Tiflis Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 20 Yer

Kura Irmağı’nın böldüğü Gürcistan başkenti Tiflis, konumu ve tarihiyle önem taşıyan bir şehir.

Tiflis gezilecek yerler yazımızda şehirde ilgi çekebilecek tarihi yerler, meydan ve doğal alanları derledik.

Bir efsaneden ismini alan şehir, Osmanlı ve Rusya egemenlikleri altında yüzyıllarca varlığını sürdürmüş. Çok sesli ve renkli bir kültüre sahip olan Tiflis’te nüfus Gürcü, Rum ve Ermenilerden oluşuyor.

#1 Tiflis Gezilecek Yerler

1- Narikala Kalesi

Narikala Kalesi

Araplar tarafından yaptırılan kale, Tiflis kalesi olarak da biliniyor. İçinde St. Nicholas Kilisesi’nin de bulunduğu Narikala Kalesi, tüm şehri uzaktan izliyor. Yaşadığı deprem ve yıkımlara rağmen yine de, konumuyla gösterişini kaybetmemiş.

Savunma amaçlı inşa edilen kaleye teleferik yardımıyla çıkabiliyorsunuz. Üstelik istediğiniz an gidebilirsiniz çünkü kale her gün 24 saat hizmet vermeye devam ediyor.

2- Barış Köprüsü

Barış Köprüsü

Şehrin ortasından geçen Kura Nehri’nin üstünde, iki yakayı birleştiren Barış Köprüsü 2010 yılında tamamlanmış. 150 metre uzunluğundaki köprü, özellikle geceleri ışıklarla aydınlatıldığında hoş bir manzara sunuyor.

3- Cuma Camii

Cuma Camii

Tiflis’teki en önemli camii olan Cuma Camii, Şah Abbas tarafından 1864 yılında yaptırılmış. Sonrasında yıkılıp yeniden yapılan camii Eski Tiflis’te yer alıyor. Dış cephesi tuğladan içi fresklerle bezeli camii, şehir turunuzda dikkatinizi çekecektir.

4- Füniküler

Finükiler

1905 yılında açılan füniküler, Mtatsminda’ya çıkmak için kullanacağınız bir ulaşım aracı, aslında. Gişelerden kart aldıktan sonra farklı bir yolculuk yaparak tepeye ulaşabiliyorsunuz. Yaklaşık 20 dakika sürüyor ve tüm Tiflis’i izleyerek gidiyorsunuz.

5- Mtatsminda Park

Mtatsminda Park

Fünkiler sistemin varış durağında bulunan park, pek çok oyun parkurunun bulunduğu bir eğlence parkı. Özellikle devasa dönme dolabına mutlaka bir şans verin. Alan içinde ilginç küçük evler, çeşit çeşit bitkiler, oyun ve dinlenme alanlarının yanında festivaller de düzenleniyor. Parkı her gün 12.00-23.45 arası ziyaret edebilirsiniz.

6- St. Trinity Katedrali

tbilisi saint trinity cathedral

Şehrin her köşesinden görebileceğiniz katedral, ülkenin en büyük Ortodoks Kilisesi unvanının hakkını veriyor. 13 metre yüksekliğindeki yapı ilginç mimarisiyle de dikkat çekiyor. Gece ayrı gündüz ayrı güzelliğe sahip katedrali saat 22.00’a kadar ziyaret etmelisiniz.

7- Metekhi Kilisesi

metekhi church

Kura Nehri kenarındaki kilisenin, St. Trinity’den sonra en dikkat çekici kilise olduğu söyleniyor. Metekhi Köprüsü’nden geçerek ulaştığınız kilisenin hemen yanında Tiflis’in kurucusu olan kralın da heykelini görebilirsiniz. Benzersiz bir manzaraya sahip olan bu tarihi kiliseye yolunuzu düşürmeye çalışın.

8- Anchiskhati Kilisesi

anchiskhati basilica

Kral Dachi Ujarmeli tarafından 6. yy’da yaptırılan kilise, Tiflis’te günümüze ulaşmış en eski tarihi yapı. Kilise mimarisinde Filistin ve Gürcistan geleneklerinin etkileri görülüyor.

9- Kashveti Kilisesi

kashveti church

1910 yılında inşası tamamlanan kilise, eski bir 11. yy kilisesinin kopyası olarak yapılmış. Kiliseye herhangi bir ücret ödemeden girebiliyorsunuz.

10- Sioni Katedrali

sioni cathedral

Oldukça eski bir yapı olan katedral, yenileme çalışmaları sonucunda 13.yy’dan kalma haliyle günümüze ulaşabilmiş. Bahçesi kadar içinin de güzel olduğu kiliseye, tıpkı Kashveti Kilisesi gibi ücret ödemeden girebilirsiniz.

11- Kartlis Deda Heykeli

Kartlis Deda statue

Tiflis sokaklarında dolaşırken her yerden görebileceğiniz 20 metre yüksekliğindeki heykel, geleneksel Gürcü kadınını temsil ediyor. Bir elindeki şarap misafirperverliğini, diğer elindeki kılıç savaşçılığını simgeliyormuş. Tamamı alüminyumdan yapılan, anlamı “Gürcülerin Anası” olan heykel, mutlaka görülmesi gereken noktalardan biri.

12- Kaplumbağa Göl (Kus Tba)

Kus Tba

Şehir merkezinden biraz yüksekte kalan göl, çok sayıda kaplumbağaya da ev olmuş. Bölge koruma altına alındıktan sonra ziyaretçilerin kaplumbağalara zarar vermeden vakit geçirmelerine olanak sağlanmış.

Gölde yüzüp deniz bisikleti kiralayabiliyorsunuz. Ancak doğru mevsimdeyseniz… Kış aylarında gölün buz tuttuğu da oluyormuş.

13- Botanik Bahçesi

tbilisi botanical garden

Kafkasya’nın en eski botanik bahçesine sahip Tiflis’te, yeşilliklerin içinde şelale eşliğinde, güzel bir gün geçirebilirsiniz. 1845 yılında kurulan botanik bahçesi binlerce çeşit canlıya ev sahipliği yapıyor. Bahçeyi her gün 9.00-18.30 arası ziyaret edebilirsiniz.

14- Sülfür Banyoları

Sülfür Banyoları

Eski Tiflis’in yanında yer alan bölgede tarihi sülfür banyoları bulunuyor. Hoş bir koku sizi karşılamasa da sıcak banyolardan dönüşte yeniden doğmuş gibi olacaksınız. Soğuk iklime sahip ülkede kış aylarında bulunuyorsanız her gün açık olan bu banyolara, özellikle bir şans verin.

15- Rezo Gabriadze Tiyatrosu

rezo gabriadze theatre

Tiflis’teki tiyatro binası kule şeklinde inşa edilmiş, hayli ilginç bir kukla tiyatrosu. Açık olduğu dönemlerde, saat başı kuklalar çıkıp gösteri sergiliyorlar. Tiyatroyu ziyaretinizde, kafesinde bir şeyler de atıştırabilirsiniz.

16- Opera Binası

opera house

Etkileyici bir binası bulunan Tiflis Operası oldukça verimli ve aktif bir programa sahip. Bu tarz saat gösterilerine ilginiz varsa uğramak isteyebilirsiniz. Etkinlikleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya bakabilirsiniz.

17- Özgürlük Meydanı

tbilisi freedom square

Şehrin en önemli caddesi olan Rustaveli’nin başlangıç noktası, Özgürlük Meydanı’nda Tiflis’in kalbi atıyor. Fas tarzı mimariyle inşa edilmiş meydan Gürcistan’ın bağımsızlık sembolü kabul ediliyor. Meydan çevresinde ilginizi çekebilecek mağazalar, restoranlar ve tarihi noktalar da bulabilirsiniz.

18- Parlamento Binası

tbilisi parliament building

Parlamento Binası, Özgürlük Meydanı’ndan çıkıp Rustaveli Caddesi boyunca yürüdüğünüzde karşılaşacağınız bir diğer önemli tarihi yapı. Bu bina şimdilerde kullanılmıyor ve giriş izni de yok. Ama bina görülmeye değer.

19- Gürcistan Ulusal Müzesi

tbilisi national museum

Ülkenin kültürel mirasını koruyan ve sergileyen müze 2004 yılında kurulmuş. Müze bünyesinde çok sayıda farklı tarzda eser ve miras sergileniyor. Gürcistan tarihi hakkında öğrenmek istedikleriniz için gidebileceğiniz en iyi ve önemli müze. Hafta sonları dışında diğer günler 10.00-18.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

20- Tiflis Tarih Müzesi

tbilisi history museum

Genel olarak arkeolojik eserlerin sergilendiği müze, eski bir kervansarayın içine açılmış. Tarihi kalıntılar yanında fotoğraf sergilerinin de olduğu müze, pazartesileri dışında her gün 9.00-18.00 arası hizmet veriyor. Etkinlikler hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

*Gürcistan’a kara yolunu kullanarak dahi gitmek hiç zor değil. Daha rahat ve hızlı bir yol için Tiflis’e en uygun seferleri öğrenmek isterseniz, sizi bekliyoruz. Gezilecek yerler yazımıza ek tavsiye turistik noktaları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin