Doğu Avrupa’ya Açılan Kapı: Belgrad Gezilecek Yerler Listesini Keşfet!

Hap Niteliğinde Bilgiler

Şehir Hakkında: Beyaz şehir olarak adlandırılan Belgrad’da resmi olarak Sırpça konuşulmakta olup diğer olarak konuşulan diğer dil ise Macarca’dır. Sizi uyarmam gerekiyor ki; Sırpça dili içerisinde çok fazla Türkçe kelime barınmaktadır. Nasılsa Türkçe bilmiyorlar ya diye bol keseden konuşmayın. Sonra başınız ağrımasın. 🙂 Balkanların parlayan yıldızı olarak adlandırılan şehri diğerlerinden ayıran özellikse gece hayatı ve renkli caddeleri olarak biliniyor.

İstanbul – Belgrad Uçuşu: 814 Km – 1sa 45dk / 419 TL

Ortalama Gezme Süresi: Belgrad’ı doya doya gezmek için 3-4 gün idealdir. Hızlı bir tur yapmak istiyorsanız da 2 günde şehri gezebilirsiniz.

Gidilecek En İyi Zaman: Belgrad kışları karlı ve yağmurlu, yazları sıcak, ilkbahar ve sonbaharları ise neredeyse her gün yağmurludur. Ziyaret edebilecek en uygun zaman dilimi Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarıdır.

Müze Kartı: Şehirde satın alabileceğiniz Belgrade City Card ile; birçok müze ve tarihi yerleri %10 ile %30 indirim ile giriş yapmanıza olanak sağlar.  Hop on hop off tularına ücretsi katılma imkanınız da mevcut. Nehir turlarında %25 indirim sağlarken %10 indirimle klasik arabalar vasıtasıyla gerçekleştirilen turlara katılım sağlayabilirsiniz.

Kullanacağınız Yardımcı Uygulamalar: Akıllı telefon kullanan ziyaretçiler Apple Store hem Google Play’den “Belgrade Talking” i indirerek Belgrad şehrinde gideceğiniz tüm yerler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Havaalanı Merkez Ulaşım: Havaalanından Belgrad şehir merkezine 18 km uzaklıkta konumlanıp 20 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. 72 numaralı halk otobüsüne büfeden alırsanız 89 RSD (5,06 TL), otobüste şöförden satın alırsanız 150 RSD (8,52 TL) karşılığında veya her yarım saatte bir seferi bulunan A1 numaralı minibüslerle 300 RSD (17,05 TL)  ödeyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir içi Ulaşım: Ulaşım dört bölgeye ayrılmıştır;1. ve 2. bölgeler şehir merkezini, 3. bölge geniş şehir alanını ve 4. bölge banliyö alanlarını oluşturmaktadır. Şehir merkezi içerisinde Tramvay ve troleybüsleri kullanırsanız sadece belirli bölgelere gidebilirsiniz fakat otobüsler ile tüm yerlere ulaşabilirsiniz. 2 numaralı tramvaya binerek Eski Belgrad’da bulunan tüm tarihi yerleri tek bir seferde gezme şansını elde edebilirsiniz.

Uyarı: Toplu taşımada kullandığınız biletlerinizi yolculuğunuz boyunca saklayın! Zira bilet kontrolü yapılıyor. Eğer ki elinizde gösterebileceğiniz bir biletiniz bulunmazsa 2000 Dinar’ınızdan (113,66 TL)  olursunuz, bizden söylemesi. 🙂

Ulaşım; Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın her gün direkt uçuşlar düzenlediği seferler toplam 1 saat 40 dakika sürmektedir. Ayrıca yaz mevsimlerinde TCDD, demir yolu ulaşımı da bulunmaktadır.

Ulaşım Kartları: Belgrad Toplu Taşıma Kartı olan BusPlus fiyatları; 24 saat için bilet fiyatı 250 Dinar (14,21 TL) , 3 günlük bilet fiyatı 700 Dinar (39,78 TL) , 5 günlük bilet fiyatı ise 2390 Dinar (135,82 TL)’dır.

İstanbul- Belgrad Saat Farkı: +2 saat

Ne Yenir:

  • Bizim İnegöl köftemizi andıran Cevapcici; yanında domates,biber ve soğanla servis edilen yöresel yiyeceği,  “kajmak” adını verdikleri kaymağın daha tuzlu ve tereyağını andıran bir tat olan süt ürünü ile tüketirler.
  • Viyana şnitzeli olarak bildiğimiz ancak Sırplar’ın sahiplendiği Becka Snicla adında lezzeti ortaya çıkarmışlar.
  • Pljeskavica; farklı baharatlarla harmanlanarak yassı şekilde hazırlanan köfte kaymak, meze ve salatalar ile ana yemek olarak servis edilmektedir. Daha fazla Belgrad yöresel yemekleri için listemize göz atabilirsiniz.

Restoran Bahşiş Ortalaması: Restoranda aldığınız hizmetin karşılığında 5-10 TL arası bahşiş verebilirsiniz. Gönlünüzden koparsa… 🙂

*Belgrad Gezilecek Yerler Videosu

*Belgrad Gezilecek Yerler Haritası

*Belgrad’ta Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

-Müzeler

1-Museum of Natural History Admin Office, Belgrade

Museum of Natural History Admin OfficeBurası Neresi? Sırbistan’da bulunan bulunan en eski ve türünün tek örneği bir ulusal müzedir. Sergilenen eserlerin zenginliği ve çeşitliliği bilim alanında elde edilen sonuçlar müzeyi, Güneydoğu Avrupa’nın önde gelen doğal tarih müzelerinden biri haline getirmiştir. Burası Resmi olarak 1895 yılında Jestastvenički Muzej Srpske Zemlje (Sırp Toprakları Doğal Bilim Müzesi) ismiyle kuruldu.

Neden Gitmeliyim? Dünya üzerinde toplanan 1,5 milyon örnek ile 117 doğal tarih koleksiyonundan oluşan doğal ve kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Sırbistan, Balkan Yarımadası ve dünyadan yaklaşık En fazla sayıda örneğe sahip koleksiyonlar: mineralojik, petrolojik, fosil koleksiyonları, böcekler, kuşlar, memeliler ve

Balkan Yarımadası Genel Herbaryumu’dur. Tüm bu koleksiyonların olağanüstü bilimsel ve müzeolojik değeri bulunmaktadır. Doğa Tarihi Müzesi; bilimsel, eğitimsel ve sergi faaliyetlerini biyolojik ve jeolojik çeşitliliğe teşvik edici korunması konusunda bilinçlendirmektedir.

Kaçırmayın! Müze içerisinde kalıcı sergi mevcut değildir. Kalemegdan Galerisi’nde tüm sergi faaliyetleri, promosyonlar, sunumlar ve uzman tarafından toplantılar düzenlenir. Müzenin pedagojiyi geliştirici hizmetiyle Sırbistan’ın her yerinden çok sayıda okulla ve her yaştan öğrenci ile işbirliği içindedir.

Belgrad yemekleri için listemize

 Njegoševa 51, Beograd 11000, Sırbistan

08:30- 16:30

Web sitesi

2-Sırbistan Ulusal Müzesi

sırbistan ulusal müzesi

Burası Neresi? 1844 yılında kurulan ve Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan müze; Osmanlı, Balkan, Yugoslav ve Sırp sanatçıları sergilenmektedir.

Neden Gitmeliyim? Raphael, Lorenzo di Credi, Carpaccio, Tiepollo Titian ve Tintoretto sanatçılarının bulunduğu İtalyan, Renoir, Monet, Degas, Canaletto Signac, Lautrec, Matisse, Gaughen, Cezanne, Pissaro, Corot sanatçılarının bulunduğu Fransız Sanat Koleksiyonu, Juan de Flandes, Bosch, Vincent van Gogh, Rubens, Rembrandt, Van Goyen, Breughel, Mondrian sanatçılarlarının bulunduğu Hollanda ve Flaman Sanat Koleksiyonu, Kunisada, Toyokuni, Hirosige sanatçılarının bulunduğu Japon Sanat Koleksiyonu, Paja Jovanovic, Uros Predic, Lubarda sanatçılarının bulunduğu  Yugoslav Sanat Koleksiyonu, Picasso, Durer, Klimt, Kandinsky, Sisley, Marc Chagall , Kassat, Roerich, Ryepin gibi sanatçıların yer aldığı 5 bin 600’den fazla resim ve 8 bin 400’den fazla çizim, toplamda 400 binden fazla eserin sergilendiği, her yerinden sanat fışkıran bir müze.

Kaçırmayın! Kabul ediyorum biraz sıkıcı olabilir. Ancak gidip görmek ve kültürümüze bir şeyler katmakta yarar olduğu fikrini savunuyorum. Zira zaten sanat severleri bu sanat mabedine yönlendirmek için herhangi bir çaba içerisine girmeme gerek olmadığı düşünüyorum.

 Google Haritalar’da Aç

Trg republike 1а, Beograd 104303, Sırbistan

10:00- 18:00 **Pazartesi kapalı**

Yetişkin: 14,21 TL (250 RSD) / Öğrenci: 8,52 TL (150 RSD)

Web sitesi

3-Nikola Tesla Müzesi

nikola tesla müzesi

Burası Neresi? Işık… Ne büyük icat ne büyük ihtiyaç! Florasan lambayı, neon ışığı, mikrodalga fırını ve daha sayabileceğimiz çoğu icadın mucidi Sırp asıllı Nikola Tesla’nın müzesini ziyaret etmemeyi düşünmüyordunuz herhalde? Aksi takdirde bu sizin adınıza üzülerek belirtmeliyim ki kayıp olurdu.

Neden Gitmeliyim? Adını hep duyduğumuz ancak bir Edison kadar değer görmemiş olan bu bilim insanının hayatımıza kazandırdıklarına adına çokta bilgi sahibi olmadığımızı düşünüyorum. Hayatına dair ilgi çekici detaylara rastlayacak, yaptığı çalışmalar ve icatları eğlenceli demolar eşliğinde görme fırsatını yakalayacaksınız.

Günlük hayatımızda hiç eksik etmediğimiz kablosuz cihazlarımız, cep telefonlarımız, radyo ve kumanda dahil olmak üzere aslında gerçek mucidinin Nikola Tesla olduğunu öğrenecek beklide yanlış bildiğiniz doğrular hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kaçırmayın! Günümüzü şekillendiren insan Tesla hakkında daha fazla şey bilmemiz gerektiğini ve saygı duyulması gereken biri olduğu konusunda  hem fikiriz diye düşünüyorum. Müzeye girdikten sonra tek başınıza gezebileceğiniz gibi İngilizce ve Sırpça olarak verilen interaktif geziye katılmanızı öneririm.  Müzenin en ilginç kısmı ise Tesla’nın küllerinin yer aldığı yer olabilir sanırım. Müzeden çıkmadan önce bir teşekkür fısıldarsanız yerine ulaşacaktır.

 Google Haritalar’da Aç

Krunska 51, Beograd 11000, Sırbistan

10:00- 20:00 **Pazartesi kapalı**

28,42 TL (500 Dinar)

Web sitesi

-Meydanlar

4- Zemun Bölgesi

zemun bölgesi

Burası Neresi? Tuna nehri boyunca , Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölge olan Zemun, şehir içerisinde huzuru sevenlerin kendilerini dinlemek adına gittikleri noktalardan sadece biri.

Neden Gitmeliyim? Eğlenceli meydanları, dar sokakları ve ve daha nice güzellikleri ile Zemun’da yer alan Usce Kulesi’ne çıkarak bu güzellikleri kuş bakışı izleme şansına nail olabilirsiniz.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında 1521 senesinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından kuşatılan Belgrad Kalesi, Osmanlı topraklarına katılmış olan bu bölgede yaklaşık 350 yıl boyunca hüküm sürmüştür. Kaleyi günümüze kalan paşa konağı türbe, çeşme ve hamam gibi birkaç eseri daha görmeniz mümkün.

Burası hakkında pek çok kişiden gün batımını izlemenin meşhur olduğunu duyabilirsiniz. Ancak tek olmamak şartıyla tabi. E tabi yalnızsanız elden bir şey gelmez fakat romantik çiftleri görüp gidip bir köşede ağlamayın ama. 🙂

Kaçırmayın! Bir bisiklet kiralayın derim. Daha kolay gezeceğinizi garanti ederim. Nehire yüzünü dönmüş lezzetinden adım kadar emin olduğu Reka Restoranı’nda bir akşam yemeği molası vermemeniz işten bile değil! Bir de Saran var tabi. Bir kuyruğu var ki zaten ne kadar lezzetli olduğunu kanıtlar nitelikte. Sakın pes etme! Git adını listeye yazdır sıran gelince ilk işin benin için bir midye yemek olsun:)

5-Knez Mihailova Caddesi

knez mihailova caddesi

Burası Neresi? Metrelerce uzunluğa sahip Knez Mihailova Caddesi’nin geçmişi, Roma hakimiyetinde olduğu zamanlara kadar dayanmaktadır. Elimizi attğımız yerden Roma tarihi çıkıyor resmen. Yememiş içmemiş şehir ve ülkelerin tarihlerine adlarını kazımışlar. Öngörülü adamlar herhalde, bugünleri görüp blog yazarları hep bizden bahsetsinler, herkes bizi konuşsun istemiş olabilirler. 🙂

Sırbistan Prensi III. Mihailov’un adını taşıyan cadde, 20. Yy’ın başlarında Vlada Mitic’in bu lokasyonda ilk mağazayı açmasıyla birlikte Belgrad şehrinin alışveirş noktalarının başında yerini alıyor. Hatta en popüler avm olan Rejiceva Shopping Mall bu cadde hala en çok biz kızların ilgisini çeken yer olarak varlığını sürdürüyor.

Neden Gitmeliyim? Srpska Kruna Hotel, Srbistan Bilim ve Sanat Akademisi, Nikola Spasic Paajı gibi tarihi binalar mimari yapılarıyla caddenin ihtişamlı bir görüntü elde etmesinde oldukça büyük rol oynamaktadır. Adeta fotoğraf çekip İnstagram hikayelerinizde paylaşmak için biçilmiş kaftan. İnan bana oturduğu yerden storylerini gören takipçilerine keşke bende orada olsaydım dedirteceksin. 🙂

Kaçırmayın! Bizim İstiklal Cadde’mizi -elbette ki yerini dolduramaz- andıran Knez Mihailova, günün her saati renkli geçiyor. Bir köşede ses sanatçılarının performanslarını izlerken, diğer köşede dans eden çılgın tiplere rastlayabilirsiniz. Eğencenin bin bir türlü halini görebileceğiniz caddede keyif alacağına şüphem yok. Caddenin meydana doğru giden yerinde Belgrad Turizm ofisinde belirli günlerde ücretsiz şehir turları düzenleniyor.

İpucu; Blgrad’a gelmişken hem kendinize hem de sevdiğiniz insanlara küçük birer hatıra hediyesi alacağınızı düşünüyorum. Burada ki Knez Mihailova 5 dükkanına uğrayarak dekarasyon ürünlerinden incik boncuğa, kıyafetten süslere kadar birçok seçenek mevcut. Çoğu mağazaya oranla daha uygun fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. Sen değerli okuyucum için en iyisini önerdiğime şüphem olmasın. 🙂

6-Cumhuriyet meydanı

cumhuriyet meydanı

Burası Neresi? Osmanlı hakimiyeti altındaki Belgrad’ı fetheden, Prens Milos Obrenovic’n eliyle ileriyi işaret ettiği heykeli için denilen o ki; prens yapmış olduğu bu hareket ile Osmanlı’ya İstanbul’u işaret etmekte. Bir Türk vatandaşı olarak bu işten pek hoşlanmadığımı söyleyebilirim. O yüzden bu kısımları fazla uzatmadan geçiyorum. Sizinde bu konuda bana hak vereceğinize eminim. Kulaklarda çınlayan mehter marşını duyar gibiyim… Yaşasın taraflılık. 🙂

Neden Gitmeliyim? Beşiktaş Kartal Heykeli, Kadıköy Boğa gibi herkesin arkadaşıyla buluşmak için sözleştiği belirli simgesel noktalar vardır elbet. Heh işte burası tam olarak o noktalardan biri. Toplu olarak gittiğiniz tatilde yanınızdakilerle gezmekten sıkıldınız ayrı takılmaya karar verdiniz veya Belgrad’da arkadaşınız ile plan yaptınız ve bir buluşma noktası belirleyeceksiniz, siz kendinizi hiç yormayın burada yazarınız, ben deniz buluşma noktanızı  söylüyorum; Cumhuriyet Meydanı.

Meydanda bulunan kafeler, bir yudum kahve eşliğinde kısa bir soluk almak için birebir. Oturun ve şöyle bir caddeyi izleyin. Herkes bir delilik peşinde bir koşuşturma telaşı içerisinde olduğunu göreceksiniz. Mekanların hoparlörlerinden gelen son ses müzikleri dinle ya da meydanda verilen konser etkinliklerini izle. Sana ne iyi geliyorsa yap işte bir şeyler yeter ki şehrin atmosferini yakala ve sonuna kadar yaşa!

Kaçırmayın! Kentin kalbi dediğimiz meydanında boş olacak hali yok ya. Sırbistan Ulusal Müzesi, Ulusal Tiyatro Binası bu meydanda yer almaktadır. Hiç merak etmeyin, elbette bu yapıların detaylı anlatımı yazım içerisinde mevcut. Sadece okumaya devam edin…

7-Terazije Meydan

terazije meydan

Burası Neresi? Cumhuriyet Meydanı’nın kapı komşusu olan Terazije, Knez Mihailova Caddesi’nin başlangıç noktası meydan, şehri dolaşmak için zorunlu olarak geçmek durumunda olduğun bir konumda yer alıyor. Öyle ya da böyle bu meydandan geçilecek! Madem ki görülmesi kuvvetle muhtemel.  Öyleyse ben sizin işinizi neden kolaylaştırmayayım?

Neden Gitmeliyim? Şehrin belkide en önemli yapılarından biri olan Moskva Hotel bu meydanda yerini alıyor. Burada kimler kimler kalmamış ki? Sırasıyla; Albert Eistein, Robert De Niro, Milla Jock Nichholson, Yasser Arafat, Maxim Gorki ve Brad Pitt.. Daha kim olsun dedirtti bana şahsen. Belki sizde ünlüler geçidi gibi olan bu otelde konaklamak istersiniz. Ben olsam Brad Pitt’in kaldığı odayı araştırıp bulurum. 🙂

8-Taş meydan

taş meydan

Burası Neresi? Belgrad’da bulunan bir çok binanın yapımında kullanılan taşların çıkarılmasıyla, savaş zamanında askeri depo ve sığınak olarak kullanılan yer olan Taş Meydan, şüphesiz Belgrad gezilecek yerlerde vakit ayrılması gereken noktalardan biridir.

Neden Gitmeliyim? Meydanın içerisinde yer alan Aziz Mark Kilisesi; 1940 yılından beri Ortodokslara ibadet evi olarak hizmet etmektedir. Sırbistan Ulusal Meclisi’ne yakın bir konumda bulunan bu kilise, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor. Kilisenin büyülü atmosferinden sıyrılıp etrafında ki parkta soluk oturun biraz soluk alın. Şehrin ortasına kurulmuş bir yeşillik…

Kaçırmayın! Şehrin en büyük parkı olan bu Taş Meydan, özellikle bahar aylarında mis kokulu ıhlamur ağaçlarının altında yürüyüş yapabileceğiniz harika bir ortamdır.

-Ulusal ve Milli Parklar

9-Kalemegdan

kalemegdan

Burası Neresi? Belgrad’da gezilmes gereken yerlerin başında Kalemegdan Parkı, kuşkusuz ilk sırayı almakta. Tuna ve Sava Nehirleri’nin kesiştiği tepede konumlanan park ve içerisinde yer alan Belgrad Kalesi, yine yeniden tüm doğal güzellikleri bir arada bir arada göz zevkinize sunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Yılın her mevsiminde Kalemegdan Parkı’nda, manzaranın keyfini çıkaranları, bisiklet sürenleri, yürüyüş yapanları ve kaleyi ziyaret edenleri görebilirsiniz. Belgrad’da fotoğraf çekecek hoş manzaraya sahip bir yer mi arıyorsun? Bu park adeta fotoğraf çekilmek için yapılmış benden söylemesi. Kalemegdan Parkı içinde çok çeşitli sanat eserleri, müze, galeri gibi yapıları da ziyaret edebilirsiniz. Üstelik kaleye giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemekte. Hadi yine iyisiniz paralar cepte kaldı. 🙂

Kaçırmayın! Şöyle bir tüyo vereyim çok büyük alana yayılmış olan parkı gezmek gerçekten hem yürek hem de sabır ister. O yüzden dört ayrı bölgeye ayırmak en mantıklısı; Kalemegdan Park Alanı,Yukarı Şehir, Aşağı Şehir ve Hayvanat Bahçesi. İnişli çıkışlı yolları seni korkutmasın. Sen yaparsın! Yüzümü kara çıkartma. Bizimle deneyimlerini paylaş merakta bırakma. 🙂

-Seyir Terasları 

10-Gardos Kulesi

gardos kulesi

Burası Neresi?  Türklere karşı savaşmış olan Sırp asıllı Janko Sibinjanin adına inşa edilmiş dört Millenium kuleden biridir. Gardos’un merkezinden batı yönüne doğru yürürken yükselen tepenin ucunda konumlanıyor.

Neden Gitmeliyim? 1896 yılında inşa edilen kulenin tepesinden bütün şehri ve Sava Nehri’ni gören güzel bir manzarayla karşı karşıya kalacaksınız.Tarih boyunca gözetleme amaçlı kullanılan kuleler, şimdilerde kültür ve turizm amacıyla kullanılmaktadır. Belgrad’ın tarihi mimarisinden bir tık daha farklı görünüme sahip olan kulenin, Avusturya-Macaristan etkisinde kaldığını söyleyebiliriz.

 Google Haritalar’da Aç

11-Avala Tower

avala tower

Burası Neresi? Belgrad ‘ın, Avala ilçesinde yer alan telekominikasyon ve gözlem kulesi olarak bilinen Avala kulesi, 29 Nisan 1999’da NATO’nun Yugoslavya’yı bombalaması üzerine yıkıma uğramıştır. 21 Aralık 2006’da Avala Kulesi’nin yeniden yapılacağı duyurulmuş ve 21 Nisan 2010’da resmî olarak tekrardan açılmıştır. Günümüzde 204.5 metre yüksekliğe sahip Sırbistan ile Balkanlar’ın en yüksek kulesi olarak bilinmektedir.

Neden Gitmeliyim? The Monument to Russian veterans (Rus Gazileri Anıtı), The Monument to The Unknown Hero’nun biraz daha aşağısında yer almaktadır. 1964’te bir Rus uçağının yapmış olduğu kaza sırasında trajik bir şekilde öldürülen Rus gazilerine adanmıştır. Avala kulesi yıllardır sadece Belgrad ve Sırbistan’ın değil aynı zamanda eski Yugoslavya’nın da gurur kaynağı olan kulenin restoranında küçük bir öğle arası verirken, seyir terasından 360 derecelik Belgrad  manzarasının tadını çıkarın.

 Google Haritalar’da Aç

-Kültür ve Sanat Merkezleri

12-The Legacy of Petar Lubarda

the legacy of petar lubarda

Burası Neresi? Petar Lubarda, 20. Yy’ın ikinci yarısında eserleri ile sanatsal eğilimleri işaretleyen ve değiştiren modern bir vizyoner olan tanınmış bir ressamdır.

Sanatçının evini 2008-2011 müzeye dönüştürerek, tüm görsel sanatlar, mobilya, mektuplar, notlar, eskizler, kişisel belgeler, kaliteler ve fotoğraflar koruma altına alınmıştır.

Neden Gitmeliyim? Müze içerisinde 24 resim, 292 çizim ve grafik, mobilya, arşiv ve el yazmaları, kütüphanenin bir parçası ve kişisel eşyaların koleksiyonu sergilenmektedir.

Çalışmalarının gerçekliği Avrupa ve dünya trendleriyle örtüşüyor. Bu nedenle, fazla abartı olmadan, Petar’ın II. Dünya Savaşı’ndan sonra Yugoslav resminin kaderini sanatıyla değiştirdiğini söylemek mümkün.

 Google Haritalar’da Aç

Iličićeva 1, Beograd 11040, Sırbistan

10:00-17:00

Web sitesi

13-Çağdaş Sanat Müzesi (Muzej Savremene Umetnosti)

muzej savremene umetnosti

Burası Neresi? Belgrad’daki Çağdaş Sanat Müzesi Salonu, 1961 İlkbaharında Modern Galeri adı altında 14 Pariska St. Ušće Çağdaş Sanat Müzesi açılmadan dört yıl önce başlamıştır.

Neden Gitmeliyim? Belgrad’da kalıcı sergi ve açıkça tanımlanmış konseptleri olan ilk galeridir. Salon’un sergileri her zaman genç sanatçılara ve sanat dünyasındaki en son trendlere ve önde gelen yabancı sanatçıların çalışmalarını sunmaya odaklanmıştır. Eski Yugoslavya’nın neredeyse tüm büyük isimleri, çalışmalarını kişisel bir sergide gösterme fırsatı bulmuşlardır.

Kaçırmayın! MoCAB Salonunun konsepti, görsel sanatlarda en güncel akımları sunmaya devam etmekte olup, en önemlisi ise yerli-yabancı çağdaş sanatçıların kişisel sergileriyle ve organize sunumlar, panel tartışmaları ve konferans etkinlikleri de düzenlenmektedir

 Google Haritalar’da Aç

Ušće 10, Beograd, Sırbistan

10:00-22:00

Yetişkin: 34,1 TL (600  RSD) / Öğrenci:17,05 TL (300 RSD)

Web sitesi

14-Muzej iluzija (Museum of illusions)

muzej iluzjia

Burası Neresi? Arkadaşlarınızla ve ailenizle ilginç deneyimler ve eğlence için eşsiz bir yer. Belgrad’daki müze, her yaştan insana hitap eden illüzyon dünyasına hem sosyal hem de eğlenceli turlar için oldukça uygundur.

Neden Gitmeliyim? Kendinizi odanın tavanında görün, Sonsuzluk odasında kendinizi serbest bırakın, yer çekimi ve boyut oranına karşı koyun ve kendiniz fotoğraf çekin.

Hologram koleksiyonunun tadını çıkarın, her optik illüzyona daha yakından bakın ve her kurulumu iyice gözlemleyin. Eğlenceli bir hatırlatmadır ki algıladığımız dünya hakkındaki varsayımlarımız çoğu zaman yanılsamalardan başka bir şey değildir.

Eğlenceli ve harika hileler size vizyon, algı, insan beyni ve bilim hakkında bilgi verecek, böylece gözlerinizin beyninizin anlayamadığı şeyleri neden gördüğünü anlamak daha kolay olacak.

Kaçırmayın! İlgi çekici ve eğitici oyunlar ve bulmacalarla oyun odasını ziyaret edin. İllüzyon dünyasını keşfedin ve imkansızı deneyimleyin. Unutmadan kameranızın ve telefonlarınızın şarjının tam olduğunu kontrol edin. Zira bol bol fotoğraf çekeceksiniz.

Müzenin içerisinde yer alan mağazadan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Özellikle gençler için bir eğitici oyuncak, 3D ışık, T-shirt, defter veya en azından kalem alın derim.

 Google Haritalar’da Aç

Nušićeva 11, Beograd 11000, Sırbistan

09:00-22:00

Yeişkin: 34,1 TL (600 RDS) / Öğrenci: 22,73 TL (400 RDS)

Web sitesi

15-Afrika Sanat Müzesi

Belgrade African Art Museum

Burası Neresi? Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti zamanında uzun yıllar Afrika’da büyükelçilik görevi yapan Hırvat diplomat Zdravko Pecar’ın özel koleksiyonuyla kurulan müze, kişisel eşyaların yanında obje ile zenginleştirerek genişletilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Günümüzde Mali, Senegal, Gine, Burkina Faso, Benin, Gana, Fildişi Sahilleri, Nijerya, Togo,Kamerun ve Kongo gibi Afrika ülkelerinden getirilen 1700 orijinal sanat eserinin yer aldığı Afrika Sanatı Müzesi’nin oldukça geniş bir koleksiyona sahiptir.

Yerel halkı ve ziyaretçilerini Afrika gelenekleriyle tanıştırmayı hedefleyen müze, ülke halkını dinamik bir bilimsel ve eğitim kurumu olarak tasarlanmıştır.

Dogon, Kisi, Baga, Marka, Malinka, Dan, Gere, Senufo, Asanti, Bambara, Guro, Havva, Baule, Fon, Yoruba, Bobo, Bamileke gibi bölümlere ayrılmış toplam 800 m2’lik yüzölçümüne sahip bir alana yayılmaktadır.

Kaçırmayın! Afrika Sanatı Müzesi, kalıcı sergilerin yanında Afrika sanatı, film ve videolar, performanslar, çeşitli dersler ve sanat atölyeleri konularında tematik sergiler, konserler ve konferanslar düzenlemektedir. Kalitesine göre Afrika Sanatı Müzesi, Avrupa’daki türünün en önemli kurumlarından biridir.

 Google Haritalar’da Aç

Andre Nikolića 14, Beograd 11000, Sırbistan

10:00-19:00

11,37 TL (200 RDS)

Web sitesi

16-Museum of Applied Art

Museum of Applied Art

Burası Neresi? 1950 yılında kurulan useum of Applied Art, özel müzeler kategorisine girmekte olup amacı uygulamalı sanatın sistematik olarak toplanması, korunması, incelenmesi, sergilenmesi ve yayınlanmasıdır. Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Belgrad’ın tam göbeğinde, şehrin alışveriş caddesi olan Knez Mihailova Caddesi’nin yakınında ve aynı zamanda Belgrad’ın en önemli turistik anıtı olan ortaçağ kalesi Kalemegdan’a giden bölgenin yakınında yer almaktadır.

Neden Gitmeliyim? Sırp halkının uygulamalı sanatlarına atıfta bulunan sanat eserlerinin yanı sıra, diğer Avrupa ülkelerinden ve dünyadan kültürel ve ekonomik ilişkiler yoluyla ülkemize gelen ilgili materyaller de Müzede toplanmaktadır. Varlığının ilk yılında müze, sanatçı Ljuba Ivanoviç tarafından otuz yıl boyunca toplanan sanatsal olarak işlenmiş çeşitli nesnelerin olağanüstü değerli bir koleksiyonunu satın almıştır.

Kaçırmayın! Uygulamalı Sanat Müzesi koleksiyonlarına bir göz atmanızı içeriğinin güzelliğini ve çeşitliliğini keşfetmenizi ve bu şekilde kültürel yönlerinizi genişletmenizi öneririm.

 Google Haritalar’da Aç

Vuka Karadžića 18, Beograd 11000, Sırbistan

11:00-19:00

Web sitesi

17-Akolakovıć Galeri-Legacy

Čolaković Gallery-Legacy belgrade

Burası Neresi? Aralık 1990’da halka açılan Yugoslav Tarih Müzesi çok doğa ve yeşilliklerle çevrili Dedinje denilen güzel Belgrad banliyösünde konumlanmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Legacy’de en ünlü Yugoslav sanatçılarının 92 eser koleksiyonu ve ayrıca genel iç mekanı tamamlayan antika mobilyalar, oryantal halılar, cam eşyalar ve porselen koleksiyonu bulunmaktadır. 2010 yılında galeri çeşitli mimari etkinliklere ve etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmış çarpıcı mimari parçaya ve çok amaçlı alana dönüştürülmüştür.

 Google Haritalar’da Aç

Михаила Мике Јанковића 6, Beograd 11000, Sırbistan

10:00-18:00

17,05 TL (300 RDS)

Web sitesi

-Doğal Güzellikler

18-Ada Ciganlija

ada ciganlija

Burası Neresi? Belgradlılar Sıbistan’da deniz yok diye yakınmıyorlar çünkü onlarında denize pek ihtiyacı yok gibi duruyor. Bu açığı Ada Ciganlija kapatıyor resmen.

Neden Gitmeliyim? Yürüyüş için parkurlar, bisiklet yolları, basketbol, voleybol, koşu parkurları, futbol sahaları ve benzer daha birçok aktiviteyi yapabileceğiniz yemyeşil bir alan ve bu alanın yanı başında ki bir nehir. Buradan nehre girebilir çeşitli su sporlarına katılım sağlayabilirsiniz.

Kaçırmayın! Sakinlik peşindeyseniz sabah saatinde burada olun ama yok ben eğlence arayışı içindeyim diyorsan, akşam saatlerine doğru gelin. İnsan yoğunlu ve parti bu saatlerde başlıyor.

İpucu; Her iki tarafı kafe, restoran ve eğlence mekanıyla çevrili adada, en bisikletinizi kiralayın kafanız rahat özgürce dolaşın.

*Belgrad’ta Gezilecek Alternatif Yerler 

-Çocukla Gezilecek Yerler

19-Belgrade Zoo

belgrade zoo

Burası Neresi? Diğer adıyla iyi umut bahçesi olarak bilinen Belgrad Hayvanat Bahçesi, 1936 yılında kurulmuş olan Avrupa’nın en eski hayvanat bahçesi olma özelliğini taşımaktadır. Konumu, Balgrad’ın Beleme şehir merkezinde bulunan Kalemegdan Parkı’nda yer alır.

Neden Gitmeliyim? Belgrad Hayvanat Bahçesi, yüzlerce çeşit kuş, memeli ve egzotik ve çok değişik hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle, yeni doğan ve türüne çok nadir rastlanan hayvanların bulunması ilgi çekici kılmaktadır. Ünlü albino aslan ailesi örnek verilebilir. Çok sevimliler. 🙂

Hayvanat bahçesinin en eski emektarlarından şempanze Sami ve dünyanın en yaşlı timsah  Muja’da unutulmayanlar arasında. Ölümsüzleştirmek adına yapılan heykellerinin önünde fotoğraf kuyrukları oluşuyor.

Başlarda 3 hektarlık alanı kapsayan bahçe biraz daha genişletilerek 7’ye yükseltildi ve hatta “Kalemegdanska Terasa” adlı restoranın eklenmesiyle birlikte bu alan 14’e kadar çıktı. Ancak ne yazıktır ki II. Dünya Savaşı sırasında iki defa bombalanan hayvanat bahçesinde neredeyse tüm hayvanlar yok oldu. Ve tabi bununla birlikte hayvanat bahçesinin alanı da küçülerek 7 hektara kadar indirilmiştir.

Kaçırmayın! Dünyanın dört bir yanından çok çeşitli hayvanları görmeyi, aileniz ile eğlenceli bir aktivitenin tadını çıkarmayı,  Sırbistan’daki vahşi yaşamı koruma çabalarının desteklenmesi konusunda yardımcı olmayı ihmal etmeyin ve bu fırsatı kaçırmayın! 

 Google Haritalar’da Aç

Mali Kalemegdan 8, Belgrade 11000, Serbia Belgrade RS, 11000, Sırbistan

08:00-17:00

28,42 TL (500 Dinar)

Web sitesi

20- Javni Akvarijum i Tropikarijum Beograd 

javni akvarjum tropikarijum beograd

Burası Neresi? Akvaryum, Aquarialife Derneği tarafından doğa, yaşam, su, flora ve fauna severlerin doğaya yaklaşmasına yardımcı olmak amacıyla açılmıştır. Tropicarium Belgrad, dünyanın dört bir yanından balık, hayvan ve bitki türlerini görme fırsatı sunuyor; akvaryum balığı, skalar, Adriyatik Denizi, Sava ve Tuna’dan balıklı akvaryum sistemi, ardından balıklı akvaryumlar Afrika ve Orta ve Güney Amerika’dan, aynı zamanda büyük kaplumbağalara ve farklı sürüngen türlerine, Yemen bukalemunlarına, tarantulalara, iguanalara ve akreplere sahip bir yer.

