Akyaka’da Gezilecek Yerler | 13 Görülesi Yer

0
2132

Şimdi arkamıza yaslanıyoruz ve valizimizi toplamadan önce Akyaka’da bizi karşılayacak olan gezilecek muhteşem yerlerin keşfine çıkıyoruz.

Her yeri tek tek mercek altına aldığımız Akyaka’da gezilecek yerler listesi epey iddialı. Akyaka, Muğla il sınırları içerisinde yer alan küçük bir ilçedir. Muğla ve Marmaris yolunun birleşim noktasında kalan Akyaka, kışın mevcut nüfusunu korurken yazın turist akımına uğruyor. Günümüze gelene kadar küçük bir balıkçı köyü olarak mevcudiyetini devam ettiren ilçe, şimdilerde birçok kişinin gidip görmek için can attığı nadir bir yer haline geldi.

# Akyaka’da Gezilecek Yerler ;

Doğa Güzellikleri

1- Azmak Nehri

Azmak nehri

Azmak Nehri, Akyaka’yı farklı kılan en güzel yerlerden biri. Bu muhteşem nehir serin suları ile hem tekne turlarına hem de çeşitli su sporlarına ev sahipliği yapıyor. Azmak Nehri’nin yanında bulunan kafe ve restoranların bazıları nehrin sığ kısımlarına masalarını koyuyor ve size serin sulara ayaklarınızı sokarak oturma fırsatı tanıyor.

2- Akyaka Milli Orman Parkı

akyaka milli parkı

Akyaka Plajı’nı geride bıraktığınızda karşınıza çıkan, yeşilliğiyle insanı bir anda tabiatın ortasında bırakan orman… Burası bir diğer adı olan Akyaka Orman Kampı olarak da anılmaktadır. Yemyeşil ortamı ve tertemiz havasıyla doğayı keşfeden kampçılar için konaklama imkanı sunuyor. Eğer çadırınız yoksa çadır kiralama imkanının yanı sıra karavanınız için de harika bir duraklama yeri var.

3- Sakartepe Seyir Terası

sakartepe seyir terası

Muğla’nın Gökova ilçesinden 903 metre yükseklikte bulunan Seyir Terası, bölgeye gelen turistlerin ruhunu dinlendirmek için uğradıkları mekanlardan. Yüksek zirve görüntüsü, Gökova’nın mavi yeşil doğasını harmanlayarak ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

4- Akyaka Kadın Azmağı

akyaka kadın azmağı

Akyaka Kadın Azmağı, muhteşem doğası ile “Amazon” olarak nitelendiriliyor. Tekne turlarına katılarak ağaçlar ve sazlıklar ile dolu bu muhteşem doğasına tanık olabiliyorsunuz. Aynı zamanda kano yapma fırsatı ile kalabalık gruplar ile eğlenceyi yakalayabilirsiniz!

Koylar ve Plajlar

1- Küfre Koyu

küfre koyu

Doğal bir liman olan koy, sadece denizcilerin değil mavi tur teknelerinin de uğrak yeri olmayı başarmış bir yer. Doğayı keşfetmek isteyenlerin uğraması gereken yerlerin başında gelen koy, eşsiz manzarası ile denize girme imkanı sunuyor. Küfre Koyu’na eğer yolunuz düşerse akşam güneşini mutlaka burada batırmalısınız ki o muhteşem manzaradan mahrum kalmayın.

2- Boncuk Koyu

boncuk koyu

Gökova ve Marmaris arasında yer alan koy, içerisinde yer alan taşların verdiği illüzyon sebebiyle Boncuk Koyu adıyla anılmaktadır. Yukarıdan bakıldığında bile denizin dibinde yer alan taşları seyretmek suyun müthiş berraklığından kaynaklanıyor. Gökova’nın soğuk suyunun yanı sıra Boncuk Koyu ılık su kategorisinde değerlendiriliyor.

3- Değirmen Bükü

değirmen bükü

Akyaka’da bulunan Değirmen Bükü, tatilcilerin tercih etmesi gereken bir diğer nokta. Alışık olduğumuz mavi suların aksine yemyeşil berrak bir manzara sunan deniz, oraya gidenlerin kesinlikle uğraması gereken yerler arasında yerini alıyor.

Muğla – Marmaris yolu üzerinde kalan Karacasöğüt kavşağından Değirmen Bükü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

4- Sedir Adası

sedir adası

Muğla’nın Ula sınırları içerisinde yer alan ada, antik kalıntılarla dolu olan üç adadan en büyüğüdür. Ada, Kerme Körfezi’nde bulunmaktadır. Eskiden ada ve çevresi sedir ağaçlarıyla kaplı olduğu için bu isimle anılmıştır. Ancak günümüzde bu ağaçlardan eser kalmadı. Sedir Adası’na Akyaka’dan kalkan tekneler aracılığıyla kolayca ulaşılmaktadır.

Sedir Adası tarihi kalıntılar barındırdığı için ve özel bir kum yapısına sahip olduğu için müze olarak nitelendirilmekte. Adanın girişi müze kart sahiplerine ücretsiz eğer müze kartınız yoksa 20 TL gibi bir ücret ile adaya girebilirsiniz.

5- Çınar Plajı

çınar plajı

Akyaka Plajı’nın tercih edilme oranının yanı sıra Çınar Plajı daha sakin bir konumda kalmış. Kumsal boyunca devam eden incecik kuma sahip denizin, gelenlere sunduğu cam niteliğindeki suyu, bölgenin gidilmesi gereken plajları arasında sayılması için geçerli bir sebep sunmuş. Plajın içerisine konumlanmış olan Azmak Gölet’i ise farklı bir deneyim için iyi bir durak.

6- Akyaka Plajı

akyaka halk plajı

Akyaka Halk Plajı, yörenin en çok tercih edilen plajı. Çok büyük bir plaj olmamasına karşın mavi bayraklı kumsalların arasında yer alan tertemiz bir denize sahip. Yaz sezonu açıldığında kiralayabileceğiniz şezlonglar da plajda bulunuyor. Plajın hemen arkasında yer alan kafe ve restoranlar ise bir şeyler yiyip içmek için olanak sunuyor. Hemen derinleşmeyen sığ suyu ise hem çocuklar hem de yüzme bilmeyenler için rahat rahat yüzme imkanı sağlıyor.

7- Akçapınar 

akçapınar

Su sporlarının vazgeçilmez adresi Akçapınar… Akçapınar’a geldiğinizde mutlaka kitesurf yapmalısınız uçurtma sörfü anlamına gelen bu aktivite inanamayacağınız kadar eğlenmenize sebep olacak! Bunlara ek olarak kanoya binebilir veya tekne turlarına katılarak doğayla iç içe olabilirsiniz.

8- Akbük koyu

akbük koyu

Akyaka’dan kalkan tekneler ile çok rahat ulaşım sağlayabileceğiniz Akbük Koyu, bölgedeki görmeniz gereken doğa harikalarından biri. Koruma altındaki bu koy, enfes manzarası, cam gibi denizi ve sakız ağaçları ile sizin için huzurun adresi olacak. Buraya geldiğinizde gözlerinizi bir dakika kapatıp dalgaların ve ağaçların sesini dinlemenizi tavsiye ederiz böylece kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz. 🙂

Diğer Bir Gezilecek Nokta

Nail Çakırhan Evi

Nail Çakırhan evi

Asıl mesleği gazetecilik ve şairlik olan Nail Çakırhan mimarlığa karşı büyük bir tutku beslemiştir. Bu sebeple 1969 yılında Akyaka’da bulunan evini kendi tasarlayan Çakırhan, oldukça başarılı bir yapıya imza atmıştır. Başarılı yapı 1983 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır.

Bu muhteşem doğa harikası yerlere kendi aracınızla gelme imkanınız yoksa, biz sizin için en cazip uçak ve otobüs biletlerini temin ediyoruz.

pin Akyaka’da gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Eklemek istediğiniz veya eksik gördüğünüz bir şey olursa samimi yorumlarınızı aşağıdaki yorum kutucuğuna bizimle paylaşmak üzere bırakmanızı dileriz! 🙂 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.