarından biri olan Rio Karnavalı gerçekleşmektedir. Diğer yandan Güney Amerika'da resmi dili Portekizce olan tek ülke olarak kayıtlara geçmiştir. 1992 yılından beri kullanılan Brezilya bayrağında bulunan yeşil renk ülkenin kuzeyinden geçen Amazon ormanlarını, mavi renk okyanusu ve gökyüzünü, sarı renk altını ve ülkedeki mineral kaynaklarını, ‘'Ordem e Progresso'' yazısı ise ilerleyişi ve düzeni temsil ediyor. Federal bir cumhuriyet sistemi ile yönetilen Brezilya'da toplamda 26 eyalet vardır. En büyük şehri Sao Paulo iken başkenti Brasilia'dır. Diğer Şehirler ise şöyle; Amazonas, Belem, Belo Horizonte, Brasilia, Cruitiba, Fortaleza, Iguasu, Manaus, Natal, Pantanal, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvador, Rio de Janeiro, Santos, Sao Paulo… Belo Horizonte Gezi Rehberi Rio de Janeiro Gezi Rehberi Sao Paulo Gezi Rehberi

2- Brezilya Nerededir?

Güneybatısında Bolivya, batısında Peru, güneyinde Paraguay, Arjantin, Uruguay ile komşu Brezilya, Güney Amerika kıtasının doğusunda yer almaktadır. Brezilya gezi rehberi

3- Brezilya'ya Ne Zaman Gidilir?

Aralık- Mart ayları ülkenin sık ziyaret edildiği hava sıcaklıklarının normal değerlerde seyrettiği dönemdir. Türkiye'de kış mevsiminin yaşandığı aylarda Brezilya'da yaz yaşanmaktadır. 8.500.000 kilometrekare gibi büyük bir yüz ölçümüne sahip ülkede bölgeden bölgeye hava sıcaklıkları değişmekte ve pek çok iklim tipi hissedilmektedir. Şehirler arası hava sıcaklıklarındaki farklılığı gözlemlemek mümkün. Örneğin; ülkenin güney kısımlarında yer alan Salvador ve Rio de Janeiro kentlerinde ziyaret dönemi Aralık-Nisan iken, kuzey ucunda yer alan Manaus şehrini seyahat için en uygun zaman dilimi Haziran-Kasım aylarını göstermektedir. Seyahat döneminizi ziyaret edeceğiniz şehrin hava durumuna göre planlamanızı tavsiye ederiz.

4- Brezilya Gezilecek Yerler

#1 Sao Paulo

Brezilya gezi rehberi Brezilya'nın popüler kentlerinden Sao Paulo, ülkenin en büyük şehri olmasının yanı sıra en çok ziyaret edilen şehri olarak gösteriliyor. Ülkenin güney kesiminde yer alan kent; meşhur gökdelenleri, kültürel aktiviteleri, yemek kültürü ve dur durak bilmeyen gece eğlencesiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirler arasında ilk sırada.

#2 Rio de Janeiro

Brezilya gezi rehberi Çizgi filmlere konu olan Rio de Janeiro, Brezilya'nın en güzel kentlerinden biri bize göre. Heyecan verici atmosferi, hareketli yaşam tarzı ve muhteşem sahilleri ile görenleri etkisi altına alan kent, Güney Amerika kıtasındaki en çok ziyaret edilen şehir. Diğer yandan dünyanın en büyük limanlarından birine kurulmuş olması da kentin büyüleyici manzaralara ev sahipliği yapmasına sebebiyet veriyor. Kentin birbirinden harika doğa güzellikleri arasında ise; Corcovado Dağları, Copacabana ve Ipanema sahilleri, Sugarloaf ve Corcovado Dağları geliyor. Brezilya'ya gidip de dünyanın 7 harikasından biri olan Iguazu Şelalerini, Roraima Dağı'nı, Amazonlar ( Yağmur ormanlarını), Curitiba Botanik Bahçesi'ni, Oscar Niemeyer Müzesi'ni, Brasilia Katedrali'ni ve elbette ki uçsuz bucaksız Chapada Diamantina Ulusal Parkı'nı görmeden dönmek olmaz. Diğer yandan mimarisiyle dudak uçuklatan Metropolitan Katedrali'ni, Sugar Loaf Tepesi, Copacabana, dünyanın en yetenekli futbolcularına ev sahipliği yapan Maracana Stadyumu'nu da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

5- Brezilya Mutfağı

Brezilya gezi rehberi Brezilya mutfağı pek çok etnik beslenme grubuna göre şekillenmiş çok çeşitli bir mutfak kültürüne sahip. Bölge bölge damak zevkleri ve yöresel lezzetleri değişiyor da diyebiliriz. Ancak bir genelleme yapacak olursak Brezilya'ya gidip de fasulye ile hazırlanan ‘'feijoadayı'', palmiye yağı ve Hindistan cevizi yağı karışımı ile hazırlanan lezzetleri ve elbette ki Brezilya kahvesini denemeden dönmek olmaz… Küçük bir dipnot eklemek gerekirse ülkede sıklıkla et çeşitlerinin tüketildiği bilgisini verelim. Brezilya Mutfağı devamı için...

6- Brezilya Alışveriş

Brezilya alışveriş merkezleri, yerli dükkanları, alışveriş caddeleri ve karnaval zamanı renkli kıyafetlerin satıldığı pazarlarıyla tüm alışveriş olanaklarını bizlere sunan muhteşem bir ülke.Brezilya seyahatinizde ülkeye özgü hediyelik eşyaları almak isterseniz; yerli üretim Havainas parmak arası terlikler, ‘'cachaça'' ismini verdiklerini yerli içki yine ülkede üretilen güveç ve çömlekler tavsiye edebileceğimiz ürünler arasında geliyor. Diğer yandan Brezilya'dan dilediğiniz boyutlarda paketler halinde satın alabileceğiniz koyu kavrulmuş kahve , ‘'pao del mel'' ismini verdikleri ballı kek ve ‘'brigadeiro'' ismli çikolatalı kekleri de sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

7- Brezilya Gece Hayatı

Brezilya gezi rehberi Brezilya halkı eğlenceye her şeyden çok önem veriyor. Ülkede yaz kış her dönem eğlencenin ve aktivitenin dur durak bilmediği aşikar. Samba ülkesinde gece hayatı sokak partileriyle daha da coşkulu hala bürünüyor. Rio Karnavalı zamanında Brezilya'ya seyahat ediyorsanız sokak sokak eğlence aramanıza elbette ki gerek yok. Zaten siz sokağa çıktığınız anda tüm şehir partilemeye başlamış olacaktır. Karnaval zamanını es geçen ziyaretçiler için ise dünyanın pek çok ülkesinde yoğun rağbet gören komedi barlar, Brezilya'nın rutin gece eğlencelerinden biri haline gelmiş durumda. Sao Paulo şehrindeki ‘'Comedians Comedy Club'', ‘'The Week Club'' ve ‘'Cervejaria Barba Ruiva'' bu konuda oldukça başarılı. Rio de Janerio'da ise haftanın her günü sabahın ilk ışıklarına kadar açık kulüpler, eğlenceye tam gaz devam etmek isteyenler için hizmet veriyor.  Ülkenin hemen her şehrinde müzik zevkinize ve eğlence anlayışınıza uygun mekanlar bulabilirsiniz.

8- Brezilya Festivalleri

Rio Karnavalı – Şubat ayı Festa Junina – Haziran Partileri Parıntıns Folklor Festivali – Haziran ayının son haftası Rio De Janeiro Yeni Yıl Kutlamaları- 31 Aralık Kovboy Festivali – Ağustos ayı Oktoberfest Bahıan Karnavalı

9- Brezilya'da Nerede Kalınır?

Brezilya gezi rehberi Brezilya'nın en popüler kentleri Sao Paulo, Rio de Janeiro, Curitiba ve Salvador. Ülkenin gezilecek yerleriyle ünlü bu kentlerinde alışverişin, eğlencenin ve kültür aktivitelerinin tadına doyum olmuyor diyebiliriz. Konaklamak için de turistlerin genel tercihi bu kentler oluyor. Brezilya seyahatinizde hem şehir merkezine hem de şehrin gezilecek yerlerine yakın konumda konaklamak isterseniz otel tavsiyelerimize bir göz atın deriz.

Sao Paulo Konaklama;

Hotel Cadoro São Paulo – 530 ₺'den başlayan fiyatlarla.. Detaylı bilgi için..

Rio de Janeiro Konaklama;

55/RIO Lapa – 250 ₺'den başlayan fiyatlarla.. Detaylı bilgi için..

Curitiba Konaklama;

Intercity Curitiba – Centro Cívico – 290 ₺'den başlayan fiyatlarla.. Detaylı bilgi için..

Salvador Konaklama;

Hotel Casa do Amarelindo – 1.162 ₺'den başlayan fiyatlarla.. Detaylı bilgi için..

10- Brezilya Şehir içi Ulaşım

Brezilya, çok nüfuslu bir ülke olması sebebiyle trafik sorununu çözememiş ülkeler arasında yer almaktadır. Otostopa müsait olmayan ülkeler listesine girebilecek Brezilya'da şehirden şehre ulaşımda, ülkenin oldukça geniş topraklara sahip olması sebebiyle çoğunlukla uçak tercih edilmektedir. Diğer yandan otobüsler de halkın ve ülkeyi ziyaret eden turistlerin tercih ettiği toplu taşıma araçları arasında yer alıyor. Tren ile ulaşım ise kalabalıklığı ve eskiliği sebebiyle tavsiye edilmemektedir. Amazon Ormanları'nı ziyaret etmek isteyenler için ise şehirler arası otobüsler oldukça kullanışlı alternatifler arasında. Bir şehirden diğer bir şehre ziyaret için ülkede özel işletmelerin sahipliğini yaptığı otobüsler kullanılıyor. Uçak yolculuğundan bahsetmek gerekirse ülkede hemen her kasabada havalimanı olduğunu belirtelim. Bazen otobüsten daha ekonomik fiyatlarla uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Gezi planlamasını seyahatinizden önce yapıyorsanız uçak biletlerinizi önceden satın almak daha avantajlı olacaktır. Araç kiralama; Araç kiralayarak ülkeyi gezmek isteyenler için havalimanları ve kasaba merkezlerinde pek çok araç kiralama firması bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Brezilya'da araç kiralamanın günlük 120 -140 Real arasında değiştiğini belirtelim. Bu fiyata sigorta ücreti dahil değildir. Ek olarak 30 Real ‘a kadar sigorta ücreti ödemeniz gereklidir. Araç kiralama işlemleri Brezilya'da geçerli olan bir kredi kartı ile yapılmaktadır. Taksi; Grupça seyahat edenler için taksiler oldukça ekonomik ve kullanışlı bir ulaşım seçeneği olacaktır. Şehirler arası yolculuklarda taksimetre ağır ağır işlerken, küçük kasabalarda bineceğiniz taksilerin taksimetresi yoktur. Yolculuğa başlamadan önce fiyat sormak da fayda var. Feribot ve Tekne: Ülke sınırları çok büyük bir alanı kapsadığından ülkede deniz yolu ulaşımı oldukça yaygındır. Kaldı ki Rio ve Niteroi gibi önemli kentlere feribot veya tekne kullanmadan ulaşmak mümkün değildir. Salvador şehrinden pek çok kasabaya gün boyu saatli seferler düzenlenmektedir.

11- Brezilya Saat Farkı

Güney Yarım kürede yer alan Brezilya, oldukça geniş sınırlara sahip olması sebebiyle ülkenin bir bölgesinden diğer bölgesine saat farklılıklarını gözlemlemek mümkün. Ülkede üç farklı saat dilimi var: UTC-04 (Amazon Saat Dilimi), UTC-03 (Brazilya Saat Dilimi) ve UTC-02 (Fernando de Noronha Saat Dilimi). Türkiye saati ile başkent Brasilia saati arasında 5 saat fark vardır. Brasilia – Federal Bölge saati, Türkiye saatinden 5 saat geridedir.

12- Brezilya Para Birimi

brezilya gezi rehberi Ülkenin para birimi Brezilya Real'idir. ‘' 1 Brezilya Reali = 1. 46 Türk Lirası'' dır.

13- Konsolosluklar 

Sao Paulo Başkonsolosluğu Adres: Consulado Geral da Republica da Turquia, Praça Califórnia, 37 Jardim America, CEP 01436 – 070 S.P. São Paulo, Brazil Telefon: +55 11 3065-0300 Mail adresi: consulate.saopaulo@mfa.gov.tr İnternet Adresi: www.saopaulo.bk.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: Başkent Brasilia'yı çevreleyen Federal Bölge(D.F) ile Goias ve Tocantins dışındaki tüm eyaletler (toplam 24 eyalet). Brezilya Büyükelçiliği Adres: Embaixada da República da Turquia, SES, Av. das Nações, Q.805, Lote 23, 70.452-900, Asa Sul, Brasília, DF, BRASIL Telefon:+55 (61) 3242-1850, +55 (61) 3244-4840 Faks: +55 (61) 3242-1448 Mail: embassy.brasilia@mfa.gov.tr Web site: www.brezilya.be.mfa.gov.tr Görev Bölgesi: Tocantis, Goias, Distrito Federal eyaletleri

14- Resmi Tatiller

15 Kasım – Cumhuriyetin İlanı 25 Aralık – Noel 2 Kasım – Ruhlar Günü 12 Ekim- Çocuk Bayramı 7 Eylül- Bağımsızlık Günü 1 Mayıs- İşçi Bayramı 21 Nisan- Tirandentes Günü 25 Mart – Kutsal Cuma

15- Vize İşlemleri

90 günü geçmeyen seyahatlerde Brezilya seyahatiniz için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. 2004 yılından itibari ile TC vatandaşlarına vize uygulaması kaldırılmıştır. Daha uzun süreli ve eğitim amaçlı seyahatler için Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz. Büyükelçilik için tık tık.

Brezilya’da Ne Yenir, Ne İçilir? | 12 Yöresel Yemek

Güney Amerika’nın danslarıyla olduğu kadar yemekleriyle de ön plana çıkan Brezilya’da denemeniz gereken lezzetleri derledik. Görüntüsüyle ve lezzetiyle dikkat çeken yiyeceklere ''Brezilya'da Ne Yenir ?...
video

Sao Paulo’da Gezilecek 9 Yer | Fotoğraflı Anlatım

12 milyonu bulan nüfusuyla Güney Amerika’nın en kalabalık kentlerinden biri olan Sao Paulo, Brezilya’nın başlıca sanayi kentlerinden biri olmakla birlikte yer aldığı eyaletin de...
video

Belo Horizonte’de Gezilecek 20 Yer | Detaylı Anlatım

Brezilya'nın güneydoğusunda yer alan Mina Gerais Eyaleti'nin başkenti olan Belo Horizonte, ülkenin en büyük üçüncü şehridir. İki buçuk milyon nüfuslu şehirde ne gibi yerler...

Rio De Janeiro’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Özellikle yurt dışı gezi planlayanlar için cevabı bulunması gereken en önemli soru konaklama olmaktadır. Eğer tatil esnasında tadınızın kaçmasını istemiyorsanız bu sorunun cevabını çok iyi...

Rio De Janeiro Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 10 Nokta

Brezilya'nın en büyük ikinci şehri olan Rio De Janeiro, Güney Amerika'nın en çok ziyaret edilen şehirlerinin de başında geliyor. Birbirinden güzel plajları, doğal güzellikleri, sambası...

SON EKLENENLER