Gömeç’te Denize Girilecek Yerler – En Güzel 11 Gömeç Plajı

Balıkesir’in Akçay ve Ayvalık tatil bölgeleri arasında kalan Gömeç ilçesi, denize sıfır konumuyla ve sahip olduğu eşsiz doğası ile mavi ve yeşilin muhteşem bir uyumuna ev sahipliği yapıyor. Çoğunlukla yazlıkçıların bulunduğu Gömeç’e dışarıdan da hem yerli hem de yabancı birçok turist geliyor. İç tarafları tipik bir Anadolu kasabasını andırırken, sahile doğru indikçe evler kendini tek katlı villa tipi yapılara bırakıyor. Gömeç’in ilçe merkezi, dışarıdan buraya gelen bir insan için yeteri kadar zenginliğe sahip. Lezzetli yemeklerin tadılabileceği restoran ve esnaf lokantaları, yöresel ürünlerin satın alınabileceği hediyelik eşya dükkânları, alışveriş mağazaları ve doğayla baş başa kalıp güzel birkaç gün geçirebileceğiniz butik kamp yerlerini burada bulabilmek mümkün.

Balıkesir’de deniz turizmi adına her ne kadar Ayvalık, Akçay ve Cunda ön planda olsa da, Gömeç ilçesi de birbirinden güzel plaj ve koylara ev sahipliği yapmaktadır. Burada eşsiz bir gün batımı eşliğinde deniz kenarında yemek yiyebileceğiniz şık restoranları, güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarabileceğiniz plaj yerlerini bulabilirsiniz. Ayvalık ve Akçay’ın kalabalık plajlarından kaçıp daha sessiz ve sakin bir deniz keyfi yaşamak isteyenler için Gömeç tercih edilebilir.

Sizlere bu yazımızda, Gömeç’te denize girebileceğiniz ücretli ve ücretsiz plaj yerlerinden bahsediyoruz. Gömeç plajları hakkında daha fazla bilgi okuyabilir, ulaşım ve sunulan olanaklar gibi pratik bilgileri yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Ücretli Plaj Yerleri

Güvercin Koyu

Güvercin Koyu, Gömeç ilçesindeki Artur Tatil Sitesi bölgesinde yer alan en bilindik koylardan birisidir. Mavi bayrak almış olan denizi ile oldukça dikkat çekiyor. Her ne kadar denizi soğuk olsa da, genel olarak sığ ve dalgasız olduğu söylenebilir. Plaj özel bir işletmede olmasından ötürü, dışarıdan gelen kişiler için kişi başı 25 TL’dir. Şemsiye ve şezlong ücreti ise ayrıca ödenmesi gerekiyor. Plaj içerisinde özel işletmeler üzerinden birçok ihtiyaçlarınızı da karşılamanız mümkün. Yemekten tutun alkol ya da normal içeceklere kadar, koy içerisinde satın alabileceğiniz birçok şey bulunmaktadır. Bunlar haricinde koy içerisinde meşhur olan İmdat Dondurma’dan da dondurmanızı yiyebilir ve berrak denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Özel mülkiyet olarak yer alan Güvercin Koyu, toplamda 2000 villa tipi konut barındıran, Avrupa bölgesinin en büyük ikinci tatil sitesi konumundadır. İzmir iline yaklaşık olarak 2,5 saat, Ayvalık bölgesine ise sadece 20 km uzaklıktadır. 3 ayrı koyu barındıran Güvercin Koyu, misafirleri için oldukça fazla deniz aktivitelerini de içerisinde barındırmaktadır.

Nasıl Gidilir: Gömeç’in Kemalpaşa beldesi Artur Tatil Köyü bölgesinde yer alan Güvercin Koyu’na ilçe merkezinden her gün sık aralıkla dolmuşlar kalkmaktadır. Kendi araçlarıyla gelecek olanlar Karaağaç’tan veya Körfez Tatil Sitesi kestirme yolunu kullanarak Artur Tatil Köyü’ne gelebilir ve buradan koya ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Kişi başı 25 TL (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, yiyecek ve içecek temini için büfe yerleri bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Martı Koyu

Artur Tatil Köyü’nün bir diğer koyu olan Martı Koyu, tatil bölgesinin girişinden sonraki sağ alanda yer almakta. Gömeç ilçesinin mavi bayrağa sahip koylarından birisi olarak dışarıdan gelen kişiler adına 25 TL ücret talep edilmekte. Koyun yer aldığı bölge aşırı rüzgâra sahip olmasından ötürü denizin dalgalı olduğunu söylemek mümkün. Plajın yer aldığı kısmın arka bölgesinde oldukça meşhur bir fırın da mevcut. Bu fırın üzerinden Gömeç’in meşhur hamur işlerini yiyebilir ya da plaj içerisinde yer alan birçok özel işletme üzerinden yemek temin edebilirsiniz.

Koy bölgesi içerisinde duş almanız için bir bölge ve birçok tuvalet mevcut. Genel olarak dalgalı bir alanda yer almasından ötürü çocuklarınızın sizin kontrolünüzde girmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Eşsiz bir manzara eşliğinde berrak bir deniz içerisinde tatil yapmak isterseniz, Martı Koyu’nun tam olarak sizin için biçilmiş bir kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

Nasıl Gidilir: Artur Tatil Köyü bölgesinde yer alan Martı Koyu’na ilçe merkezinden her gün sık aralıkla dolmuşlar kalkmaktadır. Kendi araçlarıyla gelecek olanlar Karaağaç’tan veya Körfez Tatil Sitesi kestirme yolunu kullanarak Artur Tatil Köyü’ne gelebilir ve buradan koya ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Kişi başı 25 TL (Şezlong + şemsiye 25 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, gözetleme kulesi, cankurtaran, iskele, büfe ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Tilki Koyu

Artur Tatil Köyü içerisinde yer alan bir diğer koy olan Tilki Koyu, oldukça temiz bir deniz ve kumsalı ile birçok kişiyi büyülüyor. Gömeç’in oldukça rağbet gören koyları arasında yer alan Tilki Koyu, soğuk bir denize sahip olmakla beraber mavi bayrağa sahiptir. Plaj içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletme yerleri mevcuttur. Yürüme mesafesi içerisinde yemeklerinizi yiyecek birçok işletme bulabilir, duşunuzu alabilir ve tuvalet ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Fakat fiyat hususunda biraz tuzlu olduğunun da altını çizmek gerek. Tilki Koyu’na kişi başı giriş ücreti 25 TL’dir ve bu fiyata şezlong ve şemsiye dâhildir.

Siz de ailecek keyifli vakit geçirerek eşsiz yemyeşil doğanın masmavi sular ile birleştiği bir bölgede tatil yapmak isterseniz, Tilki Koyu sizin için ideal bir seçim olabilir. Ancak çocuklar adına koy bölgesinde dalgalı ve soğuk bir deniz yapısı mevcut olmasından ötürü, dikkat etmeniz gerektiğini de belirtelim.

Nasıl Gidilir: Artur Tatil Köyü bölgesinde yer alan Tilki Koyu’na ilçe merkezinden her gün sık aralıkla dolmuşlar kalkmaktadır. Kendi araçlarıyla gelecek olanlar Karaağaç’tan veya Körfez Tatil Sitesi kestirme yolunu kullanarak Artur Tatil Köyü’ne gelebilir ve buradan koya ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Kişi başı 25 TL (Şezlong ve şemsiye ücrete dâhildir).

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, cankurtaran, iskele, büfe ve restoran.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Gemiyatağı Koyu

Özel bir işletme tarafından işletilmekte olan Gemiyatağı Koyu, mavi bayrak almış olan, günübirlik bir plaj kullanımı için oldukça ideal olan halk plajları içerisinde yer almaktadır. Avrupa bölgesinde ikinci büyük tatil sitesi bölgesi olan Artur Tatil Sitesi yanında yer alan bu koy, berrak bir deniz ve birçok imkânları ile sizlere hizmetini sunmaktadır.

Ayvalık ilçesine 20 km uzaklıkta yer alan Gemiyatağı Koyu, dingin ve sığ denize sahip olması nedeniyle çocuklu aileler için de ideal bir tercih olabilir. Koy içerisinde gerekli tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz işletmeler yer almakta. Özel bir tatil yeri olmasından ötürü, özel işletmelerdeki birçok şeyin fiyat olarak pahalı olduğunu ve koylara giriş için de 30 TL ücret ödendiğini belirtelim. Günübirlik eşsiz bir manzarada denize girmek isteyen kişiler için Gemiyatağı Koyu, oldukça ideal bir seçim olabilir.

Nasıl Gidilir: Artur Tatil Köyü bölgesinde yer alan Gemiyatağı Koyu’na ilçe merkezinden her gün sık aralıkla dolmuşlar kalkmaktadır. Kendi araçlarıyla gelecek olanlar Karaağaç’tan veya Körfez Tatil Sitesi kestirme yolunu kullanarak Artur Tatil Köyü’ne gelebilir ve buradan koya ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Kişi başı 30 TL (Şezlong ve şemsiye ücrete dâhildir)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, deniz güvenlik şeridi, cankurtaran, iskele, büfe, restoran ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Baba Beach Club

Gömeç ilçe merkezine sadece 10 dakikalık bir mesafe içerisinde yer alan Baba Beach Club, Karaağaç Köyü bölgesinde oldukça bilindik bir işletme olarak konumlanmakta. Özel bir işletme olarak yer almasından ötürü girişlerde 30 TL bir ücretlendirme mevcut. Ancak giriş ücreti içerisinde şezlong ve şemsiye de yer aldığından dolayı bu hizmetleri alırken ek olarak başka bir ücrete ihtiyaç duyulmuyor. Tesis içerisinde yer alan restoran üzerinden yemek ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve alkollü ya da alkolsüz içeceklerinizi alabilirsiniz. Bölge içerisindeki deniz oldukça temiz. İçeride yer alan iskele üzerinden de denize girebilir ve keyifli bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Restoran içerisinde müşteri yorumlarına göre yemekler oldukça lezzetli ve uygun fiyatlı. Bölge kumsal olmamakla beraber çim ve beton üzerinde şezlong ve şemsiyeler mevcut. Baba Beach Club, doğa manzaralı ve keyifli bir tatil geçirmek adına oldukça ideal bir tercih olabilir.

Giriş Ücreti: Kişi başı 30 TL (Şezlong ve şemsiye ücrete dâhildir)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, deniz güvenlik şeridi, gözetleme kulesi, cankurtaran, iskele, restoran ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/Baba-Beach-Club-278645779275535/

Haritada Görüntüle >

Onurkent Beach

Onurkent Plajı
Fotoğraf: Salih Kalkan

Gömeç ilçesinde özel bir tesis olarak yer alan Onurkent Beach, berrak denizi ve güler yüzlü servisi ile gelen müşterilerini memnun ediyor. Bölge içerisine girişler ücretli olmakla beraber şezlong ve şemsiye imkânları da tesis içerisinde mevcut. Bunun haricinde yemek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamak adına bir restoran da yer alıyor. Tertemiz bir denize sahip olmanın haricinde oldukça soğuk bir yapısı olmasının da altını çizmek gerekiyor. Muhteşem bir manzara ve deniz eşliğinde keyifli bir tatil yapmak adına Onurkent Beach, iyi bir tercih olabilir.

Muhteşem bir iskeleye ve doğa manzarasına sahip olan Onurkent Beach, hem aile hem de gençler için keyifli vakit geçirilebilecek özel bir tesis olarak hizmet vermekte. İçerisinde alkollü içecekler ve birçok yemek alternatifi mevcut. Özellikle Ayvalık tostu, tesis içerisinde denenmesi gereken en önemli lezzetlerin başında geliyor.

Giriş Ücreti: Kişi başı 10 TL (Şezlong + şemsiye 25 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, deniz güvenlik şeridi, gözetleme kulesi, cankurtaran, iskele, restoran ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/onurkentbeachclub/

Haritada Görüntüle >

Zirve Beach

Zirve Beach
Fotoğraf: Şeyma Birdal

Gömeç ilçesinin Karaağaç beldesinde yer alan Zirve Beach, ilgili ve güler yüzlü çalışanları ile müşteri memnuniyetini sonuna kadar sağlamakta. Kumsal yapısı ile gencinden yaşlısına tüm yaş kriterlerine hitap edecek birçok etkinlik mevcut. Özel bir işletme tarafından yönetilen bu sahilde, giriş için belirli bir ücret istenmekte. Ücret içerisinde şezlong ve şemsiye ücretleri dâhil olduğundan, sonrasında herhangi bir ek ücret vermenize gerek yok. Plaj içerisinde yemek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir adet kafeterya mevcut.

İster aile ile isterseniz de arkadaşlarınız ile keyifli bir vakit geçirmek istiyorsanız, Zirve Beach aradığınız yer olabilir. Muhteşem doğa manzarası eşliğinde, eşsiz deniz ve arkadaşlarınız ya da aileniz ile keyifli vakit geçirmek için tercih edebilirsiniz. Tesis içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılamak amacı ile duş alanları ve tuvaletler mevcut. Denizin sığ yapıda olması ile çocuklarınız rahat bir şekilde ve güvende denize girebilir. Siz de ailecek huzurlu bir tatilin tadını en iyi şekilde burada çıkarabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Kişi başı 15 TL (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, deniz güvenlik şeridi, gözetleme kulesi, cankurtaran, iskele, restoran ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler için Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/zirvebeachclup/

Haritada Görüntüle >

Ücretsiz Plaj Yerleri

İçmeler Plajı Pelitköy

İçmeler Plajı, meşhur mavi bayrağa sahip olan Ören Plajı’ndan sadece 8 km mesafede yer almakta. Genel olarak yazlıkçıların sıkça tercih ettiği plaj, kışın ise ıssız bir koy olarak görenleri büyülüyor. Baktığımızda bir Çeşme ya da Fethiye plajları ile çok örtüşmeyen, çok daha mütevazı yapıda bir yer diyebiliriz. Çok berrak ve temiz olmakla beraber denizinin çakıl ve kum karışımı olduğunu söylemek mümkün.

Serinleme amaçlı olarak denize girebilirsiniz ancak çok fazla süre durabileceğinizi söylemek güç. Özellikle akıntının Akçay bölgesinden geldiği zaman içerisinde suyun buz gibi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak akıntının yer almadığı zaman içerisinde serinleten ve berrak bir suda yüzme keyfi yaşayabileceksiniz.

Deniz için gelecek kişilere işletme tarafından şemsiye ve şezlonglar sağlanabiliyor. Sahilin ileri kısmında toprak alan üzerinde de oturabilirsiniz ve bu bölge üzerinden de deniz girme şansı bulabilirsiniz. Ancak çok daha temiz ve bakımlı bir sahil üzerinde oturmak istiyorsanız, bu belirttiğimiz toprak alan sizin için çok keyifli bir bölge olamayabileceğinin altını çizmek isteriz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 25 TL)

Plaj Özellikleri: Ücretli ve ücretsiz iki plaj yeri bulunmaktadır. Ücretsiz halk plajında duş imkânı bulunmuyor. WC, soyunmak abini, şezlong ve şemsiye kiralama mevcut. Yiyecek ve içecek ihtiyaçları için plaj çevresinde işletme yerleri bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Sırataşlar Plajı

Burhaniye ilçesinin Karaağaç bölgesi içerisinde yer alan Sırataşlar Plajı, Gömeç ilçe merkezine sadece 8 km uzaklıkta yer almakta. Plaj kumluk ve denizin de berrak olmasıyla birçok kişiyi etkileyen bir plaj bölgesi olarak hizmet vermektedir. Plaj, herhangi bir özel tesise bağlı olmayıp, halk plajı olarak yer almasından ötürü giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Eğer şemsiye ya da şezlong isterseniz, onlar için belli bir kiralama bedeli ödemeniz gerekmekte. Denizinin temizliği mavi bayrak ile kanıtlanmış bu plaj içerisinde, doğayla bütünleşen masmavi sulara karşı eşsiz bir manzarada keyifli bir vakit geçirme imkânı bulunmakta.

Plaj içerisinde özel bir işletmeye sahip restoran bulunmakta. Bu restoran üzerinden yemek ya da içecek ile alakalı gerekli tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Plaja ulaşım, herhangi bir toplu taşıma ile sağlanmamasından ötürü, eğer özel bir aracınız varsa, ulaşabilme imkânınız var. Güzel bir doğa eşliğinde ve sığ bir deniz içerisinde yüzmek için Sırataşlar Plajı güzel bir alternatif olabilir. Çocuklar için kumsal üzerinde çok daha rahat hareket edebilir ve dalgasız denizin keyfini ailecek çıkarabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, deniz güvenlik şeridi, iskele ve otopark alanı. Yiyecek ve içecek ihtiyaçları için plaj çevresinde büfe yerleri bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Karaağaç Sahili

Burhaniye ilçesine bağlı olan Karaağaç bölgesinde, herkes tarafından bilinen ve bölgenin kendi ismini taşımakta olan Karaağaç Sahili, ücretsiz halk plajı olarak hizmet vermektedir. Gömeç ilçe merkezine araç ile 10 dakikalık mesafede olan bu sahil, özellikle sabahın erken saatlerinde muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Genel olarak sakin bir bölgede yer almasından ötürü, kafa dinlemek isteyen kişilerin oldukça fazla tercih etmiş olduğu plaj alanıdır. Bölgede yer alan yazlıkçılar da, genel olarak bu plajı tercih ediyor olsa da, çok fazla kalabalık olduğu günlerin nadir olduğunu söylemek mümkün.

Genel olarak orta ve üstü yaşlıların tercih etmekte olduğu bu plajda, aileler sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek için burayı uygun görebilir. Deniz ve huzurlu havanın birleştiği bölge üzerinde, sığ ve soğuk denizi ile keyifli bir vakit geçirmek isteyen tüm aileler için ideal bir hizmet sunmakta. Plaj bölgesinde ücretli olarak şemsiye ve şezlong temin edilebilmektedir. Bunun haricinde giriş için herhangi bir ücret ise tahsil edilmemekte.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: Duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, deniz güvenlik şeridi, iskele ve otopark alanı. WC, yiyecek ve içecek ihtiyaçları için plaj çevresinde kafeterya bulunmaktadır. Ayrıca plaja yaklaşık 300 metre mesafede market yeri de bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Intaland Sevgi Köyü Plajı

Intaland Sevgi Köyü Plajı
Fotoğraf: Mücella İpekel

Gömeç’in en güzel sahillerinden birisi olan Intaland Sevgi Köyü Plajı, ismini şarkıcı olan Kayahan’dan almaktadır. Berrak bir suya sahip olan bu sahil, yüzme bilmeyenler için çok tavsiye edeceğimiz bir bölge değil. Çünkü genel olarak denizi dalgalı olmakla beraber rüzgârlı bir yapıya sahiptir. Nezih bir bölge içerisinde nezih insanların geldiği sahil içerisinde, küçük bir kafeterya da mevcuttur. Bu işletme içerisinden yemek ya da içecek gibi tüm ihtiyaçlar rahat bir şekilde karşılanabiliyor. Giyinme kabinleri ya da duş alanları gibi alanlar da tesis içerisinde yer alıyor. Çok fazla şemsiye olmamasından ötürü kendi şemsiyenizi götürmeniz sizin açınızdan çok daha sağlıklı olacaktır.

Yemyeşil bir doğa içerisinde muhteşem temizlikteki bir denizin tadını çıkarmak isteyen herkes için sahilin tam olarak uygun olduğunu söylemek mümkün. Hem genç yaştaki kişiler, hem de aileler için her türlü gerekli konfor bulunmakta. Siz de huzur bulacağınız bir doğa manzarası ve eşsiz bir günbatımı eşliğinde keyifle yüzmek isterseniz Intaland Sevgi Köyü Plajı’nı tercih edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 20 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, deniz güvenlik şeridi, cankurtaran, iskele, restoran, kafeterya ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Gömeç hakkında daha fazla bilgi almak ve bir sonraki tatilinizi planlamak için Gömeç hakkında yazdığımız diğer içeriklere de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin