Sao Paulo

Sao Paulo Gezi Rehberi

1- Sao Paulo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brezilya’nın en büyük sanayi merkezi olarak gösterilen Sao Paulo, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Yalnız ülkenin değil Güney Amerika’nın da sanayi ağının yönetimi kentte yapılmaktadır. 12 milyonu aşan nüfusuyla oldukça kalabalık bir metropol kenti olarak gösterilen Sao Paulo, Serra do Mar tepeleri üzerine kurulmuştur. 1554 yılında Portekizli Katolik rahipler tarafından küçük bir kasaba olarak kurulmuş, verimli toprakları ve yüksek rakımı sayesinde gelişmiş bir şehir haline gelmiştir. Yer aldığı eyaletinde başkentliğini yapan Sao Paulo, Brezilya kahve üretiminin de merkez noktalarından biridir. Turistik geziler için parmakla gösterilen kentte pek çok gezi noktası yer alır. Rio gibi doğa güzellikleri ile değil de müzeleri ve tarihi noktaları ile dikkat çekmektedir. Kültürel gezi arayışında olanlar için tercih edilebilecek şehirlerden biridir. Muson etkisindeki şehire, subtropikal nemli bir iklim tipi hükmetmektedir. Kış aylarında sıcaklıklar büyük oranda düşerken yaz aylarında 20-28 derece dolaylarında seyreder. Batı Bölgesi, Uzak Doğu Bölgesi ve Uzak Güney Bölgesi gibi bölümlere ayrılan kentin her bölgesinde görülmesi gereken farklı turistik noktalar yer alır. Mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında ise Sao Paulo çiçek pazarları gelmektedir. Japon kültürünü yansıtan tek Güney Amerika şehrinde keyifli bir tatil sizleri bekliyor olabilir. Türkiye’den direkt Sao Paulo’ya 15 saatlik bir uçuş ile ulaşabilirsiniz.

2- Sao Paulo Nerededir?

Brezilya’nın güneydoğusunda Rio de Janeiro şehrine komşu kent , Curitiba ve Rio arasında yer almaktadır. Sao Paulo gezi rehberi

3- Sao Paulo’ya Ne Zaman Gidilir?

Sao Paulo seyahatinizi kentin hava durumuna göre planlamak isterseniz en uygun dönemler ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Eylül- Kasım ayları arasında ilkbahar, Mart-Mayıs ayları arasında ise sonbahar yaşanır.  Hava sıcaklıkları bu dönemlerde 20-28 derecelerde seyreder. Şehri doyasıya gezmek için ılık bir hava tercih edenler için bu aylar tercih edilebilir. Brezilya’ya gelmişken yaz tatili de yapalım diyenler için yaz aylarında kentte hava sıcaklıklarının oldukça yüksek olduğunu belirtelim. Güneş kremlerinizi yanınıza almak da fayda var. Sao Paulo’da yaz Aralık- Şubat ayları arasında gerçekleşir. Komşu şehir Rio’da Şubat ayını takriben dünyaca ünlü Rio Karnavalı hazırlıkları başlar. Kente gelmişken burada konaklayarak, 5-6 saatlik bir yolculuğun ardından Rio de Janeiro’ya geçebilirsiniz.

4- Sao Paulo Gezilecek Yerler

#1 Futbol Müzesi

Sao Paulo gezi rehberi Brezilya’nın simgesi haline gelmiş futbola, Sao Paulo şehrinde de büyük önem veriliyor. Hatta kentin kendine ait bir Ulusal Futbol Müzesi var. Brezilya’nın futbol tarihi hakkında derin bilgiler edineceğiniz müze, kentin ünlü meydanlarından biri olan Charles Miller Meydanı’nda yer alıyor. Pek çok futbolcunun formaları, dünya şampiyonasında kullanılan futbol topu gibi futbola dair hemen her şeyi bulabileceğiniz müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

#2 Sao Paulo Katedrali

Sao Paulo gezi rehberi Geçmişte bir Roma Katolik Kilisesi olan Sao Paulo Katedrali’nin yapımına 1913 yılında başlandı. Kırk yıl süren inşaatın sonunda Neo-Gotik mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan kent katedrali, şehre gelen turistlerin ziyaret noktalarından biri. Katedralin diğer bir önemli özelliği ise dünyanın en büyük dördüncü Neo Gotik tarzdaki katedrali olarak gösterilmesi..

#3 Sao Paulo Hayvanat Bahçesi

Sao Paulo gezi rehberi Brezilya’nın en büyük bahçelerinden biri olan Sao Paulo Hayvanat Bahçesi, şehrin güneyinde 800 bin metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor. 1958 yılından beri hizmet veren bahçe aynı zamanda 3 bin 200’den fazla hayvana ev sahipliği yapıyor. 216 kuş türü, 95 sürüngen türü, 102 memeli hayvan ve 16 omurgasız tür ile büyük oranda çeşitliliğe sahip olan bahçenin bir diğer özelliği de, anneleri tarafından reddedilen yavrular için bir kreşe sahip olması. ???? ???? Keyifli saatler garantileyen hayvanat bahçesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

#4 Altino Arantes Binası

Sao Paulo gezi rehberi 1948 yılında Francisco Matarazzo Sobrinho tarafından inşa edilen müze, İbirapuera Parkı içerisinde yer alan ve şehrin kültürel değerlerini en iyi yansıtan kurumlardan biri. Picasso, Aldo Bonadei, Alfredo Volpi, Mario Zanini gibi dünyaca ünlü sanatçıların 4 binden fazla tablosunu bulabileceğiniz müze, Sao Paulo seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. **Gezilecek Yerlerin Devamı için..

 5- Sao Paulo Mutfağı

#1 Acaraje

Sao Paulo gezi rehberi Karides ile yapılan bu özel sandviçlere Acaraje adı veriliyor. Tercihe göre içerisine farklı sebzelerde eklenebilen bu yemeğin tadına bayılacağınızdan eminiz. Sao Paulo’da ne yenir endişesini ortadan kaldıran bu lezzeti, kent restoranlarının hemen hemen hepsinde bulabilmeniz mümkün..

#2 Pastel

Sao Paulo gezi rehberi İçerisine et, peynir, guava ve yoğunlaştırılmış süt gibi pek çok malzeme katılarak yapılan Pastel, mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden bir diğeri.. Oldukça zengin bir iç harcın hazırlanarak hamur ile birleşiminden oluşan bu yemeği kızarmış içi dolu turtalar olarak tarif edebiliriz.

#3 Churrasco

Sao Paulo gezi rehberi Şehir et yemeklerine oldukça düşkün.. Burada yemek alternatifleriniz oldukça fazla.. Mangal konusunda da fazla iddialılar. Kentte çok iyi pişmiş mangal etine Churrasco ismi veriliyor ve Sao Paulo’da ne yenir sorusuna lezzetli bir yanıt veriyor. **Sao Paulo Mutfağı Devamı için..

6- Sao Paulo Alışveriş

Sao Paulo gezi rehberi Sao Paulo, Brezilya’nın en gelişmiş şehri olarak gösterilmektedir. Alışveriş ihtiyaçlarınızın tümüne yanıt alabileceğiniz kentte pek çok alışveriş merkezi, alışveriş caddesi ve semt pazarları yer almaktadır.  Alışveriş merkezinin yanı sıra Sao Paulo sokakları turistler ve yerel halk için muhteşem bir alışveriş merkezidir zaten. Kentte elektronik ihtiy Brast Bölgesi, müzik aletleri alışverişi için Teodoro Sampaio Caddesi tercih edilmektedir. Dükkanların hemen hepsinde Brezilya sınırları içerisinde geçerli olan kredi kartınız geçerken, pazarlarda nakit para taşıma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Sao Paulo mağazaları sabah 09:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında hizmet verir. Şehrin batı bölgesinde etnik ürünlere ve Brezilya kültürünü temsil eden yöresel eşyalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Shopping Frei Caneca ; Kentin en ünlü alışveriş merkezidir. Feira Benedito Calixto; Antika ve el yapımı yöresel ürünlere ulaşabileceğiniz çok çeşitli bir Pazar. Galeria Melissa; Kentin en sevilen ayakkabı mağazasıdır.

7- Sao Paulo Gece Hayatı

Sao Paulo gezi rehberi Sao Pualo’da eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürer. Turistlerin yoğun olarak seyahat ettiği İlkbahar ve sonbahar dönemleri kulüpler içinde oldukça hareketli saatlerin görüldüğü dönem olarak bilinir. Vila Madalena bölgesi bu konuda mekanlarıyla ünlü caddedir. Diğer yandan daha sakin bir gece geçirmek isteyenler için Olimpia ve Jardims Mahalleleri pek çok pub tarzı mekana ev sahipliği yapar. Kentte gece kulüpleri 21:00 ‘da açılır ve sabah 05:00’a kadar hizmet verir. Özellikle haftasonları sokak partileri ve pek çok barda samba partileriyle karşılaşmanız olası… Kentte en çok tercih edilen müzik türü ise elektronik müziktir. Sao Paulo halkı elektronik müzik çalan gece kulüplerinin kapısını sık sık aşındırır. Hayliyle turistlerin de sıklıkla uğradığı mekanlar elektronik müzik çalan yerlerdir. Mekan Önerileri; Hot Hot; Kentin en ünlü gece kulübüdür. Grazie a Dio; Samba partilerinin vazgeçilmezi barıdır. Lions Night Club; Retro dekoru, Se Katedrali manzaralı gece kulübü 3D dans pistiyle oldukça ünlüdür.

8- Sao Paulo Festivalleri

Ocak ve Haziran – Sao Paulo Moda Haftası Mart – Londra Ruhu Mayıs- Onur Yürüyüşü Mayıs – Temmuz / Sao Vito Şenliği

 9- Sao Paulo’da Nerede Kalınır?

Sao Paulo gezi rehberi Sao Paulo’da otel arayışındaysanız öncelikle konaklamak istediğiniz bölgeyi seçmenizde fayda var. 1- Şehir merkezi (Centro) da kalmak isteyenler için bu bölgede gezilecek yerlerin ve kültürel salonların pek çoğunun yer aldığını belirtelim. Şehir Merkezi (Centro) Otelleri; Hotel Cadoro; 85 €’dan başlayan fiyatlarla.. Hotel Nobilis; 110 €’dan başlayan fiyatlarla.. 2- Consolaçao Bölgesi, kültürel enstitüleri ve büyüklüğüyle ünlü bir konaklama noktası. Kentin  modern mimariye verdiği önemi netlikle görebileceğiniz bölgede, pek çok ünlü restoran ve sanat merkezi de yer alıyor. Consolaçao Otelleri; Hotel Moncloa ; 50 €’dan başlayan fiyatlarla.. Try Sao Paulo Paulista Hotel; 70 €’dan başlayan fiyatlarla.. 3- Brooklin Novo Bölgesi, uluslararası şirketlerin, büyük gökdelenlerin, televizyon kanallarının yer aldığı metropol kıvamında bir semt. Modern mimarinin muhteşem örneklerini göreceğiniz kentte sessiz sakin bir konaklama hayal ediyorsanız Brooklin’i listenizden çıkartın deriz. Brooklin Novo Otelleri; Estanplaza Berrini60 €’dan başlayan fiyatlarla… Hilton Sao Paulo Morumbi150 €’dan başlayan fiyatlarla.. 4- Parque De Ilbirapuera Bölgesi,  kültürel turların konaklama noktası olarak anılan bölge. Dünyanın dört bir yanından tur satın alarak gelen turistler genellikle bu bölgedeki daha ekonomik otellerde konaklar. Müzeler ve eğlence merkezlerine yakın konumdaki bölge konaklama listenize dahil edebileceğiniz nitelikte. Parque De Ilbirapuera Otelleri; Hilton Sao Paulo Morumbi - 150 €’dan başlayan fiyatlarla… Mercure Sao Paulo Pinheiros Hotel 100€’dan başlayan fiyatlarla…

10- Sao Paulo Şehir içi Ulaşım

Sao Paulo gezi rehberi Sao Paulo’da şehir içi ulaşım için oldukça geniş bir otobüs ulaşım ağır yer almaktadır. Ziyaret etmek istediğiniz bölgeye kolaylıkla sizi ulaştıran bu otobüsler , 24 saat hizmet vermektedir. Ancak Sao Paulo trafiğinin İstanbul trafiğini aratmadığı bilgisini de verelim. Kentte özellikle akşam saatlerinde oldukça yoğun bir trafikle karşılaşabilirsiniz. Bu tip durumlarda otobüsle aynı ücretteki (3.50 Brezilya Reali) metroyu kullanabilirsiniz. Toplamda 12 metro hattının yer aldığı şehirde ulaşımını daha hızlı gerçekleştirmek isteyenlerin tercihi genellikle metrodur. Diğer yandan şehrin bisiklet yollarıyla ünlü olduğunu da belirtelim. Sao Paulo halkının yakın mesafe noktalarda genellikle bisiklet kullandığını gözlemleyeceksiniz. Havalimanından şehir merkezine ya da şehir merkezinden havalimanına ulaşmak isteyenler için en ucuz yol 257 numaralı Havalimanı Servisi’ni yakalamak olacaktır. Servise yetişemediğiniz taktirde, kent taksileri sizleri 160 real karşılığında havalimanına ulaştırabilir.

11- Sao Paulo Saat Farkı

Güney Yarım kürede yer alan Brezilya, oldukça geniş sınırlara sahip olması sebebiyle ülkenin bir bölgesinden diğer bölgesine saat farklılıklarını gözlemlemek mümkün. Ülkede üç farklı saat dilimi var: UTC-04 (Amazon Saat Dilimi), UTC-03 (Brazilya Saat Dilimi) ve UTC-02 (Fernando de Noronha Saat Dilimi). Türkiye saati ile başkent Brasilia saati arasında 5 saat fark vardır. Brasilia – Federal Bölge saati, Türkiye saatinden 5 saat geridedir.

 12- Sao Paulo Para Birimi

Ülkenin para birimi Brezilya Real’idir. ‘’ 1 Brezilya Reali = 1. 46 Türk Lirası’’ dır.

 13- Sao Paulo Konsolosluğu

Praca California, 37 - Jardim America - CEP 01436-070 - S.P. Sao Paulo - Brazil Telefon numarası: (+55) 11 3065-0300 , (+55) 11 94519 9456 Eposta: consulate.saopaulo@mfa.gov.tr Websitesi: saopaulo.bk.mfa.gov.tr

 14- Resmi Tatiller

15 Kasım – Cumhuriyetin İlanı 25 Aralık – Noel 2 Kasım – Ruhlar Günü 12 Ekim- Çocuk Bayramı 7 Eylül- Bağımsızlık Günü 1 Mayıs- İşçi Bayramı 21 Nisan- Tirandentes Günü 25 Mart – Kutsal Cuma

15- Vize İşlemleri

90 günü geçmeyen seyahatlerde Brezilya seyahatiniz için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. 2004 yılından itibari ile TC vatandaşlarına vize uygulaması kaldırılmıştır. Daha uzun süreli ve eğitim amaçlı seyahatler için Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçiniz.

SON EKLENENLER