Neden Gitmeliyim? Avluda farklı büyüklüklerde 50 çeşit bonsai ağacı bulunan bir “bonsai köşesi” yer almaktadır. Bitkiler ile duvarlar, ortamın ayrılmaz bir parçası haline gelerek otantik bir ortam oluşturmaktadır.

Tropikal suların, ormanların, yağmur ormanlarının, çöllerin ve soğuk denizlerin renkli dünyasını öğrenebilen çocuklar için tasarlanmış bir ortama sahip olan mekanda; dalış, doğa, ekoloji ve diğer alanlarla ilgili filmlerin gösterildiği bir sinema salonu da yer almaktadır.

Özellikle öğrenme çağındaki çocuklar için düzenlenen programların çoğu; hayvanlar ve beslenmeleri hakkında bilgi verirken onları daha yakından inceleme şansına da sahip olabiliyorlar.

Biyoloji ve veterinerlik kolejleri öğrencileri için düzenlenen programlarında ise, eko sistemleri, balıkları ve hayvanları inceleyebilecekleri, yaşamları ve evcil hayvan tedavi etme yöntemleri hakkında bilgi edinebilirler.

Kaçırmayın! Cumartesi ve Pazar günleri sabah 09:00 ile akşam 21:30 arasında Amazon’dan pirana beslemenin yanı sıra bukalemunları, kaplumbağaları ve diğer Akvaryum canlılarını besleme etkinliğine katılabilirsiniz. Belirli aralıklarla da doğa, su, akvaryumlar ile ilgili konferans ve seminerler düzenlenmektedir.

 Google Haritalar’da Aç

Milenka Vesnića 3, Beograd 11000, Sırbistan

12:00-20:00

Web sitesi

21-Jura Adventure Dino Park 

jura adventure dino park

Burası Neresi? Jura Adventure Dino Park , çocuklara, yetişkinlere çok sayıda kültürel, eğlenceli ve eğitim olanakları sunacak bir alan olup hafta sonları sınırsız oyunlar, dersler ve atölyeler sunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Hareketli ses üreten tarih öncesi sürüngenler dahil olmak üzere 35’ten fazla gerçek boyutlu dinozor kopyası, çocukların keşfetmesi, fotoğraflanması ve eğitilmesi için mevcuttur.

Meraklı çocuklara özel ,fosil kalıntılarını keşfedebilir ve kazabilirler. En cesur çocuklar en sevdikleri hareketli dinozorlara binebilecek, bir T-rex’in çenelerinde fotoğraf çekebilecek ve tasmalı dinozorları yürütebilecekler.

Aynı zamanda ziyaretçiler, bir zamanlar triceratops, tyrannosaurs, velosiraptor, diplodocus ve diğer tarih devlerinin nasıl göründüğünü görme imkanına sahiptirler.

 Google Haritalar’da Aç

Small Kalemegdan, 11000, Beograd, Sırbistan

10:00- 20:00

Web sitesi

-Gece Gezilecek Yerler 

22-Skadarlija 

skadarlija

Burası Neresi? Belgrad’ın Eski Şehir olarak adlandırılan bölgesinde yer alan Skadarlija, Bohem tarzın merkezi olarak bilinmektedir. 1830 yılında bu bölgeye yerleşen Çingeneler sayesinde tarihi önem kazanmıştır. Yıkık görünümü ve çarpık yerleşime bir son vermek adına 1854 senesinde yapılan yenilenme çalışmalarıyla modern bir havaya bürünmüştür.

Neden Gitmeliyim? Burayı özellikle yere müziği, Sırp mutfağının lezzetlerini ve sanat galerini yakından görmek ve tanımak isteyen turistler için turistler ziyaret etmektedir. Arnavut kaldırımı renkli çiçeklerle kaplı süslü sokak sizi içine çekecektir. Bu sokağın misyonu adeta insanları doyasıya eğlendirmek. Belgrad’da inanılmaz bir gün geçirmek için tek adresiniz burası!

Kaçırmayın! Leziz bir akşam yemeği için Kafana olarak adlandırılan restoranlara bir uğrayın derim. Yemek kültürümüze oldukça benzeyen Belgrad mutfağını burada tadın. Benim Tri Sesira restoranı favorilerim arasında. Bizim meyhanelerimize benzer eğlence anlayışı hakim olup yerel müzikler eşliğinde meze ve yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Tabi ben kendi damağıma uygun seçenekleri sizlerle paylaşıyorum. Lüften sizde deneyimlerinizi benimle paylaşarak yeni yerler keşfetmemde yardımcı olun. 🙂

23-Savamala

savamala

Burası Neresi?  Belgrad’ın bir ilçesi olan Savamala, Sava nehrinin sağ kıyısında Branko Köprüsü’nün yanı başında yer almaktadır. 18. yüzyılın başlarında, Avusturya’nın Hıristiyan nüfusunun Belgrad Kalesi’nden çıkarıldığı 1717-1739 kuzey Sırbistan’ın işgali sırasında yerleşim olmuştur.

1833’te Sırp hükümetinin Belgrad’da iç yönetimini almasının ardından, Prens Milos Obrenovic Savamala’nın, Viyana veya Budapeşte gibi Avrupa şehirlerinin mimarisi ile süslenen modern bir şehir inşa etmeye karar vermiştir. Bulunduğumuz dönemde,  harap evlerin temelleri üzerine inşa edilen binalar büyük tarihi, kültürel ve sanatsal öneme sahiptir.

Neden Gitmeliyim? Bölgede ilk olarak açılan Ben Akiba Barı; gece hayatı,konserler, DJ performansları ve sergilerin düzenlendiği bir mekan olarak tasarlanmış olup Savamala’nın ticari markası haline dönüşmüştür.

Jazz Bastica; belkide Belgrad’ın en güzel kalabalığının bulunduğu yer burasıdır diyebilirim. Düzensiz tasarlanmış iç dizayn, samimi sıcak atmosfer çok sayıda rastlayabileceğiniz vibe’ye sahiptir. Gerçek anlamda zamanın nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz.

Corba Caffe; Branko Köprüsü’nün hemen altında, şehrin eşi benzeri olmayan bir rotası daha! Sırp rock müziğinin efsane ismi Bora Djordjevic tarafından açılan mekan parti severler tarafından oldukça rağbet görmektedir.

KC Grad ve Galerija Stab, hala yerel halkın en gözde mekanlarından olup, gönül rahatlığıyla size tavsiye edebileceğim iki mekan diyebilirim. Ayrıca Galerija Stab ünlü yerel sanatçıların sergilerini düzenlemektedir.

En iyi pastörize edilmemiş Çek biralarını Gvozdjara, Tranzit ve Ludost’da bulabilirsiniz.  Tranzit bar&restoran; farklı insanları bir araya getirmeyi başarıyor! Dekarasyonunu görmeniz lazım. Modern tarzın vintage ile harika birleşimini çarpıcı bir şekilde sunuyor. Yaz aylarında tercih edilen bahçesiyle ünlü mekan görülmeye değer nitelikte.

Ludost; tekno veya 80’lerin müzik ruhunu ele alan bir bar ancak çokta büyük bir yer olmadığını söylemeliyim. Geceye burada başlamakta bir sakınca yoktur. Doğru bir başlangıç noktası olduğu aşikar. Tüm hafta boyunca canlı performanslar ve DJ performansları sergilenmektedir.

Kaçırmayın! İlham veren tasarımcılar ve şehrin bu bölümünü canlı kılan sanatçılar sayesinde son yıllarda yaşanılan büyük değişiklikler doğrultusunda ivme kazanan bir yere dönüşmüştür. Düzenlenen etkinlikleri Belgrad’ı dünya sahnesine taşıyan ve her modern turistlerin haritasına yerleştiren kentin bir parçası olan kentsel kültür merkezidir.

*Belgrad Yakınında ve Çevresinde Gezilecek Yerler

-Civar Köy ve Kasabalar

24-Novi Sad

novi sad

Burası Neresi? Yaygın kullanılan adıyla söylersek “Beyaz Şehrin üzüm bağı” yeni şehir anlamına gelmektedir. Vojvodina bölgesinin başkenti olan Novi Sad, Sırbistan’ın  Belgrad ve Niş şehrinden sonra 3. büyük şehri olup Belgrad’da göre hem mimari hem de sosyal açıdan farklı olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni  şehrin Avusturyalı mimarlar tarafından tasarlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Şehrin tarihine kısaca bir değinecek olursam; Tuna Nehri’nin kenarında konumlanan şehir, stratejik olması sebebiyle yaşayan toplumun ve bu toplumların bıraktıkları izleri taşımaktadır. NATO tarafından tarumar edilen şehrin üç önemli simgesi olan köprüleri yıkılmış. Tabi sonradan ileri tarihlerde yenileri yapılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Avusturya imparatorları Leopold I, Joseph I, Charles VI, Maria Teresa ve Joseph II  Kendinizi yazın Novi Sad’da bulursanız, Tuna’nın en güzel plajlarından biri olan Štrand’da yüzmenin keyfini çıkarmayı, Eylül ayının sonuna doğru burada bulursanız, Fruška Gora şarap yolunun merkezine , Sremski Karlovci’ye , geleneksel üzüm hasadına gitmeyi ve bu şarap yolunda , Viyana mahkemesinde favori olan bu bölgenin çöl şarabı tatma bermetini sakın ola ki kaçırmayın .

Kaçırmayın! Avrupa’nın en büyük festivallerinden birine dönüşmüş olan EXİT Müzik Festivali, 2001 yılında düzenlenmeye başlanan yıllık bir yaz müzik festivalidir. Guns n roses dan Robert Plant’a , Snoop Dogg’dan Lauryn Hill’e kadar bir çok ünlü isim bu festivale katılım sağlamıştır. Bir sonraki katılacak isimleri artık siz düşünün.

Ulaşım: Otobüsle Gidiş-Dönüş 10-15$’a (59,68- 89,52 TL) mal olurken trenle, Gidiş-Dönüş tren bileti size  4-5 $’a (23,87-29,84 TL) mal olacaktır.

25-Karlofça

belgrad karlofça

Burası Neresi? Karlofça Antlaşması’nın imzalandığı ve Sırbistan için de oldukça önemli olan turistik bir kasabadır. Belgrad ve Novi Sad arasında yer alan Karlofça, Belgrad şehrine 1 saatlik bir uzaklıkta yer alır.

Neden Gitmeliyim? Sremski Karlovci’nin merkezi olan Karlofça Meydanı’nı çevrelen tarihi binalar oldukça ilgi çekicidir. Önceleri Avusturya-Macaristan Krallığı yaşam sürdüğü bölgede, daha sonra Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlılar buraya gelmiştir. 170 yıl boyunca burada hüküm süren  Osmanlı’nın çok çeşitli tarihi eserleri burada yer almaktadır. Bir süre daha sonra tekrardan Avusturya-Macaristan Krallığına geçmiştir.

Tabi hal böyle olunca Osmanlı’dan kalan eserleri bırakmıyorlar. Ardından her yere kendilerine ait eserler inşa ediyorlar. Bu eserler günümüzde hala varlığını korumaktadır.

26-Niš (Niş)

niş

Burası Neresi? Sırbistan’ın Belgrad ve Novi Sad‘dan sonra üçüncü büyük şehri olan Niş, bir zamanlar Naisus olarak bilinen Nis şehri, ilk Hıristiyan Roma İmparatoru, Büyük Konstantin’in doğum yeri olarak ünlüdür. Doğu ve Batı arasında  köprü görevi gören şehir, Balkanların en eski yerleşim yerleşim yerlerinden biridir. Seneler boyu, Keltler döneminde “Navissos”, Roma döneminde “Naissus”, Bizans Döneminde “Nysos” ve ardından bölgedeki Slavların egemenliğine giren şehre “Niş” adı verilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Nišava Nehri kıyısında, Mayıs 1948’de yasalarla korunan ve çok önemli bir kültürel alan ilan edilen kültürel ve tarihi bir anıt olan Nis Kalesi’ni ve Doğanın Yeni Yedi Harikasından biri olan Şeytan Kasabası’nı (Djavolja Varos) keşfedecek, Kafatası Kulesi Nis, Central Serbia Kafatası kulesini ziyaret ederken, 19. yüzyılda Osmanlılara karşı Birinci Sırp ayaklanması ve kurbanları hakkında bilgi edineceksiniz.

Ulaşım: Belgrad’dan Niş’e yaklaşık her saat otobüs seferi olmaktadır mevcut.En çok tercih edilen firma Niş Ekspres’tir. Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

27-Subotica

subotica

Burası Neresi? Macaristan sınırına çok yakın mesafede bulunan yaklaşık 100.000 nüfuslu bir Sırp şehr olan Subotica, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu sırasında 1896’dan itibaren birçok tüccar, esnaf ve finansörün şehre yerleşmesini teşvik eden önemli bir demiryolu bağlantısının gelişmesi yardımcı olmuştur. Bu büyümenin yanında,  farklı neo-Avrupa ve akademik tarzlar izlenerek çeşitli binalar inşa edilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Belediye Sarayı’nın bulunduğu Liberty Meydanı, barok mimarinin hakim olduğu Katedral Meydan, dini anlamda Art Nouveau tarzının en iyi ayakta kalan örneği Sukkat Shalom, Raiche Sarayı, Franciscan Kilisesi ve daha görmeniz gereken çok çeşit yapılar yer almaktadır.

-Yakınındaki Turistik Şehirler

28-Moskova 

moskova

Burası Neresi? Rusya Federasyonu’nun başkenti ve en büyük şehri olan Moskova, 1755 yılında kurulmuştur. Rusya’nın Avrupa’da Oka ve Volga nehirleri arasında konumlanır. İsmini şehrin ortasından geçen nehirden almıştır. Moskova, hem Rus kültürünü hem de Çarlık ve Sevyetler Birliği’nin izlerini taşımaktadır. Dünya üzerindeki en büyük yüz ölçümüne sahip olan ülke, tarihi yerleri ve kültürel mirasları ile dünya şehirlerinin başında gelmektedir.

Neden Gitmeliyim? Rusya’nın simgesi olan Kremlin, en eski Katedral Meydanı, Büyük Kremlin Sarayı, Moskova’nın ana meydanı Kızıl Meydan, bir diğer ikonik yapı Aziz Vasili (Blajenni) Katedrali, Tretyakov Galerisi, Novodeviçi Manastırı, Ostankino Televizyon Kulesi gibi daha nicelerini sayabileceğim birbirinden özel ve görülmeye değer yerler bulunmaktadır.

Ulaşım: Rotadaki en popüler tren Moskova seferidir. Saatte maksimum 250 kilometre hızla seyahat eden ve iki şehri 3 saat 30 dk’lık bir zamanda birleştiren Sapsan trenidir. En düşük 42 USD (250,66 TL) ‘dir.

29-Saraybosna

Saraybosna

Burası Neresi? Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, idari, ekonomik, kültür, üniversite ve spor merkezidir. Şehrin büyük kısmı Trebević  Dağı’nın eteğinde konumlanmış olup Miljacka Nehri tarafından ortadan ikiye bölünmüş durumdadır.

Osmanlı Döneminde, Sarajevo yani Saray Ovası kelimesinden alan kentte, birçok farklı kültür arada yaşamaktadır. Doğu -Batı sentezini en iyi başarabilen nadide yerlerden biridir. Güneydoğu Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biri olma özelliğine sahip olup suç oranı oldukça azdır.

Neden Gitmeliyim? Hem Osmanlı’nın hem de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun izlerini yansıtan şehir, iki devletten aldığı tüm eşsiz mutfak kültürünü, müzik kültürünü, tarihi kültürü kendi içerisinde harmanlayarak ortaya kendilerine özgü bir kültür çıkarmışlar.

Avrupa’nın Kudüsü olarak adlandırılan Saraybosna’da, şehirde Ortodoks ve Katolik kiliseleri, camiler ve bir sinegog yan yana sıralanmış şekildedir. Gittiğinizde sizde şahit olacaksınız ki Saraybosna’nın yerel halkı oldukça samimi ve misafirperver bir millet.

Kent; Merkez, Eski Şehir (Stari Grad), Yeni Şehir (Novi Grad) ve Yeni Saraybosna (Novo Sarajevo) olarak dört yönetim bölgesine ayrılmaktadır. Sanırım içlerinde ayrım yapamayacağım. Hepsinin ziyaretinde sonsuz kazançlar sağlayabilirsiniz.

Kaçırmayın! Eski Şehir’den başlayarak, Bakırcılar Çarşısı’nı, Miljacka Nehri’ni,  Latin Köprüsü’nü, Ferhadija Caddesi’ni, İsa’nın Kalbi Katedrali’ni ve Saraybosna Gülü’nü mutlaka görün derim. Ve tabiî ki Boşnak mutfağından bir tat Cevapi yemeyi, Boşnak birasını denemeyi,kendilerine özgü hazırlanış tarzıyla Boşnak Kahvesi içmeyi sakın ama sakın unutmayın!

30-Üsküp

üsküp

Burası Neresi? M.Ö. 4000’den bu yana yerleşim bölgesi olan Üsküp’te; Romalılar, Bizanslılar, Sırp İmparatorluğu egemenliği yaşanmış ve 1392 yılında ise Osmanlı Devleti egemenliği altına girmiştir.

500 seneyi aşan bir süredir Osmanlı yönetiminde kalan Üsküp, I. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuş Yugoslavya Krallığı’na geçmiştir. Daha sonrasında  II. Dünya Savaşı’nı takiben Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’ne bağlı olarak Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti haline gelmiş, 1991 yılında ise Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan ederek Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur.

Kentin ortasından geçen Vardar Nehri ile yeşilliklerle örtülü verimli toprakları buranın değerini daha da artırmaktadır. Şehirin nüfusu; Müslüman Türkler, Müslüman Arnavutlar ve Ortodoks Makedonlar’dan oluşmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Şehrin kalbi olarak nitelendirilen Makedonya Meydanı, Vardar Nehri üzerine inşa edilen Taş Köprü, küöük bir Anadolu şehri Türk Çarşısı, şehir manzarasını ayaklar altına seren Üsküp Kalesi, Vodno Dağı’nın eteklerinde yer alan Makedonya Köyü Üsküp’de gezip görebileceğiniz güzel yerlerden birkaçı.

Ulaşım:  Belgrad Topcider istasyonundan 18:35’te Üsküp’e 04 25’te 6 yataklı kompartımalı tren kalkmaktadır. Ortalama 24 € (160,21 TL) karşılığında bilet satın alabilirsiniz.

31-Bupapeşte

budapeşte

Burası neresi? Macaristan‘ın başkenti olan Budapeşte, Orta Avrupa’nın renkli kentlerinden biri. Tuna Nehri’nin ikiye ayırdığı şehir, 1873’te Pest, Buda ve Obuda birleşmesi üzerine Danube’ye yapılan bir köprü sayesinde varlığını orataya koydu.

Şehrin en büyük iki önemli özelliğinden ilki, Avrupa’daki ilk yer altı metrosuna sahip olması diğeri ise, dünyanın en büyük mağara sistemine sahip olan kentte kurulmuş olan Szechenyi Medikal Termal’dir.

Neden Gitmeliyim? Geziye başlamak için en doğru rota Vörösmarty Meydanı’ndan hareketle,  Budapeşte’nin en büyük kilisesi olan St. Stephen Bazilikası, Dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olan Parlamento Binası, Budapeşte’nin en meşhur ikonu Zincir Köprüsü, en cool caddesi Andrássy út,UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınan Kahramanlar Meydanı ve şehrin en çarpıcı özelliklerinden biri olan kaplıcaları Szechenyi Kaplıcaları oldukça ilgi çekici.

Ulaşım: Önce Belgrad’dan Novi Sad’e oradan her gün saat 11:00’de Budapeşte Keleti’ye 18:04’te varmaktadır.

*Belgrad Yakınındaki Havaalanları

  • Tuzla havaalanı 2 saat 14 dk  (134km)
  • Temeşvar havaalanı 2 saat 16 dk (136km)
  • Osijek havaalanı2 saat 17 dk  (137km)
  • Szeged havaalanı 2 saat 40 dk  (160km)
  • Saraybosna havaalanı 3 saat 12 dk (192km)

*Temel İrtibat Bilgileri

-Konsolosluk Bilgileri

Adres:  Krunska 1, Beograd 11000, Sırbistan

Çalışma Saatleri: 09:00-18:00

Telefon Numarası: +90 312 292 29 29

-Acil Durum Numaraları 

Polis:192

İtfaiye:193

Acil Tıbbi Yardım: 194

-Turistler İçin Telefon Kullanımı

Belgrad’da MTS, Telenor ve VİP Mobile olmak üzere üç ayrı operatör seçeneği mevcuttur. Bu operatörlere ait sim kartları şehirde bulunan tüm şubelerinden ve gazete bayilerinden temin edebilirsiniz. Kart satın alırken herhangi bir kimlik ve belgeye gerek duyulmaz.  500 MB olan sim kartların ücret tarifleri 300 Dinar, 1 GB internet paketi 1000 Dinar ve  4 GB internet 2599 Dinar şeklindedir. Üç sağlayıcından da memnun kalırsanız fakat benim size önerim en fazla aboneye sahip MTS’yi tercih etmeniz.

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin