Belo Horizonte’de Gezilecek 20 Yer | Detaylı Anlatım

Brezilya’nın güneydoğusunda yer alan Mina Gerais Eyaleti’nin başkenti olan Belo Horizonte, ülkenin en büyük üçüncü şehridir. İki buçuk milyon nüfuslu şehirde ne gibi yerler olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızı okumaya devam edin.

Belo Horizonte gezilecek yerler listesinde turistlerin en çok nerelerde vakit geçirdiğini öğreneceksiniz. 1701’de kurulan Belo Horizonte, 1897 yılında belediye olmuş daha sonra etki alanını genişleterek Brezilya’nın şehirleri arasında girmiştir. Olası bir tatilde meydan, müze, kilise gibi yerler gezilebilir. Ayrıca, İzmir ile kardeş şehir olması biz de mutluluk uyandırıyor.

1- Praca Da Liberdade

 

Birçok kaynağa göre Belo Horizonte’nin en önemli meydanıdır. Birinci nedeni, eski ve 1895-1897 arasında yeni sermaye ile yapılmış olması. İkincisi ise, olağanüstü mimari çeşitliliğe sahip olması.

Fransa’daki Versay’dan modellenen ilk yapılar Neo-Klasik çizgisindedir. Şehre hakim olan diğer üsluplar Art Deco, Modern ve Post-Modern. Meydanı çevreleyen binalarda sanat, kültür, bilim ve eğlence mekanları bulunur.

2- Estadio Governador Magalhaes Pinto

Estadio Governador Magalhaes Pinto

Brezilya’nın en büyük 5. futbol stadyumudur. Aynı zamanda 2014 FIFA Dünya Kupa maçlarının oynandığı stadyumlardandır. Burada sadece futbol karşılaşmaları olmuyor. KISS, Elton John, Paul McCartney, Beyonce ve Foo Fighters gibi gruplar Brezilya’daki hayranlarına bu statta konser vermişti. Stada kadar gitmişken Futbol Müzesi’ni de görmeyi unutmayın.

3- Palacio Das Artes

Palacio Das Artes

Muazzam bir kültür sanat kompleksidir. Kentin kültürel kimliğinin vazgeçilmez parçası olmuştur. 900 bin metrekarelik alanda tiyatro, sinema ve galeri gibi yerler var.

4- Conjunto Arquitetonica Da Pampulha

Conjunto Arquitetonica Da Pampulha

Oscar Niemeyer’in 1940’ta yaptığı kompleks, dışarıdan çok şaşalı durmuyor ama içindeki mimari doku büyüleyicidir. Modern sanat müzesi, dans evi ve Aziz Francis Kilisesi burada yer alır.

5- Centro Cultural Banco Do Brasil

Centro Cultural Banco Do Brasil

Dört Brezilya kentinin karşısında konumlanan Centro Cultural Banco do Brazil, yılda 74 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müze kuruluşları arasında. 12 bin metrekarelik alanda bulunan müzenin amacı sanatın yaratılışına destek vermek, ilham kaynağı olmak ve sergilenmesine teşvik etmek.

Sanattan kasıt çok geniş. Tiyatro, sinema, müzik ve tasarıma dair eserler sergileniyor. Bazı zamanlar atölye etkinlikleri de organize edilir. Merkez, 1920’lerden kalma güzel bir neo-klasik ve art deco binada yer almaktadır.

6- Mirante Mangabeiras

Mirante Mangabeiras

1990’lı yıllarda bu kadar popüler değildi. Son yirmi yıl içinde yapılan çalışmalarda turistler için ilgi çekici bir düzeye getirildi. Kameranızı yanınıza alıp burada yürüyüşe çıkabilirsiniz. Etrafında vakit geçirebileceğiniz manzara görüntüleri de var.

7- Igreja Sao Francisco De Assis

Igreja Sao Francisco De Assis

Oscar Niemeyer’in sıra dışı eseri olan kilise, benzersiz yapısı ve eğri formu yüzünden din görevlileri tarafından sevilmedi. Müstehcen ilan edilen kilisede 14 yıl ibadet yapılmadı. Günümüzde ise Belo Horizonte’nin simgelerinden biri olmuştur.

8- Memorial Minas Gerais Vale

Memorial Minas Gerais Vale

Adında “memorial” geçtiğine bakmayın. Burası bir müze. 1897’de yapılan neo-klasik bina, bölgedeki madencilerin kültürel ve tarihsel önemini anlatmaya çalışıyor. Bundan dolayı Belo Horizonte’nin temel taşlarından biridir.

9- Parque Das Mangabeiras

Parque Das Mangabeiras

Serra do Curral’de bulunan bu belediye parkı gerçekten muhteşem. Kentin en sevilen yeşilliği ayda en az 30 bin kişi ağırlıyor. Bu kadar büyük bir alanda canlı çeşitliliğinin az olması beklenemez. 28 memeli, 160 kuş, 20 sürüngen türü Parques Das Mangabeiras’da hayatını devam ettiriyor. Piknik, gezinti ve egzersiz yapmak için tercih edebilirsiniz.

10- Hippie Fair

Hippie Fair

Pazar günleri Belo Horizonte’de bir pazarı kurulur. Mobilya, müzik aletleri, antika eşyalar, ev dekorasyonu ürünleri, mücevher, resim, el işleri gibi şeyler pazarda satılıyor. 1969’da başlatılan fuar, 1971’de kalıcı hale getirildi. 1991’de daha da genişletilerek turistik faaliyetlerde daha çok verildi.

11- Museu Das Minas E Do Metal

Museu Das Minas E Do Metal

Circuito Cultural Praca da Liberdade’nin bir parçası olan müze, madencilik ve metaller olarak ikiye ayrılıyor. Maden ticaretinin araçları, püf noktaları ve hikayeleri müze odalarında anlatılmakta. Djalma Guimaraes’in koleksiyonu dikkat çekicidir.

Metal müzesinde ise metalin simyası ve özellikleri detaylı sergilerde gösteriliyor. Müzenin iki tarafı da iyi organize edilmiş ve bilgilendirici bir gezi sunuyor. Bu arada, binanın iskeleti 19. yüzyıldan kalmadır.

12- Palacio Da Liberdade

Palacio Da Liberdade

1897’de inşa edilen saray, eskiden Minas Gerais eyaletinin yönetildiği yerdi. Birçok önemli olaya da şahit olmuştur. 2013’te müze olarak hizmet vermeye başladı. Yıldızlı yüzeyler, parke zeminler, kristal avizeler, alegorik paneller, enfes heykeller, lüks dekorlar ve güzel bahçe için sıraya girenler var. Ayın son Pazar günü muhafız değiştirme törenini de görebilirsiniz.

13- Praca Da Savassi

parca da savaşsi

Bu halka açık alan Cristôvâo Colombo Bulvarı, Getûlio Vargas Bulvarı, Pernambuco Caddesi ve Antônie de Albuquerque Caddesi’nin birleştiği noktadadır. Meydan, halkın buluşmaya gittiği popüler bir yer. İnsanları izlemek için daha iyi bir yer olamaz.Kalabalığın çoğu genç. Şirin kafeler, barlar ve butik dükkanlarda oturup canlı müzik dinleyebilir veya dans gösterilerini izleyebilirsiniz.

14- Parque Municipal America Renee Giannetti

Parque Municipal America Renee Giannetti

180.000 metrekarelik park, şehrin gürültüsünden uzaklaşmanın iyi bir yolu. 1894’te inşa edilen park, ilk başlarda şimdinin iki katıydı. Hafta sonu yeryüzünde cenneti yaşamak isterseniz ailece burada gelebilirsiniz. Çevredeki dükkanlardan ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz.

15- Serra Da Moeda

Serra Da Moeda

Uçsuz bucaksız bir manzara, deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliğinde bir dağ, temiz hava, renkli çiçekler ve gün batımında romantizm… Brezilya’nın en güzel dağlarından birini olduğu inkar edilemez. Ekstrem sporlarla ilgilenenler muhakkak buraya uğramalı.

16- Museu De Artes

Museu De Artes

Brezilya’nın emekçilerine adanmış müzede, türlü hikayeler anlatılıyor. Bu amaçla kurulan müze, diğerlerinden hemen ayrılıyor. Emekçi sınıfın dönüşümlerini, zanaat sahiplerinin hayatlarını, neler yaptıklarını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

17- San Jose Church

San Jose Church

Bu çarpıcı kilise kentin en eski yapılarından biridir. Kilisenin içi de dışı kadar renkli. Ayrıca değerli sanat koleksiyonuna sahiptir. Şehirde evlenecek olan insanlar düğün mekanı olarak bu kiliseyi seçiyor. Rezervasyonlar bir yıl öncesinden yapılmalı.

18- Fundaco Zoo-Botanica

Fundaco Zoo-Botanica

1.750.000 metrekarelik geniş alanda doğal yaşam titizlikle korunuyor. Bitki ve hayvanlarla sıcak temasta bulunabileceğiniz saf ve temiz bir yer.

19- Sesc Palladium Cultural Centre

Sesc Palladium Cultural Centre

Edebiyat, kültür, tiyatro ve sinema bu merkezde buluşuyor. 1312 oturma kapasiteli salonun programı her zaman dolu. Merkezin içinde sanat galerisi, kafe, el sanatları dükkanları gibi çok amaçlı mekanlar var. Binanın da başlı başına tarihsel önemi bulunuyor.

20- Basilica Nossa Senhora De Lourdes

Basilica Nossa Senhora De Lourdes

Bu Roma Katolik Kilisesi, 1923’te gotik mimari tarzında inşa edilmiş. Dışarıdan zaten görkemli görünen kilise, içindeki mozaikler ve fresklerle hayranlık derecesini ikiye katlıyor. Kilisenin haçının kaya kristalden yapılmış olması ince bir detay.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin