Eski ve yeninin buluştuğu şehir Edinburgh’un gezilecek yerlerine doğru kısa bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Edinburgh gezilecek yerler yazımıza göz atarak, bu güzel şehrin görülmesi gereken noktaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Avrupa’nın mimarisiyle en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Edinburgh, turistlerin cazip seyahat noktaları arasında yer alıyor.

#1 Edinburgh Gezilecek Yerler

İlk olarak;

1- Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi

Edinburgh gezilecek yerler
Edinburgh Botanic Gardens

Edinburgh’ta yeşile doyacağınız merkezlerden Kraliyet Botanik Bahçesi, ihtişamlı görüntüsü ve düzenli peyzajıyla göz dolduruyor.

13 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapan bahçe, 1670 yılında kurulmuştur. Bahçe içerisinde dilediğiniz gibi gezip sonrasında etrafındaki kafelerde oturup soluklanabilirsiniz. Çoklar için ayrı eğlence alanları olan bahçede sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz. Kraliyet Botanik Bahçesi’ni haftanın her günü saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

2- İskoçya Ulusal Müzesi

Edinburgh gezilecek yerler
İskoçya Ulusal Müzesi

Edinburgh’un en turistik noktalarından biri olan İskoçya Ulusal Müzesi, İskoçya’nın en büyük müzelerinden biridir. Farklı türden birçok koleksiyona ev sahipliği yapan İskoçya Ulusal Müzesi’nde; arkeolojik buluntular, tarihi eserler ve İskoçya tarihini aydınlatan birçok parça bulunmakta. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz İskoçya Ulusal Müzesi’ni, 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

3- St.Giles Katedrali

Edinburgh gezilecek yerler
St. Giles Cathedral

Şehrin en eski ve tarihi yapılarından biri olan St.Giles Katedrali, 14.yüzyılın son dönemlerinde inşa edilmiştir. İskoçya’nın dini merkezi sayılan St.Giles Katedralini diğer dini yapılardan ayıran en büyük özelliği, taç şeklinde dizayn edilmiş çan kulesidir. Yıllar içerisinde restorasyon işlemleriyle güçlendirilmiş olan yapı Royal Mile caddesi üzerinde bulunuyor.

4- Holyrood Sarayı

Edinburgh gezilecek yerler
Holyrood Sarayı

Edinburgh geziniz sırasında gezebileceğiniz bir diğer noktaysa Holyrood Sarayı’dır. Royal Mile Caddesi’ne giderseniz 16.yüzyılda inşa edilmiş olan Holyrood Sarayı’nı da görmeden dönmemelisiniz. Haftanın her günü açık olan yapıyı 09.30-18.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

5- Edinburgh Kalesi

Edinburgh gezilecek yerler
Edinburg Kalesi

Şehrin simgesi kabul edilen Edinburgh Kalesi, şehrin en önemli noktalarına biri. Turistlerin vazgeçilmez uğrak noktaları arasında bulunana kale M.S 600 yılında inşa edilmiştir. Kalenin içerisinde bulunana müzeyi ziyaret etiğinizde savaş dönemlerinden kalma mermileri, madalyonları ve silahları görebiliyorsunuz.

Ayrıca eski zamanlarda gemilere haber vermek için ateşlenen 6.6 tonluk bir top da kalenin bahçe kısmında sergileniyor. Her noktasından tarih fışkıran bu kaleyi haftanın her günü 09:30-17:00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkün.

6- Mary’s King Close

Edinburgh gezilecek yerler
Mary’s King Close

Edinburgh günümüzde İskoçya’nın en hareketli noktalarına ev sahipliği yapan oldukça büyük bir şehir. Bu güzel şehrin eski zamanlarda nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Cevabınız evetse Mary’s King Close’u ziyaret etmelisiniz.

17.yüzyıla uygun kıyafetler, sokaklar, eşyalarla o yılların canlandırıldığı Mary’s King Close’da oldukça keyifli vakit geçireceğinize eminiz. Mary’s King Close’un açılış saatleri ve ücretleri hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

7- Calton Hill

Edinburgh gezilecek yerler
Calton Hill

Edinburgh’un doğusunda bulunana Calton Hill, ev sahipliği yaptığı birden fazla anıtla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Tepeyi gezerken görebileceğiniz anıtlar arasında;Dugald Stewart Anıtı,Robert Burns Anıtı, Politik Şehitler Anıtı, Nelson Anıtı ve Ulusal Anıt bulunmaktadır. Muhteşem manzarası ve yapılarıyla görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

8- Scott Anıtı

Edinburgh gezilecek yerler
Scott Anıtı

İskoç yazar Walter Scott adına yapılmış olan Scott Anıtı, muhteşem mimarisiyle turistlerin ilgisini çekiyor.287 basamağı tırmanmayı göze alırsanız tepesine çıkabileceğiniz anıtın en üst noktasından panoramik bir Edinburgh manzarasıyla karşı karşıya kalacaksınız.

60 metre yüksekliğinde olan yapının inşası, 1844 yılında tamamlanmıştır ve öğünden bugüne hem edebiyat severlerin hem de turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Anıtı dilediğiniz her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9- İskoçya Viski Turu

Edinburgh gezilecek yerler
İskoçya Viski Turu

Viskinin çok tüketildiği ve en çok ihraç edildiği ülkelerden olan İskoçya’da 100’den fazla damıtım evi bulunmakta.

20 milyon fıçı üretiminin sağlandığı İskoçya’da viski üretiminin nasıl gerçekleştiğini merak ediyorsanız İskoçya Viski Turu’na katılarak, merak ettiğiniz soruların cevabını alabilirsiniz.

Farklı tur seçeneklerinden birini seçerek gezebileceğiniz merkez içerisinde viski yapımının tüm aşamalarını görebileceksiniz. Bu merkeze gitmeden önce internet üzerinden online rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İskoçya’nın başkentine, tarih kokan sokaklarına doğru bir yolculuğa çıkmak isterseniz, en ekonomik Edinburgh uçuşlarını görüntüleyebilirsiniz. Bilet fiyatlarını karşılaştırıp, size uygun olan bileti anında online satın alın.

Edinburgh gezilecek yerler yazımız ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.